Transfer universitar Spania!

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Mikaela » Thu May 16, 2013 10:12 am

cazarea cu toate cheltuielile este inclusa, 700 de euro sunt pentru mancare...produse de uz casnic..., ab de transport nu este nevoie.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby alimori » Thu May 16, 2013 11:11 am

Cred că nu vă ajung sau sunteţi la limită. Dacă vreţi o haină, să faceţi o reparaţie, să luaţi un tren sau un avion, cam greut. Apa, gazul, curentul sunt incluse?? M-as mira pt că depind de consum.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby alimori » Thu May 16, 2013 11:28 am

Poate cazarea include comunidad, care e altceva, nu întreţinere.
Mai bine spune soţia lui mariangeo cât da pe mâncare, io-s vegetariana şi când încă mai mâncam branzeturi, între ce mâncam acasă şi ce mai ieşeam prin oraş, dădeam cam 300 pe lună. Dar era şi IVA (TVA) mai mic.

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Mikaela » Thu May 16, 2013 12:02 pm

alimori multumesc de info, la cazare este absolut totul inclus, de transport in comun nu e nevoie...adica nu de o naveta....bilete de avion le suporta compania....astia 700 de euro sa ne ajunga strict mancare + cheltuieli uzuale...in casa un gel de dus..un sampon etc...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Festina » Thu May 16, 2013 4:31 pm

Cam esti la limita ... Sotia mea cheltuia 500 euro lunar de una singura ... pe mancare + cheltuieli uzuale + cate o haina ceva , sau o pereche de incaltaminte ... Dar ce-i cert e faptul ca pentru 2 persoane , 1000 de euro ar fi ideali ...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Mikaela » Thu May 16, 2013 4:38 pm

Am inteles, va multumesc pentru raspunsuri !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Chingachgook » Fri May 17, 2013 12:27 am

Cu haine pleci de acasa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Mikaela » Fri May 17, 2013 12:52 am

asa este, oricum vin cu bani de acasa si pana la urma stau doar 4 luni, insa vroiam sa stiu daca daca minusul va fi mare :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Calico » Wed May 29, 2013 8:38 pm

Te descurci lejer, mai ales ca-i doar pentru patru luni. Mancarea nu vad de ce-ar fi mai mult de 300 de euro pe luna, daca nu vrei sa iesi in fiecare seara in oras. Abonamentul e 40 de euro (50 de calatorii, nu folosesti mai multe) sau bicicleta. Iti mai iei o cartela de telefon reincarcabila sau un abonament de vreo 10 euro pe luna. Asa ca-ti raman vreo 350 de euro pe care nu vad de ce nu i-ai cheltui pe placeri personale. Eu nu ma mai gandesc la alta cheltuiala indispensabila in patru luni.

De ce mergeti cu firma, aveti vreun avantaj? Cat ati platit pe cazare?

Daca mergeti fara firma, cel mai ieftin e sa subinchiriati o camera intr-un apartament in care mai stau si altii. Poate fi interesant. Cand subinchiriezi o camera platesti o suma fixa, fara intretinere, fara internet, fara curent, toate sunt incluse in majoritatea cazurilor. Reparatiile le suporta proprietarul.
Pe la 300-350 de euro puteti sa subinchiriati o camera in cartierul vechi, dar ar trebui sa va obisnuiti cu gandaci si aburii de marihuana. E perfect daca va place viata de noapte, naspa daca va place somnul. De pe la 450 de euro gasiti camera pentru doi decenta si in zone ok.

Daca vreti sa stati singuri, de pe la 600-650 gasiti usor garsoniere, de la 700-750 apartamente, dar va trebui sa platiti si cheltuielile de intretinere, curent, nu stiu ce 50-100 euro, netul 40 de euro. Si probabil va trebui sa faceti contract si sa platiti avans. Adevarul e ca poate fi stresant cautatul si daca firma te scuteste de toate asta si nu platesti mult mai mult de ce-am zis eu, mi se pare o optiune ok pentru 4 luni.

Catalanii sunt de treaba si poti sa vorbesti castellano fara probleme si pe strada si la serviciu. Omul iti vorbeste in catalana din obisnuinta, dar daca vede ca ii raspunzi in castellano, o schimba si el in 95% din cazuri. Si isi cere si scuze.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby alimori » Thu May 30, 2013 12:08 am

am inteles ca 700 pt 2 persoane, nu pt fiecare.
tu zici ca de 300 mananca doi timp de o luna?? bai frate, nu inteleg cum mi se duc banii pe mancare; si ies rar si cer doar tapas, am sub greutatea normala...
reparatiile, zice legea, le plateste chiriasul ca el strica sau uzeaza (da' nu daca sta doar 4 luni, aia-i un fel de vacanta mai lunga).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Calico » Thu May 30, 2013 12:30 am

tu zici ca de 300 mananca doi timp de o luna?? bai frate, nu inteleg cum mi se duc banii pe mancare

E putin, dar era vorba de un minim cu care sa te descurci 4 luni. Banii se duc usor daca nu te intereseaza sa te limitezi. Eu cheltuiesc mai mult, din lene, pentru ca-mi cumpar mancare la serviciu in loc sa vin cu ea de acasa si asa se duc 6-7 euro/zi pe pranz. Daca as manca la cantina spitalului, as cheltui doar 3 euro, de exemplu.
Daca gatesti acasa te poti incadra in 300, ingredientele nu sunt scumpe. Si chiar daca nu sunt 300, ci 400, tot se incadreaza in buget si ii mai raman.
Noi am trait doi din 1000 de euro cateva luni pana am inceput eu rezidentiatul si n-am avut impresia ca am facut vreun sacrificiu.

reparatiile, zice legea, le plateste chiriasul ca el strica sau uzeaza

Nu ma pricep la legi, dar prietenii de aici mi-au spus ca in mod normal proprietarul e obligat sa plateasca reparatiile casei, daca ai contract. Evident, n-o sa plateasca geamul prin care a zburat mingea de fotbal, nici peretele pe care l-ai mazgalit cu ruj in noaptea de betie. Dar plateste daca se strica instalatiile. Probat pe pielea mea in doua locuri diferite. La prima adresa se stricase nu stiu ce la instalatia electrica, a platit proprietarul, la a doua s-a stricat masina de spalat, a platit proprietarul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Chingachgook » Thu May 30, 2013 1:08 am

Nu o fi vrut sa se certe cu o romanca
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Mikaela » Thu May 30, 2013 11:38 am

Multumesc foarte mult pentru info Muma Padurii, eu plec prin Medicarrera, tocmai am fost acceptata pentru o pozitie de GP in Suedia. Medicarrera imi pune un apartament cu 2 camere la dispozitie intr-un hotel de pe malul marii inchiriat cumva in extrasezon, deci nu am nici un fel de costuri cu cazarea. Cele 4 luni in Calafell Barcelona sunt pentru invatarea limbii suedeze. In cea ce priveste cei 700 euro...repet...sunt strict pentru mancare si uz casnic.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Calico » Thu May 30, 2013 4:04 pm

Pentru mancare si uz casnic n-o sa aveti probleme.
Distractie placuta!

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Mikaela » Fri May 31, 2013 7:00 pm

Multumim ! Toate cele bune !

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby otalen » Fri Jun 07, 2013 11:09 am

Mikaela wrote:Multumesc foarte mult pentru info Muma Padurii, eu plec prin Medicarrera, tocmai am fost acceptata pentru o pozitie de GP in Suedia. Medicarrera imi pune un apartament cu 2 camere la dispozitie intr-un hotel de pe malul marii inchiriat cumva in extrasezon, deci nu am nici un fel de costuri cu cazarea. Cele 4 luni in Calafell Barcelona sunt pentru invatarea limbii suedeze. In cea ce priveste cei 700 euro...repet...sunt strict pentru mancare si uz casnic.


Salut
Ar fi bine sa cunosti exact hotelul unde o sa te cazezi pt ca din moment ce zici ca o sa fie in extrasezon ... sa nu fie in vre-o urbanizatie unde in extrasezon nu e nimic deschis si trebuie sa iei autobuzul (daca exista in extrasezon) inclusiv pentru a merge la magazinul de paine. In plus trebuie sa ai in vedere ca daca e un hotel probabil singurul frigider o sa fie un minibar (in caz ca are si d-asta pentru ca nu e obligatoriu). In cazul asta nu o sa poti sa mergi o data pe saptamana sau la doua saptamani sa faci cumparaturi intr-un hipermarket ca sa iesi mai ieftin.

Nu toate hotelurile care in reclama sunt "pe malul marii" sunt chiar pe malul marii (uneori sunt chiar la cativa kilometrii de mare si trebuie sa mergi cu masina). Cam la fel cum Calafell e de fapt in provincia de Tarragona, nu de Barcelona. La vreo 40km de Tarragona capital si vreo 60 de Barcelona capital. Nu ca asta ar fi important daca ideea e sa stai inchisa in hotel si sa inveti suedeza non-stop. O sa ai timp de distractii in Barcelona in prima vacanta dupa ce incepi sa lucrezi in Suedia.

Oricum, chiar si in cele mai rele conditii, cu 700 euro pe luna o sa puteti manca si invata linistiti. Daca vreti puteti inclusiv sa puneti ceva bani deoparte caci sigur in Suedia la inceput or sa va vina bine.

Vorbind de Suedia: acum cateva zile am gasit un blog (plecand de la un articol de ziar) al unor medici spanioli ce au emigrat en Suedia. E foarte instructiv si in caz ca nu intelegi spaniola banuiesc ca poti folosi un traductor.
http://emigrantesensuecia.wordpress.com/

Bafta multa !!!
"Dont't just Do something, Sit there!"

Diidy
Posts: 1
Joined: Thu May 15, 2014 6:22 pm

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Diidy » Mon May 19, 2014 8:35 pm

Buna seara,este cineva care s-a transferat in Spania cu facultatea si a trebuit sa faca Declaracion de nota media? imi puteti da niste detalii? multumesc

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Transfer universitar Spania!

Postby Festina » Mon Jun 02, 2014 8:56 pm

Diidy wrote:Buna seara,este cineva care s-a transferat in Spania cu facultatea si a trebuit sa faca Declaracion de nota media? imi puteti da niste detalii? multumesc

Lamureste-ma si pe mine ce ai facut ... da-mi un mail pe privat ! pls !
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests