poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

ciocirliediana
Posts: 2
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:39 am

poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

Postby ciocirliediana » Wed Jun 29, 2011 10:51 am

salut, ma numesc Diana si sunt din Timisoara (inca studenta in anul 4 la Medicina Generala) si as fi foarte interesata sa plec, de preferabil in Spania(pentru ca am auzit ca poti da direct rezidentiatul la ei si opta pentru loc/post). Voiam sa va intreb totusi, daca e adevarat si daca as putea imediat ce imi iau licenta aici sa dau acolo rezidentiat. As vrea, daca ma puteti ajuta cu sfaturi macar unde sa mai intreb, ce acte am nevoie pentru a ma inscrie la rezidentiatul lor si mai ales din ce sa invat (adica e tot un test grila ca la noi si materia de rezi o gasesti peste tot) ? Multumesc mult si as aprecia enorm daca mi-ati raspunde :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

Postby Chingachgook » Wed Jun 29, 2011 3:46 pm

da poti.
nu are nicio legatura cu rezi romanesc. iei diploma de licenta si te poti duce unde vrei.
sunt tari unde se da ex de rezi (franta, spania) si sunt tari unde nu se da (germania, uk)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ciocirliediana
Posts: 2
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:39 am

Re: poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

Postby ciocirliediana » Tue Jul 05, 2011 9:37 pm

si cum poti invata pt acel rezidentiat(spania,franta)? sunt ceva modele de teste sau macar ce fel de test e(grila,interviu etc)? aveti mai multe informatii?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

Postby Chingachgook » Tue Jul 05, 2011 9:39 pm

nu ai citit nimic din ce s-a scris pe aici, nu?


in frata e cvasiimposibil.

cata spaniola stii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jul 05, 2011 11:02 pm

kooksee wrote:in frata e cvasiimposibil.

ce anume ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

Postby Chingachgook » Tue Jul 05, 2011 11:56 pm

sa intri in sistem prin examenul lor de rezi, in conditiile in care esti cazut din luna asa cum se prezinta colega noastra


:)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 06, 2011 1:35 pm

În acelasi timp e doar anul IV si scrie corect. Are timp sa bage 2 ani de no-life si sa obtina scor bun la oricare din cele doua rezi vecine.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: poti pleca in spania sa dai direct rezidentiatul la ei?

Postby Calico » Fri Jul 08, 2011 5:19 am

Pentru Spania doar vreo 9 luni de no-life (4 limba, 5 rezi).


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests