initiere mir

nikolle2005
Posts: 1
Joined: Wed Oct 06, 2010 1:49 pm

initiere mir

Postby nikolle2005 » Wed Oct 06, 2010 2:09 pm

salutare! m-am decis anul acesta sa dau si eu mirul in 2012 dar,ca la inceput, nu stiu de unde sa incep; ma intereseaza sa vorbesc cu cineva care stie mai multe despre acest proces si care ar putea sa ma ajute cu informatii legate de documentatia , bibliografia , obtinerea atestatului etc; mentionez ca sunt din iasi;

ulise28
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Jun 23, 2009 1:42 pm

Re: initiere mir

Postby ulise28 » Wed Oct 06, 2010 5:53 pm

nikolle2005 wrote:salutare! m-am decis anul acesta sa dau si eu mirul in 2012 dar,ca la inceput, nu stiu de unde sa incep; ma intereseaza sa vorbesc cu cineva care stie mai multe despre acest proces si care ar putea sa ma ajute cu informatii legate de documentatia , bibliografia , obtinerea atestatului etc; mentionez ca sunt din iasi;


Salutare! eu m-am inscris la mir si mi-am facut tot dosarul anul acesta..am sa iti spun cum am facut eu si daca mai citeste cineva si vede ca am uitat sau gresit ceva, rog sa ma corecteze...Eu am inceput sa imi fac actele anul acesta in martie, pentru ca abia atunci am luat diploma de la fac ( tot din Iasi ) si am depus dosarul pentru omologare:

1. Vizat diploma de studiu si suplimentul de diploma la ministerul sanatatii ( m-a costat cam 30 de lei de act )
2.Apostilat la prefectura ( in jur de 20 de lei de act )
3.Tradus si legalizat ( aici variaza pretul in functie de biroul de traduceri la care mergi...daca vrei mai multe detalii imi spui si itit rimit un pm ... )
4.Apostila pe traduceri la tribunal ( in jur de 5 lei de act..trebuie sa mergi si sa cumperi niste timbre..dar iti spun ei exact ce trebuie sa faci )

Cand ai rezolvat cu actele de studiu , faci copii dupa originale si dupa traduceri, solicitud model 790, taxa( anul acesta a fost de 91 de euro ), pasaport ( copie si original ) si..ya esta!! Daca le depui in Madrid, trebuie sa stii ca cel putin anul acesta nu s-a mai depus in paseo del prado 28...Dar pana la anul, cine stie...te interesezi atunci..

Eu am depus actele in luna iunie, in Madrid si a durat tot procesul aprox trei luni (2 luni si 1/2 ).

Referitor la atestat ( presupun ca despre diploma Dele este vorba )..eu am dat examenul anul acesta in mai si rezultatul l-am primit in jur de 10 august...Cursuri pt dele am facut la Centrul Americii latine si Caraibelor ( Al. I. Cuza, corp O ) iar cursurile incep pe 18 octombrie...te poti inscrie cand vrei..

In legatura cu bibliografia , ai mai multe optiuni:- poti sa inveti singur- in cazul asta tre sa cauti pe net materiale, poti descarca o parte din manuale de pe http://www.amir.com
- te inscrii la o academie : la distanta sau la cursurile de zi..in ambele cazuri iti dau ei materia pt examen.

Cam asta este in mare...Bafta multa!!!

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: initiere mir

Postby copanu » Wed Oct 06, 2010 10:30 pm

salut
acum nu stiu sigur daca iti trebuie programa analitica tradusa, dar eu am depus-o si pe asta. daca o vrei o am tradusa dar eu am terminat la bucuresti, insa nu cred ca e foarte diferita.
referitor la limba spaniola zic sa te apuci cat mai repede ca sa apuci sa dai examenul in mai anul viitor daca vrei sa te inscrii la MIR 2011/2012
ulise28, te-ai inscris la MIR?

morcella
Posts: 1
Joined: Thu Oct 07, 2010 11:19 am

Re: initiere mir

Postby morcella » Thu Oct 07, 2010 11:36 am

Salut!
Stie cineva cum pot face rost de intrebarile de la MIR-ul din anii anteriori?Nu numai 2010, poate de la 2000 pana in prezent.
mersi! :)

iulia24
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Dec 10, 2009 10:56 am

Re: initiere mir

Postby iulia24 » Fri Oct 15, 2010 9:22 am

sal! am si eu o intrebare..dk am terminat in 2009 la iasi diploma de licenta si faoia matricola mai treb apostilate pe la prefecturi si tot tacamul? sau e de ajuns ca am terminat dupa 2007 cand eram deja in ue si treb doar traduse si legalizate.?heeelp! merci mult

borisul2000
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:27 pm

Re: initiere mir

Postby borisul2000 » Fri Oct 15, 2010 10:25 am

Nu e nevoie de apostila de la Haga, pentru a-ti depune actele in vederea obtinerii atat a Omologarii, cat si a Reconocimiento del Título de Licenciado en Medicina.
Eu mi-am omologat fara apostila si cunosc destui colegi in aceeasi situatie.
Pe scurt, Traducere legalizata a actelor necesare in Ro, Programa analitica traducere (fara legalizare) si restul actelor, fara nici o Apostila de la Haga.
ciao!

borisul2000
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:27 pm

Re: initiere mir

Postby borisul2000 » Fri Oct 15, 2010 10:32 am

morcella wrote:Salut!
Stie cineva cum pot face rost de intrebarile de la MIR-ul din anii anteriori?Nu numai 2010, poate de la 2000 pana in prezent.
mersi! :)


Pe mine m-a ajutat mult Desgloses CTO (cartea de grile comentate), din ultimele 10 MIR-uri.
Pt ca e esential sa intelegi intrebarea, cat si raspunsul, NU memorarea lor...
Uite, unde se vinde pe Net, in caz ca nu ai pe cineva in España sa o cumpere.
Se poate plati cu Cardul si ei ti-o trimit prin Posta in Rom.

http://www.grupocto.es/tienda/index.php ... 0ed5999a2c

De aici, eu mi-am cumparat cartea de Desgloses CTO con preguntas comentadas (125 E).
Materia am invatat-o din cartile de la Academia AMIR, am facut un mix, si sunt multumit, pe scurt.
Fiecare cum crede...e esential sa faci multe grile, de 2-3 ori, pt ca se zice 30 % din grilele de la MIR sunt din anii anteriori, ori asemanatoare.
Bafta !
Avantajul celor comentate, e ca te invata pe ce sa insisti

ulise28
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Jun 23, 2009 1:42 pm

Re: initiere mir

Postby ulise28 » Wed Oct 20, 2010 7:03 pm

copanu wrote:salut
acum nu stiu sigur daca iti trebuie programa analitica tradusa, dar eu am depus-o si pe asta. daca o vrei o am tradusa dar eu am terminat la bucuresti, insa nu cred ca e foarte diferita.
referitor la limba spaniola zic sa te apuci cat mai repede ca sa apuci sa dai examenul in mai anul viitor daca vrei sa te inscrii la MIR 2011/2012
ulise28, te-ai inscris la MIR?


Dap:D am reusit in final sa fac rost de toate actele si acu..invat:D banuiesc ca tot cu asta te ocupi si tu :P Spor mult!!

iulia24
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Dec 10, 2009 10:56 am

Re: initiere mir

Postby iulia24 » Mon Oct 25, 2010 11:36 am

sal! si heeeeelp pls:)am sunat azi la biroul atasat invatamantului din bucuresti sa vad exact ce acte imi treb in vederea omologarii si cu toate ca am terminat in 2009 imi cer diploma de lic trad + legalizata si cu apostila de la haga ,foaie matricol trad+legalizata +apostilata, pasaport, si surpriza certificatul de conformitate...:((insa eu nu am acest certificat ca eram sigura ca dk am facult terminata in 2009 nu imi va trebui...o intrebare..dk actele se depun direct in spania imi mai trebuie acest certificat? si dk nu mai trebuie e necesar sa le depun eu personal sau poate altcineva sa le depuna pentru mine?
merci mult

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: initiere mir

Postby copanu » Mon Oct 25, 2010 7:06 pm

iulia24
salut nu iti trebuie acel certificat de conformitate pt omologarea diplomei(la ministerul educatiei din spania). iti trebuie diploma si foaie matricola traduse, legalizate si apostilate(unii nu le apostileaza)+programa analitica-optional (tradusa neoficial)+taxa de 91 de euro(modelul 790)+copie pasaport+model de cerere care il gasesti pe net. mai multe detalii sau aceleasi dar in spaniola
http://www.educacion.es/educacion/unive ... tulos.html
poti sa le depui tu sau poate sa le depuna cineva in locul tau cu imputernicire. la depunere iti trebuiesc traducerile originale+ actele originale in romana+ copii dupa toate cele dinainte.(copiile vor fi compulsate si raman la ei)
certificatul de conformitate iti trebuie pt recunoasterea diplomei la ministerul sanatatii din spania.
daca mai ai alte intrebari, nu ezita :)
bafta


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests