ACORD DE COOPERARE CULTURALA CU SPANIA PENTRU MIR????

tassonero81
junior
junior
Posts: 47
Joined: Thu May 20, 2010 8:26 pm

ACORD DE COOPERARE CULTURALA CU SPANIA PENTRU MIR????

Postby tassonero81 » Sat Sep 04, 2010 11:18 am

Salut!

In ceea ce priveste concurenta la examenul de MIR din anii anteriori, am citit unele statistici potrivit carora, in cazul medicilor, pe cele 6000-7000 de locuri candideaza circa 11.000 de absolventi...

Totusi, circa 4000 de candidati sunt din tarile hispanohablante (Argentina, Venezuela, Peru, Columbia, etc.) si, nefiind in UE, candideaza pe circa 500 de locuri speciale pentru extracomunitari asadar concurenta este mare pe aceste 500 locuri circa 8 candidati pe un loc....

In final raman circa 7000 de locuri si 7000 de candidati deci un candidat pe un loc.... Asa era pana acum...

Recunosc ca nu stiu spaniola de nivel C1 sau C2 asadar ii rog pe cei care cunosc mai bine limba spaniola sa imi spuna ce vor sa spuna prin noile reglementari din tabelul luat de pe site-ul MSPS si care poate fi vazut aici http://sis.msps.es/fse/PaginasEstaticas ... OS2010.pdf

SA INTELEG CA, in afara de omologarea obligatoriu obtinuta in momentul inscrierii la MIR, scaderea expedientului de la procentul de 25 la procentul de 10, introducerea a 30 de imagini si grafice, LI SE VA PERMITE PARTICIPAREA PE CELE 7000 DE LOCURI TUTUROR MEMBRILOR CARE AU ACORD DE COOPERARE CULTURALA CU SPANIA ADICA APROAPE TOATA AMERICA LATINA SI CA VA CRESTE CONCURENTA LA MIR??? MERSI ANTICIPAT

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: ACORD DE COOPERARE CULTURALA CU SPANIA PENTRU MIR????

Postby alimori » Sat Sep 04, 2010 2:50 pm

Zvonurile care circula prin spitalul meu spun c-o sa le fie mai greu sudamericanilor, nu mai usor, pt c-o sa li se ceara viza ca sa dea examenul; s-au cam saturat spaniolii de astia care aleg loc la MIR doar de dragul vizei, dupa care renunta si mai dau MIRul o data, stand bine merci in Sp tot anul cu viza scoasa la angajare.

(n-am deschis linkul pt ca n-am timp acum)

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: ACORD DE COOPERARE CULTURALA CU SPANIA PENTRU MIR????

Postby copanu » Sat Sep 04, 2010 7:34 pm

modificarile la care se refera sunt asa

1. ca sa te inscrii trebuie sa ai deja diploma omologata sau recunoscuta
2. vor fi 225 de intrebari si 10 de intrebari + 10 de rezerva, dintre care 30 vor fi legate de niste imagini, grafice, tabele
3. procentul expedientului academic scade de la 25% la 10%
4. cei cu viza de studiu care se vor inscrie la MIR anul asta nu vor mai participa pe locurile generale ci vor intra pe cele 10% locuri rezervate pentru extracomunitari.
pana acum cei cu viza de studiu concurau pe locurile generale, dar de acum ca sa se mai opreasca infuzia de extracomunitari, acestia vor concura pe locurile speciale, cele 10% din toate locurile scoase la concurs.
http://1.bp.blogspot.com/_YVlJjVecOQg/S ... CIA_II.GIF
uitate pe asta sa vezi cam cum se modifica situatia
o sa vezi ca cei cu viza de studiu au fost cam 1500 care au ales locuri la convocatoria trecuta. deci se elibereaza niste locuri de ales. cei cu viza de studiu erau mult mai multi decat cei cu viza de sedere.
vom vedea ce se intampla pana la urma.
succes


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests