Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

ro_anya
Posts: 3
Joined: Sun Sep 12, 2010 10:10 am
Location: Bucharest
Contact:

Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ro_anya » Mon Sep 13, 2010 6:16 pm

buna...merge cineva la cursul de germana organizat de Permedex in octombrie-noiembrie la Gera?
Si...poate cineva,dintre cei care au fost deja acolo,sa-mi dea ceva sfaturi despre cum e mai usor si ieftin de ajuns in Gera?
merci

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Sep 15, 2010 10:10 am

anja pana la Gera vii cu biscuitu pe conducta :D se ajunge repede :P

ehrm ai avion peste tot direct depinde de ce vrei sa platesti. blueair are curse low cost da nu in directia ta, poti totus isa te uiti dupaia pe db.de deutsche bahn adica si sa vei cat te costa un bilet de tren, faci adunarea si vezi daca iti iese mai ieftin sa iei avion direct sau sa mergi in 2 etape. sunt si autocare din romania care vin spre germania si sunt ieftine. una dintre firme parca e Firma Mayer, e din timisoara cred dar are atucoare si din bucuresti. o stiu pt ca am trimis un bagaj de 50 de kg vu 50 de euro prin ei si mi sau parut seriosi. patronul e neamt cred, deci daia si sunt seriosi probabil.
daca nu ai bani destui ( ceea ce e o utopie niciodata nu o sa avem bani destui, cu cat ne creste salariu cu atata se dubleaza si pretentiile ), ia un autocar sunt multe firme. am inteles ca nu platesti cursul si ca firma e destul de serioasa din ce s-a mai scris aici, eu nu stiu nu am avut contact cu ei personal , si deci nu am feedback reliable :D

camish are dreptate am mai zis de vreo 10 ori da nu citeste nimeni. din jan 2010 nu se mai da beruferlaubnis. cel putin in hessen sigur nu. asa ca tind sa cred ca in toate germania, au anumite EXCEPTII , cazuri speciale etc, dar in principiu nu se mai da deci trebuie asteptat aprobationul. la mine a durat 3 zile i-am dus fetei de la camera medicilor un simplu buchet de flori si am rugat-o personal sa il faca mai repede daca se poate pt ca trebuie sa incep pe 1 , si 1 era ieri :P

Suntmuci
junior
junior
Posts: 83
Joined: Fri Sep 17, 2010 12:09 pm
Location: Zen

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Suntmuci » Fri Sep 17, 2010 1:38 pm

Salut tuturor!
Numele meu este , Vlad , trec anul 6 si am luat hotararea sa plec din tara (au fost mai multi factori care au influentat aceasta decizie). Multi colegi de ai mei vorbesc despre Germania .. toata lumea mi se pare ca vorbeste dupa ureche , eu fiind motivat sa fac acest pas in viata mea am inceput sa caut pe internet tot felul de siteuri .. si am dat peste acest forum , m-am pus pe citit dar totusi mai am cateva nelamuriri. As fii recunoscator daca unul dintre colegi mi-ar putea raspunde la ele. Va multumesc anticipat.

1. Nivelul meu de limba germana este 0 . NU timpul in care o voi invata este problema si nici banii . Ma sfatuiti sa incep la Goethe de la nivelul de A1.1 sau sau fac cateva ore in particular (cat este necesar) si sa incerc sa sar la un nivel mai avansat... tineti cont ca nu vreau sa-mi fur caciula si ca vreau sa invat limba. Cum spunea un coleg intr-un post daca ai facut medicina poti invata orice limba de pe glob.

2. Am citit pe forum tot felul de discutii despre diverse firme de recrutare. As fii recunoscator daca cineva ar pune cateva linkuri cu firme de recrutare pentru a-mi face o idee despre ce fel de specializari au ei nevoie acolo.

3. Cat de mult conteaza referintele din tara sau voluntariatul facut in tara pe CV . Eu am 2 ani de voluntariat SMURD .. cat de mult ma poate ajuta si ce fel de avantaje pot avea ?

4. Ce pretentii au de la tine in momentul in care ajungi acolo si iei postul de rezident in ideea in care tu esti proaspat iesit de pe bancile facultatii ? Care sunt asteptarile lor ?

5. Cum sunt ei ca oameni , ca si popor si cum se poarta cu noi cei veniti din Romania pe posturile de rezident (ma refer atat la oameni cat si la colegi) ?

I look forward to hearing from you guys !
Arbeit macht frei !

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Fri Sep 17, 2010 7:02 pm

drmititik wrote:Salut!
Are cineva idee in Austria cum sta treaba? Acelasi sistem la si in Germania?
Multumesc


Pot sa iti zic din ce am auzit, ca nu se da rezidentiat, deci iti depui Cv la spital...bla bla bla.
Despre acte, permis de munca etc, nu stiu nimic
aa...si sunt muuult mai putine joburi pt rezidenti decat in Germania

ro_anya
Posts: 3
Joined: Sun Sep 12, 2010 10:10 am
Location: Bucharest
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ro_anya » Fri Sep 17, 2010 8:01 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:anja pana la Gera vii cu biscuitu pe conducta :D se ajunge repede :P

ehrm ai avion peste tot direct depinde de ce vrei sa platesti. blueair are curse low cost da nu in directia ta, poti totus isa te uiti dupaia pe db.de deutsche bahn adica si sa vei cat te costa un bilet de tren, faci adunarea si vezi daca iti iese mai ieftin sa iei avion direct sau sa mergi in 2 etape. sunt si autocare din romania care vin spre germania si sunt ieftine. una dintre firme parca e Firma Mayer, e din timisoara cred dar are atucoare si din bucuresti. o stiu pt ca am trimis un bagaj de 50 de kg vu 50 de euro prin ei si mi sau parut seriosi. patronul e neamt cred, deci daia si sunt seriosi probabil.
daca nu ai bani destui ( ceea ce e o utopie niciodata nu o sa avem bani destui, cu cat ne creste salariu cu atata se dubleaza si pretentiile ), ia un autocar sunt multe firme. am inteles ca nu platesti cursul si ca firma e destul de serioasa din ce s-a mai scris aici, eu nu stiu nu am avut contact cu ei personal , si deci nu am feedback reliable :D

merci pt informatii....

camish are dreptate am mai zis de vreo 10 ori da nu citeste nimeni. din jan 2010 nu se mai da beruferlaubnis. cel putin in hessen sigur nu. asa ca tind sa cred ca in toate germania, au anumite EXCEPTII , cazuri speciale etc, dar in principiu nu se mai da deci trebuie asteptat aprobationul. la mine a durat 3 zile i-am dus fetei de la camera medicilor un simplu buchet de flori si am rugat-o personal sa il faca mai repede daca se poate pt ca trebuie sa incep pe 1 , si 1 era ieri :P

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Fri Sep 17, 2010 8:25 pm

lucruri care s-au mai explicat de 100000 0de ori pe forumu asta. TOATE intrebarile tale isi au raspunsul in forumul de germania.
dupa ce cauti bine, daca e ceva ce nu ai inteles iti stau la dispozitie pe privat. DAR DOAR dupa ce cauti bine, asa o sa aflii raspunsuri la multe intrebari care nici macar nu le-ai pus inca.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Sat Sep 18, 2010 11:34 am

ProfDrMedGigiBecali wrote:lucruri care s-au mai explicat de 100000 0de ori pe forumu asta. TOATE intrebarile tale isi au raspunsul in forumul de germania.
dupa ce cauti bine, daca e ceva ce nu ai inteles iti stau la dispozitie pe privat. DAR DOAR dupa ce cauti bine, asa o sa aflii raspunsuri la multe intrebari care nici macar nu le-ai pus inca.


@prof med gigi becali. Tu iti dai seama ce vorbesti? Eu am stat la un momentdat cateva ore ca sa citesc vreo 15 pagini de pe topicul ala vechi. doch!!! iti ia vreo 3-4 zile ca sa citesti tot stufaraiul ala. din care mai mult de jumatate informatiile sunt pe langa subiect. daca tot vrei sa o ajuti, de ce nu ii raspunzi?

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Doftoroiu` » Sat Sep 18, 2010 12:41 pm

@ Cristi-Cj : Pai daca cineva nu are rabdare sa-si sacrifice timpul liber ca sa citeasca toate informatiile de pe forum, pret de 3-4 zile, inseamna ca nu are deloc, dar deloc, MOTIVATIA necesara ca sa ajunga in Germania, Franta, Honolulu, sau aiurea pentru a-si schimba viata .....Sunt convins ca pentru acest gen de oameni exista si prospera firmele de recrutare......
Garantii nu iti da nimeni, ca sa vii " la sigur"....Ca sa vin in Germania ne-am dat demisia, sotia mea si cu mine, de pe un post (la o clinica privata din Bucuresti) foarte bine platit si am venit aici fara sa am vreo garantie ca voi reusi si, mai ales, fara sa am vreo varianta B in tara in cazul in care socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din.... Markt :lol: asa cum vad ca vor sa aiba colegii nostri mai tineri. Nici acum, dupa acum 2 ani, nu stiu foarte bine nemteste, si nu stiu ce ne rezerva viitorul, de ce ar trebui sa ofer informatii "sigure" altora?
Si apropo de ajutor : am raspuns pana acum mai multor colegi care voiau sa ajunga aici, mi-am pierdut timpul liber scriind zeci de email-uri, rezultatul? Cu putine exceptii, nici macar un simplu "multumesc".....De aceea, ma voi margini la a posta numai simple actualizari ale informatiilor de pana acum.....
Iar pentru cei ce vin cu intrebari de genul celor de mai sus, voi posta fraza-standard : TE ROG FRUMOS, CITESTE MAI SUS, S-A MAI DISCUTAT ASTA!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sat Sep 18, 2010 12:50 pm

Doftoroiu` wrote:@ Cristi-Cj : Pai daca cineva nu are rabdare sa-si sacrifice timpul liber ca sa citeasca toate informatiile de pe forum, pret de 3-4 zile, inseamna ca nu are deloc, dar deloc, MOTIVATIA necesara ca sa ajunga in Germania, Franta, Honolulu, sau aiurea pentru a-si schimba viata .....Sunt convins ca pentru acest gen de oameni exista si prospera firmele de recrutare......
Garantii nu iti da nimeni, ca sa vii " la sigur"....Ca sa vin in Germania ne-am dat demisia, sotia mea si cu mine, de pe un post (la o clinica privata din Bucuresti) foarte bine platit si am venit aici fara sa am vreo garantie ca voi reusi si, mai ales, fara sa am vreo varianta B in tara in cazul in care socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din.... Markt :lol: asa cum vad ca vor sa aiba colegii nostri mai tineri. Nici acum, dupa acum 2 ani, nu stiu foarte bine nemteste, si nu stiu ce ne rezerva viitorul, de ce ar trebui sa ofer informatii "sigure" altora?
Si apropo de ajutor : am raspuns pana acum mai multor colegi care voiau sa ajunga aici, mi-am pierdut timpul liber scriind zeci de email-uri, rezultatul? Cu putine exceptii, nici macar un simplu "multumesc".....De aceea, ma voi margini la a posta numai simple actualizari ale informatiilor de pana acum.....
Iar pentru cei ce vin cu intrebari de genul celor de mai sus, voi posta fraza-standard : TE ROG FRUMOS, CITESTE MAI SUS, S-A MAI DISCUTAT ASTA!

e grele, dom'le, astea cu cititul, cu selectatul informatiilor pertinente etc. daca s-ar putea, domnii si doamnele ar vrea informatia personalizata, gata filtrata, eventual livrata i.v., ca sa nu isi streseze ochii sau urechile. apoi, vor sa vina seful de clinica direct in RO la ei acasa (sau sa ii scoata la masa la Capsa), sa le vorbeasca cel mult in engleza sau sa angajeze interpret de romana si tot asa.

ce e dulce in postul domnului de mai sus e ca prima "intrebare" nu contine de fapt nici o intrebare, mai mult, respinge toate sfaturile date anterior ptr invatarea limbii. atunci: ce pusca mea cauti pe forum, daca iti pute totul??? si da, asta e intrebare!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Germania - rezidențiatul

Postby drmititik » Sat Sep 18, 2010 12:55 pm

multumesc :)



Cristi_cj wrote:
drmititik wrote:Salut!
Are cineva idee in Austria cum sta treaba? Acelasi sistem la si in Germania?
Multumesc


Pot sa iti zic din ce am auzit, ca nu se da rezidentiat, deci iti depui Cv la spital...bla bla bla.
Despre acte, permis de munca etc, nu stiu nimic
aa...si sunt muuult mai putine joburi pt rezidenti decat in Germania

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Sat Sep 18, 2010 1:36 pm

Doftoroiu` wrote:@ Cristi-Cj : Pai daca cineva nu are rabdare sa-si sacrifice timpul liber ca sa citeasca toate informatiile de pe forum, pret de 3-4 zile, inseamna ca nu are deloc, dar deloc, MOTIVATIA necesara ca sa ajunga in Germania, Franta, Honolulu, sau aiurea pentru a-si schimba viata .....Sunt convins ca pentru acest gen de oameni exista si prospera firmele de recrutare......
Garantii nu iti da nimeni, ca sa vii " la sigur"....Ca sa vin in Germania ne-am dat demisia, sotia mea si cu mine, de pe un post (la o clinica privata din Bucuresti) foarte bine platit si am venit aici fara sa am vreo garantie ca voi reusi si, mai ales, fara sa am vreo varianta B in tara in cazul in care socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din.... Markt :lol: asa cum vad ca vor sa aiba colegii nostri mai tineri. Nici acum, dupa acum 2 ani, nu stiu foarte bine nemteste, si nu stiu ce ne rezerva viitorul, de ce ar trebui sa ofer informatii "sigure" altora?
Si apropo de ajutor : am raspuns pana acum mai multor colegi care voiau sa ajunga aici, mi-am pierdut timpul liber scriind zeci de email-uri, rezultatul? Cu putine exceptii, nici macar un simplu "multumesc".....De aceea, ma voi margini la a posta numai simple actualizari ale informatiilor de pana acum.....
Iar pentru cei ce vin cu intrebari de genul celor de mai sus, voi posta fraza-standard : TE ROG FRUMOS, CITESTE MAI SUS, S-A MAI DISCUTAT ASTA!


cred ca asta e problema unora care au plecat in Germania: de ce altii sa nu munceasca asa greu ca sa plece? de ce sa le dau eu o informatie...cand pot ei sa caute cateva zile acul in carul cu fan.
eu unul inca nu am reusit sa citesc tot topicul ala vechi cu germania, si nici nu cred ca o sa reusesc. pentru ca nu ma intereseaza TOT ce scrie acolo. probabil ca 1-2% maxim din ce e acolo e important. restul sunt povesti de succes, impresii, comentarii, aberatii...ce vrei tu, numai nu informatie importanta.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby holliday » Sat Sep 18, 2010 2:12 pm

Cristi_cj wrote:
cred ca asta e problema unora care au plecat in Germania: de ce altii sa nu munceasca asa greu ca sa plece? de ce sa le dau eu o informatie...cand pot ei sa caute cateva zile acul in carul cu fan.
eu unul inca nu am reusit sa citesc tot topicul ala vechi cu germania, si nici nu cred ca o sa reusesc. pentru ca nu ma intereseaza TOT ce scrie acolo. probabil ca 1-2% maxim din ce e acolo e important. restul sunt povesti de succes, impresii, comentarii, aberatii...ce vrei tu, numai nu informatie importanta.

eu cred ca daca vrei ceva sa obtii poti.
nu e nimeni obligat sa'ti dea informatia necesara.
ceea ce e bine de stiut, e ca informatia e acolo, trebuie doar dumneata sa o cauti.
asta daca nu vrei sa te deranjezi prea mult.
sau vrei sa cautam noi pentru tine? :)

ps: s'a mai zis pe forum, se poate raspunde pe privat la intrebari tintite, dar numai dupa ce citesti deja topicul.
(te sfatuiesc sa pui anumiti useri la foes, si astfel, paginile de comentarii aberatii etc, o sa se diminueze)
intai fa'ti temele, si apoi vino si critica.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Sat Sep 18, 2010 2:33 pm

holliday wrote:
Cristi_cj wrote:
cred ca asta e problema unora care au plecat in Germania: de ce altii sa nu munceasca asa greu ca sa plece? de ce sa le dau eu o informatie...cand pot ei sa caute cateva zile acul in carul cu fan.
eu unul inca nu am reusit sa citesc tot topicul ala vechi cu germania, si nici nu cred ca o sa reusesc. pentru ca nu ma intereseaza TOT ce scrie acolo. probabil ca 1-2% maxim din ce e acolo e important. restul sunt povesti de succes, impresii, comentarii, aberatii...ce vrei tu, numai nu informatie importanta.

eu cred ca daca vrei ceva sa obtii poti.
nu e nimeni obligat sa'ti dea informatia necesara.
ceea ce e bine de stiut, e ca informatia e acolo, trebuie doar dumneata sa o cauti.
asta daca nu vrei sa te deranjezi prea mult.
sau vrei sa cautam noi pentru tine? :)

ps: s'a mai zis pe forum, se poate raspunde pe privat la intrebari tintite, dar numai dupa ce citesti deja topicul.
(te sfatuiesc sa pui anumiti useri la foes, si astfel, paginile de comentarii aberatii etc, o sa se diminueze)
intai fa'ti temele, si apoi vino si critica.


eu nu caut nicio informatie. era o tipa care avea nevoie de ajutor, si un coleg binevoitor i-a inchis gura
in fine....tot romani ramanem. indiferent in ce tara am locui

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby holliday » Sat Sep 18, 2010 3:00 pm

ei nah, crezi ca toti avem asa timp la dispozitie pentru oricine?
time is money, indiferent in ce tara ai sta.

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_dick » Sat Sep 18, 2010 5:01 pm

cea mai tare replica de pe acest Forum...Cineva intreba ceva despre un act care se obtine din germania si avenit raspunsul unui coleg binevoitor" NU STIU EXACT LA CE TE REFERI DAR CRED CA DENUMIREA ACTULUI E GRESIT SCRISA"

COLEGII CARE MAI AU NEVOIE DE AJUTOR SA INCERCE PE ACEST FORUM:::EXISTA SANSA SA NU OBTINA INFORMATII DAR IN MOD SIGUR VOR FI CORECTATI DE CINEVA MULT MAI INTELIGENT SI MULT MAI DEZINFORMAT

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marmotul » Sat Sep 18, 2010 5:07 pm

da, si?
mai exista si alte forumuri
qpepsi.gif

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sat Sep 18, 2010 8:21 pm

dr_dick wrote:cea mai tare replica de pe acest Forum...Cineva intreba ceva despre un act care se obtine din germania si avenit raspunsul unui coleg binevoitor" NU STIU EXACT LA CE TE REFERI DAR CRED CA DENUMIREA ACTULUI E GRESIT SCRISA"

COLEGII CARE MAI AU NEVOIE DE AJUTOR SA INCERCE PE ACEST FORUM:::EXISTA SANSA SA NU OBTINA INFORMATII DAR IN MOD SIGUR VOR FI CORECTATI DE CINEVA MULT MAI INTELIGENT SI MULT MAI DEZINFORMAT

cumva e acelasi coleg/a care apoi si-a cerut scuze ptr confuzie?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Sat Sep 18, 2010 9:00 pm

Cristi_cj wrote:cred ca asta e problema unora care au plecat in Germania: de ce altii sa nu munceasca asa greu ca sa plece? de ce sa le dau eu o informatie...cand pot ei sa caute cateva zile acul in carul cu fan.
eu unul inca nu am reusit sa citesc tot topicul ala vechi cu germania, si nici nu cred ca o sa reusesc. pentru ca nu ma intereseaza TOT ce scrie acolo. probabil ca 1-2% maxim din ce e acolo e important. restul sunt povesti de succes, impresii, comentarii, aberatii...ce vrei tu, numai nu informatie importanta.


1. pentru "para malaiata in gura la natafleata" s-au sintetizat informatiile importante in topice separate Germania-rezidentiatul, acte, specialitate, nu e nevoie sa se caute nimic in carul cu fan.

2. NIMENI, dar absolut NIMENI de pe forumul acesta nu este obligat sa raspunda la intrebari. imi amintesc acum 3 ani cum nu gaseam absolut nimic despre Germania, cum nu puteam obtine absolut nici o informatie, cum nu stiam ce si cum sa caut pentru ca nu intelegeam limba. Mi-am promis ca o sa fac CE IMI STA IN PUTINTA ca altii sa nu treaca prin aceleasi iad, iar acum se primesc acuzatii de genul acesta...n-am cuvinte sa-i clasific pe acuzatori.

3. nu stiu pe unde umbla Im ca n-a mai dat nici un semn de viata pe forumul de Germania, sa le raspunda celor care "cer certitudini". Va urez succes tuturor, retineti doar ca nici eu, nici altii nu sunt cunoscatori ai viitorului. Daca aveati putina curiozitate ati fi aflat care e bestseller-ul Germaniei:

http://de.wikipedia.org/wiki/Deutschlan ... ft_sich_ab

Cu o astfel de atitudine, foarte agreata de bastinasi, cu un trecut nazist, cine poate oferi certitudini? Si nu uitati ca in Franta romani (chiar daca sunt etnici rromi) sunt expulzati. Care este viitorul Romaniei si romanilor in Europa? Vom trai si vom vedea...
nicht wahr?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Sun Sep 19, 2010 7:56 am

vmc wrote:2. NIMENI, dar absolut NIMENI de pe forumul acesta nu este obligat sa raspunda la intrebari. imi amintesc acum 3 ani cum nu gaseam absolut nimic despre Germania, cum nu puteam obtine absolut nici o informatie, cum nu stiam ce si cum sa caut pentru ca nu intelegeam limba. Mi-am promis ca o sa fac CE IMI STA IN PUTINTA ca altii sa nu treaca prin aceleasi iad, iar acum se primesc acuzatii de genul acesta...n-am cuvinte sa-i clasific pe acuzatori.


nu era vorba despre tine. eu vorbeam de aroganta UNORA...printre care prof dr med becali ala.
si nu stiu care e problema. eu chiar incercam sa o ajut pe colega respectiva. nu cred ca am gresit cu nimic ca i-am luat apararea

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Sun Sep 19, 2010 12:39 pm

Cristi_cj wrote:
vmc wrote:2. NIMENI, dar absolut NIMENI de pe forumul acesta nu este obligat sa raspunda la intrebari. imi amintesc acum 3 ani cum nu gaseam absolut nimic despre Germania, cum nu puteam obtine absolut nici o informatie, cum nu stiam ce si cum sa caut pentru ca nu intelegeam limba. Mi-am promis ca o sa fac CE IMI STA IN PUTINTA ca altii sa nu treaca prin aceleasi iad, iar acum se primesc acuzatii de genul acesta...n-am cuvinte sa-i clasific pe acuzatori.


nu era vorba despre tine. eu vorbeam de aroganta UNORA...printre care prof dr med becali ala.
si nu stiu care e problema. eu chiar incercam sa o ajut pe colega respectiva. nu cred ca am gresit cu nimic ca i-am luat apararea



Poate ai gresit facand reprosuri celor care pierd timpul lor liber ca sa scrie pe aici. Eu nu stiam nici ce i assistenzarzt cand am inceput sa citesc forumul. Intr-adevar ca s si multe prosti dar cu siguranta sunt si foarte multe informatii utile, informatii pe care nu prea ai de unde sa le iei. Ar trebui sa apreciati cei care vreti sa aflati cum e in Germanica ca aveti de unde, in loc sa va agasati ca e prea mult de citit. Parerea mea....

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby miraj » Sun Sep 19, 2010 6:38 pm

"Aberațiile" și "offtoppicurile" de multe ori creionează o anumita experienta pe care a avut-o in Germania cel care a postat. Pe mine, aceste informații colaterale, subiective, m-au ajutat să înțeleg cate ceva despre societatea germana, despre cum sunt/pot fi nemții.
Care-i nemulțumit de faptul ca nu i se explica pe îndelete să nu mai posteze!
Să afle din alte surse ce îl/o interesează și apoi să vina să posteze aici și să explice în detaliu tuturor labagiilor si pițipoancelor care n-au chef să-și obosească ochișorii, pupa-i-ar furnicile să-i pupe ( pe ei, -i, pe ochișori).
P.S. Și scrieți cu diacritice băi!
P.S.2 .........nu mai scrieți cu puncte.... puncte...că nu sunteți pe .... messenger....

camish
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 13, 2006 4:13 am
Location: ???

Re: Germania - rezidențiatul

Postby camish » Sun Sep 19, 2010 6:47 pm

adicä aschä da, nümai cö förö ...?

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Sep 19, 2010 11:28 pm

camish ;D ahahahaahahahah
miraj maine sunt dienstfrei da poimaine te pleznesc de nu te vezi la popota , cum iti permiti sa vb asa cu viitori chefarzti so leitende oa si oä, si cine stie ce arztliche direktori ?? in genunchi cu scuze scrise pe frunte si te izbesti de 10 ori de gresie.

mai copii intelegeti un lucru. nu se poate sintetiza tot ce e scris si ce va fi scris. sunt multi useri care au postat exp personale , sa va faceti o idee de interviu cum si ce e, de lucruri pt familie, copii, sot, etc etc etc. cititi in **** mea adica pe romaneste cateva zile posturile si dupaia intrebati. intrii pe forum si intrebi direct BAA CUM AJUNG IN GERMANIA REPEDE SA II ZICA UNU CA FACE preinfarct!!!
arata ca nici macar nu te-ai deranjat sa cauti, ai intrat pe primu post mai utilizat, thread sau cum se numeste, si ai bagat intrebarea si dupaia te duci sa ofreci la rece pana vine raspunsu. majoritatea celor care posteaza aici sunt in germania, au ajutat sau au incercat deja sa ajute F F F multi romanasi sa ajunga aici, si poa au si reusit unii. dar 90% dintre celor carora le raspunzi sunt fantome, citesc odata si dispar , sau sunt nesimtiti si dupa cum spune ilustra noastra VMC, NICI macar multumesc nu zic.
ajungi la un moment dat sa iti bagi picioarele si sa zici , bei inainte sa mi se puna o intrebare PERTINENTA, care sa demonstreze ca a citit de pe forum si ca are interes, NU MAI RASPUND!!!! acuma intelegi mentalitatea lu prof dr med gigi ?? e plin forumu de oite si caprite, care nu se mulg singure, tre sa le ajuti . eu vmc manolo camasa vacanta , si da unde draq e IM!!! si elvis eram sa o uit pe elvis frate. si inca multi ca doftoroiu sau etc etc etc. incercam sa ducem turma de pe plaiurile mioritice pe plaiurile allemaniei. si e greu cand iese un berbec in fatza si striga ca nu si nu si nu ala era BATMAN!! BATMAN BATMAN nu e ca in filme crede-ma :D

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Mon Sep 20, 2010 12:52 am

ProfDrMedGigiBecali wrote: NICI macar multumesc nu zic.


ba zic mai, n-ai auzit tu? NEIN DANKE, iar apoi repeta: nein danke :D
sau n-ai inteles? DANKE=multumesc, dar e greu sa auzi cand vezi (sigur aveti voi astia, oftalmologi, o teorie cu inhibiatia senzorilor la anumiti stimuli :wink: )
nicht wahr?

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_dick » Mon Sep 20, 2010 5:14 pm

eu cred ca este momentul sa fondam o societate sau o organizatie sau macar un partid mai mult sau mai putin politic cu adresa si numar de telefon si tot tacimu...de exemplu sa-i zicem Partidul Celor Care au Riscat si au Venit in Germania fara sa le Ofere nimeni certitudini sau macar Informatii. propun de asemenea sa angajam o secretara eventual doua si apoi sa facem informatia publica pe Forum sau eventual sub forma unei reclame pe toate Forumurile de pe net ca sa nu se mai deranjeze nimeni sa caute informatii..PUR SI SIMPLU SUNA LA SEDIUL PARTIDULUI si acolo primeste tot ce are nevoie...casa, masa,un job la care sa invete sefu romineste ca sa se poata adresa multstimatului coleg aterizat de pe dulcele plai mioritic etc.
Cei care sunt deja prin Germania sunt rugati sa ma contacteze pe privat in eventualitatea tipariri unei BROSURI cu denumirea "Cum sa ma las Emigrat in Germania?".Caut de asemenea voluntari care sunt dispusi sa intrebe personal colegii medici din Rominia daca vor sau nu sa emigreze...apoi doritorii de emigrare vor primii absolut gratuit cite un exemplar din susnumita brosura. Celor care sunt dispusi sa ma ajute nu le multumesc.

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby miraj » Mon Sep 20, 2010 6:54 pm

"Cum sa ma las Emigrat in Germania?"

ahahahaa buna asta... oops, off-topic :bis: glasses9.gif

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Sep 20, 2010 8:00 pm

dr dick daca promiti ca ma bagi si in.. aia si ma scoti si ma si injuri, deci nu numai ca nu multumesti da,... te ajut !!
mi-am perdut biciu de autoflagelat si centura cu 9 noduri so rupt. deci cumva tre sa o fac :D

camish
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 13, 2006 4:13 am
Location: ???

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby camish » Tue Sep 21, 2010 12:06 pm

Ne facusi VMC loc de dat cu capu? (pt. Scriptu scris scripte becalifere)
Ciudat ar fi sa scrie cineva cu buna intentie ca vrea sa se lase dus in Mnemtia.
Sunt in off-topic (aici desigur ontopic) fever - Las dus: cu trenul, masina, autobuzul, avionul, iar pentru concetatenii mai cu bronz sub tren, in portbagajul masinii sau autobuzului, intre rotile avionului.
Avem si varianta pentru bolnavii ce vor tratament in strainatate - cu ambulanta.
Ma scuzati, ma lasai de fumat si simt nevoia absurda de a face ceva la fel de daunator.

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby miraj » Tue Sep 21, 2010 4:45 pm

draghicescu.oana wrote:Buna tuturor!
Tocmai m-am hotarat sa plec in Germania, dupa ce mai multi colegi au facut acest pas si am constat ca aici se cam impute treaba. Problema este ca sunt casatorita si am un copil si nu imi permit sa ma arunc aiurea cu capul inainte. Mai este cineva pe aici care a plecat cu familia. Poate ma ajutati cu cateva informatii. Daca vin initial cu sotul, acesta beneficiaza de somaj (si ce valoare are) pana isi gaseste un job (mentionez ca nu lucreaza in domeniul medical)? Ma pot ajuta cei de la spitalul angajator in gasirea unui job pentru el? Cat mai curand vrem sa luam si copilul cu noi. Aveti idee care este varsta de la care pot sa inscriu copilul la cresa/gradinita si care sunt costurile aferente? De asemenea as vrea sa stiu daca copilul beneficiaza de alocatie.


Stimata doamna Draghicescu,
La o parte dintre (daca nu chiar la toate) intrebarile dumneavoastra veti gasi raspunsul in Topicul-arhiva despre Germania. Spor la citit!
Mit freundlichen Grüßen,
Miraj :allright:

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby cris3 » Tue Sep 21, 2010 7:19 pm

si inca ceva, domle miraj,

ce sanse reale de reusita are dna doctor? ca doar trebe sa mearga la sigur :mrgreen: asta nu e detaliat in topicul cu pricina.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Tue Sep 21, 2010 7:39 pm

cris3 wrote:si inca ceva, domle miraj,

ce sanse reale de reusita are dna doctor? ca doar trebe sa mearga la sigur :mrgreen: asta nu e detaliat in topicul cu pricina.

nu uita de celebra: cat de cautata e specialitatea X?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby cris3 » Tue Sep 21, 2010 8:36 pm

Mda, si mai am o groaza, de obicei "Ein mal hin, alles drin", zB.

si cu banii cam cum e exact ? esti multumita ? cazare ti-au oferit ei la inceput sau ti-ai cautat tu ? chiriile cum sunt pe acolo. Zona cum este ? orasul ? Tu ai plecat singura sau ti-ai adus si familia dupa ? Mai sunt romani acolo ? Care e viata voastra dupa munca ? si cum decurge o zi de munca ? Garzile sunt platite si aveti libere dupa garda ?

dar preferata mea ramane "ce sanse reale am" :D

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby vmc » Tue Sep 21, 2010 8:55 pm

cris3 wrote:Ein mal hin, alles drin


si uite ce usor stim toti de unde-ti faci cumparaturile.
nicht wahr?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Tue Sep 21, 2010 9:04 pm

chiar, eu am vreo sansa daca-s simpatic ? :)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby vmc » Tue Sep 21, 2010 9:08 pm

sa-mi asamblezi mobila? ai toate sansele!
nicht wahr?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby cris3 » Tue Sep 21, 2010 9:12 pm

vmc wrote:si uite ce usor stim toti de unde-ti faci cumparaturile.

pai asa e, ca la supermarket; ai grija ca tu trebe sa iti faci pachete promotionale ca firma de recrutare si sa stii ca nu te ajut, iti pun piedici :devil:

holliday wrote:chiar, eu am vreo sansa daca-s simpatic ? :)

reala sau ireala? e important!

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Tue Sep 21, 2010 9:16 pm

vmc wrote:sa-mi asamblezi mobila? ai toate sansele!

:)) eu ma refeream la cumparaturi.
dar vin si la mobila, nu ma dau in laturi.
ti-am zis, weekendul asta ajung in Villingen. nu stiu daca e aproape sau departe de mobila, doar te anunt.

cris, eu ma refeream la o sansa palpabila. :)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby vmc » Tue Sep 21, 2010 9:20 pm

731
nicht wahr?

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Tue Sep 21, 2010 9:28 pm

vacanta ia mai dute in... LOCU meu , sa o ajuti pe vmc cu mobila!! ca eu nu pot am oite de pascut pe plaiurile becaliene :D
cea mai bune nu e ce sanse reale am ???cea mai tare si mai tare din parcare, e un mesaj de la un user care va ramane anonim si in care zice ceva : salut prietene vreau si eu sa vin in germania . idul meu de msg e : suntidiot@yahoo.com dami add ca sa vb mai pe indelete ce si cum !!
eram sa cad de pe scaun cand l-am citit, cand mam dumirit ce vrea am ras juma de ora :D asta e cel mai tare al meu. nu mai stiu exact cuvinetele da a fost un pic mai penibil de atat.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby vmc » Tue Sep 21, 2010 9:38 pm

tu sa vii in locul tau, fiecare in locul lui. mai imi trebuie un electrician priceput sa-mi puna lustrele :D
nicht wahr?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests