Teilzeit/Vollzeit

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Teilzeit/Vollzeit

Postby Iepurita » Wed Sep 14, 2016 12:27 pm

La mine la spital subt extrem de multi care lucreaza doar Teilzeit. De la 20% fara garzi, pana la 75-80%.
E o noua moda?
Nu prea stiu ce pensie va avea colega care lucreaza o zi pe saptamana....
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Teilzeit/Vollzeit

Postby Lii » Wed Sep 14, 2016 4:38 pm

zwanzig Prozent? Ach, du lieber Gott! Și ziua aia o ia când are chef?

Am o singura colega care are 90%, restul avem voll. Își ia din când în când o zi libera, sau mai rar pleacă cu o ora doua mai devreme.
Fără profesie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Teilzeit/Vollzeit

Postby Chingachgook » Thu Sep 15, 2016 5:08 pm

Du, li, Du
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Teilzeit/Vollzeit

Postby dr.maximus » Fri Oct 14, 2016 2:00 pm

Fratilor, de ce nimeni nu spune ca in ultimul timp Germania a inceput sa devina un lagar de munca? Personal putin, masuri de economisire drastice, supraincarcare cu sarcini a personalului. Munca robotica , totul pentru a produce cifre unor oameni care doar asta vor sa vada. Bani mai putini decat ar trebui....aviz celor care vor sa vina aici.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Teilzeit/Vollzeit

Postby Chingachgook » Fri Oct 14, 2016 2:54 pm

nu stiu in ce parte a germaniei locuiesti tu dar la mine e ca acum 5 ani. poate chiar putin mai bine ca am mai invatat limba si am devenit mai eficient
ce inseamna bani mai putini decat ar trebui?
cat consideri tu ca ar trebui?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Teilzeit/Vollzeit

Postby dr.maximus » Fri Oct 14, 2016 3:53 pm

acum sunt in Niedersachsen. am lucrat de ex in neuro acut intr-o statische Klinik, haos total. la garzi iti trageau impozit mai mare decat la salariu, iar la salariu iti trageau bani cu tot felul de zuschüsse pe care le argumentau ca fiind obligatorii. Belastungu era imens, unterbesetzung la ordinea zilei. pe de alta parte venea si cefarztu si zicea: externati rapid, miscativa mai repede, trebuie sa crestem numarul de pacienti. si nu ue un caz singular, poate tu esti un caz fericit si ma bucur pentru tine. am insa prieteni care lucreaza si pe Reha, au pacienti cate 35-40 si spun aceleasi lucruri, deci nu e numai in acut treaba asta. ideea e ca ei iti dau banii, doar pe hartie, dupa aia au tot felu de mecansime sa ii ia inapoi. si nu e numai asta. vor sa bagi ca mutu, asta e. nu ii intereseaza decat sa te vada sclav pe plantatie.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests