Locuinta Germania

alg
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 03, 2015 12:57 am

Locuinta Germania

Postby alg » Fri Jul 01, 2016 4:59 pm

Salut! Voi incepe sa lucrez in Germania de la 1 august si momentan imi caut chirie, problema ar fi ca 90% din locuinte vin fara mobila. As vrea sa va intreb pe cei care ati trecut deja prin asta, cum sta treaba cu mobila? daca o cumperi de acolo ti-o aduce in cateva zile? sau dureaza saptamani? voi cum ati procedat? orasul in care voi sta are aprox. 250.000 de locuitori

acuma eu am gasit o locuinta la 600 cu nebenkosten si e si mobilata dar ei vor sa semnez contractul pe 1 an....iar eu 6 luni sunt in perioada de proba in care se poate intampla orice. Intrebarea mea ii, daca raman fara job dupa 6 luni si trebuie sa ma mut, trebuie sa le platesc restul de chirie pana la 1 an?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Locuinta Germania

Postby Chingachgook » Fri Jul 01, 2016 5:39 pm

da, in general locuintele sunt fara mobila. astia au mobila lor si cand se muta si-o iau.
cu putin efort insa gasesti si mobilate.
timpul de livrare variaza in functie de unde o iei.
cel mai simplu e sa te duci sa vizualizezi, te decizi, inchierizi o duba cu 8-10 euro pe ora si ti-o iei singur . asta daca esti baiat. daca esti fata si nu gasesti un baiat sa il prostesti sa iti care mobila inseaman ca e vina ta.

da, nu semna contractul in niciun caz. preavizul e de 3 luni. problema cu perioada de proba e ca te pot anunta si cu o luna inainte ca nu se prelungeste contractul asa ca tot iesi in minus cu 2 luni la chirie. ia in calcul asta.

spitalul nu are camin sau ceva camere de inchiriat? majoritatea au, intreaba la personal.

eu in locul tau as inchiria ceva temporar si nu as investi in mobila macar vreo 2 luni pana te lamuresti care e treaba cu sectia. e posibil sa fie atat de naspa incat sa vrei sa pleci tu, la astia e foarte actual proverbul cu gardul si leopardul.

de curiozitate in ce land esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

alg
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 03, 2015 12:57 am

Re: Locuinta Germania

Postby alg » Fri Jul 01, 2016 6:56 pm

Sunt in Sachsen-Anhalt, ii vb de o clinica universitara si sunt 99% convins ca nu imi vor spune sa plec in perioada de proba, dar oricum trebuie sa iau in calcul si varianta asta. Camin nu au...am discutat cu ei chestia asta la interviu. Ideea ii ca nu gasesc apartamente mobilate decat f prost localizate adica fac 1 ora pana la spital cu mijloace de transport in comun si pana la urma ajungi si cu alea la 450 cu tot.

alg
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Nov 03, 2015 12:57 am

Re: Locuinta Germania

Postby alg » Fri Jul 01, 2016 6:59 pm

Deci sa inteleg ca, chiar daca am semnat pe 1 an cu ei si pe mine ma da maine afara eu le mai platesc 3 luni adica durata preavizului respectiv

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Locuinta Germania

Postby Iepurita » Sun Jul 03, 2016 1:03 pm

Pai daca semnezi pe un an trebuie sa stai un an.
Ai hospitat la spitalul ala? Sa vezi cum sunt colegii? Ca atunci stii daca iti place sau nu.
Si daca nu ramai acolo, fiind clinica unicersitara inseamna ca e oras mare, deci sunt si alte spitale in zona unde ai putea sa iti gasesti ceva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Locuinta Germania

Postby Chingachgook » Sun Jul 03, 2016 3:55 pm

alg wrote:Deci sa inteleg ca, chiar daca am semnat pe 1 an cu ei si pe mine ma da maine afara eu le mai platesc 3 luni adica durata preavizului respectiv


daca ai semnat pe un an nu poti sa pleci dupa 3 luni.

vezi ce scie pe contract sa nu fie cu prelungire automata. astia sunt banditi.

in niciun caz sa nu stai la o ora de spital. mai bine platesti mai mult si stai mai aproape.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests