Practica de vara Germania

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Sun Apr 13, 2014 9:08 pm

Buna seara .
Sunt student anul 4 si am inteles de la niste colegi mai mari ca se poate face practica de vara la orice spital din Germania care te accepta , dar din pacate nu am primit prea multe detalii in privinta asta .

1. Trebuie trimisa vreo scrisoare de intentie , CV ceva sau care ar fi demersurile ?
2. Cam cand incepe si cand se termina perioada de practica mai exact ?
3. Inca o chestie interesanta pe care am auzit-o ar fi ca unele spitale te si platesc pe perioada practicii. Este adevarat ?

Multumesc, astept raspuns .

Va salut
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara Germania

Postby Chingachgook » Sun Apr 13, 2014 10:02 pm

cata germana stii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Sun Apr 13, 2014 10:16 pm

Mentionez ca intentionez sa fac meditatii incepand din vara asta si sa dau si examenul de diploma B2 pana vara viitoare cand am de gand sa plec la practica....
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara Germania

Postby Chingachgook » Mon Apr 14, 2014 9:25 am

nu ajunge un an sa iei b2
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Mon Apr 14, 2014 11:14 am

Nici daca lucrez intens ? Meditatii + singur acasa ... chiar imi doresc sa invat cat mai repede ... am colegi care au facut doar 6 luni si au obtinut B2 ...acum nu stiu ce sa zic .. m-ar interesa mai mult daca ma puteti ajuta cu detalii despre ce am intrebat , caci cu limba germana se rezolva.
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara Germania

Postby Chingachgook » Mon Apr 14, 2014 11:27 am

degeaba te ajutam cu detalii daca nu esti realist.
diploma de b2 poti sa o obtii si dupa o luna.

practica platita nu obtii. pentru practica de vara ii poti scrie direct unui Chefarzt pe sectia pe care vrei. sunt sanse mari sa te accepte daca nu uita secretara sa ii spuna de cererea ta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Mon Apr 14, 2014 11:37 am

Ma rog , hai sa zicem ca nu e musai sa am B2-ul in mana pentru practica de vara , asta e mai mult o ambitie de-a mea, ideea e ca imi doresc sa pot vorbi germana astfel incat sa pricep ce mi se spune si sa pot da un raspuns corect gramatical si asa mai departe...

Esti sigur ca nu se poate obtine practica platita ? Am colegi mai mari care spun ca au fost platiti si cu 600 euro /luna pe langa cazare si masa .
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica de vara Germania

Postby Chingachgook » Mon Apr 14, 2014 12:07 pm

sunt destul de sigur.
cazare si masa poti sa obtii, bani nu prea. colegii mai mari probabil au obtinut in anii anteriori cand erau alte conditii. probabil ca au promis ca vor veni acolo sa lucreze si atunci au avut parte de alt tratament.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Mon Apr 14, 2014 12:12 pm

Am inteles :D Multumesc !
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby vmc » Mon Apr 14, 2014 12:35 pm

pentru Famulatur (ceea ce tu o sa faci) nu se primesc bani. si in principiu nici cazare, nici masa pentru ca nu le esti de nici un ajutor. ceea ce au primit colegii mai mari a fost PJ (anul 6 in Germania) cand ai minime drepturi si responsabilitati (mai iei un sange, mai pui o branula)
nicht wahr?

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Mon Apr 14, 2014 2:01 pm

Si as putea face si eu chestia asta ? PJ ? chiar daca doar ce am terminat anul 5 ?
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby vmc » Mon Apr 14, 2014 2:39 pm

da, 4 luni continuu
trebuie sa vorbesti germana foarte bine, uneori faci anamneze si scrisori de iesire. sunt mii de libanezi si sirieni cu facultatea gata cu certificate de b2 sau c1 care cauta disperati posturi de hospitanti. nu cred ca ai sa primesti tu 400 de euro, dar poti incerca. asta inseamna sa-ti amani anul 6 in Romania, pe perioada PJ ai un contract, care trebuie respectat.
nicht wahr?

User avatar
Florentyyyn
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Apr 13, 2014 9:02 pm

Re: Practica de vara Germania

Postby Florentyyyn » Mon Apr 14, 2014 8:28 pm

pare prea complicat :D ... nu m-as incumeta :D multumesc pentru info !! am sa aleg mai degraba Erasmus in acest caz
"Alo ? Elevatorul ? Tu esti directore ? Aici nea` Bachus . Pai bine ma , vrei sa mor ? Nu stii ca am o inima cardiaca ?"


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests