Approbation- o intrebare

imolation
Posts: 2
Joined: Fri Jul 05, 2013 1:49 pm
Contact:

Approbation- o intrebare

Postby imolation » Fri Jul 05, 2013 2:47 pm

Bună!

Poate cineva să-mi spună, dacă pot să depun actele pentru Approbation într-un anumit land şi să încep să lucrez într-un alt land? Sau primul loc de muncă trebuie să fie neapărat în landul în care am cerut Approbation-ul?

De câteva luni bune căutăm cu soţul loc de muncă în Germania, şi pe cont propriu, şi cu ajutorul firmelor, dar nimic până acum. O fi specialitatea noastră de vină (urologie si pedi/neonat), o fi cetăţenia noastră sau o schimbare în piaţa medicală germană...nu ştiu. Dar ne vin înapoi doar răspunsuri negative. Firmele zic să avem răbdare...dar până când? Nu avem încă nici un contract şi ne-am gândit să depunem dosarul pentru Approbation, poate o primim între timp şi ne mărim şansele de a găsi un loc undeva...

Mersi anticipat pentru răspunsuri!

imola :roll:
Lust und Liebe sind die Fittiche zu großen Taten. Johann Wolfgang von Goethe

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation- o intrebare

Postby Chingachgook » Fri Jul 05, 2013 2:53 pm

pe pedi e greu de gasit. pe uro nu chiar asa greu

daca luati approbation (si nu arbeitserlaubnis) puteti lucra in alt land fata de cel de unde ati luat hartia. practic o data obtinut approbationul e valabil in toata germania toata viata.
in nrw stiu ca trebuia trimis precontractul ca sa obtii approbationul. in ce land vreti sa il obtineti? daca nu gasiti nimic poate ar fi bine sa veniti pe specialitati inrudite, stati cateva luni si apoi va duceti pe ce va intereseaza. e mult mai usor de gasit de aici (si mult mai usor daca aveti experienta in germania).
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

imolation
Posts: 2
Joined: Fri Jul 05, 2013 1:49 pm
Contact:

Re: Approbation- o intrebare

Postby imolation » Fri Jul 05, 2013 3:02 pm

Mersi de raspuns!


imola :roll:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation- o intrebare

Postby Iepurita » Fri Jul 05, 2013 3:46 pm

Cum zice Kooks---cei de la firma prin care am plecat eu le-a trimis mai multor rezidenti actele pt Approbation in Landul in care au mers ca hospitant, chiar daca nu aveau acolo un loc de munca.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Approbation- o intrebare

Postby j1mmy » Tue Jul 16, 2013 11:38 pm

de regula pt a cere approbation ai nevoie ori de Anmeldung la primarie, deci sa locuiesti in landul respectiv, ori de dovada ca ai semnat un contract de angajare (pot confirma asta pt Bezirkreg. Köln)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation- o intrebare

Postby Iepurita » Wed Jul 17, 2013 7:01 am

Hospitatiationul e destul pt Approbation.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Approbation- o intrebare

Postby metalu » Thu Jul 25, 2013 5:33 am

BW fara Hospitation, fara contract. Doar trebuie sa aveti testul medical de la medicina muncii obtinut undeva in germania.. in rest cam aceleasi acte.

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: Approbation- o intrebare

Postby bio_pepsy » Wed Aug 07, 2013 2:17 am

stie cineva: 1. daca inca nu am tradus si apostilat actele si sunt deja in Germania, se pot apostila si legaliza si aici?a mai experimentat cineva?

2. daca stiti in ce land se mai poate obtine Approbation fara adeverinta de angajare de la Spital> si daca mai exista astfel de landuri(unde?), atunci cum se procedeaza, depui prin posta si astepti raspuns sau se da examen si acolo?

multumesc anticipat respondentilor!

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Approbation- o intrebare

Postby kcuf_di » Wed Aug 07, 2013 4:26 pm

Se poate apostila, la consulat si ambasada, dar te va lua cu dureri de cap dupa ce vei vedea costurile, termenul si amabilitatea, aici ma refer la consulatul de la bonn.
L.E. eu le.am trimis prin posta in tara si mi le.a putut apostila o ruda de gradul I.
cse kestie

salmankan
Posts: 1
Joined: Wed Aug 07, 2013 2:24 pm

Re: Approbation- o intrebare

Postby salmankan » Fri Aug 09, 2013 6:22 pm

salut!
am si eu o intrebare!
daca stau intr-un land si depun actele de App. in alt land,
deci stau in Hessen si vreau sa imi depun actele in BW
se leaga cineva de asta?
iti cere un domiciliu in BW sau nu au treaba?
multumesc anticipat.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests