Interviu

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Interviu

Postby dr.maximus » Tue Jan 08, 2013 9:47 pm

Salutare din nou,
Va rog sa-mi spuneti, din experienta voastra,care au fost punctele/fazele/momentele decisive ale interviului pentru un raspuns pozitiv.

Timpul de asteptare pana la semnarea contractului depinde de modul cum a decis interviul sau nu? Am prieteni care au primit contractul imediat , in timpul interviului, dar si dupa cateva saptamani, cand isi cam luasera gandul.

Multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Tue Jan 08, 2013 10:43 pm

nemtii sunt alta rasa de oameni decat noi.
pentru ei e perfect normal sa iti dea raspunsul dupa 3 saptamani.
ce sa nu faci este sa nu citesti carti cu tampenii despre cum sa te comporti la interviu.
iti faci de acasa un textulet cu chestiile de baza( de unde vii, ce ai facut pana acum, sectia lor din satul ala ai laes ca urmare a unui researsch extins pe internet deoarece ca sotia/ prietena ta a gasit de lucru in zona).

neaparat la sfarsit sa ai 2 intrebari pregatite, arata ca esti interesat. de obicei nu dai gres daca intrebi cate paturi sunt si cam care e activitatea lor de baza

ideea de baza e sa nu faci vreo gafa la interviu. altfel nu prea sunt probleme.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Interviu

Postby dr.maximus » Wed Jan 09, 2013 1:29 pm

multumesc.

clinicile particulare ar putea oferi mai multe facilitati fata de cele bisericesti/ de stat?

in acest caz ce intrebari am putea sa punem, fara sa cadem in dizgratie? cele de ordin administrativ( cazare, ore suplimentare, decontare cursuri/carti, etc. isi au locul aici?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Wed Jan 09, 2013 2:06 pm

Nu e nicio diferenta intre clinici. Sau oricum nu ceva care sa conteze la inceput. Eu cred ca la primul spital nu e bine sa insisti prea mult cu cerutul. Sunt altii de parerea ca trebuie sa storci cat mai mult de la ei. Dar la primul job nu prea ai ce pune pe masa ca sa poti sa ceri. De asemeni daca politica spitalului e sa plateasca fortbildunguri o face oricum. + ca chefarztul poate sa iti promita din gura orice. Cand o sa schimbi spitalul o sa fii mult mai orientat si o sa stii exact ce curs vrei sa iti plateasca. Acuma poti sa intrebi doar asa general. Si ei iti vor raspunde la fel de general ca da. Dar una e sa iti plateasca un curs de 45 de euro ( si sa iti spuna ca s-au achitat de sarcina) si alta e un curs de 600. Pe ce sectie te duci?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Interviu

Postby Iepurita » Thu Jan 10, 2013 11:46 am

spitalele bisericesti platesc cel mai putin din cate am inteles.
Iar de bani am fost sfatuiti sa nu intrebam in discutia cu chefarztul ci sa intrebam la personal.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Thu Jan 10, 2013 3:41 pm

Eu am lucrat la spital bisericesc si luam fix aceiasi bani. Doar ca la aia se opreste by default o contributie catre culte (cred ca vreo 60 de euro). Faci o cere la personal ca tu esti de alta religie si nu se mai opreste.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Interviu

Postby Iepurita » Thu Jan 10, 2013 4:23 pm

Si eu tot la bisericesc sunt, pe fluurasul de salariu nu scrie nimic de taxa pt biserica, am specificat ca sunt ortodoxa si de-aia (banuiesc eu, ca ceilalti platesc).
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Fri Jan 11, 2013 2:34 am

ca idee de principiu. nu conteaza nimic daca sunteti platit vollzeit.
nu conteaza cine patroneaza spitalul, nu conteaza nici la ce sindicat e afiliat, nu conteaza nici macar daca e autorizat pentru 5 ani de rezidentiat. oricum o sa va mutati de acolo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Interviu

Postby KooZee » Thu Feb 07, 2013 2:38 pm

Salutari!
Urmeaza primul interviu si voiam sa stiu daca cei care au aplicat prin e-mail, au prezentat la interviu si Bewerbungsmappe. Raspunsul (cred ca) e evident. Ati folosit un anume tip de mapa ca de exemplu cel de aici http://www.bewerbungsshop24.de/shop/zwe ... 7ddecba58f ? Sau o mapa obisnuita? Printurile din mapa pe hartie speciala (100mg/mp), carton subtire sau hartie ordinara de copiator? :)
Cica prima impresie conteaza (asa zic unii) pentru unii. As vrea macar aici sa punctez pentru ca ma cam sperie "Bayerischa" si "Schwabischa". (Am aplicat pe Ortopedie in Bayern).

Orice alte ponturi pentru primul interviu sunt binevenite! (Ich bin ein bisschen gestresst!)
Cu stima!
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Thu Feb 07, 2013 9:38 pm

Eu am fost pe la interviuri cu cv-ul pus intr-o folie din aia de plastic. Sa ai vreo 2-3 la tine ca de obicei mai asista un oberarzt si se bucura ca niste copii cand ai cv-uri pentru toti.

Tine minte regula de baza: vorbeste rar si cat mai putin
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Interviu

Postby KooZee » Fri Feb 08, 2013 9:40 am

:) Multam' de sfaturi! Cu mapa am rezolvat: 3 mape ca cele din linkul de mai sus, print color pe hartie ordinara de copiator. Cat despre vorbit, planul meu era (si este in continuare) sa respect regula de baza.
Apropo, sunteti multi care ati fost intrebati la interviu de Stärke und Schwächen? De Berufserfahrung, de ce stii practic sa faci? Intrebari mai "neobisnuite" la care ar trebui sa ma astept?

Cu stima!
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Fri Feb 08, 2013 5:56 pm

Eventual te intreaba in functie de ce ai scris in cv. Ideea e sa minti cu masura. Pe mine nu m a intrebat nimeni de puncte tari si slabe. Oricum in caz de te intreaba sa nu uiti ca esti teamplayer si ca ai strong communication skills. Chiar daca momentan nu ai. E important pentru ei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Interviu

Postby Lii » Fri Feb 08, 2013 10:41 pm

Imi place de kux, are un discurs foarte pertinent in ultimul timp, atat cat am apucat sa mai citesc in diagonala pe aici.

Cei care va pregatiti de interviuri, ganditi un pic inainte. Chefarzt-ul se presupune ca este un om f instruit, varful piramidei (daca scoatem din calcul administratia spitalului) si omul care va v-a pregati mai departe in rezidentiat, la care va veti raporta intr-o mica sau mai mare masura. Cum ati putea lua in calcul ideea de a intreba daca va deconteaza biletul de autobuz la interviu? Cum?
Daca o faceti, va fi penibil, dar nemtii sunt excesiv de politicosi in general si vor salva aparentele.
Imi imaginez ca este un efort financiar pentru cei care nu au bani la inceput, dar nu veti sta in banii astia. Toti incepeti cu aprox 2250€ si e vorba de imaginea voastra, pana la urma.
Incercati sa nu ganditi ca merge oricum, ca e deficit si cineva trebuie sa va angajeze. Priviti lucrurile un pic in ansamblu. Nu ca va deconteaza spitalul biletul, ca va da o camera o luna e important, astea nu sunt lucruri la care sa va raportati.
Ce sa intrebati la interviu? Lucruri de bun simt. Despre spital, despre colegi, despre profilul spitalului. Sunt lucruri pe care le-ati citit oricum pe site inainte si chiar asa puteti spune: "Am citit pe site ca sunt x paturi pe sectia y si ca aici se opereaza/se foloseste nu stiu care tehnica, va uitati la Leistungen und Schwerpunkte. Am fost mereu interesat/a de patologia respectiva". Cereti cateva zile de hospitation pentru ca v-ar placea sa vedeti mai mult, arata ca sunteti interesati.
Are mare dreptate kux, sunt mai rare cazurile cand nimeriti din start bine. Si nu ai ce oferi initial, cand limba merge greu si nu esti familiarizat cu spitalul nemtesc.
Cred ca o atitudine mai modesta ar fi potrivita si mai cred ca nu au sens intrebarile despre bani, cursuri platite de spital, decontari si altele. In Ro daca ati fi mers la un interviu, ati fi cerut bani de drum?
Fără profesie

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Interviu

Postby Spass » Sat Feb 09, 2013 12:45 am

kooksee wrote:Tine minte regula de baza: vorbeste rar si cat mai putin


Si eu sunt in situatia de a merge din nou la interviuri dar n-as aplica regula asta. Cand vorbeam mai slabut germana, un Chefarzt nu a fost prea multumit si mai ales nu parea sa aiba prea multa rabdare, altii au fost incantati si mi-au spus ca am invatat germana destul de repede. Deci depinde si de om.
Acum nu am de gand sa mai fac asa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Sat Feb 09, 2013 12:54 am

acuma stii germana.

cand nu stii si amesteci dativele cu acuzativele de le umpli de sange nu cred ca e o impresie prea buna.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

JoAnne3
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Dec 13, 2012 10:14 pm

Re: Interviu

Postby JoAnne3 » Sat Feb 09, 2013 1:38 am

Legat de mapa pentru interviu....in CV daca trec congrese, cursuri facute in romania sau in tari ce nu au ca limba oficiala germana, banuiesc ca o simpla copie a diplomelor respective nu e de nici un folos si trebuie sa le traduc in germana si sa le atasez ca dovada....voi cum ati facut? Multumesc!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Interviu

Postby Chingachgook » Sat Feb 09, 2013 1:41 am

nu pui nicio dovada. enumeri cateva mai importante la sfarsitul cv-ului. ca regula cv-ul sa nu depaseasca 2 pagini. eventual la cerere aduci mapa suplimentara cu teancul de dovezi de participare. dar la nivelul asta de job sigur nu e cazul.

concentrati-va pe limba si pe impresia pe care o lasati, restul sunt prostii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

JoAnne3
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Dec 13, 2012 10:14 pm

Re: Interviu

Postby JoAnne3 » Sat Feb 09, 2013 1:44 am

ok..multumesc!


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests