Acte necesare p-u candidati extracomunitari(R.Moldova etc)

mih12qw
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 08, 2011 1:37 pm
Location: Grecia

Re: Acte necesare p-u candidati extracomunitari(R.Moldova et

Postby mih12qw » Tue Feb 05, 2013 1:22 am

tu deja lucrezi,ai obtinut erlaubnisul

Ortoped
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Nov 06, 2012 9:23 pm

Re: Acte necesare p-u candidati extracomunitari(R.Moldova et

Postby Ortoped » Tue Feb 12, 2013 10:04 pm

Buna! p-u cei interesati si in special p-u concetatenii mei mai gasiti informatii utile Oficiale pe
http://www.dw.de/focus/aventura-mea-ger ... 83/s-31747 in limba romana.
Rasfoiti materialul si ve-ti gasi multe raspunsuri la interbari.
Va doresc succese.
P.S. Despre mine: paradoxul e ca am obtinut Erlaubnisul p-u Oberbayern dar cum am zis postul e in Thuringen si merg din nou prin hopuri;
-am tradus actele deja in Germania si colac peste pupaza am dat peste noile reguli din 01/01/2013 cu Patientkommunikationtest anexat la certificat B2.
Noi am fost primii la Jena si cativa din noi si inclusiv eu nu l-am luat din prima.
Urmeaza s-a repetam pe 23/02/13 poate or fi mai intelegatori.
Va doresc succes tuturor si sanatate.

mih12qw
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 08, 2011 1:37 pm
Location: Grecia

Re: Acte necesare p-u candidati extracomunitari(R.Moldova et

Postby mih12qw » Sun Apr 07, 2013 4:37 am

nu cum ai luat examenul?

Ortoped
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Nov 06, 2012 9:23 pm

Re: Acte necesare p-u candidati extracomunitari(R.Moldova et

Postby Ortoped » Tue Jan 14, 2014 12:18 pm

Buna! pu concetatenii mei o noutate: de la 01,01,2014 in decursul valabilitatii Erlaubnis-ului(1-2ani) este deja obligatoriu in toate Land-urile asa numitul Kentnnisprufung- adica un examen ce tine de Chirurgie si Interne pe durata de 30min pentru a primi Approbation-ul. Ai dreptul sa il mai repeti de 2 ori cu interval min de 3 luni in caz de nesustinere. Pu etapa urmatoare te pregatesti si se sustine numai domeniul la care s-au gasit carente. Am vorbit cu cineva care l-a dat si a zis ca nu e Doamne fereste.Se tine liber cu cazuri practice cu diagnostic, DD, etc adica cei cu practica in domeniu nu au prea tare pentru ce isi face griji in afara de cheltuieli si stess. T
Te inregistrezi la instanta respectiva ce acorda Approbation,vezi ce acte iti mai tb si primesti un Termin pu Examen.
Eu m-am inscris pu sf lui februarie.Dupa aia mai dau detalii. Succese celor care il au de dat. Bafta!!!


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests