Pediatrie-Neonatolgie

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Pediatrie-Neonatolgie

Postby cris08 » Wed Oct 24, 2012 11:15 pm

Stiu ca este un domeniu oarecum mai "restrans", in sensu' ca nu sunt asa multi rezidenti pe aceasta specialitate. Si, totusi... Mai este cineva pe pedi-neonat??

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Chingachgook » Thu Oct 25, 2012 11:27 pm

Aveai experienta pe pediatrie in ro?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby cris08 » Mon Oct 29, 2012 8:12 pm

kooksee wrote:Aveai experienta pe pediatrie in ro?


Da! Asta a fost motivul principal. Rezi luat in Ro si apoi chiar imi place, altceva nu stiu mai bine sa fac.

Nimeni???? :?: :?: Vroiam sa schimbam un pic cateva pareri, experiente....

In alte ordine de idei, vreau sa-mi schimb locul de munca.
Cine are la el in spital si pediatrie-neonatologie si e un spital ok? Macar sa-mi dea semn daca nu are chef sa intereseze la personal, ca sun eu :rightblinky: .

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby curly » Sun Nov 18, 2012 2:40 pm

Salut! Eu sunt pe pedi. Am facut si in Ro 3 ani jumate, iar in De sunt din ianuarie 2012. Intr-adevar se gasesc mai greu posturi pt pedi. Atunci cand cautam post mi s-a spus de nenumarate ori (de catre cei de la firme) sa renunt la idee, ca e aproape imposibil sa gasesc. Eu mai cunosc inca 5 rezi care au venit tot ca pediatri aici. Nu stiu daca au sau nu cont pe imed :)

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby cris08 » Mon Nov 26, 2012 5:06 pm

curly wrote:Salut! Eu sunt pe pedi. Am facut si in Ro 3 ani jumate, iar in De sunt din ianuarie 2012. Intr-adevar se gasesc mai greu posturi pt pedi. Atunci cand cautam post mi s-a spus de nenumarate ori (de catre cei de la firme) sa renunt la idee, ca e aproape imposibil sa gasesc. Eu mai cunosc inca 5 rezi care au venit tot ca pediatri aici. Nu stiu daca au sau nu cont pe imed :)


In sfarsit :peace:

Da, si mie mi s-a spus de n ori inainte sa vin aici sa renunt la idee, insa NOAP ! Altceva nu stiu sa fac, si n-am de gand sa ma apuc de alta spec. Chiar imi place, mi se potriveste :rightblinky:

Ca tot ceva exp. acasa, cum ti se pare aici pediatria?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby curly » Mon Nov 26, 2012 7:11 pm

Mi se pare ca sunt (evident) aceleasi cazuri ca in Ro, poate mai multe Bauchschmerzen (cred ca au au mai multe psihosomatizari). In orice caz, cred ca se poate pratica mult mult mai linistit... nu prea le da lor in clocot. Ma refer la faptul ca totul e mult mai bine organizat, fiecare stie ce are de facut, tu nu faci munca asistentei, ea nu face munca ta (asa grobmäßig)...ceea ce duce la risc mult mai mic de conflicte. Alta diferenta e ca aici exista protocoale care se respecta. Nu face fiecare ce il taie capul, in principiu. In fine, la asta sunt avantaje si dezavantaje, discutia poate sa fie f lunga, dar cel putin pt cei nou veniti e f ok, ca li se ia un mare stres de pe cap.
Diferenta cea mai mare insa mi se pare ca e la categoria "responsabilitate". E incomparabil cu ceea ce sa intampla in spitalele din Ro. Aici ai (in sfarsit) pacientii tai, de care raspunzi (cu capul..sau cu jobul..:)) si in ingrijirea carora de implici 100%.

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby cris08 » Mon Nov 26, 2012 9:30 pm

curly wrote:Mi se pare ca sunt (evident) aceleasi cazuri ca in Ro, poate mai multe Bauchschmerzen (cred ca au au mai multe psihosomatizari). In orice caz, cred ca se poate pratica mult mult mai linistit... nu prea le da lor in clocot. Ma refer la faptul ca totul e mult mai bine organizat, fiecare stie ce are de facut, tu nu faci munca asistentei, ea nu face munca ta (asa grobmäßig)...ceea ce duce la risc mult mai mic de conflicte. Alta diferenta e ca aici exista protocoale care se respecta. Nu face fiecare ce il taie capul, in principiu. In fine, la asta sunt avantaje si dezavantaje, discutia poate sa fie f lunga, dar cel putin pt cei nou veniti e f ok, ca li se ia un mare stres de pe cap.
Diferenta cea mai mare insa mi se pare ca e la categoria "responsabilitate". E incomparabil cu ceea ce sa intampla in spitalele din Ro. Aici ai (in sfarsit) pacientii tai, de care raspunzi (cu capul..sau cu jobul..:)) si in ingrijirea carora de implici 100%.


Mie mi se pare ca exista chiar multe dif. fata de Ro, insa am exp. doar intr-un spital din Ger., deci nu pot generaliza.
Eu n-am vazut in Ro scarlatina intr-un an cat vad aici in 1-2 sapt. Patologia mi s epare oarecum diferita, tratamentul cu atat mai mult si f rezervati pot spune.
E fain sa aud ca la tine e mai organizat, la noi nu. Fac si munca asistentei ca au o lene de le doare. Li s epare ca muncesc extraordinar de mult si de cat sa ma milogesc de ele sau sa ma intrebe dc i-am si cantarit, i-am si masurat,le-am luat si temp. mai bine fac si asta din prima.
Sa nu-mi spui ca aveti protocoale-standarde dupa care se lucreaza?! :) Ca sunteti deja prea .....tari !

NU am apucat s ama uit pe site, insa am remarcat ca nu intotd. e f adevarat ce scrie acolo.....asa ca, te intreb pe tine. Cate paturi aveti pe pedi?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby curly » Sun Apr 21, 2013 2:01 pm

Salut! Nu stiu daca mai e de interes discutia :) ...insa abia acum am vazut postul..intru destul de rar pe aici.
La mine sunt 30 de paturi. Asta include si terapia, dar exclude nou nascutii sanatosi.
Leitlinien avem, dar sunt doar asa cat sa te ghideze in maare, pt cele mai frecvebte cazuri de la preluari urgente. La tine cate paturi sunt? Ce level are terapie de la tine? La noi e level 3.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby curly » Tue Apr 23, 2013 10:12 pm

scuze pt offline: drabducens, nu iti pot trimite pm. E ceva de la setarile tale? Keine Ahnung..

cezara3003
Posts: 3
Joined: Sat Apr 13, 2013 12:08 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby cezara3003 » Fri Jun 28, 2013 1:37 pm

Salutare!!
Ce sanse ar fi sa gasesc/ sa ma accepte un spital cu nivelul de limba undeva la un b1 + for real, pe pediatrie? Am cautat joburi direct pe site la spitale, se mai gasesc.. totusi nu sunt asa de populare ca alte specializari.. eu am experienta pe chir ped in tara, doar jumate de an, ..dar as vrea sa imi gasesc pe pediatrie din toamna. Banuiesc ca pt ei ar conta mai mult experienta in pediatrie, nu chirurgie..nu am depus inca cv nicaieri pt ca nu am dat inca ex de limba si nici certificatul de conf nu e gata,..
In ce regiune sunteti? Cat de greu sau usor v-ati adaptat cu limba si munca acolo?
Daca aveti timp, mai postati va rog info, pt ca nu se gasesc niciunde pt pediatrie.. va multumesc frumos

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Chingachgook » Fri Jun 28, 2013 2:00 pm

greu de tot cu pediatria, o vaneaza si nemtii.
umbla vorba pe aci ca vor cere c1 in viitor deci grabeste-te. in ultimii ani au venit mii de romani si alti estici incat nu mai sunt chiar asa in nevoie acuta.
in nrw vad acum 11 locuri pe pedi. in toata germania 45. daca te hotarasti sa trimiti cv-uri alege o zona si aplica tintit. altfel te cheama aia la interviuri si te omoara transportul.

o alta idee e sa vii pe interne/psihiatrie ca sunt mai multe locuri si cauti de aici pediatrie. transferul e foarte usor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Iepurita » Fri Jun 28, 2013 4:21 pm

6 luni pe chir ped nu e ceva impresionant in CV, nu prea ii intereseaza. Dar sa iti faci un CV frumos in care sa scrii ce ai facut, ce stii sa faci, alege-ti o zona in care ai dori sa stai si trimite cat mai multe CV-uri. La mine la spital a fost o rezidenta care voia neaparat innere, neaparat spitalul asta, si-a trimis CV-ul, i s-a spus ca nu e nimic pe innere deocamdata, doar chirurgie. Si-a luat 6 luni pe chiru cu contract discutat cu spitalul, si apoi s-a mutat pe innere, cand s-a eliberat locul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

cezara3003
Posts: 3
Joined: Sat Apr 13, 2013 12:08 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby cezara3003 » Sat Jun 29, 2013 8:09 pm

Cum as putea sa vad si eu locurile de pediatrie? Eu pana acum cautam spitalele-stellenangebote si asa vedeam locurile, asta e destul de migalos, dar nu ma plang, asa gasesti si le vezi.. transferul e o optiune buna, dar te transferi in alt spital sau se poate si in acelasi pe alt post? Nu li se pare ciudat? Psihiatria din cate stiu cere c1 , su depinde de land etc.. va multumesc de raspunsuri, incerc sa mananc germana pe paine lunile astea, plus ceva germana pt medici in caz ca se da test de comunicare cu pacientul..

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Mikaela » Sat Jun 29, 2013 9:03 pm

de curiozitate ..dc se ingramadeste lumea pe Germania? average wage for doctors ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Chingachgook » Sun Jun 30, 2013 12:52 am

Raportul bani/munca cel mai bun din lume in momentul asta. Vremea mai buna ca in scandinavia. Foarte multe locuri. Deja o gramada de romani deci integrarea sociala e mai usoara.

Cezara sunt ma multe siteuri care centralizeaza locurile libere. Aerzteblatt de exemplu.
Nu se uita nimeni stramb daca te muti. De ce sa te muti in acelasi spital?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Iepurita » Sun Jun 30, 2013 11:11 am

Eu m-am ingramadit la Germania dupa ce am auzit de la colegii plecati cum se opereaza si cate lucruri faci practic.
In tarile nordice e salariul mai bun, dar alegrea a fost subiectiva-nu vreau sa stau cu geaca de fas pe mine 11 luni si jumatate din 12. :))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Mikaela
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Mar 16, 2013 9:16 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Mikaela » Tue Jul 09, 2013 9:29 pm

kooksee wrote:Raportul bani/munca cel mai bun din lume in momentul asta. Vremea mai buna ca in scandinavia. Foarte multe locuri. Deja o gramada de romani deci integrarea sociala e mai usoara.

Cezara sunt ma multe siteuri care centralizeaza locurile libere. Aerzteblatt de exemplu.
Nu se uita nimeni stramb daca te muti. De ce sa te muti in acelasi spital?



"Cineva a intrebat de ce Suedia si nu de ex Germania. Ii raspund ca Suedia e mult peste Germania, salariul e ceva mai mare, conditiile sunt mult mai bune, e mai putina munca, spitalele au grija de toata familia, de sot/sotie, de copii, etc. Numai la mine pe clinica de chirurgie sunt deja 4 nemti din totalul de 14 medici si asta spune multe."

Aceasta postare este a unui chirurg roman plecat de aprox 2 ani in Suedia, esti de acord cu el Kooksee ? adica care-i trendul printre medicii nemti, vezi tendinta asta catre nord ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Chingachgook » Tue Jul 09, 2013 9:35 pm

Daca eram de acord acuma eram in suedia nu in germania

Salariul e mai mare dar si preturile mai mari.
Tarile nordice au 2 dezavantaje mari: limba si vremea.
In germania cred ca sunt mult mai multe posturi libere si mai variate. Sigur, cand esti exceptional nu conteaza daca sunt multe sau putine. Dar cand nu esti ( cum suntem majoritatea) conteaza si aspectul asta. Eu nu m-as duce sa locuiesc dincolo de cercul polar pentru toata viata. Si daca te duci pentru o perioada limitata nu stiu daca se justifica invatatul limbii.
Eu am auzit de nemti care se duc in elvetia, foarte putini in nord. Vorbesc de nemti normali, nu sociopati sau teribilisti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby curly » Sat Aug 03, 2013 3:05 pm

cezara3003 wrote:Salutare!!
Ce sanse ar fi sa gasesc/ sa ma accepte un spital cu nivelul de limba undeva la un b1 + for real, pe pediatrie? Am cautat joburi direct pe site la spitale, se mai gasesc.. totusi nu sunt asa de populare ca alte specializari.. eu am experienta pe chir ped in tara, doar jumate de an, ..dar as vrea sa imi gasesc pe pediatrie din toamna. Banuiesc ca pt ei ar conta mai mult experienta in pediatrie, nu chirurgie..nu am depus inca cv nicaieri pt ca nu am dat inca ex de limba si nici certificatul de conf nu e gata,..
In ce regiune sunteti? Cat de greu sau usor v-ati adaptat cu limba si munca acolo?
Daca aveti timp, mai postati va rog info, pt ca nu se gasesc niciunde pt pediatrie.. va multumesc frumos


Nu ai nicio sansa cu B1, decat daca vrei doar Hospitation.. poate. Fara B2 nu iti poti lua Approbationul, deci nu ii interesezi. Eu sunt in NRW, dar nu cred sa fie vreun Land care sa accepte B1 la Approbation.
Joburi pe Pedi gasesti si pe siteul DGKJ, la Stellenangebote.
Daca nu gasesti si nu gasesti chiar si cu B2ul, poti intr-adevar sa vii aici pe alta speci temporar si sa iti cauti de la fata locului. Mai bine astepti in Germania un post de Pedi - primesti si bani (daca lucrezi pe alta specializare) si inveti si germana.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby harciogu » Mon Aug 05, 2013 1:51 am

sunt ceva nemti care pleaca in vest. anglia si SUA. dar majoritatea stau acasa, langa locul in care s-au nascut, se formeaza din anul praxtic pana la facharztprufung in aceeasi clinica, fac aceleasi greseli ca si cei de la care au invatat pt ca nu cunosc altceva, iar apoi, eventual, se muta in alt spital ca oberarzt sau in praxis. ta-dam! si uitati evolutia doctorului la nemti! :peace:

in germania exista un bun raport castig/cheltuieli, sunt inca locuri multe, pe specialitati diverse, 30 de zile de concediu, contracte pe toata perioada rezidentiatului sau eventual nelimitate in timp. limba germana e vorbita prin toata locurile comune de vacanta ale europenilor (am ajuns la nivelul in care imi e lene sa mai intreb in engleza la greci, bulgari, spanioli, olandezi).

kooksee wrote:Daca eram de acord acuma eram in suedia nu in germania

Salariul e mai mare dar si preturile mai mari.
Tarile nordice au 2 dezavantaje mari: limba si vremea.
In germania cred ca sunt mult mai multe posturi libere si mai variate. Sigur, cand esti exceptional nu conteaza daca sunt multe sau putine. Dar cand nu esti ( cum suntem majoritatea) conteaza si aspectul asta. Eu nu m-as duce sa locuiesc dincolo de cercul polar pentru toata viata. Si daca te duci pentru o perioada limitata nu stiu daca se justifica invatatul limbii.
Eu am auzit de nemti care se duc in elvetia, foarte putini in nord. Vorbesc de nemti normali, nu sociopati sau teribilisti.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby Iepurita » Mon Aug 05, 2013 1:30 pm

Asta cu greselile mi se pare tare :)))) nimeni nu isi da seama ca ceva e gresit? o viata intreaga? :))

In Muntenegru nu vbnimeni engleza, franceza, spaniola, italiana...doar germana!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Pediatrie-Neonatolgie

Postby harciogu » Tue Aug 06, 2013 11:17 pm

vrei sa vezi cum poti pune placi cu suruburi ce ajung 3-4mm intraarticular o viata intreaga? stiu cel putin 2 cazuri de OA care faceau asta constant si erau f multumiti de rezultate, desi pacientii se plangeau de dureri la toate recontroalele.

ciudat, in bosnia, vecina muntenegrului, nu stia nimeni nici germana, nici engleza, nici franceza. italiana si spaniola... esti ridicola :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests