Approbation -reguli!

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Approbation -reguli!

Postby vokuro » Sat Mar 24, 2012 9:44 pm

de ziua mea, adica pe 21 martie, Bundesregierungul din Bayern mi-a facut cel mai frumos cadou : Approbationul als Arzt.
cu toate ca partea cea grea acum urmeaza (surviving the days in the Klinik :)) vreau sa le multumesc din suflet tuturor celor care au postat informatii pe forumul asta, in special VMC ;)

in caz ca aveti ceva intrebari legate de Approbationul in Bayern trimiteti un personal message si o sa va impartasesc din experientza mea, iar daca asta o sa va ajute, o sa fiu mai mult decat incantat!
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Approbation -reguli!

Postby drmititik » Mon Apr 02, 2012 5:07 pm

Mai intreb si eu o data pentru sigurata: odata ce iei Approbationul intr-un land poti sa mergi sa lucrezi linistit oriunde in De? Daca am aplicat pentru intr-un land si mi-am gasit intre timp in alta parte ma inscriu in colegiul medicilor unde merg sa lucrez direct? Multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Mon Apr 02, 2012 8:50 pm

nu are importanta de unde il iei, e valabil in toata germania
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Mon Apr 02, 2012 10:25 pm

da dar cum faci cu arztekammer? la mine in hartiile venite cu approbationul scria sa ma inscriu in termen de 1 luna la colegiul medicilor din landul unde am luat approbationul
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Mon Apr 02, 2012 10:40 pm

nu are legatura una cu alta.

te inscrii in camera din noul land
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Approbation -reguli!

Postby drmititik » Tue Apr 03, 2012 7:52 pm

Situatia e in felul urmator: am luat Approbation intr-un land si sunt obligata ca in doua saptamani sa ma inscriu in colegiu. Ideea e ca eu intre timo mi-am gasit un alt loc de munca in alt land. Cum sa procedez? Ma inscriu direct in landul unde merg?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Approbation -reguli!

Postby kcuf_di » Tue Apr 03, 2012 7:57 pm

Eu am luat app deja de 2 luni, le-am trimis mail si mi-au zis sa ma inscriu pana la 15.04. Asa ca no rush. :)
cse kestie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Tue Apr 03, 2012 8:02 pm

drmititik wrote:Situatia e in felul urmator: am luat Approbation intr-un land si sunt obligata ca in doua saptamani sa ma inscriu in colegiu. Ideea e ca eu intre timo mi-am gasit un alt loc de munca in alt land. Cum sa procedez? Ma inscriu direct in landul unde merg?



pai in ideea in care te angajezi trebuie sa te inscrii

poti sa iti iei aprobationul si stai cu el acasa, nu trebuie sa te inscrii nicaieri daca nu lucrezi.

e la fel ca diploma de facultate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

adrian85
Posts: 2
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:40 am

Re: Approbation -reguli!

Postby adrian85 » Wed Aug 15, 2012 1:59 am

Buna, stie cineva cum se poate obtine Approbationul in Saarland si Rhineland-Palatinate. Multumesc

Ortoped
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Nov 06, 2012 9:23 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Ortoped » Sat Dec 01, 2012 11:19 pm

vokuro wrote:de ziua mea, adica pe 21 martie, Bundesregierungul din Bayern mi-a facut cel mai frumos cadou : Approbationul als Arzt.
cu toate ca partea cea grea acum urmeaza (surviving the days in the Klinik :)) vreau sa le multumesc din suflet tuturor celor care au postat informatii pe forumul asta, in special VMC ;)

in caz ca aveti ceva intrebari legate de Approbationul in Bayern trimiteti un personal message si o sa va impartasesc din experientza mea, iar daca asta o sa va ajute, o sa fiu mai mult decat incantat!

Salutare! in cat timp ai primit Appr?
Eu am depus de 6 sapt si nu am nici un raspuns!
Mersi Marcel

User avatar
bianca29n
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 30, 2012 4:15 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bianca29n » Mon Dec 03, 2012 12:33 pm

Stiti cumva...daca ai cetatenie maghiara mai ai nevoie de APROBATION??

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby CristianM » Mon Dec 03, 2012 2:28 pm

bianca29n wrote:Stiti cumva...daca ai cetatenie maghiara mai ai nevoie de APROBATION??


Approbation inseamna dreptul de a practica medicina in Germania. Ce legatura are cu cetatenia ta?

User avatar
bianca29n
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 30, 2012 4:15 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bianca29n » Mon Dec 03, 2012 5:38 pm

CristianM wrote:
bianca29n wrote:Stiti cumva...daca ai cetatenie maghiara mai ai nevoie de APROBATION??


Approbation inseamna dreptul de a practica medicina in Germania. Ce legatura are cu cetatenia ta?



Din cate eu am inteles, nu stiu exact, ca doar de asta intrebam.... romanii trebuie sa aiba approbation pe teritoriul Gemaniei ca sa poata lucra, dar daca ai dubla cetatenie, avand in vedere ca Ungaria are liber in Spatiul Schengen nu ar mai fii nevoie de approbation, cum de altfel poti merge si in SUA fara viza...

User avatar
bianca29n
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 30, 2012 4:15 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bianca29n » Mon Dec 03, 2012 5:47 pm

Am o cunostiinta, a mers sa lucreze in Gemania si s-a dus sa-si ia approbation ca sa poate incepe lucrul si i-au spus ca el nu are nevoie daca ii cetatean maghiar.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Mon Dec 03, 2012 8:03 pm

te-a mintit.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
bianca29n
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 30, 2012 4:15 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bianca29n » Mon Dec 03, 2012 8:19 pm

Ioio wrote:te-a mintit.



Posibil :) desi mi se pare stupid sa vorbesti numai sa nu taci :)))

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Mon Dec 03, 2012 8:40 pm

in unele landuri e o formalitate approbationul. practic iti vine acasa prin posta, nici nu te duci sa ii vezi pe aia la fatza. poate asa a fost si cu prietena ta. mai ales ca in primele luni iti vin o gramada de acte, nu o fi bagat de seama ca printre ele e si approbationul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Approbation -reguli!

Postby KooZee » Mon Dec 17, 2012 1:01 pm

Salutari!:
Urmeaza sa depun actele pt Approbation la Regierung von Oberbayern in Munchen si am nevoie de urmatorul act

gültige Aufenthaltsgenehmigung mit Berechtigung zur Aufnahme einer Erwerbstätigkeit in der
Bundesrepublik Deutschland in Form einer in Deutschland amtlich bzw. notariell beglaubigten Kopie.
Die Beglaubigung kann auch von einer in einem EU-Mitgliedstaat ermächtigten Beglaubigungsstelle
angefertigt werden, wenn der Beglaubigungsvermerk in Deutsch verfasst ist. Nur bei Drittstaatsangehörigen
erforderlich!


Imi poate spune cineva, va rog, ce reprezinta, cine il elibereaza si in ce conditii..
Danke!
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Approbation -reguli!

Postby tonee » Mon Dec 17, 2012 2:55 pm

Scrie clar. " Nur bei Drittstaatsangehörigen erforderlich!"

Deci daca esti cetatean Roman sau cetatean al oricarui alt stat UE atunci nu ai nevoie de asa ceva.

Drittstaatsangehörige = cetateni ai statelor care nu sunt membre a UE sau Spatiului Economic European.

Mult Succes!

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby Abisia » Mon Dec 17, 2012 9:01 pm

salut. intrebare: a mai asteptat cineva un secol dupa Approb. in Niedersachsen?....de la 1 octombrie verific cutia postala in fiecare zi :(.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Mon Dec 17, 2012 9:11 pm

Da, eu. Bine, la mine a fost din cauza firmei, ca s-au lalait, dar pana nu am sunat la cel care se ocupa de actele mele in Dresden nu s-a rezolvat.
Suna si tu acolo unde stii ca iti sunt actele si spune ca ai nevoie de ele cat mai repede. Sa sune si CA tau, ca asa e ideal.
La mine a durat atat ca asteptau un act care nu exista in Ro, pana nu am sunat sa ii explic respectivuului cum e in Ro nu s-a rezolvat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Approbation -reguli!

Postby kcuf_di » Mon Dec 17, 2012 11:52 pm

Trebuie sa stai pe capul lor! Suna la ansprechpartner si vezi ce se intampla.
cse kestie

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby Abisia » Tue Dec 18, 2012 12:25 am

ok o sa insist cu telefoanele. va multumesc :).

adrian85
Posts: 2
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:40 am

Re: Approbation -reguli!

Postby adrian85 » Thu Jan 17, 2013 9:03 pm

Buna , a obtinut cineva recent aprobationul in Munchen ? multumesc

nikon99
Posts: 4
Joined: Sun Mar 03, 2013 7:48 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby nikon99 » Wed Jun 12, 2013 10:59 pm

Salut ! A dat cineva recent examenul de Approbation in Rheinland-Pfalz ? Mi-a spus astazi cineva ca sunt 3 probe, din care la proba a 3-a trebuie sa scrii un Entlassungbrief ?!? Are cineva informatii suplimentare ?

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bogdancnnb13 » Wed Jun 12, 2013 11:33 pm

eu am dat exam de Approb din Rheinland-Pfalz in decembrie 2012. Nu au fost 3 probe separate ci doar o discutie si o scrisoare. Discutia continea o parte generala, sa vada cu stii limba si erau intrebari de genul de unde esti, pe ce spec vrei sa lucrezi, de ce in Germania, cum e in tara ta de origine sistemul medical eventual facultatea sau rezidentiatul. Apoi a urmat o parte in care vroiau sa vada dak ai idee de limbaj medical si anume unul dintre cei 2 examinatori juca rolul bolnavului si tu trebuia sa pui intrebari, si sa ii explici ce investigatii vrei sa faci eventual ce diagnostic are. Raspunsurile trebuie sa ti le notezi pt ca apoi sa le scrii in scrisoare. Discutia este inregistrata pe un reportofon. Scrisoarea sau in fine ceea ce scrii tu acolo se printeaza si se pune la dosar.
Am inteles ca mai nou nu mai este cu scrisoare ci cu prezentarea cazului unui coleg, insa cred ca cel mai bine e sa intrebi.
Cand am dat eu toata lumea a luat dsi erau unii care vorbeau groaznic. Cred ca cineva care si-a uat B2 pe bune nu are probleme, insa trebuie sa invete si ceva termeni medicali, eventua cateva saptamani de hospitation. Ulterior am citit intr-un articol pe arzteblatt ca promovabilitatea pe ultimele luni ale anului trecut a fost undeva la 85%. Sper ca informatiile oferite te vor ajuta. Multa bafta!

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Approbation -reguli!

Postby j1mmy » Tue Jul 16, 2013 11:55 pm

A mai dat cineva pe aici testul de limba pt Approbation la Köln?

Eu tocmai l-am picat, partea cu articolul au zis ca a fost ok, am trecut-o, dar au zis nu au inteles explicatiile mele pt pacienti simulati. Am avut intradevar probleme cu cateva cuvinte populare germane, care nu le-am stiut, si m-am pierdut in detalii incercand sa explic fara ele, dar in rest mi-au cam lasat impresia ca voiau din start sa ma pice.

Am B2 de la Goethe, deci in afara catorva termeni populari, pot sa leg doua vorbe.

E normal pt Köln frecusul asta? sau sunt eu un caz mai special?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Wed Jul 17, 2013 7:02 am

Din cate am inteles e normal
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Approbation -reguli!

Postby j1mmy » Thu Jul 18, 2013 1:02 am

mersi pt info, a doua oara tre sa fie cu noroc :D dar pana atunci mai repet niste chestii

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Thu Jul 18, 2013 1:05 am

eu nu inteleg de ce nu va duceti sa hospitati pe undeva o luna asa sa luati approbationul intr-un land fara examen si apoi, voila in nrw
cu hartiutza in mana :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Approbation -reguli!

Postby j1mmy » Thu Jul 18, 2013 8:43 pm

darksunrise wrote:eu nu inteleg de ce nu va duceti sa hospitati pe undeva o luna asa sa luati approbationul intr-un land fara examen si apoi, voila in nrw
cu hartiutza in mana :)


si bani, de atatea plimbari si fitze de unde, din cer?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Thu Jul 18, 2013 8:51 pm

De la spital, pt hospitation.
Pt fiteu ai bani, dar strangi din dinti o luna.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Approbation -reguli!

Postby j1mmy » Sat Jul 20, 2013 12:04 pm

din Hospitationul neplatit adica, buna idee :))

Nu stiam inainte sa plec dc pot sa aplic pt Approbation fara contract semnat.

Ca daca stiam aplicam numai pt Hospitation platit, le specificam asta in Bewerbung, fara sa cer munca, stateam acolo 1-2 luni si apoi cautam munca, intrebarea e cine imi platea mie Hospitation 1-2 luni ca apoi sa plec, si fara sa am voie sa iau macar sange in timpul ala?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Sat Jul 20, 2013 8:12 pm

Nu prea inteleg ce spui.
La firma cu care am plecat eu au fost in total pana la mine 10 grupe, fiecare de cate 8-15 oameni.
Firma cauta spitale pe net si ne trimitea acolo. Unele spitale cautau medici, deci te duceai cu posibilitatea de angajare iar la alte spitale se cauta doar pt hospitation. Ma rog, gasea firma. Si se spunea clar ca nu au locuri libere, e doar hospitation.
Eu am venit la spitalul acesta in hospitation o luna cu posibilitate de angajare daca le placea de mine si mie de ei.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Approbation -reguli!

Postby metalu » Thu Jul 25, 2013 5:28 am

In BW poti sa aplici pt Approbation fara sa ai loc de munca. Testul e destul de usor, cunosc deja 5 persoane care au dat fara probleme..
Ioio : esti pe val ? :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Thu Jul 25, 2013 9:56 am

Daaaaa :D si ghici cine e acum la mine incercand sa se urce pe val? :D Hint: veneam in garzi impreuna :)))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bio_pepsy » Wed Aug 07, 2013 1:30 am

Salut ! A dat cineva recent examenul de Approbation in Duesseldorf ? poate cineva sa ofere ceva infos, pls!!Se pot depune actele fara adeverinta de la viitorul Spital angajator? Ce probe sunt in Duesseldorf? Actele se trimit prin posta direct, sau trebuie intai sunat ca sa imi fac un Termin??

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Approbation -reguli!

Postby kcuf_di » Wed Aug 07, 2013 4:30 pm

Eu cand am dat se trimiteau actele prin posta si primeai, dupa ce te certai un pic telefonic, termin pe e.mail. Adeverinta de la spital a fost necesara.
cse kestie

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Approbation -reguli!

Postby shinkeigaku » Tue Aug 13, 2013 12:40 am

Abisia wrote:salut. intrebare: a mai asteptat cineva un secol dupa Approb. in Niedersachsen?....de la 1 octombrie verific cutia postala in fiecare zi :(.

Chiar un secol nu as zice, dar asa vreo 2 luni se poate intampla sa astepti. Am o colega in Wilhelmshaven, tot psihiatrie vrea sa inceapa. Hospiteaza aici din iunie, de cand i-a zis seful ca o va angaja imediat ce va primi Approbationul. Abia vineri (9 august) i-a venit Approbationul.

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby Abisia » Tue Aug 13, 2013 2:04 pm

a durat mai mult fiindca le-a luat o luna jumate sa-mi spuna ca o parte din acte nu sunt bune :D. a mai durat 3 saptamani dupa ce au zis ca sunt in regula actele.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests