Approbation -reguli!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Approbation -reguli!

Postby vmc » Sun Aug 07, 2011 6:16 pm

S-au schimbat foarte mult conditiile de acordare. In unele landuri NU sunt publicate noile conditii (de exemplu regula cu B2 Goethe, se plang tot mai multi de asta, dar nu se regaseste pe nici un site).

Scurt: de unde ati obtinut Approbationul, cand, ce conditii au fost (certificat de limba, interviu suplimentar, contract cu un spital sau nu).
nicht wahr?

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby dremy » Sun Aug 07, 2011 7:12 pm

vmc wrote: In unele landuri NU sunt publicate noile conditii (de exemplu regula cu B2 Goethe, se plang tot mai multi de asta, dar nu se regaseste pe nici un site).



dar daca am trimis un e-mail in care am solicitat sa ma informeze in legatura cu lista de acte necesara obtinerii approbation, banuiesc ca nu au cum sa existe alte conditii pe care ei sa nu le fi trecut in lista respectiva.
sau se poate ?

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Approbation -reguli!

Postby Doftoroiu` » Mon Aug 08, 2011 9:22 am

Detmold -NRW ; Nov. 2008; Goethe-B2, totusi examen oral vreo jumatate de ora, am avut si colegi picati (desi cu B2 de Goethe luat in Germania)....au luat Berufserlaubnis pe un an.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby sunny2012 » Mon Aug 08, 2011 10:18 am

Hessen,mai 2011,certificat B2 obtinut in Frankfurt,fara interviu,dureaza 10-15min sa depui actele si le primesti in 3 sapt prin posta. Nu aveam contract cu nici o clinica cand am depus actele.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby Draso » Mon Aug 08, 2011 5:55 pm

Thuringen, iunie 2010, certificat de B2 "no name" de la o scoala de limbi, la ridicarea Approbationului un test de limba oral (discutie libera fara tema medicala), relativ lejer de altfel, aveam contract cu spitalul cand am depus actele.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Approbation -reguli!

Postby metalu » Wed Aug 24, 2011 1:21 pm

Stiti ceva de atestatul medical ? Doamna Ingrid ma tot freaca la cap ca trebuie dat de un medic care e in colaborare cu consulatul german sau facut la spitalul unde ma angajez... sincer nu prae am bani sa ma tot frec cu drumurile pana in BW si inapoi.. Am primit contractul de la spital sa il semnez dar inca nu am App... din cauza ca nu am atestatul medical .. si B2 ..( care sper ca il iau acuma pe 8 la Fides ) .

Deci .. stiti ce fel de atestat medical sa fac ?

MS !

radu-123
Posts: 4
Joined: Mon Aug 23, 2010 7:10 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby radu-123 » Wed Aug 24, 2011 8:07 pm

Thueringen, februarie 2011: B2 de la Fides, eram Hospitant, discutie libera fara teme medicale (vreo jumatate de ora, destul de lejera), Approbationul se elibereaza pe loc (contra unei taxe de 220 euro).

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby phellx » Sun Aug 28, 2011 4:33 pm

care si-a luat recent in Bavarezia ?

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby lassirr » Mon Aug 29, 2011 9:08 am

as dori sa stiu daca si-a luat cineva approbation recent cu certificat de la fides si in ce landuri se dau approbation cu certificate B2 de la fides



mercic :o

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby phellx » Tue Aug 30, 2011 12:31 am

Saxonia tata ! Mecklenburg-Verpomerania. Nuj ce sa mai zic. Baftalo delo-delo !

mayu.m
Posts: 1
Joined: Sat Sep 03, 2011 10:24 am

Re: Approbation -reguli!

Postby mayu.m » Sat Sep 03, 2011 5:25 pm

eu am depus actele pt Approbation in BW in august anul asta, la Frau Holzwarth..iar diploma de la fides nu mai e valabila( considera ei ) iti cer B2 Goethe Institut, sau sa mergi la un interviu la ei.


a iar despre adeverinta aia medicala....aia se elibereaza de medicul de intreprindere, de la clinica la care mergi, sunt practic analizele ce ti se fac pt angajare. In tara nu ai de unde sa o iei.

Multa bafta!

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby aarabagiu_aalina » Tue Sep 06, 2011 9:46 am

Pt landul Meckelnbug Vorpommern nu se cere obligatoriu nici un atestat de limba...daca il aveti, ft bine atunci primiti in max 3 zile Approbationul prin posta, daca nu, trebuie sa va duceti personal acolo dar tot in 3 zile il primiti si tot prin posta.

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Dr_PAM » Tue Sep 13, 2011 11:09 am

eu am depus actele pt Approbation in Bayern pe 26 august si a venit prin posta astazi...cu certif de limba de la VHS Munchen si restul actelor de care s-a tot vorbit pe aici...nimic nou...

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Approbation -reguli!

Postby metalu » Thu Sep 15, 2011 7:37 am

In BW nu se mai recunoaste diploma de la FIDES. Am coleg care a trebuit sa dea din nou testul de limba la Freiburg cu diploma B2 luata la FIDES. Deci .. daca vreti BW , va trebuie B2 de la Goethe sau alt centru care inca nu are atatea reclamatii ca la FIDES.
Bafta.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Thu Oct 06, 2011 6:44 pm

pt approbation HESSEN :
1.diploma medic plus supliment foaia matricola vizate la ministerul educ in bucuresti str spiru haret nr 10. se depun luni-vineri 9-11 si se iau in aceeasi zi 12-14. trebuie si o adeverinta de autentificare pe care o iei de la rectorat.
2.certificat european de nastere
3.cazier
4.certificat good standing . de la colegiul medicilor.
5.certificat conformitate.
1,2,3,5 trebuie apostilate la prefectura
apoi toate traduse la orice traducator autorizat ,legalizate.
pasaportul daca nu are lb germana pe el trebuie tradus si el,si sa nu expire mai devreme de 6 luni.
diploma,suplimentul,certificat nastere,certif de conformitate trebuie apostilate la camera notarilor.
diploma de b2

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby manolo » Fri Oct 07, 2011 10:35 am

geocatalinfx wrote:pt approbation HESSEN :
1.diploma medic plus supliment foaia matricola vizate la ministerul educ in bucuresti str spiru haret nr 10. se depun luni-vineri 9-11 si se iau in aceeasi zi 12-14. trebuie si o adeverinta de autentificare pe care o iei de la rectorat.
2.certificat european de nastere
3.cazier
4.certificat good standing . de la colegiul medicilor.
5.certificat conformitate.
1,2,3,5 trebuie apostilate la prefectura
apoi toate traduse la orice traducator autorizat ,legalizate.
pasaportul daca nu are lb germana pe el trebuie tradus si el,si sa nu expire mai devreme de 6 luni.
diploma,suplimentul,certificat nastere,certif de conformitate trebuie apostilate la camera notarilor.
diploma de b2

poate te hotarasti...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Fri Oct 07, 2011 10:55 am

bai manolo nu te mai baga aiurea in seama,documentele se fac in ordinea respectiva. se apostileaza si la prefectura si la camera notarilor.
manolo wrote:
geocatalinfx wrote:pt approbation HESSEN :
1.diploma medic plus supliment foaia matricola vizate la ministerul educ in bucuresti str spiru haret nr 10. se depun luni-vineri 9-11 si se iau in aceeasi zi 12-14. trebuie si o adeverinta de autentificare pe care o iei de la rectorat.
2.certificat european de nastere
3.cazier
4.certificat good standing . de la colegiul medicilor.
5.certificat conformitate.
1,2,3,5 trebuie apostilate la prefectura
apoi toate traduse la orice traducator autorizat ,legalizate.
pasaportul daca nu are lb germana pe el trebuie tradus si el,si sa nu expire mai devreme de 6 luni.
diploma,suplimentul,certificat nastere,certif de conformitate trebuie apostilate la camera notarilor.
diploma de b2

poate te hotarasti...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby manolo » Fri Oct 07, 2011 12:45 pm

geocatalinfx wrote:bai manolo nu te mai baga aiurea in seama,documentele se fac in ordinea respectiva. se apostileaza si la prefectura si la camera notarilor.

bai asta, eu zic sa citesti de 2 ori ce scrii. nu se apostileaza TOATE actele in doua locuri. camera notarilor nu apostileaza acte originale administrative (diplome, certificate etc), asta o face prefectura. camera notarilor poate apostila acte notariale, in speta traducerile legalizate si copiile legalizate.

vezi ca esti in germania acum, trebuie sa fii precis, nu mai merge cu amatorisme.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Fri Oct 07, 2011 4:43 pm

da,asa e, ma refeream la copii legailazate cand am zis de camera notarilor. ca doar nu legalizeaza acte originale, nu ? alea oricum sunt apostilate la prefectura iar diploma si suplimentul au primit viza de la min educ. asta la tine se numeste logica de politist.
manolo wrote:
geocatalinfx wrote:bai manolo nu te mai baga aiurea in seama,documentele se fac in ordinea respectiva. se apostileaza si la prefectura si la camera notarilor.

bai asta, eu zic sa citesti de 2 ori ce scrii. nu se apostileaza TOATE actele in doua locuri. camera notarilor nu apostileaza acte originale administrative (diplome, certificate etc), asta o face prefectura. camera notarilor poate apostila acte notariale, in speta traducerile legalizate si copiile legalizate.

vezi ca esti in germania acum, trebuie sa fii precis, nu mai merge cu amatorisme.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby manolo » Fri Oct 07, 2011 6:07 pm

geocatalinfx wrote:da,asa e, ma refeream la copii legailazate cand am zis de camera notarilor. ca doar nu legalizeaza acte originale, nu ? alea oricum sunt apostilate la prefectura iar diploma si suplimentul au primit viza de la min educ. asta la tine se numeste logica de politist.
manolo wrote:
geocatalinfx wrote:bai manolo nu te mai baga aiurea in seama,documentele se fac in ordinea respectiva. se apostileaza si la prefectura si la camera notarilor.

bai asta, eu zic sa citesti de 2 ori ce scrii. nu se apostileaza TOATE actele in doua locuri. camera notarilor nu apostileaza acte originale administrative (diplome, certificate etc), asta o face prefectura. camera notarilor poate apostila acte notariale, in speta traducerile legalizate si copiile legalizate.

vezi ca esti in germania acum, trebuie sa fii precis, nu mai merge cu amatorisme.

gigele, nu stiu, nu am politisti in familie.

ideea e ca nu poti sa spui "A si B trebuie sa fie negri" si la 2 propozitii distanta "A si B trebuie sa fie albi" si asta pe un topic unde lumea plange convulsiv ca ori sunt prea putine acte pe liste, ori sunt prea multe, ori nu intelege ce scrie in liste.

in plus, nu stiu daca realizezi, dar lumea aici poate doar citi ce efectiv ai scris, nu ce intentionai sa scrii sau aveai tu asa in cap si ai scris pe scurt. asta e chiar ca in procesele verbale de militieni: daca nu e scris in proces, nu s-a intamplat!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby marius86 » Mon Oct 10, 2011 10:24 am

sal , pt bayern-Approbation ce certificate b2 v-au fost acceptate?

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Dr_PAM » Wed Oct 19, 2011 11:20 am

marius86 wrote:sal , pt bayern-Approbation ce certificate b2 v-au fost acceptate?



Salut, eu am avut de la VHS, dar la ei pe site nu mentioneaza ca vor certif de la anumite scoli...asa ca poti trimite actele cand le ai si vezi ce zic:)

dgs
Posts: 1
Joined: Mon Jul 25, 2011 3:37 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby dgs » Wed Nov 16, 2011 5:42 pm

pentru ce mai este nevoie de legalizare de la notar? apostila nu este suficienta?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Wed Nov 23, 2011 2:58 am

dgs wrote:pentru ce mai este nevoie de legalizare de la notar? apostila nu este suficienta?


se pare ca dupa ce traduci actele apostilate, copia tradusa trebuie legalizata la randul ei la notar :D si daca se cere (unei colege care pleaca in berlin i-au cerut), si supralegalizata apoi la tribunal :mrgreen:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Approbation -reguli!

Postby drmititik » Wed Nov 23, 2011 4:03 pm

eu am inteles ca pasii sunt astia: apostila->traducere legalizata-> camera notarilor pentru supralegalizare/apostilare traducere...nu stiu exact pentru ce

linistitt
Posts: 2
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:41 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby linistitt » Wed Nov 23, 2011 10:50 pm

salut,
daca se poate, as avea nevoie de patientenaufklarungsbogen pentru allgemein si visceralchirurgie, adica foilea acelea cu explicatia operatiei ce urmeaza a fi efectuata, ce se dau pacientilor sa le semneze; acestea imi sunt necesare pentru pregatirea pt testul de approbation la arnsberg, pentru ca am inteles de pe forum ca trebuie explicate procedurile pe intelesul pacientilor; am gasit aceste foi pe thieme dar nu pot sa le descarc, decat sa le comand in set de 50.
multumesc anticipat

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Wed Nov 23, 2011 11:35 pm

Ai fost in vreun spital nemtesc pana acuma?
Vreo zi de hospitation ceva?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby Draso » Thu Nov 24, 2011 8:06 am

Nu o sa le gasesti in format digital decat pe bani. Sunt incorporate intr-un soft din care nu se pot exporta, se pot doar printa. Am incercat sa iau si eu cateva ca "amintire" acum ca plec din Germania, pana la urma mi le-am listat. Cel putin in spitalul unde lucrez eu asa e, poate in alta parte se pot exporta cu Microsoft Document Writer in format .xps.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Sat Dec 03, 2011 1:59 am

buna seara. ati auzit ca s.ar scoate approbationul din ianuarie ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Sat Dec 03, 2011 4:51 am

unde ai citit? in Bild sau in Fokus?

approbationul e de zeci de ani. e cum e licenta la noi, cum sa se scoata? in cel mai rau caz o sa aiba alta denumire desi la cat de tipicari sunt nemtii nu cred sa se intample
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Sat Dec 03, 2011 5:16 pm

inca nu am cumparat bild sau fokus, nu stiam ca sunt info medicale acolo. mi.a zis o colega de.a mea care e in tara. circula tot felul de zvonuri. ea vrea sa vina in ianuarie in germania si m.a rugat daca pot sa ma interesez. merci.

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: Approbation -reguli!

Postby floare_albastra » Mon Dec 05, 2011 2:37 pm

Sunt ceva zvonuri ptr arbeitserlaubnis, nu ptr approbation, s-a cerut de catre guvernul roman renuntarea la obligativitea dreptului de munca ptr romani in EU, acum ar fi cica in dezbatere.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Approbation -reguli!

Postby Doftoroiu` » Mon Dec 05, 2011 10:43 pm

Pai si ce treaba are dreptul de munca (adica Arbeitsgenehmigung / Arbeitsberechtigung) cu dreptul de a practica medicina (Berufserlaubnis / Approbation)?????Chiar daca din 2013 sau 2014 primul se va desfiinta (oricum, avand Approbation si contract cu un spital dreptul de munca e o formalitate), al doilea va ramane cu siguranta, si va presupune mai departe B2. Sunt cetateni UE care lucreaza si acum in Germania cu Berufserlaubnis, neavand dreptul la Approbation decat dupa examenul de specialitate, de exemplu austriecii....

lui123
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Oct 07, 2011 3:51 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby lui123 » Tue Dec 06, 2011 11:53 am

Desi s-a discutat in nenumarate randuri,pe acest forum despre acest subiect , si s-a ajuns la concluzia ca pt approbation iti tb neaparat certificatul de conformitate , fara el nu se poate, am aflat astazi k in Brandenburg, daca ai inceput facultatea dupa 2004 , nu se mai cere. Stie cineva ceva de genul asta? Persoana care se ocupa de acte la spitalul la care ma voi angaja mi-a specificat asta f clar intr-un mail. EU-Konformitaet inseamna cartificat de conformitate nu?In alte landuri este la fel?
va multumesc mult de tot!

bubamara
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 16, 2011 1:16 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bubamara » Wed Dec 07, 2011 9:44 am

lui123 wrote:Desi s-a discutat in nenumarate randuri,pe acest forum despre acest subiect , si s-a ajuns la concluzia ca pt approbation iti tb neaparat certificatul de conformitate , fara el nu se poate, am aflat astazi k in Brandenburg, daca ai inceput facultatea dupa 2004 , nu se mai cere. Stie cineva ceva de genul asta? Persoana care se ocupa de acte la spitalul la care ma voi angaja mi-a specificat asta f clar intr-un mail. EU-Konformitaet inseamna cartificat de conformitate nu?In alte landuri este la fel?
va multumesc mult de tot!


pe site-ul micisterului sanatatii dar si pe site-urile bezirksregierung-urilor( unele) spuneau ca cei care au inceput dpa 2007 nu mai au nevoie de certificat de conformitate deoarece au inceput dupa ce a intrat romania in UE... in rest cu totii avem nevoie de acea panarama de hartie

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby manolo » Wed Dec 07, 2011 10:06 pm

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10881508-germania-ridica-parte-din-restrictiile-munca-pentru-romani-din-2012-absolventii-facultate-ucenicii-sezonierii-nu-mai-nevoie-permis.htm

"Guvernul federal de la Berlin a decis, miercuri, sa inlesneasca accesul fortei calificate de munca din Romania pe piata muncii din Germania. Astfel, romanii absolventi de facultate care cer un loc de munca potrivit pregatirii lor, persoanele care incep o pregatire profesionala intr-o intreprindere si lucratorii sezonieri nu vor mai avea nevoie de permis de munca pentru Germania incepand din 2012, se arata intr-un comunicat al ambasadei germane la Bucuresti remis Mediafax."
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Wed Dec 07, 2011 11:43 pm

bravo manolo. merci de info. nu gaseam sa citesc undeva.


manolo wrote:http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10881508-germania-ridica-parte-din-restrictiile-munca-pentru-romani-din-2012-absolventii-facultate-ucenicii-sezonierii-nu-mai-nevoie-permis.htm

"Guvernul federal de la Berlin a decis, miercuri, sa inlesneasca accesul fortei calificate de munca din Romania pe piata muncii din Germania. Astfel, romanii absolventi de facultate care cer un loc de munca potrivit pregatirii lor, persoanele care incep o pregatire profesionala intr-o intreprindere si lucratorii sezonieri nu vor mai avea nevoie de permis de munca pentru Germania incepand din 2012, se arata intr-un comunicat al ambasadei germane la Bucuresti remis Mediafax."

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby 83lt44 » Thu Dec 08, 2011 7:21 pm

Sa inteleg ca s-a anulat Arbeitserlaubnis care este de fapt Arbeitsgenehmigung?
Ne poate explica cineva.

Va multumesc

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby manolo » Fri Dec 09, 2011 12:31 am

83lt44 wrote:Sa inteleg ca s-a anulat Arbeitserlaubnis care este de fapt Arbeitsgenehmigung?
Ne poate explica cineva.

Va multumesc

eu inteleg ca unii au inca probleme cu limba germana, dar nici romana nu o mai pricepeti???
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Approbation -reguli!

Postby Doftoroiu` » Fri Dec 09, 2011 2:41 am

Asta inseamna ca pentru voi nu se schimba nimic! Eu nu inteleg de ce atata agitatie, pentru medici important e Approbationul care se primeste daca stii germana. Autorizatia de munca e o formalitate pentru medicii cu Approbation / Berufserlaubnis.Sau poate voi vreti sa veniti lucratori sezonieri in agricultura? Atunci da, ar fi schimbari majore..... Sa nu va inchipuiti ca or sa lase garda mai jos decat e acum la cerintele de germana pentru Approbation, din contra...asa ca in loc sa mai pierdeti vremea cu gargara asta despre dreptul de munca, mai bine puneti mana si invatati germana....
P.S.mai dar n-ati citi si voi mai mult de ultimele 2-3 replici nici sa va pice cu ceara......


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests