comisioane firme de recrutare

mormota
Posts: 3
Joined: Thu May 05, 2011 10:46 am

comisioane firme de recrutare

Postby mormota » Thu May 05, 2011 11:20 am

salut. as avea o intrebare pentru cei care au plecat in germania cu firme de recrutare. eu am luat legatura cu mai multe firme dintre care majoritatea mi au spus ca intermedierea se face gratis. una dintre firme mi a spus ca ei percep comision 2000 euro, asta reprezentand suma pentru cheltuieli (bilet de avion, cazare pe parcursul interviului etc.) care se va retrage ulterior din salariu.
intrebarea ar fi daca la aceste firme care m-ar ajuta gratis, intradevar nu m-ar costa nimic sau de fapt plateste spitalul si ulterior tot o sa se retraga suma respectiva din salariu?
Eventual daca puteti sa-mi recomandati careva dintre firme?
merci anticipat pentru raspuns

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby ciresar1988 » Thu May 05, 2011 5:40 pm

Eu am o idee misto! CITESTE TOPICURILE DESPRE FIRMELE DE RECRUTARE!!!!!!!!
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby Blegoo » Thu May 05, 2011 6:24 pm

ciresar1988 wrote:Eu am o idee misto! CITESTE TOPICURILE DESPRE FIRMELE DE RECRUTARE!!!!!!!!

Corect ar fi fost să dai și linc.
Tz-tz-tz...
viewtopic.php?f=2&t=10677&hilit=Firme+de+Recrutare
(mai sunt info și prin alte părți - serciul ajută)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

mormota
Posts: 3
Joined: Thu May 05, 2011 10:46 am

Re: comisioane firme de recrutare

Postby mormota » Thu May 05, 2011 9:14 pm

merci pentru link.
cat pentru ciresar, scuze am uitat cumva sa mentionez ca sunt blonda? :o

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby Blegoo » Thu May 05, 2011 9:24 pm

mormota wrote:merci pentru link.
cat pentru ciresar, scuze am uitat cumva sa mentionez ca sunt blonda? :o

N-are legătură cu culoarea părului... :D
Ocazional, se întâmplă ca aceeași întrebare să apară mereu; poate oamenii nu știu să caute, poate n-au chef, poate una, poate alta.
În loc să ironizeze, cei care știu unde există informația ar trebui să dea linc, pur și simplu.
Mă rog, o miștocărie mică merge... ca învățătură de minte, dar cred că informația solicitată trebuie împărtășită.
:)
"On the internet, nobody knows you're a dog"

mormota
Posts: 3
Joined: Thu May 05, 2011 10:46 am

Re: comisioane firme de recrutare

Postby mormota » Thu May 05, 2011 9:42 pm

:D

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby phellx » Fri May 06, 2011 8:29 pm

mormota wrote:salut. as avea o intrebare pentru cei care au plecat in germania cu firme de recrutare. eu am luat legatura cu mai multe firme dintre care majoritatea mi au spus ca intermedierea se face gratis. una dintre firme mi a spus ca ei percep comision 2000 euro, asta reprezentand suma pentru cheltuieli (bilet de avion, cazare pe parcursul interviului etc.) care se va retrage ulterior din salariu.
intrebarea ar fi daca la aceste firme care m-ar ajuta gratis, intradevar nu m-ar costa nimic sau de fapt plateste spitalul si ulterior tot o sa se retraga suma respectiva din salariu?
Eventual daca puteti sa-mi recomandati careva dintre firme?
merci anticipat pentru raspuns




Oameni buni ! Nu fiti nebuni ! Si nu va kkti acuma pe voi de frica ! Recrutorii sunt niste paraziti care castiga doar de pe urma fricosilor, blegilor s.a.m.d. Luati-va un pic de avant fratilor daca vreti sa va incercati norocul !

Dau exemplul personal, pe cat se poate de scurt :

Si eu am bantuit forumul si le multumesc din suflet celor care s-au ocupat intens (nu dau nume: vmc etc :D ) si mi-am facut o idee.
Tot asa cum mi-am cautat singur o slujba pe site-uri de anunturi am contactat si am fost bazait de firme de recrutare. Din Ro de oameni agramati si inculti si de-afara (De, Nl) care au ideea preconceputa ca romanii sunt niste falitzi si prostalai care nu pricep ce li se intampla.

Daca veniti la interviu un spital adevaracios va va oferi cel putin temporar cazare si sprijin cu actele. Asa mi s-a oferit si mie, cand am mers pe cont propriu. Dar povestea a continuat pt ca sunt inca tanar si deci nelinistit. Am cerut timp de gandire sa mai merg si la un interviu beton gasit de o firma la un spital la care m-am gandit ca nici nu are rost sa aplic ... Dar am venit si am ramas la risc si am fost acceptat. Asa - accidental - doar incercand ca sa nu zic ca nu am facut-o s-a intamplat sa fiu intermediat pana la urma de o 'celebra' firma germana de intermediere. Si cum si asa consideram ca am sanse mici, iar decizia de a angaja trebuie acceptata de mai multi, am avut un pic de emotii stiind ca le cer celor de la spital 2.5x brutul meu lunar pt. prestatia de ***. (nu stiu sa scurtez povestea tot asa cum au scurtat intermediarii CV-ul meu incat proful s-a uitat nedumirit la cel facut de firma si cu ochi mari la mine ceva de genul asta e tot ?) Ce trebuie sa spun este ca tot ce-a facut firma a fost de mantuiala ! Asa sa va imaginati ca evident, cum mi-am propus mi-am facut singur tot ce aveam nevoie si pot sa spun ca a fost realmente o placere sa am de-a face cu birocratii de aici, la o zi dupa ce eu primisem deja dreptul de libera practica ma anunta infirmii aia ca sunt pregatiti sa le trimit eu actele sa le trimita ei la tradus, ca pe urma sa solicite, si sa ma programeze si bla bla bla, Imaginati-va cat ar fi durat daca stateam dupa ei ! Si pe urma mail-uri ca si cum as fi handi bandi ca eu am nevoie de ajutorul lor, ca nu ma costa nimic :lol: va spun ca-n filmele cu prosti ! Intermediarii astia au impresia ca suntem legati de maini si de picioare fara ei si ca nu pricepem ce ni se intampla. In greata le-am lasat cei 50 de euro ca atat deconteaza ei si le-am scris de la obraz ca ar trebui sa se opreasca aici cu hartuiala asta si-au facut bani din nimic le ajunge, nu trebuie sa ma oboseasca si sa ma enerveze cu insistente absurde.
Dar nu toata lumea e asa aeriana ca mine oamenii normali se gandesc la bani mereu. Lor le spun ca singuri, fara "impresari" fac economii, ca asa e la moda aici, sa fii zgarcit. Veti vedea ce spun cand vine factura de traducere : prin firma peste 500, personal 170.
Iar daca aveti bafta sa fiti intr-o capitala de tarisoara, e floare la ureche si merge ca pe roate.

In concluzie : nu va iau bani, decat ca va fac sa vi-i risipiti singuri. Pe de alta parte aceste servicii inutile sunt foarte proaste. Daca vreti sa aveti o satisfactie in plus orientati-va singuri. Parerea mea (nu neaparat conteaza) : daca nu esti capabil sa faci atata lucru, sa aranjezi niste interviuri si sa-ti rezolvi actele inseamna ca nu ai ce cauta aici, foarte probabil ca viata in spital va fi un vacarm si are sa-ti para rau ca ai "facut acest pas in viata ta" - cum scria mai demult un pretios semidoct.

Mai cu curaj fratii mei albi !

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Wed May 11, 2011 4:15 am

mormota wrote:merci pentru link.
cat pentru ciresar, scuze am uitat cumva sa mentionez ca sunt blonda? :o

eu nu uit sa mentionez ca tanti de mai sus NU face parte din clanul rozatoarelor de pe imed.

ciresar, cu atitudinea asta acra nu ajuti pe nimeni.
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Wed May 11, 2011 4:17 am

phellx wrote:Mai cu curaj fratii mei albi !

buei nazistule... :P
dar aia mai colorati nu au voie?
qpepsi.gif

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: comisioane firme de recrutare

Postby harciogu » Thu May 12, 2011 6:45 pm

eee... hai ca nu e chiar asa. exista si avantaje la plecatul cu o firma. da, stiu, plecand cu ei ii ajutam pe "niste unii" sa faca bani usor si repede, dar din nou, nu ii platim noi, si spitalele germane au bani, nu le plang de mila.

in primul rand poate sa dureze mult, mult timp sa gasesti un post prin mailuri la chefarzt-i. 2-3-4 sapt pana iti raspund secretarele lor, inca 3 pana faci un termin si asa mai departe. probabil pe medicina interna merge mai repede si mai usor, pe alte specialitati procesul e lent, lent, lent. 200 sau 300 de euro deconteaza spitalul pt cheltuielile de transport, si cere chitante. la firme stiu ca acum 2 ani puteai sa ai 10 interviuri in 2 saptamani, cu casa si masa pe banii firmei, acum am inteles ca mergi la max 3, chiar si in 2 zile. egal, daca e sa iti placa primul loc, restul e istorie.

cu actele eu am avut probleme, apostile, adeverinta scrise aiurea si fara cuvintele pe care le vor nemtii. asta costa timp si bani, eventual drumuri in tara daca nu ai imputerniciri data rudelor, pt institutiile corecte. firma se ocupa de tot, traduceri germane si depunere acte la bezirkregirunguri.

nu in ultimul rand simt ca firmele imping niste bani la prea minunatele functionare, aud numai de approbationuri obtinute din prima pt cei veniti cu firme, acolo unde se cer examene de limba. iar dupa cursul de la gera nu cred ca e nimeni cursiv in neamta.

respectul in spital il consider mai mare pt cel venit cu firma, decat cel venit cu mailul. cel putin asta e parerea mea, din ce am vazut in spital.

si la sfarsit, dar nu in ultimul rand: nu va faceti sange rau cand tot isi expun succesul pe imed. ca nu au avut probleme si asa mai departe. sunt atatia intorsi acasa de tot, chiar daca isi facusera planuri mari cu germania (mutare cu 2 masini, visuri cu cetatenia). totul e relativ, totul "depinde", asta e cel mai bun raspuns si in viata, si in medicina.

spor!
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marius86 » Thu May 12, 2011 7:12 pm

harciogu wrote:
respectul in spital il consider mai mare pt cel venit cu firma, decat cel venit cu mailul. cel putin asta e parerea mea, din ce am vazut in spital.




asta e cea mai tare fraza frate ! pai daca firmele te duc la cine stie ce disperate de spitale normal ca se uita ca la dzeu la tine ...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: comisioane firme de recrutare

Postby harciogu » Thu May 12, 2011 7:16 pm

da, dar e nasol sa fii ala venit cu mailul si sa iti bagi unghia in gat zilnic ca ai facut pe vulturul la inceput. :?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marius86 » Thu May 12, 2011 7:20 pm

la cate posturi sunt in germania mai greu sa te uiti la postu aluia cu firma.....degeaba e o bucurie la inceput ca te ajuta firma cu b2 invatat intr o luna ( o luna da?) ... mai bine inveti tu germana si te poti descurca ..... te bucuri de b2 de la gera, dar dupa ce incepi...... iti cam bagi unghia in gat :)... ca nu stiu daca iti mai plateste firma biletu de avion catre ro ?!

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: comisioane firme de recrutare

Postby harciogu » Thu May 12, 2011 7:29 pm

tu esti inca in romania, nu?

wie gesagt, eu am scris ce am vazut, nu am firma de peteala pt spitale, nu urasc firmele de recrutare si ma uimeste uneori ura impotriva lor de pe forumul asta. pe care, pentru un timp, mi-am insusit-o si eu, fara motive temeinice - ca doar nu au venit sa imi ia mancare de la gura, acasa.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby geocatalinfx » Fri May 13, 2011 8:35 am

ar fi interesant astia care au plecat cu firme sa ne impartaseasca din experienta lor, "asa da , asa nu". poate ar fi bun si un topic nou,ca sa stim de ce sa ne ferim,sa nu mai vorbim in presupusuri. ce ziceti ?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: comisioane firme de recrutare

Postby dr_coimu » Fri May 13, 2011 9:52 am

Totul e relativ, am o multime de prieteni care au venit cu firme si au primit ce specialitate au vrut, au nimerit la spitale faine, se descurca, nu au probleme cu colegii bla bla si totodata cunosc inca o multime care au avut ghinion, au nimerit la spitale naspa, nu au primit specialitatea vruta si asa mai departe. Cu sau fara firme tot dracu ala e.. Dupa cum ai bulan!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby manolo » Fri May 13, 2011 10:45 am

dr_coimu wrote:Totul e relativ, am o multime de prieteni care au venit cu firme si au primit ce specialitate au vrut, au nimerit la spitale faine, se descurca, nu au probleme cu colegii bla bla si totodata cunosc inca o multime care au avut ghinion, au nimerit la spitale naspa, nu au primit specialitatea vruta si asa mai departe. Cu sau fara firme tot dracu ala e.. Dupa cum ai bulan!

pe forumul asta cei care intreaba la nesfarsit chestii ce au fost clarificate taspe mii de ori pana acum sunt ori nesimtiti, ori prosti.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby lebada_calatoare » Fri May 13, 2011 10:59 am

ori sunt harnici si munceste si n-are timp ca sa citeste

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 1:25 pm

manolo wrote:pe forumul asta cei care intreaba la nesfarsit chestii ce au fost clarificate taspe mii de ori pana acum sunt ori nesimtiti, ori prosti.

problema e ca daca te apuci sa cauti info pe forum trebuie sa te strecori printre n-spe mii de postari aiurea facute de tine , vmc, kookse, etc etc.
ar trebui facute niste topice de alea sticky si inchise gen acte necesare bla bla in care se posteaza la obiect ce si cum si atit. topice cu cearta se poti face mai jos, astfel nu vor mai fi fel de fel de intrbaciosi gen: Ce limba se vorbeste in germania?
qpepsi.gif

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby geocatalinfx » Fri May 13, 2011 1:30 pm

noutati,asta vrem, se mai schimba lucrurile.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 1:50 pm

vreti prea multe.
noutatile costa :lol:
qpepsi.gif

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby vmc » Fri May 13, 2011 1:53 pm

marmotul wrote:ar trebui facute niste topice de alea sticky


tu ori ai probleme de vedere ori ai avut de la inceput. ai toate info un primul post din topicele sticky (actualizate, se editeaza permanent in functie de schimbarile aparute). daca faci doar ce scrie acolo esti in Germania fara probleme. nu am inteles de ce un astfel de topic ar trebui inchis? e greu sa click pe prima pagina sau...?

alte idei?

marmotul wrote:n-spe mii de postari aiurea facute de tine , vmc, kookse, etc etc.


sigur, postari foarte aiurea, ti-am dat toate informatiile cum sa ajungi in De. sa stii ca si eu ma simt aiurea ca le-am dat unora pe care inteligenta sau bunul simt nu-i ajuta deloc. trebuia sa nu postez aiurea si era mult mai bine
nicht wahr?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 2:08 pm

vmc wrote:. nu am inteles de ce un astfel de topic ar trebui inchis? e greu sa click pe prima pagina sau...?


da. pentru unii e greu. de aia am spus ca ar trebui facute sticky si inchise. astfel le poti da un link tuturor care intreaba si gata. daca nici asta nu inteleg, atunci ban definitiv
qpepsi.gif

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby manolo » Fri May 13, 2011 2:56 pm

marmotul wrote:
vmc wrote:. nu am inteles de ce un astfel de topic ar trebui inchis? e greu sa click pe prima pagina sau...?


da. pentru unii e greu. de aia am spus ca ar trebui facute sticky si inchise. astfel le poti da un link tuturor care intreaba si gata. daca nici asta nu inteleg, atunci ban definitiv


nu stiam ca suntem scoala ajutatoare sau pentru autisti si trebuie facute eforturi suplimentare pentru a transmite informatia.

daca e cazul, spuneti si facem si diagrame, desene etc. colorate frumos, sa nu cumva sa va obositi. eventual sa puna mana vmc sa faca podcasturi. ai auzit, vmc? ca te ia mama draq!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby ciresar1988 » Fri May 13, 2011 3:14 pm

manolo wrote:
daca e cazul, spuneti si facem si diagrame, desene etc. colorate frumos, sa nu cumva sa va obositi. eventual sa puna mana vmc sa faca podcasturi. ai auzit, vmc? ca te ia mama draq!


Bai manolo, ia nu te mai da rotund ! Ce diagrame si desene? Te doare in c... de ei, e evident ! Altul in locul tau le cauta posturi, se ducea la interviuri in locul lor, le platea traducerile actelor si facea si niste sesiuni de psihoterapie cu ei, pt adaptare usoara ! Asa, numai gura e de tine !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby vmc » Fri May 13, 2011 4:14 pm

Blegoo wrote:Poate unii nu știu să caute... poate le e greu să navigheze forumul... poate aia și ailaltă;


daca-mi zici cum sa fac un scrinshut pe mac si cu tastaura nemteasca, fac o schema explicativa (chiar foarte explicativa) si o intitulez "cum poate ajunge tot prostu' doctor in jermania".
nicht wahr?

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby Blegoo » Fri May 13, 2011 4:21 pm

vmc wrote:
Blegoo wrote:Poate unii nu știu să caute... poate le e greu să navigheze forumul... poate aia și ailaltă;


daca-mi zici cum sa fac un scrinshut pe mac si cu tastaura nemteasca, fac o schema explicativa (chiar foarte explicativa) si o intitulez "cum poate ajunge tot prostu' doctor in jermania".


Command+Shift+4 - îți dă un crosshair, click cu șoarecele... tragi careul... se salvează "piktur" pe desktop.
http://www.wikihow.com/Take-a-Screenshot-in-Mac-OS-X
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby vmc » Fri May 13, 2011 4:22 pm

aia am citit si eu, dar nu merge pe tastaura nemteasca. las' ca o sa caut in nemteste. thx
nicht wahr?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 4:50 pm

manolo wrote:
marmotul wrote:
vmc wrote:. nu am inteles de ce un astfel de topic ar trebui inchis? e greu sa click pe prima pagina sau...?


da. pentru unii e greu. de aia am spus ca ar trebui facute sticky si inchise. astfel le poti da un link tuturor care intreaba si gata. daca nici asta nu inteleg, atunci ban definitiv


nu stiam ca suntem scoala ajutatoare sau pentru autisti si trebuie facute eforturi suplimentare pentru a transmite informatia.

daca e cazul, spuneti si facem si diagrame, desene etc. colorate frumos, sa nu cumva sa va obositi. eventual sa puna mana vmc sa faca podcasturi. ai auzit, vmc? ca te ia mama draq!

ciresar1988 wrote:[Bai manolo, ia nu te mai da rotund ! Ce diagrame si desene? Te doare in c... de ei, e evident ! Altul in locul tau le cauta posturi, se ducea la interviuri in locul lor, le platea traducerile actelor si facea si niste sesiuni de psihoterapie cu ei, pt adaptare usoara ! Asa, numai gura e de tine !


aveti si voi dreptate pina la urma. imi retrag ideea. o chestie 'ca cadou' pentru voi
http://www.youtube.com/watch?v=83kC7Ax8 ... re=related
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 4:52 pm

lebada_calatoare wrote:
Blegoo wrote:Eu nu-s ăla cu facerea de bine... dar experiența mea pe alte forumuri îmi zice că atunci când cineva întreabă CEVA... e îndrumat, nu luat la perpenis. E ușor să zici: RTFM... da' măcar dă și numărul de pagină, nu?



o fi pe alte forumuri; acum esti pe imed

bine ai zis, calcatoareo
qpepsi.gif

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri May 13, 2011 4:57 pm

Am sters câteva posturi offtopic.
@Blegoo : aici e subforumul "Cum pleci din tara". "Diverse"le, blogurile si tapirul sunt în alta parte.
Avem deja destule ocazii de dezbateri, între participanti cu un profil cu care nu ai multe de împartit. Îti multumim cu totii, spontan si anticipat, pentru neamestecul tau dezinteresat.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: comisioane firme de recrutare

Postby harciogu » Fri May 13, 2011 8:52 pm

marmotul wrote:aveti si voi dreptate pina la urma. imi retrag ideea. o chestie 'ca cadou' pentru voi
http://www.youtube.com/watch?v=83kC7Ax8 ... re=related


ca nuca in perete (wie die Faust aufs Auge) e dat cantecul asta pe tema asta. plus ca imi zgarie faramita de patriotism ramasa in mine. :hate: :?

pana la urma ramane cum am stabilit, nu? fiecare cu..., pardon, pe cont propriu, pentru ca ceilalti au muncit mult sa ajunga aici.

e asa cum imi spuneau colegii greci. cei mai buni prieteni in germania pt ei sunt lituanienii, ungurii, romanii, dar nu alti greci :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 9:17 pm

harciogu wrote:. plus ca imi zgarie faramita de patriotism ramasa in mine. :hate: :?

P

bingo. de aia am pus linku.
acum serios, oameni buni, decit sa o faceti pe acriturile pe aici cu astia noi si prosti, mai bine nu le mai raspundeti. sau, daca nu va doare-n maus, le dati un link si atit
qpepsi.gif

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: comisioane firme de recrutare

Postby manolo » Fri May 13, 2011 9:20 pm

harciogu wrote:
marmotul wrote:aveti si voi dreptate pina la urma. imi retrag ideea. o chestie 'ca cadou' pentru voi
http://www.youtube.com/watch?v=83kC7Ax8 ... re=related


ca nuca in perete (wie die Faust aufs Auge) e dat cantecul asta pe tema asta. plus ca imi zgarie faramita de patriotism ramasa in mine. :hate: :?

pana la urma ramane cum am stabilit, nu? fiecare cu..., pardon, pe cont propriu, pentru ca ceilalti au muncit mult sa ajunga aici.

e asa cum imi spuneau colegii greci. cei mai buni prieteni in germania pt ei sunt lituanienii, ungurii, romanii, dar nu alti greci :P

bre rozatoare, zau acum! ai pus cumva o intrebare ce nu a primit deja raspuns si nu ti s-a raspuns? ai trimis un pm cu intrebare si nu ti s-a raspuns? ce pusca mea vrei, sa facem comitet de primire si sa ii asteptam la aeroport cu flori si paine cu sare? eventual o fetita din Red Light District? spune clar, ca sa inteleg si eu.

reversul de ce nu il vezi? tone de oameni lenesi, care nu vor sa faca minimul de efort pentru a veni aici, dar sunt primii care se plang de clima, de raceala nemtilor, de volumul de munca, de ceilalti imigranti, de sefi, de colegi etc.

sunt aici membri pe care tu ii hulesti care si-au deschis casa pentru straini. dar e usor sa spui ca noi suntem egoisti si afurisiti, in loc sa te uiti in oglinda...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby lebada_calatoare » Fri May 13, 2011 9:26 pm

manolo wrote: dar sunt primii care se plang de clima, de raceala nemtilor, de volumul de munca, de ceilalti imigranti, de sefi, de colegi etc.


are dreptate manolo! daca-i comparam pe nemti cu unii colegi de pe imed, nemtii sunt chiar veseli si caldurosi; fara misto

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby marmotul » Fri May 13, 2011 10:09 pm

:D :D :D :D :D :D :D
qpepsi.gif

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby lebada_calatoare » Fri May 13, 2011 10:18 pm

zambet de 7 stele

yoiulius
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 30, 2011 5:28 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby yoiulius » Sun Oct 30, 2011 6:41 pm

SALUTARE TUTUROR,

AM VAZUT MULTE INFORMATII DESPRE FIRME CARE ANGAJEAZA IN GERMANIA.
TUTUROR CELOR INTERESATI SI CARE NU AU BANII NECESARI SI NICI CUNOSTINTE
ALE LIMBII GERMANE VA TRIMIT UN LINK AL UNEI ACADEMII DIN GERMANIA CARE NU COLABOREAZA CU FIRME DE RECRUTARE DIN ROMANIA CI AU UN REPREZENTANT DIRECT.
edit

SPER CA ACEASTA ACADEMIE SA VA AJUTE !!!!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Sun Oct 30, 2011 7:22 pm

Faina oferta, n-am ce zice, in total vreo 8000-9000 de euro.

Nach erfolgreicher Vermittlung eines Arbeitsplatzes verpflichten Sie sich über 5 Jahre 5% von Ihrem monatlichem Gehalt an die Academy zurück zu zahlen (diese entsprechen in etwa den Kosten, die wir in Vorleistung erbringen).
yoiulius wrote:SALUTARE TUTUROR,

AM VAZUT MULTE INFORMATII DESPRE FIRME CARE ANGAJEAZA IN GERMANIA.
TUTUROR CELOR INTERESATI SI CARE NU AU BANII NECESARI SI NICI CUNOSTINTE
ALE LIMBII GERMANE VA TRIMIT UN LINK AL UNEI ACADEMII DIN GERMANIA CARE NU COLABOREAZA CU FIRME DE RECRUTARE DIN ROMANIA CI AU UN REPREZENTANT DIRECT.
edit

SPER CA ACEASTA ACADEMIE SA VA AJUTE !!!!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: comisioane firme de recrutare

Postby vmc » Sun Oct 30, 2011 7:57 pm

salutare si tie,

pentru a posta o reclama pe imed, te rog ia legatura cu un moderator/admin si negociaza un pret bun (minim 10 000 euro/link timp de 5 ani). mai ai, desigur, posibilitatea sa publici reclama ta la Locuri de munca, un teritoriu inca gratis si virgin.

sper ca aceste informatii sa te ajute in planul de marketing viitor. cu placere!
nicht wahr?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests