Intrebari noi

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby maria_m » Tue Jul 05, 2011 5:28 pm

drmititik wrote:Cred ca imi iau inima in dinti si ma apuc si eu sa aplic. Trimit doar cv si scrisoare de intentie nu? Examenul de limba nu l-am dat inca, dupa licenta as vrea :) Sper sa fie cu noroc :peace:


pai si ce faci daca chiar e cu noroc? adica e abia iulie, licenta e in septembrie. dureaza o vesnicie pana primesti certificatul de conformitate.
pe psihiatrie vrei sa aplici? daca nu esti legat de o zona anumu, iti gasesti fara probleme. spre exemplu in spitalul unde lucrez eu pleaca cineva in februarie anul viitor.

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Intrebari noi

Postby drmititik » Tue Jul 05, 2011 7:20 pm

Da maria, pe psihi. Eu pun raul inainte si ma gandesc la posibilitatea sa nu ma contacteze nimeni. :( nu prea stiu ce sa fac si cum e mai bine cu aplicatul...sunt colegi de ai mei care vor sa aplice de acum din iulie, altii asteapta sa treaca licenta. in ceea ce priveste locul, eu mi-as fi dorit f mult in baden wurttemberg pentru ca imi place super mult zona, dar pana la urma accept oriunde :)



maria_m wrote:
drmititik wrote:Cred ca imi iau inima in dinti si ma apuc si eu sa aplic. Trimit doar cv si scrisoare de intentie nu? Examenul de limba nu l-am dat inca, dupa licenta as vrea :) Sper sa fie cu noroc :peace:


pai si ce faci daca chiar e cu noroc? adica e abia iulie, licenta e in septembrie. dureaza o vesnicie pana primesti certificatul de conformitate.
pe psihiatrie vrei sa aplici? daca nu esti legat de o zona anumu, iti gasesti fara probleme. spre exemplu in spitalul unde lucrez eu pleaca cineva in februarie anul viitor.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby manolo » Tue Jul 05, 2011 8:02 pm

drmititik wrote:Da maria, pe psihi. Eu pun raul inainte si ma gandesc la posibilitatea sa nu ma contacteze nimeni. :( nu prea stiu ce sa fac si cum e mai bine cu aplicatul...sunt colegi de ai mei care vor sa aplice de acum din iulie, altii asteapta sa treaca licenta. in ceea ce priveste locul, eu mi-as fi dorit f mult in baden wurttemberg pentru ca imi place super mult zona, dar pana la urma accept oriunde :)



maria_m wrote:
drmititik wrote:Cred ca imi iau inima in dinti si ma apuc si eu sa aplic. Trimit doar cv si scrisoare de intentie nu? Examenul de limba nu l-am dat inca, dupa licenta as vrea :) Sper sa fie cu noroc :peace:


pai si ce faci daca chiar e cu noroc? adica e abia iulie, licenta e in septembrie. dureaza o vesnicie pana primesti certificatul de conformitate.
pe psihiatrie vrei sa aplici? daca nu esti legat de o zona anumu, iti gasesti fara probleme. spre exemplu in spitalul unde lucrez eu pleaca cineva in februarie anul viitor.

un sfat amical: pune-te in locul angajatorului si intreaba-te daca tu ai lua in considerare sa angajezi pe cineva care nu iti poate spune exact cand poate veni; sau daca poate, ar fi undeva peste vreo 6 luni sau mai mult, cand tu ai nevoie acum.

apoi, te pui singura in situatia de a parea neserioasa, atunci cand ar trebui sa amani venirea din cauza birocratiei romanesti.

evident, faci cum crezi.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby maria_m » Tue Jul 05, 2011 8:09 pm

si eu cred ca ar trebui sa o mai amani macar pana in septembrie, daca nu pana in octombrie. numa bine te pui la punct cu germana (pt psihi char iti trebuie)
nu te panica. vei gasi ceva sigur. dar manolo are dreptate. nu cred ca te asteapta nimeni 6-7 luni. nu stiu cum e acum cu certificatul de conformitate (pe vremea mea a durat vreo 4 saptamani, parca), dar ce faci daca il primesti abia in martie sau aprilie?? sau pt baden wurt nu-ti mai trebuie (nu ma introduc la acte pentru ca vad ca s-au schimbat unele lucruri in ultimii ani)

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Intrebari noi

Postby drmititik » Tue Jul 05, 2011 8:52 pm

O sa mai astept pana dupa licenta. Cu atat mai bine, ca ma linistesc si eu si pot sa ma ocup mai atent de treaba asta :) Multumesc mult pentru sfaturi :)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari noi

Postby darksunrise » Wed Jul 06, 2011 6:05 pm

Certificatul de conformitate a durat cam 2 luni in ultima vreme, din pacate.
Adica stiu vreo 5 cazuri, au depus actele in octombrie-noiembrie 2010 si au primit certificatul unii in decembrie altii in ianuarie, iar unei tipe i-au zis ca e gata abia in martie :( :(
zau daca nu ma bate gandul sa caut numai in Baden, sa scap de asteptare si de certificatele lor de conformitate; macar daca ne-ar da un carton sau ceva,vorba unei colege, dar astepti 2 luni dupa o coala alba cu cateva randuri amarate scrise cu ea :roll: :mrgreen: :mrgreen:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Intrebari noi

Postby mica23 » Wed Jul 06, 2011 6:39 pm

darksunrise wrote:Certificatul de conformitate a durat cam 2 luni in ultima vreme, din pacate.
Adica stiu vreo 5 cazuri, au depus actele in octombrie-noiembrie 2010 si au primit certificatul unii in decembrie altii in ianuarie, iar unei tipe i-au zis ca e gata abia in martie :( :(
zau daca nu ma bate gandul sa caut numai in Baden, sa scap de asteptare si de certificatele lor de conformitate; macar daca ne-ar da un carton sau ceva,vorba unei colege, dar astepti 2 luni dupa o coala alba cu cateva randuri amarate scrise cu ea :roll: :mrgreen: :mrgreen:

Credeam ca s-a mai fluidificat de cand cu descentralizarea. Eu am depus in iulie si l-am primit la sfarsit de noiembrie ( anul trecut)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari noi

Postby darksunrise » Wed Jul 06, 2011 6:42 pm

of, din iulie pana in noiembrie e mult tare :shock:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Intrebari noi

Postby drmititik » Wed Jul 06, 2011 7:29 pm

Iti poti imagina ca astia sunt in stare sa mai scoata te miri ce hartiuta sau sa o lungeasca cu eliberarea celorlalte ca sa ne puna bete in roate. E din ce in ce mai mult tam tam cu plecatul medicilor din tara in mass-media, de parca pleaca cineva de bine :hate:
Oricum eu nu ma astept la nimic bun de la ei. Niste cretini, aia sunt!

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Intrebari noi

Postby drmititik » Wed Jul 06, 2011 7:33 pm

Iar in ceea ca priveste Baden, e frumoasa tare zona, cel putin mie imi place mult :mrgreen: Acum nu stiu cum o fi clima fata de asta de la noi...eu as vrea undeva unde sa fie racoare tot timpul, ca m-a terminat caldura de aici :evil:

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby maria_m » Thu Jul 07, 2011 7:43 am

mie mi-au placut oamenii foarte mult. mi s-au parut mai destinsi si mai prietenosi.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby ciresar1988 » Thu Jul 07, 2011 8:30 am

drmititik wrote:as vrea undeva unde sa fie racoare tot timpul, ca m-a terminat caldura de aici :evil:

Incearca...Germania! La astia vara dureaza 3 zile, daca ai noroc, cam peste tot !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: Intrebari noi

Postby drmititik » Thu Jul 07, 2011 12:17 pm

Mda. Eu astazi am venit la ora 3 dupa-amiaza acasa si am crezut ca o sa mor pe strada. Si totusi nu e chiar canicula de anul trecut. Oricum, va invidiez ca aveti racoare de la natura, fara aer conditionat :lol:



ciresar1988 wrote:
drmititik wrote:as vrea undeva unde sa fie racoare tot timpul, ca m-a terminat caldura de aici :evil:

Incearca...Germania! La astia vara dureaza 3 zile, daca ai noroc, cam peste tot !

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Intrebari noi

Postby mica23 » Thu Jul 07, 2011 3:58 pm

drmititik wrote:Mda. Eu astazi am venit la ora 3 dupa-amiaza acasa si am crezut ca o sa mor pe strada. Si totusi nu e chiar canicula de anul trecut. Oricum, va invidiez ca aveti racoare de la natura, fara aer conditionat :lol:


Atunci sa eviti Rheinland-Pfalz. In martie erau 20 grade, in aprilie deja 30. Acu sunt in Niedersachsen si daca vad 25 is norocoasa...ploua continuu.

User avatar
Ventriloquist
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 29, 2008 2:35 am

Re: Intrebari noi

Postby Ventriloquist » Sun Jul 17, 2011 11:59 pm

salutare. am 2 mici intrebari despre 2 specializari nu prea discutate. exista posturi de assistenzarzt pe oftalmologie? sau e specialitate intangibila acolo? nu am vazut mai pe nimeni discutand despre ea.
deasemenea inca nu mi-e clar din ce am citit daca exista posibilitatea de a incepe rezidentiatul acolo direct pe endocrinologie sau daca trebuie facut rezidentiatul pe interne de fapt ca sa ai specialitate de endocrino.
multumesc.
Toy-town medicine don't make a change if you want your head rearranged
GET SOME SERIOUS DRUGS

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby ciresar1988 » Mon Jul 18, 2011 12:12 am

Pe oftalmo sunt posturi putine, trebuie sa ai rabdare pana gasesti ceva.
Faci interne, nu faci endocrine direct, din ce am inteles de la colegi. Intra pe site-ul unei Ärztekammer si gasesti acolo la Weiterbildung informatiile.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Ventriloquist
junior
junior
Posts: 35
Joined: Sat Mar 29, 2008 2:35 am

Re: Intrebari noi

Postby Ventriloquist » Mon Jul 18, 2011 12:29 am

mersi fain pentru raspuns !
Toy-town medicine don't make a change if you want your head rearranged
GET SOME SERIOUS DRUGS

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby manolo » Mon Jul 18, 2011 9:07 am

Ventriloquist wrote:salutare. am 2 mici intrebari despre 2 specializari nu prea discutate. exista posturi de assistenzarzt pe oftalmologie? sau e specialitate intangibila acolo? nu am vazut mai pe nimeni discutand despre ea.
deasemenea inca nu mi-e clar din ce am citit daca exista posibilitatea de a incepe rezidentiatul acolo direct pe endocrinologie sau daca trebuie facut rezidentiatul pe interne de fapt ca sa ai specialitate de endocrino.
multumesc.

pentru ofta contacteaza-l pe user profdr...gigibecali.

pentru endocrine si restul specialitatilor ce deriva din interne: potrivit sistemului nou, toata lumea incepe cu trunchiul comun de interne ce dureaza 3 ani (incluzand minim 6 luni de terapie intensiva, rotatie la primiri urgente si la sonografie), apoi urmeaza scriptic alti ani pe subramura. pentru cardio, gastro, endo sunt inca 3 ani. pentru nefro e foarte posibil sa fie doar 2, dar nu introduc mana in foc.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

ep75
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 05, 2011 7:17 pm

Re: Intrebari noi

Postby ep75 » Fri Aug 05, 2011 9:28 pm

dr_coimu wrote:Eu stiam ca primesti doar titlul tau din Romania de Dr. Medic. Si ca nu se creeze confuzii Camera Medicilor te obliga sa folosesti titulatura care o amintea un coleg mai sus, si anume: " Dr. Medic UMF Timisoara " sau dupa caz centru in care ai studiat. Cel putin asa e valabil in unele landuri. Tind sa cred ca e valabil general in toata Germania.
As vrea sa intreb colegii care au pe ecuson Dr Med. daca au si o hartie oficiala de la camera medicilor care spune ca Dr. Medic = Dr. Med. lor.


Poate ca intre timp nu mai intereseaza pe nimeni, totusi:
1. - recunoasterea doctoratelor e reglementata oarecum separat in fiecare land, dar doctoratele in stiinte obtinute in orice tara a UE (deci si Romania) se recunosc (a se vedea http://www.kmk.org/zab/veroeffentlichun ... html#c8780 si http://www.anabin.de/ )
2. - orice roman care are un doctorat obtinut oriunde in lumea asta, daca locuieste in Germania ar trebui sa-si dea silinta sa i se inscrie oficial in tot ce e "ausweis" titlul "Dr." in fata numelui

Germania nu e alta tara. E pur si simplu Germania cea in care titlurile se trec in cartea de identitate, in care da mai bine la autoritati o legitimatie de serviciu cu titlul de "Dr." (decat frumosul pasaport rosu romanesc), si in care unii dintre bastinasi isi schimba cartea de identitate inainte de termenul de expirare doar ca sa-si adauge titlul proaspat obtinut.

Pe vremea lui pazvante (inainte de procesul Bologna si de intrarea noastra in UE) in vremea cand inca mai trebuia obtinut dreptul de rezidenta in Germania (ca si cetatean strain) si abia apoi sustinut Approbation-ul, atunci cand nu erau in Germania medici romani cata frunza si iarba, se practica ici-colo "traducerea" lui doctor-medic cu Dr.med. in acte oficiale de recunoastere a diplomelor. Ulterior problema echivalarii calificarilor profesionale s-a reglementat la nivel european, asa incat in prezent folosirea titlului "Dr." nu e legala daca nu ai efectuat un doctorat. Orice doctorat facut in strainatate va avea ca rezultat in Germania un "Dr." simplu.
Asta nu e de rau, e doar semn ca, in secolul 21, legea i-a interzis functionarului neamt sa se mai straduie sa identifice sutele de tipuri de doctorate din strainatate prin cele cateva zeci de tipuri "limpezi si clare" de doctorate de la ei, inventate in vremea cand biologia si geografia alcatuiau impreuna stiintele naturii (si notate prin prescurtari latinesti).
Pentru doctorul-medic cu diploma de licenta, care de fapt nu are un doctorat, la modul real echivalarea ar trebui sa fie pur si simplu cu "arzt", dar se pare ca au ramas formularile alea ciudate cu institutia absolvita, ca sa stie tot neamtul pe mana cui se lasa. Ca neamtul incult nu vrea sa stea de vorba decat cu un Dr.med. fie el si rezident de anul 1 fara experienta, e alta poveste, una pe care o spun si conationalii lor cu doctorate de exemplu in biologie (Dr.rer.nat.) pe care soarta i-a facut experti in imunologie, imunoterapie sau alte domenii medicale.

Oricum, raspunsul la intrebarea cum au ajuns unii medici romani sa aiba in Germania titlul "Dr.med." probabil pentru majoritatea este ca au facut un doctorat (Promotion) in Germania. Si sunt din astia destui, se practica exact pe vremea aia de dinaintea intrarii in UE, cand diploma de licenta romaneasca in medicina era recunoscuta pentru studii postuniversitare, dar nu pentru dreptul de practica. Majoritatea au ramas in Germania. Cu doctorat in medicina in Germania si intorsi in Romania (unde nu-ti scrie pe ecuson scoala absolvita) sunt numai profesorii, conferentiarii si prostii (aia care nici ei nu stiu de ce s-au intors)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Aug 05, 2011 9:55 pm

nu inteleg exact la ce te referi



eu de ex ce sunt?


arzt?

dr. kooksee

dr med.kooksee

sau
dr. med. kooksee (ro)


mentionez ca nu am facut in viata mea vreun doctorat nicaieri.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ep75
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 05, 2011 7:17 pm

Re: Intrebari noi

Postby ep75 » Fri Aug 05, 2011 11:22 pm

kooksee wrote:nu inteleg exact la ce te referi



eu de ex ce sunt?


arzt?

dr. kooksee

dr med.kooksee

sau
dr. med. kooksee (ro)


mentionez ca nu am facut in viata mea vreun doctorat nicaieri.


cel mai probabil "Doctor-medic kooksee, Arzt" sau "Dr-medic kooksee, Arzt" asta daca nu le vine cumva ideea nastrusnica sa faca ei prescurtarea de-a dreptul "Dr-med" Dar conform legii fara doctorat nu se poate nici "Dr." simplu (rezervat pentru absolventii de doctorate din strainatate) si nici "Dr.med." care pare a fi rezervat pentru doctorat facut in Germania, Austria sau alte tari unde intamplator titlul asta chiar asa e scris in original (am impresia ca si tarile scandinave)

... asa le trebuie ausländer-ilor care in loc sa aiba o meserie gen muncitor constructor (sau alt fel de muncitor, sau baby-sitter cum se obisnuia pe vremuri) se duc in Germania cu titluri si grade universitare si vor sa munceasca la nivelul studiilor: se transcrie conform legii in "Originalform" ca sa nu mai fie nicio problema (cu sau fara Herkunftsbezeichnung , tot aia e) . :hate: ..

Ce vreau sa zic e: ar fi fost normal si bine sa scrie pe ecusonul oricarui medic absolvent al unei facultati din Romania (sau de oriunde din UE) ceea ce scrie pe ecusonul nemtilor: daca e medic fara docrorat scrie "XY, Arzt"nu stiu de care, daca a facut doctorat scrie "Dr.med. XY"... si tot asa nu stiu ce fel de Arzt, fara sa scrie in ce land si ce universitate din est sau din vest a absolvit. La fel cum, daca vii cu doctoratul din Germania in Romania ti se recunoaste ca fiind in totalitate echivalent cu titlul romanesc (ceea ce fie vorba intre noi nu e o mare cinste avand in vedere ce doctorate se fac in Romania, dar e politic corect). Sau daca un medic din Somalia vine in Romania nu o sa-i ceara nimeni prin lege sa poarte in spital un ecuson pe care sa scrie ca a facut facultatea in Somalia.
Cam care ar fi prima impresie a unui pacient vazand pentru prima data in viata lui pe un ecuson "Dr-medic XY" sau "Doctor-medic XY" eventual si cu cate un UMF Cluj sau altele la coada? (scris frumos, in Originalform, intr-o limba pe care neamtul nu o cunoaste, chiar daca mai jos undeva scrie si arzt - neamtul ala care e circumspect si nu vrea sa stea de vorba despre boala lui cu oricine). Norocul limbii romane cu originea latina si cu titlurile universitare din Germania scrise in latina (asa ajunge sa semene doctor-medic cu Dr.med.) Asta pana la urma ce e drept nu conteaza atata timp cat esti multumit de locul de munca. Cel putin nu conteaza la inceput. Oamenii care au stat multi ani in Germania, si au platit o viata taxe si impozite acolo, ajung in timp sa se planga si de lucruri de genul asta: statut social dat de faptul ca esti permanent identificat ca strain (sa fii american e una, dar sa fii roman sau turc e alta - ce-i drept numai turc e mai rau sa fii decat roman)

ep75
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 05, 2011 7:17 pm

Re: Intrebari noi

Postby ep75 » Sat Aug 06, 2011 1:09 am

vmc wrote:
Draso wrote:Eu am primit de la Landesaerztekammer o scrisoare in care imi spune ca dupa analiza documentelor titlul pe care am dreptul sa-l folosesc in Germania este Doctor-Medic (IfM Cluj-Napoca). Si scrie mai jos cu litere boldate ca folosirea titlului de Dr.med. nu este permisa. Nici macar cu doctorat din Romania nu este permisa aceasta titulatura, doctoratul din Ro nu este recunoscut.


asa este. secretara care face ecusonul va fi eventual derutata de titulatura Doctor-Medic si va prescurta Dr. med. sau Dr.
legal insa nu este sa folosesti titulatura de Dr.med.

cei care au doctorat in Romania vor primi un Dr.


dr_coimu wrote:As vrea sa intreb colegii care au pe ecuson Dr Med. daca au si o hartie oficiala de la camera medicilor care spune ca Dr. Medic = Dr. Med. lor.


Daca cumva totusi cineva este interesat, e bine de stiut ca:
- titlul de doctor (in stiinte, cum ii zice in Romania) obtinut prin efectuarea doctoratului intr-o tara din UE, inclusiv din Romania, se recunoaste si in Germania, si intr-adevar titlul pe care ti se da dreptul sa-l folosesti acolo este "Dr." (simplu, fara a mentiona domeniul de doctorat sau universitatea care l-a acordat)
- Landesaerztekammer recunoaste actele de studii din punctul de vedere al dreptului de practica medicala, de asta e posibil ca documentele pe care le dau ei sa nu faca prea multe referiri la recunoasterea doctoratului ca atare, decat ca ai sau nu dreptul sa folosesti titlul de "Dr." (se pare ca titlul de "Dr.med." din punct de vedere legal e strict rezervat celor care au facut doctorate in Germania, Austria sau tari unde asa scrie pe diploma de doctor in stiinte medicale)
La fel cum in Romania nu Colegiul Medicilor recunoaste titlurile de doctor in medicina obtinute in strainatate (ci Ministerul Educatiei)
- in Germania de recunoasterea oficiala a diplomelor universitare se ocupa
Sekretariat der ständigen Konferenz der Kultusminister der Länder in der BRD (Sekretariat der Kultusministerkonferenz)
Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB)
Bonn
http://www.kmk.org/zab/zeugnisbewertungen.html
Asta are oarecare importanta pentru cine vrea sa urmeze un doctorat in Germania, dar in cazul asta de trimiterea actelor la ZAB se ocupa universitatea la care te inscrii la doctorat
- in principiu cine are o diploma de doctor in stiinte medicale obtinuta in Romania eu zic ca e bine sa o prezinte in traducere legalizata la Personalabteilung (acuma ar fi o treaba ca ei sa ceara si recunoasterea de la ZAB...) Nu conteaza la salariu, dar se foloseste titlul in corespondenta oficiala si in general da bine sa fii "Frau Dr." sau "Herr Dr." chiar daca nu ai oportunitati sau nu te intereseaza o cariera universitara
- cu inscrierea titlului obtinut prin doctorat in Romania in documentele de identitate din Germania se ocupa direct evidenta populatiei (Einwohnermeldeamt) dar cred ca cine ajunge sa aiba acte de identitate nemtesti nu mai are probleme cu recunoasterea titlurilor si stie exact si la ce ii foloseste

Si cand te gandesti ca in Germania sunt medici care ar fi vrut sa poata obtine un titlu de doctorat altul decat Dr.med., orice alt fel de doctor in stiinte care sa fie echivalent cu americanul PhD (Dr.med. e echivalent doar cu MD). In majoritatea cazurilor cine a absolvit facultatea de medicina nu se poate inscrie in Germania decat la programe de doctorat de tip Dr.med. indiferent cat de complexa e lucrarea si cat de mult dureaza doctoratul (abia in urma cu cativa ani au aparut programele combinate MD/PhD pentru care trebuie facut pe langa medicina si vreo doi ani de biologie, chimie, fizica sau alta facultate considerata mai "stiinta")

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Sat Aug 06, 2011 1:23 am

ai dreptate, nu conteaza la salariu

dar conteaza la orgoliu. :lol:

seful meu de sectie de ex (chirurgie) nu are doctoratul. daca esti bazat pe ce faci te doare la basca de titluri. daca nu, incerci sa suplinesti cu tot felul de hartii si diplome.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ep75
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 05, 2011 7:17 pm

Re: Intrebari noi

Postby ep75 » Sat Aug 06, 2011 5:50 am

kooksee wrote:ai dreptate, nu conteaza la salariu

dar conteaza la orgoliu. :lol:

seful meu de sectie de ex (chirurgie) nu are doctoratul. daca esti bazat pe ce faci te doare la basca de titluri. daca nu, incerci sa suplinesti cu tot felul de hartii si diplome.


Asa e. Doar clinicile univesitare sunt intesate de Dr.med. dar acolo daca vrei cariera universitara, dupa doctorat trebuie facut Habilitation care dureaza 5 ani si e nevoie de ceva noroc pentru a avea multe articole publicate pe o anumita tema. Dupa care titlul se schimba in PD adica Privat-Dozent. Titlul asta le confera dreptul de a preda cursuri in universitate ("venia legendi") si il acorda fiecare universitate in parte. Respectivul nu-si ia cu el automat titlul de Privat-Dozent daca se muta la alta universitate, ci va lua un titlu in care e scrisa si universitatea unde l-a obtinut, ceva de genul "PD / univ. Bonn" (dar va trebui sa sustina o noua teza de habilitare la noua universitate). Un Privat-Dozent care lucreaza in continuare 5 ani in mediu universitar dupa sustinerea Habilitation-ului va primi automat titlul de Profesor (asta e adevaratul orgoliu), dar nu va avea post de profesor acolo si va incepe eterna cautare a unei pozitii bune in alta parte.
In clinicile universitare nemtesti (mai putin interesante pentru romanii care au inceput rezidentiatul in Romania) cam toata lumea e Dr.med., o mare multime sunt PD si o alta mare multime sunt Prof. Insa spre deosebire de Romania, intr-o universitate din Germania oricat de mare ar fi, exista cate o un singur departement urias pe o anumita specialitate cu un singur sef mare de departament (ceea ce se poate numai pentru profesorii C3 sau C4 si care sunt putini, au un salariu urias si sunt cam singurii cu contract permanent acolo). Au si acolo foarte multi sefi mici, dar nu o sa fie niciodata intr-o singura universitate 10 clinici de chirurgie generala, toate facand cam acelasi lucru, dar fiecare cu cate un sef mare de clinica sa taie si sa spanzure in clinicuta lui, mostenita din mosi stramosi.
Acum s-a introdus abilitarea si la noi dar numai pentru titlul de profesor universitar si parca vad ca o sa fie tot o formalitate balcanica si nimic mai mult.

ep75
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 05, 2011 7:17 pm

Re: Intrebari noi

Postby ep75 » Sat Aug 06, 2011 6:09 am

ep75 wrote:
kooksee wrote:ai dreptate, nu conteaza la salariu

dar conteaza la orgoliu. :lol:

seful meu de sectie de ex (chirurgie) nu are doctoratul. daca esti bazat pe ce faci te doare la basca de titluri. daca nu, incerci sa suplinesti cu tot felul de hartii si diplome.


Insa spre deosebire de Romania, intr-o universitate din Germania oricat de mare ar fi, exista cate o un singur departement urias pe o anumita specialitate cu un singur sef mare de departament


P.S. seful de departament e "Ordinarius" dar sunt si acolo multi "Leiter" de orice fel (de ex. Leitender Oberarzt). Partea lor trista - a pleca din tara ta unde nu ti-a mers bine, dar a avea mai multi bani - e ca chirurgi nemti foarte buni care nu ajung Ordinarius pana pe la vreo 45 ani pleaca in Elvetia la spitale private.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Sat Aug 06, 2011 8:43 am

dar titlul de profesor e permanent?

il iei cu tine?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ep75
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Aug 05, 2011 7:17 pm

Re: Intrebari noi

Postby ep75 » Sat Aug 06, 2011 7:41 pm

kooksee wrote:dar titlul de profesor e permanent?

il iei cu tine?


Din cat stiu eu, ca titlu in sine, da. Odata ajunsi Prof. ei por sa ramana intr-o oarecare relatie activa (seminarii, conferinte) cu universitatea si daca isi schimba locul de munca, deci chiar daca se muta la o firma privata raman cu titlul de profesor.
Dar din punctul de vedere al contractului de munca, dintre medicii unei clinici universitare de regula singurul care are contract pe durata nedeterminata (si poate singurul caruia ii convine sa ramana definitiv acolo) este seful de departament (Ordinarius).

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Intrebari noi

Postby metalu » Wed Aug 24, 2011 1:25 pm

... o intrebare... pt cei care nu merg prin firma .. pot sa ceara de la spital si prima de instalare ? am auzit ca ar fi asa ceva ... stie cineva concret?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - rezidențiatul

Postby kcuf_di » Fri Aug 26, 2011 10:37 pm

Ce puteti sa-mi spuneti despre chirurgia pediatrica in D?
cse kestie

User avatar
One Elder God
junior
junior
Posts: 49
Joined: Sat May 24, 2008 7:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby One Elder God » Sat Aug 27, 2011 9:22 am

Salut!

Sunt angajat la un spital din B-W de la mijlocul lunii iunie, deci sunt inca in Probezeit...Intrebarea mea este daca orele suplimentare pe care le fac trebuie sa imi fie luat in considerare?
Sau depinde de fiecare angajator in parte.Pana acum nimeni nu a vrut sa imi ia in calcul ce am muncit peste program.

Cu respect
Alex
Lenea nu e nimic altceva decat o obisnuinta de a te odihni inainte de a obosi.

Mihaela1986
Posts: 4
Joined: Sat Aug 27, 2011 9:22 am

Certificat de limba

Postby Mihaela1986 » Sat Aug 27, 2011 9:29 am

Salut, as vrea sa stiu daca este cineva care stie cum e cu certificatul de limba in NRW. Trebuie sa fie neaparat de la Goethe? Am auzit ceva zvonuri ca mai multe landuri primesc doar certificatul de limba Goethe, ca restul nu mai sunt valabile. Stiti ceva despre asta?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Sat Aug 27, 2011 9:35 am

pe ce specialitate esti?

cata germana stii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
One Elder God
junior
junior
Posts: 49
Joined: Sat May 24, 2008 7:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby One Elder God » Sat Aug 27, 2011 10:02 am

kooksee wrote:pe ce specialitate esti?

cata germana stii?



Ce legatura are asta?? eu intreb daca exista vreun temei legal! ca asa la "mica intelegere"...... mai bine ma las!!
Lenea nu e nimic altceva decat o obisnuinta de a te odihni inainte de a obosi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Sat Aug 27, 2011 4:30 pm

ai atitunea potrivita. o sa ajungi departe.

are mare legatura limba.
tu ai de facut cantitate x de chestii. daca le faci in dublul timpului necesar unui asistenz neamt e deja problema ta. si bate putin spre nesimtire sa ceri plata suplimentara pentru asta.

avand in vedere ca esti la inceput (perioada de proba) e clar ca randamentul tau e mai mic. daca te incalzeste cu ceva toti au fost asa la inceput. dupa cateva luni incepi sa devii mai eficient, comparabil cu un compatriot de-al lor si atunci poti eventua sa ridici pretentii. in mod practic vorbesti cu seful de sectie. ai incercat? pe la unele spitale se dau bani, pe la altele se dau zile libere si pe la majoritatea se dau sincere felicitari pentru extraorele lucrate.

eu de ex ca sa preintampin discutii jenante m-am tirat imediat ce se termina programul. (cu exceptia zilelor cand sunt in operatie la ora aia).
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Certificat de limba

Postby Chingachgook » Sat Aug 27, 2011 4:32 pm

eu in primavara am avut de la centrul de limbi straine de la craiova.

lasand la o parte hartia, cata germana de fapt stii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Mihaela1986
Posts: 4
Joined: Sat Aug 27, 2011 9:22 am

Re: Certificat de limba

Postby Mihaela1986 » Sun Aug 28, 2011 8:50 am

cu limba e destul de bine..adica am fost deja la interviu si aia au fost multumiti( m-au si acceptat)..numai ca nu as sta dupa Goethe ca dureaza mai mult si costa mai mult..in consecinta nu cred ca are rost sa ma complic daca nu e musai sa fie Goethe.
Am auzit doar zvonuri despre asta si nu stiam cum sa abordez problema.

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: Intrebari noi

Postby Dr.AG » Sun Aug 28, 2011 9:45 pm

Salutare, am o intrebare..
Voi ajunge in Freiburg in septembrie. Cum pot sa inmatriculez o masina pe numele meu? Ce variante ar fi? Precizez ca 3 saptamani voi avea cazare la un camin, iar dupa cele 3 saptamani voi sta cu chirie.

Va multumesc!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Sun Aug 28, 2011 10:36 pm

o hartie de la primarie pe care o obtii pe baza contractului de chirie

intereseaza-te de RCA ca e mult mai scumpa decat e in ro.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: Intrebari noi

Postby Dr.AG » Mon Aug 29, 2011 12:43 pm

kooksee wrote:o hartie de la primarie pe care o obtii pe baza contractului de chirie

intereseaza-te de RCA ca e mult mai scumpa decat e in ro.


OK, merci mult!
Este un site pe care pot calcula impozitul si RCA-ul in baza unor specificatii ale masinii?
Stii ce taxe se platesc prima data in momentul cumpararii?

Merci!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Aug 29, 2011 4:40 pm

pai intra in prima provinzial pe care o gasesti si zi-le ca vrei sa iti faci asigurare. iti calculeaza ei in functie de capacitatea cilindrica, anul de fabricatie si permisul tau.


partea proasta e ca daca nu ai istoric in germania platesti in primul an un spor de 130% (parca).

ca sa iti faci o idee la o masina din 2000 asigurarea era 1600 de euro pe an. se poate si mai ieftin daca o faci online.


sunt si niste cataloage (Schwacke le zice) daca vrei sa te informezi inainte.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests