Intrebari noi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Jan 11, 2013 5:17 pm

firma nu prea are cum sa te ajute cu actele pentru approbation. e o lista pe site.
cu apartamentul iar nu prea vad cum te ajuta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Fri Jan 11, 2013 8:15 pm

ideea este ca nu vei putea refuza prea multe oferte, trebuie sa intrebi exact sa nu te trezesti ca esti obligat sa ramai undeva unde nu iti place. Sa stii ca si firmele gasesc de lucru exact cum gasesti si tu: din anunturi. Doar ca ele cer bani spitalelor pe tine, pe cand tu poti cere bani de la spital pt cazare, mancare, poate si drum.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Jan 11, 2013 8:30 pm

nu, uneori firmele au direct contacte pe la hr-ul spitalelor. pot avea si posturi care nu se gasesc in anunturi.

asta cu intrebatul exact e relativa. la primul spital nu prea stii exact ce sau ceri.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Intrebari noi

Postby CristianM » Sun Jan 20, 2013 3:52 am

Persoana de contact al spitalului: Herr Diplom-Wirtschaftsjurist
Cum ar trebui sa ma adresez in e-mail? Si care ar fi lucrurile esentiale de mentionat in cazul in care vreau sa fac practica la ei vara aceasta?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Sun Jan 20, 2013 4:23 am

Sehr geehrter Herr ...

ii spui cine esti si daca se poate sa te primeasca la Hospitation. ce an esti? cum ai gasit fix spitalul ala?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Intrebari noi

Postby CristianM » Sun Jan 20, 2013 6:06 pm

Sehr geehrter Herr, dar nu trebuie sa-i includ si functia?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby vmc » Sun Jan 20, 2013 8:13 pm

Nu, numai daca are dr. Sau dr.med.
Diplom-xx nu e un titlu academic
nicht wahr?

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Intrebari noi

Postby CristianM » Sun Jan 20, 2013 8:24 pm

Multumesc frumos

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Mon Jan 21, 2013 8:39 pm

Puteti sa-mi spuneti in landurile in care se da examen pentru Aprobation, in cat timp se primeste raspunsul dupa ce a avut loc examinarea?

Multumiri

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Intrebari noi

Postby bogdancnnb13 » Mon Jan 21, 2013 9:55 pm

In Rheinland Pfalz iti da imediat dupa examinare rezultatul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Jan 21, 2013 9:55 pm

In nrw se da.
Raspunsul il primesti pe loc, hartia doar daca insisti.
Daca nu insisti ti-o trimit ei prin posta peste cateva zile. Trebuie sa il platesti in maxim 3 luni
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Intrebari noi

Postby bogdancnnb13 » Mon Jan 21, 2013 11:09 pm

Apropo de plata, in Rheinland-Pfalz trebuie sa platesti examenul inainte cu makar cateva zile(160 euro) si cand vine Approbationul aprox 238 euro in termen de 14 zile.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Jan 21, 2013 11:16 pm

Pai asa e si in nrw
Dar daca nu platesti in alea 14 zile nu ti-l iau inapoi. Eu am platit din al treilea salariu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Intrebari noi

Postby kcuf_di » Mon Jan 21, 2013 11:27 pm

Mie mi l.au trimis prin posta cu plata la ridicare, no pay, no paper. Tot in NRW.
cse kestie

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari noi

Postby darksunrise » Tue Jan 22, 2013 3:49 pm

mi se pare foarte mult.
eu in sachsen am dat vreo 120 de euro pe approbation :D cu plata in 30 de zile parca.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Tue Jan 22, 2013 8:11 pm

da, 126 de euro, dupa primirea actului prin posta, in termen de 30 de zile paltibil. :D
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Fri Jan 25, 2013 12:44 am

salut,

imi spuneti va rog care sunt cele 4 faze la pacienti ( A, B, C, D)?

Multumesc

lars
Posts: 4
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:10 pm
Location: Bacau

Re: Intrebari noi

Postby lars » Fri Jan 25, 2013 9:25 am

A-acut
B-subacut / frühreha
C-spätreha
D-spätreha

Difera perioadele de internare pe fiecare faza acceptate de casele de asigurari. Mai vezi pe Google.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari noi

Postby darksunrise » Fri Jan 25, 2013 6:21 pm

Phase A: Akutbehandlung …
… neurologische, neurochirurgische, internistische Klinik (Intensivstation)



Phase B: Frührehabilitation …
… mit noch meist schweren Bewusstseinsstörungen. Der Patient ist inkontinent und wird künstlich ernährt, intensivmedizinische Behandlungsmöglichkeiten sollten noch vorgehalten werden. Die Patienten sind meist mit einem Luftröhrenschnitt (Tracheostomie) eineer Ernährungssonde (PEG) und einem Harnableitungssystem (z. B. Blasenkatheter) vorsorgt. Durch umfrangreiche rehabilitative Maßnahmen (Behandlungspflege, Therapien) soll eine Besserung des Bewusstseinszustandes und die Herstellung der Mitarbeit des Komapatienten an den Therapien erreicht werden. Aufnahmekriterien: Nicht mehr dauerbeatmungspflichtig, kreislaufstabil, Verletzungen versorgt, Knochenbrüche übungsstabil, kein Hirndruck.



Phase C: Weiterführende Rehabilitation
Der Patient kann in der Therapie bereits mitarbeiten, muss aber noch mit hohem pflegerischen Aufwand betreut werden. Durch umfangreiche Rehamaßnahmen soll die Teilmobilisierung erreicht werden. Phase C ist leistungsrechtlich in § 40 Abs. 2 SGB V, § 15 SGB VI bzw. SGB VII einzuordnen.



Phase D: Medizinische Rehabilitation …
… tritt nach Abschluss der Frühmobilisierung ein und stellt die medizinische Rehabilitation im bisherigen Sinne dar. Hier ist die Rentenversicherung der zuständige Leistungsträger, bzw. die Unfall- oder Krankenversicherung (bei besonderen versicherungsrechtlichen Voraussetzungen). Es wird versucht, die weitestgehende Wiedereingliederung des Patienten in Beruf/Alltag zu erreichen.



Phase E: Nachgehende Rehabilitation …
… und berufliche Reha. Hier geht es insbesondere bei den Behandlungszielen um die Sicherung des medizinischen Behandlungserfolge, bzw. um Vorbeugung oder Besserung einer Behinderung (bzw. Verhütung), von deren Verschlimmerung sowie Vermeidung oder Minderung von Pflegebedürftigkeit und um die berufliche Wiedereingliederung (1. oder 2. Arbeitsmarkt) sowie die soziale und häusliche Wiedereingliederung.



Phase F: Aktivierende Rehabilitation …
… Aktivierende Behandlungspflege für Patienten im Wachkoma. Trotz aller medizinischen und rehabilitativen Bemühungen in der Akutbehandlung und in den nachfolgenden Behandlungsphasen (meist schon nach Phase B) bleiben bei einer Reihe von neurologischen Patienten schwerste Schädigungen bestehen. Sie gehen vom Apallischen Syndrom bis zu verschiedenen Graden von Fähigkeitsstörungen (oft auch mit Mehrfachbehinderungen). Diese Rehaphase ist auf Langzeit angelegt. Leider fühlt sich fast nur die Pflegekasse (leider nur Teilkasko!) zuständig.

Bei einem Arbeitsunfall hilft die Berufsgenossenschaft dem Betroffenen und seiner Familie. Tipp: beantragen Sie das Blindengeld.

Eigentlich müsste durch das Langzeitkrankenbild „Apallisches Syndrom“ ausgelöst, die Krankenkasse mindestens 50 % der Kosten für „Aktivierende Behandlungspflege“ in Phase F für Patienten mit Wachkoma übernehmen.

Die Phase F wird überwiegend Zuhause (60 %) sowie in Fachpflegeeinrichtungen und auch in Seniorenheimen geleistet.



Phase G: betreutes und belgleitendes Wohnen
Durch ein Therapie-, Betreuungs- und Pflegeangebot soll den Schädel-Hinverletzten nach erfolgter Rehabilitation /Teilrehabilitation unter dem Motto „Hilfe zur Selbsthilfe“ geholfen werden, zum selbstbestimmten Leben zurück zu finden. Auch hier bildet die Berufsgenossenschaft die Ausnahme, wenn es sich um einen Arbeitsunfall handelt.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Intrebari noi

Postby KooZee » Mon Jan 28, 2013 1:23 pm

Salutare tuturor!
Cautand anunturi si aplicand am intalnit de mai multe ori formularea "überdurchschnittliche Bezahlung". Imi poate explica cineva cam pe unde se poate situa acest nivel salarial? E comparabil cu TV-Ärzte/VKA?
Danke!
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Jan 28, 2013 7:40 pm

salarille sunt comparabile in toata germania +/- 200 de euro
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Intrebari noi

Postby KooZee » Tue Jan 29, 2013 10:56 am

Am aflat asta citind forumul si totusi, de ce tocmai formularea asta? Arata vreo chestie nestiuta de majoritate? Ca de exemplu: "suntem naspa rau da' platim mai bine" sau poate "ne merge bine si ne permintem sa platim mai mult".
E doar o curiozitate. Stiu ca se poate trai si fara un raspuns la intrebarea asta. :)
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari noi

Postby darksunrise » Tue Jan 29, 2013 11:52 am

e intotdeauna `la noi e mai naspa dar platim un pic mai bine` :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Wed Jan 30, 2013 1:14 pm

Am o mare nelamurire in legatura cu programa de Reha. Nu inteleg ce se intampla mai departe de cei 2 ani descrisi aici:
Weiterbildungszeit:
60 Monate bei einem Weiterbildungsbefugten an einer Weiterbildungsstätte gemäß § 5 Abs. 1 Satz 1,
davon
● 12 Monate in der stationären Patientenversorgung im Gebiet Chirurgie und/oder in Frauenheilkunde
und Geburtshilfe, Neurochirurgie und/oder Urologie
● 12 Monate in der stationären Patientenversorgung im Gebiet Innere Medizin und/oder in
Allgemeinmedizin, Anästhesiologie, Kinder- und Jugendmedizin und/oder Neurologie

va rog daca ma puteti ajuta. Multumesc

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Intrebari noi

Postby kcuf_di » Wed Jan 30, 2013 4:21 pm

Lucrezi pe specialitate, scrie clar la inceput.
cse kestie

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Thu Jan 31, 2013 2:21 pm

puteti sa-mi spuneti daca pentru bewerbunsmappe trebuie traduse anumite acte sau
nu?

multumesc

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Intrebari noi

Postby kcuf_di » Thu Jan 31, 2013 2:49 pm

Nu trebuie. Cv, scrisoare de intentie si recomandari.
cse kestie

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby pee1 » Mon Feb 04, 2013 2:28 pm

buna! imi poate spune cnva cum e structurat rezi pe cardio? si cum sunt impartite stagiile pe ani, cronologic? multumesc

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Mon Feb 04, 2013 4:48 pm

kcuf_di wrote:Nu trebuie. Cv, scrisoare de intentie si recomandari.


Trebuie sa adaugam la Bewerbungsmappe si foaia matricola? sau nu e obligatoriu?

Multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Feb 04, 2013 10:22 pm

nu, nu se pune.

doar ce a zis colegul de mai sus. (recomandari in caz ca ai, daca nu ai nu face eforturi sa le obtii, am banuiala ca pe nemtii i doare fix la patina de recomandarile din ro)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Intrebari noi

Postby dr.maximus » Tue Feb 05, 2013 11:33 pm

multumesc prieteni. sper sa nu radeti de mine acum, dar nu am gasit termenul: cum se spune "garzi" in germana?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Wed Feb 06, 2013 1:24 am

Dienst

Bai dar vad ca te preocupa lucrurile astea parajob

Ai trecut de interviu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

env
Posts: 3
Joined: Thu Sep 03, 2009 3:40 pm

Re: Intrebari noi

Postby env » Sun Feb 17, 2013 2:59 am

http://www.hessen.de/irj/RPGIE_Internet ... 84d2088f3f
A mai dat cineva recent approbation-ul in hessen? Se cere c1 dupa cum scrie pe pagina lor?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Intrebari noi

Postby kcuf_di » Sun Feb 17, 2013 12:36 pm

Se pare ca da.
cse kestie

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Intrebari noi

Postby CristianM » Mon Feb 18, 2013 7:04 pm

Daca stie cineva despre Famulatur in vara:

"Bitte lassen Sie mir eine Studienbescheinigung sowie einen Nachweis über Ihre bisherigen Prüfungen zukommen. Sobald die Unterlagen vorliegen, werden wir Ihnen einen Famulaturvertrag zukommen lassen."

La ce certificat si teste se refera? Si ce e Famulaturvertrag? Vreun contract?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Mon Feb 18, 2013 8:09 pm

Noi am avut o Famulantina care era studenta sau eleva si a venit sa vada cum e. Cred ca e ceva gen hospitation, dar nu stiu sigur, probabil stiu ceilalti.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Mon Feb 18, 2013 9:58 pm

Foia matricola cred ca vrea, aia e dovada cu notele. Ma mir ca e ceva despre germania ce nu stie ioio :p
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Intrebari noi

Postby CristianM » Mon Feb 18, 2013 10:05 pm

Presupun ca trebuie tradusa in germana, nu?

trusty
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Sep 06, 2010 10:51 am

Re: Intrebari noi

Postby trusty » Tue Feb 19, 2013 11:00 pm

Am depus actele in NRW si asteptam programarea la examenul de la Arnsberg. Am primit insa un mail in care mi se comunica faptul ca din cauza lipsei de personal nu pot fixa un termen pentru acest examen. A mai patit cineva asa ceva? Oare pregatesc o cerinta de tipul "aveti nevoie de C1"ca in Hessen?
Stiu pe cineva care sta Hospitant de vreo 6 luni in NRW si a dat acest examen in februarie si nu l-a trecut. I-au dat voie sa lucreze ca Assistenzarzt (?) si sa maidea odata examenul. Nu stiu cum, n-am amanunte...
Daca stiti ceva, m-ar ajuta...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Thu Feb 21, 2013 4:41 pm

Persoana respectiva a luat un erlaubnis. Si eu am avut 2 luni. Cred ca aia de la arnsberg sunt pur si simplu suprasolicitati. Si la mine in spital a fost cineva saptamana trecuta si mai urmeaza inca 2 destul de curand. Tot testul cred ca dureaza mai mult de o ora, deci mai multi de 4-5 candidati pe zi nu se poate. Si avand in vedere ca vin cu zecile se ajunge la situatii din astea. Perseverati cu limba ca luatul approbationului e cea mai usoara parte.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests