Intrebari noi

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Intrebari noi

Postby vmc » Tue Mar 15, 2011 11:47 am

Topic deschis pentru cei care vor sa plece din Romania si care nu au gasit raspunsuri la intrebarile lor in topicul arhiva sau cele special dedicate (rezidentiatul, acte, etc). OT va fi sters fara mila :wink:
nicht wahr?

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Re: Intrebari noi

Postby codita » Thu Mar 17, 2011 8:51 pm

Hi! Poti ,te rog, sa imi spui daca Aprobbationul obtinut pentru un Land este recunoscut si in celalalte. Se zvoneste prin targ ca din august 2010 ar fi valabil acest lucru si vreau sa stiu cat este de credibil.
Merci mult

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Re: Intrebari noi

Postby codita » Thu Mar 17, 2011 8:53 pm

Approbation, scuze

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby ciresar1988 » Thu Mar 17, 2011 8:55 pm

Approbationul e valabil in toata Germania. NU se zvoneste in targ, asa a fost si inainte.

Asta e topic pt intrebari noi, nu pt lenesi care nu au chef sa caute raspunsurile la intrebarile vechi.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby ciresar1988 » Thu Mar 17, 2011 9:03 pm

Prea tarziu pt a edita.
Ia uite ce am gasit eu FIX PE PRIMA PAGINA de rezultate la un search "approbation valabil"

dr_coimu wrote:Felicitari,
Taxa pentru Aprobation trebuie sa o platesti tu, nu spitalul. Nu are legatura cu spitalul, e dovada ta ca esti Arzt.
Aprobationul este valabil pe intreg teritoriul germaniei. In cazul in care te muti in alt land trebuie sa i anuti pe astia care ti l-au eliberat. Cel putin asa mi au zis mie.
Bafta in continuare!


Mi-a luat fix 2 minute si 20 de secunde, ca am netul f lent la spital.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Intrebari noi

Postby vokuro » Thu Mar 17, 2011 11:59 pm

hello all!
nu ash vrea sa fiu pupidosist, insa vroiam sa va multumesc pentru toate informatziile pe care le-am gasit pe topicurile cu Germania! zau ca am mai aflat si eu una alta si parca nu mai sunt atat de anxios la gandul plecarii in Jermanica. so thanks again!!!
de ce postez pe acest topic? well... ash vrea sa ma ajutatzi putzin daca putetzi...
in Munchen, la Arbeitsagentur, un nene dichisit mi-a comincat ca ar trebui sa renuntz la rezidentza mea in Romanica daca vreau sa ma mut la Jermanica... un fel de renuntzare la domiciliul din Romania, daca am intzeles corect (prin translatori ;)).
Nah, ideea e ca m-am plimbat pe la Primarie, Evidentza populatziei, Prefectura, Directzia de pashapoarte.... nicio duduie nu stia despre ce vorbesc , cu ce se mananca, sau unde ar trebui sa ma adresez....
Asha incat, va rog pe voi, daca vreunul dintre voi atzi trecut prin asta, PLEASE HELP :help: !!!

P.S. abia astept sa va scot la o bere pe meleaguri jermaniste :)
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Mar 18, 2011 12:14 am

cand iti stabilesti o noua resedinta implicit renunti la cea anterioara

practic te duci la primarie sa te inregistrezi cu pasaportul si contractul de munca
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Intrebari noi

Postby vokuro » Fri Mar 18, 2011 12:32 am

pai teoretic asha credeam si eu... insa dinstinsul nene de la agentzie mi-a subliniat ca trebuie sa renuntz intai in romania...
is it just me, sau chiar e un pic ciudat?
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Intrebari noi

Postby vokuro » Fri Mar 18, 2011 12:35 am

ah.... am uitat sa mentionez ca nu am niciun contract de munca :D
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby ciresar1988 » Fri Mar 18, 2011 12:37 am

Ala habar nu are ce vorbeste !

Te duci la primarie cum a zis kooks, obtii o hartie (Anmeldung) si gata. Resedinta de acasa o pastrezi linistit. Eu asa imi pastrez si numerele de la masina inmatriculata in Romania, pt ca am domiciliu si in Ro, nu doar aici. Pe buletin scrie Bucuresti, in Germania am un domiciliu secundar, demonstrat prin Anmeldung. E totul in ordine, politia de aici mi-a explicat cum sa fac.

Mie la Anmeldung nu mi-au cerut contract de munca, ci contract de chirie care sa demonstreze ca stau acolo unde spun, nu ma anmelduiesc aiurea in casa cuiva.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Intrebari noi

Postby vokuro » Fri Mar 18, 2011 12:46 am

na amu problema este ca doar mi-atzi confirmat ceva ce eu banuiam, insa tot nu am habar ce dumnezo' sa fac amu....
dar sarumanutzele frumos pentru raspunsuri.
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Intrebari noi

Postby vokuro » Fri Mar 18, 2011 12:47 am

ah!!! si sfat pt cei ce vor sa shunteze BEDOIU... invatzatzi mama, ca ui asha ajungetzi ca mine de nu stiti sa cititi niste documete oficiale in lb germana si musai sa intrebatzi pe altii :)
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Fri Mar 18, 2011 12:51 am

contract de chirie am vrut sa scriu nu contract de munca
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Intrebari noi

Postby harciogu » Sat Mar 19, 2011 12:47 am

ah!!! si sfat pt cei ce vor sa shunteze BEDOIU... invatzatzi mama, ca ui asha ajungetzi ca mine de nu stiti sa cititi niste documete oficiale in lb germana si musai sa intrebatzi pe altii :)


oricum in b2 nu inveti termenii "oficiosi" din vertraguri, anmelduguri si alte cele. in em-uri nu e nimic, doar in aspekte apare ceva legat de banci, conturi, plati lunare regulare etc.

egal, trebuie cautate dinainte kompositele alea nenorocite sau pus interlocutorul sa explice, sa faca un desen, pt a stii ce semnezi - :(
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Intrebari noi

Postby harciogu » Sat Mar 19, 2011 12:53 am

cu masina nu stiu ce sa zic, pe alt forum de romani in germania se spune ca e bine sa o treci pe impozit in germania, ca nu e chiar bine daca te paraste un mos vecin grijuliu, cautator de nod in papura auslanderilor. prima data scapi, zici ca esti turist (?!), sau ca ai adus masina cu o zi inainte, dar la a doua sesizare, intr-un interval mai lung de 6 luni, platesti. wie gesagt, vorba lumii/forumistilor.

[a trecut timpul de edit post, de aici postul in 2 parti]
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby Draso » Mon Mar 21, 2011 9:18 am

N-am stiut unde sa scriu asa ca scriu aici:

A facut cineva cont de economii in Germania, ceva in genul depozit la termen sau asa ceva? Mi s-au adunat ceva bani in contul curent si as vrea sa-i pun altundeva dar nu ma prea pricep. Puteti recomanda ceva?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby vmc » Mon Mar 21, 2011 11:53 am

Asigurari Zurich
nicht wahr?

luciaalexa
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Oct 19, 2008 1:46 pm

Re: Intrebari noi

Postby luciaalexa » Mon Mar 21, 2011 8:53 pm

1.Exista cumva posibilitatea continuarii rezidentiatului in Germania?
2. Am vazut tot felul de anunturi pe site-urile de job-uri , cum ca ar angaja medici pt continuare de rezidentiat...oare se refera la continuarea rezidentiatului inceput la ei? si daca da....se poate incepe munca intr-un spital care iti ofera continuare....iar apoi sa continui cu stagiile ramase?

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Intrebari noi

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Mar 21, 2011 10:33 pm

cont de economii se numeste spaarkonto la orice banka ai o dobanda mai buna cred si nu poti sa umblii la el decat daca te duci cu carnetelu cu HARTIE!!! retine daca pierzi carnetelu sau dus si banii. conturi de 10-15 mii de euro pe un carnetel si poti sa ai cate vrei si la cate banci.
la intrebarea cu continuare, eu stiu ca ti se recunosc anii de rezi din romania si ca intri idirect in anu cutarescu doar ca ai mult papierarbeit de facut. despree stagii ?? aici ai un program separat asa ca s-ar putea ca din 3 ani sa ti se rec doar 2 sau asa ceva sau sa dai niste suplimente . io nu am stagii deci nu stiu, nu ma introduc.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby Draso » Tue Mar 22, 2011 6:41 am

vmc wrote:Asigurari Zurich

La ce te referi?

La sparkonto dobanda e in jur de 2,5% ceva mai mare daca faci pe termen lung. In Romania poti face depozite pe 3-6 luni cu 4% dobanda sau chiar 4.5.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby vmc » Tue Mar 22, 2011 10:25 am

asigurarile sunt cu bataie lunga, daca te hotarasti pentru asigurari iti spun mai departe
nicht wahr?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby Draso » Wed Mar 23, 2011 6:05 am

Imi trebuie ceva pe termen scurt dar multumesc oricum.

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Intrebari noi

Postby htc1970 » Thu Mar 24, 2011 2:23 pm

am tot citit si nu am vazut nimic despre cheltuieli. m-ar interesa, in linii mari cam care ar fi cheltuielile lunare obligatorii in Germania. asigurari de sanatate, cheltuieli cu masina, etc. ar putea cineva sa ma ajute, cu o suma estimativa? multumesc.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby ciresar1988 » Thu Mar 24, 2011 2:35 pm

500 chiria pausal (apartament mobilat si complet utilat, dar intr-un sat la 10 km de orasul unde lucrez ), 57 telefon fix cu internet si extraoptiune de nelimitat cu Ro, 120 benzina, 70-90 asigurarea masinii (pe luna), 18 euro asigurarea suplimentara de sanatate pt calatoriile in Europa (plec frecvent acasa), vreo 8-10 TV-ul.
Cam asta e fix. Variabile sunt multe. Verificari la masina, spalatorii, abonament la sport, bilete la avion cam la 2 luni.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Intrebari noi

Postby htc1970 » Thu Mar 24, 2011 2:54 pm

danke ciresar1988. citisem undeva ca asig de sanatate de acolo ar fi undeva pe la 300? ca juma o plateste spitalul?
prin anunturile de inchiriere am vazut diferenta intre warmmiete si kaltmiete. ce reprezinta acreasta diferenta? ce include? e permanenta?
multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Thu Mar 24, 2011 5:20 pm

kalt e doar chiria

warm e si cu intretinere. aia cu kalt e la misto sa iti ia ochii, practic warm te intereseaza pe tine.
eu dau 440 warm si 60 curentul. deci tot 500 dar stau la oras. mancarea 300 daca gatesti acasa si vro 100 benzina.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Intrebari noi

Postby harciogu » Thu Mar 24, 2011 8:05 pm

eu nu stiu ce pot sa fie urmatoarele documente.

primul presupun ca e certificatul de la colegiu, "good standing"-ul. al doilea nu am nici o idee, dar ma tot preseaza o tanti de la personal sa il "produc". nu e conformitatea, diploma de licente, suplimentul, cazierul german/romanesc, CI/pasaportul, cert de nast/casat, anmeldungul de la rathaus sau b2-ul. si nici una din cele 3-4 cereri sau certificatul medical cu apt de munca, pt ca si acelea erau deja in lista.

pot sa fie unul si acelasi lucru si sa nu stie tanti asta de la personal?

1- Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass gegen Sie keine disziplinarrechtlichen oder berufsrechtlichen Schritte eingeleitet wurden oder dies beabsichtigt ist,

2- eine Unbedenklichkeitsbescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Heimatlandes, dass Sie zur uneingeschränkten Ausübung des ärztlichen Berufes berechtigt sind (uneingeschränkte Berufsausübungserlaubnis)
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Intrebari noi

Postby Mephistopheles » Tue Mar 29, 2011 6:50 pm

m-a rugat cineva sa intreb unde gaseste un model de cv pt agentii de recrutare germania.
mersi.
pescar de oameni

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby vmc » Tue Mar 29, 2011 8:05 pm

la agentii
nicht wahr?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Intrebari noi

Postby harciogu » Tue Mar 29, 2011 9:54 pm

modelul "permedex" ? :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Intrebari noi

Postby Mephistopheles » Wed Mar 30, 2011 1:34 am

nush, cica agentiile cu care o vbt i-au cerut cv, dar nu i-au dat vreun template. ma gandeam ca poate stiti voi ce model se obisnuieste pe la nemti. ev un link ceva?
pescar de oameni

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby geocatalinfx » Wed Mar 30, 2011 9:51 am

ai aici un link cu modelul european. e si limba germana in dreapta la exemple :
http://europass.cedefop.europa.eu/europ ... ass+CV.csp

Mephistopheles wrote:nush, cica agentiile cu care o vbt i-au cerut cv, dar nu i-au dat vreun template. ma gandeam ca poate stiti voi ce model se obisnuieste pe la nemti. ev un link ceva?

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Intrebari noi

Postby Mephistopheles » Wed Mar 30, 2011 2:19 pm

mersi
pescar de oameni

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby manolo » Wed Mar 30, 2011 4:44 pm

modelul de cv european nu se preteaza pentru aplicatiile la clinici in DE. cv-ul pentru asa ceva trebuie sa contina datele de identificare, locurile de munca anterioare (daca sunt relevante, respectiv munca in spital etc) daca exista, educatia, eventual ceva cursuri absolvite daca e cazul (echo etc) si hobbiuri.

congresele sunt inutil de trecut, nu intereseaza. daca aveti articole publicate in reviste ISI, trebuie trecute.

atat si nimic mai mult!

pentru Approbation, cv-ul trebuie sa cuprinda doar datele personale, educatia si hobbiuri, pentru ca tot ce aveti acolo trecut trebuie dovedit cu acte. educatia oricum o dovediti cu acte, ca si datele personale, asa ca scrieti doar atat, e de ajuns.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrebari noi

Postby Chingachgook » Wed Mar 30, 2011 5:25 pm

:D

sigur ca da. si hobiurile trebuie dovedite prin acte. intr-un cv serios hobiurile nu se scriu. au aparacut in momentul in care oamenii simteua nevoia sa umple pagina (si scolile nu erau de ajuns)




in alta ordine de idei tu ai deschis linkul despre care e vorba in propozitie?


asta m-a socat
pentru ca tot ce aveti acolo trecut trebuie dovedit cu acte.


cumva se poate si altfel? adica tu ai un cv pentru spital (mai inflorit), altul (pe bune de data asta) pentru approbation?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Intrebari noi

Postby manolo » Wed Mar 30, 2011 5:47 pm

kooksee wrote::D

sigur ca da. si hobiurile trebuie dovedite prin acte. intr-un cv serios hobiurile nu se scriu. au aparacut in momentul in care oamenii simteua nevoia sa umple pagina (si scolile nu erau de ajuns)




in alta ordine de idei tu ai deschis linkul despre care e vorba in propozitie?


asta m-a socat
pentru ca tot ce aveti acolo trecut trebuie dovedit cu acte.


cumva se poate si altfel? adica tu ai un cv pentru spital (mai inflorit), altul (pe bune de data asta) pentru approbation?

iar sari ca piticul din baie! diferenta este ca cv-ul ptr clinica nu trebuie insotit de copii dupa fiecare diploma si certificat, pe cand cel ptr approbation da.

pentru soc, vorbeste cu pretina, te baga ea la "fara clanta" si te rezolva.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

romaniasatraiasca
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Dec 08, 2005 12:03 pm

Re: Intrebari noi

Postby romaniasatraiasca » Wed Mar 30, 2011 6:05 pm

As vrea sa rog pe colegii care au trecut deja prin asa ceva, sa ma ajute cu informatii. Care sunt pasii pentru a-ti echivala stagiile din rezidentiat facute in Romania? Multumesc anticipat

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Intrebari noi

Postby Doftoroiu` » Wed Mar 30, 2011 6:16 pm

romaniasatraiasca wrote:As vrea sa rog pe colegii care au trecut deja prin asa ceva, sa ma ajute cu informatii. Care sunt pasii pentru a-ti echivala stagiile din rezidentiat facute in Romania? Multumesc anticipat

Daca ai fi citit pe forum, ai fi stiut deja raspunsul. In Germania nu se echivaleaza nimic pentru ca nu se recunoaste nimic, o iei de la zero.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby geocatalinfx » Wed Mar 30, 2011 7:37 pm

stie cineva daca aprobationul dat pt medici difera cu ceva de cel dat pentru alte categorii? de ex pt cineva care a lucrat in it in romania si vrea sa mearga in germania. multumesc.

romaniasatraiasca
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Dec 08, 2005 12:03 pm

Re: Intrebari noi

Postby romaniasatraiasca » Wed Mar 30, 2011 8:12 pm

Doftoroiu` wrote:
romaniasatraiasca wrote:As vrea sa rog pe colegii care au trecut deja prin asa ceva, sa ma ajute cu informatii. Care sunt pasii pentru a-ti echivala stagiile din rezidentiat facute in Romania? Multumesc anticipat

Daca ai fi citit pe forum, ai fi stiut deja raspunsul. In Germania nu se echivaleaza nimic pentru ca nu se recunoaste nimic, o iei de la zero.



Cred ca nu m-am exprimat cum trebuie. Ma refere la recunoasterea doar ca vechime si asta stiu sigur ca se poate. Multumesc celor care ma pot indruma in acest sens


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests