Nordrhein-Westfalen

ifrim_a
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Sep 21, 2009 2:51 pm
Location: Tulcea

Nordrhein-Westfalen

Postby ifrim_a » Mon Jan 24, 2011 10:42 am

Buna...
E cine va in landul Nordrhein-Westfalen? cum este examenul de limba acolo?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Chingachgook » Mon Jan 24, 2011 7:19 pm

in 2 parti

citesti un articol din aerzteblatt (eu am avut unul cu niste bacterii transmise cu stetoscopul) si apoi un fel de caz sa faci o anamneza si ce faci cu pacientul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dddaiana
Posts: 1
Joined: Fri Feb 05, 2010 2:50 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby dddaiana » Tue Jan 25, 2011 3:05 pm

ciao ..stiti cat dureaza pana primesti aprobationul aici? si cum e la interviul pentru el?

oanaworld
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Apr 07, 2010 11:27 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby oanaworld » Wed Feb 02, 2011 9:28 pm

kooksee wrote:in 2 parti

citesti un articol din aerzteblatt (eu am avut unul cu niste bacterii transmise cu stetoscopul) si apoi un fel de caz sa faci o anamneza si ce faci cu pacientul


Buna Kooksee ...tu unde ai dat Approbation-ul ? A fost foarte dificil , sau sunt bine intentionati cei de la interviu ? Eu am pe 18 , la Detmold , si am inteles ca e cam nasol acolo , acum sper sa fie doar zvonuri ... cu un b2 luat la Fides crezi ca se poate trece acest interviu ? Multumesc pt raspuns :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Chingachgook » Fri Feb 04, 2011 12:13 am

eu am dat la Arnsberg

sunt intelegatori. ai contract de munca?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby harciogu » Sat Feb 05, 2011 11:55 pm

eu tre' sa merg in duesseldorf. are cineva idee cum e interviul acolo? tot citit u. anamneza fictiva?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

Cassie
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Feb 27, 2010 2:01 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Cassie » Fri Feb 11, 2011 9:10 am

harciogu wrote:eu tre' sa merg in duesseldorf. are cineva idee cum e interviul acolo? tot citit u. anamneza fictiva?


E foarte ok la Duesseldorf.Eu am dat sapt trecuta:nu numai ca App l-am primit in mai putin de o luna(asta pt ca am trimis toate actele necesare de la inceput),dar examenul de limba (se stie asta) la Duesseldorf e mai mult o formalitate,comparativ cu alte Regierunguri din NRW.Doamna respectiva avea o lista cu niste termeni medicali,pe care a trebuit sa ii explic-10 min. max.
Succes!

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby marius86 » Fri Feb 11, 2011 10:23 am

inseamna ca acum apeleaza si la cunostiinte medicale nu numai la limba pt a vedea nivelul b2 sau nu .... :(

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ciresar1988 » Fri Feb 11, 2011 10:35 am

Pai stai nitel! Pe tine te sperie ca trebuie sa stii medicina, sau ca trebuie sa stii germana ?
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby manolo » Fri Feb 11, 2011 11:22 am

ciresar1988 wrote:Pai stai nitel! Pe tine te sperie ca trebuie sa stii medicina, sau ca trebuie sa stii germana ?

raspunsul este DA!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby geocatalinfx » Fri Feb 18, 2011 2:13 am

mai sunt posturi prin Duesseldorf ?merci frumos.
Cassie wrote:
harciogu wrote:eu tre' sa merg in duesseldorf. are cineva idee cum e interviul acolo? tot citit u. anamneza fictiva?


E foarte ok la Duesseldorf.Eu am dat sapt trecuta:nu numai ca App l-am primit in mai putin de o luna(asta pt ca am trimis toate actele necesare de la inceput),dar examenul de limba (se stie asta) la Duesseldorf e mai mult o formalitate,comparativ cu alte Regierunguri din NRW.Doamna respectiva avea o lista cu niste termeni medicali,pe care a trebuit sa ii explic-10 min. max.
Succes!

dinaela
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue May 31, 2011 3:54 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby dinaela » Thu Jun 02, 2011 12:27 pm

sal,e cineva in koln?
...sau mai bine sa reformulez intrebarea: care dintre colegii din koln are chef ,sau timp sa iasa la o bere :) in weekend sau intr-o seara zilele astea...nu de alta dar eu sunt pe med de fam si nu am contact cu spitalele..asa ca nu stiu pe nimeni.mersi

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby lebada_calatoare » Thu Jun 02, 2011 3:56 pm

dinaela wrote:sal,e cineva in koln?
...sau mai bine sa reformulez intrebarea: care dintre colegii din koln are chef ,sau timp sa iasa la o bere :) in weekend sau intr-o seara zilele astea...nu de alta dar eu sunt pe med de fam si nu am contact cu spitalele..asa ca nu stiu pe nimeni.mersi

lucrezi chiar in Köln? sau prin apropiere de?

dinaela
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue May 31, 2011 3:54 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby dinaela » Fri Jun 03, 2011 7:33 pm

in worringen, ultimul cartier din koln,la granita cu neuss.
inca nu lucrez legal pt ca nu am aprobationul,dar "observ" cum decurge munca la un praxis de med de fam ,unde ma voi angaja dupa ce am drept de lucru.esti prin zona?

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby lebada_calatoare » Fri Jun 03, 2011 8:10 pm

dinaela wrote:in worringen, ultimul cartier din koln,la granita cu neuss.
inca nu lucrez legal pt ca nu am aprobationul,dar "observ" cum decurge munca la un praxis de med de fam ,unde ma voi angaja dupa ce am drept de lucru.esti prin zona?

da, sunt in zona

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby frvJune2.0 » Wed Jul 06, 2011 4:13 pm

Buna! rog frumos pe oricine stie, sa imi spuna cum e cu certificatul ala nenorocit de conformitate in NRW? Se cere?
Pana de curand am crezut ca NU se cere si aici, insa acum o doamna de la Bezirksregierung Köln mi-a trimis in lista de acte necesare pt approbation la ultimul punct urmatorul lucru: "- eine Konformitätsbescheinigung gem. Artikel 24 der Richtlinie 2005/36/EG der zuständigen Behörde Ihres Heimatlandes"
Asta este foaia aia pe care nu o mai primesti mai devreme de 5-6 luni dupa ultimele povesti? Sau (ultima mea speranta) aia s-ar traduce totusi altfel?! (slabe sanse..)
Daca da, ce landuri exista care nu imi cer certificatul asta? Exista?? Nu vreau sa stau pe banca 4 luni de zile pe incompetenta ministerului!!!! :hammer:
Help :(

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby lebada_calatoare » Wed Jul 06, 2011 4:23 pm

se cere PESTE TOT in De!!!

tu crezi ca noi , cei care suntem deja aici, n-am asteptat dupa el?!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Chingachgook » Wed Jul 06, 2011 4:25 pm

nu era vorba ca aia care au terminat dupa 2007 nu ami au nevoie de el?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby frvJune2.0 » Wed Jul 06, 2011 5:36 pm

Nu trebuie peste tot, am citit in topicul de Certificat de conformitate ca in Baden Württemberg nu se mai cere. Asa ca am deja o varianta de scapare...
cat despre ante/post 2007, pe acelasi topic parerile sunt impartite.
O sa o mai intreb o data & mai tintit pe functionara de la Köln cum stau cei cu diploma de dupa 2007.
Nu e nimeni care sa fi absolvit in 2010 si sa poata povesti cum a fost cu certificatul? :?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby harciogu » Wed Jul 06, 2011 7:41 pm

parca era povestit pe un topic ca nu mai au nevoie de certificat de conformitate cei care au inceput fac dupa 2007, pt ca atunci s-a aliniat programa romana cu cea din EU. si s-au aliniat planetele cu luna si asa mai departe. sau ceva de felul asta. esti naiv sa crezi ca scapi fara certificat de conformitate. degeaba au urlat atatia pe forumul asta. :P

in alta ordine de idei, s-ar putea sa se scape de certificatul asta, pt ca nemtii sunt absolut disperati dupa doctori. sau ar trebui sa spun posesori de diplome de absolventi ai unei facultati de medicina. :devil:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby frvJune2.0 » Thu Jul 07, 2011 11:34 am

da, asa e, mi-a raspuns tanti din köln, cei care au INCEPUT facultatea dupa 2007 nu o sa mai aiba nevoie de certificat. norocosii! :)
binee..daca nu se poate in NRW o sa se poata in alte parti.
Certificatul ala e o prostie pt ca practic tu depui aceleasi documente pe care le-ai depus pt obtinerea certificatului (mai putin diploma de bac si adeverinta ca ai fost la facultate intre anii x si y) traduse si legalizate inca o data pt obtinerea approbationului. aceleasi documente. iiiidentice. De ce nu or vrea sa inteleaga......... :evil:

Lobsterul
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jul 25, 2011 8:35 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Lobsterul » Wed Jul 27, 2011 3:22 pm

Salutari,
Eu tocmai am reusit sa iau examenul de Approbation la Detmold. Prima data a fost destul de nasol ca nu prea ma asteptam la mare lucru. Cum au zis si ceilalti vine un text de o pagina si jumatate din aerzteblatt.de Subiectele is relativ de actualitate. Prima data am primit un text despre recoltarea de celule stem la noun nascuti din cordonul ombilical, si acuma stenoza carotidiana si o comparatie intre trombendarterectomie si angioplastie percutana cu stent. Alte teme de care stiu Dinge Fieber, infectiile nozocomiale, Carcinomul de cai biliare. Ai 20 de minute sa citesti textul, apoi trebuie sa faci un sumar cu punctarea chestiilor importante din text, apoi una dinstre persoane joaca rolul de pacient si trebuie sa-i explici in termeni mai pamanteni ce se intampla cu el cand vine la spital ( un fel de Aufklerung).Testul se bazeaza pe vorbit, cat de bine te descuri cu reprodusul a ceaca ce citesti si apoi la conversatia cu pacientul e important sa intelegi ce te intreaba cea ce a fost destul de greu pentru mine la prima examinare.
Sfatul meu este sa mergeti pregatiti pentru ca nu e chiar usor, si sa fiti atenti la cifre si la ce vb cei doi .
Sper ca am fost destul de coerent in exprimare.
Spor si bafta

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Tue Sep 20, 2011 2:04 pm

Buna,

am fost si eu la un interviu in Duesseldorf si ma vor :) dar ar dori sa imi rezolv actele pana la 1 decembrie. Oare e realist termenul? Am toate actele (mai putin cazierul pe care vreau sa-l scot maine, `pe loc`)-daca e sa ma iau dupa o lista furnizata de fratele meu care a primit Approbation in urma cu 3 ani in NRW. Pe site-ul Bezirksregierung-D. am cautat o astfel de lista, dar nu am gasit decat urmatorul lucru:
Approbationen als Ärztin oder Arzt (Regelapprobation)
Merkblatt über die Erteilung der Approbation als Ärztin/Arzt an Deutsche, Staatsangehörige von EU-Mitgliedsstaaten und Vertragsstaaten über den Europäischen Wirtschaftsraum, die ihr Medizinstudium im Regierungsbezirk Düsseldorf abgeschlossen haben

Ori eu nu am terminat UMF in Duesseldorf :)
A solicitat careva de curand eliberarea Approbation-ului in NRW si poate sa ma ajute cu o lista a documentelor necesare?

Danke sehr

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby darksunrise » Wed Sep 21, 2011 7:39 am

http://www.bezreg-koeln.nrw.de/brk_inte ... tion_arzt/

nu e asta?
daca nu, vezi ca gasesti cautand pe google :) sau dai un mail pe la adresele de la linkul ala
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Wed Sep 21, 2011 8:24 am

multumesc mult pentru info. m-am uitat peste link. cred totusi ca documentele necesare difera mult de la un oras la altul, chiar in cadrul aceluiasi land. pe lista nu am gasit testul de limba si nici certificatul de conformitate (probabil e lista pentru cei care au terminat studiul in Germania) si sunt mai mult ca sigura ca la Bezirksregierung-D se cere. mai caut....

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Wed Sep 21, 2011 8:30 am

de pe site-ul bezirksregierung-ului din duesseldorf am luat un nr de tel si am sunat pentru a cere lista `docomentelor`. am vorbit cu doamna jeschwitz si am stabilit cu dansa ca ii trimit mail cu aceasta cerere, am trimis, dar nu am primit nici un raspuns inca. au trecut doar 2 zile, e drept, doar ca eu ma grabesc tare :)

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby harciogu » Wed Sep 21, 2011 3:13 pm

cea mai mare scarba madam jeschwitz. poate prinzi vreo perioada in care e dusa in concediu, pe la vreo fabrica de ciocolata.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby frvJune2.0 » Wed Sep 21, 2011 10:43 pm

Salut ldt, si eu vreau sa ma duc in NRW, dar o sa tin de Bez.reg Köln. Am vorbit cu o doamna Limbach de acolo, si mi-a dat prin mail lista documentelor necesare pt obtinerea Approbationului, plus vreo 3 modele pt cererea eliberarii Approbationului, pt certificatul medical si pt o declaratie pe proprie raspundere ca nu te fugareste politia. Iti las un link pt transfer.ro, am incarcat documentele acolo. Sper sa te ajute. :D

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-22sep ... 14ee88.zip

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby harciogu » Thu Sep 22, 2011 5:11 am

inca o data, s-a spus si mai sus, Koelnul nu e D'dorf!!!!!
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby manolo » Thu Sep 22, 2011 9:26 am

harciogu wrote:cea mai mare scarba madam jeschwitz. poate prinzi vreo perioada in care e dusa in concediu, pe la vreo fabrica de ciocolata.

voi sper ca realizati ca aceste madame sunt vedete doar pe imed...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

mika09
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 29, 2010 9:47 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby mika09 » Thu Sep 29, 2011 3:39 pm

hey!
a dat cineva Fachsprachenprüfung la Münster?
am inteles ca este compus din aceleasi 2 parti ca si in alte centre: un articol medical citit si redat si o anamneza si indicatii la un pacient fictiv.

m-ar ajuta sa-mi spuna cineva din experienta lui cum a fost!
merci anticipat!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Chingachgook » Thu Sep 29, 2011 7:22 pm

a dat un prieten la sfarsitul lui iulie.

la fel, articol si apoi simulata o anamneza. el avea post pe chirurgie si l-a pus sa faca un aufklärung. aia cica au fost draguti. el invata limba de prin februarie. b2 de la craiova.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Thu Sep 29, 2011 7:50 pm

Buna,

cei care vor sa-mi dea job-ul la D zic ca voi fi angajata - de catre universitate - pe un post de wissenschaftlicher Mitarbeiter. Stiti cumva care este corespondentul in Romania?

mika09
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 29, 2010 9:47 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby mika09 » Fri Sep 30, 2011 4:56 pm

kooksee wrote:a dat un prieten la sfarsitul lui iulie.

la fel, articol si apoi simulata o anamneza. el avea post pe chirurgie si l-a pus sa faca un aufklärung. aia cica au fost draguti. el invata limba de prin februarie. b2 de la craiova.



ok! merci!
si eu invat limba tot de prin februarie. b2 in oradea la bulats.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby marius86 » Sat Oct 01, 2011 5:24 am

am vazut ca in NRW sunt mai multe centre unde se poate abtine aprobationul ... de ex ca sa depun la Dusseldorf ce PLZ trebuie sa aiba zona ca sa apartina de ei ?(la un oras de langa Dusseldorf spuneau ca la ei, iar altii relativ aprope de Dusseldorf spuneau ca la dortumd parca ,trebuie) .. ms

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby harciogu » Sat Oct 01, 2011 6:34 am

Sunt 5 Bezirkregierunguri in NRW: Arnsberg, Detmold, Duesseldorf, Koeln und Muenster.( http://www.bezreg-duesseldorf.nrw.de/ge ... 5-2009.pdf )

Ca sa afli mai simplu unde tre' sa dai approbation iti cauti satul pe google.de (bagi numele satului si wiki) iar pe dreapta o sa gasesti Bezirkregierungul de care apartine.

Nu e asa greu, oder?

LE: zB http://de.wikipedia.org/wiki/Emmerich_am_Rhein :peace:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby marius86 » Sat Oct 01, 2011 8:12 am

ms!

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Sun Oct 02, 2011 7:14 am

Buna,

am auzit ca in Lebenslauf e bine sa nu trecem participari la congrese, studii clinice, calificari, articole publicate... pentru ca trebuie sa le demonstram ulterior prin certificate. E adevarat? Eu pot sa le demonstrez dar zau ca nu imi vine sa traduc/legalizez atatea documente :) As prefera sa fie adevarat

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby vmc » Sun Oct 02, 2011 7:24 am

in CV-ul ce-l dai pentru Approbation trebuie acte doveditoare (deci NU le treci). pentru angajator e bine sa precizezi, altfel...vede ca esti un absolvent de medicina fad. acuma depinde si la ce spital aplici, sunt pe care nu-i interseaza, dar un spital mai bun unde mai aplica vreo 2-3 trebuie sa faca cumva selectie.
nicht wahr?

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Sun Oct 02, 2011 6:59 pm

la dosarul de approbation ma refeream, nu am precizat, e drept :) in cv-ul pentru bewerbungsmappe le-am scris eu pe toate cele... poate si de aceea am primit un job :)
multumesc pentru precizari


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests