Steuererklärung

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Steuererklärung

Postby darksunrise » Wed Jan 30, 2013 6:42 pm

cum adica urmatorul termin ? de cate ori tb sa te duci ?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sat Feb 02, 2013 5:26 pm

vrea schita a casei. si pt bani neaparat sa dovedesc viramentul in contul persoanei ajutate. numai rude grad 1.
kooksee wrote:deci vax albina

intreaba-l ce inseamna birou instalat? trebuie poze? sau vine sa vada?

si in ce limita sunt sumele cu care iti poti ajuta parintii? trebuie sa prezinti hartia de virament bancar?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sat Feb 02, 2013 5:27 pm

ma mai duc o data ca nu aveam la mine de la spitalul anterior foaia de incheiere pt salarii.
darksunrise wrote:cum adica urmatorul termin ? de cate ori tb sa te duci ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sat Feb 02, 2013 5:34 pm

geocatalinfx wrote:vrea schita a casei. si pt bani neaparat sa dovedesc viramentul in contul persoanei ajutate.


schita casei facuta de un arhitect? ce acte chitante ai mai dus tu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sun Feb 03, 2013 6:48 pm

schita casei de la proprietar. asa mi.a spus. am dus de la cartile cumparate,de la tren ,abonamentul lunar dar nu mi l.a oprit ca a zis ca se calculeaza la km, bani in tara abia anul asta vreau sa trimit. si mi.a mai zis ca imi calculeaza drumul la cele 3 interviuri pe care le.am avut,ca la al 4 lea mi.a dat spitalul banii.
kooksee wrote:
geocatalinfx wrote:vrea schita a casei. si pt bani neaparat sa dovedesc viramentul in contul persoanei ajutate.


schita casei facuta de un arhitect? ce acte chitante ai mai dus tu?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Mon Feb 04, 2013 2:33 pm

geocatalinfx wrote:am fost azi la steuerhilfeverein..... mi.a zis ca nu.mi deduce abonamentele de tren care erau in valoare de 200 euro lunar, ci la km parcursi, mi.a facut el cam 55 euro la 40 km. apoi mi.a zis ca pot deduce si sumele de bani cu care ajut parintii, cartile, materialele de spital , parte din chirie daca am birou instalat, drumurile la interviuri. Mi.a zis ca nu.mi pot deduce din drumurile in tara,ca acum locuiesc aici. stiam ca dintre voi si.au dedus si drumuri in tara. cam atat. am uitat ceva? urmatorul termin e pe 20 februarie. Multumesc.


cum justifici matale biroul de acasa? adica... ai garzi de radio acasa, iti trimit oamenii pozele de la ct la 3 noaptea, tu te uiti la ele in biroul tau si apoi vorbesti cu doctorul internist/traumatolog de garda in spital?

si banii cu care iti ajuti parintii cum ii deduci? extras simplu de cont in care apare numele mamei/tatalui? trebuie sa fie plata regelmäßig sau la 2-3 luni?

steuerberaterul poate sa iti promita cate in luna si in stele, si poate sa ceara banii inapoi, dar daca nu exista motivarea legala (si logica, daca stam sa ne gandim) nu o sa ti se aprobe banii inapoi. just my 2 cents.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

CBX
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Oct 31, 2010 1:05 pm

Re: Steuererklärung

Postby CBX » Wed Feb 06, 2013 11:21 am

Salut!
Eu am apelat anul trecut la un Steuerberater pentru anul 2010 si mi-a scos 600 E. Din aceasta suma m-a taxat 350 Euro cu toate ca aveam multe chitante. Pentru anul 2011 am in principiu doar dovezi de la cartii si alte lucruri profesionale si ma tem ca nu voi saoate nici macar ce ii achit Steuerberaterului. De aceea as vrea sa incerc sa fac singur toata procedura. Stie cineva de unde pot downloada un Formular pt. Steuererklärung?
Si inca ceva: Anul trecut am lucrat in Niedersachsen iar de la 1 febr 2013 m-am mutat in Baden-Württenberg. In ce land trebuie sa depun actele?

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Steuererklärung

Postby lassirr » Wed Feb 06, 2013 8:55 pm

Buna ,as vrea sa intreb si eu niste lucruri,eu nu am habar de contabilitate,de ex daca vrea sa deduc din impozit un calculator in valoare de 800 euro,eu cati bani primesc inapoi ?tori cei 800sau numai cota cat reprezinta impozitul?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Wed Feb 06, 2013 10:05 pm

din cate stiu un calcularor nu poate fi dedus mai des de 3 ani deci se face un fel de proportie. oricum cert e ca e un algoritm complicat, de aia prospera beraterii, ca nu e usor de facut. mai ales daca nu stii limba
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Thu Feb 07, 2013 4:10 am

CBX wrote:[...] Stie cineva de unde pot downloada un Formular pt. Steuererklärung? [...]


mi le-a aratat un coleg care le face de mult timp singur. mi-a spus ca oricum multi bani vin inapoi datorita copiilor. sunt pentru satul meu de langa aachen.

enjoy!

http://www.finanzamt-aachen-stadt.de/allgemein_fa/service/formulare/sonstige/lst/10_2012/index.php
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Tue Feb 12, 2013 9:02 pm

biroul lu matale de acasa nu se refera la a profesa de acasa, se refera la a.ti amenaja o camera pt serviciu,gen studiu , cu birou adica o masa cu scaun, cu pc,biblioteca,carti. cam asta.

harciogu wrote:
geocatalinfx wrote:am fost azi la steuerhilfeverein..... mi.a zis ca nu.mi deduce abonamentele de tren care erau in valoare de 200 euro lunar, ci la km parcursi, mi.a facut el cam 55 euro la 40 km. apoi mi.a zis ca pot deduce si sumele de bani cu care ajut parintii, cartile, materialele de spital , parte din chirie daca am birou instalat, drumurile la interviuri. Mi.a zis ca nu.mi pot deduce din drumurile in tara,ca acum locuiesc aici. stiam ca dintre voi si.au dedus si drumuri in tara. cam atat. am uitat ceva? urmatorul termin e pe 20 februarie. Multumesc.


cum justifici matale biroul de acasa? adica... ai garzi de radio acasa, iti trimit oamenii pozele de la ct la 3 noaptea, tu te uiti la ele in biroul tau si apoi vorbesti cu doctorul internist/traumatolog de garda in spital?

si banii cu care iti ajuti parintii cum ii deduci? extras simplu de cont in care apare numele mamei/tatalui? trebuie sa fie plata regelmäßig sau la 2-3 luni?

steuerberaterul poate sa iti promita cate in luna si in stele, si poate sa ceara banii inapoi, dar daca nu exista motivarea legala (si logica, daca stam sa ne gandim) nu o sa ti se aprobe banii inapoi. just my 2 cents.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Fri Feb 15, 2013 10:21 pm

nu iti deconteaza nimeni asa ceva. dar poti sa incerci. vorba 'ceea: incercarea moarte n-are.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Steuererklärung

Postby shinkeigaku » Fri Feb 15, 2013 10:45 pm

harciogu wrote:... incercarea moarte n-are.

Numa' cine-ncearcă moare !

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Wed Feb 27, 2013 12:53 pm

se pare ca n.am murit. am fost la un nou termin la acest verein, mi.a zis ca biroul e la serviciu, si ca doaaar ca selbständig , am birou zuhause si in dieseeeeem Fall ar putea deduce ceva din chirie. in rest....un laptop la 3 ani, drumul la serviciu calculat la km si nu dupa abonam de tren lunar, carti.

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby aarsenyaa » Sun Mar 03, 2013 8:15 pm

dar exista si dr. care chiar fac munca "de acasa".de ex, radiologii. aia acolo se uita pe poze etc. mi se pare ciudat sa nu isi poata face "birou". :-??

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Steuererklärung

Postby htc1970 » Mon Mar 11, 2013 10:49 am

mie mi-a zis ca se poate deconta birou, scaun de birou, tel fix, etc. chiar si calc cumparat din Romania. sa vad ce zice sapt viitoare.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Sat Mar 23, 2013 11:25 pm

geocatalinfx wrote:se pare ca n.am murit. am fost la un nou termin la acest verein, mi.a zis ca biroul e la serviciu, si ca doaaar ca selbständig , am birou zuhause si in dieseeeeem Fall ar putea deduce ceva din chirie. in rest....un laptop la 3 ani, drumul la serviciu calculat la km si nu dupa abonam de tren lunar, carti.


unde iti recalculezi impozitul? la asociatia crestinilor romani? parca steuerberateru' are kanzelai, nu verein. :)
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Steuererklärung

Postby darksunrise » Sat Mar 23, 2013 11:37 pm

intrebare intrebatoare

daca in 2012 nu am nimic de decontat - pe approbation am dat doar 130 de euro, eram in sachsen atunci..
bilete de tren sau alte facturi nu am, cartile le-am luat in 2013 si tot asa

are vreun rost sa ma duc ? imi da ceva inapoi sau ma pun aia sa platesc in plus ? :))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Steuererklärung

Postby metalu » Fri Mar 29, 2013 9:31 pm

Dark, daca te-ai mutat anul trecut merita sa mergi ca sa iti decontezi drumurile cu mutatu etc se primeste pausal destul de bine.

Eu am facut recent steuerklärung si taote drumurile de Ro mi le-au socotiti, + congres+ o parte din factura de internet ( considera ca folosesti si interes de serviciu ) , carti, niste postere, laptop, asigurarea la masina, inclusiv facturi de la hotel de rpin tara cand am fost in tranzit :) , o mica parte din chirie, .. cam asta.
Astept un raspuns si o evaluare :)

Succes is voua

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: Steuererklärung

Postby Dr.AG » Thu Jun 06, 2013 10:04 pm

Salut!
Are cineva o solutie pentru Doppelthaushaltführung?
Cum s-ar putea face?
Daca reusesc sa fac dovada, primesc 3500€, daca nu primesc 170€
Iar in astia 170€ ar trebui sa intre faptul ca am dat 250 pe Approbation, faptul ca fac naveta 10km pe zi si pauschal Arbeitskleidung.
Mai are cineva o experienta de genul asta?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sat Aug 10, 2013 10:31 pm

la voi au intrat banii de la Steuer de pe anul trecut? eu nu am primit nici certificatul.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Sun Aug 11, 2013 11:55 am

il facusi singur?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Steuererklärung

Postby kcuf_di » Mon Aug 12, 2013 5:22 pm

Au intrat dupa o luna.
cse kestie

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby Abisia » Mon Aug 26, 2013 10:59 pm

mie de-abia acum mi-au trimis originalele inapoi prin posta si urmeaza sa mai primesc o instiintare cu rezultatul Bearbeitungului.

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby gargaritza » Wed Aug 28, 2013 10:45 pm

Pt `Bearbeitungul` asta se plateste ceva? Ca mie mi-au sosit aseara de la Finanzamt copiile dupa facturile depuse si o scrisoare cu o (jumatate :D ) copie dupa un bilet de banca (de Überweisung) cu suma de aproape 300E pe care tre sa-i platesc...De primit stiu ca trebuie sa primesc inapoi cateva mii de euroi...
Merg maine la Steuerberateritza sa o intreb ce si cum, si mai ales cum fac sa intru in posesia intregului (ambelor jumatati :D ) formular de Überweisung.

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby gargaritza » Thu Aug 29, 2013 8:13 pm

M-am lamurit singura, nu e nimica de plata, era altceva :D

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: Steuererklärung

Postby irina2 » Mon Sep 09, 2013 7:46 pm

Buna! am si eu o problema cu impozitarea. Timp de 5 luni am lucrat la o clinica in De si am avut steuerklasse 1. Apoi s-au mutat si ceilalti 2 membri ai familiei si am facut demersurile necesare la Finanzamt sa schimb steuerklasse 3. Am venit cu dovada la Verwaltung in care scria 3 si am asteptat urmatorul salariu. Surpriza a fost ca m-au trecut la steuerklasse 4. Acum arunca pisica moarta de la unii la altii ca nu-i vina nimanui, ca din calculator, din nush ce program au ei nu permite steuerklasse 3. Mi-au spus sa mai astept ca ei au sunat si sesizat problema si se va rezolva de undeva de mai de sus. O alta surpriza a fost si faptul ca mi-au zis ca nu voi primi diferenta de bani pe lunile astea de incurcatura. Un alt coleg roman a primit steuerklasse 3, desi familia lui e inca in Ro, pe cand un coleg ceh are de 10 ani steuerklasse 1 pt ca are familia inca in Cehia. Deci unde-i adevarul? Ce clasa de impozitare se potriveste unui unic intretinator de familie cu familie in Ro sau in De?
Ma poate ajuta un steuerberater sa recuperez diferentele pe lunile astea in care mi-au gresit clasa de impozitare?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Steuererklärung

Postby kcuf_di » Mon Sep 09, 2013 8:14 pm

Eu am mers la finanzamt si la anmeldungbüro personal cu certificatul de casatorie si astfel s.a facut schimbarea. Unde e nevasta nu are importanta.
cse kestie

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: Steuererklärung

Postby irina2 » Mon Sep 16, 2013 12:42 pm

Mai nou trebuie sa mergem amandoi sa ne mai vada o data frau aia de la finanzamt si sa vada daca imi modifica in steuerklasse3. Dati-mi un link spre ceva lege la care sa fac referire cand ma duc la aia cu scandal, ca m-a hotit un an de cateva sute de euro lunar pt ca nu m-a incadrat la steuerklasse 3 cum aveam dreptul.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Tue Oct 01, 2013 7:01 pm

asadar... cat ati recuperat de la statul german?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Sun Oct 06, 2013 9:45 pm

nimeni, nimic?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sun Oct 06, 2013 11:16 pm

mie imi e frica sa il fac, poate decide statul german ca am de dat bani
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Sun Oct 06, 2013 11:24 pm

vorba 'ceea: de ce iti e frica, nu scapi.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sun Oct 06, 2013 11:26 pm

nu il fac.
oricum, ca medic in germania nu stai in 2-3000 de euro cat recuperezi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby Abisia » Wed Oct 09, 2013 7:55 pm

am recuperat pt 6 zile muncite pe 2012 263 euro.

Ortoped
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Nov 06, 2012 9:23 pm

Re: Steuererklärung

Postby Ortoped » Thu Oct 10, 2013 8:29 pm

Buna! Stie cineva un Steuerberater bun in sensul nostru adica care se pricepe la straini prin regiunea Sudthueringen?
Merci anticipat.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Steuererklärung

Postby Lii » Thu Oct 10, 2013 8:53 pm

kooksee wrote:nu il fac.
oricum, ca medic in germania nu stai in 2-3000 de euro cat recuperezi

Am auzit (nu introduc mana in foc) ca ai fi obligat sa-l faci
Si ca primesti la un moment dat o scrisoare de la finanzamt
Fără profesie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Thu Oct 10, 2013 9:29 pm

in 3 ani nu am primit niciuna.
am intalnit atiata romani pe aici care stiu ei cum merg lucrurile incat am devenit foarte reticent la sfaturi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Fri Oct 11, 2013 12:29 am

Daca ai activitati paralele generatoare de venit (chirii pe propietati, actiuni, al doilea job cu care e de acord spitalul usw.).. da, o sa primesti instiintarea de cuviinta de la Finanzamt pana la sfarsitul lunii mai al fiecarui an. In rest statul nu se va grabi sa iti dea vreun ban inapoi cu forta.
Last edited by harciogu on Fri Oct 11, 2013 12:30 am, edited 1 time in total.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Fri Oct 11, 2013 12:30 am

ai primit tu sau doar ai auzit?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests