Steuererklärung

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Fri Oct 11, 2013 7:11 pm

povestesc colegii de munca ce au x case, pe care le inchiriaza. eu nu primesc nimic, n-am case, afaceri, actiuni sau nebenjob.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Fri Oct 11, 2013 7:27 pm

eu cred ca se lauda
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sonic
Posts: 3
Joined: Thu Apr 28, 2011 12:50 pm
Location: Sachsen
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby sonic » Mon Oct 14, 2013 12:29 am

Are cineva experienta cu ELSTRONLINE?
https://www.elsteronline.de
Portal de facut Steuererklärung..
Trebuie sa te inregistrezi si primesti cod de activare in 1-2 saptamani prin posta.

Eu m-am apucat singur acum sa imi fac pe 2012. Cam dificila treaba, dar am reusit pana acum sa introduc destul de multe, mai am nelamuriri la Umzug si Werbungskosten...

Cheltuielile de telefon fix si internet nu stiu inca unde sa le introduc.

Am auzit de la cineva ca daca ai credit pe masina (Finanzierung) sau credit pe casa poti sa deduci din taxe? Pe 2012 inca nu e cazul dar pentru la anul ar fi bine sa stiu daca se poate, si unde trebuie sa introduc in formulare.

Alles Gute!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Mon Oct 14, 2013 1:40 am

merita munca?
sau mai bine faci 2 garzi si platesti un berater? poate iti recupereaza mai mult
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Mon Oct 14, 2013 2:15 am

nici nu merita sa te chinui singur cand cheltuieile cu steuerberaterul pot fi deduse in anul urmator din impozit. plus ca s-ar putea sa uiti de lucruri ce pot fi deduse pauschal. cum ar fi curatarea hainelor de munca. parca era 170 eur pe an.

poti deduce ceva din asigurari. sigur ai asigurare pt somaj/boala la credite.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Steuererklärung

Postby metalu » Tue Nov 05, 2013 3:07 pm

Meri la un Berater. Lasa sa isi bata ei capul nu tu, si intradevar iti paote deduce mai mult.. eu am fost destul de placut surprins iara :)

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Tue Nov 05, 2013 11:54 pm

damn it, eu vroiam pt 2012 peste 3k, evaluarea beraterului e de numai 1k si ceva marunt.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Mon Nov 11, 2013 5:18 pm

eu doar 2700 eur pe 2012 :(
harciogu wrote:damn it, eu vroiam pt 2012 peste 3k, evaluarea beraterului e de numai 1k si ceva marunt.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Steuererklärung

Postby darksunrise » Thu Nov 14, 2013 8:53 pm

eu ma duc maine la berater sa vedem ce zice :mrgreen:

habar nu aveam ca se deconteaza atatea, in 2012 am aruncat aproape toate facturile cand m-am mutat :(
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Steuererklärung

Postby kcuf_di » Fri Nov 15, 2013 1:03 am

De parca nu se scria p.aci de 3 ani sa tii tot, oricum poti deconta naveta, impozitul si vezi ce mai te intelegi cu omul.
cse kestie

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Mon Nov 18, 2013 1:17 am

geocatalinfx wrote:eu doar 2700 eur pe 2012 :(


why the sad face? e foarte mult, zic eu. ce decontezi de 2700? :?:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sun Nov 24, 2013 9:58 pm

carti, transport la spital , costuri cu mutatul.

harciogu wrote:
geocatalinfx wrote:eu doar 2700 eur pe 2012 :(


why the sad face? e foarte mult, zic eu. ce decontezi de 2700? :?:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sun Nov 24, 2013 11:14 pm

Frate toata lumea ma innebuneste cu cartile
Cate carti va luati in fiecare an?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Thu Nov 28, 2013 11:40 pm

54. la pachet. :)
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sun Dec 08, 2013 7:53 pm

sa ajunga pt toate rudele.. :)))
kooksee wrote:Frate toata lumea ma innebuneste cu cartile
Cate carti va luati in fiecare an?

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Steuererklärung

Postby dr.maximus » Sat Dec 21, 2013 1:23 pm

Salutare prieteni,

un steuerberater bun in niedersachsen-sud stie cineva?

Multumesc

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Steuererklärung

Postby zubenelgenubi » Tue Jan 21, 2014 10:30 pm

Nu exista Steuerberater bun, cum si faza cu "specializati in straini" mi se pare putin exagerata. Steuerberaterul este cu un pas inaintea unuia de la Steuerhilfeverein, in sensul ca ar trebui sa stie toate smecheriile legate de completarea acelor formulare. Faza cu schita casei am mai auzit-o, dar merge si fara. Le spui ca te-ai mutat in DE pe perioada Rezi-ului si gata.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

stefangirbaci
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Nov 28, 2008 6:07 pm

Re: Steuererklärung

Postby stefangirbaci » Tue Feb 04, 2014 11:57 pm

salutare. eu am primit inapoi prin Steuerberater pt anul 2012 3100e din care vreo 500e i. am platit lui. Am primit bani pt mutatul din România, pt interviurile la care am fost in 2011, pt carti, stetoscop, smartphone, pt. benzina ce o consum cu drumul la spital si ceva bani pt drumurile in România, imi recunoaste Doppelhaushaftung sau cum se numește termenul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Wed Feb 05, 2014 12:30 am

Esti insurat?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Steuererklärung

Postby Lii » Thu Feb 06, 2014 4:59 am

Kuxi, înțelege ca trebuie să-ți faci si tu
Nu te mai fofila
Fără profesie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Thu Feb 06, 2014 11:00 am

mie nu au vrut sa imi recunoasca doppelhaushaftung deoarece nu sunt insurat, de asta intrebam.

nu e obligatoriu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

stefangirbaci
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Nov 28, 2008 6:07 pm

Re: Steuererklärung

Postby stefangirbaci » Sat Feb 08, 2014 1:49 am

nu. Steuerberateru mi. a zis ca o sa încerce la Finanzamt sa imi recunoasca Doppelhaushaftung pt ca eu mergeam cel putin o data la doua luni in Ro. Nu stiu ce si cum a facut, dar am primit ceva oiro...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sat Feb 08, 2014 2:44 am

Inseamna ca aia cu care am facut eu e o proasta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Steuererklärung

Postby j1mmy » Tue Mar 04, 2014 2:05 am

Salutare, va trebui sa-mi fac Steurerklärung pt cele 2 luni de anul trecut in care am lucrat. Intrebarea mea e> intra tot anul trecut, ca o parte e in Ro, restul in De cu interviuri and stuff ? Ajung pur si simplu copii trimise la gramada in scrisoare?

Eu o sa o fac online pe https://www.elster.de/

Si nu inteleg de ce spuneti unii ca nu ar fi obligatoriu, nu e teoretic peste tot obligatoriu sa-ti declari sursele de venituri?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Tue Mar 04, 2014 2:21 am

Nu e obligatoriu.
De exemplu mie mi a zis beraterul ca pe anul trecut nu are sens sa il facem ca nu recuperez nimic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CBX
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sun Oct 31, 2010 1:05 pm

Re: Steuererklärung

Postby CBX » Mon Apr 14, 2014 10:27 pm

Salut. Este o data limita pana cand se poate face Steuererklärung 2013? Am auzit neoficial de la o colega 1 Mai. Sper sa nu fie adevarat. Voi ce stiti?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Tue Apr 15, 2014 12:20 am

Eu tocmai am facut pe 2011.
Din cate stiu limita aia e daca ti-l faci singur, daca il faci berater ai mai mult timp la dispozitie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Abisia
junior
junior
Posts: 43
Joined: Sun Sep 04, 2005 5:32 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby Abisia » Tue Apr 15, 2014 11:47 am

31 mai anul asta

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Steuererklärung

Postby j1mmy » Sat Jun 14, 2014 3:13 pm

kooksee wrote:Nu e obligatoriu.
De exemplu mie mi a zis beraterul ca pe anul trecut nu are sens sa il facem ca nu recuperez nimic.



Mersi pentru raspuns. M-am lamurit si eu, pentru angajati nu e obligatoriu. Numai pentru Selbstständiger, sau angajati care au venituri suplimentare din afara salariului ce depasesc un anumit prag.


Eu vreau sa fac ca am lucrat doar 2 luni anul trecut si am inteles de la colegii nemti ca intotdeauna merita facuta cand incepi pe parcursul anului.


O intrebare am insa: cand trec costurile pentru bunuri si servicii, trebuie sa exclud sau sa includ TVA-ul?

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Steuererklärung

Postby dr.maximus » Sun Aug 17, 2014 12:07 pm

Salutare tuturor!
De la Steuera la care am depus actele, am inteles ca se pot recupera bani anual in cuantum de maximul impozitului platit. Chiar daca au existat cheltuieli mai mari care ar putea fi deduse, nu se pot retunrna mai multi bani decat ai dat impozit.

Voi ce stiti?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sun Aug 17, 2014 6:34 pm

Pai sigur ca nu ai cum sa recuperezi mai mult.

Asta e si ideea, tu platesti un impozit la stat si DIN BANII ASTIA, iti poti recupera ce ai cheltuit in interes de serviciu. Daca ai lucrat doar o luna si ai avut cheltuieli mari in mod ideal poti recupera tot impozitul.
Nu sunt niste bani pe care ti-i face statul cadou
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Steuererklärung

Postby student999 » Sun Jun 14, 2015 12:45 am

Salut ! am o intrebare mai stupida dar o intreb aici ca nimeni din colegi de munca nu stiau raspunsul
deci intrebare e ca la Steuer se poate deconta un Laptop ,am voie sa imi decontez un laptop odata in fiecare 3-5 ani depinde de pret , si am auzit ca se deconteaza minim 50% si de multe ori 100% , asa ca m-am gandit daca tot imi iau un laptop , sa imi iau ceva de 3300 euro :) , credeti ca il pot justifica la Steuer ? macar sa primesc 50% inapoi ? sau deja e prea exagerat ?
lucrez in Landul Brandenburg nu stiu daca la Steuer exista chiar o diferenta intre verschiedene Laender .

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Steuererklärung

Postby dr.maximus » Sat Sep 05, 2015 10:13 am

salut colegi,

in ultima vreme am cam avut ceva probleme cu steuerii. steuera mea s-a imbolnavit si mi-a transferat dosarul la alta persoana, fara sa ma anunte( in cadrul vereinului VLH). Aici, respectiva a privit lucrurile in graba, si mi-a dat un raspuns despre o suma derizorie pe care o pot primi inapoi , dupa ce la primul termin m-a luat din usa cu: asta nu se poate, pentru asta nu primesti, etc.
Drept urmare mi-am luat actele inapoi si am cautat pe altcineva, tot in cadrul vlh- o alegere neinspirata, pentru ca au vorbit intre ei si au ajuns sa-mi spuna ca nici pentru cursuri nu primesc nimic inapoi. Urmatoarea oferta ar fi sa caut un arztliche steuer, sau voi ce ma sfatuiti? am ceva bani de recuperat inapoi, si nu as vrea sa-i pierd....multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Mon Sep 07, 2015 12:55 pm

din ce ai bani de recuperat? in afara de cursuri
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests