Oferte locuri de munca

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Sat Feb 26, 2011 3:57 pm

in bucuresti la goethe. tu deja ai b1,nu ?

darksunrise wrote:
geocatalinfx wrote:multumesc mult . cam la astfel de feed back ma asteptam. in mai dau b1 ,deci mai am ceva timp. deocamdata astept sa iasa si certificatul de conformitate pe care l-am depus in decembrie cand m-am si apucat de germana. weekend placut.

Weekend placut si tie. Unde dai B1, la care centru ?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Sat Feb 26, 2011 4:06 pm

vreau sa te mai intreb daca sunt diferente intre spitalele de stat si cele private (dotari,salarizare,interesul doctorului sa te invete,etc.) si daca ar fi un avantaj sa gasim un post intr-un spital universitar ? am auzit de la cineva pe la spital ca ar fi mai avantajos sa nimerim spital universitar ?. merci .

darksunrise wrote:eh, daca se nimereste acum asta e, dar sa caut in mod special spitale unde mai sunt romani... no way :D in plus, romana o stiu, la germana e mai nasol :roll:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Sat Feb 26, 2011 5:35 pm

Eu inca nu sunt acolo. N-am dat B1, o sa dau direct B2 dupa ce termin manualul. Intai la fides, sa fie o hartie la dosar :lol: apoi la G.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby marius86 » Sat Feb 26, 2011 5:37 pm

pai pentru ce mai dai si la fides si la goethe ? nu poti sa te decizi la care vrei ?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Sat Feb 26, 2011 6:21 pm

Unele spitale cer in mod expres certificat Goethe. Li s-a intamplat unor colege cand s-au dus la interviu, dar s-au dus pe cont propriu, in Munchen. Dar intai incerc cu Fides :) Goethe e mult mai greu de luat, si se da doar de cateva ori pe an.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Sat Feb 26, 2011 9:02 pm

multa bafta. credeam ca goethe se da lunar. nu eram bine informat se pare.

darksunrise wrote:Unele spitale cer in mod expres certificat Goethe. Li s-a intamplat unor colege cand s-au dus la interviu, dar s-au dus pe cont propriu, in Munchen. Dar intai incerc cu Fides :) Goethe e mult mai greu de luat, si se da doar de cateva ori pe an.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Oferte locuri de munca

Postby manolo » Sat Feb 26, 2011 9:08 pm

geocatalinfx wrote:IDEEA E CA, am intrat pe acest forum cu ceva sperante de la colegi cu mai experienta. mi-a trecut repede sentimentul. in fine, le-am platit-o cu aceeasi moneda,le-am spus ca ma duc la politie,am facut si eu misto de ei si ce sa vezi, si-au aratat si mai bine caracterul. dar i-am avut la degetul mic. nu-mi mai permit sa mai cer vreun sfat aici pt ca stiu deja ce o sa primesc. ma intreb daca medicii care i-au angajat acolo s-ar fi comportat cum se comporta ei, oare unde erau acum? poate doar pe forum.

uau, tu existi cu adevarat?!? inca ma dor intercostalii de la cat am ras citind paragraful asta...

eu zic sa ameninti spitalul universitar ca ii dai in judecata daca nu iti creeaza post special ptr tine! ca uite ce rezultate uimitoare da metoda asta!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby marius86 » Sat Feb 26, 2011 10:56 pm

darksunrise wrote:Unele spitale cer in mod expres certificat Goethe. Li s-a intamplat unor colege cand s-au dus la interviu, dar s-au dus pe cont propriu, in Munchen. Dar intai incerc cu Fides :) Goethe e mult mai greu de luat, si se da doar de cateva ori pe an.




cine stie ce experiente a avut spitalul acela de cerea ''expres'' goethe... :D

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby maria_m » Sun Feb 27, 2011 5:05 pm

deci...certificatul de limba nu vi-l cere spitalul! ci cei care va elibereaza approbationul. ce misto e cand incep cu sfaturi cei care habar nu au, care nici nu au dat inca cu nasul nici macar de interviu.

cineva intreba mai sus de spital universitar. este foarte greu dar nu este imposibil de intrat. trebuie sa stiti germana foarte bine si din punct de vedere profesional sa aveti ce oferi. dar spitalul univ e cu doua taisuri. se munceste foarte mult, ai foarte putin contact cu pacientii, treaba ta e sa scrii articole (si de obicei pt prof) si salariul este uneori mai mic decat in alte clinici. daca chiar va intereseaza partea clinica, nu tintiti clinicile univ. am colegi nemti care au plecat din clinica univ pt ca nu au mai rezistat si pt ca nu au invatat nimic.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 8:29 pm

Nu cred ca ai niciun motiv sa te crezi superioara. Lor le-a zis Chefartztul ca e musai B2, si ca acolo e musai sa fie de la Goethe. Ca il cere spitalul ca e nevoie de el pt acte, tot aia e, ideea e ca avem nevoie de el si ca fara el nu ne putem angaja. Who cares cui ii trebuie, ideea e ca fara el nu se poate.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby maria_m » Sun Feb 27, 2011 9:12 pm

[quote="darksunrise"]Nu cred ca ai niciun motiv sa te crezi superioara. Lor le-a zis Chefartztul ca e musai B2, si ca acolo e musai sa fie de la Goethe. Ca il cere spitalul ca e nevoie de el pt acte, tot aia e, ideea e ca avem nevoie de el si ca fara el nu ne putem angaja. Who cares cui ii trebuie, ideea e ca fara el nu se poate.[/quote]


nu ma simt superioara. doar ca de cateva zile faci niste afirmatii nefiind in cunostiinta de cauza, ci doar pe baza unor presupuneri.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby marius86 » Sun Feb 27, 2011 9:29 pm

mai bine ar spune ''doar'' cei in cunostiinta de cauza... adica cei care au sustinut luna asta, anu asta interviu/approbation si daca au avut sau le a fost cerut NUMAI b2 de la goethe... :peace:
Last edited by marius86 on Sun Feb 27, 2011 9:30 pm, edited 1 time in total.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 9:30 pm

darksunrise wrote:Nu cred ca ai niciun motiv sa te crezi superioara. Lor le-a zis Chefartztul ca e musai B2, si ca acolo e musai sa fie de la Goethe. Ca il cere spitalul ca e nevoie de el pt acte, tot aia e, ideea e ca avem nevoie de el si ca fara el nu ne putem angaja. Who cares cui ii trebuie, ideea e ca fara el nu se poate.


De unde sa stie Chefarztu' ca ti trebuie B2 de la Goethe ?Ei doar de Goethe stiu si de asta presupun automat ca ti trebuie Coethe. In primu rand nu cred ca se ocupa Chefarztu de partea cu actele nu ca nu ar vrea, da habar n-are ce acte trebuie. Nemtii is ingusti la minte , ei stiu numai ce fac, habar n-au ce face colegu de la alt Abteilung. Asta cu Goethe e un mit. Daca aduci un certificat de B2 de la o institutie care lucreaza in conformitate cu Directiva nustiucare a Uniunii e suficient.
Toate firmele de recrutare daca nu iei ex de Goethe te trimit in Romanica sa ti iei de Fidesul.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 9:32 pm

dr_coimu wrote:
darksunrise wrote:Nu cred ca ai niciun motiv sa te crezi superioara. Lor le-a zis Chefartztul ca e musai B2, si ca acolo e musai sa fie de la Goethe. Ca il cere spitalul ca e nevoie de el pt acte, tot aia e, ideea e ca avem nevoie de el si ca fara el nu ne putem angaja. Who cares cui ii trebuie, ideea e ca fara el nu se poate.


De unde sa stie Chefarztu' ca ti trebuie B2 de la Goethe ?Ei doar de Goethe stiu si de asta presupun automat ca ti trebuie Coethe. In primu rand nu cred ca se ocupa Chefarztu de partea cu actele nu ca nu ar vrea, da habar n-are ce acte trebuie. Nemtii is ingusti la minte , ei stiu numai ce fac, habar n-au ce face colegu de la alt Abteilung. Asta cu Goethe e un mit. Daca aduci un certificat de B2 de la o institutie care lucreaza in conformitate cu Directiva nustiucare a Uniunii e suficient.
Toate firmele de recrutare daca nu iei ex de Goethe te trimit in Romanica sa ti iei de Fidesul.


Evident ca depinde si germana cu care te prezinti la interviu!!! :D

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby marius86 » Sun Feb 27, 2011 9:33 pm

ideea e cam valabila pentru cei care merg prin firme de recrutare...pentru ca s au tot saturat sa ia rezidenti cu max b1 si sa nu reusesca sa ajunga la b2 in acele 2 luni si acum am obs ca cer ei de fapt b2 goethe..:)

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 9:33 pm

scuzati dezacordurile, am scris repede :mrgreen:

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 9:35 pm

marius86 wrote:ideea e cam valabila pentru cei care merg prin firme de recrutare...pentru ca s au tot saturat sa ia rezidenti cu max b1 si sa nu reusesca sa ajunga la b2 in acele 2 luni si acum am obs ca cer ei de fapt b2 goethe..:)

Posibil, eu daca as avea B2 Goethe nu as mai apela la o firma de recrutare.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 9:36 pm

Eu am sunat la o firma de curiozitate si au zis ca e ok orice cerificat B2, dar la nivel conversational trebuie stiuta germana bine, si ca intai fac ei o testare, un interviu cu cineva de acolo.
Cred ca au avut surprize pe la interviuri...

Noi astia de pe aici abia ne-am apucat de B2 sau suntem pe la B1... Certificatul e inca departe din pacate
Sper ca la Fides e mai simplu :)) :D :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby marius86 » Sun Feb 27, 2011 9:41 pm

stie cineva siteul unde sunt enumerate cerintele pt approbation din orice land (ma refer cerinte de limba) ca nu gasesc unde e ...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 9:46 pm

darksunrise wrote:Eu am sunat la o firma de curiozitate si au zis ca e ok orice cerificat B2, dar la nivel conversational trebuie stiuta germana bine, si ca intai fac ei o testare, un interviu cu cineva de acolo.
Cred ca au avut surprize pe la interviuri...

Noi astia de pe aici abia ne-am apucat de B2 sau suntem pe la B1... Certificatul e inca departe din pacate
Sper ca la Fides e mai simplu :)) :D :D


Fidesul nu mai e ce a fost.. Aveti grija. Eu am picat, dar a fost pe merit, eram aproape de B1 atunci...
Dar mai cunosc o multime care nu au luat Goethe in Germania si s-au dus la Fides si nu au luat nici acolo.
Examenul e pe bune. Cand am dat eu tipa de acolo mi a zis ca nu mai pot sa fie indulgenti pentru ca au fost verificati din Germania si ca nu isi mai permit sa fie indulgenti.
Daca a fost sau nu vrajala nu pot spune insa dupa cum am zis examenul nu e chiar usor.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 9:48 pm

marius86 wrote:stie cineva siteul unde sunt enumerate cerintele pt approbation din orice land (ma refer cerinte de limba) ca nu gasesc unde e ...

cauta landesverwaltungsamt + landul respectiv

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 9:53 pm

si pana la urma unde ai luat B2-ul ? ca presupun ca l-ai luat, daca lucrezi in Germania deja..

stiu ca examenul nu e simplu, dar am zis ca sper ca e mai simplu decat la Goethe
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 10:11 pm

darksunrise wrote:si pana la urma unde ai luat B2-ul ? ca presupun ca l-ai luat, daca lucrezi in Germania deja..

stiu ca examenul nu e simplu, dar am zis ca sper ca e mai simplu decat la Goethe


La un anonim de centru dintr-un oras de provincie. Nu era centru de examinare deci a trebuit sa particip la cursurile de B2, a mai durat vreo 2 luni ( a fost vara si s-au tinut intensiv) si la sfarsit am dat ex ca dupa orice modul si am primit diploma de la ei. Nu a fost absolut nici o problema cu diploma. Si pot spune ca cei de la Administratia landului au fost in mod deosebit atenti la certificatul meu de B2 pentru ca eu deja aveam toate actele acolo trimise, spitalul trimisese si el partea lui, lipsea doar diploma de limba. Prima data le am zis ca o trimit peste o luna, crezand ca o sa iau la Fides, apoi i-am mai amanat inca 2 luni pana am facut cursurile. A fost palpitant! Cand am ajuns in cele din urma dupa vreo 4 luni la interviu sa mi iau Aprobationul doamnele de acolo mi au zis: Herr. X .. in sfarsit ati ajuns! :lol: :lol: :lol: :lol:

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Sun Feb 27, 2011 10:52 pm

multumesc pentru raspuns.

maria_m wrote:deci...certificatul de limba nu vi-l cere spitalul! ci cei care va elibereaza approbationul. ce misto e cand incep cu sfaturi cei care habar nu au, care nici nu au dat inca cu nasul nici macar de interviu.

cineva intreba mai sus de spital universitar. este foarte greu dar nu este imposibil de intrat. trebuie sa stiti germana foarte bine si din punct de vedere profesional sa aveti ce oferi. dar spitalul univ e cu doua taisuri. se munceste foarte mult, ai foarte putin contact cu pacientii, treaba ta e sa scrii articole (si de obicei pt prof) si salariul este uneori mai mic decat in alte clinici. daca chiar va intereseaza partea clinica, nu tintiti clinicile univ. am colegi nemti care au plecat din clinica univ pt ca nu au mai rezistat si pt ca nu au invatat nimic.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Oferte locuri de munca

Postby Cristi_cj » Sun Feb 27, 2011 11:02 pm

Chestia cu lucrul mult e adevarat. Contactul cu pacientii? De ce sa ai contact mai putin cu pacientii? A, probabil daca lucrezi la anatomie patologica, sau la laborator, ai mai putin contact.
Nu au invatat nimic in Uniklinikum? Asta de unde ai scos-o? Experienta in Uniklinikum e intotdeauna apreciata. Ca nu sta medicul primar sau profu sa-ti toarne totul pe gat, cu palnia, asta e altceva.
Iar salariile, in caz ca nu ai aflat, sunt cu aproximativ 8% mai mari in Uniklinikum.

maria_m wrote:cineva intreba mai sus de spital universitar. este foarte greu dar nu este imposibil de intrat. trebuie sa stiti germana foarte bine si din punct de vedere profesional sa aveti ce oferi. dar spitalul univ e cu doua taisuri. se munceste foarte mult, ai foarte putin contact cu pacientii, treaba ta e sa scrii articole (si de obicei pt prof) si salariul este uneori mai mic decat in alte clinici. daca chiar va intereseaza partea clinica, nu tintiti clinicile univ. am colegi nemti care au plecat din clinica univ pt ca nu au mai rezistat si pt ca nu au invatat nimic.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Oferte locuri de munca

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 11:07 pm

Cristi_cj wrote:Chestia cu lucrul mult e adevarat. Contactul cu pacientii? De ce sa ai contact mai putin cu pacientii? A, probabil daca lucrezi la anatomie patologica, sau la laborator, ai mai putin contact.
Nu au invatat nimic in Uniklinikum? Asta de unde ai scos-o? Experienta in Uniklinikum e intotdeauna apreciata. Ca nu sta medicul primar sau profu sa-ti toarne totul pe gat, cu palnia, asta e altceva.
Iar salariile, in caz ca nu ai aflat, sunt cu aproximativ 8% mai mari in Uniklinikum.

maria_m wrote:cineva intreba mai sus de spital universitar. este foarte greu dar nu este imposibil de intrat. trebuie sa stiti germana foarte bine si din punct de vedere profesional sa aveti ce oferi. dar spitalul univ e cu doua taisuri. se munceste foarte mult, ai foarte putin contact cu pacientii, treaba ta e sa scrii articole (si de obicei pt prof) si salariul este uneori mai mic decat in alte clinici. daca chiar va intereseaza partea clinica, nu tintiti clinicile univ. am colegi nemti care au plecat din clinica univ pt ca nu au mai rezistat si pt ca nu au invatat nimic.

hmm, adevarul e poate undeva la mijloc. stiu cateva cazuri de rezidenti care au fost nevoiti sa plece din uniklinikum, pentru ca nu apucau sa isi faca toate manevrele/operatiile din catalog, desi aveau deja anii de munca necesari. apoi, partea cu salariile nu e peste tot asa, sunt clinici neuni care platesc mai bine decat la uni. mai ia in calcul si orele suplimentare (daca sunt platite sau nu), modul de plata al garzilor (si numarul lor).
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Oferte locuri de munca

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 11:15 pm

Cristi_cj wrote:Chestia cu lucrul mult e adevarat. Contactul cu pacientii? De ce sa ai contact mai putin cu pacientii? A, probabil daca lucrezi la anatomie patologica, sau la laborator, ai mai putin contact.
Nu au invatat nimic in Uniklinikum? Asta de unde ai scos-o? Experienta in Uniklinikum e intotdeauna apreciata. Ca nu sta medicul primar sau profu sa-ti toarne totul pe gat, cu palnia, asta e altceva.
Iar salariile, in caz ca nu ai aflat, sunt cu aproximativ 8% mai mari in Uniklinikum.
[

Colegii mei nemti mi au zis ca la Uni-Klinikum se castiga mai prost decat la spital normal.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby vmc » Sun Feb 27, 2011 11:17 pm

La uni e salariul cel mai mare, se platesc orele suplimentare, chiar si cele in care ai facut "cercetare". Experienta nu se poate compara cu un spital comunal, normal ca nu o sa lase sa operezi ca in spitale normale, la ei in general nu exista "rutina". Asta e motivul pe tru care cei cu catalogul pleaca in centre mai mici. Insa nu fiti naivi, cu un b2 de la Goethe nu te primeste nimeni la uni pe nici o specialitate. Intai ajungeti aici si apoi va orientati cand aveti cv-ul pus la punct si fluenta necesara in limba germana.

Ca sa va edificati cu salariul consultati tariful ce l-am postat de vreo 10 ori pana acum. La uni e tariful cel mai mare. Punct!
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Oferte locuri de munca

Postby Chingachgook » Sun Feb 27, 2011 11:19 pm

Cristi_cj wrote:Chestia cu lucrul mult e adevarat. Contactul cu pacientii? De ce sa ai contact mai putin cu pacientii? A, probabil daca lucrezi la anatomie patologica, sau la laborator, ai mai putin contact.
Nu au invatat nimic in Uniklinikum? Asta de unde ai scos-o? Experienta in Uniklinikum e intotdeauna apreciata. Ca nu sta medicul primar sau profu sa-ti toarne totul pe gat, cu palnia, asta e altceva.
Iar salariile, in caz ca nu ai aflat, sunt cu aproximativ 8% mai mari in Uniklinikum.

maria_m wrote:cineva intreba mai sus de spital universitar. este foarte greu dar nu este imposibil de intrat. trebuie sa stiti germana foarte bine si din punct de vedere profesional sa aveti ce oferi. dar spitalul univ e cu doua taisuri. se munceste foarte mult, ai foarte putin contact cu pacientii, treaba ta e sa scrii articole (si de obicei pt prof) si salariul este uneori mai mic decat in alte clinici. daca chiar va intereseaza partea clinica, nu tintiti clinicile univ. am colegi nemti care au plecat din clinica univ pt ca nu au mai rezistat si pt ca nu au invatat nimic.


in ce uniklinikum esti?

cu garzile cum e? sunt multi care fac? ca daca sunt per toatal cred ca castigi mai putin ca unul care face multe garzi intr-un neuniklinikum
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Mon Feb 28, 2011 1:07 am

va multumesc pentru raspunsuri la topicul cu spitalul univesitar. ideea e ca firmele de intermediere cam duc prin orase mici si cam atat. incearca sa umple niste goluri de unde fug nemtii. asta mi s-a spus.

geocatalinfx wrote:vreau sa te mai intreb daca sunt diferente intre spitalele de stat si cele private (dotari,salarizare,interesul doctorului sa te invete,etc.) si daca ar fi un avantaj sa gasim un post intr-un spital universitar ? am auzit de la cineva pe la spital ca ar fi mai avantajos sa nimerim spital universitar ?. merci .

darksunrise wrote:eh, daca se nimereste acum asta e, dar sa caut in mod special spitale unde mai sunt romani... no way :D in plus, romana o stiu, la germana e mai nasol :roll:

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby maria_m » Mon Feb 28, 2011 8:33 am

[quote="geocatalinfx"]va multumesc pentru raspunsuri la topicul cu spitalul univesitar. ideea e ca firmele de intermediere cam duc prin orase mici si cam atat. incearca sa umple niste goluri de unde fug nemtii. asta mi s-a spus.

[quote="geocatalinfx"]vreau sa te mai intreb daca sunt diferente intre spitalele de stat si cele private (dotari,salarizare,interesul doctorului sa te invete,etc.) si daca ar fi un avantaj sa gasim un post intr-un spital universitar ? am auzit de la cineva pe la spital ca ar fi mai avantajos sa nimerim spital universitar ?. merci .

[quote="darksunrise"]eh, daca se nimereste acum asta e, dar sa caut in mod special spitale unde mai sunt romani... no way :D in plus, romana o stiu, la germana e mai nasol :roll:[/quote][/quote][/quote]

exact. la uni klinik e concurenta si au de unde sa aleaga.
legat de salarii: din proprie experienta va spun ca sunt diferente. primul meu spital a avut tarifarea dupa marburger b. dar salariul era mai mic cu 350 de euro (brut) fata de ce am la spitalul la care sunt acum. unde sunt acum garzile si orele suplimentare sunt de asemenea mai bine platite. cu uni klinik iar nu e o regula. la uni klinik münchen (cel putin pe spec mea) va asigur ca salariul era mai mic. mentionez ca acum nu sunt la un spital privat.

si din nou despre uni klinik: nu vreau sa generalizez, dar...imaginati-va o sectie de 60-70 de paturi cu...20-25 de rezidenti. ma indoiesc ca ai pacientii tau pe care ii invarti cum vrei. parerea mea e ca, la inceput in germania, trebuie sa va axati pe un spital obisnuit. dupa vreo 2 ani veti sti daca mai vreti uni sau nu.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Mon Feb 28, 2011 11:33 am

buna. multumesc f mult pentru raspunsuri. eu ma apropii de b1 ,cam in 2 luni il dau si apoi merg spre b2 ,pe cont propriu cu o profesoara. mai departe chiar nu stiu in ce oras sa merg,ce spital,cum sa aleg. partea cu actele am inteles-o de la cei care au avut bunavointa sa scrie aici. as vrea cardiologie, dar am inteles ca se fac 2 ani interne si apoi te specializezi ? asta e structura? merci inca o data si spor la treaba.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Mon Feb 28, 2011 11:46 pm

dr_coimu wrote:
darksunrise wrote:si pana la urma unde ai luat B2-ul ? ca presupun ca l-ai luat, daca lucrezi in Germania deja..

stiu ca examenul nu e simplu, dar am zis ca sper ca e mai simplu decat la Goethe


La un anonim de centru dintr-un oras de provincie. Nu era centru de examinare deci a trebuit sa particip la cursurile de B2, a mai durat vreo 2 luni ( a fost vara si s-au tinut intensiv) si la sfarsit am dat ex ca dupa orice modul si am primit diploma de la ei. Nu a fost absolut nici o problema cu diploma. Si pot spune ca cei de la Administratia landului au fost in mod deosebit atenti la certificatul meu de B2 pentru ca eu deja aveam toate actele acolo trimise, spitalul trimisese si el partea lui, lipsea doar diploma de limba. Prima data le am zis ca o trimit peste o luna, crezand ca o sa iau la Fides, apoi i-am mai amanat inca 2 luni pana am facut cursurile. A fost palpitant! Cand am ajuns in cele din urma dupa vreo 4 luni la interviu sa mi iau Aprobationul doamnele de acolo mi au zis: Herr. X .. in sfarsit ati ajuns! :lol: :lol: :lol: :lol:


Felicitari :)) Mai bine mai tarziu decat niciodata :D

Cred ca in general pe interne se face si un trunchi comun.....
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Oferte locuri de munca

Postby darksunrise » Mon Feb 28, 2011 11:53 pm

Vezi ca in topicul cu arhiva s-a mai discutat asta.. e un link unde sunt structurile diverselor specializari, la fiecare cam ce se face...
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Tue Mar 01, 2011 8:35 am

o sa caut.merci mult. e greu sa cauti ceva ce nu stii daca e scris.

darksunrise wrote:Vezi ca in topicul cu arhiva s-a mai discutat asta.. e un link unde sunt structurile diverselor specializari, la fiecare cam ce se face...

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby maria_m » Tue Mar 01, 2011 10:37 am

[quote="geocatalinfx"]buna. multumesc f mult pentru raspunsuri. eu ma apropii de b1 ,cam in 2 luni il dau si apoi merg spre b2 ,pe cont propriu cu o profesoara. mai departe chiar nu stiu in ce oras sa merg,ce spital,cum sa aleg. partea cu actele am inteles-o de la cei care au avut bunavointa sa scrie aici. as vrea cardiologie, dar am inteles ca se fac 2 ani interne si apoi te specializezi ? asta e structura? merci inca o data si spor la treaba.[/quote]


pai depinde ce iti doresti. la mine spre exemplu au contat mai multe: pretul chiriilor (am avut interviu in trier, am fost foarte incantata de spital, dar cand am vazut cat sunt chiriile am renuntat la idee- mai ales ca eram falita). important a fost sa am un aeroport in apropiere, sa fiu langa un oras mai mare, spitalul sa nu fie in vreo padure (nu aveam masina pe atunci)...eu nu am tinut neaparat sa fie Germania de Vest sau de Est... oricum foarte multe mutre nu puteam face din 2 motive- nu vorbeam stralucit germana si in plus voiam si psihiatrie pediatrica (ceea ce e relativ greu de gasit)

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby geocatalinfx » Tue Mar 01, 2011 1:47 pm

am inteles. amanuntul cu aeroportul in apropiere e f important. poti spune pe privat ce oras ai ales ? sau poti spune si aici? sigur conteaza si chiriile,ideea e sa nu dau toti banii de salariu pe chirie ca nu fac nimic. pot lua si med interna si apoi sa ma mut pe cardio mai tarziu? nu m-as crampona neaparat de la inceput pe cardio daca mai sunt si alte cai.

maria_m wrote:
geocatalinfx wrote:buna. multumesc f mult pentru raspunsuri. eu ma apropii de b1 ,cam in 2 luni il dau si apoi merg spre b2 ,pe cont propriu cu o profesoara. mai departe chiar nu stiu in ce oras sa merg,ce spital,cum sa aleg. partea cu actele am inteles-o de la cei care au avut bunavointa sa scrie aici. as vrea cardiologie, dar am inteles ca se fac 2 ani interne si apoi te specializezi ? asta e structura? merci inca o data si spor la treaba.



pai depinde ce iti doresti. la mine spre exemplu au contat mai multe: pretul chiriilor (am avut interviu in trier, am fost foarte incantata de spital, dar cand am vazut cat sunt chiriile am renuntat la idee- mai ales ca eram falita). important a fost sa am un aeroport in apropiere, sa fiu langa un oras mai mare, spitalul sa nu fie in vreo padure (nu aveam masina pe atunci)...eu nu am tinut neaparat sa fie Germania de Vest sau de Est... oricum foarte multe mutre nu puteam face din 2 motive- nu vorbeam stralucit germana si in plus voiam si psihiatrie pediatrica (ceea ce e relativ greu de gasit)

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby sunny2012 » Sat Mar 05, 2011 10:16 am

Salut.Stie cineva de o oferta de loc de munca in Germania.Sunt deja aici insa inca nu prea am gasit nimic clar,numai tatonari din cauza ca nu am inca B2.Acum locuiesc in apropiere de Frankfurt si as fi vrut sa gasesc post in Hessen,ceva poate pe recuperare,psihiatrie,interne.Nu am inca B2 pt ca vroiam sa fac cursurile aici,am o diploma de la Fides de nivel cam B1.Daca cineva stie de vreun post liber in care as putea totusi sa lucrez ca Hospitant si in timp sa obtin si B2 rog sa ma contacteze.
Multumesc.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Oferte locuri de munca

Postby ciresar1988 » Sat Mar 05, 2011 1:00 pm

Cum, bre, "stie cineva" ? Da, stie Aerzteblat.
Si ce e aia diploma de nivel "cam B1" ? Ai B1 sau nu? Du-te acasa si da B2 ! Cine dracu sa iti dea de lucru intr-un land in care fara B2 nu ti se da Berufserlaubnis macar, daca nu Approbation? Hospitantul nu lucreaza, hospitantul hospiteaza. Primesti cel mult cazare si bon de cantina.
Poti aplica frumos intr-o seara la toate sectiile de interne, psihi si ce mai vrei tu. Le scrii sefilor de sectii ca vrei sa hospitezi la ei. Cineva te va primi pana la urma. Dar asta nu inseamna ca cineva iti va oferi loc de munca. Te vor primi numai in vizita la ei, sa vezi cum se lucreaza.
Ce naiba cauti tu aici cand habar nu ai inca in ce consta treaba? Du-te acasa si da examenul ! Sau stai, daca ai bani, si da-l aici. Dar nu mai visa angajari cu "cam B1".
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

blue_eyes
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 29, 2010 11:39 pm

Re: Oferte locuri de munca

Postby blue_eyes » Sun Mar 06, 2011 3:00 pm

locuri pe neuro in NRW, atmosfera faina.detalii pe privat


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests