Germania ridică o parte din restricţiile de pe piata muncii

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Germania ridică o parte din restricţiile de pe piata muncii

Postby sinutzu » Thu Dec 29, 2011 10:22 pm

"Germania ridică o parte din restricţiile pentru români de pe piaţa muncii. Absolvenţii de facultate, ucenicii şi sezonierii nu mai au nevoie de permis în 2012

Românii absolvenţi de facultate care cer un loc de muncă potrivit pregătirii lor, persoanele care încep o pregătire profesională într-o întreprindere şi cei care accesează locuri de muncă sezoniere nu vor mai avea nevoie de permis de muncă pentru Germania începând din 2012"

Detalii pe larg aici:

http://www.mediafax.ro/social/germania- ... 12-9037952


Nu stiu daca se refera si la noi sau pentru noi e in continuare necesar Approbation`ul. Am sa mai intreb pe aici sa vad ce zic si astia (momentan sunt Hospitant in Germania, dar nu pot fi angajat ca inca nu am App.. ar fi o surpriza placuta sa nu mai trebuiasca)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania ridică o parte din restricţiile de pe piata mun

Postby Chingachgook » Thu Dec 29, 2011 10:24 pm

approbationul e altceva. ala iti trebuie sigur.
limitarile alea nu se refereau la medici care oricum nu au nicio restrictie in germania
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Germania ridică o parte din restricţiile de pe piata mun

Postby sinutzu » Thu Dec 29, 2011 10:26 pm

Doftoroiu` wrote:Pai si ce treaba are dreptul de munca (adica Arbeitsgenehmigung / Arbeitsberechtigung) cu dreptul de a practica medicina (Berufserlaubnis / Approbation)?????Chiar daca din 2013 sau 2014 primul se va desfiinta (oricum, avand Approbation si contract cu un spital dreptul de munca e o formalitate), al doilea va ramane cu siguranta, si va presupune mai departe B2. Sunt cetateni UE care lucreaza si acum in Germania cu Berufserlaubnis, neavand dreptul la Approbation decat dupa examenul de specialitate, de exemplu austriecii....


Am gasit si eu discutia dupa ce am postat. Scuze, se poate inchide :D


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests