Medici rezidenti in Germania

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Cum e limba germana?

Postby maria_m » Wed Sep 08, 2010 3:48 pm

asta mi se pare super bizar. tot descopar ca mai sunt romani in spital, dar niciunu nu vrea sa vb romaneste. e adevarat ca au nume nemtesti (cred ca si prin casatorie) dar totusi...ce naiba, uitam de unde plecam...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby darksunrise » Wed Sep 08, 2010 4:13 pm

Sincera sa fiu, intr-un fel mi se pare normal.
Cine vrea sa vorbeasca romana in spital ramane in Romania, nu vad de ce am vorbi romana intr-un spital german.
Asa la o cafea, 2, 3, 9, o bere un film da, @ work si mie mi se pare aiurea si nelalocul lui, sa zic.
Ideea e sa te integrezi, nu sa ramai vesnic un imigrant care nu poate vorbi germana la locul de munca.
Personal mi se pare aiurea cand se apuca turcii sa vorbeasca intre ei la curs, pentru ca nu stiu sa discute in germana. E un fel de semn ca habar nu ai limba si de asta o dai pe limba ta. Asa ca mie mi se pare normal ca la spital sa se discute in germana. In timpul liber, fiecare cu ce-l doare.
Dar na, fiecare cu parerea lui.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby dr_dick » Wed Sep 08, 2010 5:55 pm

probabil ca esti singurul la care i se pare normal sa vorbeasca germana cu un roman...sintem ca in filmele americane in care doi chinezi in China vorbesc engleza...da ma rog intradevar fiecare cu parerea lui
In alta ordine de idei Vei ramine un EMIGRANT pentru nemti indiferent de cind esti prin germania sau ce limba vrei sa vorbesti si asta poate confirma oricine...as vrea sa iti impartsesc discutia pe care am avut-o cu niste sasi veniti aici din Rominia in 1990 impreuna cu toata familia etc. oamenii astia mi-au spus NOI SUNTEM EMIGRANTI AICI...copiii lor au facut scola aici(generala etc)si mi-au spus acelasi lucru..CONCLUZIA?
VORBESTE MATA CE LIMBA VREI SI CU CINE VREI DAR SA NU TI SE PARA AIUREA CA VEI RAMINE TOT UN BANAL EMIGRANT..:MAI EXACT UN UNTERMENSCH IN MENTALITATEA ASTORA

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby holliday » Wed Sep 08, 2010 6:21 pm

ete na, nu toti se simt imigranti.
eu deja ma simt de'al lor. si sa vezi ce ochi mari fac cand le zic ca's de'al lor :)
plus ca daca vorbesti foarte bine limba, exista sansa nici sa nu'si dea seama ca nu ai fi de'al lor.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby maria_m » Wed Sep 08, 2010 8:32 pm

eu nu vorbeam de problemele legate de integrare. spuneam ca mi se pare super aiurea sa fiu intr-o incapere cu un roman sa vorbim despre ce teme vrei tu...in germana.
cred cu toata taria ca indiferent de cati ani esti intr-o alta tara, trecutul nu ti-l poti schimba. am tot respectul pt tara "gazda" dar asta nu inseamna ca imi pierd identitatea. in plus nu mi-e absolut deloc rusine ca sunt romanca. pana la urma statul roman m-a "format" profesional. sunt ceea ce sunt datorita multor romani. nu vad de ce mi-ar fi rusine cu asta.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby maria_m » Wed Sep 08, 2010 8:35 pm

[quote="darksunrise"]Sincera sa fiu, intr-un fel mi se pare normal.
Cine vrea sa vorbeasca romana in spital ramane in Romania, nu vad de ce am vorbi romana intr-un spital german.
Asa la o cafea, 2, 3, 9, o bere un film da, @ work si mie mi se pare aiurea si nelalocul lui, sa zic.
Ideea e sa te integrezi, nu sa ramai vesnic un imigrant care nu poate vorbi germana la locul de munca.
Personal mi se pare aiurea cand se apuca turcii sa vorbeasca intre ei la curs, pentru ca nu stiu sa discute in germana. E un fel de semn ca habar nu ai limba si de asta o dai pe limba ta. Asa ca mie mi se pare normal ca la spital sa se discute in germana. In timpul liber, fiecare cu ce-l doare.
Dar na, fiecare cu parerea lui.[/quote]

aaa..si vorbesc germana. in afara de pacientii de pe sectie am pacienti din policlinica cu care fac psihoterapie.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vmc » Wed Sep 08, 2010 9:08 pm

Acum sa nu cadem in ridicolul ridicolului: sa vorbim germana intre noi doar pentru ca suntem pe teritoriu strain :lol:. Inteleg sa se intample in mod oficial in conditiile in care sunt si altii in jurul nostru (nemti sau rusi sau...). Am mai auzit faze de genul asta, cand un destept de roman de pe sectie nu voia in ruptul capului sa se intalneasca cu altul, insa eu zic ca aceasta e doar un semn de mare prostie. Esti ceea ce esti, roman. Nu e nici bine, nici rau, nu ai ales tu, este un dat si il accepti ca atare. Iar daca nu-l accepti vei fi un izolat, strain, singuratic si frustrat (ciresare cum stam cu dulapul de antidepresive sa-i tratam pe rusinatii de limba MATERNA?). Nemtii oricum nu te vor considera de-al lor.

PS: ce-ar fi sa impun ca regula ca cei din Germania sa scrie numai in germana pe forum??? :D :D :D
nicht wahr?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby maria_m » Wed Sep 08, 2010 9:13 pm

daca vrei, iti trimit eu niste zoloft....dar cred ca e expirat de vreo 2 ani :D :D

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vmc » Wed Sep 08, 2010 9:17 pm

de parca la antidepresive conteaza de cat timp e expirat...trimite aici, ma fac distribuitor de medicamente contra prostiei
nicht wahr?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ciresar1988 » Wed Sep 08, 2010 10:00 pm

Incepem cu antipsihotice. Pt astia care halucineaza ca acu sunt deja nemti.


P.S. Daca vrei, scriu asta in germana.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Wed Sep 08, 2010 10:26 pm

ciresar1988 wrote:Incepem cu antipsihotice. Pt astia care halucineaza ca acu sunt deja nemti.


P.S. Daca vrei, scriu asta in germana.

:)

acum, revenind la subjectul cu romana la serviciu. eu cu una din colegele romance vorbesc in romana doar cand suntem doar noi (la o tigara, cand ne intalnim pe sectie), nu cand e si altcineva de fata. apoi, cealalta romanca, care e de mai de mult in DE, vorbeste si ea romana cu noi/mine cand nu mai e un neamt de fata. ce a fost amuzant: eram amandoi la o scintigrama miocardica si pacientul putea a transpiratie de mureai; colega trage "nu am incredere ce m-am saturat de puturosenia astora" in romana, dar asa, pe un ton neutru, sa nu se prinda asistenta nemtoaica. m-am abtinut cu greu sa nu rad.

ce sa zic, sunt de acord cu una dintre antescriitoare: nu poti automat sa stergi tot trecutul, doar ptr ca fluturasul de salariu e in germana. nici eu nu sunt de acord cu chestii anormale, gen vorbit in limba materna cand sunt si altii in preajma sau de fata cu pacienti. dar nici sa vorbesc in germana cand sunt doar cu un roman, fata in fata. de'alde Raducioiu din astia am mai vazut...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby darksunrise » Thu Sep 09, 2010 12:32 am

Exact asta ziceam si eu, ca romaana e ok cand sunt numai romani de fata, sau persoane care cunosc limba. Eu n-am zis ca suntem nemti sau ca vom fi vreodata, nici pomeneala.
Eu vorbeam de faptul ca mi se pare normal sa vorbim in germana la serviciu, cu nemti de fata. Am si zis, in particular si in afara spitalului fiecare face ce-l taie capul.
Mi se pare ok sa vorbesti romana cand sunt numai romani de fata, sau in timpul liber, in grupul de prieteni etc, oriunde dar nu @work.
Sa te apuci s-o lalai in romaneste prin spital cu nemtii de fata mi se pare ciudat si lipsit de profesionalism, dar fiecare cu parerea lui.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby marmotul » Thu Sep 09, 2010 9:16 am

mai dar vorbinti in germana ca nu inteleg ce spuneti. :shocked!:
qpepsi.gif

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Thu Sep 09, 2010 9:22 am

marmotul wrote:mai dar vorbinti in germana ca nu inteleg ce spuneti. :shocked!:

wie, bitte?

dark, nu cred ca spune nimeni ce spui tu, anume sa vorbesti in RO de fata cu nemti/alte nationalitati. deci nu inteleg cu cine te "lupti".
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ciresar1988 » Thu Sep 09, 2010 11:39 pm

Ei bine, sunt si oameni normali la cap totusi. Am sunat azi la Innere pt un consult, si m-am prezentat, dar nu am apucat sa spun ce voiam, ca mi s-a raspuns "sunt Ana Maria M, poti vorbi in romana". Siam ca e o colega romanca acolo, vorbisem cu ea de vreo 2 ori, dar nu stiam ca e garda ei, asa ca incepusem in germana. Frumos.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby darksunrise » Fri Sep 10, 2010 1:36 am

manolo wrote:
marmotul wrote:mai dar vorbinti in germana ca nu inteleg ce spuneti. :shocked!:

wie, bitte?

dark, nu cred ca spune nimeni ce spui tu, anume sa vorbesti in RO de fata cu nemti/alte nationalitati. deci nu inteleg cu cine te "lupti".


Sa-ti explic mai clar: mi se pare normal sa vorbesc in germana cand sunt in spital, sau cand pe langa mine si persoana cu care discut mai sunt si nemti de fatza; dar ma rog, eu fac doar practica aici, poate tu care esti deja acolo iti permiti sa discuti in romaneste pe la spatele Fach/Oberarzt-ului, eu nu :)
Mi s-a si zis aici ca apreciaza faptul ca vorbesc (sau cel putin ma straduiesc sa vorbesc) limba.
Asta ziceam, ca nu mi se pare normal sa ma apuc sa stau la discutii in romaneste in spital cand sunt si altii de fatza si asista la discutie, aici in Germania, mai ales ca nici mie nu mi-ar placea sa se apuce medicii de alte nationalitati sa discute intre ei, in rusa/turca etc de fata cu mine, ca sa nu inteleg eu; in fine, nu-mi mai bat capul :) fiecare face cum considera si oricum discutia a deviat, era doar o parere. O zi buna
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Fri Sep 10, 2010 7:56 am

darksunrise wrote:
manolo wrote:
marmotul wrote:mai dar vorbinti in germana ca nu inteleg ce spuneti. :shocked!:

wie, bitte?

dark, nu cred ca spune nimeni ce spui tu, anume sa vorbesti in RO de fata cu nemti/alte nationalitati. deci nu inteleg cu cine te "lupti".


Sa-ti explic mai clar: mi se pare normal sa vorbesc in germana cand sunt in spital, sau cand pe langa mine si persoana cu care discut mai sunt si nemti de fatza; dar ma rog, eu fac doar practica aici, poate tu care esti deja acolo iti permiti sa discuti in romaneste pe la spatele Fach/Oberarzt-ului, eu nu :)
Mi s-a si zis aici ca apreciaza faptul ca vorbesc (sau cel putin ma straduiesc sa vorbesc) limba.
Asta ziceam, ca nu mi se pare normal sa ma apuc sa stau la discutii in romaneste in spital cand sunt si altii de fatza si asista la discutie, aici in Germania, mai ales ca nici mie nu mi-ar placea sa se apuce medicii de alte nationalitati sa discute intre ei, in rusa/turca etc de fata cu mine, ca sa nu inteleg eu; in fine, nu-mi mai bat capul :) fiecare face cum considera si oricum discutia a deviat, era doar o parere. O zi buna

ai dreptate cu ce spui. ce remarcam eu e ca nu sustinea nimeni opusul parerii tale, adica sa o tinem matu-gaia in romana, indiferent de cine e in preajma. la asta ma refeream.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby marmotul » Fri Sep 10, 2010 9:09 am

aceeasi problema am avut-o si eu in liceu: vorbeam limba materna doar cind eram intre noi, si era o adevarata placere sa injuri profii domol in grai mioritic
qpepsi.gif

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Sep 15, 2010 10:28 am

marmota da io sunt curios din fire, unde ai fakut tu liceu , in arabia saudita?? sau la ungrish??

io fiind pana ieri aproape singuru roman din spital,(mai aveam o oberartzin pe anesteshie ) cand vorbeam cu ea ii dadeam pe germana romana :D si asa si asa, sincer imi vin greu anumite cuvinte specifice in medicina sa le zic in romana cand eu toata ziua le zic in germana. zic de 1000000 de ori pe zi hornhaut , cand vb cu oberartzina si ii zic cccccccc ehrm aia....CORNEEEA !! stau 1 min sa imi aduc aminte ca imi vine numai HH in cap.
ba da ce ploua in alta ordine de idei :D

germana se vb bine si prin semne sincer , am avut un pacient luxemburghez, el era magrebian de origine, de nationalitate franceza, locuia si muncea in luxemburg. si cu asigurare de luxemburg vine in germania sa se opereze. BRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR germana IOC, franceza stalcit,... si io, io nu vb luxemburgheza e un amestec de franceza c germana si olandeza sincer :D
dai si intelegete cu pacentu prin palme maine desene ochi chestii trestii. im dat un sut in cur direct pe station si dimineatza la-am vandut la administratie sa se descurce cu el cum vor :D
p.s. eram si in garda si a venit pe la 9-10 seara parca :P aveam un chef sa stau cu el la cafele , cand mai erau vreo 2-3 pe afara pe la usa de nu il vedeam de chef :D
cat despre emigranti da o sa ramai emigrant in germania . si nu numai . so facut un studiu in america(cred ca germania nu e prea departe) care spune ca dupa a 3-a generatie abia , nu vei mai fii emigrant. asta inseamna copii copiilor tai in traducere mioritica. tu personal vei fii intotdeauna emigrant. dar eu nu vad absolut nici o diferenta intre colegii mei nemti si mine, in felul in care se comporta pacientii cu ei sau cu mine, in felul in care se comporta profesorul sau asistentele cu ei sau cu mine, etc... deci sincer. e okei din acest pct de vedere.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Wed Sep 15, 2010 10:37 am

ProfDrMedGigiBecali wrote:cat despre emigranti da o sa ramai emigrant in germania . si nu numai . so facut un studiu in america(cred ca germania nu e prea departe) care spune ca dupa a 3-a generatie abia , nu vei mai fii emigrant. asta inseamna copii copiilor tai in traducere mioritica. tu personal vei fii intotdeauna emigrant. dar eu nu vad absolut nici o diferenta intre colegii mei nemti si mine, in felul in care se comporta pacientii cu ei sau cu mine, in felul in care se comporta profesorul sau asistentele cu ei sau cu mine, etc... deci sincer. e okei din acest pct de vedere.

subscriu la ultima fraza. conteaza mult si cum te comporti tu si ce mentalitate ai. daca vii si ramai de la inceput cu mentalitate de emigrant si vanezi mereu "diferente" de comportament, evident ca vei fi dezamagit si suparat.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Fri Sep 17, 2010 8:30 pm

azi s-au uitat vreo 30 de persoane stramb la mine...........ce emigrant m-am simtit ....
aveam Sprechstunde de strabism LOOOLL

mia_tm86
Posts: 1
Joined: Tue Sep 21, 2010 10:50 am
Location: Timisoara

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby mia_tm86 » Tue Sep 21, 2010 11:55 am

Salut! deci cum e pana la urma,se incepe rezi-ul din anul 1,sau se continua de unde ai ramas in tara.

vivianne
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Sep 24, 2010 9:23 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vivianne » Fri Sep 24, 2010 9:52 pm

salut! e cineva in zona Münster?

vivianne
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Sep 24, 2010 9:23 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vivianne » Fri Sep 24, 2010 10:00 pm

vmc wrote:hai mai, va e rusine pe unde sunteti?


zona Münster. Anyone?

vivianne
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Sep 24, 2010 9:23 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vivianne » Sat Sep 25, 2010 9:17 am

vmc wrote:hai mai, va e rusine pe unde sunteti?

nu. in apropiere de münster. sper sa nu-mi apara mesajul de 3 ori. am mai incercat si aseara sa postez si n-a mers.

vivianne
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Sep 24, 2010 9:23 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vivianne » Tue Sep 28, 2010 10:16 pm

in apropiere de münster mai e cineva?

Christian
Posts: 3
Joined: Wed Oct 13, 2010 11:24 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Christian » Wed Oct 13, 2010 5:30 pm

Buna ziua tuturor!

As dori sa aflu la cei cunoscatori, care au avut curajul si dorinta sa lase in urma sistemul medical infect din Romania si s-au stabilit in Germania cateva informatii.

Prietena mea este medic rezident in anul 2, in curand 3, pe specializarea radiologie si imagistica medicala.
1. Din cate stiu si din cate am citit in zecile de pagini pe forum, minimul dorit ca si nivel de limba este B2 (nivel mediu/avansat). Se aplica si pe radiologie sau se poate, dupa cum am citit la unele postari, sa fie acceptat pentru aceasta specializare si un B1?
2. Nu prea am vazut persoane care sunt pe radiologie. Din cate am inteles RADUCU ar fi pe aceasta specializare. Daca vei citi aceasta postare, esti amabil si ne povestesti din experienta ta ca rezident pe radiologie in Deutschland?
3. Cum e cu anii de rezidentiat facuti in RO? Am citit ca sunt recunoscuti ca si vechime dar nu ca si ani de rezidentiat. Prin urmare se ia de la 0 dar Gehalt-ul va fi corespunzator vechimii? (sa presupunem ca se recunosc 2 ani de vechime, asta inseamna ca se va incadrata in grila corespunzatoare unui rezindent aflat in anul 3???)
Cam asta deocamdata, de acte nu mai intreb acum, am vazut cam ce trebuie, adica o multime. Macar bine ca le pot traduce eu si nu mai trebuie duse extra la un birou de traduceri si scapam de o cheltuiala care cred ca e semnificativa.

Asteptam raspunsurile voastre,
Christian si Ana

RXAlex
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jun 30, 2009 6:27 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby RXAlex » Thu Oct 14, 2010 6:52 pm

salutare Christian si Anca! Eu sunt pe radiologie dar voi incepe munca deabia pe 1 noiembrie asa ca o sa pot sa-ti spun cum e ceva mai incolo.Eu nu am B2 dat,am facut doar niste cursuri la Goethe zentrum de B2 dar a fost suficient. Acuma depinde de land,am inteles ca in landul meu (Mecklenburg Vorpommern) nu e obligator sa ai B2 (mai zicea acelasi lucru o colega din acelasi land pe indeva pe aici). Radiologia e o specialitate care se bazeaza f mult pe aparatura asa ca daca e sa inveti radiologia calumea cred ca in afara e cel mai bine. Nu pot inca sa ma pronunt dar am vorbit cu colegi radiologi din alte tari decat Germania si mi-au spus ca din ce au auzit ei Germania e cea mai tare la capitolul radiologie. Esti traducator autorizat sa inteleg ca altfel poti tu sa traduci pe Shakespeare in germana si sa vorbesti germana mai bine decat un neamt ca nu conteaza. si unele landuri cer expres ca traducerea sa fie facuta de un traducator neamt. Eu a trebuit sa trimit actele in Germania (dupa ce in prealabil le-am legalizat la ambasada,nu la un notar roman) unde au fost traduse si legalizate din nou si toata chestia asta m-a costat aproape 600 euro. Si am inteles de la altii ca am scapat ieftin! Oricum multa bafta si iti voi da mai multe detalii dupa ce intru in sistem.Tine-mi pumnii :wink:

Christian
Posts: 3
Joined: Wed Oct 13, 2010 11:24 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Christian » Fri Oct 15, 2010 12:28 pm

Mersi de mesaj RXAlex. Bafta si succes atunci, mai ai putin si intri in sistem. Sunt traducator autorizat, asa e. F. curand am sa-mi trimit autorizatia de traducator la Munchen pentru a fi recunoscuta. Sunt curios daca o recunosc. Cel de la Regierung din Schwaben (eu fiind in Augsburg acum) a zis ca trebuie doar sa trimit autorizatia si sa rog sa o recunoasca. Sunt taaare curios daca e atat de simplu!!! Iar daca va fi recunoscuta, cu atat mai bine :D :D

Ne "auzim". Si mersi inca o data.

Christian
Posts: 3
Joined: Wed Oct 13, 2010 11:24 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Christian » Wed Nov 17, 2010 10:21 pm

Salutari RXAlex. Ai inceput rezi in Germania? Cum e? Poti sa imi povestesti, te rog, cum ai ajuns acolo? Ai facut cursuri de limba, cam cat timp ti-a luat sa ajungi la nivelul de limba cerut? As dori sa aflu si alte amanunte cu privire la cerintele de acolo legate de specialitatea radilogie, cam cum se desfasoara o zi/o saptamana ca medic rezident acolo. Astept mesaj cat de repede poti.

Mersi

Liliana
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Liliana » Thu Nov 18, 2010 9:05 pm

Si eu sunt pe radiologie de la 1sept.
Se incepe cu radio conventionala aproape peste tot. O zi e la fel ca cealalta: stai pe scaun si dictezi radiografii.
Eu de sapt asta am intrat si la CT; aici e mai multa "distractie" :devil: ; aici mai trebuie sa vb si cu pacientii.
Altceva nu stiu ce as mai putea spune din "vasta" mea experienta pe radio...
Legat de nivelul de limba: eu am mai lucrat 8luni pe neuro in De, asa ca la interviu n-am avut prb.
Iar de ajuns in De se ajunge relativ simplu: depui CV! :D
Succes!

ruflus
Posts: 1
Joined: Thu Jan 14, 2010 1:36 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ruflus » Sun Nov 21, 2010 1:44 am

Salut Liliana,am si eu o intrebare pentru tine :de ce ai schimbat neuro pe radio ?din februarie am sa incep si eu rezi pe neuro si sunt curios daca ai avut ceva dificultati .
mersi !

Liliana
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Liliana » Sun Nov 21, 2010 2:20 pm

Sunt unii doctori carora le place mai putin clinica (d-asta exista si medici de laborator sau radiologi), iar eu sunt unul dintre ei. :D
Mie nu mi-a placut pe neuro, aici pe radio sunt fff multumita!
Succes!

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Nov 21, 2010 4:07 pm

ma lili aia parca erau soareci de laborator ... sau erau si medici de laborator?? :P

Liliana
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Liliana » Sun Nov 21, 2010 6:04 pm

Eee, exista Si aia Si aia Si au ceva in comun ... Laboratorul, evident!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby atlantiana » Sun Nov 28, 2010 9:14 pm

ruflus wrote:Salut Liliana,am si eu o intrebare pentru tine :de ce ai schimbat neuro pe radio ?din februarie am sa incep si eu rezi pe neuro si sunt curios daca ai avut ceva dificultati.
mersi !


Unde ai sa lucrezi? Si eu sunt pe neuro de 9 luni si nu am nici o intentie sa imi schimb specialitatea. Pentru neuro am venit aici si asta am invatat.
Dificultati e putin spus, e greu tare la inceput fiindca e o alta lume la care trebuie sa te adaptezi. Dar daca rezisti 6 luni, iti va fi mai usor apoi.
In alta ordine de idei, mi-a plecat colegul roman..... :(( am ramas singura.... cine mai e prin Baden/Wurttemberg, ca ma apuca dorul de duca ...

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Nov 29, 2010 12:54 am

auzi atla , da ce faceai tu cu colegu roman cand iti venea doru de duca ??vin io sa faci si cu mine, nu-i departe de mine badenu ala :D :peace:

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby atlantiana » Mon Nov 29, 2010 8:08 pm

Deh, ce faceam eu cu el o sa ramana pe veci un mister, ca nu dau din casa. :D
Da' tu vino ca vedem noi ce facem :devil:

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby atlantiana » Tue Nov 30, 2010 9:41 pm

Te-am speriat, de te-ai dat la fund?

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Fri Dec 03, 2010 12:04 am

tuj trimizr pe privat adresas unde tre sa viu ca sunt pre bet sa scriu acum. am avut 5 zile foarte de *** in care am venit am dormit si am plecat al munca dinnou. asa ca astept adtresa ca weekendu viitor sunt liber sambata duminica cred , numai vineri am garda :D sa vedem daca imi arati ce si cum :D


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests