Medici rezidenti in Germania

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby atlantiana » Fri Dec 03, 2010 3:20 am

Ai noroc, ca am si eu garda vineri si liber in weekend. Asa ca vino. :D

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby george.nero » Thu Jan 06, 2011 12:51 pm

Stie cineva in ce consta o evaluare cu chefarztu in perioada de proba???...a mai trecut cineva prin asta???...trebuie sa-mi fac griji sau evaluarile astea sint normale in primele 6 luni?...va rog....dc poate cineva sa ma ajute...

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby phellx » Sat Feb 26, 2011 6:34 pm

Salutare
La Südharz Krankenhaus din Nordhausen ? :D Am rugamintea sa-mi dati pm daca aveti chef sa ne intalnim si sa ne cunoastem pt. ca vin saptamana viitoare la interviu . :) Merci

scorpia
senior
senior
Posts: 109
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:35 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby scorpia » Mon Mar 14, 2011 9:07 am

Salutare. Sunt in anul 5 pe neuro si vreau sa plec in germania, de tot daca se poate. Stie cineva daca pot echivala ceva acolo? Sau o iau de la capat? Am vazut ca mai sunt rezidenti pe neuro si poate ma lamuriti voi.

Si inca ceva: voi cum ati plecat? Prin firma sau pe cont propriu? Ati trimis cv la spitale? Cum ar fi mai bine si la ce trebuie sa am grija?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ciresar1988 » Mon Mar 14, 2011 10:50 am

Da ! Si eu sunt de parere ca ar trebui sa ne apucam iar, toti cei care suntem in Germania, sa scriem DIN NOU vreo 75 de pagini despre cum se pleaca, cum sunt firmele, cum se aplica, ce se echivaleaza. Ba nu ! Mai bine ne dam demisia si ne apucam sa o consiliem personal pe domnisoara scorpia, ca ea vrea " de tot" in Germania, dar i-ar cadea rangul de rezident de an mare daca ar avea intai bunul simt sa citeasca !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Mon Mar 14, 2011 2:50 pm

e interesant ca unii chiar fac crize de nervi pe forumul asta. e destul de dificil sa citesti peste 70 pagini de arhiva din care la fiecare pagina sunt mesaje offtopic de genul celui de mai sus ( sau chiar acesta). ar trebui deschis un nou topic cu titlul "tot ce vreti sa intrebati are deja raspuns " .

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ciresar1988 » Mon Mar 14, 2011 4:31 pm

Germania-rezidentiat si Germania-acte au impreuna 19 pagini. Plus ca, daca vrea cu adevarat cineva sa plece, nu cred ca ii va cadea coada daca va citi , asa, dificil, cele 70 de pagini ! Dar e simplu sa comentezi cand esti pe forum de o luna si ai intrebat la randul tau, in acelasi stil, tot ce se mai spusese deja, in aceeasi filosofie a posmagilor muieti !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Mon Mar 14, 2011 7:00 pm

ai perfecta dreptate,si eu m-am apucat sa citesc tot ce scrie in arhiva pentru a nu mai (in)muia posmagii(tai).
ciresar1988 wrote:Germania-rezidentiat si Germania-acte au impreuna 19 pagini. Plus ca, daca vrea cu adevarat cineva sa plece, nu cred ca ii va cadea coada daca va citi , asa, dificil, cele 70 de pagini ! Dar e simplu sa comentezi cand esti pe forum de o luna si ai intrebat la randul tau, in acelasi stil, tot ce se mai spusese deja, in aceeasi filosofie a posmagilor muieti !

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Cristi_cj » Mon Mar 14, 2011 8:46 pm

Cine e chiar interesat sa plece in Germania nu sta si se tot contrazice aici cu toata lumea, ci cauta 2 minute pe goagăl, gaseste un post, trimite un CV si merge la interviu. Restul stau si pierd vremea incercand sa dezbata teoria nivelului dintre B1 si B2, si cum ar putea sa fenteze cat mai repede examenul de B2 (de parca ala ar fi cel mai important lucru, nu faptul ca ai diploma de B2 si nu esti capabil sa legi 2 propozitii despre ce ai mancat aseara.


geocatalinfx wrote:ai perfecta dreptate,si eu m-am apucat sa citesc tot ce scrie in arhiva pentru a nu mai (in)muia posmagii(tai).
ciresar1988 wrote:Germania-rezidentiat si Germania-acte au impreuna 19 pagini. Plus ca, daca vrea cu adevarat cineva sa plece, nu cred ca ii va cadea coada daca va citi , asa, dificil, cele 70 de pagini ! Dar e simplu sa comentezi cand esti pe forum de o luna si ai intrebat la randul tau, in acelasi stil, tot ce se mai spusese deja, in aceeasi filosofie a posmagilor muieti !

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Mon Mar 14, 2011 10:46 pm

corect. dar pana la b2 sau c1 .....

Cristi_cj wrote:Cine e chiar interesat sa plece in Germania nu sta si se tot contrazice aici cu toata lumea, ci cauta 2 minute pe goagăl, gaseste un post, trimite un CV si merge la interviu. Restul stau si pierd vremea incercand sa dezbata teoria nivelului dintre B1 si B2, si cum ar putea sa fenteze cat mai repede examenul de B2 (de parca ala ar fi cel mai important lucru, nu faptul ca ai diploma de B2 si nu esti capabil sa legi 2 propozitii despre ce ai mancat aseara.


geocatalinfx wrote:ai perfecta dreptate,si eu m-am apucat sa citesc tot ce scrie in arhiva pentru a nu mai (in)muia posmagii(tai).
ciresar1988 wrote:Germania-rezidentiat si Germania-acte au impreuna 19 pagini. Plus ca, daca vrea cu adevarat cineva sa plece, nu cred ca ii va cadea coada daca va citi , asa, dificil, cele 70 de pagini ! Dar e simplu sa comentezi cand esti pe forum de o luna si ai intrebat la randul tau, in acelasi stil, tot ce se mai spusese deja, in aceeasi filosofie a posmagilor muieti !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Chingachgook » Mon Mar 14, 2011 10:59 pm

geocatalinfx wrote:corect. dar pana la b2 sau c1 .....



este a1
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Cristi_cj » Mon Mar 14, 2011 11:21 pm

geocatalinfx wrote:corect. dar pana la b2 sau c1 .....

Repet. Nu conteaza nivelul la care esti daca nu esti in stare sa legi 2 cuvinte. Si C1 poti sa ai.
Cum zicea si vmc la un momentdat. Daca stii germana de B1 te descurci oriunde in germania. Daca stii B1 "curat" :), ca sa o parafrazez pe ea.
La ce-ti trebe toate minunile care se fac la nivelul B2, C1, C2? Nu stai tu in clinica sa analizezi texte literare, sau sa faci comentarii la cine stie ce aberatii. Nici nu iti trebuie sa intelegi cine stie ce subtilitati, scrise de cine stie ce poet ametit. Tre sa vorbesti. Iar cu gramatica de A1-B1 te descurci oriunde. Dar cel mai important e sa stii sa legi 2 cuvinte, sa vorbesti.

scorpia
senior
senior
Posts: 109
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:35 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby scorpia » Tue Mar 15, 2011 7:58 am

ciresar1988 wrote:Da ! Si eu sunt de parere ca ar trebui sa ne apucam iar, toti cei care suntem in Germania, sa scriem DIN NOU vreo 75 de pagini despre cum se pleaca, cum sunt firmele, cum se aplica, ce se echivaleaza. Ba nu ! Mai bine ne dam demisia si ne apucam sa o consiliem personal pe domnisoara scorpia, ca ea vrea " de tot" in Germania, dar i-ar cadea rangul de rezident de an mare daca ar avea intai bunul simt sa citeasca !



Singurul care nu are bunul simt esti d-ta. Daca nu ai chef sa raspunzi , nu raspunde. Daca stii ca s-a scris in alta parte, fa o trimitere, si gata. Dar cum toti romanii stiu sa jigneasca pt ca asa se cred mai destepti decat altii, d-ta nu faci exceptie. Din pacate nu sunteti mai presus decat cei fara pic de studii.....

Numai bine!

scorpia
senior
senior
Posts: 109
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:35 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby scorpia » Tue Mar 15, 2011 8:17 am

Si este problema mea si a familiei mele daca vreau sa plec de tot sau nu, si Da, mi se pare corect sa-mi echivalez o parte din ce am facut in tara ca rezident, pt ca spre deosebire de altii care scriu la rubrica clinici pt chiulangii, eu chiar am facut neurologie in rezidentiat.

Si va mai mirati ca nu vor romanii de acolo sa va vorbeasca in romaneste. Daca si acolo va comportati ca pe acest forum, nu ma surprinde.
Si daca si pe acele 75 de pag de care vorbiti scrieti numai despre cat de prosti sunt altii ca nu citesc cum va contrati unii pe ceilalti...mai bine ma lipsesc.
Si tocmai de asta vreau sa plec de tot, sa nu mai vad si sa nu mai aud de unii ca voi.

Din pacate asta e realitatea.

Si cum am spus mai sus... Numai bine!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Tue Mar 15, 2011 9:46 am

scorpia wrote:Si este problema mea si a familiei mele daca vreau sa plec de tot sau nu, si Da, mi se pare corect sa-mi echivalez o parte din ce am facut in tara ca rezident, pt ca spre deosebire de altii care scriu la rubrica clinici pt chiulangii, eu chiar am facut neurologie in rezidentiat.

Si va mai mirati ca nu vor romanii de acolo sa va vorbeasca in romaneste. Daca si acolo va comportati ca pe acest forum, nu ma surprinde.
Si daca si pe acele 75 de pag de care vorbiti scrieti numai despre cat de prosti sunt altii ca nu citesc cum va contrati unii pe ceilalti...mai bine ma lipsesc.
Si tocmai de asta vreau sa plec de tot, sa nu mai vad si sa nu mai aud de unii ca voi.

Din pacate asta e realitatea.

Si cum am spus mai sus... Numai bine!

stimata doamna (sau bai, tanti!),

dumneavoastra intrati la noi in intreprindere (ca sa nu zic casa) si incepeti sa faceti apoi scandal ca trage curentul prin sectie si maistrul v-a indicat sa cititi manualul de protectia muncii inainte de a pune mana pe strung. sper ca nu e prea alambicata alegoria ptr. dumneavoastra.

ce e absolut hilar e ca dumneavoastra vreti sa scapati de unii ca noi si veniti unde suntem noi. va asteptam cu drag!

in alta ordine de idei, nu NOI suntem obligati sa facem o trimitere unde e scris ce va intereseaza, ci DUMNEAVOASTRA aveti interesul sa cautati. incercati sa intelegeti acest concept, e foarte important, mai ales daca veniti aici. sa nu ramaneti socata ca nu va vor pune covorul rosu cand va dati jos din Atlassib!

ciresare, da-ti, draga, demisia, ca tot ai platit atata timp la fondul de somaj. ce, numai turcii sa traiasca din el?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Tue Mar 15, 2011 9:54 am

asa este, si oricum polemica asta mi se pare gratuita. si eu am cont de o luna si m-am lovit de aceleasi raspunsuri "destepte" din partea celor mai vechi. momentan ma apropii de b1 ,dar abia in octombrie m-am apucat de germana.poate altii au ajuns de la a1 la b2 in acest timp ,bravo lor. fiecare merge pe drumul lui,dar atunci cand cineva cere un ajutor,cred ca nu e prea placut si ti se raspunda in tonul de mai sus. m-am intalnit saptamana trecuta cu un neamt din frankfurt care are o colaborare cu facultate la care ai mei sunt profesori si care are chiar o firma de recrutare a fortei de munca dar nu se ocupa de medici si mi-a zis ca e mirat ca un roman ar spune unde lucreaza si la ce spital pt ca de-obicei cand el,romanul ajunge bine, nu mai spune la nimeni,se comporta urat si vrea sa tina numai pentru el. iar eu tocmai laudasem acest forum ca sunt colegi care au bunavointa sa mai spuna si de cate un post prin spitalele lor. pe privat va pot spune si firma la care lucreaza el.(sau mai bine nu? ca sa nu se interpreteze ca vreau sa va recrutez) . a venit in romania tocmai pt a demara un proces de recrutare pentru medici si a tinut niste seminarii la mai multe facultati timp de 2 saptamani.

Cristi_cj wrote:
geocatalinfx wrote:corect. dar pana la b2 sau c1 .....

Repet. Nu conteaza nivelul la care esti daca nu esti in stare sa legi 2 cuvinte. Si C1 poti sa ai.
Cum zicea si vmc la un momentdat. Daca stii germana de B1 te descurci oriunde in germania. Daca stii B1 "curat" :), ca sa o parafrazez pe ea.
La ce-ti trebe toate minunile care se fac la nivelul B2, C1, C2? Nu stai tu in clinica sa analizezi texte literare, sau sa faci comentarii la cine stie ce aberatii. Nici nu iti trebuie sa intelegi cine stie ce subtilitati, scrise de cine stie ce poet ametit. Tre sa vorbesti. Iar cu gramatica de A1-B1 te descurci oriunde. Dar cel mai important e sa stii sa legi 2 cuvinte, sa vorbesti.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Tue Mar 15, 2011 10:12 am

si matale tot in vizita esti,nu vine nimeni la dv. acasa. toti vrem sa ajungem la nemti. cum e cu perioada de proba de 6 luni care ti s-a terminat si de care vorbeste cineva mai sus care te cunoaste? ne certam ca romanii. cred ca nemtii v-ar da afara pe toti daca ar citi ce scrieti unii din voi aici,care va dati deja nemti.

manolo wrote:
scorpia wrote:Si este problema mea si a familiei mele daca vreau sa plec de tot sau nu, si Da, mi se pare corect sa-mi echivalez o parte din ce am facut in tara ca rezident, pt ca spre deosebire de altii care scriu la rubrica clinici pt chiulangii, eu chiar am facut neurologie in rezidentiat.

Si va mai mirati ca nu vor romanii de acolo sa va vorbeasca in romaneste. Daca si acolo va comportati ca pe acest forum, nu ma surprinde.
Si daca si pe acele 75 de pag de care vorbiti scrieti numai despre cat de prosti sunt altii ca nu citesc cum va contrati unii pe ceilalti...mai bine ma lipsesc.
Si tocmai de asta vreau sa plec de tot, sa nu mai vad si sa nu mai aud de unii ca voi.

Din pacate asta e realitatea.

Si cum am spus mai sus... Numai bine!

stimata doamna (sau bai, tanti!),

dumneavoastra intrati la noi in intreprindere (ca sa nu zic casa) si incepeti sa faceti apoi scandal ca trage curentul prin sectie si maistrul v-a indicat sa cititi manualul de protectia muncii inainte de a pune mana pe strung. sper ca nu e prea alambicata alegoria ptr. dumneavoastra.

ce e absolut hilar e ca dumneavoastra vreti sa scapati de unii ca noi si veniti unde suntem noi. va asteptam cu drag!

in alta ordine de idei, nu NOI suntem obligati sa facem o trimitere unde e scris ce va intereseaza, ci DUMNEAVOASTRA aveti interesul sa cautati. incercati sa intelegeti acest concept, e foarte important, mai ales daca veniti aici. sa nu ramaneti socata ca nu va vor pune covorul rosu cand va dati jos din Atlassib!

ciresare, da-ti, draga, demisia, ca tot ai platit atata timp la fondul de somaj. ce, numai turcii sa traiasca din el?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Tue Mar 15, 2011 10:22 am

geocatalinfx wrote:si matale tot in vizita esti,nu vine nimeni la dv. acasa. toti vrem sa ajungem la nemti. cum e cu perioada de proba de 6 luni care ti s-a terminat si de care vorbeste cineva mai sus care te cunoaste? ne certam ca romanii. cred ca nemtii v-ar da afara pe toti daca ar citi ce scrieti unii din voi aici,care va dati deja nemti.

tovarase, nu vrei tu sa iti petreci timpul redescoperind apa calda, cum ai facut pana acum, si sa ne lauzi firmele de recrutare? ca pe astea cu informatiile zau ca nu le stapanesti.

stai linistit, nu-ti fa griji despre perioada mea de proba, deocamdata dintre mine si gnomul de care pomenesti (ca si pretina 'mnealui), eu am trecut perioada de proba, el mai are (si ea... nu mai comentam)! fa-ti griji cu B1, gaseste intre timp o judecatorie prietenoasa, care sa te ajute repede cand vei da Fides-ul in judecata ca nu ti-a dat B2 "curat", mai lauda-te ce mari profi sunt parintii si pe cine mai cunosti tu. din astea pe care le cunosti si care nu te solicita mai mult decat poti produce.

domnisoarei/doamnei scorpia: nici macar n-ai fost isteata. puteai sa spui ca ai citit topicele respective si vroiai sa stii daca e cineva care e pe neuro in DE si fusese inainte pe neuro in RO si cum si-a echivalat el/ea stagiile din RO. simplu si foarte specific. daca era cineva in situatie, probabil ar fi raspuns. plus ca nu ar fi sarit nimeni.

dar nu, dumneavoastra ati intrat pe forum, v-a fost lene maxima sa faceti un minim efort si doriti totul de-a gata, personalizat problemei dumneavoastra si, daca se poate, ieri sa fi primit raspunsurile.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Tue Mar 15, 2011 10:29 am

nu ma laud. parintii tai sunt mineri? nu se leaga nimeni de profesia lor. se vede frustrarea de la un kilometru. hai sa-ti spun un secret : diferenta dintre cei care vor sa plece de aici si cei care sunteti acolo (unii din voi) este ca voi aveti ce oferi. dar preferati sa va faceti de ras. asta pt ca aici e doar un biet forum. sunt convins ca ai cu totul alta personalitate in spitalul nemtesc.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby manolo » Tue Mar 15, 2011 10:34 am

geocatalinfx wrote:nu ma laud. parintii tai sunt mineri? nu se leaga nimeni de profesia lor. se vede frustrarea de la un kilometru. hai sa-ti spun un secret : diferenta dintre cei care vor sa plece de aici si cei care sunteti acolo (unii din voi) este ca voi aveti ce oferi. dar preferati sa va faceti de ras. asta pt ca aici e doar un biet forum. sunt convins ca ai cu totul alta personalitate in spitalul nemtesc.

hehehe! cred ca asta cu "parintii mei care sunt profesori" poate merge cand incerci sa agati vreo duduie ingenua. las-o jos, ca macane!

frustrare??? tu vorbesti, ala de ne da pe toti in judecata daca nu ii gasim post? tu???
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Doftoroiu` » Tue Mar 15, 2011 11:52 am

scorpia wrote:Salutare. Sunt in anul 5 pe neuro si vreau sa plec in germania, de tot daca se poate. Stie cineva daca pot echivala ceva acolo? Sau o iau de la capat? Am vazut ca mai sunt rezidenti pe neuro si poate ma lamuriti voi.


Nu poti sa echivalezi nimic, o iei de la capat, cu anul 1.

scorpia wrote:Si inca ceva: voi cum ati plecat? Prin firma sau pe cont propriu? Ati trimis cv la spitale? Cum ar fi mai bine si la ce trebuie sa am grija?


Aici poti citi ce s-a scris deja pe forum. Multa bafta!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Cristi_cj » Tue Mar 15, 2011 9:02 pm

Eu cred ca geocatalinfx posteaza in prostie ca sa faca rank (daca asa se cheama).
Eu sincer nu vreau sa-mi fac publica adresa spitalului unde sunt, pentru ca e un forum pe care il citeste toata lumea. Daca cineva vrea neaparat sa stie unde lucrez, si daca sunt locuri libere (si sunt, pe interne,anestezie, chirurgie, neurologie) poate sa ma intrebe in privat.
Si cred ca toti fac asa. Nu am prea vazut colegi din Germania sa se apuce sa scrie: Ma numesc X-ulescu, legitimat prin CI seria XX numaru 666-666, domiciliat in Cucuietii din Vale, venit in Germania, lucrez in orasul...la spitalul Y, pe postul de rezident in ....ie, am salariul de ....euro, am 3 masini si 2 case.
Nu o sa-ti scrie nimeni informatiile astea. La ce te ajuta? Daca tu numesti asta frustrare...atunci cred ca si tu esti imbecil si incult.
Si apropo d-le geosimaicumtenumesti, mare lucru ca parintii tai sunt profesori. Daca esti un om atat de cultivat (probabil ai dormit mult intr-un lan de porumb) nu cred ca ai dreptul (sau motivul) ca sa incepi sa jignesti pe alti colegi aici. Mai bine du-te si mai stai inca 7 ani acasa (ca sa studiezi germana, nu de alta), si dupa aia o sa ajungi la un B2 mult visat ca sa poti sa vii in Germania, sa lucrezi 3 luni, si dupa aia sa iti iei jucariile si sa te intorci in Romania.

geocatalinfx wrote:nu ma laud. parintii tai sunt mineri? nu se leaga nimeni de profesia lor. se vede frustrarea de la un kilometru. hai sa-ti spun un secret : diferenta dintre cei care vor sa plece de aici si cei care sunteti acolo (unii din voi) este ca voi aveti ce oferi. dar preferati sa va faceti de ras. asta pt ca aici e doar un biet forum. sunt convins ca ai cu totul alta personalitate in spitalul nemtesc.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Tue Mar 15, 2011 9:08 pm

alo ....OTV-ulllll
Cristi_cj wrote:Eu cred ca geocatalinfx posteaza in prostie ca sa faca rank (daca asa se cheama).
Eu sincer nu vreau sa-mi fac publica adresa spitalului unde sunt, pentru ca e un forum pe care il citeste toata lumea. Daca cineva vrea neaparat sa stie unde lucrez, si daca sunt locuri libere (si sunt, pe interne,anestezie, chirurgie, neurologie) poate sa ma intrebe in privat.
Si cred ca toti fac asa. Nu am prea vazut colegi din Germania sa se apuce sa scrie: Ma numesc X-ulescu, legitimat prin CI seria XX numaru 666-666, domiciliat in Cucuietii din Vale, venit in Germania, lucrez in orasul...la spitalul Y, pe postul de rezident in ....ie, am salariul de ....euro, am 3 masini si 2 case.
Nu o sa-ti scrie nimeni informatiile astea. La ce te ajuta? Daca tu numesti asta frustrare...atunci cred ca si tu esti imbecil si incult.
Si apropo d-le geosimaicumtenumesti, mare lucru ca parintii tai sunt profesori. Daca esti un om atat de cultivat (probabil ai dormit mult intr-un lan de porumb) nu cred ca ai dreptul (sau motivul) ca sa incepi sa jignesti pe alti colegi aici. Mai bine du-te si mai stai inca 7 ani acasa (ca sa studiezi germana, nu de alta), si dupa aia o sa ajungi la un B2 mult visat ca sa poti sa vii in Germania, sa lucrezi 3 luni, si dupa aia sa iti iei jucariile si sa te intorci in Romania.

geocatalinfx wrote:nu ma laud. parintii tai sunt mineri? nu se leaga nimeni de profesia lor. se vede frustrarea de la un kilometru. hai sa-ti spun un secret : diferenta dintre cei care vor sa plece de aici si cei care sunteti acolo (unii din voi) este ca voi aveti ce oferi. dar preferati sa va faceti de ras. asta pt ca aici e doar un biet forum. sunt convins ca ai cu totul alta personalitate in spitalul nemtesc.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby dr_coimu » Tue Mar 15, 2011 10:52 pm

Mai georgica las-o fratioare mai moale ca nu inventasi tu imedu'. Cred ca primesti prea multa atentie pe aici si de asta esti asa impulsiv.
Datorita alora cu care te tragi tu de sireturi au reusit multi oameni sa ajunga aici. Eu habar nu aveam ce i ala aprobation pana sa citesc forumul. Am citit, am luat si eu peste nas de la ei cand am pus intrebari tampite, nu inteleg de ce te agiti asa ca pepsiu daca ti raspunde unu mai acru.
Ai mai vrea sa stim si pe unde lucram... aia ar mai trebui, doamne fereste!
Asta e talentul nostru national sa ne f....m in cXr uni pe altii.
FERITIVA DE COLEGI ROMANI, MAI DEVREME SAU MAI TARZIU TOT O SA VA BAGE O STRAMBA!!!
Na ca am zis-o si pe asta! :hrr:

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Wed Mar 16, 2011 8:34 am

ai dreptate,stiu ca am pus si intrebari mai deplasate pentru cei care sunt deja veterani in germania, dar nu am insultat pe nimeni ca sa fiu luat la misto. am ajuns pe la jumatate cu cele 70 pagini de arhiva.... .Asta povestea si neamtul de care spuneam intr-un post undeva zilele trecute, ca un roman cand ajunge bine nu ar spune nici mort si altor romani ,si eu l-am contrazis cu acest forum. Oricum,am renuntat la a mai pune orice fel de intrebare pt a evita iar raspunsuri deplasate de la colegi carora le e dor de casa.

dr_coimu wrote:Mai georgica las-o fratioare mai moale ca nu inventasi tu imedu'. Cred ca primesti prea multa atentie pe aici si de asta esti asa impulsiv.
Datorita alora cu care te tragi tu de sireturi au reusit multi oameni sa ajunga aici. Eu habar nu aveam ce i ala aprobation pana sa citesc forumul. Am citit, am luat si eu peste nas de la ei cand am pus intrebari tampite, nu inteleg de ce te agiti asa ca pepsiu daca ti raspunde unu mai acru.
Ai mai vrea sa stim si pe unde lucram... aia ar mai trebui, doamne fereste!
Asta e talentul nostru national sa ne f....m in cXr uni pe altii.
FERITIVA DE COLEGI ROMANI, MAI DEVREME SAU MAI TARZIU TOT O SA VA BAGE O STRAMBA!!!
Na ca am zis-o si pe asta! :hrr:

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Lii » Thu Mar 17, 2011 7:38 pm

geocatalinfx, esti atat de agasant... ca nu am termen de comparatie. Si de o prostie... Esti genu' de om care vrea totul imediat, pe tava, de la fraierii din jur, pt ca esti tu mai breaz. Stai naibii in banca ta! Pun pariu ca nu stii sa faci nimic ca lumea si ca n-ai invatat ce insemana modestia pana la varsta asta. Ofensezi pe toata lumea, fara nicio jena. Viata te mai invata si sa fii umil, dar vad ca tu nu ai invatat nimic in viata asta. E plina lumea de oameni ca tine, lipsesc oamenii de caracter. As aprecia daca nu ai mai scrie intr-una tot ce-ti trece prin capatana aia seaca, bleaga, etc.
Imi place sa citesc ce scriu ceilalti colegi pe aici si mai ales sa invat din experienta lor, nu sa iti citesc tie diareeeeeaaaaaaaaa asta.
Si nici n-ai sa ajungi vreodata in germania, dar ma bucur ca stii sa teoretizezi. Asa-i si in spitalele noastre, multi teoreticieni.
Fără profesie

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby geocatalinfx » Thu Mar 17, 2011 8:50 pm

iti multumesc pentru caracterizarea bogata. dar nu dau doi bani pe ce scrii. partea proasta e ca pe net nu se poate cerne materialul. daca esti obosit,stai in banca ta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Chingachgook » Thu Mar 17, 2011 10:17 pm

geo tata si eu cred ca esti agasant.

mai rasfirat asa.
e greu sa ne inselam atatia si tu sa fii ala singurul care are dreptate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Lii » Fri Mar 18, 2011 6:29 pm

geocatalinfx wrote:iti multumesc pentru caracterizarea bogata. dar nu dau doi bani pe ce scrii. partea proasta e ca pe net nu se poate cerne materialul. daca esti obosit,stai in banca ta.


da, sunt obosita. Ma obosesc oamenii ca tine, carora trebuie sa le tin piept zilnic la spital, pe strada... Nu se poate cerne materialul?? Nu-ti fie frica de asta, te-ai detasat lejer. Care este banca mea? De fapt, cine imi stabileste locul? Tu? Sunt f linistita, in general, si nu imi place sa vb in plus. Dar esti insuportabil! Mai fa o pauza, ca am auzit ca face bine la imagine. Te pretezi la niste josnicii, de nu-mi vine sa cred ce scrii. Mda, peace be with you my friend, ca ai nevoie.
Fără profesie

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Mar 21, 2011 8:31 pm

bei beiiiiiiiiiiiii hai ca am ras sau como si dice ca am uitato parlariare romaneste de cand sono in germania :D
nu mi-o FU dor de voi, da parca totusi un pic. sar din garda in garda si in congres. in düssel-sat o sa fie de mercuri pana vineri la un gongres care vrei dai un mesaj aici privat cu nr de tel si poa ne vedem la un suc in sat. manolica le mai ai cu erdbebeberen alea sau inca nu stii ce este? :P pustiu de manolo a invatat germana pana la b2 , si culmea o vorbeste si bine in 3-4 luni asa ca ar trebuii sa il intrebati cum a facut-o !
scorpio stai in romania , fa-ti specializarea acolo ca si asa examenu e de ***, ce mai iti e un an ? apoi in anu asta si inveti germana si vii direct medic specialist aici. bine daca intre timp reusesti sa trece de frustrare si sa inveti sa inghiti o galusca amara cand calci in strachini.
si maria maria ? unde e ? si ciresica tot mai nebuna ca pacientii a ramas? da asa e si in romania doctorii tre sa fie mai nebunii :P

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ciresar1988 » Mon Mar 21, 2011 11:19 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:si maria maria ? unde e ? si ciresica tot mai nebuna ca pacientii a ramas? da asa e si in romania doctorii tre sa fie mai nebunii :P


Absolut ! Cum altfel?
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

SidoChris
Posts: 3
Joined: Mon Nov 22, 2010 5:05 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby SidoChris » Tue Mar 29, 2011 3:09 pm

ESTE CINEVA CARE A FOST IN SAARBRUCKEN,(SAARLAND) SI A DAT UN EXAMEN DE LIMBA PT APPROBATION??? DACA DA,IMI SPUNETI SI MIE VA ROG FRUMOS CUM A DECURS EXAMENUL??? VA MULTUMESC

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Thu Mar 31, 2011 8:11 pm

deci sido, io sunt in sb. examenul e de 3 ore scrisul si 3 ore oral. la scris esti singur in camera si banuiesc ca sunt camere de luat vederi, nu e nimeni cu tine .. ti se dau 200 de chestii parca, sau 220 nu mai stiu intrebari, cam jumate sunt cu raspuns multiplu si restu sunt cu locuri libere si tre sa le completezi tu singur cu ce crezi, participii, verbe, subiecte , etc.
la examenu oral insa e cam de *** ca dai cu 3 profesori universitari, depinde pt ce vrei. pt b2 am dat eu. da daca inveti si stii timpii la vrbe , participiim chestii, compunere libera te descurci okei. nu incearca sa te incurce prea mult , mai pun si cateva trick questions da in rest e okei.
cand ai examenu ?? am inteles ca in hessen , adica in frankfurt e fara examen, doar te duci acolo cu qactele si iti da aprobationu..

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Chingachgook » Thu Mar 31, 2011 9:11 pm

gigi esti sigur ca ai inteles ce a intrebat sido?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ProfDrMedGigiBecali » Thu Mar 31, 2011 9:44 pm

da kooksi sunt precisa!!e greu in saarland cu aprobationu mai bine in hessen sau pe unde esti tu cum fu? daca e usor zii la om poa vine la tine :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Chingachgook » Thu Mar 31, 2011 10:26 pm

el a intrebat de examenul pt approbation si tu i-ai scris de b2.


io am luat in arnsberg si a fost ok
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Edmondo24
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 19, 2009 10:52 am
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Edmondo24 » Sat Apr 02, 2011 10:36 pm

Salutare

De cateva saptamani sunt in regiunea Mecklenburg-Vorpommern si mi-ar place sa discut cu colegi romani care sunt prin apropiere. :)

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby phellx » Fri May 06, 2011 8:48 pm

george.nero wrote:Stie cineva in ce consta o evaluare cu chefarztu in perioada de proba???...a mai trecut cineva prin asta???...trebuie sa-mi fac griji sau evaluarile astea sint normale in primele 6 luni?...va rog....dc poate cineva sa ma ajute...



Da sigur ! Eu am trecut deja dupa o luna prin asta ! Este o experienta terifianta !

Eram la gratar la primarita si profu m-a chemat pe dupa casa sa fumeze si el o tigara cu mine fara sa-l vada fetele si m-a intebat cum imi place si alea alea, care va sa zica cum ma simt, daca-mi place, cum m-am acomodat ? Chestii dinastea ...

E belea, iti spun ! :lol:

Fii pe pace ca esti supravegheat tot timpul stiu ei deja ce-ti poate capul. :allright:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Melania » Mon May 16, 2011 8:56 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:bei beiiiiiiiiiiiii hai ca am ras sau como si dice ca am uitato parlariare romaneste de cand sono in germania :D
nu mi-o FU dor de voi, da parca totusi un pic. sar din garda in garda si in congres. in düssel-sat o sa fie de mercuri pana vineri la un gongres care vrei dai un mesaj aici privat cu nr de tel si poa ne vedem la un suc in sat. manolica le mai ai cu erdbebeberen alea sau inca nu stii ce este? :P pustiu de manolo a invatat germana pana la b2 , si culmea o vorbeste si bine in 3-4 luni asa ca ar trebuii sa il intrebati cum a facut-o !

bine, el e si mai destept
mai nou e coordonatorul studiilor clinice ;)

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby maria_m » Sun May 29, 2011 6:44 am

nu stiu cat de on-topic e, dar m-am gandit ca poate fi candva util.
saptamana trecuta veneam intr-o noapte de la regensburg si am lovit o caprioara. mi-am spart bara din fata de la masina. nu stiu ce s-a intamplat cu biata caprioara, dar ma gandesc ca nu a supravietuit pana dimineata. a doua zi am intrebat la lucru ce se face intr-o atare situatie. voi stiti?
cica te apuci sa cauti in cel mai apropiat sat vanatorul (pe care de regula il gasesti in birt). e ultima chestie care mi-a trecut prin cap la ora aia. a doua zi am sunat la politie, m-am prezentat dupa-masa la prima sectie de politie din oras, am platit 8 euro constatarea si reparatia e acoperita de teilcasco. au fost super amabili, mi-au explicat ca in nici un caz sa nu franez
cica daca nu dai de vanator atunci tre sa suni politia imediat ca sa trimita pe cinéva sa caute vanatorul.
in romania ce faci daca se intampla o chestie din asta? eu nu imi aduc aminte sa fi invatat asta la scoala de soferi


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests