Medici rezidenti in Germania

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby lebada_calatoare » Sun May 29, 2011 8:01 am

maria_m wrote:nu stiu cat de on-topic e, dar m-am gandit ca poate fi candva util.
saptamana trecuta veneam intr-o noapte de la regensburg si am lovit o caprioara. mi-am spart bara din fata de la masina. nu stiu ce s-a intamplat cu biata caprioara, dar ma gandesc ca nu a supravietuit pana dimineata. a doua zi am intrebat la lucru ce se face intr-o atare situatie. voi stiti?
cica te apuci sa cauti in cel mai apropiat sat vanatorul (pe care de regula il gasesti in birt). e ultima chestie care mi-a trecut prin cap la ora aia. a doua zi am sunat la politie, m-am prezentat dupa-masa la prima sectie de politie din oras, am platit 8 euro constatarea si reparatia e acoperita de teilcasco. au fost super amabili, mi-au explicat ca in nici un caz sa nu franez
cica daca nu dai de vanator atunci tre sa suni politia imediat ca sa trimita pe cinéva sa caute vanatorul.
in romania ce faci daca se intampla o chestie din asta? eu nu imi aduc aminte sa fi invatat asta la scoala de soferi

eu am mai auzit povestea asta la cineva (dar lovise un porc mistret)
cica tre sa suni la politie si la proectia animaleloer (cea cu care am vb eu sunase la protectia animalelor si ei au cautat prin padure si au gasit porcul.. mort)
in romania... ma faci sa rad...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby marmotul » Sun May 29, 2011 2:00 pm

in ro arunci mistertul in porbagaj, te duci acasa , il portionezi cu drujba si il vinzi pe okazii.ro. dupa aia, cu banii adunati te duci la dezmembrari si iti iei capota noua.













asta e valabil si pentru oameni. cica se vind bine craniile si scheletele.
qpepsi.gif

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ametist713 » Sun May 29, 2011 4:10 pm

maria_m wrote:nu stiu cat de on-topic e, dar m-am gandit ca poate fi candva util.
saptamana trecuta veneam intr-o noapte de la regensburg si am lovit o caprioara. mi-am spart bara din fata de la masina. nu stiu ce s-a intamplat cu biata caprioara, dar ma gandesc ca nu a supravietuit pana dimineata. a doua zi am intrebat la lucru ce se face intr-o atare situatie. voi stiti?
cica te apuci sa cauti in cel mai apropiat sat vanatorul (pe care de regula il gasesti in birt). e ultima chestie care mi-a trecut prin cap la ora aia. a doua zi am sunat la politie, m-am prezentat dupa-masa la prima sectie de politie din oras, am platit 8 euro constatarea si reparatia e acoperita de teilcasco. au fost super amabili, mi-au explicat ca in nici un caz sa nu franez
cica daca nu dai de vanator atunci tre sa suni politia imediat ca sa trimita pe cinéva sa caute vanatorul.
in romania ce faci daca se intampla o chestie din asta? eu nu imi aduc aminte sa fi invatat asta la scoala de soferi

Unei cunostinte i s-a intamplat asa ceva (in Ro). A lovit un caine, care i-a strambat bara din fata si a cazut numarul. La postul de politie din sat nu era nimeni, dar era un om acolo care i-a dat nr de mobil al politistului. A venit ala si l-a pus sa scrie o declaratie. Apoi i-a dat autorizatie pt repararea masinii, reparare acoperita de asigurare.
things can only get better

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

OFFENBACH AM MAIN

Postby geocatalinfx » Mon May 30, 2011 8:18 am

Va salut ! as vrea sa stiu daca e cineva din OFFENBACH AM MAIN, la cca 8 km de FRANKFURT,sau in zona. am primit o oferta de rezidentiat pe neuro intr-o reha in Offenbach. va multumesc anticipat pentru mesaje. o zi buna !

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: OFFENBACH AM MAIN

Postby sunny2012 » Thu Jul 07, 2011 4:00 pm

geocatalinfx wrote:Va salut ! as vrea sa stiu daca e cineva din OFFENBACH AM MAIN, la cca 8 km de FRANKFURT,sau in zona. am primit o oferta de rezidentiat pe neuro intr-o reha in Offenbach. va multumesc anticipat pentru mesaje. o zi buna !


Ti-am trimis 2 mesaje pe PM.Vroiam sa te intreb ceva.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: OFFENBACH AM MAIN

Postby geocatalinfx » Thu Jul 07, 2011 5:29 pm

da,dar ai scoasa optiunea sa primesti mesaje. asa imi arata. geocatalinfx@yahoo.com am mail.

sunny2012 wrote:
geocatalinfx wrote:Va salut ! as vrea sa stiu daca e cineva din OFFENBACH AM MAIN, la cca 8 km de FRANKFURT,sau in zona. am primit o oferta de rezidentiat pe neuro intr-o reha in Offenbach. va multumesc anticipat pentru mesaje. o zi buna !


Ti-am trimis 2 mesaje pe PM.Vroiam sa te intreb ceva.

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: OFFENBACH AM MAIN

Postby lebada_calatoare » Thu Jul 07, 2011 5:59 pm

geocatalinfx wrote:da,dar ai scoasa optiunea sa primesti mesaje. asa imi arata.

aham, asta i-am spus si eu!

dar vad ca tot nu umbla pe la butoanele alea

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: OFFENBACH AM MAIN

Postby geocatalinfx » Thu Jul 07, 2011 6:01 pm

ne-am lamurit pe mail
lebada_calatoare wrote:
geocatalinfx wrote:da,dar ai scoasa optiunea sa primesti mesaje. asa imi arata.

aham, asta i-am spus si eu!

dar vad ca tot nu umbla pe la butoanele alea

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: OFFENBACH AM MAIN

Postby sunny2012 » Fri Jul 08, 2011 9:03 am

lebada_calatoare wrote:
geocatalinfx wrote:da,dar ai scoasa optiunea sa primesti mesaje. asa imi arata.

aham, asta i-am spus si eu!

dar vad ca tot nu umbla pe la butoanele alea


Am umblat la butoane,acum cred ca pot sa primesc PM.

Lobsterul
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jul 25, 2011 8:35 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Lobsterul » Fri Jul 29, 2011 3:49 pm

Bad Oeynhausen, In NRW pe langa Bielefeld, 3 persoane

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby balonica » Mon Sep 12, 2011 5:10 am

Salut.Este cineva in Stralsund ?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby harciogu » Wed Sep 14, 2011 4:58 pm

Lobsterul wrote:Bad Oeynhausen, In NRW pe langa Bielefeld, 3 persoane


parca erati doar doi? :mrgreen: :green:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby vmc » Wed Sep 14, 2011 5:05 pm

acum sunt 10 sau 11
nicht wahr?

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Germania - rezidențiatul

Postby metalu » Tue Oct 04, 2011 9:40 pm

cine mai e prin zona Karlsruhe ? poate iesim la o bere

pedirez.buju
Posts: 1
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:49 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby pedirez.buju » Fri Oct 07, 2011 7:21 pm

Bernburg ( Sachsen Anhalt )

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby m4rius88 » Sun Nov 13, 2011 11:04 am

Pe neurochirurgie este cineva? nu am vazut nici un rezident pe aici. daca totusi este cineva si stie exact cum sta treaba, imi poate spune cam care este programul,care sunt satisfactiile si daca se merita sa practice aceasta specialitate in germania.. multumesc!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby ciresar1988 » Sun Nov 13, 2011 3:00 pm

m4rius88 wrote:Pe neurochirurgie este cineva? nu am vazut nici un rezident pe aici. daca totusi este cineva si stie exact cum sta treaba, imi poate spune cam care este programul,care sunt satisfactiile si daca se merita sa practice aceasta specialitate in germania.. multumesc!



Eu sunt pe psihiatrie, dar e tot ceva in legatura cu capul, cred ca te satisface. Asadar: pentru tine va fi greu. Va trebui sa inveti limba germana, proces greu de urmat cat timp tu nu ai notiuni de gramatica, sintaxa si alte magarii din astea nici in limba materna. Apoi, odata germana invatata, va trebui sa te angajezi. Luatul Chefarzt-ului de guler nu aduce dupa sine mari succese (succesuri, ca sa intelegi si tu). Programul va fi infernal, va trebui sa traduci din lb. germana in lb. romana ce scrie in foi, apoi din lb. romana in limba ta, sa gasesti un raspuns medical si sa parcurgi inapoi acest lant de traduceri. Satisfactii vei avea, multiple chiar. Una din ele fiind aceea ca, in sfarsit, vei intelege ce spun profesorii de la catedra acum (sper din suflet ca mai sunt profesori care stiu romaneste in facultati. Ma rog, poate la tine, la Titu, nu).

Toata munca asta iti va ocupa cam 20 de ore pe zi. Sper ca rezisti cu somn putin.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby bogdancnnb13 » Mon Nov 14, 2011 3:42 am

Buna! Lucreaza cineva ca rezident la Sudharz Krankenhaus din Nordhausen?
Multumesc pentru un eventual raspuns.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby curly » Mon Nov 14, 2011 11:01 am

In St.Clemens-Hospital Geldern e cineva?

juxhin
Posts: 3
Joined: Tue Jul 12, 2011 10:42 am

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby juxhin » Mon Nov 14, 2011 12:48 pm

Are cineva o idee cum este medicina psichosomatica ca specialitate in Germania. Am vazut ca sunt posturi pentru weiterbildung.

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby m4rius88 » Sun Dec 25, 2011 7:14 pm

ciresar1988 wrote:
m4rius88 wrote:Pe neurochirurgie este cineva? nu am vazut nici un rezident pe aici. daca totusi este cineva si stie exact cum sta treaba, imi poate spune cam care este programul,care sunt satisfactiile si daca se merita sa practice aceasta specialitate in germania.. multumesc!



Eu sunt pe psihiatrie, dar e tot ceva in legatura cu capul, cred ca te satisface. Asadar: pentru tine va fi greu. Va trebui sa inveti limba germana, proces greu de urmat cat timp tu nu ai notiuni de gramatica, sintaxa si alte magarii din astea nici in limba materna. Apoi, odata germana invatata, va trebui sa te angajezi. Luatul Chefarzt-ului de guler nu aduce dupa sine mari succese (succesuri, ca sa intelegi si tu). Programul va fi infernal, va trebui sa traduci din lb. germana in lb. romana ce scrie in foi, apoi din lb. romana in limba ta, sa gasesti un raspuns medical si sa parcurgi inapoi acest lant de traduceri. Satisfactii vei avea, multiple chiar. Una din ele fiind aceea ca, in sfarsit, vei intelege ce spun profesorii de la catedra acum (sper din suflet ca mai sunt profesori care stiu romaneste in facultati. Ma rog, poate la tine, la Titu, nu).

Toata munca asta iti va ocupa cam 20 de ore pe zi. Sper ca rezisti cu somn putin.

mda... am mai auzit asta... poate totusi e nepotrivit pt. mine... in orice caz ortopedia ramane a 2-a alegere. despre rezi pe orto ce stii? mersi!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Chingachgook » Mon Dec 26, 2011 12:07 am

ce clasa esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Marienkafer
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Mar 05, 2011 9:51 pm

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby Marienkafer » Tue Jan 10, 2012 9:11 pm

La multi ani si multe realizari in noul an!!!
Stie cineva cati ani se face rezidentiatul pe dermato in Germania? pe forum nu am gasit informatia.
multumesc mult
" N-am intalnit nici un om atat de nestiutor incat sa nu pot invata ceva de la el " -Galileo Galilei

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby kcuf_di » Wed Jan 11, 2012 10:21 pm

Scrie pe site-ul oricarei aerztekammer. :)
cse kestie

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Medici rezidenti in Germania

Postby sinutzu » Sun Feb 05, 2012 10:12 am

Eu sunt in Freudenberg, 20 km de Siegen, NRW. Daca sunt amatori de intalniri dati un semn. :)


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests