Cum e limba germana?

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Sat Feb 12, 2011 2:57 pm

Dr.DoM wrote:
dremy wrote:
erycy wrote:Are cineva si CD-ul de la cartea Deutsch fur Arzten und Arztinnen ?
Multumesc mult!!!


http://uploading.com/files/63fdd2f2/Deu ... Arzte.nrg/



multam mult dremy;)


cu placere si spor la invatat !

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Mon Feb 21, 2011 3:11 pm

stie cineva ceva de profesoara de germana lili voicu ? are o metoda online si colaboreaza cu PVR . am gasit aici ceva : http://www.micapublicitate.net/cursuri- ... 21249.html

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Mon Feb 21, 2011 3:15 pm

exista si varianta scrisa la acest audio-cd ? l-am downloadat si este doar audio. multumesc mult.

dremy wrote:
erycy wrote:Are cineva si CD-ul de la cartea Deutsch fur Arzten und Arztinnen ?
Multumesc mult!!!


http://uploading.com/files/63fdd2f2/Deu ... Arzte.nrg/

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Mon Feb 21, 2011 9:48 pm

edit

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Mon Feb 21, 2011 9:58 pm

ma intereseaza daca cineva a colaborat cu aceasta profesoara si daca o recomanda. multumesc.

geocatalinfx wrote:stie cineva ceva de profesoara de germana lili voicu ? are o metoda online si colaboreaza cu PVR . am gasit aici ceva : http://www.micapublicitate.net/cursuri- ... 21249.html

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13184
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Lii » Mon Feb 21, 2011 10:12 pm

edit
Fără profesie

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sat Feb 26, 2011 2:24 am

dremy wrote:ce carti de teste sunt indicate pentru B2 la fides ? am inteles ca fit für goethe zertifikat ar fi o varianta dar m-ar interesa si alte titluri...

daca stie cineva...as ruga sa posteze o sursa de unde pot achizitiona materialele de curs de la fides, fara sa ma inscriu la cursurile lor


Buna. Materialele de curs pentru nivelul B2 de la Fides coincid cu cele de la Goethe.
Le poti cumpara de pe net sau de la centrele de carte straina (daca esti din Bucuresti).
E setul em Hauptkurs, Kursbuch , Arbeitsbuch si 2 cd-uri... plus cartea profului ar fi bine sa o iei ca are transkription la cd-uri. (cartile portocalii, de B2).
http://www.depozit-de-carti.ro/carte/em ... b2--i22173
vad ca pe site-ul asta se pot si comanda
iti recomand sa le iei din Ro ca aici e cam 10 euro o carte (in librarie) si in Germania sunt 15 euro.
Nu ca ar fi asa mare diferenta dar eu am luat deja teapa, sa nu mai ia si altii :))

Cat despre cartea de teste, eu abia am inceput manualul de B2 si profa mi-a zis de Fit fur B2, cartea de care ai zis si tu... deocamdata nu stiu de altele dar daca aflu ceva dau un semn.

PS: am vazut ca daca dai cautare em hauptkurs pe google se gasesc si site-uri de unde le poti downloada, cel putin unele parti... dar eu am vazut tarziu dupa ce deja le luasem.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sat Feb 26, 2011 2:39 am

sinutzu wrote:N-are cum sa strice..dar din ce am mai citit eu pe forum tu germana ziceai ca stii cat de cat. De ce nu iei o carte cu Germana in spital cu cd si inveti singurel ?


E greu tare sa fii autodidact...
Am carti de germana medicala, germana pt doctori si inca una mai simpla, mi-am luat si dictionar medical german roman.....
apropo, asta e:
http://www.buybooks.ro/dictionar-german ... icina.html
Nu fac reclama dar altul n-am gasit.
Daca stie cineva vreo carte ok de termeni medicali, nu neaparat in romana, ar fi sehr gut :o
Am zis ca dupa ce iau B2-ul ma apuc cu voinicie de germana medicala, sa nu fiu pe dinafara pe acolo.

Momentan ma chinuie rau trecerea la B2, imi vine s-arunc pe geam Hauptkursul ala...
e ditamai, ditamai vocabularul prin el... :roll:
Ma intreb cum au supravietuit altii... :roll: :shock: :(
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Sat Feb 26, 2011 9:35 am

Este adevarat ca s-a schimbat tematica generala A2-B2 din 2010? Daca ar fi asa, aceste carti nu o mai respecta.

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Sat Feb 26, 2011 9:41 am

http://www.facebook.com/topic.php?uid=1 ... &topic=218 un link atasat in legatura cu acest lucru

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Cum e limba germana?

Postby kcuf_di » Sat Feb 26, 2011 10:25 am

83lt44 wrote:Este adevarat ca s-a schimbat tematica generala A2-B2 din 2010? Daca ar fi asa, aceste carti nu o mai respecta.

Si de unde putem face rost de cartile noi??? Cineva stie ???? Ajutor!!
cse kestie

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Sat Feb 26, 2011 11:26 am

multam mult.am comandat-o si eu.

darksunrise wrote:
sinutzu wrote:N-are cum sa strice..dar din ce am mai citit eu pe forum tu germana ziceai ca stii cat de cat. De ce nu iei o carte cu Germana in spital cu cd si inveti singurel ?


E greu tare sa fii autodidact...
Am carti de germana medicala, germana pt doctori si inca una mai simpla, mi-am luat si dictionar medical german roman.....
apropo, asta e:
http://www.buybooks.ro/dictionar-german ... icina.html
Nu fac reclama dar altul n-am gasit.
Daca stie cineva vreo carte ok de termeni medicali, nu neaparat in romana, ar fi sehr gut :o
Am zis ca dupa ce iau B2-ul ma apuc cu voinicie de germana medicala, sa nu fiu pe dinafara pe acolo.

Momentan ma chinuie rau trecerea la B2, imi vine s-arunc pe geam Hauptkursul ala...
e ditamai, ditamai vocabularul prin el... :roll:
Ma intreb cum au supravietuit altii... :roll: :shock: :(

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Sat Feb 26, 2011 2:07 pm

darksunrise wrote:
dremy wrote:ce carti de teste sunt indicate pentru B2 la fides ? am inteles ca fit für goethe zertifikat ar fi o varianta dar m-ar interesa si alte titluri...

daca stie cineva...as ruga sa posteze o sursa de unde pot achizitiona materialele de curs de la fides, fara sa ma inscriu la cursurile lor


Buna. Materialele de curs pentru nivelul B2 de la Fides coincid cu cele de la Goethe.
Le poti cumpara de pe net sau de la centrele de carte straina (daca esti din Bucuresti).
E setul em Hauptkurs, Kursbuch , Arbeitsbuch si 2 cd-uri... plus cartea profului ar fi bine sa o iei ca are transkription la cd-uri. (cartile portocalii, de B2).
http://www.depozit-de-carti.ro/carte/em ... b2--i22173
vad ca pe site-ul asta se pot si comanda
iti recomand sa le iei din Ro ca aici e cam 10 euro o carte (in librarie) si in Germania sunt 15 euro.
Nu ca ar fi asa mare diferenta dar eu am luat deja teapa, sa nu mai ia si altii :))

Cat despre cartea de teste, eu abia am inceput manualul de B2 si profa mi-a zis de Fit fur B2, cartea de care ai zis si tu... deocamdata nu stiu de altele dar daca aflu ceva dau un semn.

PS: am vazut ca daca dai cautare em hauptkurs pe google se gasesc si site-uri de unde le poti downloada, cel putin unele parti... dar eu am vazut tarziu dupa ce deja le luasem.



iti multumesc mult pentru informatii !

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Sat Feb 26, 2011 4:02 pm

am comandat-o si eu. merci.
dremy wrote:
darksunrise wrote:
dremy wrote:ce carti de teste sunt indicate pentru B2 la fides ? am inteles ca fit für goethe zertifikat ar fi o varianta dar m-ar interesa si alte titluri...

daca stie cineva...as ruga sa posteze o sursa de unde pot achizitiona materialele de curs de la fides, fara sa ma inscriu la cursurile lor


Buna. Materialele de curs pentru nivelul B2 de la Fides coincid cu cele de la Goethe.
Le poti cumpara de pe net sau de la centrele de carte straina (daca esti din Bucuresti).
E setul em Hauptkurs, Kursbuch , Arbeitsbuch si 2 cd-uri... plus cartea profului ar fi bine sa o iei ca are transkription la cd-uri. (cartile portocalii, de B2).
http://www.depozit-de-carti.ro/carte/em ... b2--i22173
vad ca pe site-ul asta se pot si comanda
iti recomand sa le iei din Ro ca aici e cam 10 euro o carte (in librarie) si in Germania sunt 15 euro.
Nu ca ar fi asa mare diferenta dar eu am luat deja teapa, sa nu mai ia si altii :))

Cat despre cartea de teste, eu abia am inceput manualul de B2 si profa mi-a zis de Fit fur B2, cartea de care ai zis si tu... deocamdata nu stiu de altele dar daca aflu ceva dau un semn.

PS: am vazut ca daca dai cautare em hauptkurs pe google se gasesc si site-uri de unde le poti downloada, cel putin unele parti... dar eu am vazut tarziu dupa ce deja le luasem.



iti multumesc mult pentru informatii !

DrVianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sat Feb 26, 2011 8:12 pm
Location: Seattle

Re: Cum e limba germana?

Postby DrVianu » Sat Feb 26, 2011 8:22 pm

limba germana-i grea! Da o-nveti!
Urologu-i un tip direct deoarece se ocupă cu treburi fixe!

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby geocatalinfx » Sat Feb 26, 2011 8:59 pm

multumim de incurajare. cu atatea unelte de aici ar fi si pacat sa nu luam b1-b2.....

DrVianu wrote:limba germana-i grea! Da o-nveti!

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Sun Feb 27, 2011 9:13 am

A aflat cineva de tematica pentru A2-B2, daca s-a schimbat sau nu?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby maria_m » Sun Feb 27, 2011 4:31 pm

exista tematica??? oameni buni voi stiti ce inseamna nivelu b2? inseamna ca trebuie sa vorbesti fluent limba si corect gramatical. stiu ca e greu, dar voi sunteti foarte fixati pe carti. important pt voi acum e sa vorbiti cat mai mult si sa invatati cat mai multe cuvinte. dupa ce invatati cuvintele sa le si folositi. nu va cramponati atat de mult pe articole, astea vin cu timpul. b2 inseamna sa formultati fraze care sa aiba sens. sunteti chiar amuzanti cu tematica asta. e ca si cum ai avea examen la med interna si ai spune...mda...capitolul asta intra, asta nu intra...sorry, la b2 intra toate capitolelele :))

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 4:49 pm

maria_m wrote:exista tematica??? oameni buni voi stiti ce inseamna nivelu b2? inseamna ca trebuie sa vorbesti fluent limba si corect gramatical. stiu ca e greu, dar voi sunteti foarte fixati pe carti. important pt voi acum e sa vorbiti cat mai mult si sa invatati cat mai multe cuvinte. dupa ce invatati cuvintele sa le si folositi. nu va cramponati atat de mult pe articole, astea vin cu timpul. b2 inseamna sa formultati fraze care sa aiba sens. sunteti chiar amuzanti cu tematica asta. e ca si cum ai avea examen la med interna si ai spune...mda...capitolul asta intra, asta nu intra...sorry, la b2 intra toate capitolelele :))

ce te bagi, tu, mah? tu nu stii ca exista lista de subiecte, unele si rezolvate? daca nu stii, nu vorbi! vii tu cu sfaturile tale pline de bun simt si rationale! unde te trezesti aici?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby maria_m » Sun Feb 27, 2011 4:53 pm

[quote="manolo"][quote="maria_m"]exista tematica??? oameni buni voi stiti ce inseamna nivelu b2? inseamna ca trebuie sa vorbesti fluent limba si corect gramatical. stiu ca e greu, dar voi sunteti foarte fixati pe carti. important pt voi acum e sa vorbiti cat mai mult si sa invatati cat mai multe cuvinte. dupa ce invatati cuvintele sa le si folositi. nu va cramponati atat de mult pe articole, astea vin cu timpul. b2 inseamna sa formultati fraze care sa aiba sens. sunteti chiar amuzanti cu tematica asta. e ca si cum ai avea examen la med interna si ai spune...mda...capitolul asta intra, asta nu intra...sorry, la b2 intra toate capitolelele :))[/quote]
ce te bagi, tu, mah? tu nu stii ca exista lista de subiecte, unele si rezolvate? daca nu stii, nu vorbi! vii tu cu sfaturile tale pline de bun simt si rationale! unde te trezesti aici?[/quote]


ma iertati sefu'! ii lasam mai departe in ignoranta cu der die das?
:D :D :D

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Cum e limba germana?

Postby Doftoroiu` » Sun Feb 27, 2011 5:00 pm

Astea sunt sechele de rezidentiat dambovitzean..care tine bine minte tematica, ia rezi cum laudae...ca gandeste sau nu, asta e alta problema....oricum, nu fiti rai, e nevoie de timp pentru a schimba ceva in mentalitati...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 5:00 pm

maria_m wrote:
manolo wrote:
maria_m wrote:exista tematica??? oameni buni voi stiti ce inseamna nivelu b2? inseamna ca trebuie sa vorbesti fluent limba si corect gramatical. stiu ca e greu, dar voi sunteti foarte fixati pe carti. important pt voi acum e sa vorbiti cat mai mult si sa invatati cat mai multe cuvinte. dupa ce invatati cuvintele sa le si folositi. nu va cramponati atat de mult pe articole, astea vin cu timpul. b2 inseamna sa formultati fraze care sa aiba sens. sunteti chiar amuzanti cu tematica asta. e ca si cum ai avea examen la med interna si ai spune...mda...capitolul asta intra, asta nu intra...sorry, la b2 intra toate capitolelele :))

ce te bagi, tu, mah? tu nu stii ca exista lista de subiecte, unele si rezolvate? daca nu stii, nu vorbi! vii tu cu sfaturile tale pline de bun simt si rationale! unde te trezesti aici?



ma iertati sefu'! ii lasam mai departe in ignoranta cu der die das?
:D :D :D

der die das... cu d'astea imi vii?

deci, baieti si fete, atentie la mine, la subiectul 38, neaparat sa folositi un pasiv. iar la eseul 14 sa nu pomeniti de Berlin, ca vi se scad puncte. cat despre misteriosul subiect 99... hmm, stau in dubiu daca sa va spun secretul sau nu. e doar ptr initiati, poate fi periculos in maini nepricepute!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Cum e limba germana?

Postby harciogu » Sun Feb 27, 2011 6:28 pm

ca sa nu mai vorbim de subiectul 66, in care trebuie comparate programele politice ale cdu/csu si spd. primesti puncte bonus pt fdp si gruene. :?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 8:22 pm

Da, sunt convinsa ca voi astia care va dati mari pe-aici stiati limba fluent cand abia abia ati trecut testul de limba, unii la Fides, altii la Britannia si un procent foarte mic la Goethe.
Probabil le dadeati lectii si nemtilor, cred ca prezentati si anamnezele in locul lor.
Sau poate ati plecat cu nivelul C1 de germana si nu stim noi.

Se discuta mai sus de manualele care se fac la cursul de B2 de la Goethe, nu de tematica.
Anyway, daca nu vreti sa ajutati nu mai faceti misto de altii, mai si umpleti paginile cu off topic.

Anyway, eu am zis doar ce manuale se fac la Goethe. In rest stati linistiti, lumea care se da mare pe aici nu stia limba fluent cand a plecat, doar ca multi si multe simt nevoia sa se dea mari si se cred superiori.

Exista si carti cu modele de teste de B2, daca nu vrei sa faceti manualul in intregime.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 8:24 pm

83lt44 wrote:A aflat cineva de tematica pentru A2-B2, daca s-a schimbat sau nu?


nu prea inteleg la ce te referi.. manualele de curs au ramas la fel si nici cartile de teste nu s-au schimbat sau cel putin nu foarte mult
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Sun Feb 27, 2011 8:43 pm

darksunrise wrote:
83lt44 wrote:A aflat cineva de tematica pentru A2-B2, daca s-a schimbat sau nu?


nu prea inteleg la ce te referi.. manualele de curs au ramas la fel si nici cartile de teste nu s-au schimbat sau cel putin nu foarte mult



Pe site-ul acesta " http://www.facebook.com/topic.php?uid=1 ... &topic=218 " zice asa
"Programa pentru cursul de A1-A2 a fost modificata incepand cu 1.11.2010, raspunzand astfel cerintelor Uniunii Europene, dar si examenelor internationale de limba germana."

Toate cartile trebuie sa aiba o programa comuna dupa care sunt facute nu?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 8:50 pm

Da, asa e. Dar cartile de examen au ramas la fel, din cate stiu eu...
La Goethe e Optimal B1 pt B1 si seria aia em Hauptkurs pt B2, la Fides la fel.
In rest nu stiu.. posibil sa fi reeditat cartile de teste prin 2010 sau sa mai scoata altele noi.. dar
oricum seamana cu ceea ce deja e.

By the way, sunt de acord ca trebuie sa vbim cat mai mult si sa invatam cuvinte, dar oricum manualul de B2 e plin de cuvinte noi noute, si in orice caz trebuie intai sa luam examenul apoi vedem noi ce si cum.. e mai complicat de plecat in Germania fara examenul de B2 luat, cursuri acolo, asteptat sa luam B2 ca sa avem Approbation, etc.

Daca te referi la asta :
PROGRAMA DAGMAR D.V. incepand cu 1.11.2010
Programa pentru cursul de A1-A2 a fost modificata incepand cu 1.11.2010, raspunzand astfel cerintelor Uniunii Europene, dar si examenelor internationale de limba germana.

I. Teme de vocabular
1.Saluturi
2.Prezentare
3.Numerele
4.Zilele saptamanii, lunile anului
5.Familia
6.Ceasul
7.Joburile
8.Tari, orase, directii
9.Mancare si bautura
10.Gatitul
11. Locuinta, camerele
12. Rutina zilnica
13. Hobby
14.Sportul si timpul liber
15.Culturi
16.Festivaluri si traditii
17.Oameni si locuri : Germania, Austria, Elvetia

II. Teme de gramatica
1.Reguli de pronuntie, Prezentul HABEN si SEIN, Prezentul terminatii
2. Prezentul verbelor regulate
3.Prezentul verbelor neregulate
4.Declinarea articolului hotarat, nehotarat, nehotarat negat
5.Pronumele personal
6.Pronumele demonstrative, pronumele interogativ, pronumele nehotarat
7.Pronumele posesiv
8.Imperativul
9.Verbele cu particular separabila, verbele modale
10.Prepozitiile : Dativ
11. Prepozitiile : Acuzativ + bicazuale
12. Prepozitiile : Genitiv
13.Imperfectul (Perfectul)
14.Adjectivul
15.Comparativul si superlativul
16. Infinitivul
17. Propozitii relative si Verbe reflexive

Astea sunt teme generale, pe care le vei gasi in orice carti care parcurg nivelele A1-B2.
Cu precizarea ca de Dagmar nu am auzit ever.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby maria_m » Sun Feb 27, 2011 9:23 pm

[quote="darksunrise"]Da, sunt convinsa ca voi astia care va dati mari pe-aici stiati limba fluent cand abia abia ati trecut testul de limba, unii la Fides, altii la Britannia si un procent foarte mic la Goethe.
Probabil le dadeati lectii si nemtilor, cred ca prezentati si anamnezele in locul lor.
Sau poate ati plecat cu nivelul C1 de germana si nu stim noi. [/quote]

intelegi totul pe dos. eu am venit in germania fara sa stiu boaba de germana. dupa primele 5 saptamani m-am dus la 4 interviuri (pe psihiatrie) si am fost primit ok-ul la toate. dupa alte cateva luni mi-am dat examenul (in germania, nu in romania, si a fost la o univ nu la nu stiu ce centru de limbi straine). ce incerc eu sa spun este ca voi nu vedeti padurea de copaci. va cramponati foarte mult in amanunte care nici macar la examen nu sunt atat de importante. repet: important e sa vorbesti cursiv. restul vine de la sine. chiar daca faceti greseli la scris, nu este atat de mare catastrofa. dar nu va foloseste la nimic sa stiti gramatica limbii germane ca pe poezie si sa nu puteti lega doua fraze decente.
cei care invatati acum acasa credeti ca toti facem misto de voi si ca ne credem superiori. de fapt voi afisati o atitudine superioara de atotstiutori. la interviuri nu va interesa pe nimeni ca aveti b2 luat nu stiu unde daca nu puteti vorbi. si chiar daca treceti de interviu, nu veti trece de pacienti. pacientii nu vorbesc dupa "programa". dar na....veti intelege candva asta

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 9:33 pm

Stiu, nu la asta ma refeream.
Doar ca vrand nevrand trebuie sa trecem minunea aia de examen de B2.
Nu-mi face nici mie placere sa invat despre Goethe sau sa citesc poezii de Tucholsky (sper ca nu i-am pocit numele), cu asta incepe manualul de B2, dar deocamdata daca asta e manualul pe care-l face tot poporul la curs, nu prea avem ce sa facem.
Vorbitul cursiv cred ca e deocamdata o problema pentru toti :(
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 9:52 pm

maria_m wrote:
darksunrise wrote:Da, sunt convinsa ca voi astia care va dati mari pe-aici stiati limba fluent cand abia abia ati trecut testul de limba, unii la Fides, altii la Britannia si un procent foarte mic la Goethe.
Probabil le dadeati lectii si nemtilor, cred ca prezentati si anamnezele in locul lor.
Sau poate ati plecat cu nivelul C1 de germana si nu stim noi.


intelegi totul pe dos. eu am venit in germania fara sa stiu boaba de germana. dupa primele 5 saptamani m-am dus la 4 interviuri (pe psihiatrie) si am fost primit ok-ul la toate. dupa alte cateva luni mi-am dat examenul (in germania, nu in romania, si a fost la o univ nu la nu stiu ce centru de straine). ce incerc eu sa spun este ca voi nu vedeti padurea de copaci. va cramponati foarte mult in amanunte care nici macar la examen nu sunt atat de importante. repet: important e sa vorbesti cursiv. restul vine de la sine. chiar daca faceti greseli la scris, nu este atat de mare catastrofa. dar nu va foloseste la nimic sa stiti gramatica limbii germane ca pe poezie si sa nu puteti lega doua fraze decente.
cei care invatati acum acasa credeti ca toti facem misto de voi si ca ne credem superiori. de fapt voi afisati o atitudine superioara de atotstiutori. la interviuri nu va interesa pe nimeni ca aveti b2 luat nu stiu unde daca nu puteti vorbi. si chiar daca treceti de interviu, nu veti trece de pacienti. pacientii nu vorbesc dupa "programa". dar na....veti intelege candva asta

draga marie, zau, ce psihiatria mea? oamenii astia nu sunt interesati sa invete si sa stie germana, ei vor sa IA EXAMENUL DE BEDOI! Atat! e un scop in sine. trebuie hartia la dosar! ce trebuie sa fac sa am hartia? sa dau examen (asta daca nu merg pana la Craiova precum micutul bataus, sa o iau fara examen)! deci sa dam examenul.

astea cu vorbitul, legatul frazelor, vocabularul sunt pentru fraieri...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 9:57 pm

Din cate stiu, si tu tot B2 la Fides ai vrut sa il iei ca sa poti sa pleci, si ai recunoscut singur ca nu stiai foarte bine si ca de la examen era doar o tipa care merita sa ia pe bune si stia germana bine, asa ca nu ne mai blama pe noi.
Oricum, una fara alta nu merge ca si daca esti fluent tot te pun sa dai examenul, asa ca... trebuie luat B2ul ala.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Cum e limba germana?

Postby dr_coimu » Sun Feb 27, 2011 10:02 pm

De unde sa sti sa vb fluent? Dupa un an sau 2 de cursuri in Romania? Nu se poate, e nevoie de timp mult intre ei.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 10:05 pm

darksunrise wrote:Din cate stiu, si tu tot B2 la Fides ai vrut sa il iei ca sa poti sa pleci, si ai recunoscut singur ca nu stiai foarte bine si ca de la examen era doar o tipa care merita sa ia pe bune si stia germana bine, asa ca nu ne mai blama pe noi.
Oricum, una fara alta nu merge ca si daca esti fluent tot te pun sa dai examenul, asa ca... trebuie luat B2ul ala.

din cate stii??? nenea, eu am scris aici pe forum cum a fost examenul, am fost primul care a facut asta, cu lux de amanunte. matale inca te chinui cu poezii de Goethe, eu fusesem la 7 interviuri (si primisem 6 raspunsuri pozitive dupa ele) inainte sa dau examenul, si asta dupa 3 luni de germana de la nivel 0. dupa cum vorbesti si dupa cum nu stii aproape nimic despre ce e aici, cred ca cel mai aproape ai fost de Germania cand ai dat din greseala peste emisiunea in limba germana pe TVR1.

asa ca mai usor cu pianul pe scari si cu emisul axiomelor despre DE, cei care suntem deja aici si tot restul.

si ca intelegi diferenta clara (ca vad ca din subintelesuri nu prea percutezi): eu am invatat germana pentru a stii germana, ca scop in sine, nu pentru a da examenul.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sun Feb 27, 2011 10:14 pm

manolo wrote:
maria_m wrote:
darksunrise wrote:Da, sunt convinsa ca voi astia care va dati mari pe-aici stiati limba fluent cand abia abia ati trecut testul de limba, unii la Fides, altii la Britannia si un procent foarte mic la Goethe.
Probabil le dadeati lectii si nemtilor, cred ca prezentati si anamnezele in locul lor.
Sau poate ati plecat cu nivelul C1 de germana si nu stim noi.


intelegi totul pe dos. eu am venit in germania fara sa stiu boaba de germana. dupa primele 5 saptamani m-am dus la 4 interviuri (pe psihiatrie) si am fost primit ok-ul la toate. dupa alte cateva luni mi-am dat examenul (in germania, nu in romania, si a fost la o univ nu la nu stiu ce centru de straine). ce incerc eu sa spun este ca voi nu vedeti padurea de copaci. va cramponati foarte mult in amanunte care nici macar la examen nu sunt atat de importante. repet: important e sa vorbesti cursiv. restul vine de la sine. chiar daca faceti greseli la scris, nu este atat de mare catastrofa. dar nu va foloseste la nimic sa stiti gramatica limbii germane ca pe poezie si sa nu puteti lega doua fraze decente.
cei care invatati acum acasa credeti ca toti facem misto de voi si ca ne credem superiori. de fapt voi afisati o atitudine superioara de atotstiutori. la interviuri nu va interesa pe nimeni ca aveti b2 luat nu stiu unde daca nu puteti vorbi. si chiar daca treceti de interviu, nu veti trece de pacienti. pacientii nu vorbesc dupa "programa". dar na....veti intelege candva asta

draga marie, zau, ce psihiatria mea? oamenii astia nu sunt interesati sa invete si sa stie germana, ei vor sa IA EXAMENUL DE BEDOI! Atat! e un scop in sine. trebuie hartia la dosar! ce trebuie sa fac sa am hartia? sa dau examen (asta daca nu merg pana la Craiova precum micutul bataus, sa o iau fara examen)! deci sa dam examenul.

astea cu vorbitul, legatul frazelor, vocabularul sunt pentru fraieri...


da craiova e prima alegere pentru orice om care gandeste

urmeaza goethe si abia fides

in alta ordine de idei mai lasa-ne ba asta cu morala. ia cauta ce aberai anul trecut prin mai pe aici. cu minime exceptii toti romanii si-au clarificat aici germana. unii au luat-o mai de la 0 altii nu. manolo a trebuit sa treaca si peste handicapul de a nu intelege mai nimic din lumea din jur. eu am un coleg care are b2 luat aici la nemti si tot se poticneste.

si nu nu in ultimul rand
ce inaltime ai tu manolino? asa in centimetri.
:lol: :lol:

nu minti ca te stiu live. :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 10:16 pm

kooksee wrote:
si nu nu in ultimul rand
ce inaltime ai tu manolino? asa in centimetri.
:lol: :lol:

nu minti ca te stiu live. :lol:

cum i-am spus si prietenei tale (sau ma rog, domnisoarei careia i se scurg ochii dupa tine), cu destui centimetri mai mult decat tine. dar nu-i nimic, n-o sa te privesc de sus.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sun Feb 27, 2011 10:24 pm

da, invidia e una din insusirile tale principale

daca nu ai mai crescut de la 22 de ani de la mures io zic ca am o idee


si sfatul meu e sa nu intram in discutii despre dimensiuni ca iesi prost pe toata linia

daca nu mai ai nimic de spus despre limba germana te poti retrage.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 10:28 pm

kooksee wrote:da, invidia e una din insusirile tale principale

daca nu ai mai crescut de la 22 de ani de la mures io zic ca am o idee


si sfatul meu e sa nu intram in discutii despre dimensiuni ca iesi prost pe toata linia

daca nu mai ai nimic de spus despre limba germana te poti retrage.

corect, sunt foarte invidios ca domnisoara e topita dupa tine si nu dupa mine. cum de m-ai ghicit?

in acelasi timp, cred ca e o veste proasta pentru aceasta domnisoara ca tu te gandesti mai mult la dimensiunile mele decat la ale ei.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Feb 27, 2011 11:38 pm

cred ca dimensiunile-s irelevante pentru topicul asta...si oricum se pot mari :)) se mareste si femurul, chirurgical, si si alte lungimi si grosimi, daca e careva nemultumit...doar e secolul 21

on topic, ceea ce uita lumea care e deja in Germania e ca si lor le-a fost greu..
eu de exemplu nu am facut germana la scoala, am luat-o de la zero si primul scop normal ca e sa iau examenul, pt ca pana la vorbit fluent mai e mult... si oricum si examenul are o parte de sprechen, lesenul inseamna sa intelegi textul, nici la horen nu e simplu...
sa ne acuzati pe noi "astia care vrem bedoi" ca ne intereseaza numai examenul si in rest nu ne chinuim cu vocabularul si cu vorbitul mi se pare o rautate gratuita..

in fine, vad ca toata lumea contesta cartile... daca a reusit careva sa ia B2 cand era inca in Romania fara sa citeasca si cartile alea care se fac la curs si fara carti de teste de B2, anuntati-ma si pe mine ca acuma le arunc pe geam...
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 11:47 pm

darksunrise wrote:cred ca dimensiunile-s irelevante pentru topicul asta...si oricum se pot mari :)) se mareste si femurul, chirurgical, si si alte lungimi si grosimi, daca e careva nemultumit...doar e secolul 21

on topic, ceea ce uita lumea care e deja in Germania e ca si lor le-a fost greu..
eu de exemplu nu am facut germana la scoala, am luat-o de la zero si primul scop normal ca e sa iau examenul, pt ca pana la vorbit fluent mai e mult... si oricum si examenul are o parte de sprechen, lesenul inseamna sa intelegi textul, nici la horen nu e simplu...
sa ne acuzati pe noi "astia care vrem bedoi" ca ne intereseaza numai examenul si in rest nu ne chinuim cu vocabularul si cu vorbitul mi se pare o rautate gratuita..

in fine, vad ca toata lumea contesta cartile... daca a reusit careva sa ia B2 cand era inca in Romania fara sa citeasca si cartile alea care se fac la curs si fara carti de teste de B2, anuntati-ma si pe mine ca acuma le arunc pe geam...

uite, eu sunt unul din aia. n-am facut nici-o carte de teste de B2, habar nu aveam inainte de examen in ce consta. nu am facut nici dupa carti de A1,2 etc.

totusi, nu le arunca! :D
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Mon Feb 28, 2011 12:39 am

Eh, nu ma refeream la tine. Ca dupa tine, ai luat B2 si acum esti la C1 fara niciun efort :)) iar restul sunt mai prosti.
Si oricum s-au facut mai severi si aia de la Fides, picati etc.
Intrebam lumea mai normala.... adica mai realista si mai prietenoasa cu incepatorii in ale plecatului din tara :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests