Cum e limba germana?

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Tue May 31, 2011 11:35 am

Va inteleg si va si dau dreptate partial, dar eu am vrut doar sa-mi exprim parerea de om ce nu a invatat limba din carti, ci in familie...De cand ma stiu am folosit "nicht wahr", la fel si maica-mea si bunica-mea si cunostinte si rude ce avem in De. Dar na, o fi depinzand de zona si alti factori...
things can only get better

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Tue May 31, 2011 11:55 am

"Exista o explicatie" (acum imit si eu replica din Vacanta Mare :) ): Limba germana din Germania a avut o alta evolutie, comparativ cu limba germana vorbita de minoritatea săsească şi şvăbească.
Eu am început să învăţ germana înainte de 89, iar manualele de atunci erau cam tot cu aceleasi expresii (de genul "nicht wahr" sau "es lohnt sich"), dar am avut sansa sa vorbesc cu germani din Germania si initial am fost surprins de o multime de diferente (mă înţelegeau, dar îmi spuneau că ei zic altfel la noţiunea sau la expresia respectivă). Sau, nu mai departe de banalul "Warum?": un prieten din Dortmund imi povestea ca acolo se folosea mai degraba "Wieso?" in loc de "Warum?". (sa zicem, un fel de regionalism de-al lor)
Repet, şi celelalte expresii ("de ex. "nicht wahr") le intelege oricine de acolo, dar un localnic din Germania foloseşte în mod curent alte cuvinte sau expresii. Deci, gramatical sau lexical e corect, dar stilistic lor le suna oarecum ca un limbaj arhaic.
Comparaţia ne-o putem imagina eventual cu cei din Basarabia, care în loc de Facultate de Ştiinţe economice spun Facultate de târguieli :lol: , iar la fotbal, în loc de careu de penalty la ei se spune "ogradă de osândă" :lol: , sau la meteo, pentru temperaturile pozitive ei spun: x grade căldură (în loc de plus x grade), iar pentru cele negative: y grade frig (în loc de minus y grade). Şi noi îi înţelegem, dar uneori ne vine să râdem de asemenea expresii (sau cel puţin ne sună mai straniu :? ).

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Tue May 31, 2011 11:59 am

In sfarsit a reusit cineva sa faca lumina in capatzina mea...Danke :D In orice caz, in De am interactionat cu un numar limitat de oameni straini ca sa imi dau seama de fenomenul asta...mai mult ma chinuiam sa le inteleg dialectul :lol:
things can only get better

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Wed Jun 01, 2011 12:07 pm

Inca un exemplu: in loc de "ein Bisschen", in Germania i-am auzit zicand "ganz kurz" (aceasta expresie era folosita mai frecvent, de obicei in sens temporal, de ex. "kannst du mich ganz kurz lassen ?") sau "ganz wenig" (in sens de cantitate, de ex.: "ich brauche nur ganz wenig...").

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Wed Jun 01, 2011 12:44 pm

Da, "ein wenig" mai folosesc si eu...cat despre "ganz kurz" -am mai auzit forma asta, o mai folosesc uneori, dar mai des "ein bisschen"...apropos de asta din urma, ma amuza teribil cum il pronuntau colegii mei: "bishchen" (cu sh romanesc) :lol:
things can only get better

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Wed Jun 01, 2011 5:21 pm

Eu am avut ocazia sa ascult germana vorbita de cei din fosta Uniune Sovietica, dupa care am ajuns la concluzia ca romanii au chiar o pronuntie buna in limba germana :) . In rest, nu ma plang, cei de aici au o pronuntie destul de apropiata de hoch deutsch, doar ca litera "r" o pronunta usor graseiat sau sters, asemanator cu pronuntia din limba daneza (mai ascult si radio Bremen prin internet).

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Wed Jun 01, 2011 5:33 pm

Ei, probabil am avut eu colegi mai putin talentati sau mai dezinteresati...Cat am stat in Lituania, cei pe care-i auzeam vorbind germana aveau intr-adevar o pronuntie ciudata (si in engleza la fel :green: ).In De am fost mai mult in zona Bayern si ii intelegeam destul de bine, dialectul seamana cu cel svabesc pe care il stie bunica-mea.
things can only get better

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Wed Jun 01, 2011 6:57 pm

Ei, am toată admiraţia pentru înţelegerea pronunţiei bavareze ! Cred că dialectul acesta e mai dificil de înteles şi decât Plattdeutsch sau Kölsch. Cred că doar pronunţia şviţerilor mai întrece acest dialect. Am văzut mai demult o emisiune, parcă pe RTL, în care i se lua un interviu unui evleţian de limbă germană, iar individul vorbea ceva ce semăna cu pronunţia germană, dar pentru mai multă siguranţă, tot ce spunea era subtitrat in hoch deutsch.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Wed Jun 01, 2011 7:25 pm

Multumesc pt aprecieri :wink: Da, schweitzerdeutsch e o problema :lol: sau dialectul sasesc..nimic nu pricep :shock: Apropos de dialecte, o chestie amuzanta: O cunostinta, aflata in gara din Munchen,a fost intrebata daca stie de unde pleaca trenul de "Patapon". "Wie bitte? " "Patapon" "Schreiben Sie mir bitte auf ein Blatt Papier" Era vorba de Paderborn :lol:
things can only get better

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Thu Jun 02, 2011 9:15 pm

in BW si Bayern am inteles ca sunt cele mai ciudate dialecte fata de hochdeutsch(svabii sunt cel mai greu de inteles??sau sunt altii si mai:) ... si ca inspre nord dialectele sunt mai appropiate de hochdeutsch. ...

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby phellx » Thu Jun 02, 2011 10:15 pm

Ce sa vezi : bine le mai aveti voi cativa cu germaneza dragilor, daca ati ajuns sa va bateti capul cu asemenea lucruri de finete ! In curand o sa-i si corectati (daca nu ati facut-o inca). Ma refer : cum suna natural, care este maniera de exprimare in regiune, etc Ahmm, am rugamintea sa lasam deocamdata deoparte aprecierile triviale si sa ne amintim, de dragul comparatiei ca in aceasta germana contemporana si ultraneomoderna de 'specialitate' asa cum este ea intrebuintata de ilustri medici persista termeni intr-adevar 'arhaici' cum sunt 'pantec' si altele, cu toate ca nu au fost stramosii lor descoperitorii ciolanelor respective spre un alt exemplu. Jos palaria daca ati ajuns sa stapaniti limba germana atat de bine incat sa va cramponati de asemenea detalii, poate si tempo-ul, accentul, pronuntia cine stie ce inca va mai preocupa...
Cand si in special daca veti ajunge sa o stapaniti la mare arta si precizie am sa fiu si eu curios daca veti fi perceputi ca fiind nemti sau doar buni vorbitori de limba germana. Cred ca este destul de limpede, nu continui pt. a nu ma indeparta de la subiect.

Si: da, da sunt in(di)vidios :D pe voi mai ! :lol:

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Fri Jun 03, 2011 12:49 pm

Imi cer scuze daca am lezat anumite sentimente, discutand unele aspecte de limba care mi s-au parut interesante, pur si simplu. Nu ma laud cu nivelul meu de germana, dar fiind in rezidentiat de psihiatrie, mi se cere sa am un nivel destul de bun de limba germana. La un curs de germana organizat de spital in Hildburghausen, anul trecut, profesoara imi spunea ca ma apropiu de C1.

Nu imi fac un scop anume sa par un german, ci incerc doar sa ma incadrez cat mai bine in mediul in care ma aflu. Iar una din modalitati este si incercarea de a-mi ameliora nivelul de limba germana. Stiu de unde am plecat, sunt si voi ramane roman in sinea mea, nu vreau sa par altceva (nu mi-e deloc jena de originea mea, oricum, in pasaport scrie ca sunt din Romania). Pe da alta parte, in relatiile profesionale nu fac caz de acest lucru (ca sunt roman), ci incerc sa-mi vad de treaba.

Iar daca la topicul despre limba germana e interzis sa discutam despre asemenea amanunte, cei nemultumiti pot cere sa se includa in regulamentul forumului faptul ca e interzis sa vrem sa stim germana mai bine de un anumit nivel.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Fri Jun 03, 2011 1:20 pm

shinkeigaku wrote:Iar daca la topicul despre limba germana e interzis sa discutam despre asemenea amanunte, cei nemultumiti pot cere sa se includa in regulamentul forumului faptul ca e interzis sa vrem sa stim germana mai bine de un anumit nivel.

Bine punctat :lol:
Nici eu nu incercam sa lezez sentimentele cuiva, eram nelamurita intr-o chestie si acum am inteles :D
Eu sunt inca la facultate aici in Ro, dar asta nu inseamna ca nu pot discuta despre una dintre limbile pe care le cunosc. Iar in De oamenii chiar ma considera una de-a lor, pentru ca asta si sunt de fapt (ma rog, doar pe jumatate :D )
things can only get better

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Mon Jun 20, 2011 8:30 pm

s-a inscris cineva pentru examen la fides pe 15 iulie ? sau intentioneaza sa se inscrie ?

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ssss » Fri Jul 01, 2011 2:41 am

Mie germana mi se pare o engleza stricata si cu accent.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Fri Jul 01, 2011 5:32 am

Mie olandeza mi se pare o germana stricata si cu accent. :))

Oricum,as vrea eu sa mi se para germana la fel de usoara ca engleza.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
popeasca82
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Feb 27, 2008 2:48 pm
Location: Sachsen
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby popeasca82 » Mon Jul 04, 2011 10:18 am

Salutare,

a mai dat cineva de curand la Fides? ce s-a dat la sprechen?
daca se poate sa oferiti niste detalii despre subiecte si cum s-au desfasurat lucrurile, si procente de promovabilitate..
Multumesc mult

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Sat Jul 16, 2011 8:55 am

a dat cineva examen, ieri 15 iulie la fides ?

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Sun Jul 17, 2011 10:28 am

am dau eu pe 15 la fides. la sprechen: de vorbit pe marginea unui text despre consumul de alcool si cafea. apoi de vorbit in 2 despre 3 foto: una cu multe vaporase, un om care pescuieste si un apus de soare. care ar fi cea mai potrivita pentru reclama unei agentii de publicitate. apoi o compunere despre un articol ce zicea ca vinzatorii sunt in general nepoliticosi dar un studiu facut in germania zicea ca cei de acolo sunt politicosi. tr. sa scriem parerea noastra, ce se intampla in tara noastra..... apoi lesen, apoi hoeren... din 3 a trecut 1. procente de promovabilitate 60%. e serios exam. unul inaine de exam a vrut sa dea spaga :lol: dar profa l-a amenintat ca-l scoate din exam. pt compunere, 40 min. cam putin. la goethe 60 min. mi s-a parut ca procentele la fiecare proba au fost calculate cam superficial.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sun Jul 17, 2011 10:26 pm

Din cate imi dau seama, proba de la Sprechen e din cartea aia pt examen, Fit furs Goethe-Zertifikat B2. Sunt fix alea 3 poze la un exemplu.
Idem pentru proba cu discutat despre textul ala cu cafeaua si alcoolul.
Ai lucrat ceva din carte ? Posibil sa mai coincida si alte subiecte.
Sprechenul e 100% din cartea asta din cate vad, cuvant cu cuvant :D
Ar fi meritat sa treci prin ea inainte de examen, eu cel putin o sa ma uit prin ea inainte sa dau B2.

Procentul de promovabilitate e 60% si la Goethe, cu 60% iei ausreichend si apoi creste, gut cred ca e pe la 80% dar conteaza sa il iei. Avantajul la Fides e ca poti sa mai dai o data peste o luna, in timp ce la Goethe e aprox. o data la 3 luni.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Mon Jul 18, 2011 5:55 am

Cine are Mit Erfolg zum Geothe-Zertifikat B2 - TESTBUCH.
Fit für Goethe-Zertificat B2,
Mit Erfolg zum Göthe-Zertificat B2 - Übungsbuch, si Prüfungstraining Göthe-Zertificat B2.


Multumesc

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Mon Jul 18, 2011 6:28 am

Hello.
Ori le cumperi de la centrul de carte din Romana, de la Sitka, Fit furs B2 e 55 de ron, B2 finale e 75 si restul nu mai stiu.
Ori le cauti pe net. La o simpla cautare pe google le gasesti in format pdf,
plus fisierele audio.
Pur si simplu dai search numele cartii, si daca nu gasesti asa dai numele cartii + free download.
Eu asa le-am gasit, dupa ce am apucat sa dau banii pe vreo 2 bineinteles :mrgreen:
Pot sa le pun pe transfer, dar o carte are vreo 100 si ceva de mega, si fisierele audio vreo 200... si imi ia o vesnicie sa pun 1G cat au toate.
Oricum, le gasiti sigur pe net, chiar in prima pagina de cautare pe google. La unele trebuie sa asteptati un pic, mai ales ca daca nu va inregistrati luati cu slow/regular download, dar le gasiti pe toate pe net. Rabdare sa se descarce sa aveti, si gata.

PS: Subiectele de la Fides coincid in mod suspect cu cele din Fit furs B2... oare mereu dau exact ca in cartile de examen? :D :D :D


http://ebookee.org/Pr-fungstraining-Goe ... 21125.html
Uite un exemplu. Te duci mai jos pe pagina si vezi ca sub descrierea cartii, sub download, ai 3 variante cu albastru de unde poti sa le descarci. Vezi ca la una din variante, nu mai stiu daca era prima- FileServe sau una din celelalte, trebuie sa astepti 15 minute intre downloadari, ca are 2 parti cartea.
Si la fel procedezi si cu celelalte, gasesti toate cartile pe google.
Selectezi slower download, dai x pe la reclame si gata.
Sa traiasca cel care a a avut rabdare sa le scaneze si sa le puna pe net :D :mrgreen:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Mon Jul 18, 2011 6:53 am

Multumesc mult

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Mon Jul 18, 2011 6:54 am

Asta nu reusesc sa o gasesc. :( Mit Erfolg zum Göthe-Zertificat B2 - Übungsbuch

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Mon Jul 18, 2011 8:05 am

83lt44 wrote:Asta nu reusesc sa o gasesc. :( Mit Erfolg zum Göthe-Zertificat B2 - Übungsbuch


Pe asta n-am gasit-o nici eu.
Daca o vrei neaparat poti sa o cumperi de la centrul ala de carte.
Daca nu, eu zic ca sunt destule alte materiale si carti+CDuri pt B2 pe net :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Cum e limba germana?

Postby kcuf_di » Mon Jul 18, 2011 8:16 am

Aici sunt amandoua, pdf si audio. Sper ca va descurcati cu torrentzii. :D Sa le mai lasati la share dupa ce le-ati scos.
http://www.mediafire.com/?8psomqac00o3o8g
cse kestie

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Mon Jul 18, 2011 6:55 pm

mai stie cineva alte carti de teste pentru B2, exceptand urmatoarele ?

Fit für Goethe Zertifikat B2
Mit Erfolg zum Goethe Zertifikat B2
Cornelsen B2 Prüfungstraining
B2 Finale

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Tue Jul 19, 2011 8:07 am

Hello.
Daca te uiti pe site-ul cu carti, http://www.cartestraina.ro/ , selectezi germana si dai la fiecare editura click pe oferta de preturi, o sa vezi ca mai au multe carti de B2, Testheft B2 etc. Ai la fiecare editura- Hueber, Klett etc. toata lista de carti, alea de Prufungstraining sunt mai pe la sfarsitul listelor.. practic e toata oferta lor de carti de germana. Editura e in Bucuresti in Romana, unde e rondul ala de la ASE, o iei pe langa fosta BCR Cafe, ca am vazut ca e in renovare sau ceva :D si un pic mai sus de Hotelul Duke e editura, o sa vezi ca scrie centrul de carte straina, intri intr-un gang pitic si usor dubios si urci niste scari. Asta daca vrei sa mai iei vreo carte in plus fata de ce ai.
Dar parerea mea e ca nu are rost sa te apuci sa le faci pe toate... astea pe care le-ai precizat ar trebui sa fie suficiente.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Tue Jul 19, 2011 9:35 am

multumesc darksunrise !

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 83lt44 » Fri Jul 22, 2011 6:27 pm

Ii par cunoscute cuiva temele care au picat la un examen?

Unsere zukunft ist die Stadt

La hoeren: despre Schuldner, Zinsen, text legat de domeniul bancar

La proba orala: despre Onlinedating, cautare partener pe internet

Multumesc

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Fri Jul 22, 2011 7:24 pm

poate sunt din aspekte?.... eu nu stiu cartea.... dar din ce am facut........ nu am auzit.
chiar sunt curios de unde au luat testele :D

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Fri Jul 22, 2011 7:53 pm

eu pt examen am trecut o data prin cartea Fit für Goethe-Zertificat B2, altele nu am mai cautat...nu are rost sa cumparati mai multe...oricum si pe la cursuri se mai fac exemple pt examen.spor:)

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Fri Jul 22, 2011 9:14 pm

cred ca ar trebui sa mentionez si faptul ca am dat examenul pt B2 in germania...deci cu informatii despre ex. de la fides nu va pot ajuta.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Sun Jul 24, 2011 5:36 pm

a mai dat cineva intre timp b2 ? :D

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Mon Jul 25, 2011 9:09 am

asteptam vesti de la dremy!!!!!!! :D

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Mon Jul 25, 2011 12:39 pm

a obtinut cineva de curand approbation in BW ? daca da, ce certif de limba a avut? am inteles ca in BW primesc, de acum, doar certif de b2 de la Goethe Institut.(cineva a depus sapt trecuta si a avut de la fides si nu a mers)...

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Wed Jul 27, 2011 5:42 am

uitati si raspunsul in legatura cu certif de limba pt Baden-W de la approbation!(doar in germ la goethe mai vor :( )

Nein, dieser Sprachtest findet zur Zeit ausschießlich in Freiburg statt. Zertifikate des Fides Center werden nicht mehr akzeptiert.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby vmc » Wed Jul 27, 2011 7:34 am

Deci...s-au prins. Era doar o chestiune de timp:)

Cine ia b2 la goethe in germania stie germana serioasa
nicht wahr?

marco
Posts: 1
Joined: Wed Jul 27, 2011 8:35 am

Re: Cum e limba germana?

Postby marco » Wed Jul 27, 2011 8:59 am

Salut.Scrie asta undeva pe site-ul lor ? Am cautat dar nu am gasit nimic.Eu am obtinut Approbation in BW in iunie cu B2 de la Fides.Stie cineva daca B2-ul obtinut in Germania numai la Goethe e o conditie care se impune si in alte landuri ?Multumesc.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Wed Jul 27, 2011 9:02 am

marius86 wrote:uitati si raspunsul in legatura cu certif de limba pt Baden-W de la approbation!(doar in germ la goethe mai vor :( )

Nein, dieser Sprachtest findet zur Zeit ausschießlich in Freiburg statt. Zertifikate des Fides Center werden nicht mehr akzeptiert.

sa nu fie ceva specific acelei Bezirksregierung. trebuie intrebat!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests