Cum e limba germana?

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Fri May 06, 2011 7:55 pm

[/quote] mai in gluma mai in serios sapt. asta m-a cautat un neamt care vb. romaneste [/quote]


mi s-a intamplat si mie, deci totul este posibil :)
poate o fi de la aceeasi clinica

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum e limba germana?

Postby gaurav_singh_md » Sat May 07, 2011 7:42 pm

are cineva un link pentru "deutsch im krankenhaus" in pdf/djvu?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Cum e limba germana?

Postby kcuf_di » Sun May 08, 2011 9:56 am

cse kestie

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby phellx » Sun May 08, 2011 11:53 am

gaurav_singh_md wrote:are cineva un link pentru "deutsch im krankenhaus" in pdf/djvu?



cei-i aia mou ? ceva cartzulie de probabilistica ?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum e limba germana?

Postby gaurav_singh_md » Sun May 08, 2011 4:37 pm


marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Tue May 10, 2011 1:43 pm

care dintre em neu b2 sau ziel b2 vi s a parut mai ok ? am terminat b1 optimal ..(ar trebui sa fac si b1+ em neu hueber sau e ok cu b2) ms

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Tue May 10, 2011 5:18 pm

eu am facut berliner platz 3 pentru b1 si acum folosesc aspekte b2. din ce am observat, ziel este putin mai complicat, dar e doar o parere personala. un coleg de-al meu a mers la libraria goethe institut din bucuresti sa se intereseze de materiale pentru b2 si i s-a recomandat aspekte 2.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Tue May 10, 2011 5:57 pm

am inteles ca la goethe aici cat si in afara b2 se face din Em Neu 2008 Hauptkurs Hueber

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Tue May 10, 2011 6:49 pm

profa cu care fac eu germana, a sunat acum ceva timp la goethe la iasi si a vb cu Frau Linde, Stellvertretende Leiterin, si a recomandat Aspekte, Ziel sau Mittelpunkt

intre timp am verificat si site-ul goethe institut si pentru b2 recomanda seria Em Neu Hauptkurs

faci cum crezi :) eu raman la aspekte; pana la urma nu conteaza de unde inveti, important este sa obtii un scor bun la test si sa vorbesti cat mai bine

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Sat May 14, 2011 8:39 pm

Buna seara...Eu am saptamana asta examenul de B2 la VHS in Munchen. Problema e ca dureaza din cate stiu eu 6-8 saptamani pana vine rezultatul si as fi vrut sa trimit cat mai repede actele pentru Approbation...si ma gandeam sa mai dau si in alta parte...

acum problema este ca nu stiu ce fel de certificate accepta cei din bayern...daca e cineva din zona care imi poate spune....pt ca eventual sa vin sa dau la fides...sau daca stie cineva in zona o alta scoala unde imi pot lua certif asta mai repede...

a mai aflat cineva o data examenului la fides?...se da ceva in iunie?...

danke:D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sat May 14, 2011 8:42 pm

trimite actele la aia cu approbationul fara certificat
pana iau aia in discutie dosarul, pana te anunta ce nu ai certificatul, pana le raspunzi tu ca de fapt ai dar e pe drum trec 6 saptamani.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Sat May 14, 2011 8:55 pm

kooksee wrote:trimite actele la aia cu approbationul fara certificat
pana iau aia in discutie dosarul, pana te anunta ce nu ai certificatul, pana le raspunzi tu ca de fapt ai dar e pe drum trec 6 saptamani.



e si asta o varianta la care nu m-am gandit...insa pe principiul ca nu am de unde sa stiu daca rezultatul va fi unul favorabil sau nu...as prefera sa dau undeva unde sa am certif ala mai rapid...

si inca o intrebare ...:-s...lor le trimit doar teancul de copii traduse si legalizate prin posta?..scuze de off-topic

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Sat May 14, 2011 8:58 pm

mergi la fides ..dau in fiecare saptamana de 2 ori (miercuri si vineri) si e 220 lei din cate stiu ... primesti pe loc certif... sau mai e si la cluj un centru asemanator dar nu stiu detalii.. bafta !

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Sat May 14, 2011 9:02 pm

marius86 wrote:mergi la fides ..dau in fiecare saptamana de 2 ori (miercuri si vineri) si e 220 lei din cate stiu ... primesti pe loc certif... sau mai e si la cluj un centru asemanator dar nu stiu detalii.. bafta !



multumesc de informatii...

daca mai e cineva care a luat aprobarea in Bayern ...as vrea sa stiu daca vor un certif de undeva anume sau e bun orice....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sat May 14, 2011 9:07 pm

Dr_PAM wrote:
kooksee wrote:trimite actele la aia cu approbationul fara certificat
pana iau aia in discutie dosarul, pana te anunta ce nu ai certificatul, pana le raspunzi tu ca de fapt ai dar e pe drum trec 6 saptamani.



e si asta o varianta la care nu m-am gandit...insa pe principiul ca nu am de unde sa stiu daca rezultatul va fi unul favorabil sau nu...as prefera sa dau undeva unde sa am certif ala mai rapid...

si inca o intrebare ...:-s...lor le trimit doar teancul de copii traduse si legalizate prin posta?..scuze de off-topic


le trimiti copii dupa copiile legalizate

altfel daca aia iti pierd vreuna trebuie sa te duci din nou in romania si sa retraduci
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Thu May 19, 2011 6:38 pm

as vrea sa dau exam de b2 la fides. m-am pregatit pana acum de pe cartile de la goethe. nu stiu nimic despre structura exam de la fides. daca are cineva un model de exam de la fides si mi-l poate trimite, as fi foarte recunoscator. :D profa mea ma intreaba de modelul de exam de la fides.
daca poate cineva sa-mi trimita un model de exam .............. bitte

multumesc mult

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Thu May 19, 2011 6:40 pm

la fides sunt aceleasi probe ca la goethe
poti cauta pe net un B2 modelltest

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Thu May 19, 2011 6:45 pm

@dremy...
eu am modelele de teste de la goethe. de la fides unde le gasesc? sunt pe net? am cautat ceva dar nu am gasit. daca ai, te rog daca vrei sa-mi zici unde le gasesc

multumesc

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Fri May 20, 2011 1:17 am

te-as ajuta cu mare placere, dar din pacate nu am nici un model
am incercat si eu sa gasesc modellteste de la fides, dar fara rezultat

cand vrei sa dai examen ?

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Fri May 20, 2011 8:51 pm

@dremy

in iulie. poate pe 15. problema era ca eu pregatindu-ma dupa goethe, nu stiu ce si cum difera la fides. eu totusi sper, cum am mai citit pe forum ca ar fi putin mai usor. habar nu am. dat totusi incerc.

bafta

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Fri May 20, 2011 8:57 pm

Testarea in sine dureaza in medie 3 ore si jumatate si are o proba scrisa si o proba orala, care cuprinde toate cele 5 competente. In ziua in care are loc testarea vi se elibereaza si certificatul.

asta mi-a scris o doamna de la fides acum cateva zile, dupa ce in prealabil am intrebat-o despre examen. stai linistit, majoritate celor cu care am mai vorbit, invata dupa materialele recomandate de goethe.

si eu intentionez sa dau tot in iulie, si la fel ca si tine, sper sa fie ceva mai lejer decat la goethe...o sa vedem.

pana atunci bafta si tie !
poate tinem legatura

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Fri May 20, 2011 9:04 pm

@ dremy

la compunerea aia de 180 cuvinte, dupa un text, la goethe iti dadea si 4 intrebari ajutatoare. am inteles ca la fides, nu. poate nu e o problema asa mare, dar uneori erau niste teme asa tampite ca pe moment nici in romaneste nu aveam ce sa scriu. oricum sper safie bine.

multa bafta

tinem legatura ori aici ori pe privat.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Fri May 20, 2011 9:06 pm

htc1970 wrote:@dremy

in iulie. poate pe 15. problema era ca eu pregatindu-ma dupa goethe, nu stiu ce si cum difera la fides. eu totusi sper, cum am mai citit pe forum ca ar fi putin mai usor. habar nu am. dat totusi incerc.

bafta

ai dreptate, e totul atat de confuz! atat de neclar! nu exista pe forum decat descrierea exacta si in detaliu a examenului la Fides, dar daca nu ti-a fost tie trimisa pe pm cu dedicatie, e nasol.

ah, ce soarta nefericita, ce viata dusmanoasa...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Mon May 23, 2011 5:02 am

kooksee wrote:trimite actele la aia cu approbationul fara certificat
pana iau aia in discutie dosarul, pana te anunta ce nu ai certificatul, pana le raspunzi tu ca de fapt ai dar e pe drum trec 6 saptamani.



Ihr Antrag kann von uns nur bearbeitet werden, wenn Sie alle erforderlichen Unterlagen vollständig eingereicht haben. Nach Eingang aller Dokumente müssen Sie mit einer Bearbeitungszeit von mindestens 8 Wochen rechnen. ...

asta am gasit pe site la Regierung...deci s-au dus visele mele...mai dureaza doua luni pana am diploma...si apoi inca doua luni pana am si aprobarea...:((grrr

994
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 23, 2011 6:13 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 994 » Mon May 23, 2011 6:19 pm

a facut cineva de aici cursuri intensive la Ghoethe? as avea citeva intrebari despre cursuri.

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Dr_PAM » Mon May 23, 2011 6:35 pm

994 wrote:a facut cineva de aici cursuri intensive la Ghoethe? as avea citeva intrebari despre cursuri.



eu am facut la Goethe in Iasi B1 intensiv...B2 am facut intensiv dar in germania...la VHS..daca iti pot raspunde...o fac cu mare placere

dagmardv
Posts: 1
Joined: Wed May 25, 2011 10:14 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dagmardv » Wed May 25, 2011 10:24 pm

darksunrise wrote:Daca te referi la asta :
PROGRAMA DAGMAR D.V. incepand cu 1.11.2010
Programa pentru cursul de A1-A2 a fost modificata incepand cu 1.11.2010, raspunzand astfel cerintelor Uniunii Europene, dar si examenelor internationale de limba germana.

Astea sunt teme generale, pe care le vei gasi in orice carti care parcurg nivelele A1-B2.
Cu precizarea ca de Dagmar nu am auzit ever.


Buna ziua

Pentru a lamuri neclaritatile, programa de care se vorbea este programa interna a scolii noastre deoarece noi am modificat structura cursului nostru (modul de impartire al nivelelor si nr. de sedinte).

Nu este vorba de nicio programa care s-a modificat la nivel international, deoarece nu exista o astfel de programa, ci doar descriptivul Cadrului de Referinta care se adapteaza de fiecare centru lingvistic in functie de materialele cu care lucreza, durata cursului, tipul etc.

In al doilea rand, nu ati auzit de noi deoarece nu avem tangente cu Bucurestiul, DAGMAR DV este o scoala din Craiova care realizeaza cursuri de limba germana recunoscute la nivel international si care a trimis in ultimii 2 ani numerosi medici in Germania - pe cont propriu sau prin intermediul firmelor de recrutare PERMEDEX si EGV.

Speram ca v-am clarificat neclaritati privind programa. Nu va faceti griji, puteti invata dupa orice manual. Le recomandam incepatorilor care doresc sa invete singuri sa foloseasca alternativ manual editat in Germania, imperativ insotit de CD si un manual bilingv pentru clarificarea problemelor gramaticale pe care nu le intelegeti in germana. Puteti folosi cu incredere Em New, Schritte, Lagune - o parte din ele au si curs pe calculator si simulator de voce pentru pronuntie. Incercati si Rosetta Stone.

Mult succes tuturor!!!! :D

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Fri May 27, 2011 8:23 pm

Limba germana este simpla. O persoana cunoscatoare a limbii latine si obisnuita cu declinarile o învata fara mari dificultati. Profesorii de germana spun acest lucru la începutul fiecarui ciclu de studii. Se trece, apoi la initierea în der, die, das, den, des, dem etc. si din nou se reaminteste ca tot restul este de o logica elementara.
Ca sa ilustram aceste afirmatii, sa luam un exemplu practic. Pentru început, sa deschidem Manualul de Limba Germana. Este un volum minunat, cu coperte cartonate, publicat la Dortmund si care povesteste despre obiceiurile hotentotilor (în germana: Hottentotten - observati cat e de simplu!).

În carte se relateaza cum cangurii (Beutelratten) sunt prinsi si închisi în custi (Kotter), acoperite cu o tesatura (Lattengitter) care sa-i fereasca de ploi. Aceste custi se numesc în germana "custi acoperite cu panza" (Lattengitterkotter) si, atunci cand contin un cangur, ele sunt numite Beutelrattenlattengitterkotter.

Intr-o zi, hotentotii au arestat un asasin (Attentater), acuzat ca ar fi omorît o mama (Mutter) hotentota (Hottentottenmutter), avand un fiu cam prostut si balbait (Stottertrottel). O astfel de femeie se numeste, în germana, Hottentottenstottertrottelmutter, iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentater.

Politia îl prinde pe asasin si îl inchide provizoriu într-o cusca pentru canguri (Beutelrattenlattengitterkotter), dar captivul evadeaza. Imediat, toti pleaca în cautarea fugarului si, deodata, un razboinic hotentot se întoarce strigand:
-Am prins asasinul (Attentater)!
-Da? Care?, întreaba seful de trib.
-Pe Lattengitterkotterbeutelratterattentater, raspunde razboinicul.
-Cum adica, asasinul din cusca de canguri acoperita cu pânză? întreaba seful hotentotilor.
-Pai,raspunde bastinasul, pe Hottentottenstottertrottelmutterattentater (Asasinul mamei hotentote a copilului prostut si balbait).
-A, asa, da! raspunde seful hotentotilor. Puteai sa zici de la început ca l-ai prins pe:
Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotterbeutelrattenattentater.

Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simplă. Trebuie să aveti doar un dram de bunavoinţă :) .

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby soricel » Fri May 27, 2011 8:32 pm

shinkeigaku wrote:Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotterbeutelrattenattentater.

:shock: voi astia nemtii, toti ati invatat constructii de genul? :shock:

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Fri May 27, 2011 8:37 pm

soricel wrote:
shinkeigaku wrote:Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotterbeutelrattenattentater.

:shock: voi astia nemtii, toti ati invatat constructii de genul? :shock:

noi astia mai cu vechime in De nu ne mai incurcam cu prescurtari dintr-astea

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Fri May 27, 2011 11:13 pm

deja vu !
povestea asta a fost expusa de mai multe ori, din cate imi amintesc.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Sat May 28, 2011 3:15 am

Şi acum, ce dacă a mai fost ? (chiar are răbdare cineva să caute vreo săptămână prin toată arhiva acest fragment de text dacă l-a mai scris cineva vreodată ? :) eu l-am găsit pe cu totul alt site, dacă l-aş fi văzut aici, nu l-aş fi re-postat)
Nu putem să mai râdem, din când în când ? :)

994
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 23, 2011 6:13 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby 994 » Sat May 28, 2011 12:01 pm

chiar sunt curios daca poate pronunta cineva cuvintul ala

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Sat May 28, 2011 12:59 pm

994 wrote:chiar sunt curios daca poate pronunta cineva cuvintul ala

de unde atata incertitudine?! ti se se pare cumva ca ar fi o silaba mai luuunguța si nu tre sa respiri :?: :!:

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Cum e limba germana?

Postby ametist713 » Mon May 30, 2011 11:13 am

Stiu ca sunt offtopic, dar daca a fost inchis thread-ul ala cu bancuri in germana.....scriu aici: ce aveti mai cu "nicht wahr?" e cat se poate de corect!
things can only get better

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby ciresar1988 » Mon May 30, 2011 12:59 pm

Edit-OT
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Mon May 30, 2011 1:54 pm

ametist713 wrote:Stiu ca sunt offtopic, dar daca a fost inchis thread-ul ala cu bancuri in germana.....scriu aici: ce aveti mai cu "nicht wahr?" e cat se poate de corect!

Te intelege lumea in Germania si daca spui "nicht wahr ?", dar nu suna firesc in limba germana. E de preferat sa spui "oder ?" (asa spun germanii pentru "nu-i asa ?"), in loc de "nicht wahr ?"

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby maria_m » Tue May 31, 2011 7:41 am

pe unde sunt eu se foloseste foarte mult "nicht wahr", dar e cumva ironic. nu are neaparat sensul de oder. eu un pic in genul "si marmota invelea ciocolata in staniol" :))

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby ciresar1988 » Tue May 31, 2011 7:54 am

kooksee wrote:nicht wahr se foloseseste ca sa obtii o confirmare. (situatia este deja balansata intr-o directie)

oder se foloseste ca sa obtii o directie intre 2 alternative egale


In loc de "nicht wahr", fara sens ironic, se poate folosi "Stimmt ?" Oder are mai degraba sensul descris de kooksee. Nici una nu e gresita, doar ca se vede care e vorbitor natural, cu Bauchgefühl, si care a invatat din carti. Nemtii va inteleg indiferent de varianta folosita.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Tue May 31, 2011 8:31 am

Mai sunt si alte expresii unde apare tendinta de a se traduce exact ca in dictionar.
De exemplu, pentru expresia "nu merita sa...", "nu are rost sa..." i-am auzit spunand "es macht kein Sinn..." + zu + vb. (dupa dictionar, exista tentatia de a spune "es lohnt sich nicht", dar nu suna natural pentru ei, chiar daca inteleg si aceasta exprimare); in loc de "ar fi bine sa...", "ar fi util sa..." i-am auzit spunand "es wäre sinnvoll..." + zu + vb.
O alta ciudatenie: pe unii sasi din Romania i-am auzit folosind cuvantul Akzess (pentru acces in romaneste, desi suna cam "furculition" :) ), in timp ce in Germania foloseau cuvantul Zugang (de exemplu, cand mi-au dat acces la baza de date cu pacientii din spital, mi-au trimis un plic pe care scria Zugangsdaten, cu Benutzername si Passwort inauntru)


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests