Germania - acte necesare

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lebada_calatoare » Tue Apr 26, 2011 11:00 am

sau la bkk, sau la ikk, sau la etc din linkul de mai jos:

http://krankenkassen.de/gesetzliche-kra ... ch/tarife/

User avatar
blackdeceneu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jan 21, 2007 1:51 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby blackdeceneu » Tue May 31, 2011 11:07 am

salutare

am o intrebare. Examenul oral ce se cere in unele land-uri are o data fixa cand se poate da sau e flexibil in functie de cereri ?
Pt approbation trebuie sa imi caut chirie inainte sa depun actele, sau pot da ca adresa de contact adresa unor cunostinte din germania?

thx
daca e necesar, pentru a supravietui va iau si zilele din calendar.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue May 31, 2011 11:10 am

blackdeceneu wrote:salutare

am o intrebare. Examenul oral ce se cere in unele land-uri are o data fixa cand se poate da sau e flexibil in functie de cereri ?
Pt approbation trebuie sa imi caut chirie inainte sa depun actele, sau pot da ca adresa de contact adresa unor cunostinte din germania?

thx

poti da o adresa a cuiva din germania si sa specifici asta. adresa o sa arate asa ceva:
"Herrn X
c/o Herrn Cunoscut
etc"

eu asa am procedat si a functionat ok.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

a1b2
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Sep 19, 2006 3:35 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby a1b2 » Thu Jun 02, 2011 9:31 am

Vreau sa aplic pentru approbation fara sa am inca un contract cu vreun spital din Germania.
In consecinta am trimis un mail lui Frau Holz… din Baden-Württemberg si cu urmatoarea inrebare :
Kann ich ohne einen Vertrag mit einem Krankenhaus in Baden-Württemberg für Approbation beantragen ?
Raspunsul a fost :
für die Erteilung der Approbation bitten wir um Übersendung aller auf beigefügtem Merkblatt aufgeführten Unterlagen und schriftlichen Erklärungen.
adica in traducere libera iata actele ce-ti trebuie (mi-a trimis o lista atasata)
De sigurata mai am trimis niste mail-uri si in alte Landuri , dar raspunsul intarzie sa apara.
In lista cu actele necesare trebuie sa scriu si o astfel de cere :
formlose Erklärung, dass beabsichtigt wird, den Beruf des Arztes in Baden-Württemberg
auszuüben
Eu deci doar beabsichtigen , am doar intentii ... nu ma oblig prin cerere sa si fac asta .
Oare ar fi vreun bai daca dupa ce-mi dau ei Approbationul semnez contract cu un spital din alt land ?
Teoretic si logic trebuie chestiunea asta sa se poata .

vcm a scris asa intru-un post :
Approbation sau drept de libera practica este independent de vointa si dorinta angajatorului. El se obtine la Bezirksregierung si NU are legatura cu spitalul. Pentru obtinerea Approbation sunt necesare indeplinirea unor conditii. Pentru cetatenii UE:

-absolvent de medicina generala (diploma de licenta si certificat de conformitate)
-candidat fara cazier si fara abateri in cadrul practicii medicale anterior efectuate
-limba germana la nivel B2 (ATENTIE: in unele landuri pe langa dovada cunostintelor de limba germana- CERTIFICAT B2, se mai sustine un interviu suplimentar in care se verifica germana medicala)

dinaela
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue May 31, 2011 3:54 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dinaela » Thu Jun 02, 2011 12:16 pm

sal,
sunt convinsa ca scrie pe undeva aici pe forum despre cum decurge interviul oral pt aprobation ,am incercat sa citesc unele mesaje..dar dupa ce am pierdut vreo 3 nopti am renuntat.
poate cineva care l-a dat in koln in ultimul an sa-mi spuna cum a fost,in ce consta si cam ce intreaba...banuiesc ca totul e destul de subiectiv..dar totusi..niste tipps-uri :)
in 1 iulie am ex de b2 aici in germ si dupa aceea imi voi duce actele..asa ca probabil pe la mij lui iul voi avea interviul...daca totul e in regula.
mersi
p.s. sal blackdeceneu :peace:

dinaela
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue May 31, 2011 3:54 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dinaela » Thu Jun 02, 2011 12:53 pm

am gasit informatia pe care am cerut-o dar numa pt alte orase,asa ca daca poate cineva care a dat in cologne sa-mi raspunda, bine daca nu..asta e :) ,mersi anticipat

User avatar
popeasca82
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Feb 27, 2008 2:48 pm
Location: Sachsen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby popeasca82 » Mon Jun 06, 2011 12:45 pm

Salutare,
am si eu o mare rugaminte, sunt noua si de ceva vreme studiez postarile mai vechi, daca ma puteti ajuta cu niste informatii si niste sfaturi.
Sunt in Sachsen, am urmat aici un curs la VHS, si nu prea ma incumet sa dau aici la Goethe-Institut( 190euro costa sustinerea), la VHS pentru B2, abea in toamna se mai sustin examinari.
As prefera sa il dau in tara, ce stiti de urmatoarele firme: Centrul de limbi straine YES Oradea[/color] (http://www.yes-training.ro/?do=examene) aici examinarea costa 300lei, din cate am inteles, aici se obtine destul de usor si ar fi un singur examinator si certificatul se obtine in aceiasi zi, nu necesita preexaminare, nu exista date fixe, examenul poate fi sustinut oricad, cu o programare telefonica in prealabil; ar mai fi Dagmar D.V. Craiova (http://dagmardv.ro/?page_id=353) examinarea ar costa 200lei nu cunosc date referitoare la gradul de dificultate, se sustine o preexaminare si diploma se primeste in 2-3zile, examenul se sustine de obicei cand termina cursantii lor, dar am inteles ca se poate sustine si extra, contra unei anumite sume suplimentare ; Britania – Scoala de limbi straine
Cluj(http://www.birouldeconsiliere.ro/detali ... t=Articole) despre care nu am nici o informatie, am vazut doar ca apare in postari mai vechi; Fides Bucuresti(http://www.fidescentre.ro/pareri_cursanti.html) 220lei, din cate am inteles de la alte persoane, ca examinarea ar fi mai usora ca la Goethe-Institut, un singur examinator si se primeste diploma in aceiasi zi, si am inteles ca au in medie 4-5 date de sustinere/luna.
Cred ca in mare parte depinde foarte mult si de Landul in care esti, ce ma intereseaza pe mine daca cunoasteti cum decurg treburile in Sachsen, daca aveti informatii sau cunoasteti persoane care sa fi aplicat in Sachsen cu Certificate B2 de la Oradea sau restu de firme. Ce am auzit eu, cu Certificatul de la Fides nu sunt probleme, ar fi recunoscut, iar cu cel de la Oradea depinde de Land. Daca sunt persoane care ar putea sa ofere mai multe informatii, va rog din tot sufletul, si daca nu cer prea mult da
Ceea ce nu trebuie sa uitam, ca cel mai important e sa ne descurcam cu limba, de asta sunt ferm convinsa si sunt foarte constienta, mai ales cand te lovesti de persoanele in varsta si de dialect. Cei cu experienta sa nu ma inteleaga gresit, ca vreau sa suntez, vreau niste sfaturi, si va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta.

As mai avea o rugaminte, daca ma puteti ajuta cu traducerea actelor, daca sunt persoane care m-ar putea ajuta cu informatii si date de contact, caut un Traducator in Germania, am gasit pe cineva dar imi cere enorm 600-700euro. Daca aveti ceva mai ieftin, as fi foarte recunoscatoare.
In Sachsen pentru Approbation, trebuie traduse toate urmatoarele acte? (Diploma + Foaie Matricola, Certificat de conformitate, Certificatul de Good Standing, Certificat de nastere , Adeverinta de la locul de munca , Cazier, Certificat de la medical de familie , Certificat de Casatorie si Buletin), intreb pentru ca am vazut ca depinde de Land? Ce stiti de Sachsen?

Va multumesc din suflet!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Mon Jun 06, 2011 2:03 pm

Schimbare importanta a modalitatii de obtinere a permisului de munca (Arbeitserlaubnis):

De la 1 Mai a.c. pentru romani si bulgari (cu sau fara ceafa groasa) nu se mai elibereaza permisul de munca de la Agentia de Munca (Agentur für Arbeit) locala, ci de la Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV), care are agentii arondate unor landuri. Lista oraselor ce tin de fiecare Agentie, cat si date de contact pot fi gasite aici. In lista respectiva nu apar decat adrese de email si numere de fax. Numarul de telefon al centralei din Duisburg este +49-228-713.2000, acolo veti fi intrebati codul postal al orasului unde veti fi angajati, dupa care vi se vor da numere de telefon ale agentiei de care apartine orasul.

Daca se ocupa angajatorul de acest pas pentru voi, atunci cel mai probabil stiu cei de la Personal de aceasta modificare. Daca nu stiu, ii puteti acum informa :).

Daca trebuie sa va ocupati voi, mult succes! Raspund foarte greu la telefoane (spre deloc).

Mentionez profilactic faptul ca aceasta modificare nu are nici o legatura cu modalitatea de obtinere a Approbation!!!

Multa bafta!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Mon Jun 06, 2011 5:15 pm

popeasca82 wrote:As mai avea o rugaminte, daca ma puteti ajuta cu traducerea actelor, daca sunt persoane care m-ar putea ajuta cu informatii si date de contact, caut un Traducator in Germania, am gasit pe cineva dar imi cere enorm 600-700euro. Daca aveti ceva mai ieftin, as fi foarte recunoscatoare.
Va multumesc din suflet!


Stiu eu supertraducatoare, cine vrea detalii pm!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby Draso » Mon Jun 06, 2011 8:55 pm

@popeasca82
Am o cunostinta care a obtinut Approbationul in Sachsen acum un an. A dus o diploma de B2 "no name" si a fost ok. Traducerea legalizata a actelor a facut-o in Romania.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Tue Jun 07, 2011 5:40 pm

popeasca82 wrote:Salutare,
am si eu o mare rugaminte, sunt noua si de ceva vreme studiez postarile mai vechi, daca ma puteti ajuta cu niste informatii si niste sfaturi.
Sunt in Sachsen, am urmat aici un curs la VHS, si nu prea ma incumet sa dau aici la Goethe-Institut( 190euro costa sustinerea), la VHS pentru B2, abea in toamna se mai sustin examinari.
As prefera sa il dau in tara, ce stiti de urmatoarele firme: Centrul de limbi straine YES Oradea[/color] (http://www.yes-training.ro/?do=examene) aici examinarea costa 300lei, din cate am inteles, aici se obtine destul de usor si ar fi un singur examinator si certificatul se obtine in aceiasi zi, nu necesita preexaminare, nu exista date fixe, examenul poate fi sustinut oricad, cu o programare telefonica in prealabil; ar mai fi Dagmar D.V. Craiova (http://dagmardv.ro/?page_id=353) examinarea ar costa 200lei nu cunosc date referitoare la gradul de dificultate, se sustine o preexaminare si diploma se primeste in 2-3zile, examenul se sustine de obicei cand termina cursantii lor, dar am inteles ca se poate sustine si extra, contra unei anumite sume suplimentare ; Britania – Scoala de limbi straine
Cluj(http://www.birouldeconsiliere.ro/detali ... t=Articole) despre care nu am nici o informatie, am vazut doar ca apare in postari mai vechi; Fides Bucuresti(http://www.fidescentre.ro/pareri_cursanti.html) 220lei, din cate am inteles de la alte persoane, ca examinarea ar fi mai usora ca la Goethe-Institut, un singur examinator si se primeste diploma in aceiasi zi, si am inteles ca au in medie 4-5 date de sustinere/luna.
Cred ca in mare parte depinde foarte mult si de Landul in care esti, ce ma intereseaza pe mine daca cunoasteti cum decurg treburile in Sachsen, daca aveti informatii sau cunoasteti persoane care sa fi aplicat in Sachsen cu Certificate B2 de la Oradea sau restu de firme. Ce am auzit eu, cu Certificatul de la Fides nu sunt probleme, ar fi recunoscut, iar cu cel de la Oradea depinde de Land. Daca sunt persoane care ar putea sa ofere mai multe informatii, va rog din tot sufletul, si daca nu cer prea mult da
Ceea ce nu trebuie sa uitam, ca cel mai important e sa ne descurcam cu limba, de asta sunt ferm convinsa si sunt foarte constienta, mai ales cand te lovesti de persoanele in varsta si de dialect. Cei cu experienta sa nu ma inteleaga gresit, ca vreau sa suntez, vreau niste sfaturi, si va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta.

As mai avea o rugaminte, daca ma puteti ajuta cu traducerea actelor, daca sunt persoane care m-ar putea ajuta cu informatii si date de contact, caut un Traducator in Germania, am gasit pe cineva dar imi cere enorm 600-700euro. Daca aveti ceva mai ieftin, as fi foarte recunoscatoare.
In Sachsen pentru Approbation, trebuie traduse toate urmatoarele acte? (Diploma + Foaie Matricola, Certificat de conformitate, Certificatul de Good Standing, Certificat de nastere , Adeverinta de la locul de munca , Cazier, Certificat de la medical de familie , Certificat de Casatorie si Buletin), intreb pentru ca am vazut ca depinde de Land? Ce stiti de Sachsen?

Va multumesc din suflet!

Eu sunt in Sachsen..si am avut toate actele traduse din romania..fara probleme...dureaza cam 1 luna pt aprobation..adev de la locul de munca nu tin minte sa-mi fi trebuit..in rest cam astea sunt

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Wed Jun 08, 2011 5:45 am

a mai dat cineva de curand B2 la unul din centrele enumerate de popeasca82, (in afara de fides) ... cum a fost ?

User avatar
blackdeceneu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jan 21, 2007 1:51 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby blackdeceneu » Wed Jun 08, 2011 12:26 pm

ma pregatesc zilele astea de stransul actelor si as vrea sa fac o recapitulare cu ceva intrebari:

1. cererea - se gaseste pe net
2. C.I. - tradus + legalizat
3. certificat nastere - tradus + legalizat
4. dipl licenta - tradus + legalizat + certif de conformitate (tradus + legalizat)
5. adeverinta MF - personal cred ca e mai bine sa ma duc la un cabinet in germania ( model pe net)
6. certif de good standing - tradus (?legalizat?)
7. cazier - aici am cea mai mare nelamurire. Ma duc cu el la Sibiu la consulat pt veridicitate si il trimit in Bonn. Dar mai intai trebuie tradus ? Sau ma duc cu el in original si cu cel primit din Germania?
8. suma pt approbation (cca. 200 eu) se plateste la depunere sau dupa ex medical (unde este cazul).


va multumesc.
daca e necesar, pentru a supravietui va iau si zilele din calendar.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Wed Jun 08, 2011 12:35 pm

blackdeceneu wrote:ma pregatesc zilele astea de stransul actelor si as vrea sa fac o recapitulare cu ceva intrebari:

1. cererea - se gaseste pe net
2. C.I. - tradus + legalizat
3. certificat nastere - tradus + legalizat
4. dipl licenta - tradus + legalizat + certif de conformitate (tradus + legalizat)
5. adeverinta MF - personal cred ca e mai bine sa ma duc la un cabinet in germania ( model pe net)
6. certif de good standing - tradus (?legalizat?)
7. cazier - aici am cea mai mare nelamurire. Ma duc cu el la Sibiu la consulat pt veridicitate si il trimit in Bonn. Dar mai intai trebuie tradus ? Sau ma duc cu el in original si cu cel primit din Germania?
8. suma pt approbation (cca. 200 eu) se plateste la depunere sau dupa ex medical (unde este cazul).


va multumesc.

6. da. trebuie sa dai copia dupa original, legalizata, si traducerea legalizata. NU DA ORIGINALUL!
8. nu am auzit sa se plateasca pe loc. ti se emite factura si platesti prin transfer bancar. e posibil sa fie centre unde platesti pe loc, dar eu pana acum nu am auzit.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - acte necesare

Postby shinkeigaku » Wed Jun 08, 2011 1:44 pm

Pentru Thuringen: la Weimar, în 2 decembrie 2009, am fost cu actele necesare în original (copiile legalizate fuseseră trimise înainte prin posta), cei de acolo au confruntat copiile cu originalele, mi-au dat înapoi originalele, apoi a mai avut loc un fel de interviu cu ei. Adică, deși am obținut B2 la Centrul Cultural German din Cluj, care a făcut corecturile prin Institutul Goethe (pe diploma scrie Institutul Goethe), tot nu au avut încredere și au vrut sa se convingă personal ca vorbesc bine limba germana (fiecare Behörde cu ciudățeniile ei); după aceasta conversație s-au liniștit și m-au trimis la un ghișeu din aceeași clădire, am plătit 200 euro, am revenit cu chitanța și mi-au dat Approbation-ul pe loc.

User avatar
popeasca82
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Feb 27, 2008 2:48 pm
Location: Sachsen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby popeasca82 » Fri Jun 24, 2011 4:14 pm

Stie cineva daca imi expira Certificatul de Goodstanding, mai pot solicita sa imi elibereze altul nou, binenteles daca achit suma de 150lei? M-am grabit putin, se pare, si nu stiu daca ma incadrez in timp.

ruxandragrig
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Nov 27, 2006 2:34 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby ruxandragrig » Fri Jun 24, 2011 4:34 pm

@ popeasca82, dap...poti sa ceri cate certificate vrei, la fel si cu cazierul

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Tue Jun 28, 2011 7:26 pm

Salut, as avea o intrebare, cum e cu Aprobationul in Rheinland-Pfalz? vine prin posta sau cu interviu?
Scuze daca ma repet, am cautat in posturi dar nu am gasit nimic de landul asta!
Multumesc!

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Germania - acte necesare

Postby mica23 » Fri Jul 01, 2011 3:08 pm

In Rheinland-Pfalz vine prin posta. Vezi ca tanti e aiurita si mai uita ce documente iti trebuie exact. Sa o suni consultand lista de pe net. La TOATE actele la care ai original in lb romana la traducera legalzata sa fie atasata si copia dupa actul in romana. daca nu ti-o cere sigur si trebuie a o iei de la capat. iti trebuie copie legalizata dupa buletin ( nu scrie nicaieri da iti trebuie) si promsiunea de angajare de la clinica. Nu trebuiesc Apostile. Mare atentie sa ai numele scris pe casuta postala cand stii ca trebuie sa iti vina actele ( la mine era scris pe lista de la camin , dar nu si pe casuta si s-au plimbat o tara actele).

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Fri Jul 01, 2011 8:50 pm

Multumesc frumos!

invmare
Posts: 2
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:17 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby invmare » Sat Jul 02, 2011 7:25 am

Salutare,
Incep prin a multumi userilor care au postat informatii pentru obtinerea approbation, mi-au fost de mare ajutor.
Eu si sotia am aplicat la Dusseldorf si asteptam sa primim approbation-ul prin posta. Am avut 2 "infatisari", prima cu o programare fortata obtinuta de angajator la telefon. Initial doamna nu a fost foarte draguta, din cauza programarii fortate, dar ne-a oprit actele pentru verificari (originale, copii legalizate - ro si legalizarile traducerilor in germana). Ne-a cantat 2 min ca traducerile trebuie facute in DE, i-am spus ca a fost mai ieftin in RO si ca traducatorul era autorizat. Ne-a stabilit a doua infatisare la 3 sapt distanta, pentru un interviu in germana. La a doua infatisare, a fost foarte simplu, i-am povestit putin de nunta, ca nu am dormit bine din cauza emotiilor si a ceasurilor cu cuc din casa prietenilor nostri, si brusc s-a ridicat sa ne felicite ca am primit aprobatia. A durat 10minute. Poate i-a placut de noi, poate i s-a parut amuzant ce i-am povestit, cert este ca asteptam actele in 1-2 zile. Vom avea de platit 220 euro de persoana.
Raspund cu placere oricui interesat.

cristy_999
Posts: 3
Joined: Thu Jul 14, 2011 5:12 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cristy_999 » Thu Jul 14, 2011 5:35 pm

Buna! poate ma ajuta cineva aici. Cine stie ce acte sint necesare pentru absolventii facultatii din Republica Moldova?Pentru Aprobation este necesar de sustinut un careva examen sau testare? Multumesc

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Tue Jul 19, 2011 2:14 pm

Stie cineva ce reprezinta urmatoarele acte (eventual niste exemple):

- formloser Antrag auf Erteilung der Approbation
- fromlose Erklärung, dass Sie beabsichtigen, den Beruf in Baden-Württemberg auszuüben

Inteleg ca nu sunt decat niste declaratii pe propria raspundere.
Exista oare si niste modele?
Odata obtinut aprob. in Baden-Württemberg pot sa lucrez si in alt land?
Va multumesc anticipat!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby ciresar1988 » Tue Jul 19, 2011 4:02 pm

Approbationul e valabil pe intreg teritoriul Germaniei si e nelimitat in timp.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Tue Jul 19, 2011 5:47 pm

merci mult pt raspuns!
Acum cine ma poate ajuta si cu cele doua declaratii\formulare?

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Wed Jul 20, 2011 6:39 pm

HEEELP!!!

Acesta este ultimul mail pe ca care l-am primit de la cei ce elibereaza Aprobationul(Regierungspräsidium Stuttgart ):

Sehr geehrter Herr X,
es fehlen weiterhin:
- fromlose Erklärung, dass Sie beabsichtigen, den Beruf in Baden-Württemberg auszuüben
Mit freundlichen Grüßen

Are cineva idee cum se formuleaza acest document?

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby miraj » Thu Jul 21, 2011 3:06 pm

Sehr geehrte Damen un Herren

Ich will in Baden Würtemberg als Arzt arbeiten. Să mor dacă nu, mânca-v-aş!

Lasand gluma la o parte

Ich erkläre hiermit dass ich in BW meinen ärztlichen Beruf ausüben beabsichtige. Zwecks dieser Approbation als Arzt beantrage ich die Erklärung sowie allen gesetzlich benötigten Unterlagen.
Hochachtungsvoll,

X
p.s. N-am mai scris de ceva vreme in germana, asa ca se poate sa fi "missed" vreo terminatie :)

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby miraj » Thu Jul 21, 2011 9:03 pm

scz pt double post
Am impresia e ca este auszuüben

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Fri Jul 22, 2011 10:58 am

Hello...voi cand ati trimis actele pt Approbation ati dat traducerile in original? Ma intrebam daca nu se poate face o copie legalizata si dupa traduceri ca altfel raman fara traduceri si poate mai e nevoie de ele....sau imi fac eu prea multe griji:D...si o alta intrebare...legalizarile dupa actele originale trebuiesc facute la fiecare separat sau merge si daca le fac pe toate impreuna...stiu ca poate suna ciudat dar am vazut ca aici se poate face la tot teancul o legalizare si e mai ieftin...pt ca nu imi accepta legalizarile mele din romania din motivul ca ei nu inteleg stampila ca e in romana:(...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Fri Jul 22, 2011 11:01 am

pt cei care vor model pt declaratiile necesare...http://www.regierung.oberbayern.bayern. ... 7_01_i.pdf

in Bayern vad ca sunt gata scrise si trebuiesc numai completate...s-au gandit ei ca e mai usor pt noi asa:)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Fri Jul 22, 2011 6:27 pm

Dr_PAM wrote:Hello...voi cand ati trimis actele pt Approbation ati dat traducerile in original? Ma intrebam daca nu se poate face o copie legalizata si dupa traduceri ca altfel raman fara traduceri si poate mai e nevoie de ele....sau imi fac eu prea multe griji:D...si o alta intrebare...legalizarile dupa actele originale trebuiesc facute la fiecare separat sau merge si daca le fac pe toate impreuna...stiu ca poate suna ciudat dar am vazut ca aici se poate face la tot teancul o legalizare si e mai ieftin...pt ca nu imi accepta legalizarile mele din romania din motivul ca ei nu inteleg stampila ca e in romana:(...





fa copii legalizate la primarie. e un euro si ceva pe act.

nu da traducerile legalizate din mana nicaieri. sigur iti mai trebuiesc in timp si va trebui sa le retraduci. germania e mama tata si bunica birocratiei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Fri Jul 22, 2011 7:18 pm

fa copii legalizate la primarie. e un euro si ceva pe act.

nu da traducerile legalizate din mana nicaieri. sigur iti mai trebuiesc in timp si va trebui sa le retraduci. germania e mama tata si bunica birocratiei.[/quote]

merci de raspuns...de asta am si zis sa intreb...ca dupa aia daca imi trebuie o traducere aici e ffff scump...astazi am intrebat cat costa sa traduc contractul de munca din romania si au zis ca in jur de 200 de euro( 4 pagini...)astfel incat sper sa fie de ajuns adeverinta pe care o primesc de la spital cum ca am lucrat acolo.

unde anume la primarie se pot face legalizari? eu nu am avut pana acum legatura decat cu burgerburo....oricum daca e asa de ieftin merci mult pt pont:)....se pot face prin urmare legalizari dupa traducerile legalizate? mie imi suna ciudat de asta am si intrebat...sa nu zica aia de acolo ca sunt eu nebuna.

si inca ceva...buletinul trebuie tradus si el? pana astazi nu mi-a trecut prin cap ca se poate traduce buletinul...si totusi parca am citit pe undeva pe aici ca asa trebuie.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Fri Jul 22, 2011 9:03 pm

buletinul nu mi-a trebuit pe nicaieri pana acuma.


mergi acolo la bürgerbüro. dar au niste ciudatenii locale. la unii trebuie sa ai deja xoroxuri facute. altii le fac ei. altii te intreaba pentru ce institutie iti trebuie copiile. oricum, sunt amanunte. cert e ca acolo se autentifica copiile facute dupa traducerile legalizate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Fri Jul 22, 2011 9:12 pm

kooksee wrote:buletinul nu mi-a trebuit pe nicaieri pana acuma.


mergi acolo la bürgerbüro. dar au niste ciudatenii locale. la unii trebuie sa ai deja xoroxuri facute. altii le fac ei. altii te intreaba pentru ce institutie iti trebuie copiile. oricum, sunt amanunte. cert e ca acolo se autentifica copiile facute dupa traducerile legalizate.


am cautat si am gasit pe internet ...aici se pare ca fac ei copii...iar o copie legalizata costa 5 euro...oricum e mai bine asa decat in alte parti.

buletinul...pai pt aprobation trebuie trimisa copie dupa buletin sau pasaport impreuna cu hartia primita de la primarie( Bescheinigung des Aufenthaltrechts) unde scrie ca e valabila doar insotita de documentul de identitate...iar a mea e facuta cu buletinul...deci nu pot trimite copie dupa pasaport la approb......pffffff...:-s

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Tue Jul 26, 2011 5:58 pm

programa analitica ne trebuie la ceva ? :D stiam ca pt spania se cere... trebuie si pt germania, stie cineva ?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue Jul 26, 2011 7:42 pm

darksunrise wrote:programa analitica ne trebuie la ceva ? :D stiam ca pt spania se cere... trebuie si pt germania, stie cineva ?

daaaa, clar iti trebuie! in fiecare zi la raport ia oberul analitica si te intreaba din ea! asa ca da tu cateva sute bune, daca nu peste mia de euroi sa o traduci si legalizezi.

fratilor, zau ca va mananca in locuri sensibile!!! am mai scris cred pe undeva: neamtul nu coloreaza decat in limitele caroiajului. daca tata UE a spus ca diplomele sunt echivalente (cu tot cu certificatul de conformitate), atunci nu sta el sa controleze daca e asa. si cine ar face-o, tanti de la Regierung care are poate bacalaureatul si cam atat?

zau ca aveti prea mult timp liber...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Wed Jul 27, 2011 1:22 am

In Spania tocmai i-au cerut unei colege, asa ca am zis ca e mai bine sa intreb.
Daca nu te poti abtine sa te iei de toata lumea, de ce nu taci din gura ?

Eu propun sa luati niste Xanax, ca vad ca v-ati acrit tare prin Germania, in special autoproclamatii atotstiutori de sex masculin :lol:
Cat despre ce traduc eu si ce nu, nu inteleg de ce te doare, ca doar nu-ti cer tie bani. :roll: :roll: :roll:

Chill. :byebye:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Wed Jul 27, 2011 8:57 am

darksunrise wrote:In Spania tocmai i-au cerut unei colege, asa ca am zis ca e mai bine sa intreb.
Daca nu te poti abtine sa te iei de toata lumea, de ce nu taci din gura ?

Eu propun sa luati niste Xanax, ca vad ca v-ati acrit tare prin Germania, in special autoproclamatii atotstiutori de sex masculin :lol:
Cat despre ce traduc eu si ce nu, nu inteleg de ce te doare, ca doar nu-ti cer tie bani. :roll: :roll: :roll:

Chill. :byebye:

ne-om fi acrit noi aici, daca asta inseamna sa mai lasam romanismele deoparte.

eu nu intru deloc pe topicul spaniol si tot stiu ca acolo se cerea demult programa analitica (discutau niste useri pe un topic nelocalizat pe Spania despre acest lucru).

eu zic sa te uiti un pic in oglinda, sa vezi ca tu sari ca apucatul din baie ca iti trebuie nush ce povesti si abia apoi sa te superi ca ti se spune sa stai linistit la locurilii tale.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Wed Jul 27, 2011 12:07 pm

"locurilii" ? :lol: :lol:
chiar ca n-ai putut sa lasi romanismele ...
macar K e simpatic dar tu esti lipsit de orice urma de bun simt mai mereu, ca sa nu spun altfel sa nu iau ban :lol: noroc cu add foe.

Intre timp m-am interesat si mi-au zis oameni mai binevoitori ca intr-adevar nu e necesara programa analitica, mai ales daca n-o pomenesti. Unei tipe i-a zis ChefA sa o aduca daca o are sa se uite si el pe ea :D :D deci mai bine nu.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby balonica » Wed Jul 27, 2011 12:15 pm

Buna.Stie cineva cat dureaza eliberarea Arbeitserlaubnis de la Duisburg dupa noua reglementare valabila de la 1 mai pentru romani si bulgari ? L-a obtinut cineva dupa 1 mai ? Eu am depus actele pe 07.07,mi-au spus ca dureaza 10-14 zile si pana astazi nimic.Multumesc!


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests