Germania - acte necesare

laur_balaur
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Mar 20, 2009 11:53 am

Re: Germania - acte necesare

Postby laur_balaur » Tue Nov 16, 2010 8:13 am

Si inca ceva: am inteles ca pt. Approbation e nevoie de cazier eliberat in ultima luna. Mie mi s-a eliberat unul in iulie (am avut nevoie de el pt. inscrierea in Colegiul Medicilor). Stiu ca nu se poate elibera mai frecvent de o data la 6 luni. Dc. e adevarat, inseamna ca nu pot face rost de cazier pana in ianuarie, iar eu am nevoie de el acum. Exista vreo solutie? A fost cineva in situatia mea? Mersi de ajutor!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Nov 16, 2010 8:56 am

:)
nu. poti sa ceri cate un cazier in fiecare zi
in romania e valabil 6 luni deci teoretic nu ai avea nevoie mai des
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Tue Nov 16, 2010 8:53 pm

laur_balaur wrote:Si inca ceva: am inteles ca pt. Approbation e nevoie de cazier eliberat in ultima luna. Mie mi s-a eliberat unul in iulie (am avut nevoie de el pt. inscrierea in Colegiul Medicilor). Stiu ca nu se poate elibera mai frecvent de o data la 6 luni. Dc. e adevarat, inseamna ca nu pot face rost de cazier pana in ianuarie, iar eu am nevoie de el acum. Exista vreo solutie? A fost cineva in situatia mea? Mersi de ajutor!


Cel din iulie nu mai e valabil. Intr-adevar pentru Aprobation nu trebuie sa fie mai vechi de o luna. Am patit-o si eu si a trebuit sa mi scot altul. Poti sa ti scoti cate vrei, doar platesti pentru el. Daca esti deja in Germania poti sa obtii de la consultele Romaniei.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Tue Nov 16, 2010 8:53 pm

consulatele. ma scuzati, am mancat un a

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21960
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Germania - acte necesare

Postby Melania » Tue Nov 16, 2010 10:03 pm

Te scuzam dar sa nu se mai intample.

laur_balaur
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Mar 20, 2009 11:53 am

Re: Germania - acte necesare

Postby laur_balaur » Thu Nov 18, 2010 3:48 pm

Pentru cine si-a luat Approbationul la Duesseldorf (nu raspunde nimeni la telefon la Bezirksregierung): puteti, va rog, sa ma ajutati cu cateva informatii?

1. A fost nevoie sa va programati din timp la Bezirksregierung Duesseldorf? Sau v-ati dus pe nepusa-masa?
2. Ati avut nevoie de contractul cu spitalul pt. Approbation?
3. Aveti idee ce trebuie apostilat/tradus/legalizat si ce nu?
4. In cat timp ati obtinut Arbeitserlaubnis, dupa ce ati primit Approbation?

Va multumesc tare mult!

P.S. Pentru cine stie: E adevarat ca trebuie traduse si legalizate si apostilele? (mai nou nu se mai apostileaza documentul original, se elibereaza apostila separat) E nevoie de copii legalizate ale apostilelor?!?

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Re: Germania - acte necesare

Postby codita » Sat Nov 20, 2010 7:32 pm

Hi! Stiti cumva in cate zile vine raspunsul pentru Approbation?
Si daca inscrierea la AOK pot sa o fac si din Romania?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Tue Nov 30, 2010 7:13 pm

Are cineva idee cum e cu Steuerklasse,ce acte trebuie sa duc acolo?
Ma incadreaza in clasa 3 doar daca si sotia e inscrisa la primarie la ei (la anmeldeamt sau cum ii zice)? Sau daca sunt casatorit ma incadreaza direct in klasse 3, indiferent daca sotia e in Deutschland sau nu?
Multumesc anticipat :)

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Tue Nov 30, 2010 7:18 pm

codita wrote:Hi! Stiti cumva in cate zile vine raspunsul pentru Approbation?
Si daca inscrierea la AOK pot sa o fac si din Romania?


Depinde de land. In Baden W. dureaza cateva zile, asta pot eu sa-ti zic.
Inscrierea la aok consta in completarea unui formular. Mie mi l-au trimis pe mail, si l-am lasat la spital la personal abteilung. Posibil sa poti sa te inscrii si din Romania.

lorean
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Apr 08, 2010 4:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lorean » Tue Nov 30, 2010 7:22 pm

intri in clasa 3 Steuerklasse numai daca e si sotia inscrisa la primarie . iti trebuie si certificatul de casatorie in original daca e in format international. daca nu e trebuie si traducere legalizata.
cel putin asa e in baden-württemberg.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Tue Nov 30, 2010 7:53 pm

pentru inscriere la primarie, tre sa mergi personal? Eu nu pot sa o inscriu pe ea? Eu sunt in romania, incep la 1 ianuarie, si de aia e oleaca mai complicat.

lorean wrote:intri in clasa 3 Steuerklasse numai daca e si sotia inscrisa la primarie . iti trebuie si certificatul de casatorie in original daca e in format international. daca nu e trebuie si traducere legalizata.
cel putin asa e in baden-württemberg.

lorean
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Apr 08, 2010 4:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lorean » Tue Nov 30, 2010 8:49 pm

da, trebuie in persoana. nici eu nu am putut sa-l inscriu pe sotul meu.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Thu Dec 02, 2010 6:25 am

stie cineva ce naiba e cu titlul academic ? se refera la cel de doctor medic de pe diploma de licenta sau e vb de altceva?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Fri Dec 03, 2010 6:41 pm

Buna intrebare, cum e cu titlul nostru de Doctor-Medic? Il putem folosi aici?
Am azit tot felul de variante, cum ca se recunoaste doar formula " Doctor Medic Univ Bucuresti" .
Asa i?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Fri Dec 03, 2010 8:38 pm

Titlul de doctor medic aici il au cei care au facut teza de doctorat.
Daca se recunoaste doctoratul facut in Romania inca nu stiu.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Sat Dec 11, 2010 10:20 am

cris3 wrote:Titlul de doctor medic aici il au cei care au facut teza de doctorat.
Daca se recunoaste doctoratul facut in Romania inca nu stiu.

eu am fost la #ztekammer si nu au intrebat nimic de doctorat. s-au uitat pe diploma de fac si acolo scrie: se acorda Titlul de : Doctor Medic. deci cred ca nu ai nevoie de altceva in plus. astept sa vad daca e deajuns. daca stie cineva mai bine sa-mi spuna si mie.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sat Dec 11, 2010 10:30 am

Se recunoaste titlul de Doctor-Medic (fara sa fie tradus) daca pe dimploma nu scrie "acesta nu este un titlu academic"
nicht wahr?

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dremy » Mon Dec 13, 2010 12:37 am

daca romanika va fi primita in spatiul schengen, va mai fi nevoie de certificate de conformitate ?
un tip de la o distinsa agentie de recrutare a aruncat un zvon, cum ca, de anul viitor nu va mai fi nevoie de certificat.
stie cineva ceva concret ?

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby mariac81 » Tue Dec 14, 2010 8:57 pm

de cand e Ro in UE absolventii de dupa 2007 nu au nevoie de CC

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Germania - acte necesare

Postby harciogu » Mon Dec 20, 2010 4:05 am

mda, e bine sa continui a crede asta.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Mon Dec 20, 2010 9:20 am

in Baden W. nu e nevoie de certificat de conformitate. eu am primit approbation fara el.

harciogu wrote:mda, e bine sa continui a crede asta.

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Dec 23, 2010 1:26 pm

Buna! Mi au cerut pt Approbation cazier din Germania. Am scos formularul de pe net, numai ca trebuie autentificata/legalizata semnatura pe acel formular si niciun notar nu vrea sa faca asta, decat pe o traducere. A doua varianta a nemtilor e sa fac o copie a unui act [buletin/pasaport/certif de nastere] pe care sa o semnez si apoi sa o legalizez. Din nou..niciun notar nu face treaba asta. M am impotmolit si nu mai stiu ce sa fac..toate actele sunt trimise in Germania, in afara de acel cazier care imi mananca zilele. Voi cum ati facut?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Dec 23, 2010 2:15 pm

yryna85 wrote:Buna! Mi au cerut pt Approbation cazier din Germania. Am scos formularul de pe net, numai ca trebuie autentificata/legalizata semnatura pe acel formular si niciun notar nu vrea sa faca asta, decat pe o traducere. A doua varianta a nemtilor e sa fac o copie a unui act [buletin/pasaport/certif de nastere] pe care sa o semnez si apoi sa o legalizez. Din nou..niciun notar nu face treaba asta. M am impotmolit si nu mai stiu ce sa fac..toate actele sunt trimise in Germania, in afara de acel cazier care imi mananca zilele. Voi cum ati facut?

1. scoti cazier normal, de la politie
2. traduci si legalizezi
3. trimiti cu restul actelor in Germania

Craciun fericit!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Dec 23, 2010 2:35 pm

Buna Manolo! Am facut asta deja, dar imi cere cazier eliberat si din Germania, pe langa cel din Romania. Asta e problema..

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Dec 23, 2010 2:39 pm

yryna85 wrote:Buna Manolo! Am facut asta deja, dar imi cere cazier eliberat si din Germania, pe langa cel din Romania. Asta e problema..

asta e posibil doar daca ai locuit deja in germania. daca ai locuit doar in RO, nu au cum sa iti elibereze cazier cei din DE, pentru ca nu esti inscrisa nicaieri la vreo primarie germana.

da telefon sau email si explica-le. poti de asemenea sa adaugi la documente o foaie in care descrii exact situatia de mai sus.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Dec 23, 2010 4:22 pm

Daca ai cumva drum in Germania, mergi la un notar acolo, sau la primarie, si o sa-ti puna stampila pe formularul acela, si apoi poti trimite cererea la Bonn. Eu asa am facut, costa doar vreo 5 euro, si nu trebuie sa mai trimiti nicio copie dupa buletin, sau alte chestii.
Daca nu, cauta in Romania si alti notari. Trebuie sa fie unul care sa iti puna o stampila. Am auzit pe cineva care a tradus formularul, si apoi notarul a acceptat. O alta varianta e, sa descarci formularul de pe bundesjustizamt in limba engleza, sau franceza (cum vrea notarul). Ai grija, ca pe site sunt 2 categorii acolo: pt nemti cu domiciliul in strainatate, si pt cetateni straini. Sa nu descarci formularul pentru nemti cu domiciliul in strainatate :).
Sau o alta varianta, mergi in sibiu, sau bucuresti, sau in alt oras in care este Consulat German. Te costa vreo 65 de lei parca, si iti pun aia stampila mult dorita pe formular :), iar apoi poti sa-l trimiti victorios la Bonn. Spoor.
@manolo. Orice persoana poate sa solicite cazierul din Germania. Arunca o privire pe bundesjustizamt.de.

yryna85 wrote:Buna! Mi au cerut pt Approbation cazier din Germania. Am scos formularul de pe net, numai ca trebuie autentificata/legalizata semnatura pe acel formular si niciun notar nu vrea sa faca asta, decat pe o traducere. A doua varianta a nemtilor e sa fac o copie a unui act [buletin/pasaport/certif de nastere] pe care sa o semnez si apoi sa o legalizez. Din nou..niciun notar nu face treaba asta. M am impotmolit si nu mai stiu ce sa fac..toate actele sunt trimise in Germania, in afara de acel cazier care imi mananca zilele. Voi cum ati facut?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Dec 23, 2010 4:28 pm

Am uitat sa specific. Toata treaba cu cazierul dureaza vreo 3-4 zile. Eu am trimis formularul din Germania martea, iar saptamana urmatoare luni, primisem cazierul prin posta in Romania. Deci daca trimiti cererea din Germania, in vreo 2-3 zile banuiesc ca il primesti in Germania. Sper sa-ti fie de folos informatiile. Bafta!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Dec 23, 2010 5:38 pm

Cristi_cj wrote:@manolo. Orice persoana poate sa solicite cazierul din Germania. Arunca o privire pe bundesjustizamt.de.

ok, dar cred ca e mai rapid ca timp si formalitati sa ia de la politia din RO. parerea mea!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Dec 23, 2010 6:46 pm

Cristi_cj multumesc frumos pt info. Voi astepta sa treaca sarbatorile si voi vedea ce fac. Din pacate nu ajung in Germania decat pe 18 ianuarie, cand speram sa am deja approbationul. Azi am incercat la vreo 5 notari, nu am avut sanse de reusita.
Manolo, sunt doua lucruri diferite. Cazierul din Romania este necesar oricum, pe langa acesta este necesar si cel din Germania. Nu se suplinesc unul pe celalalt, sunt doua lucruri diferite.
Eu vroiam sa trimit prin posta formularul fara legalizare, doar semnat de mine impreuna cu copii legalizate dupa pasaport, BI si certificat de nastere. Nu ca ar fi necesare toate dar..poate ii conving. Pe pasaport oricum apare si semnatura, poate isi fac mila de mine desi..ma indoiesc. Si daca nu o merge asa..sa vad ce fac din ianuarie.
Multumesc frumos pentru informatii si sarbatori fericite tuturor!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Dec 23, 2010 7:30 pm

Mie mi-au cerut pt Approbation cazierul din Romania si din Germania. Cred ca si colegei noastre tot asa i-au cerut.

manolo wrote:
Cristi_cj wrote:@manolo. Orice persoana poate sa solicite cazierul din Germania. Arunca o privire pe bundesjustizamt.de.

ok, dar cred ca e mai rapid ca timp si formalitati sa ia de la politia din RO. parerea mea!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Dec 23, 2010 7:38 pm

@yryna85. Incearca sa faci o copie legalizata dupa pasaport. Am vazut pe bundesjustizamt ca e suficient daca trimiti o copie legalizata.
Notarii zic ca ei nu fac copii legalizate dupa acte de identitate doar la solicitarea unor autoritati. Incearca sa explici la ce ai nevoie. Imposibil sa nu fie nu notar care sa te ajute :).

yryna85 wrote:Cristi_cj multumesc frumos pt info. Voi astepta sa treaca sarbatorile si voi vedea ce fac. Din pacate nu ajung in Germania decat pe 18 ianuarie, cand speram sa am deja approbationul. Azi am incercat la vreo 5 notari, nu am avut sanse de reusita.
Manolo, sunt doua lucruri diferite. Cazierul din Romania este necesar oricum, pe langa acesta este necesar si cel din Germania. Nu se suplinesc unul pe celalalt, sunt doua lucruri diferite.
Eu vroiam sa trimit prin posta formularul fara legalizare, doar semnat de mine impreuna cu copii legalizate dupa pasaport, BI si certificat de nastere. Nu ca ar fi necesare toate dar..poate ii conving. Pe pasaport oricum apare si semnatura, poate isi fac mila de mine desi..ma indoiesc. Si daca nu o merge asa..sa vad ce fac din ianuarie.
Multumesc frumos pentru informatii si sarbatori fericite tuturor!

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Dec 23, 2010 7:49 pm

Da, si eu am crezut ca scap asa, doar ca din ce am inteles eu de pe site ul lor, pe copia legalizata trebuie sa fie si semnatura mea. Si nu mi legalizeaza nimeni daca apare orice altceva scris pe copie, chiar si semnatura mea. Mi au explicat azi ca orice copie legalizata este conforma cu originalul si in afara de stampila si semnatura notarului nu trebuie sa mai existe altceva. Daca nu imi trebuie si semnatura mea pe copie, e perfect. dar eu asa am inteles.
" Es genügt auch die Übersendung einer amtlich beglaubigten Fotokopie eines amtlichen Personalpapiers (Personalausweis, Reisepass) aus der sich die Personendaten ergeben. Sollte der Geburtsname vom Familiennamen abweichen, so ist auch dieser anzugeben. Die Kopie ist vor Beglaubigung von der Antrag stellenden Person zu unterschreiben."

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Dec 23, 2010 7:54 pm

yryna85 wrote:Da, si eu am crezut ca scap asa, doar ca din ce am inteles eu de pe site ul lor, pe copia legalizata trebuie sa fie si semnatura mea. Si nu mi legalizeaza nimeni daca apare orice altceva scris pe copie, chiar si semnatura mea. Mi au explicat azi ca orice copie legalizata este conforma cu originalul si in afara de stampila si semnatura notarului nu trebuie sa mai existe altceva. Daca nu imi trebuie si semnatura mea pe copie, e perfect. dar eu asa am inteles.
" Es genügt auch die Übersendung einer amtlich beglaubigten Fotokopie eines amtlichen Personalpapiers (Personalausweis, Reisepass) aus der sich die Personendaten ergeben. Sollte der Geburtsname vom Familiennamen abweichen, so ist auch dieser anzugeben. Die Kopie ist vor Beglaubigung von der Antrag stellenden Person zu unterschreiben."

are ceva daca o semnezi dupa ce o iei de la notar? ca asa impaci si capra si varza. :)
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Dec 23, 2010 7:59 pm

presupun ca notarul pune vreo stampila si pe langa semnatura mea..:D habar n-am. doar in hartia asta mai stau..si parca a devenit cel mai mare chin :))

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Dec 23, 2010 8:01 pm

manolo wrote:are ceva daca o semnezi dupa ce o iei de la notar? ca asa impaci si capra si varza. :)

Da chiar, fa copia legalizata dupa Pasaport, ca pe ala ai si data nasterii. Si pui tu o semnatura dupa aia pe copia legalizata. Doar nu crezi ca mai intereseaza pe cineva :).

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Dec 23, 2010 8:02 pm

Fa copie legalizata dupa Pasaport. Pe pasaport ai si semnatura.
Si langa legalizarea notarului, bagi si tu o semnatura :). Doar nu crezi ca ii intereseaza pe nemti asa de tare.
Pt ei e important sa fie actele care zic ei. Nu continutul e esential :D

yryna85 wrote:presupun ca notarul pune vreo stampila si pe langa semnatura mea..:D habar n-am. doar in hartia asta mai stau..si parca a devenit cel mai mare chin :))

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Dec 23, 2010 8:05 pm

Cristi_cj wrote:
manolo wrote:are ceva daca o semnezi dupa ce o iei de la notar? ca asa impaci si capra si varza. :)

Da chiar, fa copia legalizata dupa Pasaport, ca pe ala ai si data nasterii. Si pui tu o semnatura dupa aia pe copia legalizata. Doar nu crezi ca mai intereseaza pe cineva :).


Deja sunteti doi..cred ca ma risc cu varianta asta..oricum nu inteleg ei ce a legalizat notarul..ma indoiesc ca stie careva pe acolo romana. O sa va spun cum a iesit :D

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Dec 23, 2010 8:32 pm

yryna85 wrote:
Cristi_cj wrote:
manolo wrote:are ceva daca o semnezi dupa ce o iei de la notar? ca asa impaci si capra si varza. :)

Da chiar, fa copia legalizata dupa Pasaport, ca pe ala ai si data nasterii. Si pui tu o semnatura dupa aia pe copia legalizata. Doar nu crezi ca mai intereseaza pe cineva :).


Deja sunteti doi..cred ca ma risc cu varianta asta..oricum nu inteleg ei ce a legalizat notarul..ma indoiesc ca stie careva pe acolo romana. O sa va spun cum a iesit :D

taves bahtalo!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

lorean
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Apr 08, 2010 4:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lorean » Sun Dec 26, 2010 9:30 pm

yryna85 wrote:Buna! Mi au cerut pt Approbation cazier din Germania. Am scos formularul de pe net, numai ca trebuie autentificata/legalizata semnatura pe acel formular si niciun notar nu vrea sa faca asta, decat pe o traducere. A doua varianta a nemtilor e sa fac o copie a unui act [buletin/pasaport/certif de nastere] pe care sa o semnez si apoi sa o legalizez. Din nou..niciun notar nu face treaba asta. M am impotmolit si nu mai stiu ce sa fac..toate actele sunt trimise in Germania, in afara de acel cazier care imi mananca zilele. Voi cum ati facut?


eu mi-am legalizat semnatura la ambasada Germaniei.m-au pus sa semnez formularul in fata lor .

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby sunny2012 » Tue Dec 28, 2010 12:47 pm

Salut.Stie cineva daca este necesar sa fie si pasaport pentru Germania,ma intereseaza mai mult regiunea Hessen.
Sau merge doar cu buletinul?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests