Germania - acte necesare

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue Dec 28, 2010 4:27 pm

sunny2012 wrote:Salut.Stie cineva daca este necesar sa fie si pasaport pentru Germania,ma intereseaza mai mult regiunea Hessen.
Sau merge doar cu buletinul?

legal, ai voie doar cu buletinul. poti sa ai probleme ca nu pricep aia ce scrie acolo. ptr siguranta e bun pasaportul.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Tue Dec 28, 2010 8:34 pm

manolo wrote:ptr siguranta e bun pasaportul.

Mai ales ca pe superbul buletin romanesc, nu e trecuta data nasterii :). Deci pasaportul e foarte util uneori

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby DarkComy » Tue Dec 28, 2010 8:53 pm

cel mai bine pasaportul, dar daca esti mai incisiv si le atragi atentia ca esti cetatean UE, vor accepta in final buletinul :D ia-le pe amandoua si incearca sa faci pe durul "am drepturi ca cetateam al UE"

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Wed Jan 05, 2011 8:11 pm

lorean wrote:
yryna85 wrote:Buna! Mi au cerut pt Approbation cazier din Germania. Am scos formularul de pe net, numai ca trebuie autentificata/legalizata semnatura pe acel formular si niciun notar nu vrea sa faca asta, decat pe o traducere. A doua varianta a nemtilor e sa fac o copie a unui act [buletin/pasaport/certif de nastere] pe care sa o semnez si apoi sa o legalizez. Din nou..niciun notar nu face treaba asta. M am impotmolit si nu mai stiu ce sa fac..toate actele sunt trimise in Germania, in afara de acel cazier care imi mananca zilele. Voi cum ati facut?


eu mi-am legalizat semnatura la ambasada Germaniei.m-au pus sa semnez formularul in fata lor .


Pana la urma am ajuns si eu la consulatul din Sibiu si am rezolvat problema. A costat 65 ron legalizarea semnaturii, pentru cine va mai avea nevoie..

User avatar
groparu68
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 15, 2009 7:58 pm
Location: Cj

Re: Germania - acte necesare

Postby groparu68 » Wed Jan 05, 2011 9:29 pm

Stie cineva din Cluj, daca certificatul de B2 emis de cei de la Britania este OK pt Germania? Ar trebui sa contina si o viza a ministerului?
Este o chestie standard, sau fiecare insitutie elibereaza propriul model?
Va multumesc anticipat.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Thu Jan 06, 2011 12:30 pm

Am si eu o intrebare urgenta pt cine stie si poate sa-mi rasp: sint angajat pe perioada nedeterminata dar ca in orice contract exista o perioada de proba de 6 luni (eu sint angajat de aprox 3 luni) si azi m-a anuntat seful ca miine am o evaluare cu el....nu stiu despre ce este vorba...dc poate cineva sa ma ajute cu o informatie....ce trebuie sa fac sau cum decurge aceasta evaluare... nu stiu despre ce este vorba....va rog mult sa ma ajutati...

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Thu Jan 06, 2011 1:47 pm

de fapt de ce esti asa de panicat? chiar ai motive? adica , s-a intamplat ceva, ai facut vreo greseala majora? nu-ti inteleg panica. daca de cand esti angajat nu s-a intamplat nimic, atunci eu nu mi-as face griji. as lua-o ca pe ceva pozitiv. la primul meu job in germania am fost atat de frustrata ca nu primesc un feed-back incat dupa vreo 5-6 luni m-am dus eu la sef si l-am intrebat daca trebuie sa fac ceva altfel sau nu. vorba cuiva de pe forum, ia si tu un tavor 1 mg si o sa fi happy :)

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Thu Jan 06, 2011 1:55 pm

Nu sint panicat...dar e normal sa ma gindesc ce inseamna asta...mai ales ca nu am avut nici o problema...fac garzi sg de aprox 2 luni dar as fi vrut sa stiu in ce consta practic evaluarea...decurge ca un interviu sau cum...detalii de genul asta m-ar fi interesat si mai ales de la cineva care chiar a trecut prin asta...

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Thu Jan 06, 2011 2:08 pm

george.nero wrote:Nu sint panicat...dar e normal sa ma gindesc ce inseamna asta...mai ales ca nu am avut nici o problema...fac garzi sg de aprox 2 luni dar as fi vrut sa stiu in ce consta practic evaluarea...decurge ca un interviu sau cum...detalii de genul asta m-ar fi interesat si mai ales de la cineva care chiar a trecut prin asta...

daca nu esti panicat, de ce scrii de n ori acelasi mesaj?

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Thu Jan 06, 2011 2:32 pm

cris3 wrote:
george.nero wrote:Nu sint panicat...dar e normal sa ma gindesc ce inseamna asta...mai ales ca nu am avut nici o problema...fac garzi sg de aprox 2 luni dar as fi vrut sa stiu in ce consta practic evaluarea...decurge ca un interviu sau cum...detalii de genul asta m-ar fi interesat si mai ales de la cineva care chiar a trecut prin asta...

daca nu esti panicat, de ce scrii de n ori acelasi mesaj?

Am indraznit sa sper ca cineva care a trecut prin asta poate intelege....

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby Draso » Thu Jan 06, 2011 6:43 pm

@groparu68
Eu am mers cu cerificat B2 de la Britannia, in landul Thuringen am primit Approbationul fara alte vize suplimentare.

@ george.nero
Discutii de genul asta se fac peste tot in spitalele din Germania cu angajatii la anumite intervale. Se completeaza ceva hartii care ajung in dosarul tau la Personalabteilung. In principiu o sa-ti zica Chefarztul daca e multumit de tine sau nu, si daca nu unde mai poti aduce imbunatatiri, o sa te intrebe daca e totul ok pentru tine, daca te nemultumeste ceva. Daca nu iti place ceva acolo spune-i verde in fata, profita de ocazie. Sau vezi si cum pune el problema. Eu l-am lasat sa spuna ce avea de spus, si cand mi-a zis ca e foarte multumit de mine i-am zis ca vreau sa operez mai mult. Surprinzator nu a strambat din nas, a zis ca o sa se schimbe lucrurile si asa a si fost. Deci nu iti fa probleme.

User avatar
groparu68
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 15, 2009 7:58 pm
Location: Cj

Re: Germania - acte necesare

Postby groparu68 » Thu Jan 06, 2011 8:06 pm

mersi fain draso

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Thu Jan 06, 2011 9:08 pm

[quote="Draso] Eu l-am lasat sa spuna ce avea de spus, si cand mi-a zis ca e foarte multumit de mine i-am zis ca vreau sa operez mai mult. Surprinzator nu a strambat din nas, a zis ca o sa se schimbe lucrurile si asa a si fost. Deci nu iti fa probleme. [/quote]
Ce mistoooo!!!! Bravo tie, felicitari! Am incercat si eu o tactica similara, insa la mine nu a tinut, ptr ca seful meul, sau mai bine zis, fostul meu sef, vrea sa opereze el tot, drept ptr care a reactionat nasol cand i-am spus :devil:

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Fri Jan 07, 2011 10:36 am

george.nero cum a fost intalnirea cu chefarztul ? :D

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Fri Jan 07, 2011 1:42 pm

salutare....intii multumesc lui draso pt raspuns...chiar asa a fost...evaluarea a durat citeva minute...chefu m-a intrebat cum ma simt in spital , dc sint multumit, mi-a spus ca am progresat cu limba, ca evaluarea e pt cei de la personalabteilung, ca o sa mai am una peste 3 luni (la sf celor 6 luni de proba), a completat cu "sehrv gut " la toate si gata...

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Fri Jan 07, 2011 1:43 pm

deci pot spune ca afost....sehr gut

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Fri Jan 07, 2011 6:33 pm

vezi ca te-ai panicat degeaba? :D
mult succes in continuare!

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby sunny2012 » Fri Jan 21, 2011 11:11 am

Salut. Stiu ca pt acte pasii sunt: apostilare-traducere-legalizare traducere-supralegalizare. Intrebarea este pt pasul 2(traducere). Trebuie tradusa si apostila care insoteste actul respectiv?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Fri Jan 21, 2011 12:24 pm

depinde de land. In thuringen nu trebuie nici o apostilare si supra legalizarea si legalizarea apostilei supralegalizate si apostilate .. De fapt eu cred ca noi exageram cu supralegalizarile astea. Eu am avut simplu traduceri facute in germania si atat.
Mi au mai trebuit ulterior niste hartii care le am adus traduse in romania si mi le au acceptat si asa.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21933
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Germania - acte necesare

Postby Melania » Fri Jan 21, 2011 2:07 pm

in unele landuri nici nu trebuie sa ai diploma de absolvent de medicina. Nemtii sunt atat de naivi si disperati incat accepta pe oricine care spune ca e medic.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Fri Jan 21, 2011 6:30 pm

dr_coimu wrote:depinde de land. In thuringen nu trebuie nici o apostilare si supra legalizarea si legalizarea apostilei supralegalizate si apostilate .. De fapt eu cred ca noi exageram cu supralegalizarile astea. Eu am avut simplu traduceri facute in germania si atat.
Mi au mai trebuit ulterior niste hartii care le am adus traduse in romania si mi le au acceptat si asa.

NRW-Bezirksregierung Arnsberg: fara apostila, traduceri facute in RO, posibilitate de eliberare Approbation pe loc contra taxa de urgenta (in dec 2010, cu taxa de urgenta €300).
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby sunny2012 » Fri Jan 21, 2011 7:13 pm

sunny2012 wrote:Salut. Stiu ca pt acte pasii sunt: apostilare-traducere-legalizare traducere-supralegalizare. Intrebarea este pt pasul 2(traducere). Trebuie tradusa si apostila care insoteste actul respectiv?



Pe mine Hessen ma intereseaza.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Mon Jan 24, 2011 6:53 pm

Vreu si eu sa stiu daca cineva a avut necazuri sa obtina aprobation cu un certificat de limba de la universitatea BB din Cluj-respectiv ALFA. Pe el este peste tot doar B2 dar as vrea sa stiu daca a luat cineva Aprobationul vietii cu certificat de la Cluj.
VMC tu stii ceva de asta?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Mon Jan 24, 2011 7:26 pm

eu stiu ca orice certifica b2 e bun
nicht wahr?

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Mon Jan 24, 2011 7:47 pm

vmc wrote:eu stiu ca orice certifica b2 e bun

merci mult si vreau sa te mai intreb daca se pot depune actele intr-un alt land in asfara de cel in care locuiesti....intreb pt cineva care este hospitant dar vrea sa-si depuna actele in alt land pt ca acolo are ceva prob. cu acest certif de limba. momentan nu are nici un contract sau promisiune de la un spital....decit acolo unde este hospitant dar din pacate i s-a spus ca nu ar fi bun acest certif de limba si se gindeste sa depuna actele pt aprobation altundeva..

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Mon Jan 24, 2011 8:23 pm

din cate am inteles eu nu mai e ca pe vremuri: prima oara contract si apoi approbation. acum poti obtine approbationul pur si simplu daca depui actele, oriunde, oricand. dar la aceasta pot raspunde doar cei care au venit in ultimul an (cam de atunci sunt regulile asa)

ca sa raspund: da, poate obtine approbation oriunde
nicht wahr?

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby george.nero » Mon Jan 24, 2011 9:56 pm

vmc wrote:din cate am inteles eu nu mai e ca pe vremuri: prima oara contract si apoi approbation. acum poti obtine approbationul pur si simplu daca depui actele, oriunde, oricand. dar la aceasta pot raspunde doar cei care au venit in ultimul an (cam de atunci sunt regulile asa)

ca sa raspund: da, poate obtine approbation oriunde

Merci mult de tot. Sper sa fie de ajutor.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby sunny2012 » Tue Jan 25, 2011 12:54 pm

Am si eu o nelamurire cu privire la supralegalizare deoarece am auzit pareri si pareri.
Am apostilat,am tradus si legalizat traducerea.
Mai este necesar sa mai supralegalizez? Stiu ca Germania si Romania sunt membre ale Conventiei de la Haga si pe site-ul Ministerului Justitiei scrie ca supralegalizarea se face doar pt actele ce urmeaza a fi folosite in state care NU sunt membre ale Conventiei Haga:
"Actele oficiale române, de natura celor menţionate la pct.2, se supralegalizează numai în situaţia în care actul respectiv urmează a fi folosit într-un stat care nu este parte la Convenţia cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961."
http://www.just.ro/Sections/Cooperarejudiciar%C4%83interna%C5%A3ional%C4%83/Ghiddecooperare%C3%AEnmateriecivil%C4%83%C5%9Ficomercial%C4%83/SUPRALEGALIZAREA/tabid/769/language/ro-RO/Default.aspx

grigu
Posts: 4
Joined: Mon Jan 31, 2011 2:46 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby grigu » Mon Jan 31, 2011 4:01 pm

:help: ma poate ajuta si pe mine cineva din bayer?cat dureaza pana primesti aprobationul? mai dai ceva interviu acolo?actele trebuie traduse in germania sau le accepta traduse si din romania?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby ciresar1988 » Mon Jan 31, 2011 5:49 pm

Mai pune pe vreo 5 topicuri intrebarea. Eventual mai deschide cateva noi. Vezi ca ti-am raspuns la topicul intitulat sugestiv "Bitte".
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_arm » Tue Feb 01, 2011 10:39 pm

este nevoie de cartea de munca din Ro? sau cum ti se echivaleaza anii de rezi de aici? sau vechimea? multumesc pentru orice raspuns!

oanaworld
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Apr 07, 2010 11:27 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby oanaworld » Wed Feb 02, 2011 9:22 pm

Buna seara ... am si eu o intrebare , este cineva pe aici care sa fi dat interviul pt Approbation la Detmold ? Eu am programare pe 18 februarie , si nu stiu exact pe ce se pune accentul la acest interviu ..pe partea medicala sau mai mult pe cunostintele generale de germana... este mai greu acest interviu decat B2-ul ? Multumesc pt raspuns :)

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby balonica » Thu Feb 03, 2011 1:28 pm

Buna ziua.Am si eu o rugaminte.Documentatia necesara pentru Approbation in Rheinland Pfalz trebuie tradusa in Germania de un traducator autorizat de Bundesrepublik sau sunt acceptate traduceri facute in Romania de catre un traducator autorizat de Ministerul Justitiei si apoi legalizate ? Actele trebuiesc apostilate initial si apoi traducerile supralegalizate la Camera Notarilor ? Multumesc mult pentru toate informatiile postate.Ne sunt de mare folos.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Thu Feb 03, 2011 3:52 pm

http://www.laek-rlp.de/recht/approbatio ... /index.php
Einfach Google...de ce nu intrebi direct la sursa? Iti ia aproximativ 3 minute sa scrii un mail, si primesti informatii concrete. Ce face lenea din oameni...

balonica wrote:Buna ziua.Am si eu o rugaminte.Documentatia necesara pentru Approbation in Rheinland Pfalz trebuie tradusa in Germania de un traducator autorizat de Bundesrepublik sau sunt acceptate traduceri facute in Romania de catre un traducator autorizat de Ministerul Justitiei si apoi legalizate ? Actele trebuiesc apostilate initial si apoi traducerile supralegalizate la Camera Notarilor ? Multumesc mult pentru toate informatiile postate.Ne sunt de mare folos.

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Spass » Fri Feb 04, 2011 11:49 am

Intrebare pentru cei din Hessen. Cei de la clinica mi-au dat lista cu actele necesare pentru Approbation si am vazut ca nu mi se cere adeverinta de la un medic de familie din tara, vor o adeverinta de la un medic stabilit in Germania. Eu plec pe reha, nu cred ca as putea obtine adeverinta in clinica unde trebuie sa ma angajez, cel putin ei nu mi-au spus asta. M-ar interesa sa stiu unde pot sa merg pentru adeverinta asta, in ce clinica sau cabinet din Germania si cam cat m-ar costa. Multumesc!

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Sun Feb 06, 2011 5:37 pm

balonica wrote:Buna ziua.Am si eu o rugaminte.Documentatia necesara pentru Approbation in Rheinland Pfalz trebuie tradusa in Germania de un traducator autorizat de Bundesrepublik sau sunt acceptate traduceri facute in Romania de catre un traducator autorizat de Ministerul Justitiei si apoi legalizate ? Actele trebuiesc apostilate initial si apoi traducerile supralegalizate la Camera Notarilor ? Multumesc mult pentru toate informatiile postate.Ne sunt de mare folos.


Eu am apostilat, tradus in Romania, legalizat si supralegalizat la camera notarilor publici. Mi au cerut si cazier din Germania.

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby balonica » Mon Feb 07, 2011 9:35 pm

Multumesc yryna85 .Am vazut pe site ca nu soliita CV... Cazierul din Germania a venit repede ? A fost o.K. cu copie simpla dupa CI sau trebuie Pass ?

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Germania - acte necesare

Postby atlantiana » Tue Feb 08, 2011 4:03 pm

Spass wrote:Intrebare pentru cei din Hessen. Cei de la clinica mi-au dat lista cu actele necesare pentru Approbation si am vazut ca nu mi se cere adeverinta de la un medic de familie din tara, vor o adeverinta de la un medic stabilit in Germania. Eu plec pe reha, nu cred ca as putea obtine adeverinta in clinica unde trebuie sa ma angajez, cel putin ei nu mi-au spus asta. M-ar interesa sa stiu unde pot sa merg pentru adeverinta asta, in ce clinica sau cabinet din Germania si cam cat m-ar costa. Multumesc!


De la orice MF din Germania si platesti 10 euro.

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Spass » Tue Feb 08, 2011 7:26 pm

Multumesc mult, Atlantiana!
Mi-au fost de mare ajutor toate informatiile de pe forum, eu am reusit sa ma descurc singura, nu am avut nici macar un coleg care sa ma indrume sau macar sa-mi explice cate ceva pentru ca multi s-au hotarat sa plece mai tarziu. Am fost la interviu la 2 reha clinici in Hessen. La prima clinica au fost toti foarte amabili dar nu prea mi-a placut seful, la a doua clinica seful mi s-a parut mai intelegator si dispus sa ma ajute cu actele, mi-au dat lista cu tot ce-mi trebuie, orice intrebare am le trimit mail si primesc raspuns, am ales a doua clinica. Acum am si B2 obtinut la Facultatea de Litere din Brasov, nu m-am mai complicat cu fidesul si va recomand si voua sa invatati cat puteti de bine germana si dati in alta parte examenul. Mie cel putin, mi s-a parut extrem de obositor drumul pana la Bucuresti vreo 3 ore + examenul la fides aproape 4 ore. Pana plec in Germania sa duc actele pt Approbation (la mijlocul lui martie) am timp berechet sa invat germana mai bine fara stresul ex de b2. Asta a fost experienta mea, sper sa fie de folos altora.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Tue Feb 08, 2011 7:39 pm

balonica wrote:Cazierul din Germania a venit repede ? A fost o.K. cu copie simpla dupa CI sau trebuie Pass ?


Pentru cazier iti trebuie o copie legalizata dupa un act de identitate, si pe aceeasi foaie sa fie si semnatura ta. Lucru pe care nu prea il fac notarii din Romania. Dar poti foare simplu (daca iti face vreun notar) sa faci copie legalizata dupa buletin sau pasaport (dupa ce o sa le explici o jumtate de ora la ce ai nevoie) si dupa aia semnezi tu pe ea.
Sau si mai simplu, te duci la un consulatul germaniei (sibiu parca, sau bucuresti) si iti legalizeaza ei formularul respectiv, si atunci nu mai trebuie sa faci nicio copie dupa niciun buletin. Sau daca mergi intre timp in Germania, treci pe la Rathaus, Einwohnermeldeamt etc, si iti fac si ei aceeasi treaba. Eu am platit 5 euro pentru legalizarea respectiva, taxa de 13 euro am platit-o tot din Germania, si am trimis de acolo cererea. Si dupa 5 zile am primit cazierul in Romania, eu inca eram in Germania, nu ajunsesem in Romania :).
Cam asta e cu minunatul cazier.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests