Germania - acte necesare

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarabagiu_aalina » Wed Sep 08, 2010 2:01 pm

nu luati in seama postul de mai sus..am incurcat actele..Freizugigkeitsbescheinigug e dreptul de sedere in germania si se ia de la ausländerbehörde.

kristinutza
Posts: 3
Joined: Tue Sep 07, 2010 7:22 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby kristinutza » Wed Sep 08, 2010 2:29 pm

Na gata. M-am prins. Am citit pe celalat topic.
Asta inseamna ca va trebui sa mai astept pana primesc Approbationul. Cu chiria si cu Hausanmeldung dureaza.

Mersi de infos!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Wed Sep 08, 2010 2:53 pm

dr_dick wrote:da...treaba asta o iei de la primaria de und eai tu domiciliu dureaze 7-10 zile pina se elibereaza si iti vine cu posta acasa...costa vreo 13 euro...cel putin in baden asa e si cred ca si la tine tot asa e

mie mi-au eliberat actul pe loc, gratuit. am avut nevoie doar de hartia de la spital care preciza la ce adresa mi-au oferit cazarea.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

aabbcc
Posts: 3
Joined: Thu Apr 15, 2010 1:24 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aabbcc » Fri Sep 10, 2010 12:00 pm

Imi ziceti va rog care este traducerea certificatului de conformitate in germana?
pentru obtinerea Berufserlaubnis-ului ai nevoie de certificat de conformitate?

merci mult!

ritza
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Feb 04, 2007 2:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby ritza » Sun Sep 12, 2010 12:09 pm

Stie cineva daca inainte de apostilare Diploma de licenta si foaia matricola trebuie vizate la Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor

Actele de studii din învăţământul superior care pot fi vizate de către CNRED:

• Diplomele de studii superioare (licenţă, masterat şi doctorat) sau adeverinţele nominale provizorii de înlocuire a diplomei finale de studii (licenţă şi masterat),
• Foaia matricolă sau Suplimentul la Diplomă (anexă la diploma de studii),
• Programa analitică (anexă la diploma de studii),
• Certificatul de pregătire didactică,
• Adeverinţă pentru rezultatele obţinute la examenul de licenţă,
• Adeverinţă care atestă calitatea de student pentru cetăţenii europeni.

Presupun ca bineinteles depinde de land, dar a facut cineva pana acum asa ceva?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Sun Sep 12, 2010 1:48 pm

Eu am apostilat copiile legalizate si traduse, fara sa fie nevoie sa trec pe la centrul national...bla bla bla....au fost in regula asa cum le-am facut eu.
Intreaba insa ce trebe de fapt sa apostilezi, daca trebe apostilate originalele, trebe sa treci pe la centrul cu pricina.
Daca primesc si copiile leagalizate, traduse si apostilate, nu mai e nevoie.

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby sinutzu » Sun Sep 12, 2010 4:20 pm

Vai ma doare capul de atata birocratie.. Ce mai e si prostia asta ?

Am diploma, am certificatul de conformitate care-mi confirma ca diploma e autentica.. ce dracu mai e si "Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor".

Daca apostilez diploma si matricola originale si le traduc apoi le copii si legalizez copiile nu e bine ? :(

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue Sep 14, 2010 1:28 pm

foarte usor off-topic, dar on-topic referitor la acte ce v-ar fi utile dupa ce ajungeti aici.

mai precis, despre asigurarea auto. daca aveti in tara acum sau ati avut masina, aduceti cu voi actele ce atesta asigurarea auto. cu cat mai multi ani in tara asigurat, cu atat mai mica va fi rata aici la asigurarea auto. asadar, cautati actele cele mai vechi cronologic.

in rest, cu apostila, intrebati la biroul unde veti depune pentru Approbation exact ce va trebuie.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby sinutzu » Tue Sep 14, 2010 2:59 pm

Tipa din Germania a zis ca vrea diploma si matricola traduse, autentificate cat si in original si daca se poate apostilate.. Nu a zis ce trebuie apostilat, copia, originalul sau traducerea :roll:

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue Sep 14, 2010 3:25 pm

sinutzu wrote:Tipa din Germania a zis ca vrea diploma si matricola traduse, autentificate cat si in original si daca se poate apostilate.. Nu a zis ce trebuie apostilat, copia, originalul sau traducerea :roll:

esti sigur de exprimarea "daca se poate"? ptr ca mie asta imi spune ca nu e obligatoriu. zic sa insisti.

cum am mai scris, se apostileaza originale, apoi se traduc si se legalizeaza copiile si traducerea.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby sinutzu » Tue Sep 14, 2010 3:54 pm

Asa mi-a zis prietenul din Germania care s-a dus sa intrebe... Nu vreau sa-l frec prea mult asa ca mi le`oi apostila. Nu mor pentru un drum la prefectura. Stau in Iasi. Sper ca nu ma coste un salar chestiile astea :?

adibuha
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jan 01, 2009 5:23 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby adibuha » Tue Sep 14, 2010 9:22 pm

daca termin facultatea in 2011 si nu dau rezi aici am cumva nevoie de mai putine acte, avand in vedere ca nu sunt inscris in colegiul medicilor si nu am fost rezident aici? multumesc, se vede ca ma cam grabesc :D

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Tue Sep 14, 2010 9:27 pm

:)) dragut...da, iti trebuie. nici eu nu am fost rezidenta in tara, nu am fost inscrisa in colegiu si totusi mi-au trebuit acte cu carul

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Re: Germania - acte necesare

Postby criscito » Wed Sep 22, 2010 11:24 am

Am primit in mail lista cu actele necesare pentru a putea sa lucrez in Germania. Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste traducerea acestor acte. Imi cere "fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person - vorzulegen.". Din ce pricep eu imi cere ca traducerea sa fie facuta de o persoana autorizata de catre Republica Federativa Germania. Adica? Cine poate sa faca traducerea?

O sa postez lista cu documentele care imi sunt cerute si va rog sa ma ajutati cu ideei de unde se procura acestea.

1.schriftlicher Antrag in deutscher Sprache - bitte unterschreiben
clar, o cerere

2.amtlich beglaubigte Kopien der Nachweise über eine abgeschlossene ärztliche Ausbildung; Diplom, ärztliches Prüfungszeugnis oder sonstige ärztliche Befähigungsnachweise sind im Original oder in amtlich beglaubigter Ablichtung - fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person - vorzulegen.
Sind die Urkunden von einem Nicht-EU-Mitgliedstaat ausgestellt, so hat die Antragstellerin / der Antragsteller die Übersetzung durch die deutsche Auslandsvertretung in seinem Heimat- oder Herkunftsland beglaubigen zu lassen (Überbeglaubigung). Hiervon kann in besonderen Einzelfällen ausnahmsweise abgesehen werden, wenn die inhaltliche Übereinstimmung der Übersetzung mit dem Original von einem in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Übersetzer bestätigt worden ist,
Chestiunea cu non EU nu ma intereseaza. Practic mie imi trebuie diploma in original sau copie legalizata + traducere.Intrebarea este traducerea mai trebuie legalizata? Pentru state stiu ca se cere doar traducere fara legalizarea traducerii.

3.Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass die von Ihnen erworbene ärztliche Ausbildung nach der EU – Richtlinie 2005/36/EG abgeschlossen wurde oder dass Sie in den letzten fünf Jahren mindestens drei Jahre rechtmäßig, in Vollzeit und selbständig den Berufs des Arztes ausgeübt hat,
aka certificat de conformitate sau ca ai lucrat 3 din ultimii 5 ani

4.Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass gegen Sie keine disziplinarrechtlichen oder berufsrechtlichen Schritte eingeleitet wurden oder dies beabsichtigt ist,
Autoritatea suprema e Min. Sanatatii. Trebuie sa fac o cerere sau cum obtin aceasta adeverinta, conform careia nu au fost luate masuri disciplinare asupra mea?

5.amtlich beglaubigte Kopie der Geburtsurkunde und ggf. Heiratsurkunde (fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person).
Copie dupa certificatul de nastere/casatorie. din nou cine traduce si daca trebuie si legalizata traducerea. banuiescca trebuie si o copie legalizata in ro sa vada dupa ce anume s-a facut traducerea.

6.amtlich beglaubigte Kopie des Zeugnisses (neuesten Datums!) über die zuletzt ausgeübte ärztliche Tätigkeit,
Aici nu mai inteleg. un certificat cu ultimul loc de munca in domeniu ocupat? contracul de munca e ok?

7.amtlich beglaubigte Kopie des Reisepasses,
Copie legalizata a pasaportului.

8.Lebenslauf mit Lichtbild, (in dem Lebenslauf sind der Studiengang und der berufliche Werdegang lückenlos darzulegen) - bitte unterschreiben
CV semnat(sa includa titlul obtinut,etc)

9.Führungszeugnis der Belegart O, das nicht früher als einen Monat vor der Antragstellung ausgestellt sein darf (zu beantragen beim zuständi-gen Einwohnermeldeamt), bei ausländischen Bewerbern entsprechende amtliche Bescheinigung des Heimat- oder Herkunftslandes mit deutscher Übersetzung von einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person,
Nu inteleg ce vor aici, daca ma ajuta cineva!

10.eine ärztliche Bescheinigung, wonach "aufgrund ärztlicher Untersu-chung keine Anhaltspunkte dafür vorliegen, dass Herr / Frau ... in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist (bitte genauen Wortlaut beachten). Die Bescheinigung darf nicht früher als einen Monat vor Antragstellung ausgestellt sein, - bitte mit Datum und Arztstempel versehen lassen -,
certificat medical

11.eine von Ihnen schriftlich abzugebende Erklärung, dass gegen Sie "kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist" (bitte genauen Wortlaut beachten),
declaratie ca nu am antecedente penale

12.eine Unbedenklichkeitsbescheinigung der obersten Gesundheitsbe-hörde des Heimat- bzw. Studienlandes, dass Sie zur uneingeschränk-ten Ausübung des ärztlichen Berufes berechtigt sind (uneingeschränkte Berufsausübungserlaubnis)
iarasi un certificat de min sanatatii de libera practica. cum se obtine asa ceva?

13.amtlich beglaubigte Kopie des Nachweises über ausreichende Deutschkenntnisse in Wort und Schrift; diese kann erbracht werden durch eine Bescheinigung eines Sprachinstituts, sofern mindestens Sprachkenntnisse der Stufe B2 des „Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens für Sprachen bescheinigt werden. Die Vorlage einer Teilnahmebescheinigung reicht nicht aus,
Copie legalizata a cert B2

14.Anstellungsbestätigung einer ärztlichen Praxis oder einer Klinik im Re-gierungsbezirk ........ oder Erklärung dass Sie beabsichtigen Ihre ärztliche Tätigkeit im Regierungsbezirk Düsseldorf ausüben zu wollen.
Certificat de la viitorul angajator

15.Erklärung, dass Sie in keinem anderen Bundesland der Bundesrepub-lik Deutschland einen Antrag auf Erteilung der Approbation gestellt haben oder stellen werden

16.bei ausländischen Antragstellern mit EU-Staatsangehörigkeit amtlich beglaubigte Fotokopie der Freizügigkeitsbescheinigung gem. § 5 Frei-zügigkeitsgesetz (FreizügG/EU).
Asta nu stiu ce e.

Nota de final:
Hinweis:

Fremdsprachige Urkunden bedürfen in jedem Fall der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person.
problema traducerii
Reichen Sie bitte keine Originale, sondern nur amtlich beglaubigte Kopien ein.
copii legalizate
Des Weiteren mache ich darauf aufmerksam, dass die Erteilung der Approbation als Arzt erst nach bestandener Deutschkenntnisprüfung in meinem Hause erfolgen wird
plus examen de limba la ei.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - acte necesare

Postby mariusel86 » Wed Sep 22, 2010 12:44 pm

examenul de limba la ei consta in interviul acesta sau mai dai ceva extra,scris?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Wed Sep 22, 2010 2:41 pm

criscito wrote:Am primit in mail lista cu actele necesare pentru a putea sa lucrez in Germania. Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste traducerea acestor acte. Imi cere "fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person - vorzulegen.". Din ce pricep eu imi cere ca traducerea sa fie facuta de o persoana autorizata de catre Republica Federativa Germania. Adica? Cine poate sa faca traducerea?

O sa postez lista cu documentele care imi sunt cerute si va rog sa ma ajutati cu ideei de unde se procura acestea.

1.schriftlicher Antrag in deutscher Sprache - bitte unterschreiben
clar, o cerere

2.amtlich beglaubigte Kopien der Nachweise über eine abgeschlossene ärztliche Ausbildung; Diplom, ärztliches Prüfungszeugnis oder sonstige ärztliche Befähigungsnachweise sind im Original oder in amtlich beglaubigter Ablichtung - fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person - vorzulegen.
Sind die Urkunden von einem Nicht-EU-Mitgliedstaat ausgestellt, so hat die Antragstellerin / der Antragsteller die Übersetzung durch die deutsche Auslandsvertretung in seinem Heimat- oder Herkunftsland beglaubigen zu lassen (Überbeglaubigung). Hiervon kann in besonderen Einzelfällen ausnahmsweise abgesehen werden, wenn die inhaltliche Übereinstimmung der Übersetzung mit dem Original von einem in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Übersetzer bestätigt worden ist,
Chestiunea cu non EU nu ma intereseaza. Practic mie imi trebuie diploma in original sau copie legalizata + traducere.Intrebarea este traducerea mai trebuie legalizata? Pentru state stiu ca se cere doar traducere fara legalizarea traducerii.

3.Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass die von Ihnen erworbene ärztliche Ausbildung nach der EU – Richtlinie 2005/36/EG abgeschlossen wurde oder dass Sie in den letzten fünf Jahren mindestens drei Jahre rechtmäßig, in Vollzeit und selbständig den Berufs des Arztes ausgeübt hat,
aka certificat de conformitate sau ca ai lucrat 3 din ultimii 5 ani

4.Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass gegen Sie keine disziplinarrechtlichen oder berufsrechtlichen Schritte eingeleitet wurden oder dies beabsichtigt ist,
Autoritatea suprema e Min. Sanatatii. Trebuie sa fac o cerere sau cum obtin aceasta adeverinta, conform careia nu au fost luate masuri disciplinare asupra mea?

5.amtlich beglaubigte Kopie der Geburtsurkunde und ggf. Heiratsurkunde (fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person).
Copie dupa certificatul de nastere/casatorie. din nou cine traduce si daca trebuie si legalizata traducerea. banuiescca trebuie si o copie legalizata in ro sa vada dupa ce anume s-a facut traducerea.

6.amtlich beglaubigte Kopie des Zeugnisses (neuesten Datums!) über die zuletzt ausgeübte ärztliche Tätigkeit,
Aici nu mai inteleg. un certificat cu ultimul loc de munca in domeniu ocupat? contracul de munca e ok?

7.amtlich beglaubigte Kopie des Reisepasses,
Copie legalizata a pasaportului.

8.Lebenslauf mit Lichtbild, (in dem Lebenslauf sind der Studiengang und der berufliche Werdegang lückenlos darzulegen) - bitte unterschreiben
CV semnat(sa includa titlul obtinut,etc)

9.Führungszeugnis der Belegart O, das nicht früher als einen Monat vor der Antragstellung ausgestellt sein darf (zu beantragen beim zuständi-gen Einwohnermeldeamt), bei ausländischen Bewerbern entsprechende amtliche Bescheinigung des Heimat- oder Herkunftslandes mit deutscher Übersetzung von einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person,
Nu inteleg ce vor aici, daca ma ajuta cineva!

10.eine ärztliche Bescheinigung, wonach "aufgrund ärztlicher Untersu-chung keine Anhaltspunkte dafür vorliegen, dass Herr / Frau ... in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist (bitte genauen Wortlaut beachten). Die Bescheinigung darf nicht früher als einen Monat vor Antragstellung ausgestellt sein, - bitte mit Datum und Arztstempel versehen lassen -,
certificat medical

11.eine von Ihnen schriftlich abzugebende Erklärung, dass gegen Sie "kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist" (bitte genauen Wortlaut beachten),
declaratie ca nu am antecedente penale

12.eine Unbedenklichkeitsbescheinigung der obersten Gesundheitsbe-hörde des Heimat- bzw. Studienlandes, dass Sie zur uneingeschränk-ten Ausübung des ärztlichen Berufes berechtigt sind (uneingeschränkte Berufsausübungserlaubnis)
iarasi un certificat de min sanatatii de libera practica. cum se obtine asa ceva?

13.amtlich beglaubigte Kopie des Nachweises über ausreichende Deutschkenntnisse in Wort und Schrift; diese kann erbracht werden durch eine Bescheinigung eines Sprachinstituts, sofern mindestens Sprachkenntnisse der Stufe B2 des „Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens für Sprachen bescheinigt werden. Die Vorlage einer Teilnahmebescheinigung reicht nicht aus,
Copie legalizata a cert B2

14.Anstellungsbestätigung einer ärztlichen Praxis oder einer Klinik im Re-gierungsbezirk ........ oder Erklärung dass Sie beabsichtigen Ihre ärztliche Tätigkeit im Regierungsbezirk Düsseldorf ausüben zu wollen.
Certificat de la viitorul angajator

15.Erklärung, dass Sie in keinem anderen Bundesland der Bundesrepub-lik Deutschland einen Antrag auf Erteilung der Approbation gestellt haben oder stellen werden

16.bei ausländischen Antragstellern mit EU-Staatsangehörigkeit amtlich beglaubigte Fotokopie der Freizügigkeitsbescheinigung gem. § 5 Frei-zügigkeitsgesetz (FreizügG/EU).
Asta nu stiu ce e.

Nota de final:
Hinweis:

Fremdsprachige Urkunden bedürfen in jedem Fall der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person.
problema traducerii
Reichen Sie bitte keine Originale, sondern nur amtlich beglaubigte Kopien ein.
copii legalizate
Des Weiteren mache ich darauf aufmerksam, dass die Erteilung der Approbation als Arzt erst nach bestandener Deutschkenntnisprüfung in meinem Hause erfolgen wird
plus examen de limba la ei.

off... cand va roaga lumea sa citit ce e scris inainte sa postati voi, va suparati si faceti nazuri. sa o iau pe rand.
2. iti trebuie cand te duci ptr Approbation 3 'munti': un munte cu actele tale originale in romana, un munte cu copii legalizate dupa acele acte si un munte cu traducerile legalizate dupe acele acte. primul munte il iei inapoi cu tine, urmatorii 2 munti ii lasi ptr approbation. clar?

4. asta e certificatul de buna purtare de la Colegiul Medicilor. din nou spun ca sunt multiple topicuri pe acest forum despre subiect.

6. ia si tu ca regula de aur: daca tie nu ti se aplica ceva, nu ai nevoie de acel act (recte, certif de casatorie daca esti barbat), iar in acest caz este vorba de certificatul pe care ti-l da fostul chefarzt, daca ai mai lucrat undeva. daca nu, nu il ai. logic?

7. nu se fac copii legalizate dupa pasaport, e de ajuns copie simpla.

9. din nou, este explicat detaliat ce inseamna asta, dar asa, din bunatatea inimii si de sufletul cuiva, este vorba de cazierul judiciar, care se ia de la politie, e valabil doar 1 luna.

12. daca ai drept de libera practica in RO, trimiti, daca nu, spui ca nu ai si basta.

inca o data, va rog cititi topicurile deja facute, atat cel vechi, cat si cele noi, care contin descrieri noi.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed Sep 22, 2010 11:02 pm

unde scrie de cazierul judiciar ca e valabil o luna?
in ro e valabil 6 luni
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Wed Sep 22, 2010 11:04 pm

kooksee wrote:unde scrie de cazierul judiciar ca e valabil o luna?
in ro e valabil 6 luni

ptr nemti e valabil doar 1 luna.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Re: Germania - acte necesare

Postby criscito » Thu Sep 23, 2010 12:02 pm

[quote="manolo"]
Merci mult pt informatii!
Mai am niste neclaritati.
Drept de libera practica am avand in vedere ca sunt rezident. De unde iau adeverinta care sa arate dreptul de libera practica? De la colegiul medicilor?

Am dat diverse telefoane si am aflat ce e cu traducator autorizat de catre Rep. Fed. Germania. In Ro traducatorii sunt autorizati de catre Min. Justitiei. Nu am gasit niciunul care sa fie autorizat de R.F.G. Prin urmare trebuie sa fac traducerile in Germania. am gasit o firm din Germania pe net care imi cere cam 300 euro si nu vor decat actele scanate in mail de la mine. Mi se pare cam ciudat sa traduca de pe copii.

Sa inteleg ca am nevoie de:

1. Cerere
2. Traducere Diploma + Foaie Matricola(+copii legalizate)
3. Traducere Certificat de conformitate(+copii legalizate)
4. Traducere “De la Colegiul Medicilor hartie ca nu s-au luat impotriva mea masuri disciplinare sau profesionale”
5. Traducere Certificat de nastere (+copii legalizate)
6. Adveverinta de la seful de sectie( e buna Adeverinta de la locul de munca ca am lucrat din pana in???) cu traducere
7. Copie simpla pasaport
8. CV cu poza, semnatura care sa contina titlul obtinut si detailiata cariera
9. Cazier original + traducere
10. Certificat de la medical de familie care sa nu fie mai vechi de 1 luna si sa contina "aufgrund ärztlicher Untersu-chung keine Anhaltspunkte dafür vorliegen, dass Herr / Frau ... in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist“
11. Declaratie ca nu am antecedente penale care sa contina "kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist"
12. Certificat de libera practica + traducere(de unde????)
13. Certificat B2
14. Certificat de la viitorul angajator
15. Declaratie ca nu ai mai depus actele pt Approbation in alta parte
16. Freizügigkeitsbescheinigung(din gemania se ia)

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Re: Germania - acte necesare

Postby criscito » Thu Sep 23, 2010 12:44 pm

la 4. si 12.
Certificat de libera practica si adeverinta ca nu s-au luat masuri disciplinare impotriva ta. Aceste acte se iau de la colegiul medicilor.
Am inteles de la colegiul medicilor ca in majoritatea cazurilor e suficienta adeverinta ca nu s-au luat masuri disciplinare etc impotriva ta.
Mie mi-au cerut de la colegiul medicilor urmatoarele(nu eram inscris cu toate ca mi se lua cotizatie din salar):
1. Copie legalizata a diplomei
2.cazier
3.Certificat de la medicul de familie cu "clinic sanatos"
4.xerox primele 2 pagini carnet de rezident
5.copie buletin
6.taxa 33 lei

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Sep 23, 2010 3:11 pm

atentie la CV: nu scrieti toate minunile de congrese, conferinte si cursuri de specializate facute, ptr ca e foarte posibil, daca nu obligatoriu, sa trebuiasca apoi sa si probati (adica alte acte traduse si copiate, legalizate etc). in cv-ul ptr Approbation puneti datele personale de identificare, datele despre educatie (liceu si facultate) si date minimale despre cariera (rezident din data de X, specialist etc, ptr ca ptr astea aveti deja hartiile cu voi). asadar, atentie!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

ritza
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Feb 04, 2007 2:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby ritza » Thu Sep 23, 2010 3:36 pm

1.Intrebare pentru cei care au facut o parte din rezidentiat in tara! Ajunge o copie legalizata a cartii de munca, pentru a dovedi vechimea in munca( mi-au spus ca voi fi platita functie de vechime)? Cei de la spital din Romania mi-au spus ca nu-mi pot da originalul in Germania ci doar mi-o dau o zi sa-mi fac o copie legalizata!
2.Certificatul de Good standing se apostileaza si el? Intreb asta pentru ca astazi cand am fost cu actele la prefectura pentru apostilare mi-au spus ca asta nu trebuie apostilat desi eu de pe forum am tras alta concluzie.


Cu privire la ce s-a discutat mai sus despre traduceri! Mie mi-au spus ca pot face traducerile in romania la un traducator AUTORIZAT iar in acest sens sa ma interesez la ambasada Germaniei.

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Thu Sep 23, 2010 5:59 pm

Eu nu am dus copie legalizata dupa cartea de munca, insa vechimea mi.a fost recunoscuta.
Am apostilat in schimb copia legalizata dupa certificatul de good standing.

Davilescu
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Sep 06, 2010 5:33 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Davilescu » Thu Sep 23, 2010 9:54 pm

Salutare,

azi am fosr la Bezirksregierung Dermold si am obtinut Aprobation-ul.

Interviul a decurs intr-o maniera profesionala, dar placuta cu 2 persoane
Pe scurt - proba 1 - un text cu ceva 'atingere medicala' - 4 intrebari la care trebuia raspuns
in scris, fiind urmarite intelegerea ideilor principale ale textului
- proba 2 - un articol de specialitate - cam 20 de intrebari puse, la care
nota el raspunsurile,
- proba 3 - anamneza pacient, insa strans legata de articolul de la proba 2, cu
observatia ca pacientul era 'habarnist' in ale medicinii, si trebuia sa-i
explici pe limba lui ce urmeaza sa intreprinzi

Nu mi s-a parut dificil.

Ulterior mi-au verificat actele. Nu se cere apostila, traducerile le-am facut in Romania la traducatori aurorizati si am avut originalele la mine. Nu am B2, dar in urma interviului nivelul de germana mi-a fost apreciat ca adecvat, insa avantajul meu este ca am facut liceul german.
Un sfat: programati-va din timp interviul, sunt putine date la care se poate sustine.
Sper sa va ajute ce v-am scris.

Bafta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Fri Sep 24, 2010 7:39 am

daca aveai B2 mai dadeai testul ala?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Germania - acte necesare

Postby Doftoroiu` » Fri Sep 24, 2010 8:17 am

kooksee wrote:daca aveai B2 mai dadeai testul ala?

Da, si eu l-am dat in oct. 2008, insa am avut parte numai de probele 2 si 3. Felicitari, Davilescule, la Detmold se pica destul de des Approbationul! :allright:

sony_susu
Posts: 4
Joined: Tue Sep 21, 2010 12:43 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby sony_susu » Fri Sep 24, 2010 9:14 am

Buna!sunt in ultimul an la MG si as avea nevoie de mai multe informatii.Am citit foarte multe topicuri pe forum,dar din cate am inteles eu majoritatea se duc in Germania pe cont propriu.Daca eu as vrea sa merg ca si majoritatea,ce ar trebui sa fac,tinand cont ca nu stiu limba(initial am vrut sa plec in Norvegia,dar se pare ca ei vor doar medici specialisti).Am inteles ceva de module B1 si B2.Dar daca as merge cu o firma de recrutare care ar fi conditiile..si daca cineva stie o firma serioasa,care se ocupa intr-adevar,nu doar vb.Multumesc si astept raspuns

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Re: Germania - acte necesare

Postby diacriss » Fri Sep 24, 2010 9:38 am

sony_susu wrote:Buna!sunt in ultimul an la MG si as avea nevoie de mai multe informatii.Am citit foarte multe topicuri pe forum,dar din cate am inteles eu majoritatea se duc in Germania pe cont propriu.Daca eu as vrea sa merg ca si majoritatea,ce ar trebui sa fac,tinand cont ca nu stiu limba(initial am vrut sa plec in Norvegia,dar se pare ca ei vor doar medici specialisti).Am inteles ceva de module B1 si B2.Dar daca as merge cu o firma de recrutare care ar fi conditiile..si daca cineva stie o firma serioasa,care se ocupa intr-adevar,nu doar vb.Multumesc si astept raspuns


Mai,nu vreau sa fiu rautacioasa,dar incep sa inteleg "gazdele".Poate nu ai citit suficient daca nu ai inteles cum trebuie sa procedezi! Si eu citesc de vreo sapamana,dar m-am cam lamurit pentru moment ce trebuie facut! Daca ai o intrebare la care nu se gaseste raspuns la subiectul "Germania" ok,intreaba! Altfel fa ca mine:CITESTE TOT!!! Lectura placuta!
Va salut! :wink:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby sinutzu » Fri Sep 24, 2010 9:39 am

sony_susu wrote:Buna!sunt in ultimul an la MG si as avea nevoie de mai multe informatii.Am citit foarte multe topicuri pe forum,dar din cate am inteles eu majoritatea se duc in Germania pe cont propriu.Daca eu as vrea sa merg ca si majoritatea,ce ar trebui sa fac,tinand cont ca nu stiu limba(initial am vrut sa plec in Norvegia,dar se pare ca ei vor doar medici specialisti).Am inteles ceva de module B1 si B2.Dar daca as merge cu o firma de recrutare care ar fi conditiile..si daca cineva stie o firma serioasa,care se ocupa intr-adevar,nu doar vb.Multumesc si astept raspuns


Ia baga si citeste aici: viewtopic.php?f=44&t=6427

Revino si intreaba daca ai nelamuriri.

Later Edit: @diacriss Exact la asta ma gandeam si eu acum :))

Davilescu
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Sep 06, 2010 5:33 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Davilescu » Fri Sep 24, 2010 12:25 pm

Doftoroiu` wrote:
kooksee wrote:daca aveai B2 mai dadeai testul ala?

Da, si eu l-am dat in oct. 2008, insa am avut parte numai de probele 2 si 3. Felicitari, Davilescule, la Detmold se pica destul de des Approbationul! :allright:



Danke!

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_dick » Fri Sep 24, 2010 12:47 pm

...daca vrei sa mergi si tu ca majoritatea...mai intii du-te pe cont propriu sau ar trebui sa inveti limba mai intii sau poate ar fi mai bine sa mergi in norvegia unde nu merge majoritatea
pentru intrebarile tale exista un toppic special creat...incearca pe Cum sa ma las emigrat...acolo vei gasi raspus la toate intrebarile tale inclusiv cum sa te angajezi intr-un spital fara sa fi terminat facultatea...nevoia de medici e atit de mare ca astia sunt dispusi sa astepte numa daca le promiti ca la anu o sa dai si tu la medicina etc. :lol: :peace: :devil:

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Wed Oct 06, 2010 10:25 pm

traprobation, permis de lucru, si cu ce trebuie sa te prezinti la angajator.


APROBARE

1. O solicitare personală, scurtă, cu menţionarea adresei la care se poate trimite documentul de aprobare - vă rugăm să semnaţi

2. Certificat referioatre la a doua secţiune a verificării medicale (faţă şi verso) în copie legalizată (a treia secţiune a verificării medicale)

3. Un CV actual, tabelar, prezentat pe scurt - vă rugăm să semnaţi

4. Certificatul de naştere sau extras din livretul de familie al părinţilor

5. Pentru persoanele căsătorite: certifcatul de căsătorie sau un extras din livretul de familie; pentru persoanele ce trăiesc în concubinaj: certificare actuală din partea autorităţilor referitoare la felul de convieţuire, de ex certificat de convieţuire (copie legalizată)

6. Dovadă privind cetăţenia solicitantului, de ex sub forma unei copii legalizate a paginii respective din documentul de identitate sau din paşaport, după caz cu observaţia”pentru prezentarea la autoritatea regională Duesseldorf” sau „această copie nu reprezintă document de identitate”. Un certificat de înregistrare sau de şedere nu este suficient şi nu poate fi recunoscut.

7. Un certificat de cazier care să nu fi fost eliberat cu mai putin de o luna înainte de data solicitării, pentru scop menţionaşi: „aprobare medic”

8. O declaraţie scrisă cu următorul conţinut

„Împotriva mea < numele> nu s-a iniţiat niciun proces penal sau vreo procedură de urmărire penală şi nu s-au luat măsuri profesionale sau disciplinare” – vă rog cu dată şi semnătură

9. Un certificat medical, nu mai vechi de o lună de la data cererii, cu urmptorul conţinut
„ Dl/dna < numele> nu prezintă ca urmare a consultaţiei indicii sau probleme medicale, care să afecteze exercitarea profesei de medic.”

Vă rugăm să respectaţi formularea întocmai, iar certificatul să fie prevăzut cu ştampilă, dată şi semnătura medicului!

Acest certificat trebuie eliberat de medicul de familie, însă nu de un medic înrudit cu medicul solicitant sau (viitor) angajator al solicitantului.

10. Copie legalizată a documentului privind acordarea titlului de doctor de către o universitate germană (fără certificat nu se poate introduce titlul de doctor în documentul de aprobare)
11. Suplimentar o copie legalizată a documentului de identitate german (vezi mai sus nr 6)

După caz o copie legalizată a documentului de acordare a cetăţeniei sau a documentului doveditor al cetăţeniei, dacă cetăţenia este alta decât germană

După caz o copie legalizată a documentului de acordare a cetăţeniei respectiv de strămutare al părinţilor, în care dvs sunteţi inclus ca şi copil.


PERMIS DE LUCRU

# înregistrare
# dovada de cetăţenie (de ex paşaport)
# oferta de muncă (contract)
# aprobare


La angajator te duci cu:

# date bancare
# aprobare
#înregistrare
#asigurare de sănătate
# certificat de naştere
# fotografie
# certificat de căsătorie
# contract de muncă semnat


Acum am si eu 3 intebari:

1.Despre ce certificat e vorba la punctul 2 de la Aprobation?

2.Certificatul de good standing sau certificatul curent profesional poate fi inlocuit cu o adeverinta cum ca nu ai fost inscris niciodata in colegiu medicilor?

3.Unde imi este folositor certificatul de conformitate.

Va multumesc anticipat si sper sa fie folositoare traducerea si altora!

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Fri Oct 08, 2010 5:36 pm

stie cineva ce inseamna:
"2.Zeugnis über den Zweiten Abschnitt der ärztlichen Prüfung (Vor- u. Rückseite) in amtlicher beglaubigter Kopie (Alt: Dritter Abschnitt der ärztlichen Prüfung)"

merci mult!!!

blue_eyes
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 29, 2010 11:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby blue_eyes » Tue Oct 12, 2010 4:47 pm

Salut

Azi am primit o scrisoare de la spitalul care m-a angajat si am cateva nelamuriri.\

1. mi se spune ca tb sa aleg Krankenkasse si ei imi recomanda AOK, DAK , BEK.cei care deja sunteti in DE, ce ma sfatuiti sa aleg?

2. ce banca imi recomandati pt a-mi deschide contul?

3. voi fi incadrata in Entgeltgruppe I Stufe 2, nu sunt casatorita,nu am copii. care va fi Lohnsteuerklasse?

va multumesc anticipat pt ajutor!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue Oct 12, 2010 5:02 pm

blue_eyes wrote:Salut

Azi am primit o scrisoare de la spitalul care m-a angajat si am cateva nelamuriri.\

1. mi se spune ca tb sa aleg Krankenkasse si ei imi recomanda AOK, DAK , BEK.cei care deja sunteti in DE, ce ma sfatuiti sa aleg?

2. ce banca imi recomandati pt a-mi deschide contul?

3. voi fi incadrata in Entgeltgruppe I Stufe 2, nu sunt casatorita,nu am copii. care va fi Lohnsteuerklasse?

va multumesc anticipat pt ajutor!

felicitari!

1. eu am AOK, ca marea majoritate a colegilor mei de aici.
2. am la Commerzbank, dar iti recomand Sparkasse. au o retea buna de filiale si bancomate, colegii mei sunt multumiti de servicii. eu cred ca voi renunta la Commerzbank, din mai multe motive, inclusiv legate de serviciile online etc.
3. cred ca Steuerklasse 1, adica cea mai proasta. dar sa iei cu tine toate chitantele ce tin de gasirea locului de munca si pregatirile pentru angajare (avion interviuri, hoteluri, trenuri, chitante legalizari si traduceri, taxa pentru approbation). tot ce tine de meserie poti deduce din suma impozitata, la anul, cand faci taxele.

bafta!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

blue_eyes
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 29, 2010 11:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby blue_eyes » Tue Oct 12, 2010 5:12 pm

multumesc mult manolo! m-ai ajutat foarte mult.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Tue Oct 12, 2010 7:01 pm

blue_eyes wrote:multumesc mult manolo! m-ai ajutat foarte mult.

cu placere, spor la acte si la treaba!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Thu Oct 14, 2010 8:40 pm

SALUT! Poate cineva sa imi spuna va rog unde se vizeaza (sau autentifica??), nu stiu exact ce, diploma de licenta, pt ca pe urma sa o pot apostila? Please help me! :) 10x! Adevarinta de la colegiul med caum ca nu am fost niciodata inscris la ei necesita si ea apostila? pace!

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarabagiu_aalina » Mon Oct 18, 2010 3:02 pm

In legatura cu vizarea diplomei si a suplimentului in vederea apostilarii.....eu am terminat la Bucuresti si m-au pus sa ma duc la ministerul invatamantului sa imi vizez diploma si suplimentul...fara aceasta "viza" nu au vrut sa imi puna apostila pe original.Parca pana la urma am fost la Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor..undeva pe o straduta intortochiata prin Bucuresti..din pacate nu mai stiu adresa exacta...si stiu ca am platit si o taxa pt aceasta echivalare...si ca era o coada imensa..la care stai de 2 ori..odata la depunerea actelor...alta data la ridicarea lor.

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby popy_85 » Mon Oct 18, 2010 4:26 pm

ooo... merci mult! asta am de facut maine! :) a pica exact la fix informatia!
Mai am o intrebare referitoare la Certificatul de la medicul de familie care sa nu fie mai vechi de 1 luna si sa contina: "aufgrund ärztlicher Untersu-chung keine Anhaltspunkte dafür vorliegen, dass Herr / Frau ... in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist“. Formularea asta o printez si ma duc cu ea la medicul de fam sa mi'o semneze si parafeze sau trebuie sa iau vre un certif med special pe care sa il traduc apoi. Adica nici nu stiu daca med de fam o sa imi semneze ceva in germana. oricum o sa ii duc si traducerea.
Si la fel si pt declaratia ca nu am antecedente penale care sa contina "kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist" ce fac? printat si semnat?
Merci mult inca o data! :) Apreciez!


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests