Germania - acte necesare

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Tue May 08, 2012 1:33 pm

Referitor la adev medicala eliberata de medicul de familie...Daca mi-ar scrie pe ea ca nu sunt in evidenta cu boli cronice (cum se procedeaza cand te angajezi in RO) ar fii un neadevar (am hepatita cronica cu virus B, purtator sanatos). S-a mai discutat pe aici pe forum despre probleme asemanatoare dar nu m-am lamurit. O fii vreo problema? Pe adeverinta ar trebui sa scrie ceva de genul "nu este in evidenta cu nicio afectiune care sa impiedice exercitarea profesiei"? "Profesiei de medic" sau "profesiei" simplu??



Pt cine mai este interesat de cum stau lucrurile cand ai hepatita, cei care lucreaza pe specialitati nechirurgicale nu au probleme. Pt chirurgie Betriebarzt-ul mi-a spus categoric ca raspunsul ar fi NU....

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Tue May 08, 2012 9:38 pm

Si mie la fel, pe ATI.
Adica am intrebat la analize ce rezultate ar putea reprezenta o problema si a zis ca probleme sunt doar la cei cu hepatita B/C. Probabil si HIV, zic eu, desi am citit pe net despre cazuri de chirurgi cu HIV care au mai profesat dupa confirmarea diagnosticului.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby 187.92a » Tue May 08, 2012 10:38 pm

gargaritza wrote:
Referitor la adev medicala eliberata de medicul de familie...Daca mi-ar scrie pe ea ca nu sunt in evidenta cu boli cronice (cum se procedeaza cand te angajezi in RO) ar fii un neadevar (am hepatita cronica cu virus B, purtator sanatos). S-a mai discutat pe aici pe forum despre probleme asemanatoare dar nu m-am lamurit. O fii vreo problema? Pe adeverinta ar trebui sa scrie ceva de genul "nu este in evidenta cu nicio afectiune care sa impiedice exercitarea profesiei"? "Profesiei de medic" sau "profesiei" simplu??



Pt cine mai este interesat de cum stau lucrurile cand ai hepatita, cei care lucreaza pe specialitati nechirurgicale nu au probleme. Pt chirurgie Betriebarzt-ul mi-a spus categoric ca raspunsul ar fi NU....



mi se pare ca ar fi un caz de discriminare. m-ar mira, in afara se pune mare pret pe nediscriminarea persoanelor bolnave , inclusiv HIV etc

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby pc7 » Wed May 09, 2012 12:04 am

nediscriminare pana in momentul in care nediscriminarea asta nu pune in pericol viata unei alte persoane
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby 187.92a » Wed May 09, 2012 1:39 am

nu stiu daca s-a demonstrat un pericol real, asadar masura de a nu-l mai lasa sa lucreze este disproportionata, cel putin in ROmania se gandeste in termenii acestia.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Wed May 09, 2012 2:34 am

http://www.huffingtonpost.co.uk/2011/12 ... 22469.html

mai sunt si alte articole asemanatoare din diverse tari.
riscul nu e mare, teoretic, dar practic spitalul nu prea te angajeaza.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Wed May 09, 2012 6:46 am

Mie mi se pare discriminare. Un chirurg opereaza pacienti cu HIV< hepatita B, C si altele, dar daca el are asa ceva nu mai poate opera.
Mai ales cand e vorba de purtator de B, cu viremia inexistenta, nu vad care e problema.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Wed May 09, 2012 4:26 pm

Ioio wrote:Mie mi se pare discriminare. Un chirurg opereaza pacienti cu HIV< hepatita B, C si altele, dar daca el are asa ceva nu mai poate opera.
Mai ales cand e vorba de purtator de B, cu viremia inexistenta, nu vad care e problema.



Eu astept m multe rezultate aici in DE. Ieri mi s-a preluat sg pt viremie cred.
Am avut la mine toate analizele facute de cand am descoperit hepatita, inclusiv Fibrotest cu fibroza zero si o viremie de acu 3 ani pe care Betriebarzt-ul a apreciat-o ca fiind mare (670 unit). Infectionista mea din RO de la Inst Babes a zis ca e mica si prea mica pt a fi eligibila pt interferon (am incercat la mai multi medici, inclusiv prin interventie...).

Si mie mi se pare discriminare. In OP eu ma intep cu instrumentele si ma pot infecta de la pacient, nu invers...
Oricum nu sunt pe specialit chirurg si nici nu imi doresc, bine ca se poate....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed May 09, 2012 7:25 pm

gargaritza wrote: In OP eu ma intep cu instrumentele si ma pot infecta de la pacient, nu invers...



:O:O:O

are you la naiba serious?

cand te intzepi cu instrumentul si esti in burta pacientului care de la cine se infecteaza?

sau e un virus unidirectional?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

camish
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 13, 2006 4:13 am
Location: ???

Re: Germania - acte necesare

Postby camish » Wed May 09, 2012 9:16 pm

E iresponsabil sa lucrezi invaziv cand stii ca esti bolnav/purtator/virus (mai ales cand esti virus). Angajatorul poate folosi mereu motivul iresponsabilitatii, daca-l acuzi de discriminare. Exista destule locuri in care poti sa-ti faci meseria fericit.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Wed May 09, 2012 10:35 pm

Cand te intepi i burta omului te intepi cu acul care a fost prin tesuturile lui. In mod normal iti schimbi manusa si folosesti alt ac, deci pacientul nu este expus vreunui risc.


Iresponsabil este si sa lucrez eu invaziv cand eu sunt sanatos si pacientul e cu HIV sau hepatita.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed May 09, 2012 11:07 pm

ioio cred ca nu te-ai intepat niciodata prin manusa.

tu stii ca pacientul are hiv.

pacientul nu stie ca tu ai hiv cand il operezi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Thu May 10, 2012 7:09 am

Ba da m-am intepat. :lol:
Iei acul si folosesti altul. schimbi manusa. daca medicul are hepatita sau HIV pacientul nu risca sa primeasca si el ceva "cadou". daca pacientul are hepatita, medicul are risc amre sa fi luat si el. ca el s-a intepat cu acul folosit.


Si corectie: nu stiu cum e in alte tari dar noi in Romania nu ii testam pe pacienti pt. hepatita si HIV.
Asa cum eu ma protejez ca medic atunci cand operez un pacient infectat, ma pot proteja si cand rolurile sunt schimbate.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Mon Sep 17, 2012 5:12 pm

O colega din spital ma intreaba daca nu stiu o firma care sa se ocupe de depunerea actelor aici in Germania pt cineva din Rusia cred, oricum o tara care nu e in UE. Eu nu stiu ce solutie sa ii ofer, nu cunosc nicio astfel de firma. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Multumesc anticipat.

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Fri Sep 28, 2012 3:56 pm

Voi cum ati procedat pentru obtinerea cazierului judiciar german.

Eu am citit aici cum se procedeaza http://www.bundesjustizamt.de

Eu nu am deosebita placere sa ma plimb pe la consulat pentru "legalizarea semnaturii" asa ca sunt curios daca cineva dintre voi a reusit altfel....dupa cum scrie in paragraful urmator ar fi posibil.

"e) Müssen die Personendaten und die Unterschrift amtlich bestätigt sein?

Ja, die Personendaten und die Unterschrift müssen amtlich bestätigt sein. Eine solche amtliche Bestätigung kann eine deutsche diplomatische oder konsularische Vertretung oder eine ausländische Behörde oder ein Notar oder eine Notarin erteilen. Es genügt auch, wenn Sie eine leserliche amtlich beglaubigte Fotokopie Ihres Personalausweises oder Reisepasses übersenden, aus der sich die Personendaten ergeben. Bitte beachten Sie, dass die Kopie von der Antrag stellenden Person zu unterschreiben ist, bevor sie beglaubigt wird. Geburtsname (Familienname zum Zeitpunkt der Geburt) und aktueller Familienname sind unbedingt anzugeben."

A reusit cineva sa faca la un notar aceasta legalizare si sa fie valabila asa cum scri acolo?
Sau a reusit cineva asa cum scrie acolo cu o copie legalizata a pasaportului si semnatura titularului?
Una din aceste doua variante ar fi mult mai economice pentru mine atat din punct de vedere al banilor cat si al timpului....

Inca ceva....voi cand ati trimis formularul completat pentru cazierul german....ati bifat sa fie trimis cazierul direct la autoritatea ce elibereaza approbationul sau sa va fie trimis voua inapoi?

Am vazut si acest paragraf: "Bitte haben Sie Verständnis dafür, dass wegen des hohen Gesamtaufkommens Fax- und Posteingänge nicht bestätigt werden können."

Ati avut careva probleme daca ati trimis scrisoare cu aviz de primire cu actele necesare pentru cazier...in sensul ca nu au dorit semnarea avizului? Nu stiu exact la ce se refera ei prin "Posteingänge können nicht bestätigt werden." La faptul ca nu se accepta trimiteri cu aviz de primire sau la faptul ca nu se confirma receptionarea acestora telefonic sau prin e-amil etc.

Inca o nelamurire in legatura cu alt act de data asta. Certificatul Profesional Curent eliberat de Colegiul Medicilor. In cazul meu am nevoie doar de o adeverinta de la ei fiindca nu am profesat inca. Am sunat la Colegiul Medicilor si mi-au spus ca imi pot elibera acea adeverinta abia dupa ce sunt in posesia diplomei de licenta si trebuie sa achit o taxa de 50 RON.
Taxa mi se pare mare dar nu conteaza...nu asta e problema.....
Din cate am mai citit aici pe forum se elibera pe baza unei adeverinte de la facultatea absolvita. I s-a mai intamplat cuiva sa ii ceara obligatoriu copie de pe diploma de licenta?

Va multumesc

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby geocatalinfx » Fri Sep 28, 2012 9:53 pm

eu am fost la primarie cu buletinul,m.a gasit in calculator cu adresa unde stau si sapt vurmat. mi.a sosit prin posta. am platit 35 euro.
tonee wrote:Voi cum ati procedat pentru obtinerea cazierului judiciar german.

Eu am citit aici cum se procedeaza http://www.bundesjustizamt.de

Eu nu am deosebita placere sa ma plimb pe la consulat pentru "legalizarea semnaturii" asa ca sunt curios daca cineva dintre voi a reusit altfel....dupa cum scrie in paragraful urmator ar fi posibil.

"e) Müssen die Personendaten und die Unterschrift amtlich bestätigt sein?

Ja, die Personendaten und die Unterschrift müssen amtlich bestätigt sein. Eine solche amtliche Bestätigung kann eine deutsche diplomatische oder konsularische Vertretung oder eine ausländische Behörde oder ein Notar oder eine Notarin erteilen. Es genügt auch, wenn Sie eine leserliche amtlich beglaubigte Fotokopie Ihres Personalausweises oder Reisepasses übersenden, aus der sich die Personendaten ergeben. Bitte beachten Sie, dass die Kopie von der Antrag stellenden Person zu unterschreiben ist, bevor sie beglaubigt wird. Geburtsname (Familienname zum Zeitpunkt der Geburt) und aktueller Familienname sind unbedingt anzugeben."

A reusit cineva sa faca la un notar aceasta legalizare si sa fie valabila asa cum scri acolo?
Sau a reusit cineva asa cum scrie acolo cu o copie legalizata a pasaportului si semnatura titularului?
Una din aceste doua variante ar fi mult mai economice pentru mine atat din punct de vedere al banilor cat si al timpului....

Inca ceva....voi cand ati trimis formularul completat pentru cazierul german....ati bifat sa fie trimis cazierul direct la autoritatea ce elibereaza approbationul sau sa va fie trimis voua inapoi?

Am vazut si acest paragraf: "Bitte haben Sie Verständnis dafür, dass wegen des hohen Gesamtaufkommens Fax- und Posteingänge nicht bestätigt werden können."

Ati avut careva probleme daca ati trimis scrisoare cu aviz de primire cu actele necesare pentru cazier...in sensul ca nu au dorit semnarea avizului? Nu stiu exact la ce se refera ei prin "Posteingänge können nicht bestätigt werden." La faptul ca nu se accepta trimiteri cu aviz de primire sau la faptul ca nu se confirma receptionarea acestora telefonic sau prin e-amil etc.

Inca o nelamurire in legatura cu alt act de data asta. Certificatul Profesional Curent eliberat de Colegiul Medicilor. In cazul meu am nevoie doar de o adeverinta de la ei fiindca nu am profesat inca. Am sunat la Colegiul Medicilor si mi-au spus ca imi pot elibera acea adeverinta abia dupa ce sunt in posesia diplomei de licenta si trebuie sa achit o taxa de 50 RON.
Taxa mi se pare mare dar nu conteaza...nu asta e problema.....
Din cate am mai citit aici pe forum se elibera pe baza unei adeverinte de la facultatea absolvita. I s-a mai intamplat cuiva sa ii ceara obligatoriu copie de pe diploma de licenta?

Va multumesc

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Fri Sep 28, 2012 11:30 pm

Poi in cazul tau locuiai deja in Germania banuiesc. Aveai deja anmeldung.
Dar in cazul meu ca nu am...si locuiesc in Romania.....

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Sat Sep 29, 2012 1:44 pm

Da, la obtinerea adeverintei, tot in Oradea, mi.a trebuit copie dupa diploma, dar nu legalizata. Nu se elibereaza pe baza vreunei adeverinte.
Cazierul esti sigur ca pe cel nemtesc si nu cel romanesc ti.l cer la bezirksregierung?
cse kestie

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Sat Sep 29, 2012 3:46 pm

Difera de la un land la altul. Unele landuri cer cazierul nemtesc, altele pe cel romanesc, iar in alte landuri ai nevoie de ambele. Ca sa nu mai spun ca in unele landuri se acepta cazier emis de maxim 30 de zile iar in altele de maxim 3 luni. Eu nu stiu inca in ce land voi merge....dar intrebam doar "preventiv" sa stiu ce am de facut.

P.S. In legatura cu adeverinta de la Colegiul Medicilor se pare ca cei din Bihor sunt mai "speciali" si o elibereaza doar pe baza diplomei de licenta. Asta este....oricum dupa ce primesc diploma mai am de asteptat dupa certificatul de conformitate, asa ca in acel interval am suficient timp sa obtin si acea adeverinta de la CMB.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sat Sep 29, 2012 6:12 pm

Certif de conformitate nu se ma cere absolventilor de dupa 2007, n-ai ce astepta.
nicht wahr?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Sat Sep 29, 2012 6:28 pm

Adica promotia 2013, oder? :)
cse kestie

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Sat Sep 29, 2012 8:03 pm

Exact. Abia absolventii de anul viitor nu mai au nevoie de certificat de conformitate.
Puteam sa fac si eu un efort sa nu termin anul asta dar m-am razgandit! :mrgreen:

Eu sunt reprezentantul ultimei generatii "blestemate" sa astepte dupa acest certificat de conformitate.

Vicentia
Posts: 1
Joined: Sat Oct 06, 2012 9:12 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Vicentia » Sat Oct 06, 2012 9:25 pm

Buna, sorry ca apparently sunt un pic offtopic, dar la un moment dat vazusem p-aici o intrebare similara cu a mea si sincera sa fiu n-o mai gasesc sa vad raspunsul. Asa ca imi poate furniza si mie cineva detalii despre Approbationul in Rheinland-Pfalz? Nu m-am lamurit de pe site exact daca toti strainii din si afara UE dau examenul de germana medicala mentionat la Berufserlaubnis, acolo nu scrie nimic de B2, dar in schimb mentioneaza ca certificatele trebuie aprobate de camera medicilor din Mainz, cu link catre examen. Asa ca banuiesc ca se da. Imi poate spune cineva din proprie experienta/de la cunostinte prieteni etc. cum este, la cat timp de la depunerea actelor se programeaza si orice alte informatii utile? Va multumesc frumos anticipat.

User avatar
Marienkafer
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Mar 05, 2011 9:51 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Marienkafer » Tue Nov 13, 2012 6:38 pm

Beruferlaubnis e pt NON -UE. Noi avem nevoie de Approbation. Pt ambele insa trebuie dat examen de limba :(
Anul asta nu mai sunt locuri. Daca vrei, te inscrii de acum pt anul viitor, ianuarie, feb... etc....
" N-am intalnit nici un om atat de nestiutor incat sa nu pot invata ceva de la el " -Galileo Galilei

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Wed Nov 14, 2012 1:00 am

Marienkafer wrote:Beruferlaubnis e pt NON -UE. Noi avem nevoie de Approbation. Pt ambele insa trebuie dat examen de limba :(
Anul asta nu mai sunt locuri. Daca vrei, te inscrii de acum pt anul viitor, ianuarie, feb... etc....


:shock: :shock: :shock: :shock:
Aaa??????????? De cand si de unde pana unde asta cu nu mai sunt locuri???

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed Nov 14, 2012 1:23 am

nu mai sunt locuri la aia la interviu, adica au multe programari.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Germania - acte necesare

Postby KooZee » Mon Nov 26, 2012 6:06 pm

Salutari tuturor!
E cineva care a obtinut Approbation in Oberbayern cu acte traduse si legalizate in Romania?
Cei de acolo, in formularul de aici http://www.regierung.oberbayern.bayern. ... 7_01_i.pdf zic asa:

Die Anfertigung der Übersetzung ist auch in einem EU-Mitgliedstaat möglich. Bitte beachten Sie, dass der Übersetzungsstempel in deutscher Sprache angefertigt sein muss. Die Beglaubigung kann von einer in einem EU-Mitgliedstaat ermächtigten Beglaubigungsstelle angefertigt werden, wenn auch der Beglaubigungsstempel in Deutsch verfasst ist.

Din cate am mai intrebat prin romania nu prea au stampila in limba germana.
Asta inseamna ca vor traduceri facute in Germania? Oder?
Stie cineva un traducator prin Bayern la preturi ok?

Vielen Dank!
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

bibi2201
Posts: 2
Joined: Tue Aug 21, 2012 7:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby bibi2201 » Tue Nov 27, 2012 6:23 pm

Buna! M-ar interesa si pe mine daca stie cineva cum e Approbationul in Baden-W.. ? Si cam care e demersul cu actele? (trebuie si cazier nemtesc etc)Am inteles ca mai nou se da si un interviu medical cu tipa care se ocupa de primirea actelor pt Approbation si m-ar interesa cam ce intrebari au primit cei care si-au depus actele. Multumesc!

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Tue Nov 27, 2012 9:05 pm

Stiu cativa oameni, care de altfel si.au si descris experientele, doar timp de citit sa fie.
cse kestie

beyourself
Posts: 1
Joined: Sun Dec 02, 2012 12:29 am

Re: Germania - acte necesare

Postby beyourself » Sun Dec 02, 2012 12:45 am

Am o mare rugaminte. As dori sa posteze careva actele necesare pentru Approbation DUSSELDORF si in romana, va rog. Multumesc.

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Sun Dec 02, 2012 1:33 am

In data de 19 Nov am primit eu e-mailul cu urmatorul continut de la Bezirksregierung Dusseldorf...in ceea ce priveste actele necesare pentru Approbation.

Merkblatt für Antragsteller, die Ihre ärztliche Ausbildung innerhalb der Europäischen Union abgeschlossen haben


Für den Antrag auf Erteilung der Approbation gem. § 3 Abs. 1 Bundesärzteordnung werden die nachfolgend aufgeführten Unterlagen benötigt:

- schriftlicher Antrag der Antragstellerin / des Antragstellers in deutscher Sprache - bitte unterschreiben

- amtlich beglaubigte Kopien der Nachweise über eine abgeschlossene ärztliche Ausbildung; Diplom, ärztliches Prüfungszeugnis oder sonstige ärztliche Befähigungsnachweise sind im Original oder in amtlich beglaubigter Ablichtung - fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person - vorzulegen.
Sind die Urkunden von einem Nicht-EU-Mitgliedstaat ausgestellt, so hat die Antragstellerin / der Antragsteller die Übersetzung durch die deutsche Auslandsvertretung in seinem Heimat- oder Herkunftsland beglaubigen zu lassen (Überbeglaubigung). Hiervon kann in besonderen Einzelfällen ausnahmsweise abgesehen werden, wenn die inhaltliche Übereinstimmung der Übersetzung mit dem Original von einem in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Übersetzer bestätigt worden ist,

- Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass die vom Antragsteller erworbene ärztliche Ausbildung nach der EU – Richtlinie 2005/36/EG abgeschlossen wurde oder dass die Antragstellerin / der Antragsteller in den letzten fünf Jahren mindestens drei Jahre rechtmäßig, in Vollzeit und selbständig den Berufs des Arztes ausgeübt hat,

- Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass gegen die Antragstellerin / den Antragsteller keine disziplinarrechtlichen oder berufsrechtlichen Schritte eingeleitet wurden oder dies beabsichtigt ist,



- amtlich beglaubigte Kopie des Reisepasses oder Personalausweises. Bitte beachten Sie, dass Daten, die nicht zur Identifizierung benötigt werden, von Ihnen auf der Kopie geschwärzt werden. Dies gilt insbesondere für die auf dem Ausweis aufgedruckte Zugangs- und Seriennummer.

- Lebenslauf mit Lichtbild, (in dem Lebenslauf sind der Studiengang und der berufliche Werdegang lückenlos darzulegen) - bitte unterschreiben

- Führungszeugnis der Belegart O, das nicht früher als einen Monat vor der Antragstellung ausgestellt sein darf (zu beantragen beim zuständigen Einwohnermeldeamt), bei ausländischen Bewerbern entsprechende amtliche Bescheinigung des Heimat- oder Herkunftslandes mit deutscher Übersetzung von einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person,

- eine ärztliche Bescheinigung, wonach "aufgrund ärztlicher Untersuchung keine Anhaltspunkte dafür vorliegen, dass Herr / Frau ... in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist (bitte genauen Wortlaut beachten). Die Bescheinigung darf nicht früher als einen Monat vor Antragstellung ausgestellt sein, - bitte mit Datum und Arztstempel versehen lassen -,
Es wird darauf hingewiesen, dass das Attest vom Hausarzt, jedoch nicht von verwandten oder verschwägerten Ärzten oder aber vom (künftigen) Arbeitgeber ausgestellt werden darf.

- eine von der Antragstellerin / dem Antragsteller schriftlich abzugebende Erklärung, dass gegen sie / ihn "kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungs¬verfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist" (bitte genauen Wortlaut beachten),


- amtlich beglaubigte Kopie des Nachweises über ausreichende Deutschkenntnisse in Wort und Schrift; diese kann erbracht werden durch eine Bescheinigung eines Sprachinstituts, sofern mindestens Sprachkenntnisse der Stufe B2 des „Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens für Sprachen bescheinigt werden. Die Vorlage einer Teilnahmebescheinigung reicht nicht aus,

- Anstellungsbestätigung einer ärztlichen Praxis oder einer Klinik im Regierungsbezirk Düsseldorf

- Erklärung, dass die Antragstellerin / der Antragsteller in keinem anderen Bundesland der Bundesrepublik Deutschland einen Antrag auf Erteilung der Approbation gestellt hat oder stellen wird,


Hinweis:

Fremdsprachige Urkunden bedürfen in jedem Fall der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person oder eines Übersetzers, der von der deutschen Auslandsvertretung anerkannt ist.

Ausländische Urkunden sind mit einer „Haager Apostille“ versehen zu lassen.

Reichen Sie bitte keine Originale, sondern nur amtlich beglaubigte Kopien ein.

Des Weiteren mache ich darauf aufmerksam, dass die Erteilung der Approbation als Arzt erst nach bestandener Deutschkenntnisprüfung in meinem Hause erfolgen wird.

In limba Romana...pe scurt ar fi nevoie de urmatoarele:
- Cerere scrisa in limba Germana si semnata,
- Copii legazitate ale actelor ce atesta formarea in profesia de medic (Diploma, etc),
- Certificat de conformitate eliberat de MS,
- Certificat profesional curent / adeverinta colegiul medicilor,
- Copie legalizata PASAPORT
- CV cu fotografie si semnat,
- Cazier judiciar...nu mai vechi de 1 luna.
- Adeverinta medicala...nu mai veche de 1 luna,
- Declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca nu ai procese pe rol pentru abateri la locul de munca,
- Copie legalizata a certificatului de competenta lingvistica pentru limba Germana (minim nivel B2),
- Confirmare de angajare de la spitalul angajator,
- Declaratie pe propria raspundere in care precizezi ca nu ai mai depus actele pt approbation si in alt land.

Atentie!
Toate actele care nu sunt emise in limba Germana vor trebui traduse de catre un traducator autorizat in Germania.
Diplomele eliberate de institutii din afara Germaniei au nevoie de atasarea apostilei de la Haga.
Nu se vor trimite acte originale, ci doar copii legalizate (binenteles efectuate tot in Germania).

Se mai precizeaza clar faptul ca Approbationul se elibereaza abia dupa ce esti admis si la testul de limba germana ce se sustine la ei in institutie.

Succes!

bibi2201
Posts: 2
Joined: Tue Aug 21, 2012 7:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby bibi2201 » Sun Dec 02, 2012 1:32 pm

Stie cineva cam ce gen de intrebari se pun la interviul pt Approbation in Baden Württemberg? Am citit posturile anterioare dar nici unde nu scrie nimic(cel putin eu nu am observat). Taxa pt Approbation se plateste cand depundem actele sau cand primim Approbationul? Ms

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby bio_pepsy » Tue Dec 04, 2012 7:13 pm

fara Pasaport nu merge? numai cu buletinul? este obligatoriu sa depui copie dupa pasaport?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Dec 04, 2012 8:42 pm

in NRW nu a mers numai cu buletinul. pasaportul se face f repede
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Tue Dec 04, 2012 9:20 pm

Cu ajutorul pasaportului faci dovada cetateniei! Deci e obligatoriu indiferent de land. E bine oricum sa ai pasaport ca si strain care lucreaza in Germania. Ca si turist merge si doar cu buletinul...dar daca muncesti acolo nu prea.

Principalele date de identificare ce se folosesc in Germania (cam peste tot: institutii publice, banci etc) sunt: Nume, Prenume, Data nasterii. La faza cu data nasterii cam ai probleme cu buletinul Romanesc intrucat aceasta nu este trecuta in clar pe acesta. Data nasterii se regaseste doar in CNP...dar acest lucru e stiut doar de catre romani.

De aceea...pentru a evita astfel de probleme iti recomand sa ai pasaport.

P.S. Si dupa pasaport va trebui sa faci traducere autorizata intrucat acesta nu cuprinde limba Germana. Iar mai apoi faci o copie legalizata atat dupa traducere cat si dupa original si aceasta o trimiti. Atentie...atat traducerile cat si copiile legalizate trebuie facaute in Germania.

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby bio_pepsy » Tue Dec 04, 2012 9:39 pm

Am inteles :shock: , multumesc!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Tue Dec 04, 2012 9:45 pm

Eu nu am avut nevoie de pasaport in Sachsen. Si nici ceilalti colegi nu au avut pasaportul in Bayern, NRW samd.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Dec 04, 2012 9:46 pm

in nrw trebuie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Tue Dec 04, 2012 9:58 pm

Poate nu mai trebuie acum, colegii care s-au angajat acolo stiu ca au facut-o fara pasaport. Oricum pe site se gasesc actele necesare si se poate intreba exact.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

izghita
Posts: 1
Joined: Thu Dec 06, 2012 12:03 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby izghita » Thu Dec 06, 2012 1:40 pm

Daca in actele necesare pt Approb. de pe site-ul oficiului nu este mentionat certificatul de nastere, mai este necesar sa-l fac pe ala international? La ce e bun?

Merci,
Natalia


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests