Germania - acte necesare

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Germania - acte necesare

Postby vmc » Wed May 26, 2010 4:56 pm

APPROBATION

1.ein persönlicher, formloser, kurzgefasster Antrag mit Angabe der Anschrift, an die die Approbationsurkunde per Nachnahme gesandt werden kann – bitte unterschreiben

2.Zeugnis über den Zweiten Abschnitt der ärztlichen Prüfung (Vor- u. Rückseite) in amtlicher beglaubigter Kopie (Alt: Dritter Abschnitt der ärztlichen Prüfung)

3.ein aktueller, kurzgefasster tabellarischer Lebenslauf – bitte unterschreiben

4.die Geburtsurkunde oder ein Auszug aus dem Familienbuch der Eltern

5.bei Verheirateten: die Heiratsurkunde oder ein Auszug aus dem für die Ehe geführten Familienbuch; bei Lebenspartnern: aktuelle Bestätigung der zuständigen Behörde über den Partnerschaftsnamen, z.B. Lebenspartnerschaftsurkunde (jeweils amtlich beglaubigte Kopien)

6.ein Nachweis über die Staatsangehörigkeit des Antragstellers, z.B. in Form einer amtlich beglaubigten Kopie der entsprechenden Seite des Bundespersonalausweises oder des Reisespasses, ggf. mit dem Vermerk „dient zur Vorlage bei der Bezirksregierung Düsseldorf“ oder „diese Fotokopie dient nicht als Ausweis“. Eine Melde oder Aufenthaltsbescheinigung alleine ist nicht ausreichend und kann nicht anerkannt werden.

7.Ein amtliches Führungszeugnis der Belegart „O“, das nicht früher als einen Monat vor Antragstellung ausgestellt sein darf; bei der Beantragung des Führungszeugnisses als Verwendungszweck bitte vermerken lassen: „Approbation Arzt“

8.eine schriftliche Erklärung folgenden Inhalts:

„Gegen mich <Name> ist kein gerichtliches Strafverfahren oder staatsanwaltliches Ermittlungsverfahren anhängig und sind keine berufs- bzw. disziplinarrechtlichen Maßnahmen ergriffen oder eingeleitet worden.“ – bitte mit Datum und Unterschrift versehen -

9.eine ärztliche Bescheinigung, die nicht früher als einen Monat vor Antragstellung ausgestellt sein darf, und die folgenden Inhalt hat:

„Bei Herrn/Frau <Name> liegen aufgrund ärztlicher Untersuchungen keine Anhaltspunkte dafür vor, dass er/sie in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist.“

Bitte beachten Sie, dass der genaue Wortlaut einzuhalten ist und die Bescheinigung mit Arztstempel, Datum sowie Unterschrift des Arztes versehen sein muss!

Diese Bescheinigung kann auch vom Hausarzt ausgestellt werden, nicht aber von einem Arzt, der mit dem Antragsteller verwandt oder verschwägert oder der der (zukünftige) Arbeitgeber des Antragstellers ist.

10.ggf. eine amtlich beglaubigte Kopie der Urkunde über die Verleihung des Doktorgrades einer deutschen Universität (ohne diese Bescheinigung kann der Doktortitel nicht in die Approbationsurkunde aufgenommen werden)

11.zusätzlich zur amtlich beglaubigten Kopie des deutschen Personalausweises (siehe oben Nr. 6.):

ggf. eine amtlich beglaubigte Kopie der Einbürgerungsurkunde oder des Staatsangehörigkeitsnachweises, falls die Staatsangehörigkeit eine andere als die deutsche gewesen sein sollte

ggf. eine amtlich beglaubigte Kopie der Einbürgerungsurkunde bzw. des Vertriebenenausweises Ihrer Eltern, in der/dem Sie als Kind namentlich aufgeführt werden.
nicht wahr?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte Germania

Postby vmc » Wed May 26, 2010 5:13 pm

-de la punctul acesta sunteti deja in Germania
ARBEITSERLAUBNIS

#Anmeldung
# Nachweis der entsprechenden Staatsangehörigkeit (z.B. Reisepass)
# Stellenangebot (Vertrag)
#Approbation
nicht wahr?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte Germania

Postby vmc » Wed May 26, 2010 5:21 pm

la angajator va prezentati cu:

#Bankverbindung
#Approbation
#Anmeldung
#Krankenversicherung
#Geburtsurkunde
#Lichtbild
#Hereitsurkunde
#unterschriebener Arbeitsvertrag
nicht wahr?

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte Germania

Postby raul007 » Wed May 26, 2010 6:52 pm

cer prea mult daca te rog sa le postezi si in romana pentru astia mai incepatori???;;) Daca nu...multumesc oricum....chiar am aflat multe informatii utile de pe forum azi! Doar azi am constientizat ca e destul de greu sa mergi pe cont propriu si ca dureaza cam 3 luni toate actele!
Din romania din ce am inteles trebuie certificatul de conformitate de la Ministerul Sanatatii care se elibereaza pe baza urmatoarelor acte http://www.ms.ro/?pag=175&id=8144 plus adeverinta de la Colegiul medicilor ca nu am profesat in Romania sau ca nu s-au facut reclamatii impotriva ta( in cazul in care ai practicat in Romania). Plus: diploma de absolvire facultate, bacalaureat tradusae si legalizate si apostilate
Asta inca nu am lamurit-o cu apostilatul, da o sa mai citesc pe celalat forum sa vedem exact unde se face
everybody lies...

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Acte Germania

Postby cris3 » Wed May 26, 2010 9:24 pm

Google translate! :mrgreen:

Apostila la prefectura, asta doar daca ai nevoie; poate ai noroc si nu-ti trebe.

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte Germania

Postby raul007 » Fri May 28, 2010 10:13 am

Si cu diploma d la faculta cum e?ca eu am licenta in 14 perioada 14-20 septembrie....oare cat de repede imi dau astia diploma??? Si inca o intrebare: Pana nu imi dau astia diploma nu pot sa fac nimic? Ca eu ar trebui sa fiu acolo cat mai repede....
everybody lies...

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Fri May 28, 2010 10:17 am

sa vedem ce-o fii....ca am mai citit pe forum ca si altii au pacalit B2....sper sa fie bine si sa mearga cat mai repede...k nu mai am rabdare :D
everybody lies...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte Germania

Postby vmc » Fri May 28, 2010 12:44 pm

Nu mai postati aici, aveti topic de germania, asta ramane cu actele
nicht wahr?

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Acte Germania

Postby george.nero » Fri May 28, 2010 4:48 pm

Merci mult pt informatii, DAR NU INTELEG TOAT CE INSEAMNA CELE !! PUNCTE: poate ceva lamuriri in romana___ daca nu crezi ca sunt prea rau ca te rog.

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte Germania

Postby raul007 » Fri May 28, 2010 7:16 pm

george.nero wrote:Merci mult pt informatii, DAR NU INTELEG TOAT CE INSEAMNA CELE !! PUNCTE: poate ceva lamuriri in romana___ daca nu crezi ca sunt prea rau ca te rog.


Eu zic sa te uiti pe site-ul Land-ului in care mergi ca am inteles ca difera de la un land la altul....si acolo ai si numere de contact,adrese de mail....vorbesti direct cu persoanele care se ocupa de Aprobation
everybody lies...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby Chingachgook » Sat May 29, 2010 3:00 am

raul007 wrote:Certificatul de conformitate de la Ministerul Sanatatii dureaza cam 30 zile lucratoare...



pai clar ai timp de la 5 septembrie pana la 1 nov ( daca intercalezi vrum august ceva intre ele). al'fel 30 de zile lucratoare inseamna fix o luna jumate

oricum eu apreciez startul cu trisatul testului de limba
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby darksunrise » Sat May 29, 2010 9:41 am

raul007 wrote:sa vedem ce-o fii....ca am mai citit pe forum ca si altii au pacalit B2....sper sa fie bine si sa mearga cat mai repede...k nu mai am rabdare :D


Ca sa trisezi B2 trebuie sa cam fii de B1, si la B1 sunt eu acum, e impartit in 2 parti B1.1. si B1.2 si crede-ma ca nu e usor deloc. Preconizez vreo 2 luni necesare ca sa invat B1, dar poate sunt altii mai rapizi sau au alta metoda de invatat. Daca inveti zilnic si mult probabil s-o putea si mai repede. Gramatica o inveti, dar vocabularul te calmeaza :D
Oricum, daca afli vreo metoda de-asta de pacaleala anunta-ma si pe mine :)))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby soricel » Sat May 29, 2010 2:46 pm

va pacaliti pe voi insiva.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby darksunrise » Sat May 29, 2010 2:58 pm

Era o gluma, cel putin in cazul meu :)
@ Raul:
Nu cred ca se poate trece interviul fara sa stii limba germana, si chiar daca da, tot degeaba daca nu te intelegi cu pacientii si colegii pe acolo dupa.
Si oricum, interviul poate il fentezi, dar la depunerea actelor din cate stiu ti se cere certificat B2, pe care nu prea ai cum sa-l ocolesti ca nu e asa simplu.
Ar mai fi varianta sa te duci cu B1 si sa te primeasca pe un an, cu conditia sa inveti limba intr-un an, dar in final tot trebuie sa stii limba germana ca sa te angajezi acolo, lucru de inteles de altfel.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Sat May 29, 2010 5:52 pm

Nici nu se pune problem sa nu invat germana....oricum eu fac din ianuarie germana si cred ca sunt aproape la B1(am mai facut germana si in generala si liceu...), si pana prin noiembrie nu cred ca ar fii o problema sa fiu la nivel B2. u cat mergi mai pregatit de aici....cu atat te acomodezi mai repede acolo.
everybody lies...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby darksunrise » Sat May 29, 2010 10:26 pm

A, e ok atunci. Eu n-am facut deloc germana la scoala, asa ca merge incetisor; am crezut ca o iei de la nivelul zero :D
In orice caz, din cate m-am interesat eu daca ai certificatul B2 si treci interviul e ok.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Sun May 30, 2010 10:11 am

darksunrise wrote:A, e ok atunci. Eu n-am facut deloc germana la scoala, asa ca merge incetisor; am crezut ca o iei de la nivelul zero :D
In orice caz, din cate m-am interesat eu daca ai certificatul B2 si treci interviul e ok.


Pai pt. mine a vorbit un doctor roman care lucra in germania la clinica la care o sa merg...si mi-a zis ca doar trebe sa stiu germana bine si ma iau...deci iti dai seama cam cat de greu poate fi interviul....Probabil daca mergi intr-o clinica mare... sau intr-un spital universitar...s-ar putea acolo sa fie mai grele interviurile. Oricum, din ce am citit pe forum, cam toti au fost acceptati la interviuri si nu se discuta pe teme medicale. Deci numa limba te poate incurca la interviu...si poate subiectivismul celui cu care dai interviu....poate nu-i place fata ta :devil:
everybody lies...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby darksunrise » Wed Jun 09, 2010 12:02 pm

Degeaba treci de interviu daca nu intelegi dup-aia o boaba din ce se vorbeste in spital.

On topic, certificatul de nastere trebuie preschimbat? Daca da, cum ?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Wed Jun 09, 2010 12:57 pm

darksunrise wrote:Degeaba treci de interviu daca nu intelegi dup-aia o boaba din ce se vorbeste in spital.

On topic, certificatul de nastere trebuie preschimbat? Daca da, cum ?


Oricum nu o sa intelegi prea multe la inceput din ce se vorbeste in spital...da suntem copii destepti si prindem repede:D
Cat despre certificat...am citit pr undeva pe forum ca ar trebui schimbat cu unu european, albastru, da nu stiu daca e obligatoriu sau doar o masura preventiva. Si de schimbat:

Certificatul de nastere de tip nou (international)

Este de culoare albastra si are marimea aproximativ cat a unui format A4. Acest certificat este redactat in romana, engleza si franceza.
Schimbarea certificatului de tip vechi se face gratuit de catre Biroul de evidenta al populatiei din orasul / localitatea de resedinta a solicitantului si, de obicei, documentul nou se obtine in aceeasi zi sau in ziua urmatoare. Solicitarea se poate face si prin imputernicit, mandatat cu o procura speciala.

Dureaza oricum cateva ore....asa ca daca trebuie schimbat...se rezolva repede:D
everybody lies...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby darksunrise » Wed Jun 09, 2010 1:19 pm

Thx. Cred ca e singura hartie cu care se rezolva repede, din tot teancul de acte necesare :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Thu Jun 10, 2010 12:25 pm

darksunrise wrote:Thx. Cred ca e singura hartie cu care se rezolva repede, din tot teancul de acte necesare :D


se rezolva repede pt ca este cel mai inutil act :D
Din ce am citit pe forum certificatul nu trebuie pt aprobation sau alte chestii care au legatura cu dreptul de munca....poate o sa ai nevoie in germania de el din alte motive si sa nu vada aia ce vechituri de certificate avem noi aici :lol:
everybody lies...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby manolo » Thu Jun 10, 2010 12:38 pm

raul007 wrote:
darksunrise wrote:Thx. Cred ca e singura hartie cu care se rezolva repede, din tot teancul de acte necesare :D


se rezolva repede pt ca este cel mai inutil act :D
Din ce am citit pe forum certificatul nu trebuie pt aprobation sau alte chestii care au legatura cu dreptul de munca....poate o sa ai nevoie in germania de el din alte motive si sa nu vada aia ce vechituri de certificate avem noi aici :lol:

eu zic sa mai verifici o data lista de documente pentru Approbation. s-ar putea sa te inseli.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby ioana_medline » Thu Jun 10, 2010 2:20 pm

Aveti cumva idee de unde as putea face rost de formularul-cerere ptr eliberare de documente necesare recunoasterii calificarii in UE? nu se mai poate accesa de pe situ ms.ro daca il aveti ma puteti ajuta?

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby fiulia » Sat Jun 12, 2010 12:57 pm

raul007 wrote:
mariusel86 wrote:da din ce zicea profu meu d germana(care a predat vreo 3-4 ani in germania), as putea sa pacalesc testul d limba!


unde ai facut cursuri de germana? In ce oras? Ce sugestii aveti pt Cluj?

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Sat Jun 12, 2010 2:57 pm

fiulia wrote:
raul007 wrote:
mariusel86 wrote:da din ce zicea profu meu d germana(care a predat vreo 3-4 ani in germania), as putea sa pacalesc testul d limba!


unde ai facut cursuri de germana? In ce oras? Ce sugestii aveti pt Cluj?


Eu in tg-mures fac cursurile pt ca sunt din tg-mures si aici am terminat ieri faculta:D Aveam un mail trimit de aia de la EGV cu cateva locuri unde poti face germana in cj...daca il gasesc le postez pe forum
everybody lies...

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Sat Jun 12, 2010 3:03 pm

Am revenit cu detalii...astea mi le-am recomandat mie cei de la EGV crezand ca sunt din cluj...

Bridge Language Study House
Tel. (+4) 0364 101088
Mobil (+4) 0746 355435 Certificate de participare avizate de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării OM/2133/04.02.2000
info@blsh.ro
8-12 persoane : 390 RON (30 ore); pentru nivelurile mai mari se face test de plasament.


Deutches Kulturzentrum Klausenburg
Cluj-Napoca www.kulturzentrum.ubbcluj.ro; str. Universităţii 7-9
Ro – 400091 – Cluj-Napoca
0040 0264-594492
TestDaF, Certificat Goethe
ccg@polito.ubbcluj.ro
580 RON curs de 60 de ore

Britania Cluj-Napoca, Strada Memorandumului nr. 4 ap. 4, luni-vineri 10 –16, sambata 10-13
0264 591995, 0722311460
Testare finala gratuita şi diploma de absolvire
tomsvirg@hotmail.com
220 RON un curs de 5 saptamani

Centrul Alpha Cluj-Napoca, Strada Horea, nr. 31. cod. 40202; intre orele 12.00-13.00, Facultatea de Litere, UBB , www.alpha.ubbcluj.ro
0264 434164
Pregatire pentru testele CAMBRIDGE, TOEFL, ACCÈS AU DALF, SPRACHDIPLOM
alpha@lett.ubbcluj.ro
300 RON/curs de 30 de ore

Centrul Lingua Cluj-Napoca, Str. Teodor Mihali, Campus, etaj I, B4 / 115 , www.lingua.econ.ubbcluj.ro
0264 418663
Se ofera atestate recunoscute pentru admitere, licenta, programe de masterat si doctorat.
ciupe@econ.ubbcluj.ro
690 RON / curs de 50 de ore.
everybody lies...

User avatar
Stewie
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Mar 25, 2010 4:50 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby Stewie » Sat Jun 12, 2010 4:24 pm

cred ca ce a uitat toata lumea sa ti spuna este ca pentru certificatul de conformitate ai nevoie de diploma de licenta si de foaia matricola plus nu stiu ce adeverinta de la rectorat.
oricum tu daca dai licenta in ceva de genul 15-20 septembrie, n ai nicio sansa sa pleci nici la 1 octobrie nici la 1 noiembrie.
foaia matricola cu un milion jumate (la bucuresti) ti o scoti in regim de urgenta daca te ocupi imediat cum inchei toate stagiile. diploma de licenta nu stiu cat de repede poate fi scoasa... in niciun caz pana la 1 octobrie. si apoi cu secretarele gretoase de la rectorat...
si abia cand ai toate actele astea te duci sa ti depui dosarul pentru certificatul de conformitate, despre care daca citeai pe forum aflai ca el iese in medie in 2 luni, pt altii mai devreme pt altii mai tarziu...
cred ca a povestit cineva pe aici care a fost replica celor de la minister cand i a luat unul din useri la rost ca pe site scrie ca se elibereaza actul in 30 de zile lucratoare : "si tu crezi tot ce scrie pe siteul ms?"
poti sa fii acolo la 1 octombrie doar daca lasi procura acasa sa se ocupe altcineva de toata alergatura asta cu actele si apoi cu traducerea lor.
insa acolo cred ca numai in calitate de hospitant, voluntar, practicant sau cascator de gura poti merge fara acte. fara approbation nu ti da nimeni bani. si in plus mai dureaza si venirea approbationului 2-4 saptamani.

P.S. acte necesare: diploma licenta, foaie matricola, certificat de nastere (in unele cazuri plus buletin), adeverinta de la colegiul medicilor, certificat de conformitate, cazier, certificat limba nivel B2 (mai rar B1)... sa mai completeze altii daca am uitat ceva. dupa toate actele astea iti trebuie nenumarate copii legalizate, traduceri legalizate si poate pe unele din ele si apostila de la haga (depinde de land).

bafta

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby fiulia » Sat Jun 12, 2010 4:41 pm

[quote="raul007"]Am revenit cu detalii...astea mi le-am recomandat mie cei de la EGV crezand ca sunt din cluj...
quote]


Multumesc frumos de informatii! Dragut din partea ta :) Bafta in ce ti-ai propus!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby manolo » Sat Jun 12, 2010 4:46 pm

Stewie wrote:cred ca ce a uitat toata lumea sa ti spuna este ca pentru certificatul de conformitate ai nevoie de diploma de licenta si de foaia matricola plus nu stiu ce adeverinta de la rectorat.
oricum tu daca dai licenta in ceva de genul 15-20 septembrie, n ai nicio sansa sa pleci nici la 1 octobrie nici la 1 noiembrie.
foaia matricola cu un milion jumate (la bucuresti) ti o scoti in regim de urgenta daca te ocupi imediat cum inchei toate stagiile. diploma de licenta nu stiu cat de repede poate fi scoasa... in niciun caz pana la 1 octobrie. si apoi cu secretarele gretoase de la rectorat...
si abia cand ai toate actele astea te duci sa ti depui dosarul pentru certificatul de conformitate, despre care daca citeai pe forum aflai ca el iese in medie in 2 luni, pt altii mai devreme pt altii mai tarziu...
cred ca a povestit cineva pe aici care a fost replica celor de la minister cand i a luat unul din useri la rost ca pe site scrie ca se elibereaza actul in 30 de zile lucratoare : "si tu crezi tot ce scrie pe siteul ms?"
poti sa fii acolo la 1 octombrie doar daca lasi procura acasa sa se ocupe altcineva de toata alergatura asta cu actele si apoi cu traducerea lor.
insa acolo cred ca numai in calitate de hospitant, voluntar, practicant sau cascator de gura poti merge fara acte. fara approbation nu ti da nimeni bani. si in plus mai dureaza si venirea approbationului 2-4 saptamani.

P.S. acte necesare: diploma licenta, foaie matricola, certificat de nastere (in unele cazuri plus buletin), adeverinta de la colegiul medicilor, certificat de conformitate, cazier, certificat limba nivel B2 (mai rar B1)... sa mai completeze altii daca am uitat ceva. dupa toate actele astea iti trebuie nenumarate copii legalizate, traduceri legalizate si poate pe unele din ele si apostila de la haga (depinde de land).

bafta


mai adaug faptul ca ceea ce pomenesti tu despre "foaia matricola" ce se poate elibera in timpul facultatii nu este acelasi lucru cu suplimentul la diploma, care se elibereaza doar cu diploma de licenta (si este acel act acum bilingv). nu stiu cum e la Buc, dar la Iasi nici nu mai eliberau in 2006 foaie matricola daca erai anul VI, trebuia sa astepti suplimentul cand luai si diploma.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Stewie
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Mar 25, 2010 4:50 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby Stewie » Sat Jun 12, 2010 5:04 pm

manolo wrote:mai adaug faptul ca ceea ce pomenesti tu despre "foaia matricola" ce se poate elibera in timpul facultatii nu este acelasi lucru cu suplimentul la diploma, care se elibereaza doar cu diploma de licenta (si este acel act acum bilingv). nu stiu cum e la Buc, dar la Iasi nici nu mai eliberau in 2006 foaie matricola daca erai anul VI, trebuia sa astepti suplimentul cand luai si diploma.

la suplimentul ala ma refeam... supliment nesupliment... alta a fost ideea. trebuie actele astea pt certificatul de conformitate... nu e ca si cand te duci si ceri sa ti se scoata cu o cerere. iar actele dureaza. el da licenta in septembrie si vrea in octombrie in germania.
btw suplimentul e bilingv, a doua limba fiind engleza... nu i coafeaza pe nemti cu nimic engleza.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby soricel » Sat Jun 12, 2010 5:06 pm

asadar engleza nu gandeste ca o coafeza.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby manolo » Sat Jun 12, 2010 5:10 pm

soricel wrote:asadar engleza nu gandeste ca o coafeza.


asta cu coafeza doar mumapadurii te poate lamuri.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby soricel » Sat Jun 12, 2010 5:16 pm

dap



era totusi o deductie

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Sat Jun 12, 2010 7:24 pm

nu mai sper de mult sa ajung in octombrie-noiembrie in germania....am decalat cu 2 luni pt. decembrie-ianuarie:D Asta dupa ce am citit mai multe pe forum...Stiu ca dureaza pana primesc diploma si foaia matricola...da am niste asi in maneca...macar la nivel local sa rezolv mai repede 8)
everybody lies...

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby mariusel86 » Sun Jun 13, 2010 12:00 am

sper sa uiti de asii din maneca in germania...daca nu vrei sa uite ei de tine ;)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby darksunrise » Sun Jun 13, 2010 4:30 am

indiferent ce asi ai sau nu, si pe unde sau in ce, in primul rand e de prost gust sa te lauzi pe forum, si in al doilea rand nu vad de ce ne-ar interesa; aici discutam despre situatiile "normale" sa zic asa, ca asa cu spaga si pile stim si noi ca se rezolva imediat; deci mai bine pastreaza asii aia pentru tine

cam in cat timp dupa licenta binevoieste doamna secretara sa dea si diploma de licenta?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby aarabagiu_aalina » Mon Jun 14, 2010 12:50 pm

eu am terminat facultatea anul trecut la Bucuresti si am venit aici la 23 noiembrie..pe 15 decembrie am avut certificatul de conformitate si m-am miscat cat de repede s-a putut.Diploma de licenta am luat-o la 1 octombrie plus supliment plus adeverinta..i-am facut procura mamei mele sa imi ridice certificatul de conformitate si am lucat 2 luni in germania ca hospitant fara aprobation. Mie nu mi-a trebuit nici un certificat de limba..am dat un simplu interviu ft ft usor care a durat 3 minute si am prmit aprobationul. Eu cand am plecat eram la nivel A2( dadusen examenul la fides si atata luasem )..dar m-am descurcat in spital..din martie fac si garzi ..acum am sigur nivelul de limba B2..dar nu am nici pana acum un certificat de limba si nici nu cred ca imi va mai trebui vre-o data. Parerea mea e ca dupa ce vi in germania si incepi sa lucrezi inveti in mod exponential mai repede germana decat daca ai face orice curs intesiv in Romania. De aceea eu rocomand tuturor sa vine cat mai devreme aici..cu orice nivel de limba stiut..sa lucreze la inceput (1-2)luni ca hospitant

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby zubenelgenubi » Tue Jun 15, 2010 8:03 pm

Nu stiu daca se gasesc atatea posturi de hospitant incat sa ajunga pentru toti aspirantii din Ro. Cazul tau pare usor atipic, cred ca ai avut si mult noroc. Parerea mea...
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby vmc » Tue Jun 15, 2010 8:32 pm

Posturile de hospitant sunt oferite de spitale disperate, care sunt dispuse sa dea postul si prin firma, asa ca reconsiderati aceasta optiune. Un spital normal nu are nevoie sa plateasca om pentru invatarea limbii, sa-i dea bani, cazare masa, iar in schimb acel om poate fi doar un observator, neavand dreptul la nici o manopera (oficial-neoficial sunt convinsa ca sunt omenii de bataie pentru luat sange si infipt branule).
nicht wahr?

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby aarabagiu_aalina » Wed Jun 16, 2010 1:42 pm

Mie sincer mi-a prins bine acea perioada ca Hospitant unde am stat si am observat pe 2000 de euro..nu stiu cat de disperati au fost cei de la spital..nu au dat postul prin nici o firma..eu am venit aici pe cont propriu..dar ei inainte sa vin eu plateau Honorararzt..care costa o gramada..si normal ca au preferat sa imi dea mie un salariu si sa imi plateasca si cateva cursuri de limba..poate am fost norocoasa..dar sunt sigura ca mai exista si alte spitale dispuse sa faca acelasi lucru..si pana la urma incercarea nu costa( majoritatea clinicilor platesc cheltuielile de transport pt un interviu)


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests