Germania - acte necesare

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby aarabagiu_aalina » Wed Jun 16, 2010 1:47 pm

si ce e asa de rau daca clinica e disperata..cu cat e mai disperata cu atat e mai dispusa sa iti ofere mai multe lucruri..( casa , masa, cursuri de limba platite, sa te astepte pana termini cu actele in tara..etc) Eu nu vad un lucru rau in clinicile disperate.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby kcuf_di » Wed Jun 16, 2010 1:51 pm

Nu faptul ca e disperata ridica spranceana, ci motivul.
cse kestie

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby vmc » Wed Jun 16, 2010 6:03 pm

[quote="aarabagiu_aalina"]am stat si am observat pe 2000 de euro[ /quote]

zi-mi si mie unde esti ca pare un spital super daca te plateste asa bine sa stai. As sta si eu vreun an. Voi chiar va dati seama ce spuneti? Eu credeam ca aici esti platit pentru ca muncesti. Cum naiba induceti asemenea ideei ca pe stat vreo 3-4 luni primesti cash 2000 de euro lunar. La ce naiba sa muncesti atunci cand diferenta e de 200 de euro. Si sa vezi cum vin acum privatele ca nu le mai fac fata ( nu raspund) sa ma intrebe cum sa gasesti asemenea spitale?

In concluzie: caut spital care imi da 2000 euro lunar sa stau. Multumesc
nicht wahr?

fiulia
junior
junior
Posts: 63
Joined: Sun Sep 06, 2009 1:01 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby fiulia » Wed Jun 16, 2010 11:22 pm

Se inteleg si eu... Hospitant-ul e doar un observator? Si de ce ai sta 3-4 luni doar sa observi? Adica, ma gandesc ca daca tot vrei sa privesti, privesti o zi, doua, o saptamana, ca sa vezi cum e treaba pe acolo. Dar de ce asa de mult? Ce nu stiu eu?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jun 16, 2010 11:29 pm

aarabagiu_aalina wrote:si ce e asa de rau daca clinica e disperata..cu cat e mai disperata cu atat e mai dispusa sa iti ofere mai multe lucruri..( casa , masa, cursuri de limba platite, sa te astepte pana termini cu actele in tara..etc) Eu nu vad un lucru rau in clinicile disperate.

Cum a spus si colegul kcuf_di, o clinica disperata e o clinica cu probleme, de care fuge toata lumea (de la ei).
Clinicile astea disperate sunt perechea pe viata a angajatilor/candidatilor habarnisti, cu ajentiile pe post de ofiter de stare civila.

Personal nu gasesc tabloul prea atractiv.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby manolo » Wed Jun 16, 2010 11:31 pm

fiulia wrote:Se inteleg si eu... Hospitant-ul e doar un observator? Si de ce ai sta 3-4 luni doar sa observi? Adica, ma gandesc ca daca tot vrei sa privesti, privesti o zi, doua, o saptamana, ca sa vezi cum e treaba pe acolo. Dar de ce asa de mult? Ce nu stiu eu?

fiulia, din motive legale evidente, nu poti practica CA MEDIC decat daca ai Approbation/Berufserlaubnis (prin care ti se recunoaste dreptul de a practica ca medic in DE, cu evidente diferente intre cele 2 tipuri de acte, nu intru in detalii aici), semnezi apoi contract cu spitalul si primesti Arbeitserlaubnis (dreptul de munca).

Hospitant e o chestie pe care o face spitalul/clinica, pachetul financiar il stabilesc ei (casa, masa, ceva bani etc) cum vor, dar tu nu esti angajat ca medic in acea perioada (deci nu se pune la rezidentiat ca perioada etc), nu ai responsabilitati de medic si, ca si vmc, ma mir si eu cum ai avea salariu de aproape medic. Deci in esenta, esti ca un student in practica (stiu, exista nuante, dar cred ca esenta e asta).
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby matrix » Thu Jun 17, 2010 11:43 am

ce acte iti trebuie la tine cand pleci la interviu ?

pentru drept de practica am inteles cum stau lucrurile - ia mult timp - cateva luni, acum chiar mai mult cu nenorocitii aia de la MS. nu stiu cand sa ma duc la interviuri - ma gandesc ca macar cert de conf + b2 ar trebui am .

ce sens are sa ma duc acum la interviu daca dosarul va fi gata peste 6 luni ?!
Viata lunga si prospera!

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby aarabagiu_aalina » Thu Jun 17, 2010 3:51 pm

Eu chiar am stat si am observat pe un salariu de 2000 de euro..nu ma crez? vrei sa scanez fluturasul sau contractul de munca de Hospitant? Si de ce am vrut sa fac asta? Ca sa nu stau acasa fara nici un ban..si sa fac cursurile de limba din propriul buzunar..si sa ma obisnuiesc cu termenii medicali etc..Si din nou pun intrebarea de ce e rau ca o clinica sa fie disperata?...eu acum sunt la Asklepios Klinik Parchim. Motivul ...aveau nevoie de medici..si plateau Honorararzt..care dupa cate am inteles era platit cu 100 de euro pe ora...

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby aarabagiu_aalina » Thu Jun 17, 2010 3:57 pm

Cum a spus si colegul kcuf_di, o clinica disperata e o clinica cu probleme, de care fuge toata lumea (de la ei).
Clinicile astea disperate sunt perechea pe viata a angajatilor/candidatilor habarnisti, cu ajentiile pe post de ofiter de stare civila.

Personal nu gasesc tabloul prea atractiv.
Angajati habarnisti de ce?...ma repet ca eu am venit aici fara agentie..singura..deci despre ce tablou este vorba? te rog ilumineaza-ma

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby vmc » Thu Jun 17, 2010 6:32 pm

da, vreau contractul si fluturasul (chiar daca le trimiti in pm). in conditiile in care un doctor din spania are 1500e sau in franta 1600e (si muncesc de le sar capacele) nu cred ca germania a devenit chiar atat de darnica sa dea pe stat 2000e. pana cum nu am auzit si experimentat asa ceva. daca e asa, eu insumi am sa-mi trimit dosarul cu cererea expresa ca vreau contract de hospitant pe un an.

honorararzt MUNCESTE pentru 100e/h, tu ca hospitant NU. e mare diferenta. deci...astept dovada.
nicht wahr?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby Calico » Thu Jun 17, 2010 6:57 pm

vmc wrote:in conditiile in care un doctor din spania are 1500e

de fapt cam 2200 in mana luand in calcul si 4 garzi pe luna
Si asta cu muncitul "de le sar capacele" nu stiu de unde ai auzit-o. Depinde foarte mult de zona, spital si specialitate.

User avatar
kooksee2
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Jun 17, 2010 2:16 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby kooksee2 » Thu Jun 17, 2010 7:46 pm

asa asa
acuma ne laudam unde se munceste mai putin

sa stabilim o data pt totdeauna

in strainatate se munceste sau nu?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby vmc » Thu Jun 17, 2010 8:27 pm

nu
nicht wahr?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby Calico » Thu Jun 17, 2010 8:31 pm

@kooksee
Mie cand imi zice cineva ca undeva '"se munceste de-ti sar capacele" imi imaginez o plantetie plina de negrisori, ceea ce nu e cazul aici. Exista si cale de mijloc intre asta si "nu se munceste deloc".

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Acte necesare pt a putea pleca in GErmania

Postby raul007 » Fri Jun 18, 2010 2:51 pm

M-am uitat la clinica respectiva (Asklepios Parchim) si nu stiu cat de dispoerata este...avand in vedere ca nu este foarte mare si a avut 7409 pacienti anul trecut....Si faptul ca este o clinica Asklepios( cel mai mare lant de spitale private din Germania si unul din cele mai mari lanturi de spitale din lume)....nu cred ca mai lasa loc de interpretari asupra calitatii personalului si serviciilor!!!
Bravo tie ca ai gasit asa o oferta avantajoasa!!!Sper sa ajung si eu in jona in 6-7 luni(spitalul la care vreau sa merg e destul de aproape)
everybody lies...

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarabagiu_aalina » Fri Jun 18, 2010 4:38 pm

mi s-a oferit postul de hospitant din decembrie pana in martie...nu un an..ci 3-4 luni...ceva provizoriu pana invat mai bine germana si sunt gata cu actele...deocamdata nu am gasit scaner..si o sa plec de sapt viitoare in concediu deci cand ma intorc o sa iti trimit( vmc) contractul scanat. Spitalul meu e intr-adevar micut..dar exista 2 sectii de medicina interna cu 80 de paturi in total..e o patologie destul de variata...e in 2005 reconstruit..arata ft bine.. http://www.asklepios.com/klinik/default ... ik_Parchim intr-adevar nu avem ERCP..dar in rest exista gastroskopie, coloskopie, EKG de efort, L-EKG, TEE, Echo, CT..si de luna viitoare si RMN..eu zic ca pt primii mei ani de rezidentiat spitalul asta e perfect..Poate am avut eu noroc..dar am mai ajutat pana acum inca 4 fosti colegi de facultate sa vina in Germania si nici unul nu stia germana mai mult de nivelul A2( toti au venit in Mecklenburg-Vorpommern)..toti au fost angajati..tuturor li s-a oferit curs de limba aici platit de clinica..unul e deja rezident( Approbationul la noi in land se ia ft usor)..o tanara rezidenta va incepe la mine pe sectie din august( pana atunci e inca acasa pregatindu-si actele..eu am avut noroc cu mama careia i-am facut procura..la ea treaba e un pic mai complicata)..ceilalti doi abia au fost la interviu..si stiu doar ca au fost acceptati...Deci de aia recomand tuturor sa isi depuna cv-urile cat mai repede posibil..chiar daca nu sunt inca la nivelul B2 de limba.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Fri Jun 18, 2010 4:50 pm

pana te intorci din concediu: brut sau net 2000e? sa pot dormi si eu noaptea...astept docomentul

oricum, felicitari, desi spitalul e micut te-ai descurcat bine si ai mai dat si info utile: in Mecklenburg-Vorpommern Approbationul se obtine usor.
nicht wahr?

RXAlex
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jun 30, 2009 6:27 am

Re: Germania - acte necesare

Postby RXAlex » Wed Jul 21, 2010 6:53 am

Salut!Saptamana trecuta am fost la un interviu in Neubrandenburg,in Mecklenburg Vorpommern si m-au acceptat. Acuma tre sa rezolv cu actele si daca totul merge bine in a 2a jumatate a lui septembrie sunt acolo. Din ce am citit mai sus vad ca mai sunt colegi prin regiune.Poate ne iuntalnim la vreo bere,un suc ceva,locurile sunt superbe. Aha, si multumesc forumistilor de aici,cam 90 % din ce am citit mi-a fost intra-devar util. Numai bine!

Agiaus
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:10 pm
Location: Bucuresti

Re: Germania - acte necesare

Postby Agiaus » Wed Jul 21, 2010 9:43 pm

Buna tuturor.Tocmai am fost primit un job in Germania ca medic rezident ORL si vreau sa va intreb daca stie cineva ce trebuie sa fac in tara ca plecarea mea sa fie considerata o continuare a rezidentiatului si nu o intrerupere a sa ...in cazul in care ma intorc tot in timpul rezidentiatului.
Multumesc

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarabagiu_aalina » Thu Jul 22, 2010 3:30 pm

Buna RXAlex..eu sunt in Mecklenburg Vorpommern..ne intalnim cand vrei si poti..da-mi mesaj pe PM..avem o gasca aici de 3-4 medici..mergem la o bere..eu stau in Parchim..mai am un coleg in pines am See...deci ne strangem..

raul007
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 26, 2010 10:44 am

Re: Germania - acte necesare

Postby raul007 » Tue Aug 03, 2010 1:45 pm

Am inteles ca ne trebuie scrisori de recomandare de la 2 profi...e adevarat???Este un model anume?Trebuie sa aiba antetul disciplinei???Stie cineva mai multe???Tx
everybody lies...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marmotul » Wed Aug 04, 2010 9:41 am

Agiaus wrote:Buna tuturor.Tocmai am fost primit un job in Germania ca medic rezident ORL si vreau sa va intreb daca stie cineva ce trebuie sa fac in tara ca plecarea mea sa fie considerata o continuare a rezidentiatului si nu o intrerupere a sa ...in cazul in care ma intorc tot in timpul rezidentiatului.
Multumesc

ti-am trimis un pm
qpepsi.gif

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby holliday » Wed Aug 04, 2010 10:31 am

raul007 wrote:Am inteles ca ne trebuie scrisori de recomandare de la 2 profi...e adevarat???Este un model anume?Trebuie sa aiba antetul disciplinei???Stie cineva mai multe???Tx

Da!!! Da! Da!!! Da!!!
Pentru putin.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby Draso » Wed Aug 04, 2010 7:24 pm

Eu n-am dus nici o scrisoare de recomandare :?

alexa_doc
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 05, 2008 5:02 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby alexa_doc » Wed Aug 04, 2010 9:31 pm

Buna. A avut cineva probleme din cauza certificatului de nastere in format vechi? (la obtinerea Approbation sau la angajare, in clinica). Mersi.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Aug 05, 2010 10:43 am

alexa_doc wrote:Buna. A avut cineva probleme din cauza certificatului de nastere in format vechi? (la obtinerea Approbation sau la angajare, in clinica). Mersi.


e mai bine sa nu risti. ti se elibereaza foarte repede de la primarie (mie peste noapte). am avut nevoie de el numai la Approbation. la spital nu mi-au cerut nimic absolut, nici macar o copie dupa pasaport, au vrut copie dupa Approbation, dupa Wohnanmeldung (care se ia de la primaria orasului unde o sa lucrezi, se elibereaza pe loc, ai nevoie de contract de inchiriere sau hartie de la spital cu adresa unde stai) si cam atat a fost, ca restul au facut ei.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

C.R.I.
Posts: 1
Joined: Fri Jul 30, 2010 2:31 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby C.R.I. » Thu Aug 05, 2010 11:44 am

:help: Imi cere undeva pasaportul (Aprobation, etc)? Sau e deajuns numai buletinul? N-am chef sa mai astept o luna+260lei... dar daca trebuie...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Thu Aug 05, 2010 1:45 pm

C.R.I. wrote::help: Imi cere undeva pasaportul (Aprobation, etc)? Sau e deajuns numai buletinul? N-am chef sa mai astept o luna+260lei... dar daca trebuie...


asta nu sunt prea sigur. din ce tin minte, pe lista apar ambele ca posibile (Ausweiss si Pass). cel mai bine trimite un mail la Bezirksregierung unde o sa aplici si te lamuresc cei de acolo.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

aadyraa
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Mar 09, 2009 6:31 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aadyraa » Sun Aug 08, 2010 10:27 pm

Buna!
La mine peste tot (pe parcursul sederii mele in Germ.) a fost nevoie de pasaport. La buletin nici nu s-au uitat. Singurul loc unde am putut prezenta buletinul a fost pe aeroport.
Deci daca te gandesti sa vii sa stai in Germania doar cu buletinul eu zic sa nu te risti. Sa iti faci si pasaport!
Numai bine!

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Sun Aug 08, 2010 11:43 pm

Vezi ca se poate face si pasaport in regim de urgenta, si e gata in cateva ore. Nu stiu cat timp e valabil, dar daca plecarea e in curand mai bine iti faci asa, si apoi mai vezi tu ce si cum.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby soricel » Mon Aug 09, 2010 12:14 am

darksunrise wrote:Vezi ca se poate face si pasaport in regim de urgenta, si e gata in cateva ore. Nu stiu cat timp e valabil,

e temporar, pe un an de zile. si costa mai putin.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marmotul » Mon Aug 09, 2010 7:09 am

C.R.I. wrote::help: Imi cere undeva pasaportul (Aprobation, etc)? Sau e deajuns numai buletinul? N-am chef sa mai astept o luna+260lei... dar daca trebuie...

pasaportul ala biometric e in jur de 400 lei si trebuie sa atepti cam 20-30 zile. cel temporar, valabil pe un an e in jur de 100 lei, valabil pe un an. cele de tip vechi, mai ieftine, nu se mai elibereaza. partea buna e ca iti poti scoate buletin de oriunde, nu neaparat din orasul/judetul natal
qpepsi.gif

boboadan
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Oct 28, 2005 5:47 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby boboadan » Mon Aug 09, 2010 6:15 pm

buna,actele trebuie si supra apostilate la tribunal sau e suficient la prefactura?
multumesc

User avatar
danny0910
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 24, 2008 3:20 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby danny0910 » Mon Aug 09, 2010 7:58 pm

A facut cineva pasaport aici in Germania la Consulat? Eu trebuie sa ii fac pasaportul copilului ca expira cat de curand si imi este practic imposibil sa ma duc in tara. Sun la Consulat la Bonn de cateva zile bune si nu raspunde nimeni. Nu stiu ce acte imi trebuie si nici nu imi vine sa bat 300 de km degeaba.

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Mon Aug 09, 2010 9:37 pm

Chiar, buna intrebare!
Si daca stai mai mult de 6 luni, trebuie schimbat pasaportul cu unul nou de aici? asa am inteles eu de la primarie, asa este? stie cineva?
Permisul de conducere l-am schimbat, dar mi se pare ciudat sa trebuiasca sa schimb si pasaportul.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Mon Aug 09, 2010 9:48 pm

pasaport german iti faci numai cand ai cetatenie germana. aici iti poti face ceva pasaport la consulatele romanesti sau la ambasada, dar este ceva temporar (cred ca e o prelungire a celui vechi). in plus in germania nu-ti trebuie pasaportul. eu am dat buletinul peste tot (si banca, si acte, si facut permis auto).

User avatar
danny0910
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 24, 2008 3:20 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby danny0910 » Mon Aug 09, 2010 9:52 pm

Nici mie pana acum nu mi s-a cerut pasaport. Tot ce am avut de rezolvat a mers cu CI. Trebuie doar sa le mai amintesti din cand in cand ca Rom e in UE( surpriza pt unii, dar sunt multi care inca nu stiu asta). Dar pt copil e cu totul altceva....

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Mon Aug 09, 2010 10:04 pm

Bine, nici mie nu mi-a cerut nimeni pasaportul pana acum, insa cand am fost la primarie cu alte acte, tipa de acolo asa mi-a zis ca trebuie schimbat si pasaportul, daca am de gand sa stau mai mult....si mie mi s-a parut ciudat, de-aia am si intrebat.
Si da, pt copil cu atat mai mult, nici la noi nu cred ca mai e valabil mult timp.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Mon Aug 09, 2010 10:57 pm

La Consulatul din Bonn se face pasaportul normal (nu cel temporar), dar dureaza extrem de mult (ca. 3 luni de la depunerea actelor). Primirea actelor se face pe baza de programare, insistati la numarul acela, mie mi s-a raspuns. Daca mergi fara programare pur si simplu te IGNORA (norocul meu e ca stau aproape si nu a fost o tragedie). Trebuie doar o singura data sa mergeti la Bonn/Berlin, apoi totul se rezolva prin posta (daca aveti rabdare), daca nu...va puteti prezenta personal si merge eliberarea pasaportului nou mai rapid.

Cu permisul de conducere cum ati facut? Eu tot cu cel romanesc sunt (si e si de tip vechi :D )
nicht wahr?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cris3 » Tue Aug 10, 2010 7:31 am

Pai, am schimbat permisul din Ro. Am fost la primarie, am completat o cerere, am dus o poza, l-am dat pe cel vechi (au zis ca il trimit in tara) si in 3 saptamani a fost gata cel nou.
Insa spune-mi, te rog, trebuie schimbate sau nu pasapoartele? si se pot schimba si la Berlin?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests