Germania - acte necesare

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby balonica » Thu Feb 10, 2011 10:20 am

Multumesc!

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Thu Feb 10, 2011 9:49 pm

balonica wrote:Multumesc yryna85 .Am vazut pe site ca nu soliita CV... Cazierul din Germania a venit repede ? A fost o.K. cu copie simpla dupa CI sau trebuie Pass ?


Eu am trimis si CV. Unul simplu, fara congrese, doar cu date de contact si studii. Cazierul e gata cam intr o sapt. Daca esti din Bucuresti cel mai bine este sa te duci la Ambasada sa iti legalizeze ei acel formular. Costa in jur de 65 ron. CI/pass pt Approbation? Oricare din ele. Eu le am trimis pe ambele..sunt mai paranoica..

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby balonica » Fri Feb 11, 2011 2:37 pm

Multumesc mult !

mihaela12
Posts: 2
Joined: Sat Feb 19, 2011 2:27 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby mihaela12 » Sat Feb 19, 2011 2:39 pm

Buna,
am depus actele pentru Approbation in Rheinland Pfalz si l-am primit astazi. Taxa este de 236.64 Eur incusiv taxa postala 1.45 euro. Approbationsurkunde este valabil in toata Germania sau doar in landul care l-a emis? Taxa pentru approbation trebuie sa o platesc eu sau spitalul? multumesc anticipat

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Sun Feb 20, 2011 5:09 pm

Felicitari,
Taxa pentru Aprobation trebuie sa o platesti tu, nu spitalul. Nu are legatura cu spitalul, e dovada ta ca esti Arzt.
Aprobationul este valabil pe intreg teritoriul germaniei. In cazul in care te muti in alt land trebuie sa i anuti pe astia care ti l-au eliberat. Cel putin asa mi au zis mie.
Bafta in continuare!

mihaela12
Posts: 2
Joined: Sat Feb 19, 2011 2:27 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby mihaela12 » Sun Feb 20, 2011 6:45 pm

multumesc

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Mon Feb 21, 2011 10:24 pm

Cu placere!

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Wed Feb 23, 2011 12:01 pm

nu stiu asta e locul potrivit pt o asemenea intrebare, dar mi-a expirat pasaportul si mi-e imposibil sa ajung in tara sa-l fac. exista oare posibilitatea sa il fac prin ambasada? ce se intampla cand exipra buletinul? permisul auto am reusit sa-l refac aici, dar cu restul sunt in dilema. ca sa nu mai spun ca nici numele nu mi l-am schimbat dupa casatorie. oficial nu mai locuiesc in romania, dar nici cetatenie nu mai am...deci imi fac actele pe adresa parintilor?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Wed Feb 23, 2011 1:56 pm

Consulatul din Bonn sau Berlin cu programare prealabile telefonica. Merge foarte bine, trebuie doar o data sa mergi la depunerea actelor, apoi totul se rezolva prin posta. Daca locuiesti in Germania nu mai ai nevoie de buletin, trebuie sa duci Anmeldung de unde locuiesti acum. Mai arunca un ochi pe site, sunt toate datele acolo

http://bonn.mae.ro/
nicht wahr?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Wed Feb 23, 2011 2:00 pm

multumesc de info

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Wed Feb 23, 2011 7:18 pm

Costa 100 de euro si dureaza vreo 3 saptamani. La fel va in Romanica, doar ca aici nu trebuie sa mai mergi tu dupa el, ti l trimit prin posta.

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Germania - acte necesare

Postby mica23 » Wed Feb 23, 2011 9:59 pm

Salutare. Stie careva ce acte sunt necesare pt inscrierea in Aerztekammer?
S-a trezit asta de la personal acum ( trebuia sa semnez cu 1 martie) ca mai am nevoie de ceva acte. In lunga lista sunt si 3 care am inteles ca se obtin de la Aerztekammer.
Daca am contractat un Fuehrungszeugniss acum 2 sapt( pt Approbation), oare tot 2 saptamani dureaza sa-mi mai elibereze inca unul?
Mentionez ca landul e Rheinfeld-Pflaz.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Wed Feb 23, 2011 11:23 pm

mica23 wrote:Salutare. Stie careva ce acte sunt necesare pt inscrierea in Aerztekammer?
S-a trezit asta de la personal acum ( trebuia sa semnez cu 1 martie) ca mai am nevoie de ceva acte. In lunga lista sunt si 3 care am inteles ca se obtin de la Aerztekammer.
Daca am contractat un Fuehrungszeugniss acum 2 sapt( pt Approbation), oare tot 2 saptamani dureaza sa-mi mai elibereze inca unul?
Mentionez ca landul e Rheinfeld-Pflaz.

ar trebui sa primesti un plic de la camera medicilor din zona unde ai luat Approbation, in care gasesti formularul ptr inscriere. de la mine au avut nevoie de traducerea diplomei de licenta (fara foaie matricola). daca trimiti o poza de pasaport, iti vor trimite si un carnet de medic.

daca nu ai primit plicul, intra pe site la ei, tot asa, pe zona unde esti, si ar trebui sa gasesti formularul respectiv.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Thu Feb 24, 2011 8:22 am

[quote="dr_coimu"]Costa 100 de euro si dureaza vreo 3 saptamani. La fel va in Romanica, doar ca aici nu trebuie sa mai mergi tu dupa el, ti l trimit prin posta.[/quote]

si e pasaport de tip nou? (biometric, sau cum i-o spune.)

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_coimu » Thu Feb 24, 2011 11:15 am

Da, e tip nou! Trebuie sa ma duc si eu candva lunile astea..
Nu stiu care i faza cu domiciliul. Tipa de la consulat mi a recomandat sa mi fac pasaportul cu domiciliu de germania daca vreau sa am "statut" in germani. Aveti habar la ce te avantajaza asta?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Thu Feb 24, 2011 12:02 pm

La nimic, iti pierzi doar buletinul din ro.
nicht wahr?

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Germania - acte necesare

Postby mica23 » Thu Feb 24, 2011 4:28 pm

manolo wrote:
mica23 wrote:Salutare. Stie careva ce acte sunt necesare pt inscrierea in Aerztekammer?
S-a trezit asta de la personal acum ( trebuia sa semnez cu 1 martie) ca mai am nevoie de ceva acte. In lunga lista sunt si 3 care am inteles ca se obtin de la Aerztekammer.
Daca am contractat un Fuehrungszeugniss acum 2 sapt( pt Approbation), oare tot 2 saptamani dureaza sa-mi mai elibereze inca unul?
Mentionez ca landul e Rheinfeld-Pflaz.

ar trebui sa primesti un plic de la camera medicilor din zona unde ai luat Approbation, in care gasesti formularul ptr inscriere. de la mine au avut nevoie de traducerea diplomei de licenta (fara foaie matricola). daca trimiti o poza de pasaport, iti vor trimite si un carnet de medic.

daca nu ai primit plicul, intra pe site la ei, tot asa, pe zona unde esti, si ar trebui sa gasesti formularul respectiv.

Am reusit sa vb cu o tipa de acolo(prin mail) si mi-a zis ca im trimte actele. Numai dilploma de licenta ai trims-o? Traducerea ai legalizat-o, sau ai trimis-o simpla? mc de raspuns

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Spass » Fri Feb 25, 2011 4:51 pm

mihaela12 wrote:Buna,
am depus actele pentru Approbation in Rheinland Pfalz si l-am primit astazi. Taxa este de 236.64 Eur incusiv taxa postala 1.45 euro. Approbationsurkunde este valabil in toata Germania sau doar in landul care l-a emis? Taxa pentru approbation trebuie sa o platesc eu sau spitalul? multumesc anticipat


Sa inteleg ca taxa pentru Approbation se plateste dupa ce il primesti? Stie cineva cat costa Approbationul in Hessen?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Sun Feb 27, 2011 12:14 am

mica23 wrote:
manolo wrote:
mica23 wrote:Salutare. Stie careva ce acte sunt necesare pt inscrierea in Aerztekammer?
S-a trezit asta de la personal acum ( trebuia sa semnez cu 1 martie) ca mai am nevoie de ceva acte. In lunga lista sunt si 3 care am inteles ca se obtin de la Aerztekammer.
Daca am contractat un Fuehrungszeugniss acum 2 sapt( pt Approbation), oare tot 2 saptamani dureaza sa-mi mai elibereze inca unul?
Mentionez ca landul e Rheinfeld-Pflaz.

ar trebui sa primesti un plic de la camera medicilor din zona unde ai luat Approbation, in care gasesti formularul ptr inscriere. de la mine au avut nevoie de traducerea diplomei de licenta (fara foaie matricola). daca trimiti o poza de pasaport, iti vor trimite si un carnet de medic.

daca nu ai primit plicul, intra pe site la ei, tot asa, pe zona unde esti, si ar trebui sa gasesti formularul respectiv.

Am reusit sa vb cu o tipa de acolo(prin mail) si mi-a zis ca im trimte actele. Numai dilploma de licenta ai trims-o? Traducerea ai legalizat-o, sau ai trimis-o simpla? mc de raspuns

numai diploma au cerut-o. am facut o copie la xerox dupa o traducere legalizata si de asemenea o copie simpla dupa diploma in original. a fost de ajuns.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

Kriss_ms
Posts: 2
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:53 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Kriss_ms » Mon Feb 28, 2011 4:02 pm

Salut!
Stie cineva ce documente sunt necesare pentru a recunoaste anii de rezidentiat din Romania, ptr vechime, salar? Si cine ti le recunoaste spitalu? sau Landesaerztekammer?
Mersi

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby Doll » Tue Mar 01, 2011 3:34 pm

Vechimea o recunoaste Landesärztekammer.
Mie in Sachsen mi-au cerut copie legalizata dupa cartea de munca plus traducerea ei si o adeverinta de la ultimul angajator din Romania din care sa reiasa de cand pana cand am lucrat la ei (la fel plus traducerea).
Recomand calduros tuturor sa urmeze aceasta cale. Eu primesc in prezent in brut salariul maxim posibil pe care il poate primi un rezident in Germania (conform Marburger Bund). Si tot nu-mi ajunge :roll:

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Tue Mar 01, 2011 3:51 pm

pai ce faci de nu iti ajung ?:)

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby Doll » Tue Mar 01, 2011 4:15 pm

platesc datoriile din tara, cumpar pantofi, bijuterii, economisesc pt o masina noua etc

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby Doll » Tue Mar 01, 2011 5:06 pm

si inca ceva legat de recunoasterea vechimii: daca depuneti in primele 6 luni de la angajare la Serviciul Personal actul primit de la Landesärztekammer prin care se recunoaste vechimea in munca, aveti dreptul sa solicitati si banii din urma.

Kriss_ms
Posts: 2
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:53 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Kriss_ms » Tue Mar 01, 2011 7:07 pm

Mersi Doll!
Din 1.apr. voi fii si eu in Sachsen.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby geocatalinfx » Wed Mar 16, 2011 1:45 pm

am fost azi sa vad daca e gata certificatul meu de conformitate,depus pe 15 ianuarie 2011 si mi-au zis ca undeva in iunie. si mi-au mai zis ca din ianuarie pana azi sau depus alte 2200 cereri. aviz celor doritori.

RXAlex
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jun 30, 2009 6:27 am

Re: Germania - acte necesare

Postby RXAlex » Wed Mar 16, 2011 3:52 pm

pana mea! asa de mult dureaza pana obtii certificatul ala?! si pana mea 2!!! asa de multi vor s-o roiasca de acasa?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby geocatalinfx » Wed Mar 16, 2011 4:53 pm

pai eu am nr 2xx pe bon si azi erau la nr 25xx,deci diferenta de peste 2000. din 15 ianuarie pana azi. si un coleg al meu a depus azi si i-au zis august .

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby yryna85 » Wed Mar 16, 2011 6:31 pm

mica23 wrote:Salutare. Stie careva ce acte sunt necesare pt inscrierea in Aerztekammer?
S-a trezit asta de la personal acum ( trebuia sa semnez cu 1 martie) ca mai am nevoie de ceva acte. In lunga lista sunt si 3 care am inteles ca se obtin de la Aerztekammer.
Daca am contractat un Fuehrungszeugniss acum 2 sapt( pt Approbation), oare tot 2 saptamani dureaza sa-mi mai elibereze inca unul?
Mentionez ca landul e Rheinfeld-Pflaz.

eu sunt in Rheinland Pfalz si nu a fost nevoie sa trimit nimic in afara de formularele pe care le am primit prin posta de la Aerztekammer. Am primit vreo 2 plicuri de la ei.

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_arm » Fri Mar 18, 2011 6:23 am

Am vazut ca s-a adresat urmatoarea intrebare pe forum, dar nu am gasit nici un raspuns. ce reprezinta urmatorul act: ggfs. Bescheinigung des rumänischen Gesundheitsministeriums, dass der Beruf des Arztes in den letzten 5 Jahren für die Dauer von mindestens 3 Jahren tatsächlich, rechtmäßig und ununterbrochen ausgeübt wurde. m-am gandit ca ar fi vorba de certificatul de conformitate, dar pe certificat nu e precizat asa ceva. Maine plec spre Stuttgart si nu stiu de unde sa scot acest document. Multumesc de raspunsuri!!!

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_arm » Fri Mar 18, 2011 8:24 am

m-am documentat si se elibereaza de catre MS. problema e ca dureaza... :(

User avatar
One Elder God
junior
junior
Posts: 49
Joined: Sat May 24, 2008 7:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby One Elder God » Fri Apr 15, 2011 10:40 am

Salut! Eu am facut cursurile de limba germana aici in B-Würtemberg...si spitalul de aici a fost multumit de achiziile mele de limba si mi-au oferit un contract.
Ptr asta mi-au dat o lista cu ceea ce imi trebuie ptr 'Approbation rumänisches Medizinstudium'-------
iar din aceasta lista nu inteleg 2 hartii.......
1. letter of good standings - sofern des Beruf des Arztes bereits in Rumänien ausgeübt wurde.
2. Bescheinigung des rumänischen Gesundheitministerium........care zic eu ca este certificatul de conformitate.

Va rog sa ma ajutati spunandu-mi de unde pot sa iau aceste acte. --in special cel de la primul punct--

Va multumesc
Cu respect,
Alex
Lenea nu e nimic altceva decat o obisnuinta de a te odihni inainte de a obosi.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Fri Apr 15, 2011 10:45 am

Primul e Certificatul de Good Standing, se elibereaza de la Colegiul Medicilor, din judetul in care ai profesat. (daca ai lucrat in Romania, pentru ca se specifica "sofern des Beruf des Arztes bereits ausgeübt wurde")
Al doilea ar putea fi certificatul de conformitate. Da ai putea sa ne dai tot textul nu doar Bescheinigung des rumänischen Gesundhaitsministerium. Pentru ca deja suntem o gramada care am luat Approbation fara Certificat de conformitate.
Mult succes in continuare

One Elder God wrote:Salut! Eu am facut cursurile de limba germana aici in B-Würtemberg...si spitalul de aici a fost multumit de achiziile mele de limba si mi-au oferit un contract.
Ptr asta mi-au dat o lista cu ceea ce imi trebuie ptr 'Approbation rumänisches Medizinstudium'-------
iar din aceasta lista nu inteleg 2 hartii.......
1. letter of good standings - sofern des Beruf des Arztes bereits in Rumänien ausgeübt wurde.
2. Bescheinigung des rumänischen Gesundheitministerium........care zic eu ca este certificatul de conformitate.

Va rog sa ma ajutati spunandu-mi de unde pot sa iau aceste acte. --in special cel de la primul punct--

Va multumesc
Cu respect,
Alex

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Fri Apr 15, 2011 11:16 am

in legatura cu Approbaton pt Baden-W am citit pe site urmatoarea informatie si din cate inteleg e vorba de un examen oral ?! ... din cate am inteles in baden w pt Approbation nu e nevoie ca in alte landuri (N-W) de interviu si la approbation.

Bitte reichen Sie den vollständig ausgefüllten, mit Datum und Ihrer Unterschrift
versehenen Antrag auf Approbation als Arzt/Ärztin zusammen mit allen
Unterlagen vier Wochen vor dem Termin der mündlichen Prüfung bei uns ein.
Wenn Sie den ärztlichen Beruf nicht im unmittelbaren Anschluss an die
mündliche Prüfung im Bundesgebiet ausüben möchten, genügt die
Antragstellung vier Wochen vor der tatsächlichen Aufnahme der ärztlichen
Tätigkeit.

toate actele necesare pt Approbation le puteti vedea aici , dar si pasajul acesta :) : http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... ppr-m3.pdf

cine a luat deja approbabion si a si inceput poate sa imi spuna daca a sustinut doar interviul la spitalul respectiv sau si altceva aditional ! ms

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Fri Apr 15, 2011 11:25 am

Deci acum chiar am repetat asta de 10 ori , pe bune, in ultimele 3 luni.
Nu se da niciun examen oral, am impresia ca informatia aia e pentru absolventii lor de facultate.
In Baden W, nu exista examen oral, nu se cere certificat de conformitate. Eu am luat Approbation in decembrie anul trecut, si mai cunosc persoane care au luat approbation de atunci, si nu au avut nevoie de certificat de conformitate, sau de ceva examen oral.
Pentru a suta oara luna asta, cititi posturile mai vechi. Sau macar dati search...
Se repeta aceleasi informatii de enspe mii de ori, doar ca umplem topicurile cu posturi noi.

marius86 wrote:in legatura cu Approbaton pt Baden-W am citit pe site urmatoarea informatie si din cate inteleg e vorba de un examen oral ?! ... din cate am inteles in baden w pt Approbation nu e nevoie ca in alte landuri (N-W) de interviu si la approbation.

Bitte reichen Sie den vollständig ausgefüllten, mit Datum und Ihrer Unterschrift
versehenen Antrag auf Approbation als Arzt/Ärztin zusammen mit allen
Unterlagen vier Wochen vor dem Termin der mündlichen Prüfung bei uns ein.
Wenn Sie den ärztlichen Beruf nicht im unmittelbaren Anschluss an die
mündliche Prüfung im Bundesgebiet ausüben möchten, genügt die
Antragstellung vier Wochen vor der tatsächlichen Aufnahme der ärztlichen
Tätigkeit.

toate actele necesare pt Approbation le puteti vedea aici , dar si pasajul acesta :) : http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... ppr-m3.pdf

cine a luat deja approbabion si a si inceput poate sa imi spuna daca a sustinut doar interviul la spitalul respectiv sau si altceva aditional ! ms

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby marius86 » Fri Apr 15, 2011 11:53 am

am citit posturile de care zici si tot forumul... dar am inteles ca in martie s-au facut ceva schimbari in legatura cu approbation si actele necesare pt assistenzarzt ... si credeam ca e o informatie noua ... oricum in anumite landuri am auzit ca exista asa ceva...

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - acte necesare

Postby Cristi_cj » Fri Apr 15, 2011 2:36 pm

Dar tu nu mergi in alte landuri ci in BW. Daca vrei sa afli, cauta acolo la date de contact pe site, si trimite un mail si intreaba ce acte ai nevoie pt approbation.

marius86 wrote:am citit posturile de care zici si tot forumul... dar am inteles ca in martie s-au facut ceva schimbari in legatura cu approbation si actele necesare pt assistenzarzt ... si credeam ca e o informatie noua ... oricum in anumite landuri am auzit ca exista asa ceva...

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lebada_calatoare » Fri Apr 15, 2011 3:31 pm

Cristi_cj wrote:Dar tu nu mergi in alte landuri ci in BW. Daca vrei sa afli, cauta acolo la date de contact pe site, si trimite un mail si intreaba ce acte ai nevoie pt approbation.

marius86 wrote:am citit posturile de care zici si tot forumul... dar am inteles ca in martie s-au facut ceva schimbari in legatura cu approbation si actele necesare pt assistenzarzt ... si credeam ca e o informatie noua ... oricum in anumite landuri am auzit ca exista asa ceva...



daca cineva face accident cu masina (a se intelege importanta situatiei!!) nu se duce DIRECT la persoane autorizate (medici, politie), ci citeste un forum inainte!
asa si aici. de ce sa le trimita DIRECT alora mail cand exista forum?!

e grele!

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Germania - acte necesare

Postby dr_arm » Tue Apr 26, 2011 10:15 am

salut! pentru cei care vreti sa veniti in De, pe langa lunga lista de acte va mai trebuie si formularul E104 completat de casa de asigurari din judetul in care ati fost asigurat. pe mine nu vor sa ma inscrie la TKK fara acest formular...

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby ciresar1988 » Tue Apr 26, 2011 10:49 am

Inscrie-te la AOK, nu iti cere nimeni nimic.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests