Germania - rezidențiatul

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Tue Aug 10, 2010 11:13 am

Ioio wrote:Mersi mult Manolo!

din nou, cu multa placere! aplica pe akut, ca sunt posturi. jumate din Aerzteblatt (revista) e cu posturi. :D
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

tristela
Posts: 1
Joined: Mon Aug 16, 2010 10:05 am

Re: Germania - rezidențiatul

Postby tristela » Mon Aug 16, 2010 1:34 pm

buna
ma poti ajuta si pe mine cu o informatie pls? sunt rezidenta pe post in tara pe pneumologie anul 1.cum trebuie sa procedez pentru a face rezidentiatul in germania si pentru a nu mai fii obligata sa ma duc la postul din tara la sf rezidentiatului?
multumesc

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marmotul » Mon Aug 16, 2010 7:50 pm

tristela wrote:buna
ma poti ajuta si pe mine cu o informatie pls? sunt rezidenta pe post in tara pe pneumologie anul 1.cum trebuie sa procedez pentru a face rezidentiatul in germania si pentru a nu mai fii obligata sa ma duc la postul din tara la sf rezidentiatului?
multumesc

ti se potriveste nick-ul de minune. fraaate.....
qpepsi.gif

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby sunny2012 » Mon Aug 16, 2010 10:46 pm

marmotul wrote:
tristela wrote:buna
ma poti ajuta si pe mine cu o informatie pls? sunt rezidenta pe post in tara pe pneumologie anul 1.cum trebuie sa procedez pentru a face rezidentiatul in germania si pentru a nu mai fii obligata sa ma duc la postul din tara la sf rezidentiatului?
multumesc

ti se potriveste nick-ul de minune. fraaate.....


foarte tare....tristela.
buna asta cu indicatiile. :shock: :lol: :peace:

flame2010
Posts: 1
Joined: Tue Aug 17, 2010 11:10 am

Re: Germania - rezidențiatul

Postby flame2010 » Tue Aug 17, 2010 11:20 am

buna tristela
nu fii descurajata.se poate sa pleci chiar daca ai rezi pe post
si eu sunt tot pe post pe pneumo ca si tine:) si am vorbit cu angajatorul si se poate :)
tot ce-ti trebuie e sa vrei si sa stii limba.
ce zic altii nu conteaza.bafta!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marmotul » Wed Aug 18, 2010 8:00 am

flame2010 wrote:buna tristela
nu fii trista.!

de unde au nimerit frate toti inteligentii pe aici?
qpepsi.gif

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Wed Aug 18, 2010 7:47 pm

marmotul wrote:
flame2010 wrote:buna tristela
nu fii trista.!

de unde au nimerit frate toti inteligentii pe aici?


de pe posturi pe pneumo
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

Edmondo24
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 19, 2009 10:52 am
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Edmondo24 » Thu Aug 19, 2010 4:52 pm

Salutare tuturor! As dori si eu sa intreb daca are vreunul din voi o carte de specialitate pentru A.T.I. in germana, in orice format pdf, word etc. si ar putea sa mi-o trimita si mie, pentru ca in 3-4 luni urmeaza sa incep lucrul intr-o clinica din Germania pe A.T.I., si as vrea sa fiu si eu cat de cat in tema atunci cand ajung acolo. Va multumesc mult. Adresa mea de mail este daniel_edmond06@yahoo.com.

danyuby
Posts: 1
Joined: Thu Oct 29, 2009 6:35 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby danyuby » Thu Aug 19, 2010 6:23 pm

buna! am si eu intrebare, pentru rezidentii de pe ginecologie: cum este rezidentiatul pe aceasta specializare la inceput, e dificil? te adaptezi greu? e frumos/ te lasa si pe tine sa faci ceva? si daca da, ce te pune sa faci? avorturi esti obligat sa faci? astept cu mare interes raspunsul voastru, pentru ca m-ar interesa foarte mult sa urmez aceasta specializare in germania, o sa merg in ianuarie acolo si pana atunci as vrea sa ma asigur ca decizia pe care vreau sa o iau legata de uramarea acestei specializari este cea mai buna!!!!!!1mie mi-a placut extrem de mult ginecologia in facultate, dar nu prea sunt de acord cu avorturile. in rest toata patologia este extrem de frumoasa si obstetrica si ginecologie. va multumesc tare mult.

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby cris3 » Thu Aug 19, 2010 8:25 pm

Gine e cea mai faina specialitate :wink:
Normal ca e greu la inceput, mai ales la cum sunt obisnuiti nemtii sa primeasca noii colegi, o barfa ca la nemti n-am vazut tata de cand sunt!!! ne conduc detasat si la capitolul asta :mrgreen:
Evident ca te pun la treaba, doar n-o sa stai degeaba; cu avorturile nu stiu ce sa zic, eu sunt la biserica, deci sunt interzise :wink: ; altminteri, as fi avut si eu dificultati. Sunt de parere ca poti sa refuzi sa faci curetaje, insa nu cred ca ar da bine, cel putin nu la inceput.
La intrebarea "te adaptezi greu?" m-ai incurcat...eu nu am avut probleme, depinde de tine!

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Sat Aug 28, 2010 3:52 pm

Salut,
Am si eu nevoie de un sfat de la cei care deja sunt in Grmania: Cum e mai bine pentru inceput, locuinta mobilata sau nu?
La 1 octombrie incep lucrul si acolo unde merg nu prea gasesc mobilate, nici macar doar cu bucatarie! Dar parca nici sa cumpar la mobila acum nu-mi pica bine...
Voi cum ati facut la inceput?
Scuze daca-s offtopic

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ciresar1988 » Sat Aug 28, 2010 10:26 pm

Mobilata, fara discutie. Platesti mai mult, dar ai de la inceput ce iti trebuie. Pe parcurs, daca vrei, incepi sa iti cumperi ca sa te poti muta. Dar, cat timp tu ai 2 valize, mobilata e mult mai bine.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby cris3 » Sun Aug 29, 2010 8:37 am

Asa e, mobilata e cea mai buna varianta, insa el saracu are dreptate, cele mai multe locuinte de inchiriat sunt fara mobila...
Dar tot se gasesc si cateva cu mobila, trebuie doar sa cauti bine.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Sun Aug 29, 2010 5:09 pm

Din ce am cautat eu pe net nu prea am gasit mare lucru.... Spre sa ma ajute cei de la spital ca asa ne-a fost intelegerea!

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby cris3 » Sun Aug 29, 2010 9:13 pm

dr_coimu wrote:Din ce am cautat eu pe net nu prea am gasit mare lucru.... Spre sa ma ajute cei de la spital ca asa ne-a fost intelegerea!

vezi ca ce gasesti pe net, nu prea e conform cu realitatea.
si noi am cautat mai mult de o luna si de multe ori ce arata superoki pe net, erau groaznice la fata locului - ori ca era o baie imposibil de mica, in care nu te puteai invarti si nici vorba sa incapa 2 persoane, ori igrasie pe pereti, ori fara baie, numai cu dus, sau mai stiu eu ce alte chestii.
in locul tau, as veni cu ceva vreme inainte in De si as cauta singur o locuinta; noua ne-a luat ceva pana ne-am hotarat...bine, eu sunt si mofturoasa si pretentioasa, ce-i drept :oops:

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Sun Aug 29, 2010 11:19 pm

Cred ca asa o sa fac. Multumesc pentru sfaturi!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Tue Aug 31, 2010 8:16 pm

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cu privire la approbation/berufserlaubnis? Care e diferenta dintre ele?
Poti sa primesti berufserlaubnis daca nu ai certificat de limba? Si daca primesti berufserlaubnis...asta e ceva temporar, pe 1-2 ani, si ai dreptul de a profesa doar intr-o singura clinica?
Deci sa zicem ca eu as avea o oferta de la clinica x, dar nu stiu germana la nivelul b2. acum am inceput cursurile pt b1. ma duc in germania, si primesc berufserlaubnis, iar apoi peste un an, imi iau certificatul de limba, si aplic pt approbation?
Corectati-ma va rog daca gresesc :). Multumesc anticipat.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby darksunrise » Tue Aug 31, 2010 9:40 pm

Nu cred ca gresesti, si eu am inteles la fel ca tine, ca primesti Berufserlaubnis pana iei B2 apoi faci cerere pt Approbation, pt ca la Approbation cer B2-ul.
Cu unele precizari:
1. Unele landuri cer musai cerificat B2 ca sa te angajeze
si 2. Chiar nu stiu cum e cu clinicile, dar cred ca poti sa lucrezi numai la clinica la care ai primit aprobare...
Eu sunt in Saxonia la practica si mi s-a zis ceva de genul ca "nu iti trebuie certificat de B2 neaparat cand o sa vii sa lucrezi, poti sa-l iei in timp, dar ar fi mai bine daca ai avea, sa scurtam toata treaba", deci..
Ideea e ca daca gasesti clinici care sa te accepte fara B2 si sa te lase sa iei B2-ul in timp, e ok. Stiu cateva persoane care au facut asa
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Tue Aug 31, 2010 9:45 pm

Cristi_cj wrote:Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cu privire la approbation/berufserlaubnis? Care e diferenta dintre ele?
Poti sa primesti berufserlaubnis daca nu ai certificat de limba? Si daca primesti berufserlaubnis...asta e ceva temporar, pe 1-2 ani, si ai dreptul de a profesa doar intr-o singura clinica?
Deci sa zicem ca eu as avea o oferta de la clinica x, dar nu stiu germana la nivelul b2. acum am inceput cursurile pt b1. ma duc in germania, si primesc berufserlaubnis, iar apoi peste un an, imi iau certificatul de limba, si aplic pt approbation?
Corectati-ma va rog daca gresesc :). Multumesc anticipat.

n-ar fi oare mai simplu sa te interesezi direct la Bezirksregierung de care apartine orasul unde e spitalul? o sa te lamureasca ei ce se poate si ce nu. noi degeaba ne dam cu presupusul aici.

daca ai inca probleme cu limba, trimite email (nu telefon) si vei primi raspuns.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Tue Aug 31, 2010 10:19 pm

Berufserlabnis se elibereaza pe termen limitat (max 2 ani) pentru o anumita clinica. Approbationul e pe termen nelimitat pentru intreaga Germanie. In unele landuri NU se mai elibereaza Berufserlabnis pentru cetatenii UE, automat trebuie sa prezinti B2.

Eu chiar nu inteleg de ce nu va dati b2 la fides dupa ce ati reusit la interviu, inca nu a picat nimeni.
nicht wahr?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby cris3 » Tue Aug 31, 2010 10:33 pm

Nu mai "fentati" pe marele, inegalabilul, inestimabilul BEDOI! :mrgreen:
Si cu el luat si tot e greoi...
Pe bune!

Bine, daca gasesti o varianta sa lucrezi intre timp, da, e oki, ca prinzi mai repede termenii, dar tot acolo ajungeti - la BEDOI - si oricum e mai greu sa inveti limba in timp ce si lucrezi, ca nu prea ai timp.
Nu stiu, zic si io :roll:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Tue Aug 31, 2010 10:38 pm

Ai si tu dreptate, cand lucrezi nu mai ai timp. Insa si sa stai in ro pe vreo 150e nu e comod si nu ai cu ce sa-ti platesti cursurile. Eu zic sa veniti aici, merge treaba mai bine. Si ma iertati ca nu mai raspund la pm, sunt intr-o situatie practic imposibila, stresanta, cand am timp va raspund aici.
nicht wahr?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Wed Sep 01, 2010 6:08 pm

Sa va zic eu o situatie ciudata. Am primit raspuns de la 2 clinici, si ambele mi-au zis ca am nevoie "jedoch noch eine Berufserarlaubnis".
Clinicile sunt din Solingen. Si mi-au dat si un link de la Rezirksregierung Düsseldorf, dar acolo, la Approbationen als Arzt, nu se cere niciun certificat de limba http://www.brd.nrw.de/gesundheit_sozial ... _Arzt.html
Iar la Berufserarlaubnis se cere certificat de limba http://www.brd.nrw.de/gesundheit_sozial ... erufe.html
Stie cineva care e faza?
iar @vmc...eu sunt din cluj :), dar totusi, deocamdata abia sunt la a2, saptamana asta m-am inscris la cursurile de b1.1
deci, cu cunostintele astea de germana, e cam greu sa merg si sa iau un examen de b2 :)

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Wed Sep 01, 2010 6:53 pm

Cristi_cj wrote:Sa va zic eu o situatie ciudata. Am primit raspuns de la 2 clinici, si ambele mi-au zis ca am nevoie "jedoch noch eine Berufserarlaubnis".
Clinicile sunt din Solingen. Si mi-au dat si un link de la Rezirksregierung Düsseldorf, dar acolo, la Approbationen als Arzt, nu se cere niciun certificat de limba http://www.brd.nrw.de/gesundheit_sozial ... _Arzt.html
Iar la Berufserarlaubnis se cere certificat de limba http://www.brd.nrw.de/gesundheit_sozial ... erufe.html
Stie cineva care e faza?
iar @vmc...eu sunt din cluj :), dar totusi, deocamdata abia sunt la a2, saptamana asta m-am inscris la cursurile de b1.1
deci, cu cunostintele astea de germana, e cam greu sa merg si sa iau un examen de b2 :)



Cred ca stiu eu care-i problema.La fel am patit si eu cu tipa de la personal. Ea imi explica ce acte tebuie pentru Berufserlaubnis iar eu eram tare nedumerit de ce nu mi zice ce mi trebuie pentru Aprobation. Care era problema?? Dobitoaca nu stia ca Romania e de vreo 3 ani in UE. Asa ca poate la asta se refera... Cetatenii extra-UE nu au voie direct la Aprobation.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Wed Sep 01, 2010 7:07 pm

dr_coimu wrote:
Cristi_cj wrote:Sa va zic eu o situatie ciudata. Am primit raspuns de la 2 clinici, si ambele mi-au zis ca am nevoie "jedoch noch eine Berufserarlaubnis".
Clinicile sunt din Solingen. Si mi-au dat si un link de la Rezirksregierung Düsseldorf, dar acolo, la Approbationen als Arzt, nu se cere niciun certificat de limba http://www.brd.nrw.de/gesundheit_sozial ... _Arzt.html
Iar la Berufserarlaubnis se cere certificat de limba http://www.brd.nrw.de/gesundheit_sozial ... erufe.html
Stie cineva care e faza?
iar @vmc...eu sunt din cluj :), dar totusi, deocamdata abia sunt la a2, saptamana asta m-am inscris la cursurile de b1.1
deci, cu cunostintele astea de germana, e cam greu sa merg si sa iau un examen de b2 :)



Cred ca stiu eu care-i problema.La fel am patit si eu cu tipa de la personal. Ea imi explica ce acte tebuie pentru Berufserlaubnis iar eu eram tare nedumerit de ce nu mi zice ce mi trebuie pentru Aprobation. Care era problema?? Dobitoaca nu stia ca Romania e de vreo 3 ani in UE. Asa ca poate la asta se refera... Cetatenii extra-UE nu au voie direct la Aprobation.


deci este posibilitatea sa-mi iau approbation fara b2? :O ar fi prea frumos sa fie adevarat. tre sa fie undeva o greseala.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Wed Sep 01, 2010 8:57 pm

intelegeti ca in fond nu problema e sa iei approbation si tu sa fii de a2 sau b1, nici sa iei certificat de b2 si tu sa fii de b1 ... problema e ca o sa va izbiti singuri de limba ! si acolo nu mai puteti pacali pe nimeni...asadar invatati limba de cel putin b2 ... si nu uitati ca nici in germania nu sunt cainii cu covrigi in coada...sau voi va uitati doar la bani...aici pe forum cei care posteaza sunt cei care au reusit cu limba cu tot, dar sa stiti ca sunt si care nu au reusit/sau care au reusit si s au intors dupa2-3 luni..etc..plecarea cuprinde mai multe aspecte nu incercati sa le neglijati..si primul e limba!...e doar un sfat ... numai bine

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Draso » Wed Sep 01, 2010 10:40 pm

Eu zic altfel. Sa mergeti la interviu cu germana pe care o stiti, si daca seful de servicu se declara multumit si va zice ca puteti incepe sa faceti rost de un certificat de B2 de unde se poate lua mai lejer, va faceti approbationul cat mai repede si incepeti sa lucrati. O sa fie greu la inceput dar daca seful de serviciu v-a primit cu nivelul de germana pe care il aveati o sa aiba intelegere si rabdare o perioada cu voi. Si la fata locului o sa invatati germana mult mai repede decat facand cursuri acasa. In plus o sa fiti si platiti.

Din toti cei care au scris cat de important e sa stii bine limba cand vii aici cati pot spune sincer ca stiau germana bine, de un C1 sa zic, cand au venit? Parerea mea e ca e mare criza de medici aici si sunt dispusi sa accepte destul de multe :) Stiu oameni care au fost primiti in pshiatrie cu nivel de germana de B1, ori acolo mi se pare mult mai important sa stapanesti bine limba decat pe alte specialitati.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Iepurita » Fri Sep 03, 2010 8:23 am

Mie 80% mi-au spus ca trebuie sa stiu germana de minimum B1. :cry:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Fri Sep 03, 2010 12:19 pm

Cand am fost eu la interviu eram la nivelul A 2 iar cei de la spital mi au zis ca vorbesc OK si ca nu e nici o problema din punctul lor de vedere. Asa cred ca zic majoritatea angajatorilor. Nu trebuie sa va simtiti flatati can vi se spune asta, pentru ca apoi urmeaza partea cu actele pentru Aprobation.
Acolo nu intereseaza pe nimeni cata germana stii tu sau ca te ia spitalul si cu cat stii. Functionaru' neamt are in fata dosarul tau, se uita, verifica actele, nu ai BEDOIU nu e dosarul complet si la revedere. E exact ca si cum nu ai avea diploma sau certificatul de conf. Pentru ei e doar un act care lipseste de la dosar.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Fri Sep 03, 2010 1:59 pm

dr_coimu wrote:Cand am fost eu la interviu eram la nivelul A 2 iar cei de la spital mi au zis ca vorbesc OK si ca nu e nici o problema din punctul lor de vedere. Asa cred ca zic majoritatea angajatorilor. Nu trebuie sa va simtiti flatati can vi se spune asta, pentru ca apoi urmeaza partea cu actele pentru Aprobation.
Acolo nu intereseaza pe nimeni cata germana stii tu sau ca te ia spitalul si cu cat stii. Functionaru' neamt are in fata dosarul tau, se uita, verifica actele, nu ai BEDOIU nu e dosarul complet si la revedere. E exact ca si cum nu ai avea diploma sau certificatul de conf. Pentru ei e doar un act care lipseste de la dosar.

as adauga ca exista regiuni unde, chiar daca ai certificatul B2, daca nu te descurci la examenul de limba local, nu iei Approbation. stiu un caz de la Köln.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cristi_cj » Fri Sep 03, 2010 3:48 pm

Cu riscul de a parea stupid/prost, am sa pun o intrebare.
Assistenzarzt e totuna cu Arzt in Weiterbildung?
Eu daca sunt absolvent si nu am lucrat ca rezident, aplic pt assistenzarzt sau pt Arzt in Weiterbildung?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Fri Sep 03, 2010 6:31 pm

Cristi_cj wrote:Cu riscul de a parea stupid/prost, am sa pun o intrebare.
Assistenzarzt e totuna cu Arzt in Weiterbildung?
Eu daca sunt absolvent si nu am lucrat ca rezident, aplic pt assistenzarzt sau pt Arzt in Weiterbildung?


E acelasi lucru.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby darksunrise » Fri Sep 03, 2010 11:46 pm

manolo wrote:
dr_coimu wrote:Cand am fost eu la interviu eram la nivelul A 2 iar cei de la spital mi au zis ca vorbesc OK si ca nu e nici o problema din punctul lor de vedere. Asa cred ca zic majoritatea angajatorilor. Nu trebuie sa va simtiti flatati can vi se spune asta, pentru ca apoi urmeaza partea cu actele pentru Aprobation.
Acolo nu intereseaza pe nimeni cata germana stii tu sau ca te ia spitalul si cu cat stii. Functionaru' neamt are in fata dosarul tau, se uita, verifica actele, nu ai BEDOIU nu e dosarul complet si la revedere. E exact ca si cum nu ai avea diploma sau certificatul de conf. Pentru ei e doar un act care lipseste de la dosar.

as adauga ca exista regiuni unde, chiar daca ai certificatul B2, daca nu te descurci la examenul de limba local, nu iei Approbation. stiu un caz de la Köln.


Daca ai certificatul B2 de la Goethe, treci si examenul local, oriunde ar fi. Daca nu, nu.
Am fost la mai multe scoli sa vad cum sta treaba, cursuri etc, si nu vreau sa fac reclama, dar singura scoala care te aduce in mod real la B2 e Institutul Goethe.
B2 presupune, conform definitiei, sa ii intelegi pe nativi, sa intelegi stirile si diverse articole.
Restul scolilor, din pacate, sunt apa de ploaie in ceea ce priveste chestia asta.
Fentarea limbii nu e o solutie, pentru ca toti o sa ne lovim de ea.
Cu cat stii germana mai bine, cu atat mai bine.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Fri Sep 03, 2010 11:54 pm

darksunrise wrote:
manolo wrote:
dr_coimu wrote:Cand am fost eu la interviu eram la nivelul A 2 iar cei de la spital mi au zis ca vorbesc OK si ca nu e nici o problema din punctul lor de vedere. Asa cred ca zic majoritatea angajatorilor. Nu trebuie sa va simtiti flatati can vi se spune asta, pentru ca apoi urmeaza partea cu actele pentru Aprobation.
Acolo nu intereseaza pe nimeni cata germana stii tu sau ca te ia spitalul si cu cat stii. Functionaru' neamt are in fata dosarul tau, se uita, verifica actele, nu ai BEDOIU nu e dosarul complet si la revedere. E exact ca si cum nu ai avea diploma sau certificatul de conf. Pentru ei e doar un act care lipseste de la dosar.

as adauga ca exista regiuni unde, chiar daca ai certificatul B2, daca nu te descurci la examenul de limba local, nu iei Approbation. stiu un caz de la Köln.


Daca ai certificatul B2 de la Goethe, treci si examenul local, oriunde ar fi. Daca nu, nu.
Am fost la mai multe scoli sa vad cum sta treaba, cursuri etc, si nu vreau sa fac reclama, dar singura scoala care te aduce in mod real la B2 e Institutul Goethe.
B2 presupune, conform definitiei, sa ii intelegi pe nativi, sa intelegi stirile si diverse articole.
Restul scolilor, din pacate, sunt apa de ploaie in ceea ce priveste chestia asta.
Fentarea limbii nu e o solutie, pentru ca toti o sa ne lovim de ea.
Cu cat stii germana mai bine, cu atat mai bine.

ce frumos ca ai numai certitudini!

persoana de care vorbesc ca a picat examenul local avea B2 de la Goethe luat in Germania.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby darksunrise » Sat Sep 04, 2010 12:08 am

Atunci sorry dar ori l-a luat la limita ori a avut noroc.
Mie mi s-au parut foarte seriosi in Romania la cursuri, dar fiecare cu parerea lui.
Am facut un modul si in Germania la ei si nu mi-am schimbat parerea.
Si mai conteaza si unde te duci, stiu scoli in zone cu deficit de populatie unde ai fi surprins sa vezi oameni cu examenul B1 luat, si romani si alte nationalitati, care au probleme la conjugarea verbelor. Si inca se mira ca nu au loc de munca, desi ei sunt destepti si au luat certificatul.
Eu ma refeream la persoanele cu B2 luat ok, si cu o germana ok. Daca te intelegi cu nativii si intelegi ce spun doctorii in clinica nu ar trebui sa fie probleme.
Goethe e mult peste orice scoala din Germania (VHS si compania). Am zis asta pentru ca am facut module la ele si stiu cum e, nu asa sa ma laud eu sau sa scriu din carti.
Si crede-ma ca am dat mai multe teste ca altii la diverse scoli, ca doar am inceput de la A1 ca noi toti.
Vorba profei de germana, nu conteaza cat timp inveti, conteaza ce si cum stii.
Mi se pare de bun simt sa nu te angajeze daca nu treci testul ala.
Si oricum e recomandabil sa nu te duci in zone unde se da testul local, daca nu stii limba bine.
Din partea mea, pot sa se duca si fiind la nivelul A zero sa vada daca ii primeste careva, eu am dar doar un sfat.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
aarabagiu_aalina
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Nov 22, 2005 6:58 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby aarabagiu_aalina » Wed Sep 08, 2010 1:53 pm

Ma repet: in Mecklenburg Vorpommern nu se cere B2 si nici test local pt Approbation....se da doar un interviu de 5 min max..cu 2-3 intrebari simple. Exista spitale care te pot primi ca hospitant si iti platesc si cursuri de limba 2-3 luni..pana ajungi de la un A2 la un B1/2..eu zic ca e o varianta mult mai buna dceat sa stai in Romania sa platesti cursuri din propriul buzunar...ca sa nu mai vorbim ca inveti muult mai repede germana stand 24 din 24 printre nemti decat daca faci cursuri in Roamnia si asculti cd-uri..

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby darksunrise » Wed Sep 08, 2010 3:46 pm

Stiu. Dar landul de care vorbesti are deficit de populatie, pt ca au plecat multi in vest. De asta sunt mult mai indulgenti.
Oricum, ideea era alta.
Dupa parerea mea, mai bine inveti in tara daca ai timp, in loc sa vii in Germania si sa astepti dupa B2-ul ala o groaza pana reusesti sa stii germana si sa te angajezi.
Insa fiecare cu alegerile lui.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby maria_m » Wed Sep 08, 2010 3:51 pm

[quote="manolo
persoana de care vorbesc ca a picat examenul local avea B2 de la Goethe luat in Germania.[/quote]

si eu cunosc situatie de genul asta.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby darksunrise » Wed Sep 08, 2010 4:06 pm

mai e unul pe aici care a luat B2-ul in tara si l-au pus aici (in Sachsen) sa mai faca 2 luni de germana ca habar nu avea
deci....orice e posibil
examenul poti sa il treci si cu 60%, asta nu inseamna ca stii germana de B2
in orice caz, daca ajungi cu cursurile la B2 si dai si examenul + o carte de germana medicala ceva citita, ar trebui sa fie ok, cred, nu stiu sigur, zic si eu..doar nu ne ducem sa predam germana
oricum, e o idee proasta sa te duci intr-un land unde se cere testul local, atunci cand nu stii limba bine; eu cel putin voi prefera sa-l sar :D :mrgreen:
in alta ordine de idei, e cineva pe aici care a dat testul local? cam in ce consta ?
ca vad ca e mai problematic decat B2-ul...care oricum nu e simplu deloc :shock:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Wed Sep 08, 2010 5:29 pm

despre ce ''test local'' vorbiti ?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests