Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Fri Oct 19, 2012 9:30 pm

In spitalul in care sunt pe chirurgie nu se scrie, doar se dicteaza.Ba chiar cand am spus ca eu vreau sa scriu mi s-a spus ca nu e o idee asa buna, ca imi ia prea mult timp si mai bine sa dictez.
Iar referitor la station si ambulanz si ca nu operezi, pe masura ce citesc pe aici ma simt din ce in ce mai norocoasa.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Fri Oct 19, 2012 10:20 pm

Ma bucur pt. tine Ioio!:)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Sat Oct 20, 2012 11:22 am

Ideea era ca nu e dracul asa de negru si ca se poate sa prinzi un spital ok in care sa intri si in sala si sa faci si singur diverse chestii.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Sat Oct 20, 2012 11:28 am

ioio de cat timp esti acolo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Sat Oct 20, 2012 4:25 pm

daca as putea dicta briefe ar fi superb. atata ma omor cu der die dasul si cuvintele oficioase. desi mi-am "fabricat" caramizi standard de text, tot se mai iveste o intrebare gen dativul lui x (unde x e un substantiv) o fi cu dem? :mrgreen:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Sat Oct 20, 2012 6:09 pm

Toti intra in sala, nu e asta ideea, Ioio. Mai ales la inceput, f mult, ca sa inveti ce sa faci. De operat opereaza si o secretara daca o duci in sala zilnic. Pacientii ii ai pe station si inainte si dupa operatii si cu complicatii si pe intensiv si in garzi etc
Nu mi se pare fain cand faci de toate pentru ca tendinta este sa ne specializam, ca doar nu vrei sa fii ca vraciul din sat in secolul asta si sa fii nevoit sa faci de toate. Daca vrei sa te operezi de tiroida nu te duci intr-un oras din provincie unde se opereaza din an in paste cate una, te duci la parhon unde numai asta opereaza, de ex.
Cu alte cuvinte, tu, chirurg visceral, sa zicem, nu ai de ce sa intri in garzi cu vasculara, ortopedia, ginecologia sau mai stiu ce alte specialitati pentru ca in spitalul tau, de 120 de paturi, sa zicem, trebuie sa acoperi cu garda toate specialitatile chirurgicale.
Ah, si Ioio, parerea mea este ca trebuie sa lucrezi, pe bune, cateva luni si sa intri in garzi, ca sa poti sa-ti faci o idee si, te rog, s-o expui apoi, sa ne spui cat de fain e spitalul tau.
Fără profesie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Sat Oct 20, 2012 6:16 pm

las-o mai ca e entuziasmul incepatorului
vede ea mai incolo

frate harciogule dar la voi nu dicteaza nimeni sau nu s-au ajuns reportofoanele pana la tine?
aia de pe interne ce fac?
Last edited by Chingachgook on Sat Oct 20, 2012 6:18 pm, edited 1 time in total.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Sat Oct 20, 2012 6:18 pm

mda, asa eram si eu dupa primul sinus pilonidalis
Fără profesie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Sat Oct 20, 2012 7:30 pm

Asta cu trecerea entuziasmului o tot aud din anul 3 de facultate, si inca n-a trecut.
Daca e vorba de entuzasmul fata de spital, da, ca am citit si eu pe aici aeleasi lucruri, ca scrii si nu faci mai nimic, si cand am ajuns aici, hop ca nu-i asa.

Summer, esti draguta cu chistul tau pilonidal. Aia a fost prima?
Mie imi place in spital mic, tocmai pt ca faci de toate.Hemicolectomii, mastectomie, ginecomastie, DHS, TEP, fracturi de tot felul , ulcere perforate,hernii, apedicite, colecistite, Y-Roux, tendoane sectionate,tiroide... ce sa zic, de utere imi e putin dor, dar na, ce-a fost a fost.

Ma rog, ideea era ca se poate sa nimeresti la un spital de ***, si atunci nu trebuie sa stai (ma refer la Marius), ci sa cauti altul, ca nu toate sunt la fel.
Si daca nimeresti in spitalul X in care vezi ca CA e botos, si nu se face mare lucru, zici pa si la revedere, nu ramai sa freci menta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Sat Oct 20, 2012 7:32 pm

reportofon? ce-i ala reportofon? in satul meu turcesc nu am auzit de asa ceva. :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Sat Oct 20, 2012 8:01 pm

oamenii astia asa draguti ca ioio te fac sa te simti prost.
Am lucrat si eu intr-un spital mai mic la inceput si nu-mi mai trebuie. ioio, stai asa, senologia nu e a Gyn in De?
Fără profesie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Sat Oct 20, 2012 10:42 pm

Teoretic da, dar daca e vorba de mastectomie radicala atunci se face si aici.Daca se pastreaza sanul, se trimite la Brustzentrum.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Sun Oct 21, 2012 1:41 pm

Stiu ca iar sunt off-topic,dar nu ma pot abtine sa nu va cer si voua parerea in legatura cu noua stire ajunsa abia azi la urechile mele: "De la 800 de lei pe lună, cât câștigă acum, medicii rezidenți ar putea să ajungă la 2.400 de lei anul viitor, potrivit președintelului Preşedintele Colegiului Medicilor din România (CMR), Vasile Astărăstoae."
Credeti ca e o noua "pastila",sau de data asta e pe bune ? :)) Danke schön!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Sun Oct 21, 2012 10:43 pm

asta am auzit-o si eu in 2010, si am tot asteptat da' nimic. Acum, dupa cum bine a spus cineva pe aici, la cati medici au plecat si la cate goluri sunt, chiar ar putea sa le mareasca celor ramasi salariul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby cris08 » Sun Oct 21, 2012 10:59 pm

Eu am colegi pe chirurgie intr-un oras de cam 25.000 locuitori. Presupun ca este catalogat ca un oras-spital mic. Ideea e ca am ramas socata sa aud ba de interventii pe ortpedie, ba pe digestiv, ba pe endocrine ( tiroda...), ba...... Nici eu nu inteleg cum "de toate" si de ce ar fi bine sa faci/sa vezi 'de toate". Cred ca specializarea pe un domeniu mai restrans e muult mai buna, cum zicea si un "coleg de forum" mai sus.

Si, in general vorbind, mie imi este greu sa inteleg un medic de aici cum poate avea mai multe specializari total diferite. Chiar cred ca nu poti se le stii pe toate si sa le faci pe toate bine. Mai bine esti f bun pe "bucata" ta, ca oricum tot timpul ai ceva de invatat. Nu stiu cum poti fi de exemplu ginecolog si pediatru, sau fel de fel de combinatii. La fel cum cred ca ortopedul e ortoped si punct, n-are nici o treaba cu Op pe tiroida sau.....

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby holliday » Mon Oct 22, 2012 12:04 am

marius88 Stiu ca iar sunt off-topic,dar nu ma pot abtine sa nu va cer si voua parerea in legatura cu noua stire ajunsa abia azi la urechile mele: "De la 800 de lei pe lună, cât câștigă acum, medicii rezidenți ar putea să ajungă la 2.400 de lei anul viitor, potrivit președintelului Preşedintele Colegiului Medicilor din România (CMR), Vasile Astărăstoae."
Credeti ca e o noua "pastila",sau de data asta e pe bune ? :))Danke schön!


Am auzit ca sunt alegeri in RO la sfarsitul anului, deci se leaga :)


Ioio : Teoretic da, dar daca e vorba de mastectomie radicala atunci se face si aici.Daca se pastreaza sanul, se trimite la Brustzentrum.



Uau, ma gandeam ca numai in tarile din lumea a treia mai se fac operatii d'astea.
Acolo unde preventia si urmarirea pacientilor sunt practic egale cu zero. Cum sa se mai faca Halsted in Germania???

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Mon Oct 22, 2012 8:06 pm

cum am ajung de la orto si trauma la chir generala? pt care, ca un nesimtit ce sunt, nu am nici un interes :( :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Mon Oct 22, 2012 11:33 pm

Cris, e cam ca si 'innere'. Si acolo faci d etoate si dupa aia te supraspecializezi.Inteleg sa te miri, dar mi se pare o prostie sa faci afirmatii referitaore la competentele unor oameni pe care nu i-ai vazut in viata la lucru, bazandu-te pe 'mie mi se pare ca e greu'.
Nu e greu deloc, chirurgia generala inseamna sa poti opera de toate, si tocmai asta e frumusetea.Bineinteles ca si aici fiecare are preferinte, unul face cu placere tiroide, altul face cu placere traumatologie samd. Si cand mergi intr-un spital mare cu allgemeine poti merge pe unfall sau pe viszerala si de acolo intr-un spital si mai mare strict pe pancreas sau stomac sau transplant sau tumori osoase sau mai stiu eu ce.



Holliday, era vorba de Patey, ca Halsted nu se mai practica, si pacienta a venit aici tocmai pt ca si la celalalt san fusese operata tot la spitalul asta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Mon Oct 22, 2012 11:52 pm

Na, ca nu am mai putut edita. Voiam a spune ca si la ginecologie e la fel, faci de toate si variate.
Atata timp cat ce faci faci f bine, nu vad unde e problema. Holliday, mi-am amintit, unei prietene i s-a facut Halsted in Ro, fara nici cea mai legatura cu ce ai scris tu, in sensul ca n-ai dreptatedeloc. :))))
Aici pacientei i se prezinta optiunile si ea alege ce sa faca.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Tue Oct 23, 2012 2:43 am

chirurgia o fi frumoasa, dar ambulanzul te omoara.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Tue Oct 23, 2012 7:41 am

daca nu iti place, da :mrgreen: sau daca nu intri la sala din cauza asta...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
runik88
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:32 pm
Contact:

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby runik88 » Tue Oct 23, 2012 11:14 am

daca se poate..pentru necunoscatori asa....ce este ambulanz si ce este station ca vad ca tot repetati cuvintele astea....
Memento mori

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Tue Oct 23, 2012 1:27 pm

runik88 wrote:daca se poate..pentru necunoscatori asa....ce este ambulanz si ce este station ca vad ca tot repetati cuvintele astea....

Pe cuvant de nu mi-ai luat vorba din gura :)) ce presupune fiecare?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Tue Oct 23, 2012 8:53 pm

Ambulanz e ambulatorul sectiei, acolo se prezinta urgentele, dar si tratamentele post-op., controalele, etc. E acea parte din clinica pe care in Romania doar in vise o vezi, in Germania o mananci pe paine. In majoritatea cazurilor esti singur, ai un pacient intrat pe usa la care ii pui diagnosticul, faci tratamentul, decizi daca ramane in spital sau il trimiti la plimbare. Nu prea ai limite in stabilirea dg, daca nu-ti ajunge o radiografie, poti face linistit si un CT, daca analizele de rutina nu te-au convins poti face suplimentar. Daca nu te descurci poti apela la un coleg mai destept, poate un oberarzt. In cariera mea scurta am fost putin in ambulanz, dar mi-aplacut grozav, stiam si eu ce se mai intampla in lume, mai vorbesti cu lumea, mai bei un cafei cu secretara si asistenta. Singura chestie pe care am detestat-o profund au fost accidentele de munca, e ingrozitor de multa hartagarie, primul meu pacient era bucatar si s-a taiat la un deget, din pacate nu si-aputut opri hemoragia. Am suturat in doua minute si am scris 20.

Station e sectia. Si acolo e fain, vezi pacientii in evolutie, bei cafele cu asistentele, barfesti la greu. Mai trebuie sa incui usa cand dictezi scrisorile, in rest e o viata pe cinste.

Bineinteles ca rezidentii de chirurgie au o foarte mare dorinta sa stea toata ziua in op. de-aia sunt nemultumiti cand au alte indatoriri.
nicht wahr?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Tue Oct 23, 2012 11:44 pm

BG-urile sunt... "minunate". Ati vazut ca au reinceput plozii scoala luni si au inceput sa se intepe, sa sara in cap, sa se impiedice, sa se taie, sa se muste si asa mai departe?

Cand intri la 2 operatii la facut noduri si inchis la fascie intr-o saptamana, sau faci toate infiltratiile in sala 2 sapt... normal ca esti sauer si nemultumit. Oder? :hate:

In al doilea rand daca faci station si ai niste oberi care nu pot sa ia decizii rapid, si te lasa cu conservativii zece mii de ani pe sectie, sau nu vin sa vada wundele pe care le vezi ca merg prost si le consideri demne de revizie, nu va fi deloc lejer sa explici apartinatorilor de ce nu faci nimic cu pacientii. :help:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Tue Oct 23, 2012 11:59 pm

Precum am zis mai sus, in scurta mea cariera chirurgicala, am avut noroc de operatii. Cateodata pana la epuizare, imi doream sa se termine sa beau si eu un pahar de apa. Cand nu am mai intrat in sala am avut o viata misto, relax, atunci am realizat ca nu e dracu asa negru pe station. Acum sunt pe ganduri daca in viata asta merita sa suferi, sa-ti doresti un pahar cu apa si sa nu-l ai.
nicht wahr?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Wed Oct 24, 2012 12:01 am

In Ro nu am vazut niciodata Klettergerüst-e la fel de inalte si neasigurate cum am vazut la nemti. Si in totala contradictie cu inaltimea mizeriilor abia amintite e grija parintilor cand plodul a cazut in genunchi si s-a julit. Cand a cazut de pe porcarie de la 2,5m vine si notarztul ca sa fie circul complet. Cata minte sa ai sa construiesti asa ceva, sau sa iti lasi copilul la joaca acolo?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Wed Oct 24, 2012 12:02 am

Cat de mare era Stationul (10-12 camere)? Te ocupai si de Aufklaerunguri si Ambulanz in paralel?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Wed Oct 24, 2012 12:09 am

22 paturi, Intermediate Care, un Fast-Track/zi. Da, ma ocupam si de ambulanz (ma rog, la noi evolueaza mai mult telefonic si e o chestiune administrativa, pacientul vine deja cu diagnosticul pus, de multe ori in coma -basta Aufklärung) si de problemele chirurgicale de la ITS. De Aufnahme nu ma ocupam, era un coleg ce facea asta, Aufklärung numai la pacientii internati de urgenta ce erau operati in aceasi zi.
nicht wahr?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Wed Oct 24, 2012 12:17 am

asa se explica timpul de cafea si barfa... :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Wed Oct 24, 2012 12:18 am

Berechet. Ma si intreb internistii ce freaca menta pana tarziu?
nicht wahr?

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Wed Oct 24, 2012 4:21 pm

vmc wrote:Precum am zis mai sus, in scurta mea cariera chirurgicala, am avut noroc de operatii. Cateodata pana la epuizare, imi doream sa se termine sa beau si eu un pahar de apa. Cand nu am mai intrat in sala am avut o viata misto, relax, atunci am realizat ca nu e dracu asa negru pe station. Acum sunt pe ganduri daca in viata asta merita sa suferi, sa-ti doresti un pahar cu apa si sa nu-l ai.

Daca nu's prea indiscret,acum in ce stadiu al carierei tale chirurgicale esti,vmc?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Wed Oct 24, 2012 5:10 pm

Intr-o binemeritata pauza :)
nicht wahr?

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Wed Oct 24, 2012 5:32 pm

vmc wrote:Intr-o binemeritata pauza :)

M-ai lamurit! :))

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Wed Oct 24, 2012 9:46 pm

tie trebuie sa explice omul totul... :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby metalu » Mon Dec 24, 2012 8:04 pm

hai ca ma introduc si eu in seama putin cu hartzogaraile.

Cei drept e o problema la inceput pt noi cu scrisorile medicale , eu cel putin dupa mai bine de un an de stat in germania inca am probleme. Cred ca e o chestie generala, si oricat ne-am stradui o grseala tot se strecoara. Eu personal am primit reclamatii precum si altii dintre voi poate pana la geschäftsführer :D . Dar m-am potolit dupa ce am vazut si alte panarame de scrisori scrise chiar de nemti mai proaste. Unde e posibilitatea sa dictezi mi se pare mai comod doar ca pacientul primeste mai tarziu scriosare si e incomod pt dansul cnad ii trebuie imediat. Este o secretara care descifreaza ce dictezi si transpune bine in hochdeutsch hihi :D . Partea buna cu Ambulanta este ca inveti mai repede Germana si mai vezi si cazuistica. Dar sa incepi cu Ambulanta nu mi se pare normal mai ales cand nici nu ai experienta.
Cam peste tot unde se opereaza mult ai sanse mari sa stai numai in sala dar numai in sala nu merge. Trebuie si munca de sectie facuta si de obicei cam cu asta se incepe, depinde oricum de la un spital sau altul.

Bafta si Frohe Weihnachten :rightblinky:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Wed Dec 26, 2012 9:52 pm

Metalu, ti missui, intra si tu pe fb sa te chestionez :P
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Fri Dec 28, 2012 2:24 am

fb :))
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby metalu » Sat Dec 29, 2012 1:15 pm

Ioio , :) pm ca pe fb nu mai intru. :P

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Sat Dec 29, 2012 9:07 pm

bine, desi nu pot sa inteleg o asemenea hotarare nebuneasca :)))))))))))))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests