baden wurttemberg

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Sat Nov 26, 2011 11:49 pm

S-a mai amintit de o gramada de ori referitor la acte, se pot schimba multe lucruri. Daca vrei informatii precise, si actuale, cel mai sigur e sa suni sau sa trimiti un mail la Stuttgart, la Regierungspresidium la Stuttgart http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... index.html ,Frau Holzwarth.

frank123 wrote:multumesc pentru raspuns, ce bine ar fi sa fi ramas la fel :)

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: baden wurttemberg

Postby frank123 » Sun Nov 27, 2011 9:43 pm

multumesc, am trimis deja mail, deocamdata astept raspuns ca in weekend sigur nu primesc si daca vad ca nu primesc nici in cateva zile nimic voi suna, ce nu stiu eu e cum le spun ei certificatului de conformitate in caz ca e nevoie (si ma rog sa fi ramas la fel si sa nu trebuiasca), conformitatsbescheinigung sau EU konformitaet? sau o fi asta:
- ggfs. Bescheinigung des rumänischen Gesundheitsministeriums, dass der Beruf des Arztes in den letzten 5 Jahren für die Dauer von mindestens 3 Jahren tatsächlich, rechtmäßig und ununterbrochen ausgeübt wurde (Original und amtl. Übersetzung je in amtl. begl. Kopie)
desi tradus motamo nu e vorba de certificatul de conformitate, si daca nu ai lucrat deloc nu poti duce act ca ai lucrat neintrerupt ca si medic... oricum curand voi avea mai multe informatii, daca e ceva mai revin pentru un degetel de ajutor :D promit ca nu iau toata mana :green:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: baden wurttemberg

Postby Chingachgook » Sun Nov 27, 2011 9:54 pm

Adu vorba de articolul 24.

Ala e.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: baden wurttemberg

Postby Dr.AG » Mon Nov 28, 2011 12:04 am

Ca tot se intreaba lumea ce este cu testul asta de limba de la Freiburg:
-se da la clinica de psihiatrie de pe Hauptstr. 8
-sunt prezenti 2 medici, unul psihiatru iar celalalt e neurochirurg.
-pacientul e psihiatrul.
-se face anamneza pacientului, care e lejera, apoi se prezinta cazul oberarzt-ului care este si asta foarte scurt si lejer, se pune accent numai pe ce este important la pacient!
-partea cea mai grea este cand trebuie sa explici pacientului investigatia care urmeaza sa o faca.

Eu am avut de ales la inceput, intre un pacient cu hemoptizie si a trebuit sa ii explic bronhoscopia sau un pacient cu angina si trebuia sa ii explic angiografia. Am ales bronhoscopia.
Alta persoana a avut endoscopia la un pacient cu gastrita.

Propun sa se posteze cazurile, inspecial explorarile pe care le-am avut fiecare pentru a sti lumea ce sa pregateasca.

Repet, cel mai important este explicarea investigatiei!
Sfatul meu este sa pregatiti de acasa cam tot ce tine de investigatii, riscuri si tehnica in sine!

Precizez de asemeni ca am avut 40 minute timp sa citesc Patienten Aufklarung pt bronhoscopie.
Deci daca mergeti cu "lectia" invatata de acasa de genul, riscuri si tehnica, nu veti avea probleme. Mai ales ca mai aveti si acolo 40 minute timp!

Bafta multa tuturor !

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: baden wurttemberg

Postby frank123 » Mon Nov 28, 2011 11:50 am

multumim mult pentru informatii :)

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: baden wurttemberg

Postby frank123 » Sun Jan 08, 2012 9:17 pm

Stiti careva pentru Baden Wurttemberg unde se depune dosarul pentru approbation? La Stutgart? La Freiburg? Sau se poate in ambele orase?

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: baden wurttemberg

Postby Dr.AG » Mon Jan 09, 2012 4:48 pm

Eu stiu ca la stuttgart, personal am trimis prin posta la adresa de la RP stuttgart.

ccd_vero
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 21, 2012 10:32 pm

Re: baden wurttemberg

Postby ccd_vero » Sat Apr 21, 2012 10:43 pm

Eu am dat in 18.04.2012 la Freiburg exam de germana medicala, a fost o pacienta cu bluthusten de 10 zile.
A trebui sa fac anamneza pacientei sa prezint cazul la alti 3 medici (pe langa pacienta mai sunt 3 persoane de fata) care au mai pus cateva intrebari si apoi a trebuit sa explic pacientei ce inseamna Bronhoscopia(care urma sa i se faca). Atentie in cazul in care pacienta zice ca nu intelege ce ii explicati aratati imaginea ce apare pe undeva in explicatia Bronhoscopiei.
Am fost programata la 18:00 dar am ajuns acolo la 16:00 cand s-au impartit cazurile, mai era angiografie, deci cred ca se repeta.

ccd_vero
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 21, 2012 10:32 pm

Re: baden wurttemberg

Postby ccd_vero » Tue Apr 24, 2012 1:38 pm

Poate sa imi spuna si mie cineva ce e cu Arbeitserlaubnis, adica nu e suficienta Approbationul pt a lucra in BadenW? Si daca asa sta treaba unde trebuie sa rezolv Arbeitzerlaubnisul,cam cat dureaza?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: baden wurttemberg

Postby darksunrise » Tue Apr 24, 2012 6:32 pm

Arbeitserlaubnisul e permisul de munca, Approbation e dreptul tau de libera practica.
Nu se mai cere Arbeitserlaubnis pt medici.

http://www.bundesregierung.de/Content/D ... d-bul.html
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: baden wurttemberg

Postby vokuro » Tue Apr 24, 2012 10:06 pm

Arbeitserlaubnis-ul se cere inca. nu induce oamenii in oroare! pana in 2014!
insa in momentul cand ai Approbationul in mana asta e doar o formalitate de care se ocupa clinica. practic tu iti iei formularul asta de la Arbeitsamt, il dai angajatorului, si el il trimite inapoi la Arbeitsamt.
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: baden wurttemberg

Postby darksunrise » Tue Apr 24, 2012 10:15 pm

Nu induc oamenii in eroare. M-am angajat anul asta in Germania in Sachsen, fara Arbeitserlaubnis, la fel si alti colegi in alte landuri - Niedersachsen, Hessen, Brandenburg, Thuringen.

Doar pe o colega care lucreaza in Bayern am auzit sa o puna sa-l ia. In rest, e ca in linkul ala, nu se mai cere. Eu am primit de la ZAV Duisburg dovada ca-s Arbeitserlaubnisfrei, daca vorbesti cu ei iti trimit prin posta o hartie care sa confirme ca nu iti mai trebuie Arbeitserlaubnis din ianuarie 2012. Au scris si ca Arbeitserlaubnisfreibescheinigung e valabil pt toata Germania.
In concluzie, m-am angajat numai cu Approbationul.

Poate se mai cere in BW, desi nu ar trebui.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: baden wurttemberg

Postby vokuro » Tue Apr 24, 2012 10:38 pm

din pacate dam de tot felul de dudui pe la Verwaltung, care nici macar nu stiu ce or mancat la micul dejun.
in cazul meu, in Bayern , fu la fel... mi-au cerut Arbeitserlaubnis, am mers frumushel la Arbeitsamt, mi-au dat un formular, l-am dat duduiei asteia de la clinica. ea s-a ocupat de restul.
cu toate ca stiam de linkul asta pe care l-ai postat nu am avut chef sa stau sa le demonstrez ceva.
in plus, daca citesti, scrie doar ca e inlesnita accederea pe piatza de munca germana a persoanelor cu diploma universitara. nu scrie ca nu iti mai trebuie Arbeitserlaubnis. si asta duce, evident la interpretari.
insa asta cu Arbeitserlaubnisul e cea mai mica problema pe care poate avea un om care vrea sa vina sa lucreze in germania.
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: baden wurttemberg

Postby Chingachgook » Tue Apr 24, 2012 10:41 pm

cand vii prima data sa te angajezi toate sunt mari probleme. privind retrospectiv sigur ca nu mai pare asa, dar cand vii si nu stii nici macar pe unde e primaria normal ca te sperie tot felul de acte cu denumiri imposibile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: baden wurttemberg

Postby vokuro » Tue Apr 24, 2012 10:46 pm

sunt foarte de acord cu tine Kooksee.
insa e mult mai simplu sa mergi direct la arbeitsamt si sa dai din maini pana te intzelegi cu tanti aia, decat sa filozofezi aiurea pe Imed si sa realizezi ca fiecare land e cu ... ma-sii si ca legile sunt interpretabile dupa bunul plac al duduiei de la ghisheu. ca peste tot, de altfel
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: baden wurttemberg

Postby darksunrise » Tue Apr 24, 2012 10:50 pm

Mit Beginn des kommenden Jahres (2012) entfällt die Arbeitserlaubnispflicht für
Fachkräfte mit Hochschulabschluss bei entsprechend qualifizierter Beschäftigung,
die Aufnahme betrieblicher Ausbildungen und
Saisonbeschäftigungen.
Außerdem wird bei Beschäftigungen in Ausbildungsberufen die Vorrangprüfung ausgesetzt. Es wird damit nicht zuerst geprüft, ob es für eine Stelle einen inländischen Arbeitsuchenden gibt.

Mie mi se pare destul de clar ca nu ne mai trebuie. Eu le-am dat mail cu linkul si cu copy paste din legea asta, si le-am zis "nu-i asa ca nu mai e nevoie de Arbeitserlaubnis?" Dar avand in vedere ca a durat 2 sapt pana sa se lamureasca tipa de la personal, si 4 saptamani sa primesc prin posta Arbeitserlaubnisfreibescheinigungul ala... cred ca dureaza mai putin sa faci rost de Arbeitserlaubnis :))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: baden wurttemberg

Postby vokuro » Tue Apr 24, 2012 10:53 pm

la mine a durat 2 saptamani. l-am primit luna trecuta. exact asta ziceam si eu. evident ca le poti demonstra ca ai dreptate. insa dureaza sa te certi cu oamenii, si nu are niciun rost. cel mai ciudat e cand stii ca ai dreptate si incerci sa-i explici tantii asteia ca Romania e de ceva timp in EU si ea casca ochisorii mari, ca si cum ar fi fost prima data cand auzea asta :)
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: baden wurttemberg

Postby Chingachgook » Tue Apr 24, 2012 10:55 pm

da nici eu nu recomand cearta, mai ales in situatii din astea unde e doar o formalitate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: baden wurttemberg

Postby kcuf_di » Tue Apr 24, 2012 11:46 pm

Nu e vorba de Ro in UE ci de o chestie pe care bundesregierung o aplica de la 01.01.12 ca parte a marelui plan de a scoate in final complet permisul de munca pt RO si BG. Si eu am fost angajat tot a.c. in NRW fara permis de munca.
cse kestie

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Thu Apr 26, 2012 10:37 pm

Si ce e asa mare branza cu arbeitserlaubnisu vietii?
Eu am primit minunea de hartie, iar dupa un an am primit arbeitsberechtigung (sau cum i-o zice). si aia e pe termen nelimitat. Prima a fost pe un an. Si acuma, din puunctu meu de vedere pot sa nici nu mai dea permis de munca pt romani si bulgari din 2014, ca eu am hartia :). Cred ca asta e varianta cea mai sigura.

kcuf_di wrote:Nu e vorba de Ro in UE ci de o chestie pe care bundesregierung o aplica de la 01.01.12 ca parte a marelui plan de a scoate in final complet permisul de munca pt RO si BG. Si eu am fost angajat tot a.c. in NRW fara permis de munca.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: baden wurttemberg

Postby metalu » Fri Apr 27, 2012 10:32 am

deci .. de la 1 sept 2011 in BW trebuie neaparat dat si testul de limba la Freiburg... chit ca ai test B2 de la Goethe etc .. deci pregatiti-va cunostintele medicale in limba germana :)

ccd_vero
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 21, 2012 10:32 pm

Re: baden wurttemberg

Postby ccd_vero » Sun Jun 03, 2012 10:51 pm

Care sunt pasii pt Befreiung von Deutsche Rentenversicherung, dupa ce ai Approbation si contract, trebuie sa te inscrii la Ärztekammer sau iti trimit ei automat ceva formulare de inscriere? Multumesc.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: baden wurttemberg

Postby kcuf_di » Sun Jun 03, 2012 10:56 pm

Intri pe site la ärzteversicherung si e un formular acolo, pe care il completezi si il trimiti prin posta. Apoi trebuie sa primesti actele de confirmare si sa iti instiintezi depart de personal.
cse kestie

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: baden wurttemberg

Postby darksunrise » Sun Jun 03, 2012 11:10 pm

ccd_vero wrote:Care sunt pasii pt Befreiung von Deutsche Rentenversicherung, dupa ce ai Approbation si contract, trebuie sa te inscrii la Ärztekammer sau iti trimit ei automat ceva formulare de inscriere? Multumesc.


Mie mi-au trimis ei de la Ärzteversorgung 2 formulare, unul cu anmelduiala la ei si altul cu Befreiungul de la DR. Le completezi si le trimiti inapoi.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

ccd_vero
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 21, 2012 10:32 pm

Re: baden wurttemberg

Postby ccd_vero » Mon Jul 02, 2012 5:01 pm

salut
sfat pt cei care nu si-au facut inca anmeldung-ul scrieti ca sunteti ateu/atee ca daca nu, va veni lunar 60 euro taxa pt biserica, iar Kirchen Steuerbefreiung costa 30 euro plus telefoanele si drumul pana la Rathaus.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: baden wurttemberg

Postby Jerome » Mon Jul 02, 2012 5:47 pm

ccd_vero wrote:scrieti ca sunteti ateu/atee ca daca nu, va veni lunar 60 euro taxa pt biserica
:shock: :lol:

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: baden wurttemberg

Postby harciogu » Mon Jul 02, 2012 7:32 pm

darksunrise wrote:Mie mi-au trimis ei de la Ärzteversorgung 2 formulare, unul cu anmelduiala la ei si altul cu Befreiungul de la DR. Le completezi si le trimiti inapoi.


ce e cu Befreiungul 'cela? :shock:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: baden wurttemberg

Postby darksunrise » Mon Jul 02, 2012 11:48 pm

E befreiungul de la renteversicherung, pensia normala. Ca sa platesti doar la aerzteversorgung, sa nu le platesti pe amandoua.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: baden wurttemberg

Postby harciogu » Tue Jul 03, 2012 11:57 am

ahso!
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: baden wurttemberg

Postby bogdancnnb13 » Sun Aug 26, 2012 10:47 am

In BW sunt acceptate si alte certficate de limba de B2, in afara de Goethe, de ex: de la Fides sau de la Universitate? Multumesc pentru raspuns.

drmocan
Posts: 1
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:54 am

Re: baden wurttemberg

Postby drmocan » Thu Sep 06, 2012 7:11 pm

A dat cineva Sprachtestul pt Approbation in Stuttgart?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests