Cum e limba germana?

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Spass » Sat Apr 09, 2011 10:47 am

Eu am dat la fides, pot sa-ti spun doar cum e acolo. Pt Goethe sunt modelele de teste pe net. In linii mari ai 4 probe: vorbit, citit, ascultat si scris.
Pt proba orala vorbesti despre tine, de unde vii, cu ce te ocupi, etc. si dupa ce vorbeste toata lumea, e posibil sa dea cate un subiect la fiecare (de ex. fumat, alcool, droguri etc.) te lasa vreo 5 min sa-ti scrii cateva idei si apoi sa vorbesti despre subiect. Pt citit ai vreo 5 texte si vreo 10 afirmatii, fiecare text il asociezi cu o afirmatie care crezi tu ca se potriveste mai bine, textele si afirmatiile sunt cam pe aceeasi tema plus un text cu cuvinte lipsa. Eventual iti mai da doua texte lungi de o pagina din care iti da intrebari grila. Se pare ca la fiecare testare mai schimba cate ceva nu pastreaza de fiecare data formatul, asta am aflat-o de la alti colegi.La scris (30 minute) ai un text cu cate o greseala pe fiecare rand si tu trebuie sa identifici greseala si o tema pentru o compunere, trebuie sa scrii minim 180 cuvinte dar nu stiu pe nimeni sa fi reusit sa termine cmpunerea, nu e timp. Pt ascultat ai 2 inregistrari, una mai usoara si mai scurta, o asculti doar o data, de obicei o agenda/intalnire cu spatii care trebuie completate sau date gresite care trebuie corectate. A doua inregistrare e lunga, o asculti de doua ori si raspunzi la niste intrebari grila. Aparatul la care asculti are un sunet mizerabil, e cam dificil sa intelegi ceva. Dupa fiecare proba iti ia foile corespunzatoare probei si daca ai terminat la alta proba mai repede nu te mai poti intoarce sa completezi ceva in urma, asta ca sa le corecteze imediat.Per total e extrem de obositor, mai ales daca nu esti din Bucuresti, testul poate dura si 4 ore.

htc1970
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 16, 2010 4:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby htc1970 » Sun Apr 10, 2011 11:17 pm

merci Spass.
nu sunt din bucuresti cei drept. dar asta nu e nici o problema. eu invat dupa Mittelpunkt B2, noile carti scoase de Goethe. asta mi-a dat profa, asta bobinez. insa acum, nu cred ca voi reusi pana in iunie sa iau un exam la Goethe. asa ca ma gandeam la fides sa incerc. poate am mai multe sanse. stii tu sau stie cineva daca exista o diferenta minima de pregatire intre aceste centre? auzisem ca la fides e putin mai lejer. oricum diferenta de pret este enorma.

multumesc mult

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sun Apr 10, 2011 11:26 pm

la fides este muuult mai lejer

nu am dat acolo dar am mai vazut oameni care au dat la goethe si la fides


diferenta de cunostine este evidenta


poti sa dai examen si la craiova
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Mon Apr 11, 2011 8:29 am

pentru b2 din ce manuale se invata la centre sau voi pe acasa? care vi se pare cel mai ok ?

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Spass » Mon Apr 11, 2011 9:11 am

Eu zic ca nu e deloc lejer la fides, a fost. Cursurile fides sunt ceva mai slabe poate, dar examenul devine tot mai greu. Cand am dat eu testul, din 5 oameni care erau in sala doar 1 persoana a luat b2 curat, cel putin la proba orala mi s-au parut ok toti. E evident ca la Goethe testul e mult mai serios la fel si pregatirea.

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Spass » Mon Apr 11, 2011 9:13 am

marius86 wrote:pentru b2 din ce manuale se invata la centre sau voi pe acasa? care vi se pare cel mai ok ?


Mie imi place seria em, acum fiecare cu pretentiile lui.

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Mon Apr 11, 2011 8:12 pm

kooksee wrote:poti sa dai examen si la craiova



pt craiova din ce carti trebuie sa inveti?!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Mon Apr 11, 2011 8:20 pm

nu stiu carti

eu am invatat dupa metoda lui michel thomas
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Cum e limba germana?

Postby dr_coimu » Mon Apr 11, 2011 8:43 pm

Cum se cheama pravalia de la Craiova?? :devil:

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Mon Apr 11, 2011 10:28 pm

dr_coimu wrote:Cum se cheama pravalia de la Craiova?? :devil:


"stiti germana? aveti B2! nu stiti germana? nu conteaza, aveti B2!"

gknusper
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Mar 13, 2010 6:22 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby gknusper » Tue Apr 12, 2011 7:40 am

dr_coimu wrote:Cum se cheama pravalia de la Craiova?? :devil:
eu zic sa nu asculti ce zice unul si altul si sa pui burta pe invatat :D
lebada_calatoare wrote:"stiti germana? aveti B2! nu stiti germana? nu conteaza, aveti B2!"
ce nu merge de multe ori la apă ? :wink:

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Tue Apr 12, 2011 7:11 pm

lebada_calatoare wrote:
dr_coimu wrote:Cum se cheama pravalia de la Craiova?? :devil:


"stiti germana? aveti B2! nu stiti germana? nu conteaza, aveti B2!"



eh, poate am inteles eu gresit...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Cum e limba germana?

Postby dr_coimu » Tue Apr 12, 2011 9:16 pm

Am intrebat doar cum se cheama pravalia nu daca i buna marfa sau nu. :devil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Apr 12, 2011 9:18 pm

lebada_calatoare wrote:
lebada_calatoare wrote:
dr_coimu wrote:Cum se cheama pravalia de la Craiova?? :devil:


"stiti germana? aveti B2! nu stiti germana? nu conteaza, aveti B2!"



eh, poate am inteles eu gresit...



te-a intrebat in germana?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Tue Apr 12, 2011 9:40 pm

nu, dar de cand sunt "foarte fluenta in germana" am probleme cu intelegerea lb. romane :help:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Sat Apr 16, 2011 12:39 pm

In Bucuresti la Goethe si Fides se face din EmHauptkurs... Si mai e o carte de pregatire pt examen, fit fur B2 sau ceva, dar aia nu cred ca se face la curs, e pt studiu individual :D ..
am niste colegi care s-au dus la examen acum in aprilie, au zis ca la sprechen a fost:
1 interzicerea copiilor in restaurant ca fac zgomot
2 reclama pentru brutaria proprie
La simularea de examen care se da la Goethe, o proba de la sprechen a fost de ales intre 3 bebelusi imbracati,
sa alegi poza care se potriveste cel mai bine pt reclama Moda la bebelusi.
La alta simulare (la Goethe se da o simulare cu aprox o saptamana inainte de examen) au avut de descris un grafic cu procente.. cam atat am aflat.

Parerea mea e ca temele sunt tampitzele, daca ati vazut vreo carte pt examenul de engleza la Cambridge Advanced, cam pe teme similare bat si ei campii...
Problema cu manualele astea e ca te invata temele cu care sa iei examenul, ca sa stii sa conversezi ca lumea mai e cale lunga. (Parerea mea). Dar trebuie luat B2ul ala si asta e.

In alta ordine de idei, va recomand sa va faceti abonament la biblioteca de la Goethe. Au diverse dvd-uri cu filme in germana, cu subtitrarea tot in germana... nu-s filmele cine stie ce, dar ca exercitiu pt horen sunt ok. Abonamentul e 50 de ron pe an, deci chiar e o investitie minima sa zic asa. Eu am cautat prin magazinele din oras dvduri care sa aiba pronuntia in germana si subtitrarea tot in germana, dar n-am prea gasit. Poate n-am cautat unde trebuia, nu stiu.

Din lumea cu care am vorbit si care a dat examenul B2 acum in aprilie, cel mai greu li s-a parut la Sprechen si la Horen.. in rest la Lesen nu a avut nimeni probleme, si Schreibenul se antreneaza.
Pentru cei care sunt dispusi sa astepte mai mult timp, sunt spitale care asigura curs de germana 2 luni, si se da examenul acolo la ei.. dar despre varianta asta nu stiu foarte multe. Am un singur coleg care a plecat, a facut in februarie-martie curs de B2, 8 ore pe zi :D a dat examenul si incepe la sfarsitul lui aprilie...deci varianta asta dureaza mai mult.

Cam atat stiu si eu. Daca mai are cineva informatii, please share.

Spor la invatat !
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

DaisyDay
Posts: 2
Joined: Fri Apr 22, 2011 9:10 am

Re: Cum e limba germana?

Postby DaisyDay » Fri Apr 22, 2011 10:09 am

stie cumva cineva cand se da urmatorul examen la Fides? :help: ultima oara mi-au zis ca e la inceputul lunii mai, dar nu stiau data exacta. am sunat si ieri si azi intr-o veselie si nu raspunde nimeni... Jemand? bitte?? :roll: de data asta depinde o excursie in vama veche, asa ca VAAA ROOOG!!!

STIE CINEVA CAND SE DA URMATORUL EXAMEN LA FIDES? :help:


mersi :D

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Spass » Fri Apr 22, 2011 1:40 pm

Incearca sa suni dupa Pasti, daca ei ti-au spus ca nu stiu data exacta, nimeni nu stie. Incearca si la o facultate de litere, treaba merge mai usor, depinde de centrul universitar.

DaisyDay
Posts: 2
Joined: Fri Apr 22, 2011 9:10 am

Re: Cum e limba germana?

Postby DaisyDay » Fri Apr 22, 2011 3:09 pm

mersi de raspuns. :) eu la inceputul saptamanii trecute am sunat la ei si nu stiau... si altundeva nu pot sa merg, am deja o diploma de la language school din mures, dar Arbeitsamtul din Hanovra mi-a zis ca nu accepta decat Goethe sau Fides. Si vreau sa stiu neaparat data examenului ca sa stiu cum sa imi organizez timpul... :peace:

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum e limba germana?

Postby chiromf » Fri Apr 29, 2011 9:05 pm

hello!
la iasi se da un test DAF care cica ar fi echivalentul B2 dar nu un B2 propriu-zis. m-a cam lasat masca tipa cu: avantajul e ca se da pe loc, B2 in sine se da numai la bucuresti. intrebarea vizeaza urmatorul aspectȘ a avut cineva probleme cu acest DAF? sunt cazuri care sa fi fost refuzate din cauza testului de limba? ca e DAF si nu B2? multumesc mult!

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Fri Apr 29, 2011 9:26 pm

eu stiam ca si DAFul are a1-b2,etc
am colegi care au luat App in Rheiland-Pfalz cu B2 de la DAF-Iasi

pt doritori, am mai gasit un site cu exercitii: http://www.schubert-verlag.de/aufgaben/

spor! :allright:

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Sun May 01, 2011 1:02 pm

are cineva cele 2 cd-uri de la Deutsch im Krankenhaus (Langenscheidt) ?
am cartea dar nu reusesc sa fac rost de cd-uri

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Cum e limba germana?

Postby harciogu » Sun May 01, 2011 3:18 pm

asta e bun, dre(a)my?

http://www.hotfilesearch.com/deutsch-im ... nhaus.html

mie imi e blocat hotfile... dar nah, sper ca e bun.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Sun May 01, 2011 3:36 pm

e bun :))
insa din pacate e doar cartea...si eu aveam nevoie de cd-uri
multumesc oricum !

a1b2
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Sep 19, 2006 3:35 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby a1b2 » Mon May 02, 2011 2:43 pm

[quote="dremy"]are cineva cele 2 cd-uri de la Deutsch im Krankenhaus (Langenscheidt) ?
am cartea dar nu reusesc sa fac rost de cd-uri[/quote
http://ifile.it/g4u5lrz/1-17.rar
http://ifile.it/cwniz0o/18-30.rar
http://ifile.it/81asdg2/31-44.rar
http://ifile.it/zv0t784/45-55.rar
http://ifile.it/etfkiag/56-61.rar
http://ifile.it/bk5n01t/kapitel%207-12.7z

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Mon May 02, 2011 5:09 pm

multe multumiri a1b2 ! si mult succes in tot ceea ce faci !

lars
Posts: 4
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:10 pm
Location: Bacau

Re: Cum e limba germana?

Postby lars » Mon May 02, 2011 7:06 pm

Testul DAF corespunde nivelului B2+, consta in 4 probe si se corecteaza in Germania, desi are loc in RO in cadrul centrelor GOETHE. Mai multe detalii pe www.testdaf.de. Testul DAF nu e pe baza de admis/respins, ci e doar evaluativ. Cine are la cele 4 probe TDF mai mare decit 3, poate spune ca are min. B2. Leseverstehen, Hoerverstehen, Schriftlicher und Muendlicher Ausdrueck. Nu-l recomand decit celor care au cunostinte solidute de gramatica si o oarece fluenta. Asigura in schimb ulterior intrarii pe piata de munca din DE o mai mare lejeritate in comunicare. E recunoscut oriunde in DE fiind initiat de Univ. din Hagen si Bochum

lars
Posts: 4
Joined: Thu Jan 06, 2005 1:10 pm
Location: Bacau

Re: Cum e limba germana?

Postby lars » Mon May 02, 2011 7:10 pm

Raspunsul vine cam intr-o luna jumate de la sustinerea examenului, ca si intermediar e folosit tot Goethe Zentrum (ei va vor anunta raspunsul). Parca se putea verifica si online rezultatul fct. de nr. de inscriere la concurs. Multa Bafta!

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Tue May 03, 2011 9:01 pm

stie cineva cand se da ex la fides ? am inteles ca nu se mai da asa des la 3-4 luni minim ... (iunie, oct ...)

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Tue May 03, 2011 9:11 pm

posibil sa se fi schimbat; de ce nu suni la ei ca sa intrebi?!!

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby dremy » Tue May 03, 2011 11:21 pm

zilele astea aveam si eu de gand sa dau un telefon la fides... daca reusesti sa afli ceva inaintea mea, te rog sa nu te abtii si sa postezi ceva noutati !

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Wed May 04, 2011 7:05 am

poate nu stiati, dar secretara de la Fides vorbeste si limba romana.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Wed May 04, 2011 7:31 am

am sunat la Fides..In princiupiu a zis ca la ei se sustin 2 tipuri de teste:

1.Urmatoarele serii sunt pe 11 si 13 mai....A zis ca se da saptamanal ex de b2 germana., pretul find 220 lei, si se elibereaza:
Certificate de competenta lingvistica (Atestate).Atestatele sunt conforme standardelor europene (din Pasaportul Lingvistic European), au o valabilitate de doi ani si sunt recunoscute international. Pe atestat figureaza performantele in cele cinci competente standard (intelegerea limbii vorbite/ intelegerea limbii scrise / exprimarea orala / exprimarea in scris / interactiunea intr-o conversatie) si nivelul european la care se situeaza candidatul.
Atestatele se obtin in baza unei testari (proba scrisa si proba orala), contra cost.

2.Certificat european de competenta in limbi moderne ECL (se sustine in iunie, octombrie , decembrie) pret 106 euro.
- este recunoscut international;
- este valabil pe toata durata vietii;
- in cazul nepromovarii, se pot reface, intr-o sesiune ulterioara, numai acele probe (maxim 2) la care nu s-a obtinut punctajul minim, cu un cost diminuat;
- dupa inscriere, examenul poate fi amanat pentru o sesiune viitoare;
- in cazul pierderii certificatului se poate obtine un duplicat.

Doamna de acolo nu stie exact care ne trebuie pt aprobation germania...cei care au dat si au luat aprobation care dintre ele l au avut ? ms

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Cum e limba germana?

Postby harciogu » Wed May 04, 2011 7:48 am

primul. iti trebuie atestatul de limba. nu inteleg ce e cu valabilitatea de 2 ani, pe certificatele vechi nu apare nimic de valabilitate. o fi o chestie noua, ca si felul in care a crescut pretul testarii la fides in 6 luni de la 70 la 220 lei :?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby maria_m » Wed May 04, 2011 7:55 am

[quote="lars"]Raspunsul vine cam intr-o luna jumate de la sustinerea examenului, ca si intermediar e folosit tot Goethe Zentrum (ei va vor anunta raspunsul). Parca se putea verifica si online rezultatul fct. de nr. de inscriere la concurs. Multa Bafta![/quote]
asa repede vine raspunsul? eu l-am dat in germania si am asteptat 4-5 saptamani raspunsul pt proba scrisa si abia dupa aia am putut sa dau proba orala (drept ca asta era acu vreo 2 ani).

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marius86 » Wed May 04, 2011 8:30 am

poate nu apare scris pe atestat ca e val 2 ani ...nu stiu .... a dat cineva anul acesta si a si folosit cerificatu de la fides ?



* are cine transkriptele horetextelor de la optimal b1 ?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Cum e limba germana?

Postby harciogu » Wed May 04, 2011 8:42 am

da, eu am dat, in nrw a fost acceptat.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Wed May 04, 2011 8:52 am

marius86 wrote:poate nu apare scris pe atestat ca e val 2 ani ...nu stiu .... a dat cineva anul acesta si a si folosit cerificatu de la fides ?

nici pe al meu din iunie 2010 nu scrie nimic de valabilitate. la fel, acceptat in nrw fara probleme.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby phellx » Fri May 06, 2011 6:59 pm

cris3 wrote:
aarabagiu_aalina wrote:..chiar daca nu sunt inca la nivelul B2 de limba.


Aveti in vedere, dupa cum s-a mai spus de multe ori, ca limba germana e o limba grea si cere destul de mult timp ptr a fi invatata....de multe ori, b2 poate fi chiar insuficient, poti avea dificultati mari, deci nu va imbatati cu apa rece!....nu mai spun ca la telefon poate fi chiar nasol daca nu il intelegi pe cel de la capatul opus al firului si si mai nasol e ca nici el nu vede ce gesticulezi din maini ca sa te poata intelege si el la randul lui; iar cand ai o urgenta, ai cam incurcat-o!
Scrisorile trebuiesc facute si nu iti permiti sa gresesti cuvintele, ca nu o sa inchida nimeni ochii doar ptr ca tu nu ai inca nivelul necesar de germana.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, insa primul lucru care trebuie facut este invatarea temeinica a limbii!




lasati mai oameni buni nu va mai stresati atata nu vorba lui Pulei "va rog cineva sa ne opreasca, pana nu ajunge limba oficiala - romaneasca" :lol: mai in gluma mai in serios sapt. asta m-a cautat un neamt care vb. romaneste :lol:

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby lebada_calatoare » Fri May 06, 2011 7:30 pm

phellx wrote:
cris3 wrote:


Aveti in vedere, dupa cum s-a mai spus de multe ori, ca limba germana e o limba grea si cere destul de mult timp ptr a fi invatata....de multe ori, b2 poate fi chiar insuficient, poti avea dificultati mari, deci nu va imbatati cu apa rece!....nu mai spun ca la telefon poate fi chiar nasol daca nu il intelegi pe cel de la capatul opus al firului si si mai nasol e ca nici el nu vede ce gesticulezi din maini ca sa te poata intelege si el la randul lui; iar cand ai o urgenta, ai cam incurcat-o!
Scrisorile trebuiesc facute si nu iti permiti sa gresesti cuvintele, ca nu o sa inchida nimeni ochii doar ptr ca tu nu ai inca nivelul necesar de germana.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, insa primul lucru care trebuie facut este invatarea temeinica a limbii!

:lol:[/quote]


mai intai invatarea temeinica a limbii romane as zice eu; a trebui nu e verb impersonal?!

eu cunosc oameni care au venit cu a1-a2 si s-au descurcat; ce-i drept, nu sunt multi

in rest, de acord!


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests