Nordrhein-Westfalen

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby marius86 » Tue Oct 04, 2011 10:40 am

a mai dat cineva intre timp testul de aprob in Dusseldorf, dortmund sau koln ?

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Fri Oct 14, 2011 11:01 am

Buna,

am din nou cateva intrebari :)
Dosarul meu a ajuns acum o saptamana la Bezirksregierung Duesseldorf (mai exact la d-na Meier, cu care am tot corespondat pe e-mail) - am primit confirmarea de livrare de la DHL, nu de la vreo persoana de acolo - si vroiam sa stiu daca tre sa astept sa ma contacteze ei pentru programarea la interviu sau tre sa le mai scriu eu un e-mail, ca nu cumva sa imi faca documentele uitate ?
Eu am inteles ca dupa ce am Approbation-ul in mana si Anmeldung facuta la primarie ma duc la Auslaenderbehoerde si cer Aufenthaltstitel/Freizuegigkeitsbescheinigung (cica cei de acolo decid ce imi dau). Stiti cumva cat dureaza pana o primesc pe una din cele 2 ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby manolo » Fri Oct 14, 2011 5:16 pm

ldt wrote:Eu am inteles ca dupa ce am Approbation-ul in mana si Anmeldung facuta la primarie ma duc la Auslaenderbehoerde si cer Aufenthaltstitel/Freizuegigkeitsbescheinigung (cica cei de acolo decid ce imi dau). Stiti cumva cat dureaza pana o primesc pe una din cele 2 ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)

Titlul de sedere nu iti trebuie pentru nimic imediat, alt act sau asa ceva. E doar luarea ta in evidenta. Iti va veni prin posta dupa ceva timp. Nu te impacienta prea tare. Poate s-a schimbat acum, dar nu iti trebuie Approbation. Eu am fost doar cu pasaportul si in rest si-au luat ei datele de la Primarie direct, electronic.

E bine sa fii luat in evidenta, pentru dovedirea perioadei de sedere, atunci cand o sa aplici ptr cetatenia germana.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby shinkeigaku » Fri Oct 14, 2011 6:31 pm

Ca sa-mi fac acest act, mie mi-au cerut pasaportul si contractul de inchiriere, ca dovada unde locuiesc, si in Hildburghausen, si in Wilhelmshaven.
Actul aceasta de la primarie (adica Meldebescheinigung, de la biroul din primarie, numit "Einwohnermeldeamt"; dar prima data treci pe la Ausländerbehörde, iar apoi de acolo te vor indruma spre Einwohnermeldeamt) iti trebuie in cele mai diverse locuri: mie mi-a trebuit de exemplu ca sa declar adresa de domiciliu cand mi-am facut contul la banca (desi exista unele banci care nu cer asa ceva, se multumesc doar cu o declaratie scrisa din partea ta, unde locuiesti) sau mi-a trebuit cand am inchiriat o masina.
Eu am spus de fiecare data cu tupeu ca sunt doctor: in Hildburghausen m-au primit, desi tocmai se terminase programul si vroiau sa inchida, iar in Wilhelmshaven, de exemplu, m-au luat peste rand, nu am mai stat la coada. In general au respect pentru doctori, cand mergi pe la diferite birouri, nu se uita cu mila ca in Romania.
Tot in acelasi birou te va intreba si in ce clasa de impozitare doresti sa fii. Deja intram in alt subiect, dar ar fi bine sa te documentezi inainte si despre cele 5 clase de impozitare. Majoritatea sunt in clasa 4, sau exista unele cupluri casatorite care au salarii inegale, asa ca cel cu salariul mare se trece in clasa 3 (asa va fi impozitul mic procentual pe salariul cel mai mare din acea familie), iar cel cu salariul mic in clasa 5 (impozit mare pe salariul cel mai mic) (ca sa fie mai avantajos, sa fie impozitarea mai mica pentru respectiva familie).

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Fri Oct 14, 2011 6:51 pm

multumesc mult pentru raspunsuri
am cam lamurit cum e cu anmeldung si aufenthaltstitel, acum ma apuc de cautat locuinta, gradinita,... :)

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Wed Nov 09, 2011 11:16 am

manolo wrote:
ldt wrote:Eu am inteles ca dupa ce am Approbation-ul in mana si Anmeldung facuta la primarie ma duc la Auslaenderbehoerde si cer Aufenthaltstitel/Freizuegigkeitsbescheinigung (cica cei de acolo decid ce imi dau). Stiti cumva cat dureaza pana o primesc pe una din cele 2 ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)

Titlul de sedere nu iti trebuie pentru nimic imediat, alt act sau asa ceva. E doar luarea ta in evidenta. Iti va veni prin posta dupa ceva timp. Nu te impacienta prea tare. Poate s-a schimbat acum, dar nu iti trebuie Approbation. Eu am fost doar cu pasaportul si in rest si-au luat ei datele de la Primarie direct, electronic.

E bine sa fii luat in evidenta, pentru dovedirea perioadei de sedere, atunci cand o sa aplici ptr cetatenia germana.


Eu am primit de curand lista cu actele pentru Approbation (din Düsseldorf) si este inclus si acest Freizügigkeitbescheinigung, deci mai intai trebuie sa gasesti locuinta..sa fii luat in evidenta..etc...si apoi primesti Approbation. Aviz amatorilor..

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Thu Nov 24, 2011 12:24 am

Buna,

revin cu cateva informatii. Poate ajuta. Din experienta mea: pentru obtinerea Approbation-ului nu am avut nevoie de `Anmeldung`, o gramada de alte acte, dar acest act nu. Pot, daca sunt doritori, sa public :) si lista cu actele necesare (eu am aplicat la Bezirksregierung Duesseldorf si persoana de contact a fost Frau Meier, f draguta si cu raspunsuri clare si mai ales prompte). Am fost chemata la interviu dupa 3 saptamani de la ajungerea dosarului meu la ei (a ajuns rapid, prin DHL, a 2-a zi). Interviul a fost de fapt o testare a cunostintelor mele de lb germana. Precizez ca eu nu am certificat de limba (B2). Am absolvit un liceu cu predare in lb germana si le-am trimis diploma de bacalaureat (tradusa si legalizata) pe care figureaza si ex de lb germana, scris si oral. Si a fost de-ajuns. Testul de lb a constat in lecturarea unui text dintr-o revista de specialitate (ceva despre remedii naturiste in hepatosteatoza), apoi m-au rugat sa redau in cateva cuvinte esenta textului, sa vorbesc despre evolutia mea medicala (de la absolvirea facultatii), sa `traduc`/explic pentru profani cativa termeni medicali (Gastritis, Otitis media, Thrombose,...) si apoi au spus ca ar mai fi si alte intrebari dar ca ma scutesc de ele.
Approbation-ul a venit dupa 1 saptamana, am platit 285 Euro (postasului). Apoi am inchiriat o locuinta, am fost la primarie pentru Anmeldung, doamna care mi-a preluat datele mi-a spus ca ei le trimit si celor de la Auslaenderbehoerde, care vor decide ce imi dau: Aufenthaltstitel sau Freizuegigkeitsbescheinigung. Mi-am facut cont in banca. Am fost la Landesaerztekammer pentru inscrierea in camera medicilor si pentru depunerea actelor pentru recunoasterea specialitatii. Tot acolo cica tre sa te `befreien` de Rentenversicherung si sa optezi pentru Aerzteversorgung. Pentru obtinerea rapida a Arbeitsgenehmigung-ului am facut un drum pana la Bonn (Agentur fuer Arbeit) si am primit dreptul de munca pe loc. Am prezentat: Reisepass, Antrag, Anmeldung, contractul de angajare/scrisoare de intentie. Acum fac bagajele. Din 1 decembrie trebuie sa ma prezint la munca:) Sper ca am fost coerenta si ca informatiile vor fi de folos... cuiva.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Wed Nov 30, 2011 12:05 am

ldt wrote:Buna,

revin cu cateva informatii. Poate ajuta. Din experienta mea: pentru obtinerea Approbation-ului nu am avut nevoie de `Anmeldung`, o gramada de alte acte, dar acest act nu. Pot, daca sunt doritori, sa public :) si lista cu actele necesare (eu am aplicat la Bezirksregierung Duesseldorf si persoana de contact a fost Frau Meier, f draguta si cu raspunsuri clare si mai ales prompte). Am fost chemata la interviu dupa 3 saptamani de la ajungerea dosarului meu la ei (a ajuns rapid, prin DHL, a 2-a zi). Interviul a fost de fapt o testare a cunostintelor mele de lb germana. Precizez ca eu nu am certificat de limba (B2). Am absolvit un liceu cu predare in lb germana si le-am trimis diploma de bacalaureat (tradusa si legalizata) pe care figureaza si ex de lb germana, scris si oral. Si a fost de-ajuns. Testul de lb a constat in lecturarea unui text dintr-o revista de specialitate (ceva despre remedii naturiste in hepatosteatoza), apoi m-au rugat sa redau in cateva cuvinte esenta textului, sa vorbesc despre evolutia mea medicala (de la absolvirea facultatii), sa `traduc`/explic pentru profani cativa termeni medicali (Gastritis, Otitis media, Thrombose,...) si apoi au spus ca ar mai fi si alte intrebari dar ca ma scutesc de ele.
Approbation-ul a venit dupa 1 saptamana, am platit 285 Euro (postasului). Apoi am inchiriat o locuinta, am fost la primarie pentru Anmeldung, doamna care mi-a preluat datele mi-a spus ca ei le trimit si celor de la Auslaenderbehoerde, care vor decide ce imi dau: Aufenthaltstitel sau Freizuegigkeitsbescheinigung. Mi-am facut cont in banca. Am fost la Landesaerztekammer pentru inscrierea in camera medicilor si pentru depunerea actelor pentru recunoasterea specialitatii. Tot acolo cica tre sa te `befreien` de Rentenversicherung si sa optezi pentru Aerzteversorgung. Pentru obtinerea rapida a Arbeitsgenehmigung-ului am facut un drum pana la Bonn (Agentur fuer Arbeit) si am primit dreptul de munca pe loc. Am prezentat: Reisepass, Antrag, Anmeldung, contractul de angajare/scrisoare de intentie. Acum fac bagajele. Din 1 decembrie trebuie sa ma prezint la munca:) Sper ca am fost coerenta si ca informatiile vor fi de folos... cuiva.


Buna! Postul tau a venit la fix pentru mine. Eu am depus actele tot la Düss. pe 24. nov.
As avea si eu totusi o intrebare: cum ai reusit sa obtii Approbationul fara Freizügigkeitbescheinigung-ul..(care mie mi-a mancat zilele)? Si inca ceva, te rog..: la cat timp dupa ce ai depus actele ti s-a comunicat Terminul pt examen? Mie mi-a zis doamna colega lui Jeschwitz (nu mai stiu cum o cheama, dar e o "doamna" la vreo 240kg care nu stie cum sa scape mai repede de "clienti") ca voi primi un mail....dar mi-e sa nu uite de mine. Plus ca as vrea sa aflu cat mai din timp, sa gasesc si eu niste bilete de avion rezonabile. Si cu Frau Meier, de care tot am auzit ca e f draguta, cum ai luat legatura? Ca eu numai de Jeschwitz si de colega ei am dat pana acum! Hai ca nu mai e numai o intrebare.. :)

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Thu Dec 01, 2011 7:55 pm

Pentru Approbation nu mi-a cerut nimeni Freizuegigkeitsbescheinigung. Asta o primesti dupa ce te `anmelden` la Buergebiro, dupa cateva saptamani. Eu nu am primit-o inca. Si Anmeldung faci dupa ce primesti Approbation. Si dupa ce ai o adresa (contract de inchiriere locuinta). La interviu m-au chemat dupa 3 saptamani, de fapt dupa 2 m-au contactat prin email si m-au intrebat cam cand as putea trece pe la ei si eu am spus intr-o saptamana :) Adresa d-nei Meier am gasit-o pe net, la Bezirksregierung D.
Mult succes!

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Fri Dec 02, 2011 2:01 pm

Mersi mult pentru raspuns.Acum stiu ce am de facut. Ei mi-au zis ca atunci cand vin sa dau examenul, sa aduc si adresa din Deutschland si Freizüg.., desi eu am contract de inchiriere abia de la 01.01.2012, deci e imposibil sa ma anmelden si sa imi iau acest Bescheinigung. Si totusi....aceste cerinte au fost trecute pe Merkblatt-ul pe care mi l-au trimis initial cu toate actele pt Approbation. Asta e. Ma duc la examen fara astea si le spun ce il trimit cand il am, ca se vede treaba ca nu e "asa obligatoriu". Multumesc inca o data!

User avatar
noemi
junior
junior
Posts: 51
Joined: Thu Mar 11, 2010 11:20 am
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby noemi » Tue Dec 06, 2011 9:14 pm

Poate ca suna aiurea dar o sa intreb. Si eu as dori sa lucrez in NRW. Am terminat in acest an si acum astept sa mi se elibereze diploma, dupa care trimit la MS pt certificat de conformitate. Intre timp invat germana :)
Dupa ce porimesc certificatul, care este primul pas logic sa fac? Sa trimit cv-ul la un spital /sa merg in DE si sa aplic pt approbation/ sa incep cu legalizarea si strangerea celorlalte documente necesare? Voi cum ati procedat?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby darksunrise » Tue Dec 06, 2011 10:49 pm

@ noemi: eu nu sunt in De inca, nici in NRW si am terminat tot anul asta. dar sa stii ca nu ai cum sa aplici pentru approbation pana nu ai toate documentele necesare... deci mai bine te apuci de ele, ca oricum dupa ce incepi sa aplici in De dureaza pana ti se raspunde
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Chingachgook » Wed Dec 07, 2011 12:37 am

cauta hospitation pe la spitale.
eventual promite-le ca dupa ce iti ies actele vii si lucrezi la ei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Wed Dec 07, 2011 8:54 pm

Actele necesare pentru Approbation Duesseldorf:



M E R K B L A T T


Für den Antrag auf Erteilung der Approbation gem. § 3 Abs. 1 Bundesärzteordnung werden die nachfolgend aufgeführten Unterlagen benötigt:

- schriftlicher Antrag der Antragstellerin / des Antragstellers in deutscher Sprache - bitte unterschreiben

- amtlich beglaubigte Kopien der Nachweise über eine abgeschlossene ärztliche Ausbildung; Diplom, ärztliches Prüfungszeugnis oder sonstige ärztliche Befähigungsnachweise sind im Original oder in amtlich beglaubigter Ablichtung - fremdsprachige Urkunden bedürfen der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person - vorzulegen.
Sind die Urkunden von einem Nicht-EU-Mitgliedstaat ausgestellt, so hat die Antragstellerin / der Antragsteller die Übersetzung durch die deutsche Auslandsvertretung in seinem Heimat- oder Herkunftsland beglaubigen zu lassen (Überbeglaubigung). Hiervon kann in besonderen Einzelfällen ausnahmsweise abgesehen werden, wenn die inhaltliche Übereinstimmung der Übersetzung mit dem Original von einem in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Übersetzer bestätigt worden ist,

- Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass die vom Antragsteller erworbene ärztliche Ausbildung nach der EU – Richtlinie 2005/36/EG abgeschlossen wurde oder dass die Antragstellerin / der Antragsteller in den letzten fünf Jahren mindestens drei Jahre rechtmäßig, in Vollzeit und selbständig den Berufs des Arztes ausgeübt hat,

- Bescheinigung der obersten Gesundheitsbehörde des Studienlandes aus der hervorgeht, dass gegen die Antragstellerin / den Antragsteller keine disziplinarrechtlichen oder berufsrechtlichen Schritte eingeleitet wurden oder dies beabsichtigt ist,



- amtlich beglaubigte Kopie des Zeugnisses (neuesten Datums!) über die zuletzt ausgeübte ärztliche Tätigkeit (adeverinta de la locul de munca-spital),

- amtlich beglaubigte Kopie des Reisepasses,

- Lebenslauf mit Lichtbild, (in dem Lebenslauf sind der Studiengang und der berufliche Werdegang lückenlos darzulegen) - bitte unterschreiben

- Führungszeugnis der Belegart O (cazier), das nicht früher als einen Monat vor der Antragstellung ausgestellt sein darf (zu beantragen beim zuständigen Einwohnermeldeamt), bei ausländischen Bewerbern entsprechende amtliche Bescheinigung des Heimat- oder Herkunftslandes mit deutscher Übersetzung von einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person,

- eine ärztliche Bescheinigung, wonach "aufgrund ärztlicher Untersuchung keine Anhaltspunkte dafür vorliegen, dass Herr / Frau ... in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist (bitte genauen Wortlaut beachten). Die Bescheinigung darf nicht früher als einen Monat vor Antragstellung ausgestellt sein, - bitte mit Datum, Unterschrift und Arztstempel versehen lassen -,
Es wird darauf hingewiesen, dass das Attest vom Hausarzt, jedoch nicht von verwandten oder verschwägerten Ärzten oder aber vom (künftigen) Arbeitgeber ausgestellt werden darf.

- eine von der Antragstellerin / dem Antragsteller schriftlich abzugebende Erklärung, dass gegen sie / ihn "kein gerichtliches Strafverfahren, staatsanwaltschaftliches Ermittlungs¬verfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig ist" (bitte genauen Wortlaut beachten),

- amtlich beglaubigte Kopie des Nachweises über ausreichende Deutschkenntnisse in Wort und Schrift; diese kann erbracht werden durch eine Bescheinigung eines Sprachinstituts, sofern mindestens Sprachkenntnisse der Stufe B2 des „Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens für Sprachen bescheinigt werden. Die Vorlage einer Teilnahmebescheinigung reicht nicht aus,

- Anstellungsbestätigung einer ärztlichen Praxis oder einer Klinik im Regierungsbezirk Düsseldorf oder eine Erklärung, dass Sie beabsichtigen, Ihre ärztliche Tätigkeit im Regierungsbezirk Düsseldorf ausüben zu wollen.

- ggf. amtlich beglaubigte Ablichtung der Urkunde über die Verleihung des Doktorgrades einerstaatlichen oder staatlich anerkannten Hochschule in Deutschland oder in einem anderen Vertragsstaat des ER einschließlich der Europäischen Hochschulen in Florenz und Brügge sowie der Päpstlichen Hochschulen in Rom oder der vom zuständigen Landesminister (in Nordrhein-Westfalen ist dies das Ministerium für Wissenschaft und Forschung) erteilten Zustimmung zur Führung eines im Ausland erworbenen akademischen Grades im Geltungsbereich der BÄO, soweit diese aufgrund von Äquivalenzabkommen mit der Bundesrepublik Deutschland nicht zustimmungsfrei gestellt ist.

- Erklärung, dass die Antragstellerin / der Antragsteller in keinem anderen Bundesland der Bundesrepublik Deutschland einen Antrag auf Erteilung der Approbation gestellt hat oder stellen wird,


Hinweis:

Fremdsprachige Urkunden bedürfen in jedem Fall der Übersetzung einer in der Bundesrepublik Deutschland gerichtlich ermächtigten Person.

Reichen Sie bitte keine Originale, sondern nur amtlich beglaubigte Kopien ein.

Des Weiteren mache ich darauf aufmerksam, dass die Erteilung der Approbation als Arzt erst nach bestandener Deutschkenntnisprüfung in meinem Hause erfolgen wird.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby kcuf_di » Wed Dec 07, 2011 11:50 pm

Si traducerile le-ai facut in Germania sau in Ro?
cse kestie

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Fri Dec 09, 2011 12:51 am

In Germania

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby frvJune2.0 » Fri Dec 09, 2011 2:03 am

ldt wrote:In Germania


Buna ldt! Imi poti spune te rog cat au costat traducerile in Germania? Cam cate pagini ai tradus? Am auzit tot felul de zvonuri cum ca ar fi niste taxe imense la traduceri in Germania.. dar cand calculez cati bani iti ia sa apostilezi, traduci, legalizezi si supralegalizezi toate actele in Ro, incep sa ma intreb daca oare chiar e mai ieftin asa? Plus ca mai usor nu e in nici un caz.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Fri Dec 09, 2011 10:00 am

Pe mine m-au costat 650 euro tradus si legalizat in Germania (Bonn): diploma licenta, certific good-standing, supliment diploma, cazier, certificat casatorie, copie Reisepass, carnet rezident (doar prima pagina). Copie legalizata dupa contractul de munca si dupa B2 nu mi-a putut face traducatoarea (pt ca erau deja in germana scrise), a trebuit sa merg la un notar la ei. M-a costat 11 euro, dar am inteles ca se pot face legalizari si la primarie si e muult mai ieftin, vreo 1.5-2 euro. Cel putin asa mi-a zis traducatoarea.
Am primit cate doua copii legalizate la fiecare document. Una am dat-o la Approbation si una mi-a ramas mie, just in case..

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby frvJune2.0 » Sat Dec 10, 2011 7:58 am

curly wrote:Pe mine m-au costat 650 euro tradus si legalizat in Germania (Bonn): diploma licenta, certific good-standing, supliment diploma, cazier, certificat casatorie, copie Reisepass, carnet rezident (doar prima pagina). Copie legalizata dupa contractul de munca si dupa B2 nu mi-a putut face traducatoarea (pt ca erau deja in germana scrise), a trebuit sa merg la un notar la ei. M-a costat 11 euro, dar am inteles ca se pot face legalizari si la primarie si e muult mai ieftin, vreo 1.5-2 euro. Cel putin asa mi-a zis traducatoarea.
Am primit cate doua copii legalizate la fiecare document. Una am dat-o la Approbation si una mi-a ramas mie, just in case..


:shock: 650.. multumesc, curly, pt explicatii! O sa tin minte sfatul cu primaria.. wow, cu apostilari, trad, legalizari, si supralegalizari (la camera notarilor, varianta costisitoare) tot as iesi la cam 50% din pretul asta pt topul meu de acte, care e similar cu al tau ca marime.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Sun Dec 11, 2011 3:36 pm

Pentru cei interesati, iata cateva informatii despre examenul pt Approbation. Eu le-am cerut in mod special atunci cand am depus actele, altfel nu cred ca le-as fi primit.


Erwartungshorizont ,,Sprachprüfung für auslandische Arzte":

1. Organe und Organsysteme des menschlichen Korpers
benennen ( z.B. Appendix = Wurmfortsatz oder Blinddarm).
2. Anamnese erfragen ( z.B. „ Was sind für Vorerkrankungen bei
Ihnen bekannt?").
3. Korperliche Eingangsuntersuchung beschreiben und
durchfuhren ( z.B. bei der Auskultation der Lunge: ,,Ich mochte
gerne Ihre Lunge abhoren. Bitte machen Sie sich oben herum
frei und atmen Sie mit geoffnetem Mund ein und aus").
4 Invasive und nicht-invasive Maßnahmen erklaren konnen /
Aufklarungsgesprache fiihren ( z.B. Abdomen-Sono mit Risiken
und Komplikationsmoglichkeiten erklaren; Abdomen-Sono =
Ultraschall des Bauchraumes)
5 Medizinische Grundbegriffe erklaren ( z.B. Pneumonie =
Lungenentziindung)
6 Notfallsituationen kurz zusammenfassen und MaBnahmen
sprachlich korrekt einleiten ( Postoperative Blutung : Wie
informiere ich die diensthabende Oberarztin oder das
Reanimations-Team ?)
7. Medizinische Texte sprachlich wiedergeben konnen ( d.h. deutlich und langsam lesen und zusammenfassen)


Ablauf der Sprachprufungen:

1. Kandidat bekommt einen Fachtext.
(30 Minuten Vorbereitungszeit- schriftliche Zusammenfassung)
2. Textabschnitt wird laut vorgelesen
3. Text wird miindlich zusammengefasst
4. 5 Fachbegriffe sollen auf Deutsch erklart und / oder benannt werden
( Beisp. Appendizitis = Blinddarmentztindung )
5. Eine Untersuchung oder eine Operation soil erklart werden
(Beisp. Gastroskopie- Aufklarung)
6. Eine Notfallsituation soil kurz und knapp an einen Kollegen weitergegeben werden
( Beisp. Asystolie / Herzstillstand = Kollege vom Reanimationsteam soil angerufen und in wenigen Satzen informiert und dazugeholt werden)

S-au strecurat cateva greseli de scriere din cauza scannerului, dar va dati voi seama..

Succes!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ciresar1988 » Sun Dec 11, 2011 6:06 pm

kooksee wrote:cauta hospitation pe la spitale.


Hospitation simplu, fara oferta de contract dupa, e foarte greu de obtinut din Romania. In general se poate obtine numai in cazul in care aplici pe un post la ei, esti acceptat si dureaza 1-2 luni pana poti aduce toate actele. In timpul ala poti hospita la ei. Hospitation fara oferta de job e insa greu de gasit direct de acasa. Iar ca sa obtii jobul trebuie intai sa stii un pic limba.
Cealalta varianta de hospitation simplu, fara job dupa, se poate obtine prin intermediar. Adica ai un amic, o cunostinta care lucreaza intr-un spital si se intelege bine cu aia din sectia unde ai vrea sa hospitezi (chiar daca el insusi nu e pe sectia respectiva). Respectiva persoana poate vorbi acolo si aranja o perioada de hospitation pt tine, chiar daca in clinica nu exista posibiliotatea sa ramai ca angajat.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

DOINA DDD
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Dec 13, 2011 9:31 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby DOINA DDD » Tue Dec 13, 2011 9:41 pm

Pentru Approbation in Dusseldorf se accepta traducerile facute in Romania?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Wed Dec 14, 2011 1:32 am

Nu.

cme
Posts: 3
Joined: Wed Nov 30, 2011 5:59 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby cme » Wed Dec 14, 2011 11:49 pm

multumesc mult pentru postarea informatiilor legate de examenul de limba, curly!

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby curly » Thu Dec 15, 2011 12:23 am

Cu placere. Mult succes!

DOINA DDD
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Dec 13, 2011 9:31 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby DOINA DDD » Fri Dec 16, 2011 3:12 pm

Buna! poate sa-mi dea cineva adresa de email a dnei MEIER? trebuie sa depun la Dusseldorf actele pentru Aprobation.Va rog mult!

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Sat Dec 17, 2011 12:30 am


DOINA DDD
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Dec 13, 2011 9:31 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby DOINA DDD » Tue Dec 20, 2011 12:51 am

Merci mult!

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby harciogu » Wed Dec 21, 2011 9:04 pm

Madam Meier e super vedeta vad!! Uhuuuu!!! :)
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby kcuf_di » Sat Dec 24, 2011 5:50 pm

@cei ce au aplicat pt approbation la Dusseldorf, ati avut nevoie de freizugigkeitsbescheinigung?
cse kestie

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby gargaritza » Sat Dec 24, 2011 6:30 pm

:oops:

ldt
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Sep 19, 2011 9:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ldt » Sun Dec 25, 2011 11:23 am

Nu, am Approbation din 15.11.2011 si nu am primit nici acum Freizuegigkeitsbescheinigung :)

Craciun fericit va doresc !

crisal102
Posts: 1
Joined: Tue Dec 27, 2011 10:41 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby crisal102 » Tue Dec 27, 2011 11:54 pm

Buna seara. Trebuie sa depun actele pentru Approbation la Arnsberg. Am diploma de B2 de la centrul Alpha din Cluj. Stiti cumva vreun caz recent in care sa fie respinsa aceasta diploma? Va multumesc.

Sarbatori fericite!

ilona
Posts: 1
Joined: Sun Jan 01, 2012 10:44 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby ilona » Sun Jan 01, 2012 11:33 pm

Salutare...e cineva in apropiere de Münster, Osnabrück??

PS : La multi ani tuturor...un an nou cu realizari frumoase si putere de munca.

mika09
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Nov 29, 2010 9:47 am

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby mika09 » Wed Feb 22, 2012 1:25 am

ilona wrote:Salutare...e cineva in apropiere de Münster, Osnabrück??

PS : La multi ani tuturor...un an nou cu realizari frumoase si putere de munca.



hey! 40min cu DB pana la Munster! ;)
propun o cafea daca ai timpul si dispozitia necesara!

soul
Posts: 1
Joined: Fri May 28, 2010 3:03 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby soul » Mon Apr 16, 2012 7:20 pm

Lobsterul wrote:Salutari,
Eu tocmai am reusit sa iau examenul de Approbation la Detmold. Prima data a fost destul de nasol ca nu prea ma asteptam la mare lucru. Cum au zis si ceilalti vine un text de o pagina si jumatate din aerzteblatt.de Subiectele is relativ de actualitate. Prima data am primit un text despre recoltarea de celule stem la noun nascuti din cordonul ombilical, si acuma stenoza carotidiana si o comparatie intre trombendarterectomie si angioplastie percutana cu stent. Alte teme de care stiu Dinge Fieber, infectiile nozocomiale, Carcinomul de cai biliare. Ai 20 de minute sa citesti textul, apoi trebuie sa faci un sumar cu punctarea chestiilor importante din text, apoi una dinstre persoane joaca rolul de pacient si trebuie sa-i explici in termeni mai pamanteni ce se intampla cu el cand vine la spital ( un fel de Aufklerung).Testul se bazeaza pe vorbit, cat de bine te descuri cu reprodusul a ceaca ce citesti si apoi la conversatia cu pacientul e important sa intelegi ce te intreaba cea ce a fost destul de greu pentru mine la prima examinare.
Sfatul meu este sa mergeti pregatiti pentru ca nu e chiar usor, si sa fiti atenti la cifre si la ce vb cei doi .
Sper ca am fost destul de coerent in exprimare.
Spor si bafta


Am luat si eu examenul de Approbation in Detmold. Multumesc lui Lobsterul pentru informatiile pretioase care le-a impartasit cu noi. Am primit un text despre "Hornhauttransplantation" (transplantul de cornee), tot 20 min. am avut pentru citit, apoi am punctat ideile principale din text si mi-au pus cateva intrebari. Stiam de problema cu cifrele si cu toate astea tot m-am incurcat la ele, dar au fost ok cei doi si m-au mai lasat sa ma mai uit odata. Iar in partea a doua tot Aufklärung. Nu e usor dar nici foarte greu. Multa bafta tuturor!!

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby bogdancnnb13 » Sun Aug 05, 2012 10:46 am

Stie cineva daca la Bezirkregierung Arnsberg se accepta diploma de B2 de la Universitatea Bucuresti? Va multumesc anticipat pentru raspuns

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby Chingachgook » Sun Aug 05, 2012 12:21 pm

mie mi-au acceptat de la univ de de la craiova.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

pietrowski andrada
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Aug 21, 2012 2:29 pm

Re: Nordrhein-Westfalen

Postby pietrowski andrada » Thu Aug 23, 2012 11:31 am

care problema cu cifre?la ce va referiti cand vb de problemele cu cifre la examenul de approbation


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests