Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Tue Sep 21, 2010 10:08 pm

pai zii mai daca imi iau clestele si patentul cu mine.
si surubelnita evident. si aparatul de masurat tensiuna. electrica.

bai, in viata tre sa stii sa faci de toate. ca sa fii cat mai productiv.
de la a mulge oi, pana la remplacement de valve aortique.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Sep 22, 2010 7:03 am

vacanta tu nu stii sa schimbi un ventil la bicicleta daca nu ai o carticica de 20 de pagini sa o citesti pe ndelete , si acuma le ai si cu clape mitrale si valva aortica blu blublu :D laso moale cu laudatu, si la proba cu mulsu oilor te pun eu :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Wed Sep 22, 2010 7:24 am

ProfDrMedGigiBecali wrote:vacanta tu nu stii sa schimbi un ventil la bicicleta daca nu ai o carticica de 20 de pagini sa o citesti pe ndelete , si acuma le ai si cu clape mitrale si valva aortica blu blublu :D laso moale cu laudatu, si la proba cu mulsu oilor te pun eu :D

baiatu, eu nu am crescut cu cheia de gat si nu aveam GPS ca sa ies din bloc. eram prieten de mic cu ursii, etc.
nu ma laud, dar va dau lectii la astea. :lol:

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby dr_dick » Wed Sep 22, 2010 9:37 am

daca nu poti sa ai ce doresti ...multumeste-te cu ce poti avea...A zis strutul in timp ce incerca sa reguleze o rata.

Asta pentru toti cei care vor certitudini luate de pe diverse forumuri

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Sep 22, 2010 10:00 pm

vacanta du hast 3 haare auf dein brust du bist ein baer ich weiss :D lol

hihihihi pretenu ursilor, inamicu gpsurilor si tainuitorul de chei :P ce aventuri mai omule mai ai avut cand erai mic. auzi tu cu cheia la gat...cheia franceza nu ?? aia un pic mai mare ca sa nu poti sa fugi prea departe si sa se auda poc poc pe caldaram?? da viatza amara ce ai avut :D
las ca ne delectam acuma, te invit la un pescuit, stiu un rau plin de pastravi :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Wed Sep 22, 2010 10:12 pm

bai dar nu mai da din tarla :)) macar de-ar fi cretze...

chiar, am ceva sanse reale sa vin la Europa Park pe 23 ? :D

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Sep 22, 2010 10:34 pm

depinde cand pleci mosule , ca daca vii pe jos e greu :D sanse exista intotdeauna . eu ma duc. sau sa vin la tine direct?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Wed Sep 22, 2010 10:47 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:depinde cand pleci mosule , ca daca vii pe jos e greu :D sanse exista intotdeauna . eu ma duc. sau sa vin la tine direct?

las ca vin eu sa facem intrecere cu mioarele pe autobahn. :lol:

deci, gata, maine imi iau liber.
sa-mi ziceti hotelul unde ne cazam.

ps: sa mai aduc visinata?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ciresar1988 » Sun Sep 26, 2010 6:03 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote: te invit la un pescuit, stiu un rau plin de pastravi :D


Brea Skripte, tu raul ala il stii la mine in spatele casei (ma rog, in lateral, dar astea sunt detalii) si mi-ai explicat deja ca e ilegal sa spanzuri de limba pestii din el ! Nu il dezinforma pe nenea vacanta ! Si pastreaza-mi si mie un loc pe podea sa umflu salteaua , ca bani de hotel n-o sa mai am pana pe 23.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby george.nero » Sun Sep 26, 2010 9:16 pm

mai fratilor care poate sa-mi spuna daca ziua de salar e aceeasi la toate spitalele si daca da care e aia ?????????

camish
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 13, 2006 4:13 am
Location: ???

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby camish » Mon Sep 27, 2010 12:19 am

Esti offtopic.
Dar no, nu e aceeasi. Majoritatea in ultima zi lucratoare din luna.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Doftoroiu` » Tue Sep 28, 2010 3:48 pm

Daewoo wrote:Salut.Am niste intrebari nu am apucat sa citesc toate comentarile de aceea intreb despre unele nedumeriri .Daca am 26 de ani sunt prea batran pentru Germania? Se uita la varsta mea? Am inteles daca platesti o suma parca de 4000-5000 euro poti sa alegi orice spital din Germania? Unele persoane mi-au zis ca in principiu poti alege ce doresti , ce specialitate vrea inima ta.Si daca poti sa te stabilesti acolo definitiv.Multumesc


Imi pare bine ca ai scris deoarece m-am intrebat la randul meu despre aceleasi nedumeriri, asa ca incerc sa te ajut: eu am ajuns in Germania cu spaga, sa stii ca si astia pe aici sunt morti dupa atentii! Am dat 1500 de euroi si sefu` de la Goethe mi-a pasat o diploma B2 nou-nouta, in alb, numele l-am pus cu pixu` da vezi sa fie albastru sau negru, un coleg a scris cu violet si a luat-o in freza, a mai decartat 1500 de euro pe o diploma noua, papagalu`....
Cu spaga pentru spital stiu eu ce sa zic? Personal am vrut sa fac genetica plastica, cu deschidere mare in cercetare, se cauta acum in Germania la greu, si am gasit, ce-i drept numai in fosta DDR, asa ca am dat numa`2000 E si fac lejer Radioterapie profilactica, pentru preventia aparitiei cancerului la varste inaintate, e piata mare aici cu mosii si babele, iese banu`la greu....
Cetatenia ti-o iei de la Controlul pasapoartelor, le spui la aia sa-ti ia pasaportul romanesc si sa-ti dea pasaport nemtesc...imediat apari si pe lista de Hartz IV si primesti, o data cu bagajele si primii 500 de Euro.....casa trebuie sa-ti gasesti.....
Sper ca te-am putut ajuta cu informatiile mele! Mult succes in Germania!!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Tue Sep 28, 2010 4:20 pm

doftoroiu face misto de tine

in germania nu se ajunge dand spagi

singura problema e ca colegiul medicilor de la ei nu recunoaste decat 3 facultati
umf bucuresti, universitatea dunarea de jos din galati si universitatea de medicina si farmacie din resita

daca ai terminat in alta parte e nasol, trebuie sa dai diferente.

sper ca nu ai terminat la cluj ca doar asistent medical te poti face in germania
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Tue Sep 28, 2010 4:37 pm

sa inteleg ca daca ai terminat la cluj nu poti sa ajungi dupa facultate rezident in germania ? ... de unde scoti si prostia asta ?

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Re: Germania - rezidențiatul

Postby diacriss » Tue Sep 28, 2010 4:50 pm

Mamaaaaaaaaaa,da' ce rautaciosi sunt unii!!!
Vreau si eu sa fac . . . Radioterapie Profilactica! :medic:
Am facut primii ani de facultate la Craiova si ultimii la Bucuresti! Pot sa vin in Germania?
:P
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Re: Germania - rezidențiatul

Postby diacriss » Tue Sep 28, 2010 5:07 pm

Aaaaaaaa,am uitat sa spun ca am 30 de ani . . . :oops: Nu cred ca mai am vreo sansa,nu?! :(
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Tue Sep 28, 2010 6:38 pm

Daewoo stiu pe cineva care te baga asistentzarzt cu 200 euro...da...eventual fachartz cu 500 euro...limba nu trebuie sa stii ca esti doctor nu?cine vrea sa vorbeasca cu tine sa invete romana... sau b2 cu 100 euro in alb... pe ce vrea inima ta ... cam asa merge treaba in germania :peace:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby holliday » Tue Sep 28, 2010 6:52 pm

aberati toti.
germania nu mai are locuri libere pentru medici.
ci doar pentru doctorite 90/60/90.
asa ca nu conteaza unde ai terminat facultatea, daca indeplinesti conditiile de mai sus, te asteptam cu bratele deschise.
si nu numai.

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Re: Germania - rezidențiatul

Postby diacriss » Tue Sep 28, 2010 7:06 pm

holliday wrote:aberati toti.
germania nu mai are locuri libere pentru medici.
ci doar pentru doctorite 90/60/90.
asa ca nu conteaza unde ai terminat facultatea, daca indeplinesti conditiile de mai sus, te asteptam cu bratele deschise.
si nu numai.


Pe masurate? 2-3 cm plus sau minus se pun?!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Tue Sep 28, 2010 7:11 pm

totusi sa nu umplem topicul cu posturi oe langa subiect ca iar zic altii ca ei nu mai citesc atatea pagini si incep cu interbarile identice pe fiecare pagina... :allright:

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Oct 03, 2010 9:05 pm

diacriss poza sexy in lenjerie de corp si sa fii casatorita sau intro relatie deja ca alea sunt femeile cele mei putin complicate :D stiu ce vor :P
poti sa dai attach si sa ii trimiti si lu holliday una ca el iti cauta post in tara morilor de vant. eu o sa iti caut in germania , acuma depinde si cati bani vrei pe luna dar vb pe privat.
p.s. maxim 5-6 cm is sus sau in jos.
p.p.s fiiiee si 10 cm da nu mai mult :D

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby cris3 » Sun Oct 03, 2010 9:23 pm

Topicul asta a devenit bancul cu cei 3 nebuni:
- primul: eu sunt trimisul lui Dzeu
- al doilea: nu-l ascultati, este nebun, nu stie ce vorbeste, EU sunt trimisul lui Dzeu
- al treilea: astia doi delireaza, n-am trimis pe nimeni! :D

Asa, ca ma introduc si eu in seama, n-am trimis pe nimeni sa dea spaga in Germania.
E delicios topicul :allright:

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Oct 04, 2010 9:12 pm

criss cel mai tare e camish cu replica : ESTI OFF-TOPIC :D
hihihihihihi si nu stiu ce se baga in seama holliday cu doctoritzelele din germania, incearca sa isi faca vreo lipeala cred, alea din züruck de la tine, nu te mai baga in seama vacantza?
p.s. bei nu e 500 de euro spaga pt un bedoi fratilor scria unu odata ca a dat un pachet de cafea de 200 de euro pe certefecat. fuga si cautati prin colombia si alte tzari calde cafea scumpe, minim 170euroi pachetu de 500g si ducetiva la fides la doamna de la ghiseu de acolo cu pachetu ca e cunoscatoare. pachet scump deboi rapid fara dureri de cap fara probleme tre sa stii sa raspunzi la intrebari cu ja ja ja nein . cam asa e 3 x ja 1 x nein parca schema :D
si pt ca v-am scapat de 300 de euro , 100 ii dati lu holiday pt ideea minunata . una dintre ele ca toate ideeile lui sunt minunate.
100 lu camish sa va ierte ca sunteti offtopi, 100 lu cris3 ca nu dati spaga in germania, 100 lu mie ca sunt eu, si asa ati iesit mai ieftin cu o suta de euro in plus. va pup

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby cris3 » Mon Oct 04, 2010 11:16 pm

Ei, amu, domn profesor, nu stie toata lumea cata carte stii 'mneata.
Teach me, master! :wink: cum e cu on si off.
Scuze pe acesta cale de off :oops:

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby diacriss » Tue Oct 05, 2010 1:15 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:diacriss poza sexy in lenjerie de corp si sa fii casatorita sau intro relatie deja ca alea sunt femeile cele mei putin complicate :D stiu ce vor :P
poti sa dai attach si sa ii trimiti si lu holliday una ca el iti cauta post in tara morilor de vant. eu o sa iti caut in germania , acuma depinde si cati bani vrei pe luna dar vb pe privat.
p.s. maxim 5-6 cm is sus sau in jos.
p.p.s fiiiee si 10 cm da nu mai mult :D


:lol: Casatorita sunt! Am si copii! E ok? In ultima vreme nu prea am avut timp de poze,dar o rezolvam noi cumva . . .
Intre-timp invat germana,dar nu mi-ar strica un meditator! :wink:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Tue Oct 05, 2010 10:11 pm

vezi asa imi place si mie :D in sfarsit o femeie rezonabila :P hihihihi mai repede cu poza aia si vb de meditatii pe privat lol :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby holliday » Wed Oct 06, 2010 8:14 am

ProfDrMedGigiBecali wrote:vezi asa imi place si mie :D in sfarsit o femeie rezonabila :P hihihihi mai repede cu poza aia si vb de meditatii pe privat lol :D

eu zic ca merita o sansa, doua. tot pe privat.

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby diacriss » Wed Oct 06, 2010 8:41 am

:oops:
Poate ma scoateti din depresie . . . E grea germana . . . :hammer:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Oct 06, 2010 9:33 am

cica beauty is in the eye of the beholder :D sper ca engleza nu e la fel de grea!!
si cu germana e la fel cica e grea doar pt cei care o invata hihihi :P

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Oct 13, 2010 9:24 pm

ambele teste sunt la fel de moi, se dau pe coli de hartie! daca vrei un test tare scrie pe banca direct.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Wed Oct 13, 2010 9:29 pm

cica la univ de limbi straine de la craiova e cel mai greu

la goethe e pistol cu apa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Thu Oct 14, 2010 10:22 am

kukse specifica te rog de care apa sa nu se supere. apa de ploaie, apa tare, apa calda, apa de mare ?? poa se supara omu p tine ca il trimit la un test cu pistol cu apa si nu stie c apa...

stefangirbaci
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Nov 28, 2008 6:07 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby stefangirbaci » Fri Oct 15, 2010 11:54 pm

vad ca in ultimu timp acest forum, foarte util pana acum, a devenit un loc de facut misto si de luat in batjocura orice intrebare, dupa bunul plac al unor genii ce au ajuns in germania fara sa ii ajute nimeni si care se cred buricul pamantului.
vad ca nu e nimeni pe forum in stare sa imi spuna daca osd-ul e echivalent cu b2-goethe.
sau poate geniile care fac misto au dat la fides be doi si nu stiu ce e ala osd

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sat Oct 16, 2010 12:13 pm

stefangirbaci wrote:Subject: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

ProfDrMedGigiBecali wrote:kukse specifica te rog de care apa sa nu se supere. apa de ploaie, apa tare, apa calda, apa de mare ?? poa se supara omu p tine ca il trimit la un test cu pistol cu apa si nu stie c apa...

in toate posturile tale nu exista un sfat util, numai mistocareala.... oricum iti multumesc pt raspunsul tau si sper sa ai parte de acelasi tip de raspuns ca al tau de fiecare data cand vei avea nevoie de ajutor


pustiu esti pe diverse 1 la mana, 2 la mana abia se discutase de goethe fides etc teste, plus ca am zis de 10000 de ori ca tre sa stiti sa vb germana cand veniti aici ca sa nu ziceti dupa 6 luni ca sunteti marginalizati si ca nemtii se comporta ca niste slave-masters, 3 la mana vezi ca la orice fac de limbi straine iti iei b2, si nemtii majoritatea ( 90%) le recunosc, nu trebe goethe sau fides, si la univ de limbe straine te costa b2 cateva milioane i le dai la profesoara si ai certificatu, si gataaaaaaa poti sa iti faci actele sa vii pe plantatie in germania la cules vigo's si plantat infuzii . hai succes sper sa ajungi repede aici. cand ai ajuns dami un beep sa te scot la o bere daia guiness neagra ca weizbieru asta nemtesc nu e cine stie ce fatza de berea irlandezo-scotiana-engleza.

stefangirbaci
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Nov 28, 2008 6:07 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby stefangirbaci » Sun Oct 17, 2010 12:15 am

deocamdata sunt la b1, in aprilie dau osd iar din toamna viitoare vin in Nemtzia.
p.s. prefer berea nemteasca, guinessu in doze mari da mahmureala...asa ca "bitte, ein Bit" ;-)

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby dr_arm » Thu Nov 04, 2010 7:09 pm

ma poate ajuta cineva cu cd-urile si manualele de la Fides? (nu se vand decat cursantilor...) multumesc pentru orice raspuns!

lorean
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Apr 08, 2010 4:48 pm

Re: Cum sa ma las Emigrat in Germania (diverse)

Postby lorean » Thu Nov 04, 2010 8:02 pm


phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby phellx » Tue Nov 09, 2010 7:43 pm

[quote="Suntmuci"]Salut tuturor!
Numele meu este , Vlad , trec anul 6 si am luat hotararea sa plec din tara (au fost mai multi factori care au influentat aceasta decizie). Multi colegi de ai mei vorbesc despre Germania .. toata lumea mi se pare ca vorbeste dupa ureche , eu fiind motivat sa fac acest pas in viata mea am inceput sa caut pe internet tot felul de siteuri .. si am dat peste acest forum , m-am pus pe citit dar totusi mai am cateva nelamuriri. As fii recunoscator daca unul dintre colegi mi-ar putea raspunde la ele. Va multumesc anticipat.

1. Nivelul meu de limba germana este 0 . NU timpul in care o voi invata este problema si nici banii . Ma sfatuiti sa incep la Goethe de la nivelul de A1.1 sau sau fac cateva ore in particular (cat este necesar) si sa incerc sa sar la un nivel mai avansat... tineti cont ca nu vreau sa-mi fur caciula si ca vreau sa invat limba. Cum spunea un coleg intr-un post daca ai facut medicina poti invata orice limba de pe glob.

Inestimabile "suntmuci", tind sa te cred... Avem incredere deplina in tine ca ai capacitatea sa faci acest "pas in viata ta" intelectuala si sa inveti orice limba, chiar de-ar fi sa fie limba romana. Noi vom tine cont de faptul ca esti un pretios spoit.

Insist sa ne aduci la zi din cand in cand cu hotararile tale.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests