lucrari de diploma

User avatar
daby
senior
senior
Posts: 109
Joined: Sat Aug 02, 2008 8:50 pm

Re: lucrari de diploma

Postby daby » Fri Mar 29, 2013 10:17 pm

imi puteti spune cum este comisia de reumato?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Riley » Tue Apr 02, 2013 6:38 pm

Cand am dat eu, in 2010, a fost foarte ok, nu mai tin minte sigur dar cred ca nu s-au pus intrebari. Oricum toata lumea a luat 10. Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Tue Apr 02, 2013 11:10 pm

Riley wrote:Cand am dat eu, in 2010, a fost foarte ok, nu mai tin minte sigur dar cred ca nu s-au pus intrebari. Oricum toata lumea a luat 10. Succes!

dar... de atunci multe s-au schimbat ...Riley, pe cine ai avut in comisie ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Tue Apr 02, 2013 11:13 pm

voila
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Riley » Wed Apr 03, 2013 2:43 pm

dr.tm wrote:
Riley wrote:Cand am dat eu, in 2010, a fost foarte ok, nu mai tin minte sigur dar cred ca nu s-au pus intrebari. Oricum toata lumea a luat 10. Succes!

dar... de atunci multe s-au schimbat ...Riley, pe cine ai avut in comisie ?

Prof Ruxandra Ionescu, Prof Coman Tanasescu, Prof Victor Stoica si cred ca a fost si Conf Predeteanu. Noi am fost mai multi si nu am fost cuplati cu alte specialitati.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

miamadalina
Posts: 1
Joined: Fri Apr 19, 2013 3:44 pm

Re: lucrari de diploma

Postby miamadalina » Fri Apr 19, 2013 4:03 pm

ce anume s-a schimbat la reumato Sf.Maria..acum cum e???

DeepBlue
Posts: 1
Joined: Sun Jul 27, 2008 7:47 am

Re: lucrari de diploma

Postby DeepBlue » Mon Apr 22, 2013 6:33 pm

cum e la neuro- SUUB si neuropediatrie - Gomoiu (sau oriunde) ? daca a facut cineva ld pe vreuna din astea 2 pls share the experience:D
multumesc!

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: lucrari de diploma

Postby Dmndash » Wed Jun 05, 2013 10:48 am

Am si eu nevoie de un sfat. Sunt an IV dar as vrea sa vorbesc cu un indrumator pana termin, peste vara macar sa citesc ceva, sa nu ma trezesc in octombrie an V complet in plop. M-ar interesa LD pe boli infectioase / pneumologie / endocrine, problema fiind ca nu am facut inca stagiile de infectioase si endocrine deci nu stiu pe nimeni :lol: . Pneumo am facut la Marius Nasta dar asistentul nu s-a ocupat absolut deloc de noi si Rujinski nu mai este, deci iar nu stiu pe nimeni.

Ma mai gandeam intr-o ultima instanta sa fac pe microbiologie, cum au fost notele?

Si da, am citit posturile vechi dar as vrea poate ceva mai nou de 2010
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: lucrari de diploma

Postby Dan » Wed Jun 05, 2013 3:16 pm

Daca vrei infectioase - profesorul Ceausu de la Babes este si un profesionist si un om deosebit. Fara scurtaturi cu dansul.- intelegi tu.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Wed Jun 05, 2013 4:56 pm

Dmndash wrote:Am si eu nevoie de un sfat. Sunt an IV dar as vrea sa vorbesc cu un indrumator pana termin, peste vara macar sa citesc ceva, sa nu ma trezesc in octombrie an V complet in plop. M-ar interesa LD pe boli infectioase / pneumologie / endocrine, problema fiind ca nu am facut inca stagiile de infectioase si endocrine deci nu stiu pe nimeni :lol: . Pneumo am facut la Marius Nasta dar asistentul nu s-a ocupat absolut deloc de noi si Rujinski nu mai este, deci iar nu stiu pe nimeni.

Ma mai gandeam intr-o ultima instanta sa fac pe microbiologie, cum au fost notele?

Si da, am citit posturile vechi dar as vrea poate ceva mai nou de 2010

Daca ar fi sa aleg din nou, as alege infectioase la streinu sau la confa arama care e o doamna extrem de draguta, comisia este f lejera, patologie cata vrei. Pneumo-exclus, sunt extrem de dusi cei de acolo si risti sa te frece degeaba si sa te consumi fara rost (poate doar daca te pasioneaza pneumo). Endocrine- nu stiu cum este comisia, stiu doar ca cei de la parhon sunt extrem de ciudati, la elias e prof simona fica, f amabila si care cred ca te poate ajuta. E bine ca te preocupi de acuma, dar nu te stresa sa citesti la greu in vara asta ca timp e, incet, incet tot anul 5 ai timp sa o compui. Nu e mare filozofie. Sper ca ti-am fost de folos!

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: lucrari de diploma

Postby Dmndash » Thu Jun 06, 2013 12:23 pm

Multumesc mult de sfaturi. O sa mi-o fac pe infectioase, fiind oricum si prima optiune de viitor. Ma pasioneaza si pneumo dar nu vreau sa depun un efort exagerat pt lucrare ca apoi sa fiu frecata pe toate partile de comisie sa iau eventual si 9, iar colegii de la spm si igiena de exemplu sa ia 10 :lol: .
O ultima intrebare doar sa fiu sigura, Arama e sef de sectie la Bals nu?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Fri Jun 07, 2013 8:30 am

Dmndash wrote:Multumesc mult de sfaturi. O sa mi-o fac pe infectioase, fiind oricum si prima optiune de viitor. Ma pasioneaza si pneumo dar nu vreau sa depun un efort exagerat pt lucrare ca apoi sa fiu frecata pe toate partile de comisie sa iau eventual si 9, iar colegii de la spm si igiena de exemplu sa ia 10 :lol: .
O ultima intrebare doar sa fiu sigura, Arama e sef de sectie la Bals nu?

e una dintre sefele de sectie. Sunt multe sectii. Dar la sectia ei, da, ea e sefa.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Fri Jun 07, 2013 10:57 pm

Stie cineva cum e cu referintele la LD? Eu am tradus din alte carti pentru partea generala, dar n-am schimbat frazele prea mult. In schimb am citat in prostie cu ghilimele cu tot ca sa evit plagiatul si ma intrebam daca ii deranjeaza chestia asta.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Sat Jun 08, 2013 8:56 am

aztecul_dilit wrote:Stie cineva cum e cu referintele la LD? Eu am tradus din alte carti pentru partea generala, dar n-am schimbat frazele prea mult. In schimb am citat in prostie cu ghilimele cu tot ca sa evit plagiatul si ma intrebam daca ii deranjeaza chestia asta.

cum adica ai tradus cu ghilimele? ca intr-un ziar? Traduci, reformulezi, citezi cu indice. Sau zici "conform unui studiu etc etc" (fara ghilimele).

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Sat Jun 08, 2013 1:10 pm

nu, am pus ghilimelele de rigoare cand a fost nevoie. astia zic, ca sa eviti plagiatul, ca trebuie sa scrii cu ghilimele daca iei practic ideea aia, desi nu e chiar complet reformulata.
tema a fost despre fobii si chiar n-aveam ce face la descrierea lor generala in afara de a scrie cam ce am gasit. partea speciala vrea sa demonstreze ca e eficient un anumit tratament. intrebam in ideea in care ii deranjeaza daca sunt prea multe citate cu ghilimele de genul asta sau nu prea conteaza. in cele mai multe aspecte chiar n-aveam alternativa, ca eu n-am inventat nici diagnosticul, nici epidemiologia etc. dar mai toate sunt traduse, nu sunt luate cuvant cu cuvant.
sper ca m-am facut inteles. mersi oricum de raspuns.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Sat Jun 08, 2013 6:41 pm

oricat ai parafraza, tot o sa fie asemanari cu alte lucrari (ma refer strict la partea generala). am gasit la biblioteca 4-5 ce aveau un continut aproape identic (uneori chiar si cu punct,virgula). pana la urma exista programul ala care verifica ce si cum ? presupun ca nu, altfel nu-mi dau seama cum au trecut "proba".
din ce stiu eu, pana la urma ce conteaza e partea speciala.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Sat Jun 08, 2013 11:28 pm

mda, asta si spun. de-aia si intrebam.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Sun Jun 09, 2013 8:30 am

aztecul_dilit wrote:mda, asta si spun. de-aia si intrebam.

anul trecut nu a fost nici un "caz" de plagiat si poti fi sigur ca au fost o groaza care au copiat. Ca doar nu te apuci tu sa inventezi diagnosticul, epidemiologia si asa mai departe. Eu am scris foarte mult din harrison, de exemplu. Este o lucrare de licenta doar... e suficient sa pui un indice ca ai scris din sursa X si gata. Nu poti sa scrii epidemiologia cu ghilimele... e absurd. Chiar in anul meu nu am auzit pe nimeni sa scrie cu ghilimele si sunt sigura ca nu au scris licenta de la zero. Rasfoieste si tu licente de anul trecut sau acum 2 ani la biblioteca si vezi cum au scris altii. Asta o data. A doua: nu sta nici dracu sa iti citeasca licenta la prezentare. Rarisim se gaseste cineva care sa se uite asa fugitiv, dar daca te amagesti ca cineva o sa o citeasca, think again. O faci fix pentru tine. Nu te stresa cu licenta, ca nu intereseaza pe nimeni licentele, doar ca sa ramai tu cu ceva. Iar pt licenta- examenul scris, cu atat mai putin.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Sun Jun 09, 2013 11:43 am

mersi frumos.

User avatar
Vp.
senior
senior
Posts: 231
Joined: Mon Oct 10, 2011 5:50 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Vp. » Mon Jun 17, 2013 6:34 pm

coordonatorul meu spunea ceva de genul "orice afirmatie care nu este rezultatul rationamentelor sau cercetarii proprii trebuie sa aiba trimitere la studiul din care reieise, inclusiv cercetari anterioare ale autorului". de obicei in medicina se foloseste stilul vancouver, da-i un google.
lucrarea mea a avut 70 de pagini, din care 10 bibliografie (150 referinte).
depinde ce vrei sa faci, in principiu nu se uita nimeni peste ele.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Mon Jun 17, 2013 10:08 pm

Mersi, stiam deja toate astea. ma interesa doar daca speculeaza cineva la nivel de ghilimele, atat.

User avatar
ars medicina
junior
junior
Posts: 51
Joined: Thu Aug 28, 2008 10:23 pm
Location: cuc clandestin la mă-ta-n intestin

Re: lucrari de diploma

Postby ars medicina » Sun Jun 23, 2013 10:55 pm

Salut! Și-a făcut cineva lucrarea de diplomă pe otorinolaringologie la Institutul Național de Fonoaudiologie și Chirurgie funcțională O.R.L Dr. D. Hociotă? Aș vrea să aflu niște informații despre cum a decurs și despre comisia de ORL-Oftalmologie.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Mon Jul 08, 2013 6:31 pm

Hello! Stie cineva cum a fost comisia de LD la psihiatrie?
Mersiii!!

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Lysthenon » Tue Jul 09, 2013 4:37 pm

Buna ziua! Comisia de anestezie terapie intensiva stie cineva din cine este formata sau cum sunt membrii ei ca si evaluatori? Multumesc anticipat :)

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Sun Jul 14, 2013 12:13 am

eu n am vazut sa fie comisie la ati. poate sunt altii mai informati.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Sun Jul 14, 2013 12:23 pm

Astea au fost comisiile anul trecut.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Catalina23
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Sep 24, 2010 1:33 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Catalina23 » Mon Jul 29, 2013 7:45 pm

Daca as vrea sa imi fac LD pe endocrinologie, unde ati recomanda?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Mon Jul 29, 2013 10:49 pm

Catalina23 wrote:Daca as vrea sa imi fac LD pe endocrinologie, unde ati recomanda?

anul trecut la Elias s-a luat numai 10.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Tue Jul 30, 2013 6:21 pm

Catalina23 wrote:Daca as vrea sa imi fac LD pe endocrinologie, unde ati recomanda?

iar profa de la elias e super de treaba. la parhon am inteles ca sunt cam ciudati...

Catalina23
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Sep 24, 2010 1:33 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Catalina23 » Tue Jul 30, 2013 11:33 pm

Multumesc pt informatii (deci ar fi o idee ca si practica de vara tot la Elias sa ma duc). Ai idee la ce doctor sa merg care sa se ocupe de studenti?
Eram/sunt indecisa intre a face pe endocrinologie (ce imi place, dar am inteles ca se dau note mici) si chirurgie pediatrica (se face usor si se dau numai note de 10 am inteles de la cineva care asta a facut anul trecut).

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Thu Aug 01, 2013 2:01 am

poti sa te duci sa vb cu profa. daca te hotarasti sa ramai la endo, te trimite ea la un asist care sa se ocupe de tine.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

karen9
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Aug 01, 2013 4:33 pm

Re: lucrari de diploma

Postby karen9 » Tue Aug 27, 2013 4:23 pm

Buna!azi am aflat ca sunt la comisia 3-boli infectioase ,epidemio!erau 36 de lucrari!nimeresc pe cineva pe aici care e in aceeasi oala?comisia e formata din prof. Cercel, prof. Ceausu,prof. Daniela Ion, conf Victoria Arama.
Ceva sfaturi,sugestii,barfe?eu sunt pe epidemio...

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Wed Aug 28, 2013 10:29 am

dar tu de unde ai aflat comisiile? stiam ca se afiseaza abia dupa examenul scris.

karen9
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Aug 01, 2013 4:33 pm

Re: lucrari de diploma

Postby karen9 » Wed Aug 28, 2013 1:21 pm

Cand am fost la secretariat sa depun licenta mi s-au dat 2 foi...una pe care am semnat-o si alta pe care erau scrise comisiile si datele prezentarilor(in caz ca erau stabilite pt ca mai erau si comisii despre care nu se stia nimic inca).nici eu nu stiu data inca.secretara a zisca pe 18 vor fi mai mult ca sigur afisate! Asa ca daca secretara nu v-a aratat comisia probabil ca nu a fost inca stabilita!

User avatar
freaky_criss
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Sep 14, 2009 6:04 pm

Re: lucrari de diploma

Postby freaky_criss » Tue Sep 17, 2013 12:17 am

Hello....eu trec acum in anul 5 si as cam vrea sa ma apuc de lucrarea de diploma si ma gandeam sa o fac pe pediatrie....poate cineva sa imi recomande si mie un indrumator bun?...Multumesc!!

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Fri Sep 20, 2013 8:28 am

Așteaptă să vezi unde o să faci pedi. Vorbesti cu cineva de acolo. Poate o și termini în perioada stagiului. Timp ai suficient
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Mon Sep 23, 2013 1:31 pm

voila
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dreamerN
Posts: 3
Joined: Mon Sep 23, 2013 1:40 pm

Re: lucrari de diploma

Postby dreamerN » Mon Sep 23, 2013 1:45 pm

Buna!
Imi poate spune cineva cateva lucruri despre lucrarea de licenta la Pediatrie? As vrea sa o am ca indrumator pe doamna dr. Carmen Zapucioiu. A mai facut cineva lucrarea de licenta cu dansa? Se ocupa de studenti?
Dar de Parazitologie stie cineva ceva?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Mon Sep 23, 2013 4:18 pm

la paraziti anul asta a luat toata lumea 10
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dreamerN
Posts: 3
Joined: Mon Sep 23, 2013 1:40 pm

Re: lucrari de diploma

Postby dreamerN » Mon Sep 23, 2013 7:07 pm

Pe cine ai avut ca indrumator la Parazitologie?


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests