lucrari de diploma

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: lucrari de diploma

Postby andy gavrilescu » Wed Aug 06, 2014 10:03 pm

mihai, ai pierdut f mult in perioada in care nu ai utilizat forumul. si vorbesc serios
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

rosey
senior
senior
Posts: 280
Joined: Fri Jul 25, 2014 12:50 am

Re: lucrari de diploma

Postby rosey » Wed Aug 06, 2014 10:56 pm

F amuzant este ca acum primesc PMs in care sunt intrebata ce am vorbit cu mihai_525. Daca nu despre titlurile temelor de licenta, despre ce? I-am spus sa editeze acel post cu temele.

Postati aici oricate PMs doriti. Nu ma intereseaza.

merrychristmas
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 31, 2013 4:48 pm

Re: lucrari de diploma

Postby merrychristmas » Thu Aug 07, 2014 12:27 pm

Subiectele pentru lucrarea de diploma sunt cele de pe siteul umf? La fiecare disciplina vad ca apare o lista.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: lucrari de diploma

Postby mihai_525 » Thu Aug 07, 2014 1:19 pm

subiectul pentru lucrarea de diploma ti-l stabilesti singur merrychristmas
alea de la sectiunea "biblioteca" de pe umf.ro sunt lucrari facute deja
te poti inspira de acolo, sigur ca da dar nu poti sa pui acelasi acelasi titlu
eventual tema poate fi aceeasi insa titlul trebuie sa fie altfel
America first

merrychristmas
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 31, 2013 4:48 pm

Re: lucrari de diploma

Postby merrychristmas » Mon Aug 11, 2014 5:05 pm

mihai_525 wrote:subiectul pentru lucrarea de diploma ti-l stabilesti singur merrychristmas
alea de la sectiunea "biblioteca" de pe umf.ro sunt lucrari facute deja
te poti inspira de acolo, sigur ca da dar nu poti sa pui acelasi acelasi titlu
eventual tema poate fi aceeasi insa titlul trebuie sa fie altfel


Am inteles, mersi frumos! :)

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: lucrari de diploma

Postby mihai_525 » Mon Aug 11, 2014 7:24 pm

cu placere! :peace:
America first

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: lucrari de diploma

Postby roxitzu » Mon Aug 11, 2014 11:47 pm

Doddy wrote:Buna!
Tu acum termini anul 4, sau treci in anul 4. Daca de-abia treci in el, mai asteapta un an, nu are sens sa te apuci de acum.
Daca treci in anul 5, atunci e ok, nu iti pot spune care e mai ok intre gineco si reumato, dar iti dau un sfat care dupa mine e mai important decat toate... Indiferent pe ce iei lucrarea, cauta-ti un indrumator care sa mai fi facut lucrari de licenta pana acum cu studentii, si care sa se ocupe de tine. Nu iti pot descrie nervii colegilor mei ca "nu le raspunde proful la mail de 3 saptamani" si alte astfel de situatii. Apoi, dupa ce ai gasit indrumator, alege-ti o tema usurica, comuna, cu o patologie care exista. Nu-ti lua cine stie boala rara, despre care nu prea sunt cazuri, si care are foarte putine date in literatura. Nu are rost sa te chinui. I-ati ceva pentru care ai pacienti cu care poti lucra (sau care au fise suficiente in arhiva spitalului), si despre care gasesti date in literatura / articole etc. Este foarte important, iti scuteste mult timp, licenta nu e chiar atat de big deal pe cat ti se pare. Si e ok sa faci in ceva in ce ti-ai dori sa faci... sau ce ai vrea sa vezi cum e... Eu mi-am ales licenta din comoditate si acum imi doresc sa urmez specializarea respectiva, desi inainte nu prea voiam sa aud de ea ;).

Bafta! :D



Multumesc mult pentru sfaturi! Trec in anul 5 deci ar cam fi cazul sa ma apuc. Sper sa fie ok :)

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Doddy » Thu Aug 28, 2014 5:30 pm

Dragilor, pe forum am gasit foarte multe informatii folositoare referitoare la examenele din timpul anilor, am mai ajutat si eu cat am putut confratii mai mici, insa nu prea am gasit detalii despre examenul scris de licenta.

Ce imi puteti spune despre el. Stiu care este bibliografia, am inteles ca vor fi 120 de grile cu raspuns multiplu, si din folclorul facultatii se aude ca e un examen care "se ia".
Niste date mai precise, cum se petrece, cati vom fi in sala, in ce ordine, cum se puncteaza, cum de nu pica nimeni... chestii d-astea, imi puteti da si mie?

Daca s-a mai discutat pe forum imi cer scuze, nu mai am acum rabdare sa caut.
Materia de licenta am parcurs-o de aproximativ doua ori pana acum (cu exceptia cardiologiei, care ma omoara de viu), de maine voi incepe o ultima parcurgere riguroasa, care sper sa-mi ia 2 saptamani, iar in ultimele 2-3 zile sa ma axez pe grile (am auzit ca mai pica din cele de pe rezi-test). Cum a fost experienta voastra cu examenul scris de licenta? Mersi frumos, raman dator ! :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: lucrari de diploma

Postby Chingachgook » Fri Aug 29, 2014 11:45 am

pentru ca nu conteaza ierarhia, supravegherea e mai laxa. mai spre sfarsit se pot schimba impresii, te mai uiti la colegul. noi am dat pe serii, deci mult mai usor sa discuti decat cu unii necunoscuti. eu am dat in amfiteatrul din suub. nu mai stiu de unde am aflat imde se da dar cred ca de la seful de serie. oricum e o gluma de examen, am dat examene in facultate mai stresante decat ala. stai linistit si concentreaza-te pe rezi
desigur eu vorbesc de bucuresti, in alte centre e mult maa dur :)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Doddy » Fri Aug 29, 2014 2:52 pm

Mersi frumos, Kooks ;)
E bine ca ne pune cu seria, ma simt mai confortabil sa dau examenul cu cei cu care am mai dat in ultimii ani.
Ma concentrez pe rezi, bineinteles, dar avand in vedere ca materia de licenta este practic un pic mai mult de jumatate din materia de rezi, pana la licenta trag tare sa stiu cat mai bine bucata asta... dupa imi mai raman aprox 250 de pagini.

Daca mai e cineva dragut sa-mi mai impartaseasca alte experiente, astept :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Jerome » Fri Aug 29, 2014 3:28 pm

.

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: lucrari de diploma

Postby pee1 » Mon Sep 01, 2014 12:33 pm

hei..e cineva care a dat licenta pe pedi si imi poate impartasi niste impresii despre comisie? dr. plesca, dr balgradean, dr hurduc, dr. lesanu si dr colita? ms

namelache
junior
junior
Posts: 27
Joined: Tue Aug 06, 2013 8:42 pm

Re: lucrari de diploma

Postby namelache » Tue Sep 02, 2014 10:22 pm

in anii trecuti pe ce data s-a stabilit programul de sustinere al licentei? pana acum doar cateva comisii au anuntat data. cu cat timp inainte trebuie sa anunte?

merrychristmas
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Oct 31, 2013 4:48 pm

Re: lucrari de diploma

Postby merrychristmas » Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Are cineva lista comisiilor 2014? Multumesc.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: lucrari de diploma

Postby roxitzu » Tue Sep 23, 2014 9:43 pm

Un coordonator decent pe oftalmo imi recomanda si mie cineva pleaaase :) .... dau un suc :lol: :lol: :D

pampam
Posts: 1
Joined: Tue Oct 07, 2014 6:18 pm

Re: lucrari de diploma

Postby pampam » Tue Oct 07, 2014 6:34 pm

Hey!
Imi fac lucrarea de diploma pe toxicologie. Puteti sa imi spuneti cate ceva despre comisie si despre ce note au fost in anii trecuti?
Multumesc!

Iulia4567
Posts: 1
Joined: Thu Oct 16, 2014 12:27 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Iulia4567 » Thu Oct 16, 2014 12:36 pm

Buna, sunt in anul 5, vreau sa ma apuc de licenta si as vrea niste informatii despre Dr. Lidia Lazar in calitate de prof de licenta. Multumesc :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: lucrari de diploma

Postby Chingachgook » Thu Oct 16, 2014 12:50 pm

ce e aia prof de licenta?
invatati bai sa vorbiti ca terminati o facultate si nu stapaniti terminologia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
doftoroaia
elder
elder
Posts: 1468
Joined: Fri Dec 06, 2013 12:09 pm

Re: lucrari de diploma

Postby doftoroaia » Thu Oct 16, 2014 12:56 pm

kooksee wrote:ce e aia prof de licenta?
invatati bai sa vorbiti ca terminati o facultate si nu stapaniti terminologia


S-a focusat :roll: pe licenta.Iart-o

Medicul
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 21, 2014 6:00 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Medicul » Fri Nov 21, 2014 6:10 pm

Buna! Sunt in anul 5 si tot ma gândesc unde sa fac lucrarea de diploma.
Sunt interesata in chirurgie pediatrica, pediatrie sau endocrinologie, poate cineva sa imi ofere vreun sfat? Sau cum sunt comisiile? Oricine contribuție ar fi apreciat. Si la pedi e mai bine la Grigore alexandrescu sau la spitalul Marie Curie?

Multumesc mult, astept cu nerăbdare orice sfat:D

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: lucrari de diploma

Postby XaphanDeumos » Fri Dec 12, 2014 10:48 pm

Buna, si-a facut cineva lucrarea de licenta pe ORL sau Oftalmo si imi poate da niste detalii despre profesori indrumatori/comisii/etc? inca nu am facut stagiile si nu as vrea sa astept pana pe ultima suta de m, as dori sa stiu in ce ma introduc si eventual niste nume, sa stiu de unde incep. Multumesc!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

Nerdkittyy
Posts: 3
Joined: Sun Dec 21, 2014 10:05 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Nerdkittyy » Sun Dec 21, 2014 10:32 pm

Hello! Poate cineva sa imi dea vreun sfat pt lucrarea de licenta pe chirurgie pediatrica? Cat e de muncit, si cum e comisia.. Orice sfat e bun venit.

Multumesc!! :)

powerpuff
Posts: 1
Joined: Fri Jun 19, 2015 1:37 pm

Re: lucrari de diploma

Postby powerpuff » Fri Jun 19, 2015 1:40 pm

Hello! Cum decurge prezentarea lucrarii la neurologie? Cum e comisia? Se pun intrebari strict din tema sau si pe langa tema abordata? Cum sunt notele? Multumesc

User avatar
choux
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon Aug 24, 2009 3:33 pm

Re: lucrari de diploma

Postby choux » Sat Aug 22, 2015 9:28 pm

Salut! De cate exemplare cu coperta este nevoie? Am inteles ca trebuie un exemplar pentru secretariat si unul pentru comisie în ziua prezentarii. Sunt suficiente 2?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Alfa_omega » Thu Aug 27, 2015 12:25 pm

Unul singur. Exemplarul pe care il dai la secretariat va fi trimis mai departe comisiei, dupa care va ramane la biblioteca facultatii.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Beatrix1
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon May 27, 2013 6:09 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Beatrix1 » Sun Apr 17, 2016 6:46 pm

Buna. A facut cineva lucrarea de diploma la dl Purcarea de la Marketing? Ma intreb daca se ocupa cu asta...

Oana29
Posts: 2
Joined: Sun May 22, 2016 8:32 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Oana29 » Sun May 22, 2016 8:35 pm

Hey, pentru lucrarea de diploma partea de statistica merge facuta numai in excel? Sau mai trebuie si vreun program cu care sa imi bat capul suplimentar?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Calico » Sun May 22, 2016 8:58 pm

Merge excel pentru ce-o sa faci tu.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: lucrari de diploma

Postby Chingachgook » Mon May 23, 2016 2:37 pm

e un baiat pe aici, boss
intreaba-l pe el
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Gmail
Posts: 4
Joined: Tue Sep 27, 2016 7:08 am

Re: lucrari de diploma

Postby Gmail » Thu Oct 13, 2016 4:45 pm

Salut! Cineva care a facut licenta pe orto si care poate sa mi recomande un indrumator serios? Merci

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: lucrari de diploma

Postby Phat Skidz » Fri Oct 14, 2016 12:31 pm

Pedie sau donție?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Gmail
Posts: 4
Joined: Tue Sep 27, 2016 7:08 am

Re: lucrari de diploma

Postby Gmail » Sat Oct 15, 2016 9:25 pm

Phat Skidz wrote:Pedie sau donție?

Ortopedie

dimanastir
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Oct 04, 2018 1:11 pm

Re: lucrari de diploma

Postby dimanastir » Thu Oct 04, 2018 1:26 pm

Facultatea de medicina.
Profesor universitar, medic primar, doctor in stiinte medicale, cu experienta didactica, coordonez pregatirea individuala pentru studenti de la facultatea de medicina generala din anul V-VI pentru examenele de licenta si rezidentiat.
Bonus indrumare in realizarea si redactarea lucrarii de licenta, indiferent de subiect/disciplina.
Tel.0722945577 E-mail – dimanastir@yahoo.com


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests