spitale anul 4

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Tue Sep 01, 2009 2:10 pm

...de azi incolo... :)

si totusi..pe cit incepe scoala? :lol:

User avatar
somebody_else
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Jul 30, 2009 2:03 am

Re: spitale anul 4

Postby somebody_else » Tue Sep 01, 2009 2:20 pm

ce spitale recomandati pt fiecare disciplina si care sunt, dimpotriva, de evitat?

p.s. din cate stiu eu doar secretara de la anul 6 e deocamdata. restul...dupa 7 sept

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: spitale anul 4

Postby j1mmy » Tue Sep 01, 2009 4:34 pm

stiti pe ce data se trag spitalele pentru anul 4?

undeva mai inainte pe topicul asta nu mai stiu in ce an zicea ceva de 19 septembrie parca dar nu mai stiu exact

exista vreo data fixa?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul 4

Postby Riley » Tue Sep 01, 2009 4:58 pm

somebody_else wrote:ce spitale recomandati pt fiecare disciplina si care sunt, dimpotriva, de evitat?

p.s. din cate stiu eu doar secretara de la anul 6 e deocamdata. restul...dupa 7 sept


Noi am nimerit culoarul cu Floreasca la interne (gastro, cardio si resp), Bagdasar la chir si orto Foisor. A fost bine.
La chirurgicale daca vroiai sa inveti mai multe puteai intra in sala, doctorii au fost intelegatori si te bagau in seama. Am colegi care au pastrat legatura cu spitalele respective si acum isi pregatesc acolo LD, mai merg in garzi. Depinde foarte mult de ceea ce vrei sa faci si cat vrei sa prinzi din fiecare specialitate (de preferabil cat mai mult :D ). Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
somebody_else
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Jul 30, 2009 2:03 am

Re: spitale anul 4

Postby somebody_else » Thu Sep 03, 2009 1:13 pm

tks riley

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Fri Sep 04, 2009 11:20 pm

are cineva..din intimplare :)..o lista cu seriile si fiecare la ce spitale isi face rotatiile? adica un orar al anului 4? (evident cel de anul trecut)..mi-ar fi de mare folos.. multzam fain

User avatar
iuria
junior
junior
Posts: 47
Joined: Fri Sep 16, 2005 8:45 am

Re: spitale anul 4

Postby iuria » Sun Sep 06, 2009 1:52 am

Sz11 wrote:are cineva..din intimplare :)..o lista cu seriile si fiecare la ce spitale isi face rotatiile? adica un orar al anului 4? (evident cel de anul trecut)..mi-ar fi de mare folos.. multzam fain

A mai fost pus până acum, trebuia doar să te uiţi câteva pagini în urmă. Totuşi, îl mai ataşez încă o dată pentru că s-a modificat un pic faţă de ceea ce am primit noi de la cei cu un an mai mare(2 sau 3 interschimbări). Nu ştiu dacă se schimbă şi la voi.

CULOARE%20ACTUALE1[1].JPG


Pe lângă stagiile respective, o să mai fie câteva materii de după amiază: radiologie(se trage la sorţi şi pt asta, separat de stagii), igienă, metodologia cercetării ştiinţifice(mcs) şi opţionalul, evident. Sper că nu am uitat nimic, revin dacă e cazul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Sun Sep 06, 2009 11:46 am

iti multumesc pt postare

nicole_t
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Aug 27, 2008 1:19 pm

Re: spitale anul 4

Postby nicole_t » Mon Sep 07, 2009 6:14 pm

cine ma poate ajuta cu grilele de la respirator filaret, va rog? stiu din sursa sigura ca exista numai ca nimeni nu vrea sa le dea....sper sa fie pe aici cineva mai darnic....multumesc anticipat:)

adibuha
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jan 01, 2009 5:23 pm

Re: spitale anul 4

Postby adibuha » Tue Sep 08, 2009 2:50 pm

a dat cineva marire la foisor :help: ? cum decurge examenul? se mai da partea oral radiografie si materiale de osteosinteza sau doar grila? la examen notele au fost date pur la intamplare, fara nici o logica la oral iti zice "foarte bine" grilele le-am facut corect pt ca se stiu, si te trezesti cu 6 sau 7, ciudat examen :x .mi-ar fi de un real folos pt ca maine trebuie sa depun cererea de marire. de marirea la oncologie ce stiti? mareste nota ,in general? multumesc mult

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: spitale anul 4

Postby grasuX » Tue Sep 08, 2009 8:57 pm

Salutare. Stie cineva cum e restanta la radiologie cu Prof.Zaharia la Coltea?
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

nicole_t
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Aug 27, 2008 1:19 pm

Re: spitale anul 4

Postby nicole_t » Wed Sep 09, 2009 7:59 pm

chiar nu are nimeni grilele de respirator de la filaret? sau nu vreti sa le dati?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42618
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: spitale anul 4

Postby Calico » Wed Sep 09, 2009 9:52 pm

pai vino cu oferta

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: hello

Postby darksunrise » Wed Sep 09, 2009 10:38 pm

geo_micutza wrote:buna. poate unii dintre voi au dat marire la semio in anu 3 suub.imi poate raspunde si mie la niste intrebari? ms mult!


am dat marire anul trecut in suub dar atunci erau niste grile ciudatzele
am auzit ca acum grilele sunt numai din cursuri si sunt din cartea de grile a unui tip, asistent pe acolo la semio, nu mai stiu cum il cheama, Radu nu stiu cum parca... poate stiu colegii tai
oricum, daca nu iei nota mai mare se pastreaza nota din vara ;)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Wed Sep 09, 2009 10:41 pm

j1mmy wrote:stiti pe ce data se trag spitalele pentru anul 4?

undeva mai inainte pe topicul asta nu mai stiu in ce an zicea ceva de 19 septembrie parca dar nu mai stiu exact

exista vreo data fixa?


nu, nu e nicio data fixa
secretara spunea azi ca in jur de 22 sept, oricum nimeni nu stie sigur, e o ditamai zona crepusculara pe acolo pe la secretariat
:mrgreen:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Mon Sep 14, 2009 2:53 pm

tocmai ce am venit de la secretariat si intr-adevar pleci mai plin de nervi decit te-ai dus, sint 4 secretare nici una nu stie care e rostu ei in acea facultate..e o varza generala

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: spitale anul 4

Postby j1mmy » Mon Sep 14, 2009 8:31 pm

darksunrise wrote:
nu, nu e nicio data fixa
secretara spunea azi ca in jur de 22 sept, oricum nimeni nu stie sigur, e o ditamai zona crepusculara pe acolo pe la secretariat
:mrgreen:


da, cunoastem :lol:


oricum au terminat de facut noile serii macar


legat de culoare am inteles ca n-o sa fie exact ca anul trecut, probabil se mai schimba ordinea

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: hello

Postby j1mmy » Mon Sep 14, 2009 8:35 pm

darksunrise wrote:
geo_micutza wrote:buna. poate unii dintre voi au dat marire la semio in anu 3 suub.imi poate raspunde si mie la niste intrebari? ms mult!


am dat marire anul trecut in suub dar atunci erau niste grile ciudatzele
am auzit ca acum grilele sunt numai din cursuri si sunt din cartea de grile a unui tip, asistent pe acolo la semio, nu mai stiu cum il cheama, Radu nu stiu cum parca... poate stiu colegii tai
oricum, daca nu iei nota mai mare se pastreaza nota din vara ;)



e vorba de cartea Dr. Dragos Dorin, dar nu e valabil pt toate grilele din carte, ideal ar fi sa faci cateva grile, dar le faci cam degeaba dc nu ai invatat inainte deci... 8)

geo_micutza
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Aug 31, 2009 9:27 pm

Re: hello

Postby geo_micutza » Thu Sep 17, 2009 7:56 pm

j1mmy wrote:
darksunrise wrote:
geo_micutza wrote:buna. poate unii dintre voi au dat marire la semio in anu 3 suub.imi poate raspunde si mie la niste intrebari? ms mult!


am dat marire anul trecut in suub dar atunci erau niste grile ciudatzele
am auzit ca acum grilele sunt numai din cursuri si sunt din cartea de grile a unui tip, asistent pe acolo la semio, nu mai stiu cum il cheama, Radu nu stiu cum parca... poate stiu colegii tai
oricum, daca nu iei nota mai mare se pastreaza nota din vara ;)



e vorba de cartea Dr. Dragos Dorin, dar nu e valabil pt toate grilele din carte, ideal ar fi sa faci cateva grile, dar le faci cam degeaba dc nu ai invatat inainte deci... 8)




in principiu la marire sunt cam aceleasi grile ca si in iarna si in vara? se maresc notele ? va dati seama ca nu merg nepregatita..si cursuri si grile..

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: hello

Postby darksunrise » Thu Sep 17, 2009 8:14 pm

in principiu la marire sunt cam aceleasi grile ca si in iarna si in vara? se maresc notele ? va dati seama ca nu merg nepregatita..si cursuri si grile..[/quote]


cand am dat eu anul trecut ne-am dus vreo 14 din care ne-am marit vreo 4 nota, dar atunci se dadeau aceleasi grile mereu , pe 4 numere, s-au pastrat grilele alea vreo cativa ani la rand;
acum nu stiu daca se mai pastreaza grilele; eu zic sa le inveti oricum daca le ai, ar fi pacat sa fie si din ele si sa nu le faci

in principiu, eu cu cartea lui georgescu plus bruckner plus cursurile lor de atrite, spondilite (cursul ala de os) si de epilepsie,tabelele alea cu neuronii care cum e afectat in diverse boli am luat 10

se face curba lui gauss in orice caz, deci mai bine sari peste cateva cursuri si le stii pe restul perfect
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

geo_micutza
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Aug 31, 2009 9:27 pm

Re: hello

Postby geo_micutza » Thu Sep 17, 2009 9:26 pm

darksunrise wrote:in principiu la marire sunt cam aceleasi grile ca si in iarna si in vara? se maresc notele ? va dati seama ca nu merg nepregatita..si cursuri si grile..



cand am dat eu anul trecut ne-am dus vreo 14 din care ne-am marit vreo 4 nota, dar atunci se dadeau aceleasiile mereu , pe 4 numere, s-au pastrat grilele alea vreo cativa ani la rand;
acum nu stiu daca se mai pastreaza grilele; eu zic sa le inveti oricum daca le ai, ar fi pacat sa fie si din ele si sa nu le faci

in principiu, eu cu cartea lui georgescu plus bruckner plus cursurile lor de atrite, spondilite (cursul ala de os) si de epilepsie,tabelele alea cu neuronii care cum e afectat in diverse boli am luat 10

se face curba lui gauss in orice caz, deci mai bine sari peste cateva cursuri si le stii pe restul perfect[/quote]

eu in iarna am luat 5..si de ce ? pt ca am inv strict ce ne a predat la curs si din bruckner si georgescu! eram convinsa ca am facut pt eram fff pregatita! dar..surpriza: pt ca nu am inv cursurile postate de el pe site ul lui care sunt din harrison plus cartea lui de grile care nu s a mai publicat de vreo 2 ani(eu am facut rost acum o luna de un xerox mazgalit si vai de el)..si din respirator vor fii cuv cu cuv din harrison..deci voi citi harrisonu! o nebunie ! stii grile-iei,stii materie-nota mica!

geo_micutza
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Aug 31, 2009 9:27 pm

Re: hello

Postby geo_micutza » Thu Sep 17, 2009 9:27 pm

si aicmva grile in pdf? poate vor fi aceleasi? mi ai fii de mare ajutor! mersic !

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: spitale anul 4

Postby DNCF » Sat Sep 19, 2009 7:37 pm

Buna!

S-a mai aflat ceva despre data tragerii culoarelor?
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Sun Sep 20, 2009 9:26 am

grile nu mai am... le-am sters cand am aflat ca s-a scos cartea de grile, am crezut ca nu se mai dau

sefa noastra de serie ne-a anuntat ca se vor trage culoarele la sorti saptamana viitoare, data propusa fiind 22/23, atat deocamdata
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

geo_micutza
junior
junior
Posts: 29
Joined: Mon Aug 31, 2009 9:27 pm

Re: spitale anul 4

Postby geo_micutza » Mon Sep 21, 2009 10:24 pm

j1mmy wrote:stiti pe ce data se trag spitalele pentru anul 4?

undeva mai inainte pe topicul asta nu mai stiu in ce an zicea ceva de 19 septembrie parca dar nu mai stiu exact

exista vreo data fixa?


sefu de serie ne-a anuntat ca joi 24.09 dupa ora 4 se vor trage spitalele! bafta noua :)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Wed Sep 23, 2009 2:12 pm

s-au tras culoarele
seria 1- culoarul 11
seria 2- 10
seria 4- 1
seria 5- 5
seria 6- 8
seria 7- 6
seria 8- 12
sseria 9- 3
seria 10- 2
seria 11- 7
seria 12- 4
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 4:15 pm

darksunrise wrote:s-au tras culoarele
seria 1- culoarul 11
seria 2- 10
seria 4- 1
seria 5- 5
seria 6- 8
seria 7- 6
seria 8- 12
sseria 9- 3
seria 10- 2
seria 11- 7
seria 12- 4


si ce inseamna fiecare culoar? n-ai detalii despre ce spitale sint in fiecare culoar? :D

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Wed Sep 23, 2009 4:26 pm

ba da, stai asa sa ma prind cum se ataseaza pe aici documentele


seriile din tabel sunt de fapt culoarele, de la 1 la 12, si mai sus am scris fiecare serie ce culoar are
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 4:29 pm

darksunrise wrote:ba da, stai asa sa ma prind cum se ataseaza pe aici documentele


seriile din tabel sunt de fapt culoarele, de la 1 la 12, si mai sus am scris fiecare serie ce culoar are



aaah...dar! sint aceleasi cu 2007/2008?...
si scrie...culoare an 5... :shock:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Wed Sep 23, 2009 4:34 pm

dap sunt aceleasi
da, sunt culoarele pt cei care au terminat anul 4 :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 4:36 pm

uoff..pai topicu e spitale anu 4..nu spitale anu 5 :))..deci culoarele care s-au tras de care spui sint pt anu 5, nu 4....
not helping at all... :shock: :lol:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Wed Sep 23, 2009 4:58 pm

anyway, pt anul 4 feriti-va de cardiologie SUUB si radiologie Coltea :D sa zic si eu ceva util :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: spitale anul 4

Postby Sz11 » Wed Sep 23, 2009 5:02 pm

darksunrise wrote:anyway, pt anul 4 feriti-va de cardiologie SUUB si radiologie Coltea :D sa zic si eu ceva util :D


multumim..

2860930
Posts: 3
Joined: Wed Sep 23, 2009 3:40 pm

Re: spitale anul 4

Postby 2860930 » Wed Sep 23, 2009 5:10 pm

Eu am facut cardio la suub si a fost super ok!!! As fi vrut sa fac macar jumatate din stagiile de pana acum asa cum am facut acolo. Ideea e ca nu trebuie sa iti doresti sa vina asistentul sa te ia de mana si sa te duca in salon, ca asta nu se va intampla, dar pe oricine vrei sa intrebi iti explica. Sunt foarte bine pregatit, e o clinica foarte buna, poate cea mai buna din Bucuresti, asa ca sa nu fugiti de cardio suub etaj 10.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: spitale anul 4

Postby darksunrise » Wed Sep 23, 2009 5:32 pm

fiecare cu parerea lui, pe la noi asistentii mai mult fugeau de noi sau stateau cu noi un pic dupa care ii asteptam vreo 2 ore ca sa ne bage in seama un pic...
si am mai facut si stagiul de respirator la aceeasi catedra
ideea e ca per total notele sunt (mult) mai mici si indiferenta mai mare la catedra din spitalul cu pricina comparativ cu toate celelalte, deci daca aveti alte variante optati pentru ele
(de exemplu, la Floreasca examenul e greu, dar stagiul e exceptional, asistentii se ocupa etc:) )
pacat de cursurile prof. Vinereanu si ale profei de la Elias, ca erau foarte foarte bune... dar nu e de ajuns, ca tot din cartea prof Dorobantu trebuie sa cititi pt examen :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: spitale anul 4

Postby hugatree » Wed Sep 23, 2009 6:23 pm

din cate imi aduc aminte profa de elias era cam praf...

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: spitale anul 4

Postby furnicuta » Wed Sep 23, 2009 6:40 pm

darksunrise wrote:fiecare cu parerea lui, pe la noi asistentii mai mult fugeau de noi sau stateau cu noi un pic dupa care ii asteptam vreo 2 ore ca sa ne bage in seama un pic...
si am mai facut si stagiul de respirator la aceeasi catedra
ideea e ca per total notele sunt (mult) mai mici si indiferenta mai mare la catedra din spitalul cu pricina comparativ cu toate celelalte, deci daca aveti alte variante optati pentru ele
(de exemplu, la Floreasca examenul e greu, dar stagiul e exceptional, asistentii se ocupa etc:) )
pacat de cursurile prof. Vinereanu si ale profei de la Elias, ca erau foarte foarte bune... dar nu e de ajuns, ca tot din cartea prof Dorobantu trebuie sa cititi pt examen :)

si eu am facut si cardio si respirator la suub.dc la cardio a fost cum a fost ,la respirator a fost aiurea de tot mai ales la lp unde numai cazuri de cardio aveam fiind pe sectie de cardio!dontknow.gif

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: spitale anul 4

Postby j1mmy » Thu Sep 24, 2009 1:43 am

am cautat pe topicul asta si despre urmatoarele nu am gasit pareri:

CV - elias
respirator - caritas
cardiovascular - caritas
respirator - fundeni
respirator - colentina
digestiv - colentina
digestiv - spitalul militar
respirator - suub II adica in aceeaasi sectie cu digestivul de la suub?


stiti ceva despre ele? plusuri/ minusuri, m-ar interesa daca se face stagiul cum trebuie si cam in ce masura se implica asistentii

despre alte stagii am mai gasit detalii mai inainte pe forum

oricum anul asta nu mai facem oncologie, igiena am facut-o anul trecut, deci ar trebuie sa fie muuuul mai lejer :rightblinky:

User avatar
kindredflow
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Feb 12, 2007 8:37 pm

Re: spitale anul 4

Postby kindredflow » Thu Sep 24, 2009 3:02 pm

Cum e chirurgia la Cantacuzino ca n-am auzit nimic niciunde.....Adica se face ceva?si la examen cum e?merci anticipat

also,daca mai stiti sa-mi ziceti despre:
cv-colentina
resp-fundeni
ortopedie-foisor
dig-urgenta

as fi foarte recunoscatoare,dar cel mai mult m-ar interesa chirurgia

ionut_ionescu86
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed May 03, 2006 9:48 pm
Location: romania

Re: spitale anul 4

Postby ionut_ionescu86 » Thu Sep 24, 2009 3:10 pm

buna...daca stie cineva ce culoare a tras fiecare serie astazi..se poate sa posteze aici ca sa stim si noi. mersi


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests