spitale anul VI

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Mon Jan 25, 2010 7:47 pm

Riley wrote:A fost foarte ok la ATI.
Stagiul si cursurile ok (adica lp nu prea am facut, am mers o data pe sectie), iar la curs am mers de cateva ori. Oricum gasesti toata informatia in carte.
Grilele sunt medii ca dificultate,copmplement multiplu negrupat dar cu punctaj intermediar, unele f simple, mai sunt si cateva mai de detaliu. Supravegherea mai mult decat laxa :D. Bafta si sa nu fie un stres ATI-ul ;).


Ok. Multumesc frumos pt vestile proaspete :D
Slowly getting less stupid :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby b3 » Tue Jan 26, 2010 1:07 am

moderator: Acum ca avem sectiuni noi si frumoase, puteti face topicuri noi pentru stagii. De exemplu "Radiologie", si in el sa puneti pareri si intrebari despre cum se face radio in diverse spitale. Cred ca e mai bine asa decat topic pt fiecare stagiu din fiecare spital, dar astept pareri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Tue Jan 26, 2010 9:12 am

b3 wrote:moderator: Acum ca avem sectiuni noi si frumoase, puteti face topicuri noi pentru stagii. De exemplu "Radiologie", si in el sa puneti pareri si intrebari despre cum se face radio in diverse spitale. Cred ca e mai bine asa decat topic pt fiecare stagiu din fiecare spital, dar astept pareri.


Well, probabil ca merita incercat si asa :D Cu toate ca nu sunt foarte convinsa ca in felul asta s-ar imbunatati semnificativ cautarea & gasirea unei informatii utile (asta e scopul in definitiv)...

Spun asta pt ca prin deschiderea a minim 30 de topicuri noi in sectiunea anilor 4-6 (cam asta e nr stagiilor), topicuri oricum netintite perfect mura in gura (adica nu pe catedre), se va expanda serios si sectiunea asta, ajungand cum era "Facultatea" inainte de reorganizare. Ori intinzandu-se pe mai multe pagini sectiunea, din experienta, se vor deschide cel putin 2 topicuri pt Radio de exemplu pt ca nimeni nu-l va cauta pe pagina 2, inca vreo 2-3 de Reumato, etc - stii mai bine decat mine cum apar topicurile aiurea, cum unii deschid topicuri chiar si cand vor sa dea postreply, una peste alta, va deveni ceva foooarte stufos. Astfel incat raman nitel sceptica in ce priveste aducerea unui beneficiu real fata de situatia actuala in care toate info pt un an sunt la gramada sau pe alocuri chiar in functie de culoare intr-un singur topic de an. Mai mult, am impresia ca in final se va ajunge la aceeasi doza de semidezorganizare anterioara :roll: Just my 2 cents :rightblinky:

In fine, ideea este ca din punctul meu de vedere nu neaparat impartirea pe sectiuni poate rezolva treaba functiei search pe care din pacate (din comoditate sau din nestiinta) putini useri o folosesc (altfel spus, nu tine de moderatori/admini cat tine de useri si de cum folosesc ei forumul)...

Cu toate astea tot cred ca merita macar incercat sa vedem cum sta treaba si in realitate, nu doar din speculatii :D Deci, cu prima ocazie deschid topic :P

Keep up the good work! :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby b3 » Tue Jan 26, 2010 1:27 pm

Pai daca se fac topicuri aiurea le mai mut/merge/delete, ca si pana acum :) Dar ma gandesc ca va fi mai usor sa cauti informatia doar in topicul stagiului care te intereseaza, decat sa iei la citit pagini intregi dintr-un topic dedicat anului (functia search m-am convins ca n-o foloseste mai nimeni :) poate daca am pune un buton imens langa ala de new topic :D ).

De anul trecut inteleg ca s-a restructurat facultatea un pic, s-au mutat materiile in alti ani, si de asta m-am gandit ca e mai simplu sa facem topicuri pt materii. Dar vorba ta, vedem cum merge.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Re: spitale anul VI

Postby drabducens » Sat Jan 30, 2010 9:15 pm

are cineva cursuri ATI Floreasca? merci!

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Sat Jan 30, 2010 10:47 pm

despre urgente colentina are cineva vreo informatie?

multumesc.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Mon Feb 08, 2010 9:10 pm

Cursuri urgente SUUB (Vinereanu si Cinteza) in format electronic anyone? Si niste exemple de subiecte din anii trecuti daca isi mai aminteste cineva? Asta ca sa imi fac o idee la cat de detaliat se intra in problema :twisted: V-as ramane profund indatorat! :help:
Multumesc ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

hornika
Posts: 1
Joined: Thu Nov 12, 2009 8:57 pm

Re: spitale anul VI

Postby hornika » Thu Feb 18, 2010 5:22 pm

cine stie ceva d oftalmo la suub? cum e examenu ? ..

User avatar
maalex
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed May 21, 2008 1:49 am

Re: spitale anul VI

Postby maalex » Fri Feb 19, 2010 3:41 pm

Pentru examenul de mf sunt suficiente cursurile de pe site-ul facultatii, de la catedra lor?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Feb 19, 2010 3:43 pm

Acolo este cartea. Pentru cursuri si subiecte:
http://dl.transfer.ro/Curs_MF-Transfer_ ... 8b5bad.rar
(link valabil 10 zile de la postare)
Ai acolo majoritatea cursurilor, tips and tricks si subiecte posibile (nu e o lista oficiala dar cam din alea pica). Succes :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Thu Feb 25, 2010 3:08 pm

A facut cineva stagiul la dermato la Colentina cu dna dr Simionescu? Tips&tricks anyone?
Multumesc frumos! :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Feb 26, 2010 12:06 pm

Revin cu alte intrebari si rugaminti. Recuperare la Filantropia, sfaturi, cursuri, orice e binevenit :help:
Multumesc frumos.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Feb 26, 2010 12:23 pm

Am gasit singur raspunsul (deh, functia search :))).
Anncush mai ai cumva cursurile? (ca nu stiu daca o sa ajung chiar la toate :)).
Multumesc anticipat! :D
Recuperarea la Filantropia e destul de lejera. Singura problema ar fi ca nu poti avea mai mult de 2 abs nerecuperabile, asa ca va cam trebui sa faci act de prezenta si e destul de obositor sa mai stai de la 2 la 5 (cred ca au fost zile cand am stat si pana la 6) .

Acum depinde si cine va tine cursul ... la noi a venit profa Nica (sper sa nu gresesc numele) doar de 2 ori, care are un stil foarte interactiv de predare a cursului (intrebare tintita pt cate o persoana din sala), in urma caruia intr-adevar ramai cu ceva notiuni intelese si fixate, insa este cumplit de obositor sa-ti mentii atentia vie atatea ore... In rest a venit dna dr Murgu care e foarte ok, are cursuri in format ppt pe care le da la sfarsitul stagiului ca sa aveti ce sa cititi pt eaxmen, mai aduce si pacienti in sala de curs si va mai arata astfel cateva cazuri. Prin saloane noi am mers doar de 2 ori - o data cand ni s-a facut prezentarea initiala a sectiei, la inceput, si alta data cand am facut niste anamneze scurte. Cam in asta consta stagiul.

Examenul este grila si notele sunt maxime.

Bafta multa

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Fri Feb 26, 2010 4:17 pm

Riley wrote:Am gasit singur raspunsul (deh, functia search :))).
Anncush mai ai cumva cursurile? (ca nu stiu daca o sa ajung chiar la toate :)).
Multumesc anticipat! :D


Parca le vazusem zilele trecute uitate intr-un folder, ma mai uit o data si ti le trimit (niste porcarii de altfel, ai sa vezi cu ochii tai cum unii habar n-au sa faca niste amarate de slide-uri), cu mentiunea ca s-ar putea ca la voi sa se predea cumva alte chestii, adica sa se atinga alte puncte vitale ale materiei, in functie de cine va tine mai mult cursul :P Si vezi cum faci pt ca la peste 2 absente se recupereaza in garda, a patit-o o colega de-a mea...

bafta multa ;)
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Feb 26, 2010 6:30 pm

Multumesc, multumesc, multumesc :D. O sa am grija si cu absentele. Totusi garda la Recuperare? :shocked!: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Mon Mar 01, 2010 3:43 pm

De stagiul de plastica in floreasca ce se aude? Zvonuri, barfe, chestii utile, tips & tricks ? E genul de stagiu de chirurgie de amfiteatru sau se mai si vede/face ceva practic?

multam anticipat :D
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Mon Mar 01, 2010 6:43 pm

Voi ati inceput stagiul de plastica acum? :D Nu ca stiu sa iti raspund dar dupa ce se termina please please please sa pui si pe forum some tips&tricks (urmeaza si la noi intr-un viitor cat de cat apropiat). Multumesc frumos :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Mon Mar 01, 2010 7:02 pm

Riley wrote:Voi ati inceput stagiul de plastica acum? :D Nu ca stiu sa iti raspund dar dupa ce se termina please please please sa pui si pe forum some tips&tricks (urmeaza si la noi intr-un viitor cat de cat apropiat). Multumesc frumos :)



Da, azi a fost check-in-ul, ca sa zic asa :)) Abia de maine vad mai exact ce si cum, dar am sa impartasesc imed-ului experienta mea pe campul stiintei, in cazul de fata pe campul chirurgiei plastice :P Mai ales ca si eu acum sunt extrem de curioasa daca chiar se vede/face si ceva practic [plecand de la ideea ca la grupa l-as avea ca asistent univ fix pe M. Valcu :D]. Revin in doua saptamani, deci :D

In alta ordine de idei, intrebarile mele de mai sus raman valabile :D
De stagiul de plastica in floreasca ce se aude? Zvonuri, barfe, chestii utile, tips & tricks ? E genul de stagiu de chirurgie de amfiteatru sau se mai si vede/face ceva practic?

multam anticipat :D
Slowly getting less stupid :)

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Fri Mar 12, 2010 6:35 pm

anncush wrote:Revin in doua saptamani, deci :D


Si am revenit cu vestile depsre stagiul de plastica in floreasca :D Concluzia finala este ca a fost atat de relaxat stagiul asta incat parca nici nu merita mare vorbaraie pe imed despre el.

Bref: nimic nu e obligatoriu. Majoritatea asistentilor isi cheama studentii doar intr-o garda sau doua ca sa vada ceva practic, in rest poti sa stai linistit acasa. Sunt asistenti care se ocupa si asistenti pe care nu-i vezi la fata. In principiu, toti au bunul simt sa intrebe daca vrea careva chirurgie astfel incat sa isi dea si ei interesul, asa ca daca vrei sa inveti ceva, ai avea de unde. Un singur asistent a facut prezenta in fiecare zi la stagiu. Eu l-am avut ca asistent de gr pe Valcu si stagiul a fost un soi de minivacanta, iar daca voiai sa vezi ceva chirurgie estetica te duceai la clinica si iti arata live , a fost foarte deschis la treaba asta si chiar e interesting,de vazut macar asa de curiozitate :). Se poate intra si la sala, la Lascar, pt cei pasionati.

In rest... cursuri ok, in ppt majoritatea, bine tinute si structurate, cam lungi ce-i drept. De vazut cursurile lui Valcu de chirurgie estetica, e caterinca rau de tot :P Examen practic nu exista, iar examenul final consta in 20 de grile banale, CS, pe un singur numar. Se poate misca liber :)) Cum spuneam, super-relaxat stagiul :P

Bafta multa :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Fri Mar 12, 2010 7:08 pm

Ca sa continui lunga serie a intrebarilor (si lunga mea serie de postari consecutive :P): ce se aude despre gineco in Bucur si dermato Elias? Ceva tips & tricks ar fi utile :D

Multam anticipat :)
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Mar 12, 2010 10:33 pm

anncush wrote:
anncush wrote:Revin in doua saptamani, deci :D


Si am revenit cu vestile depsre stagiul de plastica in floreasca :D Concluzia finala este ca a fost atat de relaxat stagiul asta incat parca nici nu merita mare vorbaraie pe imed despre el.

Bref: nimic nu e obligatoriu. Majoritatea asistentilor isi cheama studentii doar intr-o garda sau doua ca sa vada ceva practic, in rest poti sa stai linistit acasa. Sunt asistenti care se ocupa si asistenti pe care nu-i vezi la fata. In principiu, toti au bunul simt sa intrebe daca vrea careva chirurgie astfel incat sa isi dea si ei interesul, asa ca daca vrei sa inveti ceva, ai avea de unde. Un singur asistent a facut prezenta in fiecare zi la stagiu. Eu l-am avut ca asistent de gr pe Valcu si stagiul a fost un soi de minivacanta, iar daca voiai sa vezi ceva chirurgie estetica te duceai la clinica si iti arata live , a fost foarte deschis la treaba asta si chiar e interesting,de vazut macar asa de curiozitate :). Se poate intra si la sala, la Lascar, pt cei pasionati.

In rest... cursuri ok, in ppt majoritatea, bine tinute si structurate, cam lungi ce-i drept. De vazut cursurile lui Valcu de chirurgie estetica, e caterinca rau de tot :P Examen practic nu exista, iar examenul final consta in 20 de grile banale, CS, pe un singur numar. Se poate misca liber :)) Cum spuneam, super-relaxat stagiul :P

Bafta multa :allright:

Iti multumesc de vestile bune...... in sfarsit niste vesti bune, ca iar venea un stagiu scurt, iar examen, iar nebunie and so on!!!! Multa bafta la gineco si dermato :allright:, din pacate nu stiu ce sa iti zic de ele.
later edit: sa nu uit, v-au dat cursurile? ;)
Multumesc frumos! :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Fri Mar 12, 2010 10:41 pm

Riley wrote:Iti multumesc de vestile bune...... in sfarsit niste vesti bune, ca iar venea un stagiu scurt, iar examen, iar nebunie and so on!!!! Multa bafta la gineco si dermato :allright:, din pacate nu stiu ce sa iti zic de ele.
later edit: sa nu uit, v-au dat cursurile? ;)
Multumesc frumos! :D


Pt putin :) Si da, ne-au dat absolut tot ce am avut nevoie :mrgreen: Iti trimit daca vrei.

In alta ordine de idei, ramane valabila curiozitatea mea legata de stagiul de gineco in Bucur, cu dermato Elias m-am mai lamurit intre timp :D
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Fri Mar 12, 2010 10:42 pm

Dau o bere ;) :allright:
Mersi frumos! :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

nicole_t
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Wed Aug 27, 2008 1:19 pm

Re: spitale anul VI

Postby nicole_t » Tue Mar 16, 2010 1:55 pm

va rog ma poate ajuta cineva cu informatii despre hemato suub (cursuri bibliografie prezente/absente examen)
multumesc anticipat

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby b3 » Tue Mar 16, 2010 11:52 pm

anncush wrote:In alta ordine de idei, ramane valabila curiozitatea mea legata de stagiul de gineco in Bucur, cu dermato Elias m-am mai lamurit intre timp :D


gineco Bucur: ignorati tot ce va zice in cursul introductiv despre cum se desfasoara stagiul :D vor fi doua lucrari de control cu grile destul de lejere, nu mai stiu daca mai conteaza notele la final, parca nu. Cartile se iau de la secretara si se xeroxeaza. Secretara este foarte de treaba. Examenul e grila (nu f grea) si oral (nu f greu). La curs e bine sa fie 10-20 de oameni ca sa nu se supere proful, dar chiar daca nu-s nu se supara prea rau. La stagiu teoretic se face prezenta cu condica dar practic.. :) Daca vreti sa se chinuie cineva cu voi sa va arate ceva, go for dr. Ples sau fiica profului. Parca si dr. Marinescu sau asa ceva, cu barba. Restul nu-s prea interesati de studenti. Se poate intra in sala la operatii si cezariene, dar proful nu o sa va bage in seama deloc. Se poate asista la nasteri. Se poate sta si acasa aproape tot stagiul dar e pacat sa nu vezi absolut nimic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Wed Mar 17, 2010 2:08 pm

^ Multumesc frumos, b3! :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Bogdan_DD » Wed Mar 24, 2010 8:38 pm

Conteaza la ceva prezentele la cursurile de MF?

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Wed Mar 24, 2010 9:15 pm

Bogdan_DD wrote:Conteaza la ceva prezentele la cursurile de MF?


nuuu... dar ca sa te simti bine, poate reusesti sa convingi pe cineva sa te mai semneze ocazional, si asta cum ziceam, doar pt confortul tau :mrgreen: eu cred ca am fost maxim de 6 ori acolo si nici macar la nota n-a contat :roll:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Bogdan_DD » Wed Mar 24, 2010 10:39 pm

Am fost semnat, dar s-a strigat catalogul ca la clasele 1-12. Too old for this

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Wed Mar 24, 2010 11:48 pm

Pe voi v-a pus sa semnati la MF????? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Sun Apr 11, 2010 2:45 pm

ORL Hociota tips&tricks? Exitsa cursuri?
Multumesc anticipat ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby doareu_mm » Sun Apr 11, 2010 7:26 pm

Se face prezenta la cursurile profului semi-mare- cel care vine cu cravata si costum la cursuri, cel mai sever asa...
E frumos stagiul , baga cat poti
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: spitale anul VI

Postby moksha » Mon Apr 12, 2010 9:11 pm

dintre cei care discutau despre psihiatrie mai are cineva lista de subiecte?

multumesc.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Mon Apr 12, 2010 9:32 pm

moksha wrote:dintre cei care discutau despre psihiatrie mai are cineva lista de subiecte?

multumesc.


Daca imi amintesc eu bine nici nu am avut o lista de subiecte oficiala ci doar un document cu subiecte rezolvate gasit undeva intr-un colt de internet :roll: Iar la psihiatria copilului noua ne-au dat inainte de examen o insiruire scurta de cca 8 subiecte (in functie de cazurile vazute la stagiu) ca sa citim tintit din cartulia aia a lor...

Anyways, uite aici subiectele alea rezolvate :wink:

Bafta multa :allright:
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Tue Apr 13, 2010 1:18 pm

Lista aia de subiecte este absolut informativa, adica nu e oficiala si noi am avut 2 subiecte pe langa lista aia. Dar oricum examenul de psihi nu pune probleme majore-atentie la sdr de aumtomatism mental, se pare ca au o placere sadica pentru asta! :devil: :devil:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Wed Apr 14, 2010 11:49 am

Voi ce stiti de minunatul optional medicina fetala? Cand ar fi examenul? Cursuri exista? Ca daca stai un pic mai in spate nu auzi/intelegi NIMIC!! Ziceau la un moment dat ca dau la toate seriile cate un exemplar cu suportul de curs dar nu a aparut nimic pe la noi.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Wed Apr 14, 2010 1:22 pm

Riley wrote:Voi ce stiti de minunatul optional medicina fetala? Cand ar fi examenul? Cursuri exista? Ca daca stai un pic mai in spate nu auzi/intelegi NIMIC!! Ziceau la un moment dat ca dau la toate seriile cate un exemplar cu suportul de curs dar nu a aparut nimic pe la noi.


hmm... nu sunt foooarte sigura, insa din ce am mai auzit eu din bursa zvonurilor (in care de data asta nu pun cine-stie-ce baza ) cica examenul ar fi dupa ultimul curs (adica in aceeasi zi). Noi ultimul curs il avem marti (20 apr), so... ar cam fi saptamana viitoare, i guess :roll: . cum spuneam, nu e o info sigura. Cat despre suportul de curs am eu un... ceva... de 23 de pagini care cica s-ar fi dat ieri dupa curs (arata ingrozitor - cred ca au stors si ultima picatura din cartusul ala de la imprimanta cand au printat si apoi cred ca s-au straduit sa scaneze cat mai prost posibil...).
Slowly getting less stupid :)

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby anncush » Wed Apr 14, 2010 1:51 pm

Revenind - link catre "ceva-ul" de care vorbeam mai sus
Slowly getting less stupid :)

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: spitale anul VI

Postby drel » Wed Apr 14, 2010 2:14 pm

moksha wrote:dintre cei care discutau despre psihiatrie mai are cineva lista de subiecte?

multumesc.


Eu imi amintesc ca am avut o lista de subiecte data de una din rezidentele de la catedra care tinea si cursuri. Din pacate nu o mai gasesc.....dar imi amintesc si ca la ex te mai puteai inspira subtil din stanga-dreapta de la colegi.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: spitale anul VI

Postby Riley » Wed Apr 14, 2010 2:50 pm

anncush wrote:Revenind - link catre "ceva-ul" de care vorbeam mai sus



Iti multumesc frumos! :D (just saved my life ;) )
Eu nu am ajuns azi la curs ( :devil: :devil: ) si nu stiam decat zvonurile ca examenul ar fi sapt viitoare (in cazul nostru pe 21) si chiar nu aveam niciun suport, idee, etc.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests