Spitale anul 5

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Wed Oct 21, 2009 4:37 pm

Si eu sunt de acord cu coffee&tv-nu merita plimbate ex astea pana prea tarziu.
Dar mare atentie la Coculescu, sa stii bine partea de hormoni (nu cine stie ce fiziologie, dar cine ce secreta: TOTI hh la hipofiza, vezi pe la testicul factor antiMullerian, calcitonina la tiroida si altele-pica daca vede ca nu le stiti). In rest e ok, la grila uitati-va pe grilele din carte de la sfarsit ca mai pica intrebari de acolo, te mai abtii acolo unde nu esti sigur pe raspuns. Atat timp cat nu ajungi cu punctaj negativ nu te pica (dar sa ai totusi peste 10-15 puncte). la noi cu vreo 20-30 de puncte a lasat sa se intre la oral-nu mai tin minte insa cat a fost punctajul minim. Cel maxim e pe undeva la 120, deci ai unde sa cresti! :D. Bafta si spor sa trageti tare acum!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Spitale anul 5

Postby darksunrise » Wed Oct 21, 2009 9:26 pm

chiar nicio informatie despre examenul scris de la uro panduri? :(
niste exemple de subiecte ceva...
cursurile ajung? ca e putina informatie in cursurile alea...sunt cam prost facute :?:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Spitale anul 5

Postby cocsatyca » Thu Oct 22, 2009 8:49 pm

hey! cum este examenul la neuro colentina? am inteles ca vom da oral..si la practic cum e? thanks!

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Spitale anul 5

Postby Velvet Underground » Fri Oct 23, 2009 12:24 am

E ok, dati cu Inimioara? :)

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Spitale anul 5

Postby cocsatyca » Sat Oct 24, 2009 5:06 pm

pai am inteles ca o sa dam fiecare grupa cu asistentul ei..noi il avem asistent pe d-l dr tanasescu..la practic cred ca o sa fie bine, mai mult stres e la examenul final.. :(

pooffos
Posts: 2
Joined: Mon Oct 26, 2009 10:11 pm

spm

Postby pooffos » Mon Oct 26, 2009 10:19 pm

sfat...nu neglijati examenul spm....sunt oameni care sunt anul 6 si risca sa ramana repetenti din cauza spm...

User avatar
Harmonia
Posts: 3
Joined: Fri Jul 25, 2008 1:25 pm

Re: Spitale anul 5

Postby Harmonia » Tue Oct 27, 2009 9:08 pm

Velvet Underground wrote:E ok, dati cu Inimioara? :)

Ai dat examenul cu d-na dr Cojocaru? Cum decurge examenul?

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Bogdan_DD » Wed Oct 28, 2009 10:20 am

Este usurel, toata grupa in biblioteca+asistentul. Va citeste fiecaruia dintre voi cate 3 cazuri clinice (notati in timpul asta pe foaie aspectele mai importante) si va pune 2-3 intrebari/caz. E foarte calma si detasata. Una dintre persoanele pe care le "citesti" cel mai greu btw :)

broscuta
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Feb 15, 2009 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby broscuta » Fri Oct 30, 2009 2:15 am

imi poate spune si mie cineva cum este stagiul de hemato in fundeni?si ex cum e?multumesc!

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Spitale anul 5

Postby Velvet Underground » Fri Oct 30, 2009 2:35 am

Harmonia wrote:
Velvet Underground wrote:E ok, dati cu Inimioara? :)

Ai dat examenul cu d-na dr Cojocaru? Cum decurge examenul?


E o femeie foarte inimoasa, isi merita numele :)

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: spm

Postby Velvet Underground » Fri Oct 30, 2009 2:38 am

pooffos wrote:sfat...nu neglijati examenul spm....sunt oameni care sunt anul 6 si risca sa ramana repetenti din cauza spm...


Cum naiba sa ramai repetent de la SPM?
Are putine credite, in caz de nevoie il poti duce in prelungita, credit, etc
Eu recunosc ca n-am invatat prea bine in vara si am picat la limita. De altfel juma' de serie a picat.
Auzisem si eu povesti de groaza cu materia aia si in restanta am avut morcovul si stiam perfect cursurile si LP-urile si am trecut, dar a fost destul de lejer examenul din toamna, as zice chiar foarte usor. Mai mult a fost sperietoare :)
Stiu ca au fost si cativa care n-au venit si au dat prin prelungita, dar nimeni nu a patit-o de la SPM.
A, ca iti lasi 2314 de restante...asta e problema ta.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Spitale anul 5

Postby darksunrise » Sat Oct 31, 2009 12:55 am

are cineva cursurile de la hemato suub?
sau hemato orice catedra....
le-am luat pe alea de pe cursurimedicina.ro dar nu sunt complete sindroamele mieloproliferative...
:?:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

camernck
Posts: 3
Joined: Sat Oct 31, 2009 12:55 am

Re: Spitale anul 5

Postby camernck » Sat Oct 31, 2009 12:59 am

Hello! Cum este examenul SPM scris la Minca? Se dau numai probleme sau si teorie? Puteti sa-mi dati niste exemple si sfaturi, va rog? Sunt atat de grele de pica atatia?
Merci!

hugatree
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jun 04, 2008 6:49 pm

Re: Spitale anul 5

Postby hugatree » Sat Oct 31, 2009 10:39 am

pot sa dau examenul oral de la spm cu alta serie fara sa mai dau examenul practic?

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Bogdan_DD » Sat Oct 31, 2009 3:14 pm

Ambele examene le poti da cu alta serie chiar si cu alta profa de curs. Combinatia ideala este sa dai practicul cu seria sefei de lucrari Furtunescu -parca- mai tanara si de treaba, iar la oral sa dai cu prof. dr. Mica. Dar va trebui sa te interesezi dinainte ca e pe baza de programari si-ti alegi tu ziua. De evitat cealalta sefa de lucrari, cea tunsa scurt cu par alb. Nu le mai stiu dupa nume exact.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Sat Oct 31, 2009 4:04 pm

Bogdan_DD wrote: De evitat cealalta sefa de lucrari, cea tunsa scurt cu par alb. Nu le mai stiu dupa nume exact.

Dr Vasile, mai ales daca nu v-a vazut pe la curs-sunteti 2-3 dintr-o serie sau la lp nu prea sunteti atenti! Altfel e chiar de treaba! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

camernck
Posts: 3
Joined: Sat Oct 31, 2009 12:55 am

Re: Spitale anul 5

Postby camernck » Sat Oct 31, 2009 5:46 pm

Si, totusi, la scris cum e? :? Pretty pls..

broscuta
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Feb 15, 2009 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby broscuta » Sun Nov 01, 2009 10:55 pm

cum e stagiul de hemato fundeni? dar examenul?multumesc!

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Spitale anul 5

Postby Velvet Underground » Sun Nov 01, 2009 11:25 pm

broscuta wrote:cum e stagiul de hemato fundeni? dar examenul?multumesc!


Super ok la noi (anul trecut)

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Mon Nov 02, 2009 11:37 pm

Riley wrote:- Nefrologie Carol Davila (4 saptamani) 10/10
Avantaje: cursuri super tinute de prof Mircescu, este o placere!! Si la lp se face destul de bine, fiecare are pacientii sai, studentul vine dimineata inainte de vizita, pregateste vizita, au loc discutii practice si utile cu asistentii care sunt didcatici si de la care a ice invata. Plus ca doamna secretara de acolo este o bomboana!!!
Dezavantaje: nu prea sunt, poate ca datorita faptului ca sunt multi asistenti grupele sunt mai mici (ceea ce e un MARE avantaj) si nu prea ai timp sa stai pe hol, nu mai socializezi la fel de mult cu colegii :D (dar asta inseamna ca ai de lucru ceea ce e bine, nu?)
Examenul cazuri clinice, foarte logice si bine structurate. Note mari. Se face curba lui Gauss . O placere de stagiu


Vai dar cursurile alea sunt ODIOASE! Nu stiu inca ale profului cum sunt ( zica-se ca maine ar fi primul) dar pina cum cred ca au fost 2 cursuri ok, restul " nu scrieti fiti atenti scrie si in carte" si "o sa va dam slideurile....cindva". A, si sa nu uit de " asta nu va mai zic, peste asta trecem, asta o sa va zica proful la curs, despre asta cred ca o sa va zica cineva....". Si mai e si aiurea ca n-am facut pina acum nici diabet, nici reumato, nici nimic in afara de endocrin...
Noroc cu Lp-ul unde am o super-asistenta ( dr Iuliana Andreiana), ca altfel as fi fost lost in space.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

pooffos
Posts: 2
Joined: Mon Oct 26, 2009 10:11 pm

Postby pooffos » Tue Nov 03, 2009 2:32 pm

nu mi'am lasat 2314 restante...nu am mai avut nici o restanta din anul 2...si socul de a avea una la spm a fost mare...dezavantajul a fost ca nu mi'am imaginat niciodata ca vor fi probleme la materia asta si m'am concentrat mai tare pe materiile mult mai importante si mai grele...greseala mea...dar asta nu mai conteaza,nu? singurul lucru pe care eu am vrut sa il spun e ca nu trebuie neglijata nici o materie, indiferent cat de usoara sau nesimnificativa pare...ca nu ai inteles ce am vrut eu sa spun asta e problema ta...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Riley » Tue Nov 03, 2009 4:38 pm

Da, asa este, in afara de cursurile profului majoritatea sunt asa cum spui tu. E pacat ca nu ati apucat sa faceti diabet si reumato, v-ar fi ajutat destul de mult.
Dar se compenseaza pe undeva cu lp-ul :D.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Thu Nov 05, 2009 5:51 pm

rox wrote:Noroc cu Lp-ul unde am o super-asistenta ( dr Iuliana Andreiana), ca altfel as fi fost lost in space.


Ai super bafta cu asistenta, este cea mai tare, in my personal top 3 :D Daca mai vine si conf. Penescu pe la lp e si mai bine :)

Intr-adevar nu prea are rost sa scrieti la curs, cartea catedrei este foarte buna.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Thu Nov 05, 2009 7:15 pm

vine, vine, aproape zilnic :D ne ajuta sa ne simtim mai destepti.
cartea aia, nu stiu din ce motiv bizar, mi se pare extrem de incarcata si greu de parcurs.... oh well, om trai si om vedea, nefro e asa fain pina la urma... :wink:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Bogdan_DD » Thu Nov 05, 2009 10:19 pm

Interesanta materie, mi-a placut. Nu mai vreau sa aud de ea niciodata. Cu exceptia ex practic pe care l-am dat cu proful mare, e pe stil clasic, discutie din orice din med int (nu doar prostia de nefro), mai o rx, mai o cardiologie; chiar o chirurgie. Doar ca nu conteaza la nota finala.

A, si maxima zilei de examen, din partea profului: "Cel mai bun internist pe care l-am intalnit era chirurg." :mrgreen:

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Spitale anul 5

Postby cocsatyca » Thu Nov 05, 2009 11:23 pm

salutare! intrebare intrebatoare la colegii mai mari...cum ajung la spitalul malaxa? luni incep stagiul de diabet acolo..multumesc anticipat!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spitale anul 5

Postby Calico » Thu Nov 05, 2009 11:39 pm

Cu metroul: cobori la statia Republica, e o intersectie mare (Basarabiei cu Sos Morarilor, cu Vergului), intrebi si tu care dintre strazi e Vergului. Apoi o iei e Vergului si pe dreapta in vreo 10 minute o sa dai de Malaxa.

Cu tramvaiul cobori la Spitalul Pantelimon, si dupa ce treci de spital o iei pe prima straduta la dreapta, pe strada Bodesti, si mergi printre blocuri pana iesi pe Vergului. Sau poti sa o iei pe a doua straduta la dreapta, Alexandru Ipsilanti, si tot asa mergi pana iesi pe Vergului (tot vreo 10 minute). Mi se pare ca Al. Ipsilanti e mai dreapta si n-ai cum sa te incurci.

Aici ai harta interactiva a Bucurestiului. Trebuie sa scrii in coltul din dreapta jos "malaxa" si sa alegi spitaul si o sa-ti arate unde e, ca sa te orientezi mai bine in spatiu.
http://www.salutbucuresti.ro/planoras/

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Mon Nov 09, 2009 1:34 am

rox wrote:vine, vine, aproape zilnic :D ne ajuta sa ne simtim mai destepti.
cartea aia, nu stiu din ce motiv bizar, mi se pare extrem de incarcata si greu de parcurs.... oh well, om trai si om vedea, nefro e asa fain pina la urma... :wink:

este destul de incarcata dar incearca sa studiezi cate un capitol/zi, eventual inaintea cursului, si la lp roaga pe asistenta sa-ti explice ce n-ai inteles sau chiar si ce ai inteles, ii va face placere sa te vada interesata si explica foarte foarte bine, noua ne si desena :) ma binedispun numai cand imi amintesc de lp-urile de nefro :) :peace:

examenul este cu cazuri clinice si intrebari in cascada, este foarte important sa intelegi nefro ca sa-l iei (si cu nota mare :) ) plus ca te ajuta f mult in gandirea ta medicala. la mine cel putin s-a facut foarte multa lumina in toata medicina interna in timpul stagiului de nefro.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

adibuha
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jan 01, 2009 5:23 pm

Re: Spitale anul 5

Postby adibuha » Mon Nov 09, 2009 9:12 pm

salut! cum este examenul la hemato fundeni? se stiu grile sau ceva? se da examen pe numere?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby b3 » Mon Nov 09, 2009 9:42 pm

parca sunt 10 subiecte/cazuri clinice la care trebuie sa raspunzi in cateva randuri. nu cred ca se stiu si nu-mi amintesc daca se da pe numere dar a fost un examen destul de dificil, trebuie invatat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

broscuta
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Feb 15, 2009 9:09 pm

Re: Spitale anul 5

Postby broscuta » Tue Nov 10, 2009 9:48 pm

multumesc! daca iti mai aduci aminte ceva, astept noutati!!!sunt foarte dificile notiunile!!!:(

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Spitale anul 5

Postby cocsatyca » Sat Nov 14, 2009 9:15 pm

salut!eu ca de obicei cu intrebarile...cum ajung la parhon? multumesc mult

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Spitale anul 5

Postby Calico » Sat Nov 14, 2009 11:19 pm

cocsatyca wrote:salut!eu ca de obicei cu intrebarile...cum ajung la parhon? multumesc mult
E simplu. Cobori din metrou in Piata Victoriei si o iei pe Aviatorilor, pe partea dreapta. Mergi vreo 10 minute si la jumatatea distantei dintre Piata Victoriei si Charles de Gaulle e o intersectie mare, unde trebuie sa o iei la dreapta, spitalul e pe strada aia, pe partea stanga.
Nu te poti incurca, mai ales ca poti sa intrebi oamenii pe langa care treci, e destul de cunoscut.

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: Spitale anul 5

Postby furnicuta » Wed Nov 18, 2009 7:07 pm

cum e stagiul de pediatrie la russescu?am inteles ca se dau lucrari dupa fiecare capitol si se face o medie la sfarsit.se de si exam practic.stie careva sa-mi zica, pls, daca se tine cont de nota de la practic?

WWF
Posts: 3
Joined: Fri Nov 20, 2009 10:52 am

Re: Spitale anul 5

Postby WWF » Fri Nov 20, 2009 11:02 am

b3 wrote:parca sunt 10 subiecte/cazuri clinice la care trebuie sa raspunzi in cateva randuri. nu cred ca se stiu si nu-mi amintesc daca se da pe numere dar a fost un examen destul de dificil, trebuie invatat.


Cand am dat noi, subiectele au fost identice cu cele date la seria anterioara si s-a putut face rost de ele inainte de examen. A fost si un subiect la care trebuia sa descrii un buletin de analize tipic pentru una dintre leucemii sau anemii (nu-mi mai amintesc exact care).

User avatar
coffee&tv
junior
junior
Posts: 32
Joined: Wed Jul 16, 2008 7:41 pm
Location: Planet Earth

Re: Spitale anul 5

Postby coffee&tv » Mon Nov 23, 2009 3:04 pm

furnicuta wrote:cum e stagiul de pediatrie la russescu?am inteles ca se dau lucrari dupa fiecare capitol si se face o medie la sfarsit.se de si exam practic.stie careva sa-mi zica, pls, daca se tine cont de nota de la practic?


Sunt doua catedre de pediatrie acolo, iar la una dintre ele (am impresia ca I, dar nu stiu sigur) se face serios: lucrari la sfarsit de saptamana de care se tine cont si examen practic de care din nou se tine cont. In concluzie BAFTA!
Universe always settles the score!
Does it?
No, but it should.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Mon Nov 23, 2009 5:14 pm

Salut

Am inceput si eu Reumato la Sf Maria si as avea nevoie de cartea aia rosie, "Esential in Reumatologie", daca vrea cineva sa o imprumute... nu de alta dar costa 80 lei noua si sincer in momentul asta nu mi se pare o investitie pe care as putea sa o fac. Tx
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

Re: Spitale anul 5

Postby cocsatyca » Thu Nov 26, 2009 1:32 pm

salut! am si eu o rugaminte la colegii mai mari..poate sa-mi spuna si mie careva un asistent bun la nefro sf ioan? multumesc mult

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Spitale anul 5

Postby rox » Tue Dec 01, 2009 5:04 pm

Hello

Ceva info despre SPM cu dr Alexandra Cucu titular de curs? Ne-a tot zis sa nu scriem la curs ca informatia pentru examen e din carte, drept urmare ciuciu cursuri, iar cartea aia e mare rau. Cum e la examen? Examenul se da cu titularul de curs sau cu prof Minca? Proiectul se prezinta in fata profei de la curs sau a tuturor? Il prezinta toata grupa sau o singura persoana? Ca noi avem o persoana care face prezentarea, da' vreau sa stiu la ce sa ma astept. Notele la examenul scris cit de mult inseamna din nota finala? Si, mai important, cum e dr Cucu la examenul oral?
Subiecte pt examenul oral se gasesc pe undeva? :help:

Multam fain
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Spitale anul 5

Postby Bogdan_DD » Tue Dec 01, 2009 5:25 pm

Proiectul il prezinta cineva din grupa voastra in fata intregii serii+catedra SPM in amfiteatru.
Cartea aia e mare, dar e ok; sunt explicate bine notiunile. Nu-s toate capitolele necesare pt examen. Pe cel oral il dai cu titulara de curs, dar isi poate baga nasul si prof Minca daca e prin zona. Ceea ce e in avantajul vostru. Subiecte-s pe site-ul facultatii la catedra.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests