Tematica pentru rezidentiat 2012

Messire8
Posts: 3
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:25 am

Tematica pentru rezidentiat 2012

Postby Messire8 » Tue Oct 25, 2011 10:44 am

:help: Nu stiti daca o sa se schimbe tematica pentru rezidentiat in 2012 sau o sa trebuie aceasi tematica care a fost pentru anul 2011? Sunt studenta de medicina la Targu Mures, scuze ca scriu in forumul vostru, dar voi de obicei stiti mai multe decat noi aici. Am auzit ceva ca au tradus o carte franceza, si o sa se schimbe total tematica la rezidentiatului in 2012. O sa scoata Harrisonul si totul o sa fie din acelasi carte franceza, si ca deja cartea este tradusa, numai ca inca nu a aparut in presa. Este ceva adevarat din aceste informatii? Mersi

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: Tematica pentru rezidentiat 2012

Postby alexbere » Tue Oct 25, 2011 11:13 am

Messire8 wrote::help: Nu stiti daca o sa se schimbe tematica pentru rezidentiat in 2012 sau o sa trebuie aceasi tematica care a fost pentru anul 2011? Sunt studenta de medicina la Targu Mures, scuze ca scriu in forumul vostru, dar voi de obicei stiti mai multe decat noi aici. Am auzit ceva ca au tradus o carte franceza, si o sa se schimbe total tematica la rezidentiatului in 2012. O sa scoata Harrisonul si totul o sa fie din acelasi carte franceza, si ca deja cartea este tradusa, numai ca inca nu a aparut in presa. Este ceva adevarat din aceste informatii? Mersi



in primul rand nu au voie sa schimbe mai mult de 40 % din vechea tematica...

Messire8
Posts: 3
Joined: Tue Oct 25, 2011 10:25 am

Re: Tematica pentru rezidentiat 2012

Postby Messire8 » Wed Oct 26, 2011 8:28 pm

Si o sa schimba ceva?

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Re: Tematica pentru rezidentiat 2012

Postby alice18 » Thu Nov 10, 2011 8:36 pm

SCHIMBARI IN STRUCTURA EXAMENULUI DE REZIDENTIAT
In decursul ultimilor doi ani Examenul national de Rezidentiat din Romania a fost subiectul a numeroase propuneri de schimbare si a si suferit modificari reale ce se resfrang in primul rand asupra generatiei de absolventi din aceasta toamna. Astfel, pe 20 noiembrie 2011, examenul de rezidentiat se va sustine concomitent in mai multe centre universitare din tara si, ca varf al icebergului modificarilor, repartitia locurilor de medic-rezident este descentralizata si migratia interna a absolventilor in diverse centre din tara este limitata la nivelul regiunii in care acestia sustin Rezidentiatul.

Prevederile pentru 2012 aduc in primul rand o schimbare radicala: bibliografia de examen este complet noua si nu mai include tratatul de medicina interna Harrison.

Maine, 11 noiembrie, are loc la Cluj lansarea noii carti pentru Rezidentiat 2012 si intalnirea tuturor rectorilor UMF si a ministrilor Sanatatii si Educatiei si Cercetarii. Noua bibliografie este tradusa din franceza dupa tratatul intitulat 'Book des ECN'. Inca nu exista informatii mai clare despre acest tratat dar stim ca au fost tiparite 6000 de exemplare si urmeaza ca acestea sa fie trimise in curand in bibliotecile universitare din tara.

Din Bucuresti la aceasta intalnire vor participa doi reprezentanti SSMB si FASMR si maine va vom transmite toate informatiile obtinute in urma intrevederii. Intalnirea este deschisa tuturor celor care doresc sa participe si mai jos puteti citi mesajul trimis de colegii de la Cluj.

PAREREA STUDENTILOR CONTEAZA SI VA FI TRANSMISA
In Romania sunt 10 000 de studenti medicinisti. Intrebarile si parerile noastre conteaza. Studentii reprezentanti au rolul de a transmite mai departe mesajele comunitatii studentesti. Ii puteti scrie ofiterului national pe probleme de educatie medicala al FASMR dand reply acestui e-mail sau (preferabil) completand urmatorul formular: https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... WmRXcXc6MQ

Succes in toate si o zi excelenta!

Luisa Baca
Ofiter National al Departamentului de Educatie Medicala al FASMR '10-'11
Vicepresedinte SSMB '10-'11


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests