Hematologie

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Hematologie

Postby alexbere » Fri Oct 14, 2011 10:37 am

nu am gasit topic despre hemato, asa ca am facut unul...


cine e prof la suub si cum e cu prezenta, examenu', etc ?

merci

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Hematologie

Postby Cactus » Fri Oct 14, 2011 2:26 pm

are cineva subiecte pentru hemato la fundeni? macar cum suna asa :roll: notele cam cum sunt?
Mersi :D

User avatar
grasuX
senior
senior
Posts: 142
Joined: Sat Sep 16, 2006 11:13 am
Location: Bucuresti

Re: Hematologie

Postby grasuX » Thu Oct 20, 2011 3:56 pm

alexbere wrote:nu am gasit topic despre hemato, asa ca am facut unul...


cine e prof la suub si cum e cu prezenta, examenu', etc ?

merci


La hemato-SUUB este dna profesor Vladareanu. Cursul se face in amfiteatrul mic de la SUUB (cel putin asa era acum 2 ani), la curs nu se face prezenta. LP-ul se face tot in amfiteatrul mic dar se face prezenta, din cate imi aduc aminte ai voie 2-3 absente. Noi pe sectie n-am fost niciodata. Examenul practic se da cu profa. Daca nu stii te mai cheama o data, dar ca sa pici trebuie sa fii chiar praf :). La examenul mare, la noi profa a plecat si au ramas asistentele, au fost vreo 12 subiecte parca, se comunica destul de greu, mi se pare ca a fost un picat. Bafta!
"If every instinct you have is wrong, then the opposite would have to be right."

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Hematologie

Postby rox » Fri Oct 21, 2011 1:13 pm

a nu se intelege ca la examenul practic de hemato e f usor sau floare la ureche. doar ca se repeta de atat de multe ori la LP si se exerseaza buletinele alea incat n-au cum sa nu iti intre in cap niste lucruri, macar o parte din ele.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Re: Hematologie

Postby jess » Sat Jan 14, 2012 6:12 pm

cum decurge examenul practic/teoretic la hemato Fundeni?
are cineva exemple de subiecte?
MS!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Hematologie

Postby Cactus » Sun Jan 15, 2012 10:58 am

jess wrote:cum decurge examenul practic/teoretic la hemato Fundeni?
are cineva exemple de subiecte?
MS!

examenul practic depinde de asistent. Insa la examenul teoretic sunt subiecte de maxim bun simt. Sunt cateva cazuri clinice gen iti da HLG si tre sa pui diagnostice evidente gen Boala Hodgkin. Primul subiect insa a fost sa scriem valorile normale la niste indici (foarte multi) din HLG, plus cobalaminemia (dintre cei mai ciudati). Sunt si cateva grile simplute, nu imi vine acuma un exemplu. S-a vorbit destul. Notele au fost foarte mari. Bafta!

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: Hematologie

Postby gea » Wed Apr 04, 2012 3:59 pm

Are cineva cursuri de la hematologie Fundeni? Multumesc anticipat.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Hematologie

Postby dr.tm » Thu Sep 20, 2012 10:20 pm

ceva informatii despre hemato coltea ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
iguanu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Nov 03, 2006 5:38 pm

Re: Hematologie

Postby iguanu » Mon Oct 29, 2012 10:32 pm

are cineva informatii despre examenul de hemato la suub? Eventual fie grile, fie exemple de subiecte de sinteza...ms anticipat

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Hematologie

Postby aztecul_dilit » Thu Jan 31, 2013 10:31 pm

hello! stie cineva ceva informatii despre hemato Coltea?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Hematologie

Postby Riley » Wed Feb 06, 2013 12:17 am

Cursuri ok, profa tine cursurile cele mai dificile: limfoame, leucemii o parte de anemii. Se spune esentialul, sunt si cateva sesiuni de lame (se proiecteaza in amfiteatru niste imagini si se discuta pe marginea lor). Stagiul scurt (am avut 3 saptamani) si foarte ok, la examen au fost cred ca 10 subiecte scrise (printre care si niste analize pe care trebuie sa le interpretezi), notele au fost mari. Poate din 2009 s-a mai schimbat ceva dar all in all e ok :). Parca s-a dat si din hemostaza dar nu mai tin minte exact. Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Hematologie

Postby aztecul_dilit » Tue Mar 19, 2013 11:48 pm

Mersi, Riley, daca pentru Coltea era detalierea...Stii cumva daca lista aceea de subiecte pentru hemato de pe site-ul UMF-ului este buna?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Hematologie

Postby Riley » Wed Mar 20, 2013 12:59 am

Cu placere. Noi dupa aia am invatat, dar in vreo 4 ani cine stie cate s-au mai schimbat. Merita sa o urmaresti totusi :). Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Hematologie

Postby dr.tm » Wed Mar 20, 2013 1:48 pm

Riley wrote:Cu placere. Noi dupa aia am invatat, dar in vreo 4 ani cine stie cate s-au mai schimbat. Merita sa o urmaresti totusi :). Succes!

tocmai asta e. nu pare ca s-a schimbat ceva intre timp:P
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Hematologie

Postby aztecul_dilit » Wed Mar 20, 2013 9:14 pm

Ok. Mersi frumos.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests